entwintig jaar jeugdvakantieweek in Koudekerk ALLER LEI(DS) Politie kampeerde in Alphen Intocht 39ste fietsvierdaagse in Alphen =port- ereld nog onge Records gebroken bij tobbetjesteken ^IDEN OMGEVING EeidaeSowuiit ZATERDAG 13 JULI 1385 PAGINA 1L _^sese verenigingen igen aandacht voor nnen rond Poelhuys E Enkele verenigingen uit Lisse hebben >rief geschreven aan het gemeentebestuur de plannen rond het Poelhuys. Ze waar ven in die brief om de financiële gevolgen ;en mogelijke uitbreiding goed te overwe- )e Lissese raad weet officieel overigens nog [van die plannen. De verenigingen vragen )f of het niet de moeite loont om alternatie- zoeken voor de huisvesting van sociaal- el werk in Lisse. Ze denken daarbij met aan het terrein aan het Vierkant, waar lotel De Witte Zwaan stond. Wethouder duw J. Meulemans-Seelen heeft al laten pi dat de besluitvorming nog in geng gezet [worden en dat de verenigingen op de hoog- aan^ouden zullen worden. Motorrijder verongelukt in Voorschoten VOORSCHOTEN De 33-jarige motorrijder T.R.S. uit Voorscho ten is gisteravond, toen hij in zijn woonplaats door een auto werd aangereden, om het leven geko men. Het slachtoffer reed omstreeks kwart over tien over de Veurse- weg. Een automobilist, die vanuit tegenovergestelde richting de Veurseweg ter hoogte van de Kniplaan overstak, reed daarbij tegen de rechtdoor gaande mo torrijder aan. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Provincies hoeven vuile grond niet zelf op te slaan LEIDEN Provincies hoeven niet zelf vervuilde grond, die is opgegraven in het kader van de aanpak van bodemver vuilingen op te slaan. Op het ministerie van VROM wil men van die eis afstappen. In plaats van de provinciale opslag plaatsen voor de vuile grond wil men nu één of enkele lan delijke opslagplaatsen inrich ten. Op die manier kan de vui le grond beter worden ver werkt. VROM is tot deze beleidswijzi ging gekomen onder druk van het bedrijfsleven. Enkele maanden geleden verenigden negen bedrijven zich in de Ne derlandse vereniging van pro cesmatige grondreinigingsbe- drijven. Inmiddels hebben de bedrijven drie installaties voor het reinigen van vervuilde grond bij VROM gepresen teerd. Volgens het bedrijfsleven zijn de installaties alleen goed te gebruiken als zij bij een op slagplaats voor vuile grond ko men. Aangezien het vrijwel ondoenlijk is om de installaties van provincie naar provincie te verslepen, zou de opslag echter centraal geregeld moe ten worden. De betrokken be drijven zijn ook bereid aan de opslag mee te betalen. Bij VROM is met bereid aan de wensen van het bedrijfsle ven tegemoet te komen. Het ministerie wordt daarbij ge sterkt door reacties vanuit het publiek tijdens het proefdraai en van de installaties. Daaruit bleek dat onwonenden de in stallaties liever niet bij hen in de buurt hebben. Deze bezwa ren kunnen voor een groot deel opgevangen worden door de reinigng van de vuile grond op enkele plaatsen te concen treren. De komende jaren heeft VROM 40 miljoen gulden per jaar voor de reiniging van ver vuilde grond beschikbaar. ALPHEN A/D RIJN De afgelo pen week waren 86 leden van de In ternationale Police Association (IPA) uit acht verschillende Europese lan den bijeen op de kampeerboerderij SOL. De organisatie van deze internatio nale bijeenkomst voor politieambte naren berustte bij Henk Stein en Henk Blauw van het IPA district Rijn Gouwe. „Elk jaar worden zulke bijeenkomsten georganiseerd, dit jaar voor het eerst in Nederland", zegt Henk Stein. De aanwezige poli tiemensen kwamen uit Noorwegen, Zwedqn, Finland, Denemarken, Duitsland, Engeland, België en Ne derland. De nadruk van deze bijeen komsten ligt voornamelijk op de ge zelligheid. De IPA-agenten hebben de afgelopen week uitstapjes ge maakt naar Schiphol, Delft, Amster dam en het politiemuseum in Buur- en. De IPA is eigenijk een soort perso neelsvereniging voor politieambte naren over de gehele wereld. Stein: „In ongeveer 80% van alle democra tische landen zijn IPA-leden te vin den. Maar ook landsen als Zuid- Afrika, Argentinië en Chili zijn ver tegenwoordigd". Strien schat, dat in Nederland ongeveer 9000 politie functionarissen lid zijn van de IPA. Volgend jaar organiseert district Zeeland de bijeenkomst r alp- Ug goe- "°n(OUDEKERK AAN RIJN Voor de keer 166fordt dit jaar van 11 tot lerem met 18 augustus de s omugdvakantieweek in Amtoudekerk gehouden. •ere!611 jubileum waaraan iutei£ Stichting Jeugdva- laakiantiewerk aandacht be- s beieedt door in deze laat- anta^e week van de zomer vakantie extra attracties "g*j5oor de kinderen in het urdJorp te organiseren. Zo I66laan dit jaar een boot- i het>cht naar het pretpark in Rijswijk, a"»ugdvarieté en kampe- 'heu*n in het Hofstedepark ïroe^p het programma. rPd^" kwart eeuw geleden a iam de plaatselijke speel- [gen|iinvereniging het initiatief zejh organiseerde de allereer- vakantieweek. Het jaar tj-Jaarop ontstond onder lei- darn6 van heer Ch. van der ecj/en een speciaal vakantieco- stelfi"té' waaru't tenslotte de rdei^hchting Jeugdvakantiewerk worJi gegroeid. De Stichting ver- natirr&1 niet aheen elk jaar een esul<ele week feest in de school- t ujakantie, maar ook op ver/oensdagmiddag kunnen de Spie,inderen daar terecht om te 1S knutselen, te verven of op wat voor manier dan ook creatief bezig te zijn. Tot vo rig jaar huisde de Stichting in een lokaal van de Scholende pendance. „Dat was ideaal. Je kon er in en uit lopen zo veel je wilde. Alles kon blij ven staan en dat kwam ten goede aan de fantasie en het initiatief van de kinderen", vertellen Truus Langejans, Else Vos en Anneke Kindt van de Stichting Jeugdva kantiewerk. De scholende pendance moest evenwel wij ken voor woningbouw en de stichting stond op straat. Nu hebben zij voorlopig onder dak gevonden in de kantine van de voetbalvereniging. Daar hebben de kinderen en medewerkers het uitstekend naar de zin. Hoe het in de toekomst met de ruimte ver der moet, weet de stichting Jeugdvakantiewerk nog niet. „Het gemeentebestuur is daar hard mee bezig. In De Rid derhof ligt het allemaal wat moeilijk. Voor we kunnen beginnen, moeten we eerst met tafels en stoelen slepen. Materiaal kan niet blijven staan. Ook werkstukken die nog niet af zijn, kunnen daar niet blijven. Bovendien zou den we in financiële proble men komen. .Nu krijgen de kinderen een glaasje ranja, daar moeten we frisdrank van 1,75 betalen. Het zou ideaal zijn als aan de nieuw te bouwen voetbalkantine een ruimte werd gebouwd voor Wammes, de IJsclub en voor ons", zegt Else Vos. „Daarmee zijn we alledrie uit de brand en één ton extra op drie miljoen gulden maakt dan ook niet zoveel meer uit". Geboeid De Stichting Jeugdvakantie werk begint in januari al met de voorbereiding van het programma voor de vakan tieweek. Elk jaar proberen de medewerksters nieuwe acti viteiten uit. Wanneer het programma steeds hetzelfde is, raken de kinderen erop uitgekeken, is de ervaring. Aan enthousiaste medewer kers heeft de stichting geen gebrek. „Zodra iemand tij dens de week maar even in teresse toont, vragen we hem of haar meteen als medewer ker. Zo is Anneke Kindt er ook bij gekomen. Ze hielp ge woon even mee limonade schenken, omdat ze zag dat we handen tekort kwamen. Direct daarna werd ze als medewerkster gevraagd en op de eerste vergadering werd ze direct tot secretares se gebombardeerd". De Stichting heeft vijfen twintig jaar een uitstekende naam in Koudekerk opge bouwd. De medewerkers stellen dan ook weinig eisen. Ze proberen zo zuinig moge lijk met hun geld om te gaan en met eigen inventiviteit oplossingen te zoeken. Door collectes en acties als bijvoor beeld „heitje voor een kar weitje", probeert de stichting geld bijeen te krijgen. „We zitten graag voor een dubbel tje op de eerste rij", lachen Truus, Anneke en Else. „Wij zouden graag veel meer sa menwerken met andere ver enigingen. Dat begint nu wat te groeien, maar over het al gemeen genomen is iedereen nog teveel voor zichzelf be zig", vindt Else. De medewerksters van de jeugdvakantieweek hopen dat de week ook dit jaar weer een spektakel is met veel be langstelling van de ouders. Vooral dat laatste, daar ont breekt het de laatste jaren nogal aan. „Men ziet ons als een soort „loosplaats" voor de kinderen, terwijl juist de en thousiaste aanwezigheid van de ouders het werk extra ple zierig maakt", zeggen Else, Anneke en Truus. „We zijn een hechte club met elkaar en we steken heel veel tijd in het werk voor de jeugd. De voldoening die het geeft, daar kan geen betaalde baan tegenop. Als je al die enthou siaste kindersnuitjes ziet, dan is al het werk niet voor niets geweest", zo besluiten de da mes. De deelnemers rijden Alphen binnen. DIT JAAR RUIM 1400 DEELNEMERS ALPHEN AAN DEN RIJN Ruim 1400 fietsers hebben vier dagen lang meegedaan aan de Alphense fietsvierdaagse. Deze Laura werd dit jaar voor de 39ste keer verreden en had deelnemers van 14 tot 77 jaar. Bij de fietstocht stond veilig heid voorop. Daarom hadden organisatoren vermeden druk ke routes en gevaarlijke over steekplaatsen op te nemen. Wel was gelet op zoveel moge lijk tochten door natuurgebie den. Het weer werkte goed mee. Ideaal fietsweer, kon men wel zeggen. Vandaar dat het met het aantal uitvallers wel meeviel dit jaar. Een klei ne honderd mensen moesten de tocht onderweg staken. Er waren echter geen ongelukken van betekenis. Wat builen, schaafwonden en vooral veel zadelpijn, omdat veel deelne mers de honderd of honderd vijftig kilometer per dag onge traind meefietsten. Nieuw was dit jaar een ploeg fietsers die meedeed op tan dems. Dat was de 22 man tel lende ploeg van Avifauna die overal in het land deze twee persoons-fietsen hadden ge leend om mee te kunnen rij den. Vanaf half vijf werden giste ren de fietsers met bloemen op het Lauraplein ingehaald Dankzij het goede weer ston den veel mensen langs de rou te. latsen De nationale re- Icommissie van de KNSB :t besloten alle aange- jgde schaatsrecords van seizoen 1984/85 te erkenn- j De 5000-metertijden van Visser (7.48,73) en Grietje der (8.00,79) komen der- te ook in de boeken, lerpolo In het zeslan- toernooi voor spelers onder lar in Boedapest heeft het team de eerste ■ouWgtrijd tegen Roemenië met n Z' gewonnen. Tegen het a"lslam van Hongarije werd blerT1ina verloren: 7-9. Na twee Sovjet-Unie als ongeslagen. uiciuna verlore ds 4en is de Holiday Inn De Amsterdamse kunstena res Arien van Steenderen exposeert tot en met 28 au gustus met aquarellen en schilderijen in Holiday Inn (Haagse Schouwweg 10). In haar werken neemt de tuin een centrale plaats in, bloe men komen veelvuldig voor. Performance in LVC De Australiër Jim Thirl well geeft vrijdag 19 juli in het Leids Vrije tijds Centrum aan de Breestraat 66 een performance. Jim maakte in onder de naam Scraping Foetus Off the Wheel in 1964 de elpee „Hole", die door de gezaghebbende mu ziekbladen als zeer belang wekkend werd gekenmerkt. De muziek wordt omschre ven als de hevigste uitwas sen van Blues en Rock&Roll, uitgebeend tot het bod. Hoe wel Thirlwell al sinds 1980 platen maakt, treedt hij bij na nooit op. Jim:„Ik doe het liefst alles in mijn eentje". De entree bedraagt vrijdag f 6,50. Aanvang 23.00 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Cornells Yke av J. Schaap en A. G. Camphens. Kari- ma dv. M. Zouitni en M. W. E. van der Melj. Kenneth zv. J. K. Baner en M. D. Barbillion. Mayke dv. P. Bons en D. Enserlnk. Luke Adriaan zv. H. Brinks en C. W. M. van der Meer. Me- reko Edzia Patricia dv. M. E. Ezaty en Y. Zikianda. Emma Elisabeth dv. M. A. Treffers en M. E. Hol. Rosanne dv. D. Ouwehand en P. van Duijvenvoor- de. Elmer Quinten zv. T. Groeneveld en G. G. van Steenis. Marieke dv. T. A. H. van der Naald en J. C. Hensen. Willemijn Maartje Marleen dv. T. C. L. van der Zwaan en W. H. van Weeren. IJtske Alida dv. J. C. van Haetten en J. de Vreugd. Joost Peter zv. P. J. Schouten en Y. S. E. Görris. Patrick zv. R. M. de Geus en M. C. M. Huur man. Fatma dv. M. Cetin en S. Ergi- türk. Sophia Maria dv. P. C. J. Cas- pers en J. M. Smit. Shabia dv. M. Ba- sarat en S. Khodabaks. Thijs Florenz zv. H. J. W. Daniels en F. A. C. de Bruin. Michael Andreas Johannes zv. A. H. J. Roes en W. B. M. Fleerkamp. Elise Janine dv. P. J. Heemskerk en N. A. Brussee. Orianda dv. C. Schuur- mans en A. Freeke. Amanda Janna Hendrika dv. J. G. de Jong en J. J. T. Guijt. Abdelhalim zv. A. Boubkari en Y. El Boubkare. Mary Daphne dv. A. J. Hermans en W. J. M. Hoogeveen. Catharina Johanna dv. J. J. Jonker en J. J. Haasnoot. Reinier Henri zv. J. C. N. Duindam en B. M. Filbry. Tess Mir- ja dv. N. Korenhof en A. E. Rood. Overleden: J. de Mooij, geb. 22-3-1912, man. P. J. A. Cox. geb. 5-12-1912, man. M. A. van Noort geb. 26-12-1934. vrl„ echt- gen. van J. C. M. van den Heuvel. W. van Joolingen. geb. 4-1-1887, man. J. R. Keijzer geb. 15-5-1911, man. M. Perc, geb. 30-11-1899, vrl., geh. gew. met J. H. Brandt. H. J. P. ter Beek. geb. 6-2-1921, man. P. P. Devilee, geb. 29-5-1908, man. M. Dubbelaar, geb. 2-10-1924, vrl., echtgen. van J. Libochant. A. van Deursen. geb 19- 7-1909, man. M. Visser, geb. 22-5- 1933, vrl., echtgen. van H. W. Dreijer. M. J. G. van de Loo, geb. 19-4-1933, vrl., echtgen. van C. H. van Vliet. F. H. van den Brink. geb. 13-5-1927, vrl., echtgen. van W. L. Willems. J. Schouten, geb. 3-8-1920, man. E. W. Schoneveld, geb. 8-11-1917, vrl., geh. gew. met H. Verhaaf. B. J. de Wit. geb. 5-9-1908, vrl., echtgen. van G. Barnhoorn. A. Dijkstra, geb. 7-5- 1917, man. J. M. Sjardijn, geb. 4-4- 1906, vrl., geh. gew. met F. Massaar. R. van den Berg, geb. 29-6-1985, man. A. Verbaan, geb. 24-4-1891, vrl., geh. gew. met J. Schrama. J. M. Schreuder, geb. 5-7-1961, vrl. A. Kik kert. geb. 1-8-1911, man. J. Dubbe laar, geb. 30-7-1885, man. R. W. van der Hoogt, geh- 1-9-1913, man. G. van der Blij, geb. 18-9-1898, vrl., geh. gew. met W. Guldemond. S. C. Wou denberg, geb. 5-3-1902, vrl., geh. gew. met W. M. Greefkes. G. H. van der Ploeg, geb. 26-8-1922, man. M. van Vliet. geb. 17-12-1915, vrl., geh gew. met A. W. Janssen. G. G. H. Lenferink, geb. 29-3-1968, man. B. Dijkhuizen, geb. 30-11-1921, man. WARMOND Het traditionele onderdeel van de Kaagfeesten, het tobbetjesteken in de Warmondse Dorpsstraat, heeft gisteren een ongekend aantal deelnemers en toeschouwers getrokken. 125 Personen probeerden in een karretje vanaf de helling de houten stok in de ring te steken. Lukte het niet, dan liep men een nat pak op. Tot groot genoegen van de honderden toeschou wers, die in het fraaie zomerweer naar hartelust genoten. Win naar werd Henk van Dijk, gevolgd door Edwin Hoek, J. Vre- denborg en de dames Lies van Dam en Mevr. Spaargaren, die gezamenlijk een karretje bemanden. De belangsteling voor de barbeque in park in Groot Leerrust was groot. In lange rijden verdrong met zich rond de kollossale barbeques. Vanaf acht uur speelde er de Old Black Horse Saloon Band. De feesten ter gelegenheid van de Kaagweek worden vanavond afgesloten met het grote billenprikkersfeest in Park Groot Leer rust (aanvang 21.00 uur), nadat vanmiddag de ringrijderij in de Beatrixlaan is gehouden. Onder redactie van Ton Pieters. Een vrij belangrijke gebeur- moeder Emma bracht aan tenis halverwege de maand de Naria-stichting te Haar- juli 1915 moet het bezoek lem, „het katholieke gast- zijn geweest dat koningin- huis dat onder de leiding van de Zusters Francisca nessen-ziekenverpleegsters van Salzkotten een zoo goe den naam in den lande heeft". De redactie van het „Geïllustreerd Zondagsblad" moet het toch als een vrij saillante bijkomstigheid ge zien hebben, dat een Oranje- vorstin zich ophield met roomse nonnetjes. Maar ie dereen wist zo ongeveer wel wat een lieve dame die Emma was. „Hare Majesteit heeft zich ook hier weer, zooals Zij bekend is, getoond te zijn een ware liefderijke, hartelijke, deelnemende vrouw, wier verschijning al leen reeds de zieken opbeur de. En de indruk dien dit bezoek op alle verpleegden van het groote gesticht in de bloemenstad heeft gemaakt, KKERD: „De dikste soldaat het Duitsche leger: een waarlijk wel wezen EMMA IN MARIA-STICHTING: „Een mooi kiekje van het bezoek dat H.M. de Koningin-Moeder aan Haarlem bracht. Hier de vorstinne in den mooien tuin der Maria-Stlchting. Men ziet o.m. de burgemeester van Haarlem, het gevolg van H.M., die door de Eerw. Moeder Overste werd rond geleid, en de doktoren van het Gesticht". en goed als die, welken de mooie Stichting-zelve klaar blijkelijk maakte op de hooge bezoekster". De Fransen hadden in de oorlog een snertstreek uitge haald. Wat was er gebeurd? „Men heeft het bericht in de couranten kunnen lezen, dat de koningin van Zweden tij dens haar verblijf in de Duitsche stad Karlsruhe door Fransche vliegers met bommen is bestookt, die op het paleis van groothertogin Louise van Baden, bij wie de Zweedse vorstin op bezoek was, hun moordende projec tielen poogden te werpen. Gelukkig is de koningin-zel ve ongedeerd gebleven, doch in de straten der stad en verschillende huizen werden burgers, vrouwen en kinderen getroffen... De oorlogvoering is toch wel een vreemd ding, en men vraagt zich af wat de Fran- schen kan hebben bewogen tot deze daad die naar zij konden weten, rechstreeks gericht schijnt tegen de vor stin van een neutralen staat". Dan wond het Zondagsblad zich terecht behoorlijk op over de mijnen. „Weer een ongeluk door die zeemijnen! Weer een droevig evene ment dat aan zoo'n zeemijn te wijten is. Een matroos, een zekere Van Spanje, kwam om het leven voor het Hollandsch Diep door met een sloep op een mijn te KROONPRINS MEERDERJARIG: „Een aardig kiekje van den jongen prins van Wales, die als adjudant van maarschalk French in het Engel- sche hoofdkwartier toeft, met den koning zijn vader". AD REM: „Vader (die Fritsje een pak rammel heeft gegeven): „Jongen, dat doe ik voor je varen. Onder al de oorlogs verdedigingsmiddelen die de moderne tijd toepast, is de zeemijn zeker wel een der verschrikkelijkste, daar hare vreeselijke uitwerking niet te berekenen is. Hoe veel jonge levens zijn er, al leen in ons vaderland, al niet gebleven door deze ont- zettend-moordende zeemon sters!... Als er eens een „vre- des-conferentie" werd ge houden, die alleen dit soort moordwerktuig verbood, wat een zegen zou dat niet zijn! Doch of het ooit zoover komen zal, dat niet de oor log-zelf nog, maar allèèn nog maar de gruwelijkhe den, die niet-oorlogvoeren- den zoo dikwijls treffen, verboden werden?..." Nee, dan Jan, die vond dat hij meer wist dan Jacob. Jan: „Zal ik je eens wat ver tellen?" Jacob: „Wel, wat dan?" Jan: „Wij krijgen een windwijzer op het huis". Ja cob: „Een windwijzer! Poeh, het mocht wat. Be teekent werkelijk niets. Bij ons komt er over een paar weken nog heel wat mooiers op!" Jan: „Nou, wat dan?" Jacob: „Een hypotheek!"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11