Eigentijdse vormgeving „diakonale armbakkerij' TAFEL Dr. W.A. Visser t Hooft zocht eenheid in een vernieuwde Kerk fieidóeSowcw#e fiüTI -N BISSCHOP ERNST VERLAAT RAAD VAN KERKEN kerk wereld ACHTERGROND £eidóc6oota/nt VRIJDAG 5 JULI 1985 PAGINA 2 BIN Mgr. H.C.A. Ernst zal zich per 1 september terugtrekken als primus-lid namens de RK Kerkprovincie in de Raad van Ker ken. Achtergrond van dit besluit, zo heeft hij laten weten, is zijn verkiezing tot vice-president van Pax Christi Internationa- lis. In zijn plaats heeft de bisschoppenconferentie nu mgr. dr. J.F. Lescrauwaet benoemd tot primus-lid. Mgr. Ernst is vanaf de oprichting van de Raad van Kerken in 1968 vice-voorzitter van dit lichaam geweest. Prof.dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Ne derland. zegt in een reactie dat de Raad mgr. Ernst met grote spijt ziet gaan. Hij heeft het altijd als zijn plicht beschouwd de spanningen en vragen die in de andere Kerken bestaan, ook in de RK Kerk aan de orde te stellen, aldus prof. Fiolet. Dat was ..vaak dwars tegen de stroom in roeien. Hij heeft het niet ge makkelijk gehad". De secretaris van de Raad prijst mgr. Ernst, omdat hij heeft geprobeerd de „katholieke eenkennigheid" te doorbreken. De RK Kerk heeft de neiging alleen met zichzelf bezig te zijn en mgr. Ernst achtte het zijn taak zijn Kerk ervan te doordringen dat ze met de andere christelijke Kerken moet leren leven, aldus prof. Fiolet. De Raad zal in september of ok tober een nieuwe vice-voorzitter kiezen. Dat behoeft niet per se mgr. Lescrauwaet (62) te zijn, die sinds oktober 1983 hulpbis schop van Haarlem is. Wij kiezen onze eigen rol niet in het leven en hebben met de rolverdeling ook niets uit te staan; onze plicht is het de rol die ons is opgelegd, goed te spelen. „We moeten niet de gevangene van onze cultuur worden" Het begin van de oecumeni sche beweging, die 60 jaar ge leden in destijds gescheiden organisaties gestalte kreeg, werd gekenmerkt door drie thema's: de gehele kerk, de gehele wereld en het gehele evangelie. Hoewel deze visie van de pioniers der oecumeni sche beweging nu in principe door alle kerken binnen de Wereldraad gedeeld wordt, was het volgens Visser 't Hooft 'nodig de activiteiten aan deze idealen te blijven toetsen. „We zouden onze identiteit verliezen, als we ze zouden negeren of afwijzen", aldus Visser 't Hooft in 1980 te Genève. Het Centrale Co mité vierde toen de 80ste ver jaardag van de eerste voorzit ter (1948-1966) en ere-presi- dent van de Wereldraad. De oud-secretaris, die zichzelf tot de oecumenische voor mannen van de tweede gene ratie rekende, waarschuwde verder tegen de neiging van de kerken om zich onkritisch met hun omgeving.te identifi ceren. „Wij moeten niet de gevangene van onze cultuur worden", zo liet hij weten. Hij toonde overigens begrip voor het streven in de gedekoloni seerde landen naar een eigen regionale en culturele identi teit. De tegenstelling tussen per soonlijke verlossing en bevrij ding van onderdrukten is in de oecumenische beweging niet langer een probleem, al dus Visser 't Hooft. Wel vroeg hij zich af of alles wat binnen de oecumenische beweging geschiedt ook verkondiging van het Evangelie is. „Gaan wij bij onze bezorgdheid over sociaal en raciaal onrecht, over vredesvraagstukken, uit van ons geweten of van onze overtuiging dat in Christus het Koninkrijk Gods aanwe zig is?", aldus een kritische vraag van Visser 't Hooft. „Een buitengewoon eru diete man. Een groot di plomaat en niet alleen in de kerkelijke zin, maar ook in algemene zin. Een uitermate helder uitleg ger van ingewikkelde problemen. Een man van grote spiritualiteit in cal vinistische zin, dat wil zeggen een sober geeste lijk leven maar van on gekende kracht". Zo karakteriseert dr. A.H. van den Heuvel, de vroegere voorzitter van de; VARA. de gisteren overleden secretaris- -generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W.A. Visser 't Hooft. Van den Heuvel heeft van 1960 tot 1973 bij de Wereldraad gewerkt, eerst bij de afdeling voor het jon gerenwerk en sinds 1967 bij de afdeling c Van den Heuvel wijst erop dat Visser 't Hooft er een „ei genzinnig begrip" van oecu mene op na hield. Het ging hem niet om de eenheid van de kerk in institutionele zin, maar om een eenheid in een vernieuwde Kerk. dat wil zeggen een kerk die haar functie in de maatschappij goed weet te definiëren, al dus Van den Heuvel. Hij her innert er hierbij aan dat Vis ser 't Hooft als secretaris-ge neraal van de Wereldraad in oprichting tijdens de Tweede Wereldoorlog niet alleen theologische conferenties or ganiseerde, maar ook het in ternationale vluchtelingen werk op touw zette en een uitgebreid netwerk van in formatie vanuit de bezette landen naar de geallieerden op gang bracht. Dr. W. A. Visser 't Hooft Leiden Willem Adolph Visser 't Hooft, die reeds geruime tijd aan een ernstige longaandoe ning leed, werd op 20 sep tember 1900 te Haarlem ge boren. Na zijn kandidaat sexamen rechten en zijn doc toraalexamen theologie pro moveerde hij in 1928 aan de Rijksuniversiteit van Leiden tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld „The background of the social gos pel in America". Na zijn studie werkte hij bij de YMCA (Young Men Christian Association) en de Wereldfederatie van Chris tenstudenten. In 1938 werd hij secretaris van „de We reldraad van Kerken in op richting". Van 1948 tot 1967 was hij de eerste secretaris- -generaal. Bij zijn aftreden werd hij gekozen tot hono rair president. Dr. Visser 't Hooft heeft ver scheidene publikaties op zijn naam, onder meer „The struggle of the Dutch church" (1946), „The ecume nical movement and the raci al problem" (1954), „Memoi res" (1971), „The Fatherhood of God in an Age of Emanci pation (1982) en „The Gene sis and Formation of the World Council of Churches" (1982). Er zijn hem vele onderschei dingen toegekend, onder meer commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, het Bundesverdienst- kreuz van de Duitse Bonds republiek en de hoogste on derscheiding van de Russi- sch-Orthodoxe Kerk, de orde van Sint Sergius. Visser 't Hooft heeft 15 eredoctoraten ontvangen, onder meer van Princeton, Yale, Oxford en Harvard. Hij is honorair hoogleraar aan de Theologi sche Academie van de Russi- sch-Orthodoxe Kerk te Mos kou. De eerste taak die Visser 'T Hooft na de oorlog op zich nam was verzoening met de Duitse christenen, zo schreef hij in zijn „Memoires". In ok tober 1945 maakte hij deel uit van een internationale oecu menische delegatie, die de eerste vergadering van de Raad der Duitse Evangeli sche Kerk bijwoonde. Dit leidde tot de „Stuttgarter verklaring" van deze Raad, waarin namens de gehele kerk „met groot verdriet" werd uitgesproken dat ..door ons vele volken en landen oneindig leed (is) aange daan". De Westduitse presi dent Gustav Heinemann zou later verklaren dat deze ver klaring had bijgedragen tot het herstel van de betrekkin gen met het Noorse en het Nederlandse volk. Visser 't Hooft heeft zich minstens tweemaal verzet te gen plannen binnen de We reldraad openlijk het onrecht in een bepaald land aan te klagen. In 1971 op een bij eenkomst te Addis Abeba over de situatie van de men senrechten in Ethiopië, waar Visser 't Hooft koos voor een privé-benadering van keizer Haile Selassie, en in 1975 op de assemblee te Nairobi, waar voorgesteld werd het zwijgen te verbreken over de -beperking van de godsdienst vrijheid in de Sovjet-Unie. Visser 't Hooft was, aldus Ge- neef se kringen, voor alles een diplomaat, die bepaalde recente ontwikkelingen in de Wereldraad niet zonder meer wenste te volgen, zoals hij onder meer in zijn toespraak van 17 augustus 1980 tot het Centraal Comité liet weten. Als internationaal ambtenaar loop je het gevaar, zegt Visser 't Hooft in het laatste hoofd stuk van zijn „Memoires", een ontwortelde kosmopoliet te worden. „Ik ontdekte ech ter, dat de oecumenische be weging zelf de bodem ver schafte, waarin ik wortel kon schieten". Diplomatie Prof. dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zegt in een reac tie op het overlijden van de Wereldraad-pionier dat Vissr 't Hooft er niet alleen in is geslaagd de kerken in oecu menische gemeenschap bij el kaar te brengen, maar ook inhoud te geven aan die, ge meenschap. Prof. Fiolet. die twee weken geleden nog een ontmoeting heeft gehad met Visser f Hooft, noemt de overledene „een grote per soonlijkheid die beschikte over een grote diplomatie en zich gemakkelijk kon identi ficeren met vreemde volke ren". Hij herinnert eraan dat Visser t Hooft zich er altijd voor heeft ingespannen het geloof en het maatschappelijk leven bij elkaar te brengen en de kerken te wijzen op hun maatschappelijke ver antwoordelijkheid. LEIDSE DIAKONIE HEROPENT HISTORISCH PAND De diakonie van de her vormde gemeente Lei den geeft op bijzondere wijze vorm aan een oude traditie: Het gebouw van de diakonale „armbak- kerij" aan de Oude Rijn wordt opnieuw geopend, nu als „diakonaal huis". Waar in de zeventiende en achttiende eeuw de armen brood konden halen, kunnen vanaf september mensen te recht voor hulp of informa tie. De Vrijwilligerscentrale vindt er onderdak, de Stich ting Vluchtelingenwerk en het Leids maatschappelijk werk. Ds. A. Dronkers, dia konaal predikant van de her vormde gemeente Leiden, zal er ook kantoor houden. De verhuur van ruimte aan de niet-kerkelijke organisa ties is tekenend voor de werkwijze van de hervormde diakonie. Ds. Dronkers: „De diakonie is als een groep ver spieders de stad doorgetrok ken om te kijken waar en hoe de kerk dienstbaar kan zijn aan mensen in proble men. We zijn daaid?ij gestuit op (politieke) vluéntelingen, mensen met een psychia trisch verleden, (ex-)drugs- verslaafden, maar ook op ini tiatieven om die mensen te helpen. Het heeft geen zin om als diakonie dan een ei gen. kerkelijke, organisatie op te richten. We hebben ge probeerd de initiatieven die er al waren, te steunen. Met geld, huisvesting, maar ook met begeleiding of inbreng van specialistische vrijwilli gers". Ds. Dronkers zegt dat deze manier van kerkelijk pre sent-zijn in de stad, wel even vreemd was voor veel ker kleden. Voor de kerkganger is diakonaat traditioneel: Geld geven ter leniging van nood dichtbij of veraf. Er zijn dan ook indringende discus sies geweest over diverse projecten waarvoor de diako nie zich wilde inzetten. „Bij voorbeeld over steun aan het Wegloophuis. Kinderen die niet meer thuis willen zijn, kunnen daar naar toe. Moet je als diakonie geld en tijd In het gesprek met ds. Dronkers ligt een armenpenning op tafel: een getuige van de tijd waarin de diakonale bak kerij functioneerde. Mensen die diakonale ondersteuning nodig hadden, konden brood, soep, kleren, stro voor het bed of turf alleen krijgen op vertoon van die penning. De munt werd uitgereikt na afloop van de kerkdienst... Ds. Dronkers wil niet te negatief oordelen over de werk wijze van de hervormde voorvaderen. „Als je ziet wat er de afgelopen eeuwen door de kerk is gedaan voor de ar men in de stad, dan is dat indrukwekkend", be Bethlehemskerk. aan de Lammermarkt, die nu in vervallen staat verkeert, was vroeger de Armenkerk. Op verzoek van de stedelijke overheid werden daar vanaf 2 september 1804 speciale armendiens&n gehouden, tot 1918, schrijft kerkvoogd J. Donkers in het juni-nummer van „Hervormd Leiden". De stedelijke autoriteiten meen den dat „geestelijk voedselzou kunnen helpen het mo reel verval van de armen tegen te gaan. De overheid vond dat de behoeftigen niet in dezelfde kerk konden zit ten als „gewone" burgers. Vandaar een Armenkerk Een diaken hield iedere zondag een presentielijst bij en deelde de penningen uit na afloop van de dienst. Een beoordeling van dit gegeven zonder inzicht in de om standigheden in die tijd, zou niet eerlijk zijn: Overheid en kerk waren niet opgewassen tegen de vloedgolf van ar moede. En onder de burgers die naar de Hooglandse kerk of naar de Pieterskerk konden gaan, was veel verborgen armoe, meent Donkers. instelling die macht te onttrekken?. We gelegenheid hebben uiteindelijk „ja" ge- de ouderlijke zegd. Omdat de diakonie ziet dat er noodsituaties zijn, waar kinderen niet langer in kunnen verkeren. Medee door onze betrokkenheid is er een adviesraad gevormd voor het Wegloophuis. De di akonie is daarin vertegen woordigd, maar ook de bur gerlijke gemeente". Ds. Dronkers wijst er op dat de relatie met de overheid voor de diakonie belangrijk is. „Je zit steeds in de span ning tussen: Wat is een ker kelijke taak en wat moet de overheid doen. De diakonie moet niet geld geven aan za ken die de overheid moet subsidiëren. In een tijd waar in' steeds meer wordt bezui nigd, ook op het welzijns werk, is het van groot belang de (gemeentelijke) politiek scherp in de gaten te houden. En met die overheid te spre ken en te wijzen op haar ver antwoordelijkheid". De materiële steun van de di akonie, samen met immate riële hulp zoals deelname in een adviesraad, heeft in di verse gevallen er mee voor gezorgd dat een vrijwilligers- initatief het bestaansrecht kon bewijzen en dat de aan- Ds. A. Dronkers: „Geen grenzen aan diakonaat" De „Armenkerk" aan de Lammermarkt op een 19e eeuwse gravure spraak op overheidsgeld re sultaat had. „In de sfeer van het vrijwilligerswerk worden vaak heel kleine en kwetsba re initiatieven j diakonie kan c den scheppen waarin zo'n initiatief de kans krijgt, het belang ervan te bewijzen". Vluchtelingen Een belangrijk aspect van het hervormd diakonale werk is de bemoeienis met vluchte lingen. De plaatselijke afde ling van de Stichting Vluch telingenwerk heeft momen teel de zorg voor zo'n zestig mensen uit alle delen van de wereld. „Dat werk groeit sterk", aldus ds. Dronkers. „Het gaat om mensen die asiel zoeken in ons land. Op diverse wijzen is de diakonie daar bij betrokken: hulp bij huisvesting, contacten met justitie, politie en politici. Er is een groep vrijwilligers, kerkelijke en niet-kerkelijke, die zich bijzonder inspant voor deze mensen. Er is voor publiciteit gezorgd, waardoor de betrokkenheid van ker kleden op het vluchtelingen probleem is vergroot. Oproe pen om geld en goederen hadden een flinke respons. „We zijn erg blij met jtafels, stoelen of een bed. De men sen hebben dat nodig. Tege lijkertijd moeten we beseffen dat onze verantwoordelijk heid daarmee niet ophoudt. Het gaat ook om andere din gen. Ik denk bijvoorbeeld aan de steeds geringere be reidheid bij de bevolking vluchtelingen op te nemen". Ds. Dronkers wijst er op dat diakonaat in Leiden niet een verminderde aandacht voor het werelddiakonaat moet betekenen. „Het diakonale karakter is wezenlijk voor de christelijke gemeente.- Dat is met de persoon van Jezus ge geven. Die opdracht houdt niet op bij de grenzen van de stad Leiden; er zijn heiemaal geen grenzen. Onze gemeen te heeft op verschillende ma nieren contacten met kerken in den vreemde. Die relatie is niet alleen diakonaal; de christenen in Managua, met wie we contacten hebben, hebben óns ook iets te bie den: Het gaat om de wereld wijde gemeenschap van christenen. Dat geldt ook voor de contacten die we hebben met een kerk in Dresden. Al enkele malen zijn delegaties van onze ge meente naar de gemeente in Dresden geweest. Wederzijds wordt dat als erg leerzaam en bemoedigend ervaren". De diakonale gestalte van de kerk is iets wat geleerd moet worden, constateert ds. Dron kers. „We voeren binnen de diakonie veel gesprekken om ons die houding eigen te ma ken. Tegelijkertijd proberen we de hele gemeente te'be trekken bij wat wij menen te moeten doen. Er zijn wel mensen" die wat moeite heb ben met bijvoorbeeld ons project in Nicaragua. Maar als de inkomsten Van de dia konie maatgevend zijn voor het meeleven, dan zitten we niet ongunstig; de bedragen uit de collecten en bijdragen zijn iets omhoog gegaan. LUTSEN K OOISTRA [laa zakei leid 18 T-J— De achterkant van het ongelijke unstig. AaN de fikse ruzie in de Tweede-Kamerfractie van dele toekc PvdA is beslist geen einde gekomen door de verontschuldig kon: ging, die Aad Kosto zijn fractiegenoot Marcel van Dam gistel ren heeft aangeboden*. De juridische scholing van Koste blijkt onder meer uit zijn zorgvuldige woordkeus. Dat geldig^HTf allereerst voor het gewraakte interview met Vrij Nederlander opti waarin hij genadeloos uithaalde naar Van Dam. Het is zekenen var niet zo, dat hij achteraf geschrokken zal zijn toen hij zijnpdem. woorden nog eens zwart op wit kon lezen. Kosto heeft allej^J kritiek op de politieke en persoonlijke levenswandel van[ Marcel van Dam weloverwogen geuit. Het effect ervan heeft hij niet alleen voorzien, maar juist beoogd. r OoK voor de verontschuldiging heeft hij zijn woorden zorg-1 vuldig gekozen. Hij geeft toe dat hij zijn opvattingen Van Dam eerst met zijn fractiegenoot of anders in fractiever-H band had moeten bespreken. En niet bijzonder waarach tig overkomend hij verzekert, dat het niet zijn bedoeling is geweest Marcel van Dams- integriteit aan te tasten. Nauw-^_^ keurig formulerend voegt hij daaraan toe: „En daarvoor bied| p ik hem mijn verontschuldigingen aan". Daarvoor, maar ner-V-^ gens anders voor. Ondertussen houdt Kósto zijn meedogenlo ze kritiek op Van Dam. volledig staande. In de eerste zin van_ zijn „verontschuldiging" herhaalt hij zelfs de essentie ervan: „Ik heb in het openbaar verklaard waarom ik mijn medelidt van de fractie, Marcel van Dam, niet geschikt acht om lijst-J trekker te zijn van mijn partij". Daar neemt hij geen woord van terug. Geen wonder dat Van Dam ook na de schriftelijke excuses van Kosto nog steeds laaiend is. Al dat gekrakeel vormt een symptoom van de onwaarach-^^I tigheid, die de PvdA al geruime tijd ten toon spreidt. Kramp achtig probeert de PvdA interne discussies over de -koers van de partij te voorkomen, om zo in opiniepeilingen goed te blij ven scoren. Elke onenigheid tussen PvdA-voorlieden, zo|)EN heeft VARA opiniepeiler Maurice de Hond voorgerekend,til kan dè partij op zetelverlies komen te staan. En daarom pre-!)liek senteert de PvdA zich nu al ruim een jaar schijnheilig als een jet n« politieke partij, waarin het intern allemaal rozegeur en ma-ran e neschijn zou zijn. rerda lande WAT de uitspraken van Kosto zelf betreft: hij is en naarjnidd( het ons voorkomt terecht bevreesd voor een leiderschap inmid van Van Dam. De politicus/tv-presentator lijkt niet de ver-f^n antwoorde en samenbindende man te zijn, die een grote enjl jaa in historische wortels aardende politieke stroming in ons land nodig heeft. Maar Kosto heeft zijn doel wel volstrekt voorbij geschoten. Hij is te ver gegaan en daarmee heeft hij r" Marcel van Dam de gelegenheid gegeven nu de vermoorde un t>, onschuld te spelen. landij [raagt VAN Dam kon gekwetst maar genereus Kosto's excuses wel aanvaarden „in het belang van de partij" maar tegelijkertijd Jerkr< zeggen dat Kosto eigenlijk niet op de PvdA-lijst thuishoort, [er-ac Zo'n wraakzuchtige uitlating siert een kandidaat-partijleider igente niet. Maar Van Dam zal tevoren wel hebben beredeneerd dat^taats hij daardoor zijn populariteit bij grote groepen van de bevol-vj king alleen maar kon versterken. En zo kreeg Van Dam van L^p Kosto de gelegenheid verder te gaan met over de hoofden van de partijkaders heen met simpele boodschappen de po- pulariteit van de kiezers te i Witte bonen met napolitaanse tomatensaus, paprikasalade en gebakken aardappelen kopje koffie vegetarisch De benodigdheden voor twee zijn: 250 g gedroogde of 1 pot of blik witte bo nen, zout; Ui, I knoflook, peterselie, basilicum, selderij, 2 lepels (olijf)olie, 400 g tomaten, zout, peper, suiker; 1 groene paprika, 1 grote tomaat, sjalot, peterselie, zout, peper, suiker, 1 lepel azijn, 1 lepel olie, stukje feta of Goudse kaas; circa 500 g gekookte aard appelen, olie, margarine; 2 kopjes koffie. Was vanavond de gedroogde witte bonen een keer, zet ze onder ruim koud water met zout weg en kook ze morgen in dat water in een uur gaar. Warm pot of blik witte bo nen met zout op. Schep de gare bonen met een schuim spaan in de schaal. Fruit kleingesneden ui en geperste knoflook met de fijngeknipte peterselie, basi licum en selderij een paar minuten in de olie. Voeg de ontvelde en in vieren gesne den tomaten toe, sluit de pan en laat het mengsel een kwartier smoren. Maak de tomatensaus af met zout, pe per en suiker en schenk haar over de witte bonen. Strooi daarover nog wat fijngeknip te kruiden. Leg de in smalle reepjes ge sneden paprika waaiervor mig op een bordje met daar op de in dunne plakken ge sneden tomaat en strooi er de kleingesneden sjalot en fijn geknipte peterselie over. Meng een sausje van zout, peper, suiker, azijn en olie en sprenkel dat over de groen ten. Leg er een plak feta (dat is zachte Griekse kaas) of jonge Goudse kaas op. Gebruik voor het bakken van de aardappelen een mengsel van olie en margari ne, dat bakt mooi en smaakt goed. JEANNE Tijdelijk koeler tl DE BILT Het weer maakt morgen een lichte inzinkingpj^ door, maar een snel herstel lijkt nog steeds erg waarschijn-Py e lijk. De inzinking is het gevolgfekst van de onweersstoring die ten, woensdag in de omgeving vanj/an Bordeaux onstond. Morgen pen moet zeker in de oostelijke* ti helft van het land met onweerj... fekening worden gehouden.'ien' Elders valt een enkele regen- flele: bui. De wind draait naar wes-l telijke richtingen en daarmee pe p- komt de aanvoer op gang vanènigi koelere oceaanlucht. 'Voll Een hogedrukgebied op dei^an oceaan dat op weg is naannve Frankrijk brengt de zon echter hulp- weer snel terug en dat bete-^ette kent dat vanaf zondag de tem-jlen peratuur geleidelijk weer kantubsi oplopen. Waarschijnlijk wor-Dep den midden komende weeklijkei opnieuw zomerse waarden be-iing ■reikt. De volgende onweers-ium storing wordt niet voor mid-net I den volgende week verwacht, gen Gisteren werd in De Bilt een /an maximumtemperatuur van 27 gen graden bereikt. Dit was de het 1 eerste zomerse dag sinds 4 tiënt juni. ,Hai ker), Weersvooruitzichten voor di-|ster verse Europese landen, geldigjong voor zondag en maandag: nieu s bi, Zuid-Skandinavië: zondag een baar lokale onweersbui, daarna weer zonnig. Middagtempera- tuur van 17 graden aan deM^ Noorse westkust tot 23 graden in Zuid-Zweden. DEh Britse Eilanden: in ierland enj>ens Schotland wolkenvelden enj>ens wat regen, overigens zonnig. Middagtemperatuur van 17f^et graden in Schotland tot 24 gra-?en den in zuid-Engeland. ?e™ Beneluxlanden, Duitsland: zonnig. MiddagtemperatuurftaP van 20 graden aan zee tot 26^ert graden in Zuid-Duitsland. K;hc Frankrijk: zonnig en warm enf331 maandag in het zuiden kansj— op onweer. Middagtempera tuur 25 tot 30 graden. FF Alpenlanden: zondag nog i lokale onweersbui, overigens zonnig. Middagtemperatuur van 24 tot 28 graden. Spanje en Portugal: zonnig, maar in het binnnenland een kleine kans op onweer. Mid dagtemperatuur rond 30 gra den. Itali ën Joegoslavische kust: zonnig en warm met een mid dagtemperatuur van 30 gra den.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2