Uitkeringen en inkomens ambtenaren ook in '86 bevroren Nieuwe auto Kopen' Conflict in PvdA niet opgelost 5 VS overwegen rakettenschild voor W est-Europa GÏD-©- DE KEER BON: Havermans zeker urgemeester van Den Haag Drees 99 jaar Oud-premier Jan de Quay overleden Het Motorhuis VAN DAM ACCEPTEERT EXCUSES KOSTO NOG NIET Uitslag Tourprijsvraag 'CeidócSoutant dgii £eicUe 6oma/ntlH Wf Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalingj.kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klaqhten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1 00 Vrijdag 5 juli 1985, 76e jaargang no. 23236 Oosteuropese vredesbeweging, gesprek met minister-presi dent, Kalkarcentrale en graf Michiel de Ruyter in ..Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Óm 23.25 uur nachtfilm „The Sunshine Boys". Op Ned. II om 20.55 uur Ted- tijd. Op België 1 om 20.15 uur speelfilm „Pallieter". Half tot zwaar bewolkt en een enkele regen of onweersbui. Vannacht rond 16 graden. Morgen van 18 graden aan zee tot 24 graden in het oosten van het land. Zondag geleidelijk weer warmer. Zon op: 05.28; onder: 22.00. Schev, hoog water: 6.12 en 18.53; laag water: 2.21 en 14.26 pEN HAAG De benoeming van A.J.E. Havermans tot burge meester van Den Haag staat vast. Het besluit om Havermans bij de Koningin voor benoeming voor te dragen wordt mogelijk vandaag nog door het kabinet genomen. De be noemingsprocedure wordt in een (versneld tempo .afgehandeld, omdat He Koningin morgen met vakantie (gaat. Deze week heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, zijn voordracht al ingediend bij minister Rietkerk van binnen landse zaken en daarop prijkt Ha vermans op de eerste plaats. Zou de zaak tegen de verwachting in van daag toch niet rondkomen, dan is dat zeker volgende week het geval. De heer Havermans, vijftig jaar oud, is CDA'er en thans burgemees ter van Doetinchem. Het kabinet, de landelijke CDA-top, het Haagse CDA en de adviescommissie van de gemeente zijn het op één punt volle dig eens: de vacature in de residen tie moet zo snel mogelijk worden vervuld. Hardnekkige berichten, dat er voor standers zouden zijn om de benoe ming uit te stellen tot de Tweede Kamerverkiezingen begin volgend jaar, zijn volstrekt onjuist. Welis waar had Den Haag liever iemand uit de landelijke politiek burge meester zien worden en daartoe ook staatssecretaris Brokx (tevergeefs) voorgedragen, maar de noodzaak van een snelle afwikkeling van de opvolgingskwestie staat bij alle be trokkenen voorop. Havermans ge niet daarbij de steun van de lande lijk CDA-top: premier Lubbers, fractievoorzitter De Vries en partij voorzitter Bukman. Ook minister Rietkerk van binnenlandse zaken steunt zijn kandidatuur. Dr. Willem Drees. DEN HAAG Oud-premier en minister van Staat dr. Willem Drees sr. is vandaag 99 jaar geworden. De „prins der politici", zoals voor malig kamervoorzitter dr. Anne Vondeling hem ooit noemde, viert zijn veijaardag in kleine familiekring. Bij zijn woning aan de Haagse Beeklaan werden vanmorgen vele bloemstukken en gelukstelegrammen be zorgd. Dr. Drees is geheel blind en vrijwel doof, maar voor het overige geniet hij nog een re delijke gezondheid. „Zoals het er nu naar uit-' ziet zou hij best honderd kunnen worden", al dus zoon Willem jr. Regelmatig komen bij „vader Drees" nog oude bekenden op bezoek, onder wie prinses Juliana, koningin Beatrix, oud-ministers en ook gepensioneerde ambte naren die in de jaren vijftig veel met Drees hebben samengewerkt. MAAR KOOPKRACHT MAG NIET OMLAAG IT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil ook volgend jaar de ambtenarensalaris sen en de sociale uitkeringen bevro ren houden. Ook al wordt dan de loonontwikkeling in het bedrijfsle ven voor deze groepen niet gevolgd, dit mag er niet toe leiden dat de koopkracht van ambtenaren en uit keringstrekkers daalt. Dat laatste hoopt het kabinet te bereiken door de sociale premies en eventueel de belastingen te verlagen. Dit is het resultaat van de eerste be sprekingen in de ministerraad over de begroting-'86. Aangezien het de laatste begroting is vóór de verkie zingen, willen kabinet en regerings partijen extra goed voor de dag ko men. Volgens ingewijden zijn de be windslieden het daarom zonder veel moeite eens geworden over twee doelstellingen: de koopkracht van alle burgers moet tenminste gelijk blijven en het financieringstekort moet omlaag naar de in het regeer akkoord afgesproken 7,4 procent van het nationaal inkomen. Die daling houdt in dat er volgend jaar voor 8.2 miljard bezuinigd moet worden op de rijksuitgaven. Twee miljard daarvan moet opgebracht worden door ambtenaren en trend volgers, eveneens twee miljard via- bevriezing van de sociale uitkerin gen, de kinderbijslag, de verlaging van het ziektegeld tot 70 procent (te pompenseren door de werkgevers) en fraudebestrijding. De overige 4,2 miljard wil het kabinet vinden door te snoeien in de begrotingen van de veertien ministeries zelf (3,2 mil jard) en in de verlaging van de kos ten van volksgezondheid (1 miljard). lend] 1651 Wonderbare visvangst JERUZALEM Vissers in Akko aan de Israëli sche Middellandse Zee-k ust hebben honderden goudstukken gevonden, afkomstig uit de ruimen van een Byzantijns schip dat een kleine negen eeuwen geleden ter plaatse zonk. De vissers bewaarden zorgvuldig het stilzwijgen over de wonderbaarlijke vangst, maar het geheim lekte uit toen ze de munten voor 300 dollar per stuk onder de toonbank wil den verkopen. Boven dien ontstond in Akko vrij snel een toeloop van „goudvissers". De over heid heeft nog geen stap pen ondernomen om de rest van de schat te ber gen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Drankhelm Deze Deense man is het duidelijk in zijn bol geslagen. Een ken nelijk niet te beteugelen dranklust bracht hem tot de vondst van de „drankhelm". Een handig hoofddeksel dat niet alleen ruimte biedt aan een schedel, maar ook voorzieningen heeft voor de no dige alcoholica. Via een ingenieus slangenstelsel wordt een cock tail bereid en naar het hap- en slikorgaan gevoerd. Of de helm ook ruimte biedt voor een kater na lediging van de flessen valt te betwijfelen. De foto werd gistermiddag gemaakt in de bin nenstad van Kopenhagen. BRUSSEL De Verenigde Staten overwegen samen met de NAVO-bondgenoten een Europees SDI of Star- Wars-project te lanceren dat specifiek gericht zal zijn op versterking van de verdediging van Europa. Het ge meenschappelijke onderzoeksproject zou een plaats moeten krijgen in de marge van het Amerikaanse SDI- -programma. Dat heeft een Amerikaanse defensiespeci alist op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel verklaard. Het denken over een speciaal Europees onderzoeksprogramma is volgens hem overigens nog maar net begonnen. Het project zou een antwoord moeten geven op de dreiging die uitgaat van de op West-Europa gerichte Sovjet-raketten voor de kortere af stand (bereik minder dan 1000 kilometer). Het huidige Ameri kaanse SDI-programma voorziet daarin niet. Het idee is afkomstig van verscheidene Westduitse defensiedes kundigen, die een Europees SDI willen „koppelen" aan andere Europese plannen voor technologische samenwerking, zoals Eu reka van de. Fransen. De Amerikaanse vice-president George Bush zinspeelde tijdens zijn bezoek aan Londen kort op deze mogelijkheid. De fractieleider van de Westduitse regeringspartij CDU, Alfred Dregger, verklaarde deze week dat Washington denkt aan een tweede SDI toegespitst op de raketten voor de korte afstand. Dit idee werd vorige vorige week opgeworpen tijdens een congres in Keulen door Westduitse defensiespecialisten. Tweemaal het vrijheidsbeeld Mevrouw Evie Largen (85) had gisteren op Indepen dence Day, wanneer de Amerikanen hun onafhan kelijkheid herdenken, een prominente rol in de para de op die dag in haar woonplaats Shawsville. Zij „speelde" het Newyorkse vrijheidsbeeld. Een Mexi caanse fotograaf ontdekte nog een ander vrijheid beeld dat opgeslagen staat in de tuin van een Mexi caanse boer, nadat het was gebruikt voor de op namen van de film De stroyer. De eigenaar hoopt het te kunnen veikopen aan de Amerikanen. Wereldraad-pionier Visser 't Hooft overleden GENÈVE De eerste secretaris-generaal van de oecumenische Wereldraad van Kerken, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, is gisteren op de leeftijd van 84 jaar in zijn woonplaats Genève overleden. Visser 't Hooft werd in 1948 tot secretaris-ge neraal van de in dat jaar opgerichte raad gekozen. Hij nam in 1966 afscheid. Hij heeft ruim dertig jaar het gezicht van de oecu menische beweging bepaald. Toen hij bij de oprichting van de Wereldraad van Kerken in 1948 te Amsterdam tot secretaris-ge neraal werd benoemd, had hij zich al zo'n 15 jaar ingezet voor de eenwording van de Kerken. Als belangrijkste resultaten hiervan kunnen, behalve het ontstaan van de Wereldraad zelf, genoemd worden: de toetreding van de Russisch-Orthodoxe Kerk in 1961 en de toenadering tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de We reldraad. Momenteel zijn hierbij 301 Protestantse, Anglicaanse en Orthodoxe Kerken (met ruim 400 miljoen leden) aangesloten. Pag. 2: Dr. VisSer 't Hooft zocht eenheid in een vernieuwde Kerk BEERS In zijn woning in het Brabantse Beers is gisteren oud-premier dr. Jan de Quay overleden. Hij was 83 jaar. Dr. Jan Eduard de Quay was minister-president van 1959-1963 in het naar hem genoemde kabinet van KVP, ARP, CHU en VVD. Hij was eerder minister van oorlog in het kabinet-Gerbrandy (1945) en keerde later nog eens terug als minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Zijlstra (1966-1967). Van 1946 tot 1959 was De Quay commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. Zijn optreden in de „Neder-* landsche Unie" in de eerste oorlogsjaren samen met Einthoven en Linthorst Ho- man was omstreden. De Ne derlandse Unie wilde de een heidsgedachte gestalte geven, afrekenen met het vooroor logse politieke bestel en wer ken aan een nieuwe orde. Ne de oorlog concludeerde een commissie van onderzoek dat het werk van de Unie „over het algemeen genomen in het belang van Nederland is geweest", maar de discussie bleef doorgaan. De Quay is jarenlang lid ge weest van de Eerste Kamer en heeft ook sindsdien een groot aantal maatschappelij ke functies bekleed. In 1960 ondernam hij bij een kabi netscrisis een geslaagde lijm poging, hetgeen Wim Kan in zijn oudejaarsconférence bracht tot het populaire „Lij men Jan". Pag. 3: Dr. Jan de Quay bleef smet van Nederland- sche Unie meedragen (ADVERTENTIE) vraag eerst naar onze inruilprijzen vondellaan 80. lelden T6L 071 - 76 9313. (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST KATWIJK VOORSCHOTEN Alle op deze pagina besproken boeken zijn bij ons dlrekt lever baar. Óf vla onze TERMINAL te gen verkrijgbaar. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De ruzie tussen de PvdA-Kamerle- den Aad Kosto en Marcel van Dam is nog niet voor bij. Van Dam wil eerst een gesprek met zijn frac tiegenoot, waarbij het „openhartig en pittig" zal toegaan. „Ik voel me tè geraakt om nu meteen te zeggen; zand erover", zei Van Dam gisteren, nadat Kosto hem zijn veront schuldigingen had aange boden. Aad Kosto kwam daartoe, na dat hij in de Tweede Kamer urenlang op het matje was ge weest bij fractievoorzitter Den Uyl. Deze meent dat Kosto, „over de schreef is gegaan". Kosto, mediaspecialist van de PvdA-fractie, haalde woens dag in een interview met het. weekblad Vrij Nederland ge nadeloos uit naar zijn fractie genoot Van Dam. Hij sprak de mening uit dat een eventueel leiderschap van Van Dam „fataal" zou zijn voor de PvdA. Zijn partijge noot zou te vergelijken zijn met „een ingeslagen meteoriet met louter leegte om zich heen". Ook leverde Kösto kri tiek op het feit dat zijn mede fractielid er prat op gaat dat hij zijn werk soms verricht „klapwiakend van de whi sky". Kosto sprak de vrees uit dat Van Dam ook als premier tot een dergelijk gedrag zou vervallen. Marcel van Dam toonde zich gisteren ten zeerste beledigd door deze „poging tot karak termoord". Volgens hem heeft Kosto willen voorkomen dat het congres van de PvdA hem (Van Dam) zou kiezen tot lijst trekker als Den Uyl toch niet beschikbaar zou zijn voor deze functie. „Op een gewone ma nier zag hij daar kennelijk geen kans toe", aldus Van Dam, die zich zei te schamen dat hij met Kosto in één frac tie zit. Van Dam zegt vooral geraakt te zijn door de roddel die Kosto in VN ventileert. Na het gesprek met Den Uyl gaf Kosto gisteren de volgende verklaring uit: „Dezer dagen heb ik in het openbaar verklaard waarom ik mijn medelid van de fractie, Marcel van Dam, niet geschikt acht om lijsttrekker te zijn van mijn partij. Ik heb daarbii een fout gemaakt. Niet als zodanig, door die opvatting uit te spre- ken, maar door dat niet te doen tegenover hem persoon lijk, of in fractieverband, maar rechtstreeks in de publiciteit. Bovendien heb ik in het vraaggesprek in Vrij Neder land door opmerkingen over zijn motieven en gedrag zijn integriteit aangetast. Dat is niet mijn bedoeling geweest. Dat had ik niet mogen doen en daarvoor bied ik hem mijn verontschuldigingen aan. Graag zal ik alsnog beschik baar zijn voor het gesprek dat ik tot dusverre verzuimde". Jan Pronk, nu vice-secretaris- generaal van de Unctad en ex- minister voor ontwikkelings samenwerking, is volgend jaar overigens beschikbaar voor de kamerfractie van de PvdA. LEIDEN Het juiste ant woord op vraag 6 van onze Tour-de-Franceprijsvraag is „4.8 seconden". De reis naar Parijs voor twee personen gaat naar Marijke van Schie (Warmond). De badhanddoeken zijn gewon nen door Ton van der Wiel (Sassenheim) en de heren L.A. Senne (Zoeterwoude) en A. F. de Rooij (Oegstgeest). Vraag 11 staat op pagina 7 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltE Israëlische rokers radeloos I Twee Israëliërs (links) verkopen sigaretten, die op de zwarte markt tienmaal zoveel waard zijn geworden als gevolg van de staking in de sigarettenfabriek Dubek. Uit protest tegen een prijsmaatregel van de regering heeft bij Dubek, de enige sigarettenfabriek in Israël, de produktie dertien dagen stilgelegen, waardoor de Israëliërs verstoken raakten van hun rokertje. Mede als gevolg van de ingrij- pende bezuinigingsmaatregelen is de behoefte aan sigaret- ten onder de Israëliërs groot, getuige het radeloze optreden gisteren van duizenden rokers. Zij wilden de fabriek van Dubek bestormen. Toen de hekken dreigden te bezwijken greep de politie in en dreef de menigte uiteen. Gisteren werd de produktie in de sigarettenabriek weer hervat, maar s de detailhandel blijft nog in staking omdat die een grotere winstmarge wil. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlW. houden er de moed natuurlijk in. En om ze een handje te helpen met ingang van vandaag elke dag een „weerpraatje" op deze plaats. Want: al verschijnen er nog zoveel donderkoppen, met de Leidse Courant lezen kun je bijna met steppen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend mant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1