Omwegen Father John van der Salm maakt als Maleisiër een heuse krant Van buurtcafé tot florerend concern IN OPTOCHT NAAR NIEUWE SCHOOL Wedstrijd om schoonste schoolplein in Alphen Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen /I wie u graag in deze rubriek zou willen BS tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 «BH - 12 22 44 op toestel 10. H«<>r Ton Pii ior-. LEIDEN OMGEVING£tüdöa<3owiant DONDERDAG 4 JUU 1985 PAGINA 13 ons blad". Eind september fungeert father Van der Salm weer als „editor", als redacteur van de „Catholic Sabah", met de assistentie voor de lay-out van een „echte" Maleisische journa list. De „Catholic Sabah", eens opgezet als gestencild blaadje, ziet er appetijtelijk uit, in een pakkende, wat Engels aan doende opmaak. Viertalig: Engels, als voornaamste voertaal, Maleis, als officiële taal, het Kadazan als inlands hoofddialect, en in het Chi nees („waar ik geen notie van heb"). Het is een maand blad dat constant werk op eist, „en de parochies dragen eraan bij". Buitendien ziel- zorgt father John nog in twee parochies: het ene weekeinde op een eiland, een half uurtje vliegen, en het andere weekeinde in een Chinese parochie (waarvan de priester een tijd geleden vermoord werd), drie uur rij den met de auto over 200 ki lometer; „uitkijken in de bochten, want je kunt een te genligger ontmoeten". Bij Sijthoff Sinds '83 woont father Van der Salm in Kota Kinabalu, „waar geweldig gebouwd wordt, pfff". Van bisdomzijde is hem verzocht, van de maandkrant „full time work" te maken, teneinde de kosten te drukken. „Zo gauw de drukkerij klaar is met de op lage", vertelt expediteur Van der Salm, „kom ik een paar duizend exemplaren met de auto ophalen. Die worden dan vast klaargemaakt voor verzending per post. Gewoon een kwestie van opschieten, want haast kennen ze daar niet. En later breng ik een paar duizend „copies" naar de cargo van het vliegveld. Nee. het gaat niet zo ge smeerd en gemakkelijk als bij Sijthoff in Rijswijk, waar ook uw krant gemaakt wordt en waar ik een tijdje geleden mocht rondneuzen in de hei lige hallen met al die rollen de banden. Enorm; ik vond het in één woord geweldig, al die indrukken waarvan ik veel heb opgestoken". Eenmaal terug in Sabah is de priester en journalistieke du velstoejager opnieuw volop bezig met het communicatie proces. Dan krijgen de zielen van het diocees Kota Kinaba lu weer het nodige voor de kiezen. In vier talen maar liefst. Dan vliegt de pastoraal weer uit de pen van een „vreemdeling in Zoeterwou de", die inderdaad in de loop der jaren een Hollands getin te Maleisiër is geworden. Dan blijft hij weer het volk Gods onder weg met al die huids kleuren geestelijk in gespro ken en geschreven woord be geleiden. En dan liegt hij er niet om: „TV and video are like a person you invite into your house, into your family. Most of us would want to be rather careful, before we in vite a person into our house. Unhealthy and unwholesome entertainment should be avoid and kept away from our house and our children". Eenvoudige taal die erg goed begrepen wordt „Een ieder van ons moet verantwoorde lijk zijn op het gebied der communicaties. Laten we on szelf niet toestaan tè afhan kelijk te worden van t.v. en video, in die mate dat het in grijpt in onze communicatie, in ons mededelen aan onze gezinsleden en onze vrien den". Zo gjaat dat Ook in Oost-Maleisië, waar een Zoe- terwoudenaar om Gods en 's medemensen wil gekozen heeft voor een beter reilen en zeilen op deze aardbodem. Daarbij breekt hij het brood en verkondigt met de zijnen „de dood des Heren, totdat Hij komt..." Een interessante collega-journalist ONTMOETING MET EEN INTERESSANTE GEWIJDECOLLEGA EN VREEMDELING IN ZIJN DORP Het gebeurt hoogst zel den, dat ik met een ge wijd collega te maken krijg. Een gewijd journa list. Jawel. En niet eens in een kroeg. Sinds St.Franciscus van Sales is dit nagenoeg niet meer gebeurd. Een ontmoe ting, deze week, met fa ther John van der Salm, voor drie maanden uit blazend op verzoek en op bezoek in het zomergroe ne Zoeterwoude. Met uit zicht op de wilde tuintjes en plantenpartijen van het Emmaushof, waar, tussen de oudere bewo ners de bloemen de per ken te buiten gaan. Wij, collega Jan en ik, heb ben minstens drie hebbe lijkheden met elkaar ge meen: we zijn zowat even oud, schrijven tegen de klippen op, en beginnen onze vakantie met een week uitslapen. Voor mij is dat een voorwendsel, voor hem een logisch ge volg van zijn tropische inspanningen. Jan van der Salm, missiona ris van Mill Hill (wat zou een echte gedreven Zoeterwoude- naar anders kunnen zijn?), zendeling in Gods bloeze- mende kerk in Maleisische sferen, zielzorger van half bloeden, Maleiers en Chine zen, rector van een heel stel vrome doch soms (in het Slot losgelaten) giechelende Car- melitessen, „editor", redac teur van een maandelijks bis domblad met een oplage van 9000; vaak geplaagd door een uitvallende „composer", een heel degelijk lijkende com municatiemachine, voorloper van de geavanceerde compu- tersystemen.die ook om de haverklap uitvalt. Met alle narigheden vandien, voor de van zijn kopij beroofde jour nalistieke gebruiker. Pater Jan van der Salm is voor de zevende keer terug óp zijn oude Zoeterwoudse stek. Broer Wim, eveneens van Mill Hill, neemt op het ogenblik in Kota Kinabalu voor pater Jan waar: „U spreekt met de telefoonbe- antwoorder van father John van der Salm. Ik ben zijn Salm heeft wat te stellen met zijn maandblad „Catholic Sabah". Father-journalist Jan van der broer Wim en u kunt uw boodschap now inspreken: desgewenst kunnen we over tien uur bij u zijn". Ik wil slechts een indruk van de af metingen van een wijngaard geven. Bij Jan is de volle, enigszins grijzende, haardos opgewreven met brillantine, „grease". De father zelf is ge stoken in blauw overhemd en blauwe broek: een toeval lig „blauwe pater", maar ver re van blue. Een kort ver haal, dat vele duizenden kilo meters moet kunnen om spannen. Bijkomen „Ik kom hier niet om relaties bij te spijkeren, om te bede len en instanties af te lopen. Onzë missie kan zichzelf aar dig bedruipen. Dat kunnen heel wat van mijn medebroe ders, in Afrika bijvoorbeeld, niet zeggen. Ik ben hier al leen om even bij te komen, wat te fietsen en met het au tootje van mijn moeder een stukje te rijden. Maar dan heel voorzichtig, want ik kan slecht wennen aan dat recht se verkeer. Overigens is het hier net zo druk op de weg als bij ons in Kota Kinabalu, in de deelstaat Sabah van Maleisia", hoor ik van father John, die in het glimmend opgepoetste pronkhuisje van zijn bejaarde moeder een paar dagen het rijk alleen heeft omdat „moeder de kans heeft aangegrepen om even op vakantie te gaan". Voor deze missionaris einde lijk tijd om op adem te ko men, bij een goed boek en met goede muziek van Hil versum 4 uit de up to date geluidsinstallatie. De radio speelt hard, maar Herbert von Karajan en Strawinsky's Vuurvogel storen de vertel ler niet in het minst als die eenmaal op gang is geraakt. Alleen de interviewer heeft het er wat moeilijk mee. In '56 begon de kersverse Mill-Hiller Jan van der Salm (54) mee te werken op 's He ren wijngaard in de deelstaat Sabah van Oost-Maleisië, dat toen nog Noord-Borneo heet te. De zielzorg werd al gauw afgewisseld met het leren van de dialecten in het bin nenland van Sabah. Toen hij later naar de kust trok, naar de hoofdstad Kota Kinabalu, kreeg de jonge priester ook medische ervaring. En nu be kwaamt Jan van der Salm zich ook nog als fotograaf voor de viertalige bisdom- krant „Catholic Sabah", waaraan hij sinds een jaar of twee redactionele medewer king verleent. Sedert '73 is Zuidbuurter Jan van der Salm Maleisisch staatsburger en is hij zijn Nederlander schap kwijt. Maar er is veel „Brits" voor in de plaats ge komen: Oost-Maleisië is nog steeds lid van de Commonw- health, het Britse Gemene best. En elke keer om de drie jaar dat hij naar zijn eigen Zoeterwoude-Dorp terug keert om zijn geestelijke accu op te laden is er weer die verrassing: binnen vijf dagen moet hij zich op het gemeen tehuis „bij het hoofd der vreemdelingenpolitie mel den; ik ben immers een bui tenlander die hier drie maan den mag blijven. Je voelt je dan net als een kat in een vreemd pakhuis. Nu zijn er veel nieuwe mensen op het gemeentehuis die ik niet ken, dus „vreemd" zal ik wel een beetje blijven". Enerverende samenleving Van de stampvolle kerken in Sabah (waar op het seminarie waar Jan van der Salm ge huisvest is weer een paar priesters voor de volgende editie op „stapel" staan) naar de problematische gang van zaken, in de Nederlandse kerkprovincie. Hier krijgen we ons Rotterdams bisdom blad voor nop in de bus, in Sabah betaalt men 50 cent per maand voor de „Catholic Sabah" (28ste jaargang) en dat is voor veel lieden „op het platteland" een niet ge ring bedrag. Maar wel erg enerverend in die Maleise sa menleving is de omgang met de steeds zelfbewuster wor dende Islam (40 pet. der be volking van de staat Sabah die ongeveer 1.200.000 zielen telt, met ca. 150.000 katholie ken in een bisdom dat ander half keer zo groot als Neder land is, één bisschop heeft en twintig priesters...), en ook boeit er het politieke leven, waarover father John van der Salm „In your service, your Editor" wel veel kwijt wil, maar dit niet in ex- tenso wenst te zien opgete kend in een verre Neder landse courant, „omdat ik straks weer in Sabah aan de slag moet, ziet u". Father John van der Salm, politicus, ook al. Voordat pater Jan z'n Neder landse vakantie ging vieren, was hij een weekje in Hong kong. Daar werd hij be nauwd door het hoog opzien tegen die torens van „hou sing flats". Hij bezocht er ook het agentschap UCAN, ge rund door Amerikaanse priesters, dat Zuidoost Azië van katholiek nieuws voor ziet. Daar zag hij ook, geheel begeesterd, de eerste compu ters waarvan de paters zich bedienen. Jan van der Salm kocht in Hongkong ook een leuk camera'tje „met een klein zoomlensje in combina tie met groothoek; ik heb er al aardige foto's mee ge maakt, hier in Zoeterwoude. Ik hoop er veel profijt van te hebben, thuis in Sabah, voor LEIDEN Geboren: Petronella Margaretha, d.v F. van Tol en M. J. van Ommering; Netanja, z.v. J. D. Brauckman en H. M. Meilink; Kasim, z.v. I. Gök en E. Tanis; Zekeriye, z.v. I. Gök en E. Tanis; Marie-Louise, d.v. J. W. van Kleef en I. M Mannot; Jo hanna Henderina, d.v. J. van der Na- ?el en H. W. A. Janssen; Jacobus, z.v. Guijt en H. Ouwehand; Stefan Jan-Willem, z.v. W F. H. Oorschot en M. Minnee; Giis Eduard, z.v. J. H. A. de Maat en C. M. J. Bemelman, Monique, d.v. P. P. Cabri en T A. C. Zuiderduin; Erik, z.v. J. W. Janson en S. J. E. van Polanen; Marcel, z.v. E. J. Dragt en J. E. Hut; Annemieke, d.v. R. Willemze en S. L. M. de Wringer; Elizabeth Anna Maria, d.v C. J. L. Spigt en J. M. E. Borst; Eliza beth Anna Johanna, d.v. C. J. L. Spigt en J. M. E. Borst; karl, z.v. P. F. H. Beerenfenger en E. M. Chrispijn; David, z.v. R. M. Beugelsdijk en Z. Ahmad; Clasina Saskia, d.v W. M. van der Meer; Astrid Helen, d.v. R. R. Cramer en E. M. Waasdorp; Daph ne, d.v. J. van Rij en B B T van het Schip; Jan Michiel, z.v. J. Breedveld en C. C. L. Knevel. Overleden: L. Rovers, geb. 8-1-1924, man; J. A. P. Strijk, geb. 25-11-1934, vrl., echtgen. van J B. J. Hogen- boom; J. Stol. geb. 21-9-1915, man; H J. J. Kortekaas, geb. 26-12-1922, man, M. El Bouny, geb. 1939, man; C. P van IJsendijk, geb. 8-4-'1900, vrl., geh. gew. met N Cnopius; A. B. Lé- man, geb. 27-7-1903. vrl., echtgen. van J. Oudenaarden; L. J. Onderwa ter. geb. 10-3-1909, man; A. C. Phie- lix, geb. 1-7-1898, vrl., geh. gew. met P. C. Hogenstein; C. J. Singeïing, geb. 22-7-1890, man; J. C. den Dekker, geb. 16-11-1920. man; A. Verburg, geb. 19-2-1921, vrl., geh. gew. met C. LEIDSCHENDAM Leerlin gen van de samenwerkings school „EmmaUs" (voor r.k. en prot. chr. onderwijs) zijn giste ren in een feestelijke optocht van hun tijdelijke huisvesting in drie gebouwen in Prinsen hof naar het nieuwe schoolge bouw aan Leenkamp in de daarbij ook voor het laatst drukke Noordsingel overgesto ken. Het scholencomplex wordt 24 september officieel geopend maar het wordt met ingang van het nieuwe school jaar in gebruik genomen. In het complex is ook een open bare Dalton-basisschool onder gebracht Na de vakantie start de „EmmaUs" met negen groe pen zodat het gebouw al met een te klein is. Binnen een paar maanden worden nog drie semi-permanente lokalen bijgebouwd. ALPHEN AAN DEN RIJN Om de school jeugd meer bewust te ma ken van het voordeel van een schone omgeving, heeft de werkgroep mi lieu van het CDA een wedstrijd voor scholen uitgeschreven. Het is de bedoeling dat de leerlin gen hun schoolpleinen en de omgeving daarvan zc schoon mogelijk houden. Aan 41 scholen is een briel gezonden met de vraag o! men bereid is mee te doer aan de wedstrijd dan wel U jureren. De jury gaat in dc periode half augustus tot hall december bij elke deelne mende school drie keer on aangekondigd kijken hoe hei plein en de strook van IC meter rondom het school complex erbij liggen. Voor d« vier „schoonste" scholer wordt een prijs van honderc gulden uitgeloofd. De werkgroep richt rich ir eerste instantie op de jeugc om het milieubesef te bevor deren. In het plaatselijke CDA-bulletin schrijft J. de Jong dat men daaruit nie mag concluderen dat het al leen de jeugd is die vooi rommel zorgt. „Ook volwas senen zijn vervuilers en he laas vaak op veel groten schaal". Het is, vindt De Jong dan wel een taak var de overheid op te treden te gen bepaalde vormen var milieuvervuiling maar da ontheft de burger niet var zijn plicht over de eigen lee fomgeving te waken. Geen krant ontvangen Be tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.0 uur, telefoonnr.071-122248 ei uw krant wordt nog dezeHd avond nabezorgd. „DE GOUDEN LEEUW" BESTAA THAL VEEEUW i< VOORSCHOTEN Het r begon allemaal met een el klein buurtcafé en een gammele speeltuin. De naam was „De Gouden fr Leeuw", terwijl er hooguit j( „armeluisgoud" in de e vorm van koper te vinden ït was. Het gebouwtje ver- 51 hinderde dat de Veurse- P weg van een smalle bolle ,4 weg tot een straatweg om- gevormd kon worden, ai Provinciale Waterstaat, de eigenaresse van de weg, ir bood aan een nieuw café- J gebouw neer te zetten 0i mits de eigenaar, de heer ,J M. van der Valk, bereid i was zijn grond af te staan. Precies vijftig jaar geleden i® kwamen Van der Valk en J de Provinciale Waterstaat -y tot overeenstemming en r| in 1935 verrees er een j mooi gebouwtje met een goed ingerichte speeltuin rj en ontpopte Van der Valk j; zich als de man met de gouden handen. 1 Nu was de heer M. van der Valk, Martien voor de dorps bewoners van Voorschoten en Stompwijk, eigenlijk veehan delaar en zeker een man, die van een echte boerenpot met eten hield. Daarnaast was hij begaafd met een instinct voor zaken doen. De combinatie van boer en kastelein bezorgde hem kort na de Tweede We reldoorlog een heel goede naam. Terwijl alles nog op de bon was, bleek het voor tal van bekende Nederlanders goed toeven in „De Gouden Leeuw", die inmiddels uitge groeid was tot een bekend res taurant, waar men meer op ta fel kreeg, dan men eigenlijk op kon. Schaften Ministers verlieten er graag even de „Hofvijver e.o." voor om „te schaften" in Voorscho ten. Dat alles nadat nog geen vijftien jaar geleden de Pro vinciale Waterstaat grondruil had gepleegd. Nadeel voor het natuurgebied was wel dat het gebouw steeds uitbreiding vroeg, voordeel voor „De Gou den Leeuw" was dat het in een uithoek van Voorschoten was gelegen, waardoor de plaatselijke overheid er uit sluitend kwam om tê eten en niet om te controleren. Het echtpaar Van der Valk van Wissen werd rijkelijk ge zegend met kinderen. Martien van der Valk was hard voor zichzelf en ook zijn kinderen kregen een strenge opvoeding. Zodra een kind kans zag om zonder morsen een kopje rond te brengen, werd het ingezet tot welzijn van de familie. De kinderen groeiden op en kre gen verkering. Vader Van der Valk stelde één grote eis: „De scharrels van zijn dochters en zonen dienden bereid te zijn om de Gouden Leeuw te die nen. Was dit zo, dan kregen zij op huwbare leeftijd een eigen bedrijf aangeboden. En zo groeide „De Gouden Leeuw" uit tot het Van der Valkcon cern met 34 vestigingen, waar van vier in België. Zakeninstinct Voordat Martien van der Valk op hoge leeftijd overleed, was er een contract, waaraan ieder zich moest houden. Ingewik keld fiscaal bekeken, maar wel praktisch. Ieder kind is di- rekteur in de eigen zaak en mede-dirékteur in de zaken van de broers en zusters. Zo bleef na het overlijden van overgrootvader Martien van der Valk het Gouden Leeu wenconcern bijeen en werd omgevormd tot het Van der Valkconcern en tal van andere eigen toeleveringsbedrijven. Zoon Arie heeft het zaakin stinct van zijn vader geërfd en vanuit de Gouden Leeuw re gelt hij alles voor alle andere bedrijven. Het Van der Valkconcern leeft al ongeveer een halve eeuw op voet van oorlog met alle over heidsinstanties, zowel gemeen telijke als fiscale. Ambtelijke molens malen te langzaam om de noodzakelijke expansie van het concern bij te houden. De Gouden Leeuw in Voorscho ten is thans een bedrijf met ongeveer honderd medewer kers en vijftien jaar geleden Restaurant „De Gouden Leeuw". nam de gemeente Voorschoten eens alle uitbreidingen op wel ke zonder gemeentelijke goed keuring neergezet waren. „Zand er over", zo sprak de gemeenteraad: „maar in het vervolg overal vergunningen voor aanvragen." Zilverfabriek De heer A. van der Valk is in middels één van de grootste werkgevers van Voorschoten geworden en mag zichzelf bij na alleen-eigenaar noemen van de afgeslankte „Zilverfa briek", die aan de Rouwkoop laan weer aan dertig zilver smeden werk verschaft. Even als bij zijn vader komt er „goud" uit zijn handen. In Voorschoten is het een oud en bekend gezegde: Men moet het dorp van de noordkant binnen rijden en via de zuidkant ver laten, want dan wordt zilver gewoon goud oftewel van Zil verfabriek tot Gouden Leeuw. Vast staat dat het Van der Valkconcern thans een gouden eeuw doormaakt en geen zin nig mens in Voorschoten, die echt gelooft dat de gemeente lijke overheid de uitbreiding van bijvoorbeeld het motel te gen kan gaan. Inmiddels heeft de gemeente Voorschoten ai toestemming gegeven om op het huidige motel een verdie ping te zetten. Voorschoten is echt wel een beetje trots op het Van der Valkconcern en het verenigingsleven weet gewoon dat er altijd wel een prijsje te halen is voor een of ander goed doel. JOOP PEETERS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13