Gorbatsjov zet rivaal Romanov uit Politburo 1318 Z-Hollanders roepen 'Alioy'! Crisisbeleid Peres gaat Israëliërs niet in koude kleren zitten Washington wil vliegveld van Beiroet isoleren Polen accepteren hogere vleesprijzen Dure grap over bom Ex-gijzelaars op weg naar de VS Forse prijsstijgingen in Israël BUITENLAND £cidóc(3owuvnt DINSDAG 2IULI1985 PAGINA 5 Onderzoek tegen artsen van Biko JOHANNESBURG Het medisch tucht college in Zuid-Afrika heeft gisteren het onderzoek heropend tegen twee artsen in overheidsdienst, die de zwarte leider Steve Biko kort voor zijn dood in 1977 hebben on derzocht. Biko. leider van de zwart bewust zijnsbeweging. stierf in 1977 in een politie cel in Pretoria. De artsen wordt schending van het beroepsethiek ten laste gelegd om dat ze de zwaar gewonde Biko niet vol doende onderzocht zouden hebben en geen bezwaar hadden gemaakt tegen het trans port van de gevangene. Biko werd geboeid en naakt in een open vrachtwagen van Port Elizabeth naar Pretoria vervoerd, een afstand van 840 kilometer. Hij overleed aan hoofdletsel, opgelopen tijdens verhoren. IRA-leden moord ten laste gelegd LONDEN In een zwaar bewaakte Londense rechtszaal zwaaiden en glim lachten gisteren de zeven IRA-leden naar het publiek, terwijl de rechtbank moord tenlaste legde in verband met de bomaanslag vorig jaar oktober op een hotel in Brighton. De hoofdverdachte, de 34-jarige Patrick Magee, bleef schijnbaar onaangeroerd toen hij verantwoordelijk werd gesteld voor de dood van vijf mensen in het ho tel. waar op dat moment de conservatie ve partij vergaderde. Premier Thatcher ontsnapte bij de bomaanslag ternauwer nood aan de dood. De rechter heeft het voorarrest tot don derdag verlengd. Huisvrouw wint zeven miljoen HANNOVER Een huisvrouw uit een stadje in de buurt van Hanno ver heeft in de Westduit- se lotto bijna zeven mil joen mark gewonnen. De „rijkste lottospeelster aller tijden'' had vier mark ingezet en kreeg er 6.971.210.90 mark voor terug. Het is het hoogste bedrag dat ooit in Europa aan één persoon werd uitgekeerd Nederlandse antropoloog opgepakt in Zuid-Afrika JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse vei ligheidspolitie heeft vorige week de Neder landse antropoloog Klaas de Jonge gearres teerd op grond van art. 29 van de wet op de binnenlandse veiligheid, zo heeft de advocate van De Jonge in Johannesburg meegedeeld. Op grond van dat artikel mag de politie ver dachten voor onbepaalde tijd in afzondering vasthouden De Jonge werkte als docent in Zimbabwe. Volgens vrienden was hij in Zuid- -Afrika voor een kort bezoek in verband met een sollicitatiegesprek. MOSKOU Grigori Ro manov, eens beschouwd als kandidaat voor het lei derschap van de Sovjet- Unie, maakt sinds gisteren geen deel meer uit van het Politburo. Volgens het officiële persbureau Tass heeft de 62-jarige Roma nov „om gezondheidsre denen" verzocht te wor den ontheven van zijn functie in het Politburo, het belangrijkste macht sorgaan in de Sovjet-Unie. Maar volgens politieke waarnemers betekent de „vrijwillige" terugtreding dat een machtsstrijd in het voordeel van Gorbatsjov is beslecht. Al eerder dit jaar werd in Moskou gesuggereerd dat Ro manov wel eens in ongenade zou kunnen vallen door zijn De komende en gaande man in het Russische Politburo: Roma nov (r) werd verwijderd. Eduard Shevarnadze (I) tot volledig lid benoemd. aanhoudende meningsver- batsjov tot partijleider in schillen met Gorbatsjov over maart, verdween Romanov economische vraagstukken, dan ook langzamerhand uit de Sedert de benoeming van Gor- publiciteit. Na de ..overwin ningsparade" van 9 mei was hij zelfs niet meer in het open baar verschenen en vorige maand bekritiseerde Gorbats jov openlijk Romanovs econo mische beleid als voormalig partijleider in Leningrad. Het feit dat Romanov ook als secretaris van het centraal co mité is afgetreden, zou beteke nen dat zijn rol in de Sovjet- politiek helemaal is uitge speeld. Waarnemers noemen het tempo waarin Gorbatsjov wijzigingen in de leiding aan weet te brengen „opmerke lijk". De plaatsvervanger van Romanov, E. Schevardnadze, is door Gorbatsjov in het ver leden geprezen voor zijn harde aanpak van corruptie in Geor gië. Het plenum van het Centraal Comité, het „parlement" van de communistische partij, koos gisteren B.N. Jeltsin en L.N. Zaikov tot secretarissen van het Centraal Comité. Zaikov is partijleider van Leningrad. WARSCHAU In Polen zijn gisteren de prijzen van het vlees verhoogd zonder dat daar merkbaar tegen is geprotesteerd. Van protestacties van arbei ders was buiten de fabriek- spoorten nauwelijks iets te merken. Wat zich binnen de fabrieken heeft afgespeeld, bleef onduidelijk. Een mede werker van Lech Walesa liet niettemin weten dat de lei der van het verboden vak verbond Solidariteit „zeer te vreden was over de houding van de arbeiders" op de Le- nin-scheepswerf. het bedrijf waar Walesa zelf werkzaam is. Volgens onbevestigde be richten zou het op de scheepswerf tot werkonder brekingen zijn gekomen. So lidariteit had overigens niet opgeroepen tot stakingen. GEEN VLUCHTEN MEER TUSSEN VS EN LIBANON WASHINGTON De rege- ring-Reagan heeft gisteren stappen gezet om het vliegveld van Beiroet voor het interna tionale luchtverkeer te sluiten totdat het terrorisme in de Li banese hoofdstad is uitgescha keld. Alle Amerikaanse vluch ten, zowel van passagiers als goederen, naar Beiroet zijn ge staakt. Washington zal de an dere landen, waaronder ook de Sovjet-Unie, verzoeken om dit voorbeeld te volgen. Bo vendien mag de Libanese luchtvaartmaatschappij Middle East Airlines niet meer landen in de VS. Tevens overweegt Washington maatregelen te nemen tegen opleidingskam pen van terroristen in het Midden-Oosten. De veiligheidsadviseur van de Amerikaanse président. Ro bert McFarlane, verklaarde met betrekking tot mogelijke andere maatregelen dat er twee of drie strategische plaat sen in het Midden-Oosten zijn, die wellicht doelwit zouden kunnen worden van Ameri kaanse maatregelen. McFarla ne weigerde hier nader op in te gaan. Een anonieme func tionaris van het Witte Huis zei dat „wij zijn er niet op uit zijn de sji'iten te straffen, maar wel willen wij wel de mensen straffen die kapingen uitvoe- De Israëlische minister van defensie, Rabin, verklaarde gisteren dat Israël binnen 48 uur ruim 300 van de 735 Zuid- libanese gevangenen zal vrijla ten. Het besluit houdt geen verband met de vrijlating van de 39 Amerikanen, aldus Ra bin. Enkele uren na het ver trek van de 39 Amerikaanse gijzelaars uit Libanon, braken in West-Beiroet gevechten uit Shultz: VS kennen identiteit van twee kapers NEW YORK De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz, heeft gisteravond verklaard dat de Ameri kaanse regering de identiteit kent van twee sji'iten, die op 14 juni een TWA-vliegtuig kaapten. Hij verzekerde dat de VS hen zal „vervolgen". De Amerikaanse regering zal allereerst probe ren hen voor de rechter te brengen. „Maar als dat niet lukt, zul len wij andere stappen nemen", zo Shultz. Hij wilde daarbij evenwel niet ingaan op de vraag wat deze andere stappen zou den inhouden. Shultz zei verder dat de vrijlating van de 39 gijze laars de hoop heeft versterkt dat ook de zeven ontvoerde Ame rikanen, die nog altijd ergens in Libanon worden vastgehouden, spoedig vrijgelaten zullen worden. LONDEN Een diplomaat uit Oman die op de Londense luchthaven Heathrow een tas overhandigde aan een veilig heidsagent met de mededeling „daar zit een bom in", heeft van een rechter een boete van 150 pond opgelegd gekregen. De 40-jarige Abdoel Alqalam bevond z-ich onder de passa giers die vorige week vrijdag werden geëvacueerd van het vliegveld, nadat paniek was uitgebroken als gevolg van een bommelding. Toen de passagiers naar de vertrekhal werden teruggebracht, liep de diplomaat naar de balie waar hij een zwarte tas overhandigde aan de bewaker met de mededeling dat daar bom in zit. Bij zijn arrestatie verklaarde hij een grap te hebben willen maken tussen de sji'itische Amalmili- tie en strijders van de druzi- sche Progressieve Socialisti sche Partij (PSP). De sji'iten en de druzen waren in het verleden bondgenoten in de strijd tegen de christelijke mi lities. Sinds het Amal-offensief tegen de Palestijnen in de vluchtelingenkampen in bei- roet staan beide groepen ech ter met elkaar op gespannen voet. Na ruim twee weken gijzeling zag de Amerikaan Blake Synnestvedt zijn vrouw Jane gisteren weer terug in Wiesbaden. WIESBADEN De meesten van de 39 Ameri kaanse ex-gijzelaars heb ben gisteravond te ken nen gegeven, dat zij zo snel mogelijk willen te rugkeren naar de Vere nigde Staten. Het besluit tot vertrek werd genomen nadat artsen van het Amerikaanse militair hos- SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1019) Intussen was agente X-03, alias Theodora Dubbelsnuf, in een opgewonden gesprek ge raakt met smidje „Pjotr" Verholen. „Ik dacht toch écht even, dat ik mijn halfwas-hulpje Karel- tje Knetter hier naar binnen had zien gaan," zei hij achterdochtig. „Dan dacht u knap verkeerd." antwoordde Theodora bits. „Ik weet niet waar het ventje uithangt. Of denkt U misschien dat ik hem onder mijn bureau heb verstopt?" „Zo'n mooie vrouw als U lijkt me daar best toe in staat," snauwde de smid bits. „En zou U me misschien dan even kunnen uitleggen wat zich achter deze deur bevindt?" „Daar liggen onze schoonmaakartikelen," siste juffrouw Dub belsnuf. Spinnijdig opende ze de deur en liet de achterdochtige Verholen een blik werpen op de bezems en emmers. „Zoals U ziet bevindt uw hulpje zich niet in deze kast," zei ze vals. „Er liggen twee dweilen. Als U er bij gaat liggen, zijn er drie. En maakt U nu maar dat U wegkomt!" „Zeg, bent U nu heleméèl van de kippen suf- gepikt!" riep Pjotr boos uit. „Ik laat me door zo'n stuk doffe ellende als U bent geen dweil noemenl Ik ga mijn beklag doen bij de directie! Dien me onmiddellijk aan bij de heren Meyer en Vijfderibbe!" „Gompeldepip! Nou lach ik me wezenloos," grinnikte kolonel Plimmp, die alles door de huistelevisie had kunnen volgen. „Hij wil Meyer en Vijfderibbe spreken. Dat kan. want ik ben Meyer en jij bent Vijfderibbe!" En de kolonel wierp zich op een grote kast, waarin de BGD allerlei handige vermommingen had onder gebracht. We zien dus alweer, dat die kerels van de BGD bepaald niet onderschat moeten worden. pitaal in Wiesbaden had den vastgesteld dat zij in een goede conditie verke ren. Met een speciale chartervlucht van Trans World Airlines arriveren de ex-gijzelaars vanavond om negen uur Nederland se tijd op het vliegveld Andrews bij Washington waar president Reagan hen persoonlijk zal ver welkomen. Vervolgens zullen zij hun reis naar huis voortzetten. De 39 ex-gijzelaars zijn giste ren onderworpen aan een reeks ingrijpende lichamelijke en psychologische onderzoe ken. Uit de eerste resultaten is gebleken dat de ernstigste ver wonding, die de medici heb ben kunnen constateren, slechts een bijensteek is. Robert Brown, die met drie anderen gijzelaars apart van de overige Amerikanen werd vastgehouden, vertelde in een ijzeren cel te zijn opgesloten waarin ook gewone dieven za ten. Brown zei in het gekaapte vliegtuig slecht te zijn behan deld. In de gevangenis, waar de behandeling goed was, had den zijn drie medegijzelaars en hij geprobeerd de stemming erin te houden met kaarten en het vertellen van eikaars le vensverhalen. Sommigen van hen weten meer over mij dan mijn vrouw nu, aldus Brown. JERUZALEM De Israëli sche regering heeft gisteren een serie economische maatre gelen afgekondigd om de gie rende inflatie een halt toe te roepen. Drastische prijsstijgin gen vormen het hoofdbestand deel van het bezuinigingspak ket. Alle goederen en diensten zijn in prijs verhoogd met 17 procent, terwijl een groot aan tal produkten nog veel duur der zijn geworden. Water steeg 82 procent in prijs, electriciteit 53 procent, post en telefoon 40 procent De benzine werd 27 procent duurder. En wat er nog restte van subsidies op eerste levensbehoeften is afge schaft. Dat betekent een prijs stijging van tussen de 40 en 75 procent voor brood, margari ne. olie, melkproducten en vlees. Voorts is de sjekel, het Israëli sche betaalmiddel, met 18.8 procent in waarde verminderd ten opzichte van de dollar. De lonen van overheidsfunctiona rissen gaan met 3 procent om laag en in de komende drie maanden zal 3 procent van de ambtenaren worden ontslagen. En dat is dan nog maar een deel van de maatregelen. In de armenwijk van Jeruzalem gingen de mensen de straat op om te protesteren tegen de aange kondigde prijsverhogingen. TEL AVIV „Wij Israë liërs zijn een volk van ma sochisten", zei vorige week de cabaretier Doe- doe Topaz in een veel be keken televisieprogram ma. „Bijna dagelijks krij gen we een lading prijs stijgingen over ons heen en we reageren met sch ouderophalen. Als in Amerika de prijs van het brood 2 cent omhoog gaat, breken er rellen uit. Hier niet. Hier zeggen* we: „Anachnoe mistadrim" („We redden ons wel")". Premier Peres en de meeste ministers van zijn kabinet za ten op de voorste rij tijdens Topaz' optreden. Ze moeten, tegen beter weten in, gehoopt hebben dat de cabaretier het bij het rechte eind had. Maar de eerste reacties op de nieuw ste economische plannen van de regering in Jeruzalem laten zien dat de werkelijkheid an ders is. Zolang vast stond dat de rege ring onmachtig was in te grij pen kon iedereen gratis en voor niets smeken om de har de hand. Maar nu in grote sec toren van de economie, de werknemers voorop, aan den lijve dreigen te ondervinden wat harde economische maat regelen inhouden, is het land te klein. De „masochistische" Israëliërs zorgen er vandaag voor dat er geen kranten ver schijnen, dat de havens en luchthavens zijn gesloten, kortom dat het hele raderwerk stil staat. Gisteren werd in Je ruzalem al fel gedemonstreerd tegen de economische noodtoe stand. die de regering eerder op de dag had afgekondigd. De betogers, die barricaden op wierpen en autobanden in brand staken, werden met ge weld door de politie uiteenge dreven. Ploegendienst De regering-Peres heeft zich zelf opgedragen 2,5 miljard gulden te bezuinigen Een der de deel daarvan moet komen uit een vermindering van overheidsactiviteiten. Zo is bij voorbeeld de bouw van over heidsgebouwen, met inbegrip van scholen, een jaar lang stopgezet. Volgens de minister van onderwijs, Navon, zou dat betekenen dat diverse scholen moeten gaan werken met een soort ploegendienst. Dat wil zeggen dat een lokaal in de ochtend wordt gebruikt door de ene klas en in de middag door de andere. Een deel van de bezuinigingen is vertaald in hogere belastin gen. Bezitters van dure huizen zullen extra moeten gaan beta len, maar er zijn ook belasting verhogingen aangekondigd voor zelfstandigen. Tevens worden de socialie uitkeringen gereorganiseerd, waarbij met name de kinderbijslag zal wor den verminderd. Al deze maatregelen zullen, als we Peres en zijn minister van financiën Modal mogen gelo ven, de inflatie in Israël in drie maanden terugbrengen van de huidige 15 procent per maand naar een „Europees ni veau". De deskundigen zijn het er niet over eens wat het econo mische plan precies zou bete kenen voor de salarispositie van de Israëlische werkne mers. Een achteruitgang, dat staat vast, maar hoeveel? Mi nister Modaï heeft het over een teruggang van 3 a 4 pro cent netto, gerekend over drie maanden. Volgens hem wor den de prijsstijgingen gedeelte lijk gecompenseerd door een iets lagere inkomstenbelasting en door een\extra bijdrage in de kosten van levensonder houd in juli. Economen buiten de regering spreken echter over een verlaging van de le vensstandaard met 12 procent. Maar het verst gaat de voorzit ter van de Histadroet, Kessar Deze vakbondsleider spreekt van een reële achteruitgang met niet minder dan een der de van het salaris. De Histadroet is een niet weg te cijferen factor in het Israëli sche economische leven Niet alleen is ze een verbond van vakverenigingen, maar ze is ook eigenaar van een aanzien lijk deel van de Israëlische in dustrie. Kessar spreekt dus niet alleen als leider van de werknemers, maar ook als een soort super-werkgever. In het Centrale Comité, het beleids bepalende orgaan, zitten verte genwoordigers van alle politie ke groeperingen, dus van de Likoed aan de rechterkant, tot aan de communisten ter lin kerzijde. Maar het economisch plan van de regering heeft er ADVERTENTIE Zij zonden namelijk hun persoonlijk nummer terug naar Readers Digest en wonnen een geldprijs in een Reader's Digest Prijzenfestijn. Een prijs die kan oplopen tot maar liefst een ton. Toch even aan denken als er een envelop van Reader's Digest in uw bus ligt. Want alleen op ingezonden nummers betaalt Readers Digest uit. Maar dan ook tot elke prijs. READER'S DIGEST. WIJ BETALEN UIT TOT ELKE PRIJS toe geleid, dat begin deze week het comité zich eensgezind en bijzonder fel tegen de politiek van Peres en Modal heeft uit gesproken. Anti-arbeidersbeleid Die opstelling is tekenend voor de ingewikkelde Israëli sche politiek. Een groot dee van Peres' Arbeiderspartij verwijt de premier dat deze een „anti-arbeidersbeleid" voert, dat „de armen armer en de rijken rijker maakt". Wat vooral kwaad bloed heeft ge zet, is dat de regering het plan wil doorvoeren via noodmaat regelen. Peres vindt namelijk, dat de totale ineenstorting van de economie zo nabij is, dat er geen tijd meer is voor moei zaam overleg met de vakbe weging. Kessar heeft zaterdag avond te horen gekregen wat er gaat gebeuren en daarmee basta. Er is nu een situatie ontstaan, die voor de leiders van de Ar beiderspartij reden moet zijn tot zwaarmoedigheid. De soci alisten in het kabinet hebben hun trouw aan de premier verkozen boven solidariteit met de vakbeweging. De Li koed stelt uiteraard alles in het werk om de misschien noodzakelijke, maar zeker niet populaire noodmaatregelen op de rekening te schrijven van Peres. Daarbij wordt de rol van de eigen minister van fi nanciën. Modaï, verdoezeld Likoed-leider en vice-premier Sjamir heeft, om de regering niet onmiddellijk te laten val len, voor het economische plan gestemd. Het is de bedoeling dat hij volgend jaar automa tisch Peres als premier op volgt. Een dergelijke opvol- §ing volgens afspraak is voor jamir de enige kans in het za del te blijven als leider van de Likoed. Maar er zijn populair dere kandidaten voor die post. Eén van hen is David Levy, een voormalige bouwvakar beider die zich ziet als verte genwoordiger van de gewone man in de Likoed. Hij heeft het economische herstelpro gramma uiteraard met veel vertoon van de hand gewezen. De socialistische leiding vreest kortom dat de Likoed haar voordeel zou doen met de nu ontstane toestand, onder het motto. „Werknemers, kijk wat er gebeurt als Sjimon Peres het land bestuurt!". Als op dit moment iemand is die het kabinet van nationale eenheid kan doen struikelen is het wel de voorzitter van de Histadroet, Kessar Volgens de Histadroet zullen de economi sche maatregelen op niets uit lopen. En Peres heeft zijn poli tieke toekomst verbonden aan de uitvoering van het gisteren aanvaarde plan. Tot voor kort ging men er in Israël van uit dat een kabinetscrisis en nieu we verkiezingen gunstig zou den kunnen zijn voor de Ar beiderspartij. Maar nieuwe verkiezingen nu zouden grote problemen op kunnen leveren voor de socialisten. Welk eco nomisch programma zou de partij moeten aanvaarden: Dat van Peres, of dat van Kessar* Zou de kiezer nog willen stem men op een partij die een be langrijk deel van zijn salaris wil afnemen, in het belang van nog onbewezen econo misch herstel? AD BLOEMENDAAL

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5