PTT moet losser van de overheid komen IJSKOUD GRATIS. dagjes Vakantie? Rietkerk doet voor het laatst miljoenen- greep uit kas van ABP HU'I1S PSFer gaat weg (4xnaarBP). Kabinet ligt niet lekker bij vrouwen Voetverzorger moet beschermd beroep worden Dagboek van een 2 BINNENLAND EeidacSowuwl DINSDAG 2IUU 198S PAGINA 3 Directeuren van Sittards voederbedrijf blijven in cel BREDA De raadkamer van de Bredase rechtbank heeft gisteren besloten dat de twee directeuren van het Sittardse veevoederbedrijf Schils, die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij het toedienen van verboden groeihor monen, voorlopig in de cel moeten blijven. De officier van justitie heeft in het onderzoek naar de verboden toediening van groeihormonen aan kalveren in Zuid-Nederland hoofdverte genwoordiger S. van Schils voorlopig laten gaan. Deze man en een medewerkster hebben een volledige bekentenis afgelegd. Uit die ver klaringen zijn aanwijzingen gekomen dat heel wat groeihormonen vanuit Nederland naar West-Duitsland zijn gesmokkeld en daar op vrij grote schaal zijn toegediend. De vier nog in voorarrest zittende hoofdverdachten zijn in be roep gegaan. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Wil- bert Willems (PSP) zal volgend jaar bij de Ka mer-verkiezingen niet meer beschikbaar zijn voor zijn partij. Wil lems vindt dat hij niet meer op de kandida tenlijst kan worden ge plaatst. nu de pacifis tisch socialisten elke vorm van samenwer king met de PPR en de CPN hebben afgewe zen. Hij zei dit gisteren voor de KRO-radio. Bejaarde slaat vriendin dood ARNHEM Een 70-ja- rige Arnhemmer heeft gisteren in zijn huis een vriendin om het le ven gebracht. De man heeft de vrouw na een felle woordenwisseling met een bacosleutel doodgeslagen. Hij meldde zich na het dra ma telefonisch bij de politie. De 65-jarige vrouw is door meerdere slagen op het hoofd om het leven gebracht. Het motief voor de dood slag is nog niet bekend. Marine steekt 1,4 miljard in fregatten DEN HAAG De marine heeft vier fregratten besteld bij de Vlissingse werf De Schelde. Zaterdag is het con tract getekend. Het gaat om 4 M-fregatten, waarbij de M staat voor multi purpose. De schepen zijn voor meerdere doelen in te zetten. De mari ne heeft een optie genomen op nog eens vier van deze fregatten. De fregatten mo gen niet meer kosten dan 360 miljoen gulden per stuk. Drie jaar cel voor incest met zes dochters ALMELO De rechtbank in Almelo heeft vanmorgen een 58-jarige man uit Twente die de afgelopen twintig jaar in cest heeft gepleegd met zes van zijn zeven dochters ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De eis luidde twee jaar gevangenisstraf. De man heeft bij de dochters vier kin deren verwekt. Er bestaan vermoedens dat hij met twee van deze kinderen die inmid dels zestien en zeventien jaar zijn ook sexuele omgang heeft gehad. Gaslek oorzaak van explosie campingbus SALZBURG Het Nederlandse camping busje dat dit weekeinde in Oostenrijk op de snelweg nabij Salzburg is ontploft, heeft naar alle waarschijnlijkheid een defecte gasinstalla tie gehad. Volgens een Oostenrijks persbureau zou een van de meerij dende kinderen daar door in een onbewaakt ogenblik een gaskraan hebben kunnen ope nen. DEN HAAG Het mo nopolie van de PTT op aanbod, installatie en on derhoud van randappara tuur (telefoontoestellen, telexen en dergelijke) moet worden opgeheven. Het staatsbedrijf moet echter wel de ruimte krij gen om op dit gebied vrij elijk te concurreren met andere aanbieders, en daarom moet het onafhan kelijker worden gemaakt van overheidsbemoeienis. De PTT moet daartoe de status krijgen van een zelfstandige NV, die zich ongehinderd op de kapitaalmarkt kan bewe gen, en niet gebonden is aan het arbeidsvoorwaardenbeleid van de rijksoverheid. Dit bete kent evenwel niet dat het be drijf moet worden geprivati seerd. De aandelen blijven voor honderd procent in han den van de overheid. Dit zijn de hoofdpunten van het advies dat de commissie- Steenbergen gisteren aan het kabinet heeft uitgebracht over de toekomstige status van de PTT. „Het is een verzelfstan diging van de PTT, geen pri vatisering. Bij privatisering stoot je alle aandelen of ten minste een meerderheid ervan af", aldus commisisie-voorzit- ter Steenbergen. Hij sloot ech ter „op de lange termijn" een privatisering niet uit. Volgens de commissie-Steen bergen wordt de PTT nu is haar ontwikkeling te veel be perkt door de politiek. De re latie met de overheid moet af standelijker worden. Dat kan door de PTT om te vormen in een NV met drie drie afzon derlijke divisies: Post, Telecom ondernemingsfunctie en Tele com openbare nutsvoorzie ning. De divisies zullen ge scheiden opereren, elk met een eigen begroting en een ju ridische status. Er komt een overkoepelende Raad van be stuur en Raad van commissa rissen. De overheid zal voor alsnog een meerderheid van de commissarissen benoemen. De PTT zal moeten werken op basis van een door de overheid af te geven concessie. De divi sie Telecom ondernemings functie moet in volledige con currentie met het bedrijfsle ven optreden. De PTT verliest op dit terrein alle monopolies. In de nieuwe opzet moet de PTT een eigen arbeidsvoor waardenbeleid kunnen ont wikkelen. Op die manier moet voorkomen worden dat goede krachten weglopen naar het bedrijfsleven. De PTT moet ook zelf kapitaal kunnen aan trekken voor investeringen. Volgens de commissie-Steen bergen moeten de voorstellen binnen vijf jaar doorgevoerd worden. Commissie-voorzitter Steenbergen verwacht dat zijn voorstellen een breed draag vlak zullen vinden. Hij wees erop dat, zijn commissie met vertegenwoordigers van mi nisteries, talrijke instellingen en het bedrijfsleven hoorzit tingen heeft gehouden. Jaar cel voor ontduiken uitvoerwet ALKMAAR De Alk- maarse rechtbank heeft vanmorgen de 42-jarige ingenieur Henk S. uit Den Helder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had tegen S. vijftien maanden geëist. Hij ver weet S. dat deze als direc teur van een BV door de j uitvoer van een geavan ceerde oscilloscoop in strijd met de in- en uit- I voerwet welbewust had j bijgedragen aan de ont- wikkeling van een Paki staanse atoombom. Volgens de officier van justitie werd S. tot die daad gebracht door de Pakistaanse kernfysi cus Abdul Khan, een studie vriend van S, Deze heeft vol gens de officier de leiding bij de ontwikkeling van een kernbom in Pakistan. Khan werd in Nederland vervolgd voor atoomspionage en het ste len van het ultracentrifuge- procedé bij Urenco in Almelo. Hij werd door een vormfout vrijgesproken. De Alkmaarse rechtbank zegt in het vonnis rekening te hou den met de omstandigheid dat S. het doel van het door Ne derland geratificeerde verdrag tegen de verspreiding van kernwapens welbewust onder geschikt heeft gemaakt aan ei gen geldelijk gewin. Kamercommissie bekritiseert vijf ministers DEN HAAG De vaste ka mercommissie voor de rijksuit- gaven heeft vijf ministers gis teren een brief op poten ge stuurd vanwege uitblijven van nadere informatie naar aanlei ding van kritiek van de Alge mene Rekenkamer in het jaar verslag 1984 over uitgaven van hun departementen. De be- I trokken bewindslieden, Van den Broek (buitenlandse za- iken). Korthals Altes (justitie), Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer), Braks (landbouw en visserij) alsmede Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur), hadden de gevraagde nadere opheldering uiterlijk 30 juni de commissie moeten doen toekomen. De kamer commissie wil dat de lakse mi nisters per ommegaande de achterstallige antwoorden toe zenden. Dolman niet-roker van het jaar Dick Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer, is door de Stichting Volksgezond heid en Roken uitgeroepen tot niet-roker van het jaar. Dat gebeurde gisteren, aan de vooravond van zijn 50e verjaardag. De titel is verleend, aldus de Stichting, „voor de voorbeeld-functie die Dolman uitoefent in een milieu waar letterlijk en figuurlijk nogal wat rookwolken worden gelegd". Verder heeft Dolman altijd geijverd om in de Tweede Kamer de niet-rokers zoveel mogelijk te beschermen tegen de overlast die rokers veroorzaken, zo meldt de Stich ting. De titel is mede namens het Koningin Wilhelmina Fonds, de Nederlandse Hart stichting en het Nederlands Astma Fonds verleend. Op de foto worden Kamervoorzitter Dol man, benoemd tot niet-roker van het jaar, en zijn vrouw geflankeerd door mensen van de Stichting Volksgezondheid en Ro ken. (ADVERTENTIE) Viermaal een bezoek aan een deelnemend BP-station en u krijgt zo'n prachtige ijscoupe gratis. Zoals gewoonlijk gemaakt van sfeervol Luminarc rookglas door Verrerie d'Arques. De actie loopt tot eind oktober'85. U hebt dus alle tijd om een mooie set bij elkaar te sparen. Attente jongens, daar bij BR FRIEMELS SOBAyjCCp, HAAR iNWCUW VOOR NAAR AOWNS IvAVT IK VECk/tHTPEJON60J5 WSTAW EL KB CW5 BJw'J-rHUIS ALLE H6X DEN HAAG Vooral vrouwen kunnen niet veel waardering voor het kabi netsbeleid opbrengen. Vermoedelijk komt dat door het koopkrachtbe- leid. Vrouwen ondervin den de gevolgen daarvan meer aan den lijve. Dat zegt de Nederlandse Stichting voor Statistiek, die in mei een opinie-on derzoek onder 800 mensen vanaf 18 jaar heeft gehou den. De NSS suggereert dat ook het ontbreken van „sterren" in het kabinetsteam, mensen met een duidelijke emotionele aan trekkingskracht of charisma, mede oorzaak is voor het nog al negatieve oordeel van de vrouwelijke kiezers. Het kabinet Lubbers is er niet in geslaagd om kiezerswaarde- ring te krijgen voor het beleid ten aanzien van de werkloos heidsbestrijding, koopkracht- handhaving, sociale uitkerin gen, defensie en bestrijding van de criminaliteit onder werpen die door de meeste kiezers van groot belang wor den geacht. Het emancipatiebeleid, ont wikkelingshulp en versterking van het bedrijfsleven doen het redelijk goed in de ogen van de mensen die volgend jaar naar de stembus gaan. De kie zers vinden dat echter minder belangrijk. DEN HAAG Minister Rietkerk (overheidsperso neel) zal naar het zich laat aanzien dit jaar voor het laatst 900 miljoen gulden aan het ambtenarenpensi- oenfonds ABP ontrekken. Deze door de ambtenarenbon den zo gewraakte „greep uit de kas" is door achtereenvol gende ministers van binnen landse zaken gebruikt als be zuiniging. Morgen staat een wetsontwerp dat deze mogelijk laatste onttrekking (het gaat in feite om een 2,3 procent lagere premie-afdracht) moet regelen op de agenda van het ambte- narenoverleg. De eerste „greep uit de kas" werd in 1981 verricht door de toenmalige minister Wiegel. De ontrekkingen vonden steeds plaats in afwachting van definitieve maatregelen met betrekking tot de pen sioenopbouw. Bij de Raad van State ligt thans een wetsont werp dat de toetredingsleeftijd van ambtenaren tot het ABP bij 25 jaar legt (thans bij in diensttreding). Hierdoor hoeft de overheid 550 miljoen min der premie aan het ABP af te dragen. Andere maatregelen (onder meer op het gebied van de VUT) moeten het restant opleveren. DEN HAAG Het be roep van voetverzorger moet wettelijk worden be schermd. Er komt teveel beunhazerij voor in deze sector. Door deze oneerlij ke concurrentie komen de serieuze voetverzorgers in de knel en krijgen de con sumenten een behande ling van twijfelachtige kwaliteit. Dit staat in het vanmorgen verschenen Knelpunten Onderzoek Voetverzorging van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf. Om de consument meer waar borgen te geven voor een goe de behandeling en het niveau van de voetverzorging te ver beteren, stelt het EIM voor om naast imagoverbetering mini mum vakbekwaamheidseisen te ontwikkelen. Voorts moeten er toetredingseisen komen door middel van een vesti- gingsbesluit en moet de BTW naar het lage tarief (vijf pro cent). Nederland telt 8000 geregis treerde voetverzorgers, van wie er 5000 zijn aangesloten bij beroepsverenigingen. Deze ge- organiseerden steken wat op leiding en andere vakbe kwaamheidseisen duidelijk po sitief af bij ongeorganiseerden. Vijf procent van de voetver zorgers is man. In totaal laten 1,7 miljoen Nederlanders re gelmatig hun voeten behande len, vaak voor voetklachten die voortkomen uit gebruik van slecht schoeisel. Naarmate men ouder wordt doet men vaker een beroep op een voet verzorger, vrouwen tweemaal zoveel als mannen. Dief op bureau politie gepakt NIJMEGEN Een 26-jarige Nijmegenaar heeft gisteren ge probeerd door hem gestolen cosmetica en kleding te ver handelen in het hol van de leeuw: het Nijmeegse hoofdbu reau van politie. Hij bood het spul, waaraan de prijskaartjes nog hingen, te koop aan aan een plaatsgenoot, die zat te wachten om aangifte van in braak te doen. Hij is overigens niet door de 26-jarige dief be stolen. Deze maakte zich uit de voeten toen zijn plaatsgenoot een agent waarschuwde. Hij kon in de hal van het bureau worden aangehouden (ADVERTENTIE) Neem de ideale reisverzekering mee. Een reisverzekering van de Europeesche. Vroom Dreesmann, uw vertrouwd adres, regelt het vlot en voordelig Ook op zaterdag en de koopavond. ,v f 'V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! VROOMS DREESMANN In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers er de komende we ken in eigen land op uit Van noord naar zuid en van west naar oost door kruisen zij onze lage lan den om dagelijks een zeer persoonlijke impressie te geven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. In sommige gevallen kan het zelfs een waarde volle tip zijn voor een dag je uit. Dat geldt bijvoor beeld voor de onderstaan de passages uit het dag boek van dagjesmens Leo Thuring. Hij bezocht na melijk gisteren de Pasar Malam Besar die tot en met zondag 7 juli wordt gehouden in de Houtrust- hallen te Den Haag. Een snuifje heimwee pedis Tien dagen slechts niet meer dan een handvol kor rels in de zandloper van de tijd zijn de Haagse Hout- rus thallen Europa ontrouw en wentelen ze zich met lome behaaglijkheid in de zelfde ketjap, waarmee in de Indonesische Archipel het leven op smaak wordt ge bracht. Het is allemaal pedis wat uit de kramen dampt van de 27e Pasar Malam Be- sar, die spijtoptanten tot en met 7 juli een waterdicht ali bi verschaft om in de pra men van het onlesbaar heimwee ver weg te drijven in de richting van de geo grafische broddellap, waar Nederland vier eeuwen lang menige steek heeft laten vallen. Een ticket voor de rondreis in deze dependance van het land van verloren dromen kost acht gulden voor vol wassenen en de helft voor 65-plussers en kroost tot de leeftijd van twaalf jaar. Mij dunkt een schappelijke af koopsom voor de tijdelijke teruggave van kleuren en geuren, die op de spaarbran der van de nostalgie door zijn blijven pruttelen. Het vaderlandse dundoek waait allang niet meer bo ven de immense huizenzee van Djakarta. En in de witte paleizen resideren nu nieu we heren volgens nieuwe wetten. Maar alle verande ringen ten spijt stampen de zielen van tienduizenden nog steeds hun tijd van le ven tot bras in de dessa's van het eeuwig verlangen. Voor hen, dat immense leger van gewezen planters, afge dankte bestuursambtenaren, houwdegens van het voor malige KNIL en sappelaars, die ooit in betere tijden naar het Verre Oosten trokken en daar met een batikdoekje voor het bloeden werden af gescheept, slaat de Pasar Malam één keer per jaar een brug tussen droom en daad. Bedachtzaam zie je ze schui felen door een afgesloten tijdperk en gulzig het weeë parfum opsnuiven van hun eigen herinneringen. Bali ben gereisd ontdekt een stomende ijskast en veron derstelt terecht dat de eige naar van de bouwval derhal ve pils op de vereiste tempe ratuur in voorraad heeft. Als we even later de glazen hef fen en een dronk uitbrengen op het goede leven komt uit de regensluiers een grijsaard naar voren, die zijn tors om wikkeld heeft met een veel kleurige sarong. Als hij hoort dat wij Nederlands spreken, vraagt hij hoopvol: „Mag ik u vragen heren, waar u vandaan komt?". „Den Haag", antwoord ik. Want het lijkt mij weinig zinvol hem te vermoeien met de randgemeente, waar mijn huis en haard in feite staan. Den Haag. Een glimlach waait over zijn gezicht, ter wijl zijn geheugen dat woord aandachtig herkauwt. „Den Haag", zegt hij. „ik heb daar gestudeerd. Als ik u vragen mag: staat de hbs in de Raamstraat er nog?". Helaas moet ik hem teleur stellen. „Die is al jaren gele den geslotenfluister ik hem toe. „Daar was ik al bang voor", zegt hij gelaten, „het is ook alweer vijftig jaar geleden, dat ik in Nederland was. Ik ben blij dat ik het nu weet. Mag ik u hartelijk danken". En buigend, voorzover zijn stramme rug dat toelaat, verdwijnt hij in het tranen de wak van de avond. Terwijl ik aan die ontmoe ting terugdenk, hoor ik ach ter me roepen: Waarom sta Het weerzien van alles dat nog vertrouwd is een watjang op een smeulend vuur, een pompeuze manga en een watermeloen, prin sessen van het fijnste Meis- sner porselein, die namens de sultan van Solo met hun vingertoppen arabesken schilderen in het pluizige licht van schijnwerpers heeft een bedwelmende in vloed op mensen, die zoeken in de wetenschap dat ze zul len vindenwat ze op een kwade dag verloren hebben. Die man daarginds heeft de buit al binnen. Zijn hoofd van taai juchtleer, dat door een laaiende zon werd ge looid, is gevangen in een krans van welbehagen. Hij heeft zojuist geroken aan zijn verleden en is voldaan. Het is de lucht van zachte verrotting, die deze toean langzaam high heeft ge maakt. De zoete belofte van de klappermelk, de schroei ende walm van de sateh kambing en van de rijst met blado blado. Geen mens, hoe sterk ook, kan hem deze hervonden dromen meer ontstelen. Op het ritme van de kront- jongmuziek, die duidelijk andere snaren laat trillen dan And ré Hazes en de zan geres zonder naam, stuur ik mijn gedachten als jachthon den terug naar 1982. Van daar keren zij even later te rug met een dierbaar souve nir. De jaren, die achter me lig gen. verdampen en ik zie mezelf terug: een zwetende man in een potsierlijk tro penpak. die door een banjir is verrast en ijlings onder een afdak van half verrotte bamboestengels is gevlucht. De vriend met wie ik naar I de kramen dampt van de 27e je nöu in je eentje zo stom te lachen?". Ik draai me om en zie Koos Toet staan. Opnieuw een stuk verleden. Zij het deze keer niet in tropische ver pakking „Nog steeds in de ambulante handel?", peil ik. Hij knikt en roept: „Ik sta hier vier dagen en heb nou al mijn kosten boven water. Nee, deze Scheven'ingse jon gen krijgen ze niet zo gauw klein „Dat wil ik graag geloven. Koos. Maar vertel me eens. Wat moet jij nou op de Pasar Malam verkopen? Je hebt toch niks met het Verre Oosten van doen'". Uit zijn antwoord blijkt, dat ik me deerlijk vergis. Koos heeft maar liefst vier stands gehuurd, waarin hij houd je even goed vast zijden bloemen, Perzische tapijten, zonnebrillen, rackets en handtassen, bestikt met half edelstenen, tegen afbraak- prijzen verkoopt. Stuk voor stuk bijken het commerciële dubbeldooiers te zijn. die hij in deze ronde heeft uitge broed. „Het gaat je dus duidelijk naar den vleze, Koos?", ver onderstel ik. Dat zou hij wel denken. Het is een kwestie van feeling, heeft hij uitgevogeld. En hoe slechter de tijd is, des te be ter gaat het met de ongere gelde handel. Fantastischhoor ik me zelf zeggen. dat ts hartstik ke leuk om te horen". Op da' moment merk ik tot mijn afgrijzen, dat het Verre Oosten wel degelijk tiendui zenden kilometers van de Houtrusthallen verwijderd is. LEO THURING

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3