TAFEL Arthur Scargill heeft geen herouw Kerk moet gehandicapten meer bieden dan een opgang voor rolstoelen Agca: en nu de waarheid fïTïïTl „In koffieshops en snackbars kan men heel wat aanmodderen" kerk wereld boekwijzer >weer ACHTERGROND fieidaeSoinmii DINSDAG 2 JULI 1985 PAGINA 2 Opening Vredesweek in Woensdrecht De landelijke opening van de vredesweek is dit jaar op 21 sep tember in Woensdrecht. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), dat elk jaar de vredesweek organiseert, heeft daartoe besloten, omdat de regering de basis Woensdrecht heeft uitge kozen als de plaats waar de kruisraketten eventueel zullen worden gestationeerd. De vredesweek is dit jaar van 22 tot en met 29 september. De week staat in het teken van de strijd te gen de kruisraketten. Speciale aandacht wordt besteed aan het volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraketten dat in september en oktober wordt gehouden. Abortus in Spanje bestraft met excommunicatie De Spaanse bisschoppen hebben artsen en verplegend perso neel opgeroepen tot „passief verzet" tegen de nieuwe abortus wet die afgelopen week door het parlement werd aanvaard. Voorts verklaarden de bisschoppen na een zesdaagse vergade ring dat vrouwen die abortus willen laten plegen en diegenen die deze uitvoeren automatisch zullen worden geëxcommuni ceerd (waardoor ze niet meer worden toegelaten tot de sacra menten). De nieuwe wet bepaalt dat abortus is toegestaan bij een verminkte vrucht, na verkrachtiging en als er gevaar voor het leven en de gezondheid van de moeder bestaat. Egypte verbiedt religieuze stickers De Egyptische regering, die in haar maag zit met een toene mend religieus extremisme, wil een einde maken aan de zoge noemde sticker-oorlog tussen moslims en kopten. Automobilis ten hebben zeven dagen de tijd gekregen stickers met religieu ze teksten, die de spanning tussen de islamitische meerderheid en de christelijke kopten kunnen doen oplopen, van hun auto te halen. Overtreders zullen worden bestraft met boetes of in trekking van het rijbewijs. Een veel gebruikte islamitische stic kertekst luidt „Er is geen God behalve Allah en Mohammed is zijn profeet". Kopten plakken kruizen op hun auto en teksten als „De Heer is mijn herder". Wie nederig spreekt van zichzelf, wordt boos als ge hem gelooft, en woedend als ge hem nazegt wa t hij zegt. Kerken zouden actiever moeten zijn in het bena deren van de gehandi capten in hun omgeving en niet moeten afwach ten tot deze zelf hun be hoefte aan kerkelijke be trokkenheid kenbaar maken. Bij de verdeling van kerkelijke functies en taken zouden gehan dicapten dan meer in beeld kunnen komen dan tot nu toe gebruike lijk is. Deze en nog 67 andere aan bevelingen worden gedaan door het Gehandicaptenbe- raad Apeldoorn in het rap port „Een (kerk-)boekje open...". Vier jaar zijn ver streken sinds de presentatie van de enquête die men on der bijna 70 (wijk)kerkera- den en -parochies heeft ver spreid. Er kwam een respons van 50 procent en de Gehan dicaptenraad is daar tevre den over. Want een aantal geloofsgemeenschappen dat de vragen niet heeft beant woord, gaf daar omschreven redenen voor. Bovendien lie ten ze weten, wel geïnteres seerd te zijn in de resultaten van de enquête. Zo reageer den bijvoorbeeld de Turks-is lamitische stichting en de Is raëlitische gemeente. In het rapport worden ook al enkele resultaten van het aandacht vragen voor gehan dicapten gemeld. Voorzitter Verheule noemde de her vormde diaconie die enkele kleine aanpassingen aan de kerkgebouwen heeft laten verrichten en die bovendien toegezegd heeft bij eventuele verbouwingen met aanpas singen rekening te houden. Maar integratie van gehandi capten in de kerk omvat meer dan alleen een opgang voor rolstoelen, een ringlei ding voor gehoorgestoorden en een grote letter-liedboek voor slechtzienden, zo maak ten de leden van het Gehan- dicaptenberaad duidelijk. Het gaat ook om de immateriële integratie, het herkennen en erkennen van de gehandi capte mens. Te weinig nog, zo bleek uit de enquête, krij gen gehandicapten, al dan niet bewust, de kans om ac tief betrokken te worden in het kerkelijk leven. Het aan tal gehandicapte predikan ten. pastores, ouderlingen en diakenen is uiterst beperkt. Slechts 5 van de 450 bij de kerken bekende gehandicap ten in Apeldoorn vervult een functie als kerkeraadslid of bestuurslid. Om daar verbetering in te brengen zouden er om te be ginnen ambtsdragers aange steld kunnen worden, die speciaal belast worden met aandacht voor gehandicap ten. Te vaak immers, wordt er geschermd met zogenaam de technische bezwaren te gen het aanstellen van de ge handicapte ambtsdrager. Die problemen blijken vaak met weinig moeite op te lossen en bovendien kan een gehandi capte zelf het beste aangeven wat zijn of haar beperkingen zijn. „Dat gehandicapten ook op dit niveau mogelijkheden hebben, wordt o.i. onvol doende onderkend, overigens ook door de gehandicapte zelf", staat in het rapport. Uniek Dit rapport is van groot be lang voor kerken in heel Ne derland, menen de samen stellers. Het is het eerste in zijn soort. Alle mogelijke «onderwerpen komen erin aan de orde: con tacten tussen kerken en ge handicaptenorganisaties, de kerken als verwijzer naar maatschappelijke hulpverle ning, vakantiewerk voor ge handicapten, vrijwilligersor ganisaties. Na het algemene deel wor den de categorieën handicaps (rolstoelers, blinden en slechtzienden. doven en slechthorenden en doofblin- den) apart onder de loep ge nomen. Hieruit komen de bij na zeventig aanbevelingen voort. Nog enkele daaruit. Een kerkblad of periodiek zou ook in gesproken vorm beschikbaar moeten zijn. Het inspreken zou door werklo zen of WAO-gemeenteleden kunnen gebeuren, dan snijdt het mes aan twee kanten. Li turgieën van bijzondere kerkdiensten in braille zou den erg gewaardeerd worden door de visueel gehandicap ten. Naast de speciale doven- diensten moet, zo meent het Gehandicaptenberaad. ook meer gedacht worden aan de zichtbaarheid van voorgan ger, liturgietafel en voorlees- het gaat ook om de immateriële Integratie. lessenaar in verband met spraak aflezen (liplezen) en aan het inschakelen van do ventolken. Uitwerking Het blijkt uit de reacties van de kerken, dat alleen al de enquêtevragen velen aan het denken hebben gezet. Daar om hoopt het Apeldoorns Ge handicaptenberaad dat het bewustwordingsproces voort gang vindt als men het rap port heeft gelezen. Bij de in vulling van de enquête wa ren. zo heeft men geconsta teerd, te weinig of helemaal geen gehandicapten betrok ken. Hopelijk wordt dat an ders bij de verwerking en uitvoering van de aanbeve lingen. Het rapport „Een (kerk boekje open" is te bestellen bij het Gehandicaptenberaad Apeldoorn, postbus 369, 7300 AJ in Apeldoorn, voor de prijs van f 5,-. De Turk Mehmet Ali Agca heeft gisteren voor de rechter toegegeven dat hij tot nu toe „tegen strijdige verklaringen" heeft afgelegd over het komplot in 1981, waarbij hij op het St. Pietersplein in Vaticaanstad de paus ernstig verwondde. De 27-jarige Agca. die in Ita lië een levenslange gevange nisstraf uitzit maar nu kroon getuige is in een proces waar in de justitie antwoord wil krijgen op de vraag of achter de aanslag een internationaal komplot zat, zei dat hij „een diepgaande gewetensonder zoek heeft gedaan" en dat hij nu „de waarheid" wil vertel len. Als verklaring voor zijn ver warrende uitlatingen tot nu toe zei Agca dat de Grijze Wolven (een organisatie van rechtse Turken) en agenten van de Bulgaarse geheime dienst twee jaar geleden Emanuela Orlandi, de doch ter van een medewerker van het Vaticaan, ontvoerd heb ben om hem te dwingen, zijn beschuldigingen in te trek ken en het proces in verwar ring te brengen door het af leggen van tegenstrijdige verklaringen. Het meisje is nog steeds spoorloos. Hij zei dat zich op 13 mei 1981 op het St. Pietersplein een vierde terrorist bevond, maar noemde diens naam niet. Eerder heeft Agca ver klaard dat hij op eigen houtje gehandeld had, maar gaande weg heeft hij melding ge maakt van medeplichtingen aan de aanslag. In dit ver band heeft hij de namen ge noemd van Oral Celik en Omer Ay, die net als Agca lid waren van de Grijze Wolven. Menswording - Emmy van Overeem. Tekst van toespraak over geloven, ge houden bij de Nederlandse Protestantenbond. oktober 1984. Te bestellen bij de Ned. Protestantenbond, Thorbec-, kegracht 11, 8011 VL Zwolle. Dr. L. Schuurman - Met alle vrijmoedigheid. Deeltje (nr.132) in serie „Toerusting" met toelichtingen bij Hande lingen 13 tot en met 28 voor (groeps)gesprek door gerefor meerd theoloog. Besteladres: Centrale voor Vormings werk/Hervormde Vrouwen dienst Driebergen. Giro 42618. Kosten ƒ4,50. PERSONALIA De algemeen secretaris van de Sint Willibrordvereniging, drs. H.J. van Hout (34), gaat deze verenging verlaten. Hij is met ingang van 15 oktober benoemd tot medewerker voor kerkelijk opbouwwerk aan het diocesaan pastoraal centrum van het bisdom Rot terdam. Het Breed Moderamen (uit gebreid bestuur) van de ge nerale synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft dr. W. Balke benoemd tot secretaris van de commis sie voor het theologisch we tenschappelijk onderwijs (TWO). Het betreft een half- -time functie. Dr. Balke is reeds lid van de commissie. Dr. Balke, lid van de gerefor meerde bond, is sinds 1975 predikant te Den Ham in Overijssel. Ds. M.A. Sijbrandij Ver bist is door het Breed Mode- ramen van de Nederlandse Hervormde Kerk benoemd tot voorzitter van de Raad voor de Herderlijke Zorg. Mevr. Sijbrandij (40), is thans part-time ziekenhuispredi kant te Rotterdam, waar zij werkt in de Daniel den Hoedkliniek voor reumatolo gie en oncologie/haematolo- Macaroni met gehakt, spek en diverse groenten vla met rumbiscuits Voor twee personen hebt u nodig: 250 g macaroni, zout, 1 lepel olie, 1 ui, 25 g margarine, 100 g gehakt, 50 g ontbijtspek in dunnen plakjes, 1 paprika, 100 g champignons, 400 g toma ten, aroma, peper, Worces ter saus, selderij, 50 g ge raspte pittige kaas; '/t liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 lange vin gers, paar lepels rum of water met rumessence. Breng een ruime pan halfvol water met zout naar smaak en de olie aan de kook en strooi er al roerende de ma caroni in. Reken de kooktijd die op het pak staat of. als die ontbreekt, tien a vijftien minuten. Giet de pan met gare macaroni leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat en schud er het water uit. Fruit, direct na het opzetten van de macaroni, de kleinge sneden ui lichtbruin in de margarine. Bak vervolgens het gehakt en het in snippers verdeelde spek even mee. Voeg stukjes paprika en ge halveerde champignons toe, sluit de pan en laat het mengsel vijf minuten smo ren. Dompel de tomaten in kokend water, ontvel ze en snijd ze in achten. Smoor de tomaten een paar minuten mee met het gehaktmengsel en maak dat dan op smaak af met zout, aroma, peper en worcestersaus. Schep de uitgelekte macaro ni met fijngeknipte kaas apart bij. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een glad papje. Doe er al roerende wat van de hete melk bij. Schenk het mengsel in de pan en laat het al weer terwijl u roett even ko ken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en laat de vla (onder af en toe roerenkoud worden. Breek de biscuits in stukken, druppel er rum of verdunde rumessence over en leg er de vla op. JEANNE NIEUWE OPLEIDING MOET „DROGE" HORECA MEER TOEKOMST GEVEN DEN HAAG „Op zoek naar een baan? Waarom geen eigen bedrijfje be ginnen in de horeca?" Met deze uitnodigende woorden proberen oplei dingsinstituten cursussen te slijten aan toekomstige ondernemers in de ho tel-, restaurant- en café- wereld, een bedrijfstak met bijna 38.000 onder nemingen. Cursussen die volgens het Bedrijfsschap Horeca maar ten dele voldoen, omdat lang niet alle ondernemers in spe eerst een opleiding vol gen voor zij hun bedrijf op poten zetten. Gevolg hiervan is, volgens het schap, dat het gemiddel de horecabedrijf het in Nederland slechts negen jaar volhoudt. Het bedrijfsschap is van me ning dat hier de schoen wringt: in lang niet alle hore- ca-sectoren is het een „must" om voor het starten van een bedrijf vakbekwaam heidsdiploma's te behalen. Met als direct resultaat een te geringe kennis bij veel begin nende horeca-ondernemers van de te verkopen produc ten en van marketing om de onzekere sprong naar onder nemersland tot een succes te maken. Broodje tartaar Ook ae Consumentenbond drong er vorige week op aan dat er opleidingseisen komen voor mensen/ die een brood jeszaak, snackbar of automa tiek willen beginnen. De aanleiding was een onder zoek naar de kwaliteit van de broodjes tartaar. Alle dertig broodjeszaken bleken brood jes tartaar te verkopen die al aan bederf onderhevig wa ren. In twaalf zaken bleek men het goedkopere var kensvlees, in plaats van rund- of paardevlees, te heb ben gebruikt. Jacques Bettelheim van het Bedrijfsschap Horeca: „De cursussen die op dit moment aangeboden worden zijn bij na allemaal van goede kwali teit, daar ontbreekt het niet aan. Het probleem is echter dat alleen voor de zogenaam de „niet-droge" sector, dat zijn die bedrijven waar alco holische dranken geschonken worden, vakbekwaamheids eisen worden gesteld. In de „droge" sector (waar dus geen alcohol over de toon bank komt, red.) kan ieder een heel wat aanmodderen. Een simpel middenstandsdi ploma is daar al een vrijbrief Onstuimig Volgens Bettelheim hebben in Nederland de afgelopen vijf jaar vooral de koffies hops en cafetaria's een on stuimige groei doorgemaakt. Hoewel hij zijn stelling cijfer matig niet kan onderbouwen is het zijn overtuiging dat juist in deze droge horecabe drijven veel ondernemers na korte tijd moeten afhaken omdat zij van het vraag- en aanbodgebeuren weinig of geen kaas hebben gegeten: „Marketing is erg belangrijk in de horeca. Als onderne mers hier te weinig van we ten is het vaak snel afgelopen met hun bedrijf. Te grote voorraden of juist het omge keerde zijn in ons vak heel gauw funest. En de praktijk Een middenstandsdiploma Is voldoende om een koffieshop of snackbar te beginnen. wijst uit dat een goede oplei ding op marketing-gebied veel problemen kan voorko- Bettelheim heeft goede hoop dat in deze weinig opbeuren de situatie spoedig verande ring zal komen. Al sinds 1979 wordt druk overlegd met het ministerie van economische zaken om ook in die droge sector vakbekwaamheidsei sen te gaan stellen. Het be drijfsschap is hiervoor druk in de weer en volgens Bettel heim begint in Den Haag langzamerhand het besef te dagen dat „vrijheid-blijheid" niet altijd opgaat. Zeker niet in de horeca. Gelobbied Bij de SVH, het onderwijs centrum voor de horeca in Zoetermeer, zit men ook „met smart" te wachten op een verplichte opleiding in de droge sector. Als overkoe pelende organisatie voor alles wat er op onderwijsterrein binnen de Nederlandse hore ca gebeurt zal de SVH de nieuwe opleiding straks, wanneer het echt tot een verplichte cursus komt, in houd moeten geven. De heer D. Henny van het onderwijs centrum: „Er wordt inder daad al sinds jaren gelobbied voor die verplichte opleiding. Tot nog toe was daarbij altijd het probleem dat de Drank en Horecawet gewijzigd moest worden, een per defi nitie veel tijd en politieke ro/npslomp vergende zaak. Nu heeft men een andere weg gevonden. Door de Ves tigingswet Bedrijfsleven van 1954 anders te interpreteren is er een nieuwe, veel mak kelijker ingang gevonden om de bestaande situatie te ver anderen". Volgens Henny zal als al les meezit de nieuwe cur sus binnen anderhalf tot twee jaar een feit zijn. Wan neer het overleg tussen het bedrijfsschap en het ministe rie is afgerond hoeft alleen de Sociaal Economische Raad (SER) nog het licht op groen te zetten. Henny: „De hele procedure kan eind volgend jaar afgerond zijn. Wij zien het wel zitten. Door een der gelijke opleidingseis te stellen wordt de kwaliteit van de horeca in ons land verhoogd en dat is ook voor ons een prioriteit". De bevestiging van zijn opti misme komt van voorlichter J.C.P. Wilhelmus van het ministerie van economische zaken in Den Haag: „De voorbereiding om de aan vraag naar de SER te sturen voor advies is in volle gang. Als de SER geen bezwaren heeft is de zaak snel beke ken. We moeten op dit ogen blik alleen nog wat „second opinions" verzamelen. Hoe de nieuwe cursus uitein delijk in elkaar komt te zit ten kan men ook bij het on derwijscentrum SVH niet precies zeggen. Duidelijk is wel dat het een combinatie van boekhouden, marketing en warenkennis zal worden. SVH-man Henny: „Ik denk dat de cursus ongeveer net zo lang zal duren als momenteel de opleiding voor de niet- -droge sector, dus om en na bij een half jaar. Het wordt zeker geen zware opleiding, de drempel om een eigen be drijf in de horeca te beginnen zal maar nauwelijks hoger worden". CHARLES SANDERS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Arthur Scargill, leider van de 12 maanden lan ge maar volledig mislukte Britse mijnstaking, heeft geen berouw. Hij laat zijn tegen standers maar zeggen, dat de mijnwerkers door hem werden misleid. „Ik heb nergens spijt van, ik hoef mij voor niets te verontschuldigen en ik koester absoluut geen twijfel omtrent de gebruikte tactiek", ver klaarde Scargill bij het begin van het jaarlijkse mijnwer kerscongres in Sheffield. De invloedrijke vakbondsbaas ontkende dat deze week een brede scheuring van de mijn werkers duidelijk zou worden en dat zijn eigen positie hier door zou verzwakken. „Wij blijven eensgezind", zei Scar gill, „en wat mijzelf betreft, de gebeurtenissen na afloop van ae mijnstaking hebben al mijn beslissingen gerechtvaardigd". Volgens de vakbondsleider volstaat het de beslissingen te bekijken, die sedert het einde van de actie genomen werden door de Nationale Steenkolen- raad, het landelijke bestuur van het Britse mijnwezen. Tientallen mijnen werden ge sloten; honderden mijnwer kers zijn voor goed hun baan kwijt, maar zij werden wel met een stevige gouden hand druk naar huis gestuurd „Het enige onderzoek dat wij moeten instellen, betreft de weigering van de meeste an dere bonden om ons te steu nen", zei Arthur Scargill in Sheffield. Hij sprak ook de mening uit, dat de volgende Labourregering zijn vakvere niging 1 miljoen pond zou moeten betalen, ter vergoe ding van wat tijdens de sta king door de Britse staat ge kaapt werd van de mijnwer kers, met het doel hun bond financieel gevoelig te ver zwakken. Volgens Britse waarnemers lijdt het geen twijfel, dat de gematigde afdelingen van Not tinghamshire, Zuid-Derbyshi- re, Leicestershire en die van de mijnbeambten die eveneens lid zijn van de NUM-mijnwer- kersbond, er niet zullen in sla gen Arthur Scargill te beroven van zijn vaste positie als NUM-president. Drie jaar ge leden werd hij voor de rest van zijn werkende leven tot voorzitter van de mijnwer- kersbond gekozen. Scargill en Peter Heathfield, secretaris-generaal van de NUM, hebben echter elk een beslissende stem op bijeen komsten van het vakbondsbe- stuur. De conservatieve vak- bondswet van 1984 bepaalt, dat al wie over een beslissende stem beschikt, om de vijf jaar moet worden gekozen. De ge matigden hopen dan ook Scar gill over twee jaar uit het za del te kunnen lichten om hem de dictatoriale manier waarop hij de mijnwerkersaktie heeft geleid, betaald te zetten. Maar het ziet er veeleer naar uit dat het congres in Sheffield een nieuw reglement zal goed keuren, waarbij Scargill en Heathfield hun beslissende stem verliezen en ze niet meer om de vijf jaar gekozen hoe ven te worden. De gematigde fractie zal dit niet kunnen ver hinderen. Scargills positie als NUM-president, met een fors salaris, een dure slee en later een royaal pensioen plus een door de bond betaalde luxe- -woning, is dan verzekerd voor de toekomst, tenzij de re gering Thatcher wijzigingen toebrengt aan de vakbondswet van '84 om leiders zonder stemrecht eveneens te onder werpen aan geregelde verkie zingen. Eindelijk zomer DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied in onze omge ving bezorgt ons morgen droog, zonnig en vrij warm weer. De kern trekt van zui- d-Engeland naar de Noordzee, even ten noorden van de Wad deneilanden. De warmte in de bovenlucht heeft de koude lucht, waarin zich in de afge lopen nacht nog buien konden vormen, verdreven. De wind is in de noordoost hoek terecht gekomen. De af landige wind heeft de tempe ratuur aan de kust ook op een wat hoger niveau gebracht. Hier zal echter in de middag wel zeewind ontstaan, waar door afkoeling zal optreden. In de komende dagen loopt de temperatuur nog verder op. Donderdag en vrijdag kunnen middagtemperaturen van 25 tot 30 graden voorkomen. Op het ogenblik ziet het er naar uit dat tijdens het weekeinde koelere lucht het land binnen komt, hetgeen gepaard zal gaan met onweer. Vooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Noorwegen, zuid-Zwe den en Denemarken: Perioden met zon en droog, alleen aan de Noorse westkust vrijdag een buitje. Middagtemperatuur van 18 graden aan de Noorse westkust tot 22 graden in het binnenland, in Zweden en De nemarken. Noord-Duitsland: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur van 22 tot 28 graden. Zuid-Duitsland en Benelux: Zonnig en warm. Vrijdag een lokale onweersbui. Middag- temperatuur 25 tot 30 graden. Grftot-Brittannië en Ierland: Van het westen uit opkomen de bewolking. In de loop van donderdag in Ierland, vrijdag ook op de Britse eilanden, en kele buien. Middagtempera tuur van 17 graden in noord- -Schotland, tot 25 graden plaatselijk in zuid-Engeland. Frankrijk en Alpengebied: Pe rioden met zon en plaatselijk een onweersbui. Middagtem peratuur in Bretagne rond 22 graden, elders tussen 25 en 30 graden. Spanje en Portugal: Zonnige perioden, aan de Costa Brava nog een onweersbui. Middag- temperatuur tussen 25 en 35 graden, aan de noordkust on geveer 23 graden. Italië en de Joegoslavische kust: Zonnig en droog, behou dens een enkele onweersbui. Middagtemperatuur van 27 tot, 32 graden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2