Noord wijk overweegt toch invoering toeristenbelasting (Zomerkermis op proef inaar marktterrein Leren komt nog steeds op de eerste Ammonslaantje moet veiliger GEEN SUBSIDIE MEER VOOR BEJAARDENREIZEN ((Leerlingen krijgen computerdiploma ij ONDANKS BEZWAREN BUURTBEWONERS ujEIDENS OMGEVING fieidaeSowcwt DINSDAG 2 JULI 1985 PAGINA 15 1PF Katwijk tegen komst stemmachines ATWIJK De angst dat met het aanschaffen van electroni- •he stemmachines „een stukje folklore" verloren gaat, was voor e heer J. H. ten Hove (RPF) gisteravond in de raadscommissie oor algemeen bestuurlijke aangelegenheden aanleiding om te en de komst van dergelijke apparatuur te stemmen. )e RPF-voorman toonde zich zeer gecharmeerd van het drup- elsgewijs binnenkomen van de uitslagen van de verschillende iembureaus, waarmee volgens hem het bijhouden van de stand i de hal van het gemeentehuis steeds weer „een belevenis op ich" wordt. Het verdwijnen van dit gezelligheidsaspect woog oor hem niet op tegen de efficiency-argumenten die door de oorstanders werden aangehaald. Besloten werd niettemin om chttien electronische stemmachines aan te schaffen, een inves- ring waarmee een bedrag van ruim 200.000 gulden gemoeid zal .jn. De budgettaire lasten zijn even hoog als bij hantering van et huidige systeem met de stemhokjes en de tientallen (betaal- e) medewerkers die nodig zijn om de stemmen te tellen. Ruiten kas vernield KATWIJK Ruim 120 ruiten van een kas op de Kwakel- weide in Katwijk (bij de Overrijn) zijn in de nacht van zondag op maandag inge gooid. Tevens wer den enkele afvoer buizen en bakken chrysanten vernield. Uit een andere kas werden twee lucht buksen gestolen. De ruiten maten 150 bij 80 centimeter. Rampenoefening in Wassenaar WASSENAAR De gemeente Wassenaar zal binnenkort een rampenoefening houden. Dat zei burgemeester P.H. Schoute gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie algemene zaken. Tijdens de oefening zal de apparatuur wor den getest die de gemeente binnenkort aanschaft. De commissie adviseerde B en W gisteravond 30.000 gulden beschikbaar te stellen om verbin- dingsapparatuur zoals portofoons te kopen. Deze 2300 gulden per stuk kostende „walkie talkies" zullen volgens politiecommissaris J. van der Wolk ook worden ingezet tijdens de luilakviering en an dere onrustige momenten als de politie vermoedt dat de onrustzaaiers op de politieradio meeluiste ren. Volgens burgmeester Schoute is het Wasse- naarse rampenplan weliswaar van hoge kwaliteit, maar zijn de dikke boekwerken „weinig toegan kelijk". De gemeente zal het standaardwerk bij grote rampen nu in een kaartsysteem op alfabeti sche volgorde opbergen. Katwijk pakt vervuiling aan KATWIJK Alle gemeentelijke diensten zullen worden betrokken bij de opstelling van een actieplan tegen de algemene vervuiling van het dorp. Dat maakte burgemeester C. A. Bos gisteravond bekend tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken. Volgens de burgemeester moeten er strengere bepa lingen komen om de vervuiling van de openbare weg en het openbaar groen tegen te gaan, en hij noemde in dit verband zelfs het geven van boetes een geschikt middel om tegen overtreders op te tre den. Het aantal klachten over de situatie in bepaalde delen in het dorp is volgens de heer Bos zorgwek kend en het zijn met name deze verontrustende sig nalen die tot het opstellen van het actieplan hebben geleid. „Er zijn zoveel burgers die de regels aan hun laars lappen dat er nu maar eens goede rechtsmidde len moeten komen om daartegen doeltreffend op te treden". Koffer deksel verdwenen KATWIJK Dt eigenaar van een in de Asterstraat in Katwijk geparkeer de BMW keek gis terochtend vreemd op toen hij zijn voertuig zonder kofferdeksel aan trof. Het deksel is in de nacht van zondag op maandag van de auto afge haald. 25 Gegadigden WK paalzitten NOORDWIJKERHOUT Voor het vijfde wereldkampioenschap paalzitten, dat van 24 tot en met 28 juli in Noord- wijkerhout wordt gehouden, hebben zich 25 deelnemers ingeschreven. Dat aantal is iets lager dan vorig jaar. Onder de kandidaten slechts één van de kam pioenen van vorig jaar, Piet Hoogen- boom. De inschrijvingstermijn sloot gis teren. Van de 25 kandidaten kunnen er slechts 18 aan het evenement deelne men. Na een medische keuring bepaalt het organisatiecomité, bestaande uit de Stichting Evenementen Noordwijker- hout (SEN), de plaatselijke VVV en de firma Mijbupark, welke van de gegadig den over enkele weken mogen plaatsne men op de palen in het Oostduinsemeer. NOORDWIJK De mo- vera?elijkheid bestaat dat er bben;[n Noordwijk toch toeris- word* in op. Jongyoerd, zij het in 'i/anjoedbelasting. Die koppe- werd gisteravond ge il An-legd door D'66-raadlid J^A..Th. van Rijnberk tijdens n dereen vergadering van de Wi'n"tommissie toerisme. Zijn voorstel kreeg de instem ming van het CDA bij monde van R.P. Dessing en de fractie van de PvdA pleit al jaren voor de in- voering van toeristenbe lasting op voorwaarde dat de inkomsten daarvan ook f werkelijk worden ge bruikt voor het toerisme in de badplaats. Het onderwerp kwam gister avond ter sprake in het kader van de behandeling van de discussienota voor een toeris tisch beleidsplan. Uit dat plan werd duidelijk dat er over veel toeristische zaken nog lang geen overeenstemming tussen alle fracties onderling en de plaatselijke ondernemers be staat. De VVD is bijvoorbeeld tegen toeristenbelasting. Deze fractie vindt het een onrecht vaardig systeem omdat de ver- blijfstoeristen wel en de dag jesmensen niet hoeven te beta len. De PPR/PSP daarentegen ziet deze belasting als de basis, voor een vernieuwend beleid, D'66 wil wel een leeftijdsgrens in het tarief inbouwen en het CDA stelde aanvankelijk al leen maar als bijdrage aan de discussienota: „Het is duidelijk dat voor een verdere uitbouw en verzorging van de bad plaats de financiële middelen beschikbaar moeten komen". Een ander discussiepunt in het kader van de nota vormde gis teravond de promotie van de badplaats. Voor dat laatste werd in gedachten al een soort Stichting Noordwijk Promotie opgedicht. Daarin zouden on dernemers, gemeente en VVV de handen ineen moeten slaan, in eerste instantie onder des kundige leiding, om de bad plaats naar buiten toe aan te bevelen en het doel van de be leidsnotanaamsbekendheid kweken en stimulering van het verblijfstoerisme te ver wezenlijken. Over een ding waren de commissieleden het echter eens: eerst moet duide lijk op tafel komen wat dé ge meente wil met haar toeristi sche beleid, op welke groepen men zich wil richten en wat de doelstellingen zijn en pas daarna kan een promotie- groep aan het werk. Het strand is dé trekker van de toeristenplaats Noordwijk en daarom moet dat schoon zijn. Daarover waren alle com missieleden het eens. Er is sinds kort een soort schoon- maakmachine op de markt maar die kost ruim 50.000 gul den en heeft als nadeel dat alle stoelen en schermen van het strand moeten zijn ver dwenen voor hij aan het werk kan. CDA-woordvoerder Des sing was wel gecharmeerd van de machine, maar hij vond niet iedereen achter zich. Me vrouw E. Visser (PvdA) stelde voor eerst een lijstje met mo gelijke schoonmaakoplossin- gen uit te werken en dan een voorkeur uit te spreken voor een bepaalde methode. Met de strandexploitanten wil burgemeester Bonnike al ko mend najaar gaan praten over dit punt, ook al in het kader van verlenging van hun con tracten. Formeel zijn zij ver plicht hun strandgedeelte tot aan de zee schoon te maken, ook al mogen particulieren zich met eigen spullen op „hun" strand neervleien. De Noordwijkse Ondernemers Vereniging en Horeca Noord wijk zullen overigens onder hun leden een onderzoekje houden naar de werkgelegen heid. Daaruit zou duidelijk moeten blijken hoeveel men sen er in de gemeente van het toersime leven. „Als zou blij ken bijvoorbeeld dat dat veer tig procent van de bevolking is, dan moet het toerisme een van de hoofdzorgen van de ge meente zijn danwel worden"; aldus D'66-raadslid Van Rijn berk. Gouden trouw Het is morgen precies vijftig jaar geleden dat de heer en mevrouw H. Gort-van den Bosch elkaar het jawoord gaven. Morgen wordt het gouden huwelijksfeest ge vierd met onder meer een receptie in gebouw De Voorhof aan de Bondstraat, tussen 17.00 en 18.30 uur. De acht kinderen en negen tien kleinkinderen zullen daarbij van de partij zijn. De heer en mevrouw Gort wonen aan de Handelstraat 23. Ze hebben altijd tijd voor een praatje, ledereen vindt bij de heer en me vrouw Gort een gewillig oor. De heer Gort is in zijn ar- beidszame jaren broodbe steller geweest. Daarnaast kennen velen de heer Gort, omdat hij al dertig jaren kind aan huis is bij alle NCRV-leden in het dorp. Als plaatselijk correspondent van die omroep staat hij om de haverklap bij hen aan de deur. ;|Met het invullen van een computerprogramma heeft burgemeester Bruggeman van Leiderdorp gis termiddag aan 21 zesdeklassers van de lagere school De Regenboog een computerdiploma uitge reikt. Een jaar lang hebben de leerlingen zich verdiept in het schrijven van eenvoudige computer eprogramma's. Dit gebeurde in het kader van een project van de Nederlandse Spaarbanken dat in heel Nederland op lagere scholen gehouden wordt om kinderen in te wijden in de „geheimen" van Xde computer. De Regenboog is de eerste school in Leiderdorp die aan het project heeft meege- werkt. KATWIJK Het markt terrein zal dit seizoen X worden aangewezen als jij proeflocatie voor de zo- xmerkermis. In de raads commissie voor algemeen •j:bestuurlijke zaken, waar Xiroor de zoveelste maal ïpver deze zaak werd ge sproken, besloot men de j:joezwaren van de buurtbe- xwoners voorlopig naast jrjsich neer te leggen, in af wachting van een evalua- xtie in september. De buurt meent dat ze door de. :j: komst van de zomerker- ■ijmis onevenredig zwaar :j:belast wordt ten opzichte jij van andere wijken. Gewe sten wordt op het feit dat jj:men wekelijks al te ma- jljken heeft met de overlast :j:van de markt en inciden teel met andere veel pu- :ji bliek trekkende activitei- j:j ten als bijvoorbeeld mu- jjjdekoptredens. :jlHet vinden van een kermislo- S'atie waar alle betrokkenen X vrede mee hebben is met £name in het zeedorp een wel- Xhaast onmogelijke opgave ge- j;jivorden. Een ambtelijke werk- j:jgroep heeft in de afgelopen jij maanden verschillende sugge sties getorpedeerd gezien door >pf de buurt óf de groep van >jkermisexploitanten. Deze laat- andere gekozen locatie ook zal worden opgeroepen. Burge meester C.A. Bos verbaasde zich in dit verband over het feit dat de tolerantie-grens in het Rijndorp kennelijk veel hoger ligt dan bij de plaatsge noten die dichter bij zee wo nen. In Katwijk aan den Rijn levert de jaarlijkse kermis in de drukke Rijnstraat geen en kele klacht op. Onder de uit drukkelijke voorwaarde dat het hier gaat om een experi ment hield een meerderheid van de commissie de huidige keuze voor het marktplein niet tegen. Mocht echter ook hier achteraf de oppositie nog even groot zijn als momenteel het geval is dan zal overwogen worden om maar helemaal van een kermis af te zien. De gemeente zal dan wel moeten zorgen voor een schadeloos stelling van de organiserende VVV. Alleen de heer J.H. ten Hove RPF) verklaarde zich te gen het aanwijzen van het marktterrein als kermislocatie. sten willen hun attracties met name zo centraal mogelijk in de gemeente opgesteld zien, een eis waarmee men in het dichtbevolkte Katwijk lijn recht komt te staan tegenover op hun rust gestelde bewoners. De oppositie van deze groep gaat zover dat er inmiddels al een AROB-zaak loopt over één van de proeflokaties van vorig jaar, de Zuid-Boulevard. In afwachting van een uit spraak van de rechter wordt de kermis déér dus niet gehou den, maar heeft het college van B en W, in een poging de overlast zoveel mogelijk te spreiden, nu gekozen voor het marktplein. Een plaats die op het oog alle kenmerken voor een ideale kermislocatie in zich heeft (centraal gelegen en ook qua oppervlakte en ver harding geschikt). De meeste raadsleden konden gisteravond begrip opbrengen voor de klachten van de bewo ners, al besefte men wel dat dergelijke weerstand op iedere Jongetje gewond LEIDEN Een 7-jarig Leids jongetje is gistermiddag met een hoofdwond naar het AZL gebracht nadat hij rond half zes op de Trompstraat met zijn fiets tegen een auto was opge reden. Het jochie stak plotse ling tussen twee auto's door de weg over en een 31-jarige Leidse automobilist kon hem niet meer ontwijken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BU UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA „JUF"RUIGROK VERLAAT WILLIBRORDSCHOOL OEGSTGEEST De leerlingen van de Willi- brordschool noemen haar al 38 jaar lang „juf". Véél is er bij het onderwijs ver anderd, maar het „juf" is altijd gebleven. Mevrouw F.J.G. Ruigrok, voor vele Oegstgeesters gewoon Cis, vindt het wel leuk. Mor gen wordt het afscheid in de „Witte school van Oegstgeest", de Willi- brordschool aan de Rhijn- geesterstraatweg, gevierd. Iedereen is van harte wel kom tijdens een openbare receptie die gehouden wordt van vijf uur tot half zeven. Juffrouw Cis Ruigrok werd in Noordwijk, geboren. Niet „op zee" maar „binnen". Haar va der koesterde daar een bollen- bedrijf, maar kon op èen gege ven moment niet verder uit breiden en daarom trok het gezin in de vijftiger jaren naar de nieuwe Bollenstreek, Bree- zand om precies te zijn tussen Den Helder en Anna Paulow- na. Cis Ruigrok maakte het al lemaal mee, „op afstand" want zij was inmiddels al enkele ja ren afgestudeerd aan de kweekschool in Den Bosch. „Ik wilde, al jong, onderwijze res worden. Waarom precies, dat weet je niet, het was ge woon zo", peinst ze. In Den Bosch, waar ze intern was, zat ze tijdens een deel van de oor logsjaren. Voor het uitbreken van de hongerwinter was ze thuis met vakantie. „Die slech te tijd heb ik hier meege maakt, want ik kon in 1944 niet meer terug naar school". In 1947 kwam ze drie maan den voor de klas in Noordwijk en daarna aanvaardde ze een baan bij de Willibrordschool in Oegstgeest. Gemeente en school is ze tot op de dag van vandaag trouw gebleven. Na 38 jaar, aan het begin van het basisschoolgebeuren vindt ze het welletjes. „Ik hoorde op de radio dat je met 59 jaar ver vroegd kon uittreden. Ik heb de volgende dag daarover op gebeld en mijn wensen ken baar gemaakt. „Gefeliciteerd, u bent de eerste", zeiden ze te gen mij". Veranderingen In die vele jaren is „juf" Rui grok toch wel verslingerd ge raakt aan de Maria- en de Wil librordschool. De Mariaschool was in opbouw toen ze in 1947 haar entree maakte. „Ik was de eerste helft van de week in de Willibrordschool en de tweede in de Mariaschool. De WUlibrord zal zo vol met leer lingen dat Pastoor Loyaards destijds zei „Die meiden er maar uit. Moet je nagaan dat de Mariaschool, toen die in 1948 goed begon te draaien, wel 250 leerlingen telde. En het was op de Willibrord al niet veel minder. Ik heb op de Mariaschool eerst zuster Ulpia- na nog meegemaakt als hoofd. Ze kwam hier altijd naar toe met de stadstram. Ze woonde in het klooster aan de Peli kaanstraat. Er zaten toen klas sen in de oude pastorie en de Jozefzaal van het Pastronaats- gebouw. Het was allemaal wel behelpen maar erg plezierig. In 1953 was de nieuwe Maria school een feit en trokken wij daar in. Zuster Ulpiana ging en de heer A.A.A. van der Heijden kwam. Het was de tijd van de echte klassikale school met lezen, schrijven, rekenen, aardrijkskunde, zingen en ka- techismus. De leuke dingen had je toen nog niet" zegt Cis Ruigrok. En met die leuke dingen bedoelt zij nu de bezoe ken aan musea, de excursies die de leerlingen gaan maken enzovoorts. „Dat kwam vroe ger niet voor, maar ik blijf er bij dat leren nog steeds op de eerste plaats komt. Uit alles wat er thans te koop is moet je de goede dingen halen" Opgeheven In de loop van de jaren liep het kindertal in Oegstgeest te rug. De Mariaschool raakte „ontvolkt" en werd opgehe ven. De Willibrordschool, met zijn 90 jaren een zeer respecta- „Juf" Ruigrok: „Ik vind het heerlijk om voor de klas te staan". bele Oegstgeester school, werd weer een gemengde school. De laatste jaren is men door een dal gegaan wat leerlingental betreft, maar nu is er sprake van een sterke opleving. De toekomst ziet er voor de school rooskleurig uit. Samen met de kleuterschool „De Wigwam", na laatste verbouwing onder één dak met de lagere school, vormt de Willibrord al een ba sisschool. „Juf" Ruigrok doorstond de stormen en „bouwde", in de Willibrordschool, de Maria school gedurende twee leerja ren tot het einde toe „af" om daarna toe te treden tot het team van schoolhoofd Paul Akerboom. De Willibrord is een katholieke basisschool. „Daar mag je best voor uitko men" zegt Cis Ruigrok „maar de school staat open voor leer lingen van alle gezindten. Ook dat is veranderd". Daarnaast is de klassikale school verdwenen. „Wij praten over groepen en niveaus. Maar het kind moet, als het nodig is, extra aandacht krijgen. En verder houd ik ook wel van de beetje discipline". Cis Ruigrok is in de loop der jaren altijd zichzelf gebleven. Geeft toe dat het allemaal erg ingewik keld geworden is. „Ze spreken niet meer over een leerkracht maar over een formatieplaats. En straks gaan ze afhankelijk van het aantal leerlingen steeds opnieuw het aantal for matieplaatsen bepalen. Het is dus heel belangrijk dat het aantal leerlingen niet schom melt. Verder moet een basis school een school/werkplan maken en ook dat is niet mak kelijk. Maar", voegt zij eraan toe, „Ik vind het heerlijk om voor de klas te staan. De kin deren zijn erg leuk. Je doet er alles aan ook als de prestaties kwalijk nemen als het kind niet goed kan leren. Het is niet leuk als je dan zo'n leerling kwijt raakt". BEWONERS IN COMMISSIEVERGADERING: WASSENAAR Burgemeester en Wethouders van Wassenaar gaan na de zomer bekijken of het smalle Ammonslaantje omge vormd kan worden tot een veilige weg. Dat zegde burgemeester P.H. Schoute gisteravond toe tijdens een vergadering van de raadscommissie algemene zaken. vergadering toegekomen om te protesteren tegen het legaliseren van éénrichtingsverkeer in de straat. Een deel van de bewoners wil dat de gemeente de weg opnieuw inricht. De buurt js echter hopeloos verdeeld. De één wil tweerichtingsverkeer, de ander verkeersdrempels en de derde weer een maximum snelheid van dertig kilometer per uur. Burgemeester P.H. Schoute zei „overvallen" te zijn door de plot selinge bezwaren. „Ik wist niet dat dit een knelpunt was". Op zijn aandringen gingen alle commissieleden akkoord met de le galisering van de huidige verkeersborden, met daarbij de toezeg ging dat de bewoners na de zomer mogen meepraten over een mogelijke herinrichting van hun straatje. ZOETERWOUDE De comités die zich bezig houden met de organisatie van de bejaardenreizen zullen het volgend jaar zonder subsidie moeten doen. Ook de werkgroep Casa Materna, krijgt, als het aan het college van burgemeester en wethou ders van Zóeterwoude ligt, geen subsidie meer. Dit blijkt uit een overzicht van de gemeente Zoeterwoude. Volgend jaar wordt bijna 320.000 gulden uitgegeven aan diverse sectoren binnen het welzijnsterrein. Dat is 3.000 gulden méér dan dit jaar. Voor het bibliotheekwerk komt 9.000 mille meer beschikbaar. De gezamenlijke muziekkorp sen kunnen rekenen op f 5.800,- meer. Bij het hoofd stuk vormings- en ontwikke lingswerk ontbreekt een subsi diebedrag voor de kerst-in. Aangenomen moet dan ook worden dat een kerst-in in Zoeterwoude tot het verleden behoort. Subsidiëring van de bejaar denreizen veroorzaakte ver deeldheid binnen het college. De meerderheid van het dage lijks bestuur van de gemeente is evenwel niet van plan subsi die te verstrekken. De subsidie die het comité in het dorp dit jaar ontving, hield verband met het 35-jarig bestaan en was derhalve éénmalig terwijl het comité-Rijndijk dit jaar geen inkomsten had uit een lo terij en daarom bij de gemeen te aanklopte. Als er volgend jaar wèl een loterij wordt ge houden, heeft het comité waarschijnlijk voldoende fi nanciële middelen zo is de re denatie. Het subsidieverzoek van Casa Materna zal worden afgewe zen omdat de aanvraag betrek king heeft op het werkkamp in het Napolitaanse weeshuis en dat is, zo concludeert het college, géén jongerenwerk. In het ambtelijk advies werd voorgesteld een garantiesubsi die te verstrekken van 53,- per deelnemer aan het werk kamp. Omdat jaarlijks 25 jon geren aan het twee weken du rende werkkamp deelnemen zou het gaan om een totaal-be drag van 1.325,-. Dat „feest" gaat, als de gemeenteraad zich achter het collegestandpunt schaart, evenwel niet door.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15