Simone Signoret (64) oogst succes in literair Frankrijk EeidócSowa/nt P ROMAN I „ADIEUVOLODIA" l SLAAT VERKOOPRECORDS DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. KUNST DINSDAG 2 JULI 1985 PAGINA 1 ||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIImiiiiiiiiiiig iiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PARIJS „Ouderdom is geen vriend van de vrouw, integendeel, het ouder worden wordt ge zien als De Vijand. Maar de ouderdom kan een goede bondgenoot van een actrice zijn". Aldus Si mone Signoret, die zich al 35 jaar lang een van de populairste en bekendste actrices van Frankrijk mag noemen en een van de weinige Europese film sterren is die ook interna tionaal carrière heeft ge- rnaakt. In 1951 werd de actrice inter nationaal bekend door haar rol in Casque d'Or, de beroemde klassieker van Jaques Becker. Haar ongebruikelijke schoon heid, magnetische uitstraling en hartstochtelijke spel wer den door publiek en critici met enthousiast gejuich begroet. De films die daarop volgden, bevestigden haar reputatie als actrice. Voor haar rol als Alice in de film „Room at the top" ontving ze in 1958 een Oscar: „Ik heb mijn internationale carrière te danken aan de Britse filmindustrie. Op het moment dat „Room at the top" uitkwam, was ik al wel be kend in Frankrijk en mis schien ook in Europa, maar deze film was een groot succes in Amerika en heeft de loop van mijn carrière veranderd". De goudkleurige lokken uit Casque d'Or zijn inmiddels grijs geworden en de onver mijdelijk rimpels hebben haar scherpe gelaatstrekken ver vaagd. Het ouder worden heeft echter geen vat gehad op de felgroene ogen en de diepe, honingzoete stem. Op haar 64ste staat Simone Signoret nog altijd garant voor een kas- Dit jaar heeft ze zich met evenveel vuur een plaatsje op het literaire toneel veroverd als ze dat jaren geleden deed op het witta doek. Haar eerste roman „Adieu Volodia" is hét literaire succes van dit seizoen in Parijs. Van de roman, die in februari vërscheen, zijn al 250 duizend exemplaren verkocht en „dat is pas het begin", zeg gen haar uitgevers, die de ver taalrechten voor de roman aan alle landen in Europa en de VS hebben verkocht. „En ver geet niet dat het haar gelukt is zonder de hulp van de een of andere grote literaire prijs. L'Amant van Düras verkoopt misschien nog beter, maar dat boek heeft dan ook de Gon- court-prijs gekregen", aldus haar uitgevers. Laster Simone Signoret: „Wanneer bekend wordt dat een actrice zo tegen het einde van haar carrière een roman schrijft, denken de mensen dat het om een vermomd autobiografisch werk gaat, dat de problemen van het ouder worden behan delt of liefdesaffaires uit het verleden oprakelt. Dat is niet het geval: mijn roman is een verzonnen verhaal, waarin ik getracht heb de „deuren van het bedrog" open te breken,. om een vrije interpretatie van Aldous Huxley te geven". Tien jaar geleden werd haar autobiografie „La nostalgie nest plus ce qu'elle était" een bestseller. „Dat was gemakke lijk. Ik hoefde alleen mijn ei gen verhaal te vertellen. Er waren toendertijd mensen die beweerden dat het boek té goed geschreven was „voor een actrice" en dat deed pijn. Ik heb hen aangeklaagd we gens laster, het proces gewon nen, en toen gezworen dat ik nooit meer wat zou schrijven en zeker geen roman". „Adieu Volodia" speelt zich af tussen 1919 en 1945 en gaat over het leven van twee joodse families in de Oekraine en in Polen die aan de jodenvervol ging na de Eerste Wereldoor log weten te ontkomen en toe vallig in hetzelfde huis in een arme Parijse wijk terechtko men. De volwassenen in „Adieu Vo lodia" spreken nooit over het verleden. „De roman gaat over het zwijgen, het niet uitspre ken van de waarheid, omdat het nooit het juiste moment is voor de waarheid. Je praat niet over de jodenvervolging omdat je de kinderen niet bang wilt maken, niet over de concentratiekampen omdat je Hitier tot bedaren wilt bren gen, niet over Stalins Goelag omdat je de arbeiders niet tot wanhoop wilt brengen, zoals Sartre zei. Wanneer spreek je dan de waarheid? Mijn roman is geen politiek of historisch werk. Ik heb enkele histori sche gebeurtenissen als oriënt atiepunten gebruikt en opge- Niet autobiografisch Simone Signoret is zelf gedeel telijk joods. Is de roman dus toch niet enigzins autobiogra fisch? „Absoluut niet. Mijn grootvader was weliswaar een jood uit Polen, maar mijn va der was op en top een Frans man. Hij was een van de eer ste simultaanvertalers in Duits en Engels en hoofd van de vertaalafdeling van de VN. Hij leverde de Franse si- multaanvertaling van Hitiers bekende redevoering in Nu- remburg: het was de eerste keer dat er simultaan vertaald werd tijdens een dergelijke be langrijke bijeenkomst en het was notabene een jood die ver taalde! We waren een welge stelde familie en ik moet met schaamte bekennen dat ik toen nooit in het twintigste ar rondissement ben geweest waar de personages uit mijn roman leven". „Drie jaar geleden liet een jon ge cineast mij een tv-docu- mentaire over joodse verzets strijders zien, die enkele zeer moedige dingen hadden ge daan, omdat ze immers toch niets te verliezen hadden. Ik erg onder de indruk Simone Signoret: „Ik wilde een kort verhaal schrijven en voilé, er rolden zeshonderd bladzijden uit". de documentaire en zou het commentaar verzorgen. Daar om bezocht ik een paar van die oud-verzetsmensen, die net als ik oud waren geworden en bij wie de herinneringen aan het verleden steeds vager wer den. Ik heb een wonderlijke dag met hen doorgebracht en geluisterd naar hun verhalen over de oorlog en vroeger. Na de documentaire vergat ik al les weer maar toch niet he lemaal. Een paar jaar later, net nadat ik een film had ge maakt, zat ik zonder directe toekomstplannen. Dus trok ik me terug in ons huis in Nor- mandië en begon te schrijven wat ik dacht dat een kort verhaal zou worden. En voila, er rolden bijna zeshonderd bladzijden uit". In 1949 trouwde Simone Sig noret met zanger en acteur Yves Montand. Wanneer ze niet in Normandië zitten en er geen film gemaakt wordt, wo nen ze in een appartement op een klein eilandje in de Seine. Door het venster zie je de ri vier langsglijden, bijna binnen handbereik, en de kastanjebo men op het kleine plein wer pen hun schaduw over de ta feltjes op de stoep van de plaatselijke bistro. De kamer heeft de warme élegance van een Engels landhuis: zelfs het open haardvuur en de traditio nele schilderijen van paarden ontbreken niet Simone Signoret is ondanks haar literaire succes niet van plan aan een nieuwe roman te beginnen. „Ik heb achttien ge lukkige maanden doorge bracht met de personages uit mijn roman en gedurende die periode geleefd als een mon nik. Bij het schrijven volgde ik het advies van Hemingway: dat wil zeggen dat ik altijd net voordat ik klaar was ophield met schrijven, zodat ik de vol gende dag niet voor een totaal leeg vel papier kwam te zitten. Nu ga ik eerst een film maken, dan volgt een tv-serie en voor daarna heb ik nog geen plan nen. Ik maak nooit plannen. Dat is juist wat ik het leuke van het leven vind: ik weet niet wat me nog te wachten SHUSHA GUPPY Copyright The Guardian FIORETTICOLLEGE - Lisse Meivin Bruynen. Anouk Goudswaard, Tom I de Klerk, Carola Korbmacher, Paul Pijpers,"^ Irene van Schie, uit De Zilk: Jacqueline Geerlings. VWO (na herexamen): Gymnaaium B A Uit Hillegom: Dorine Duwel, Rob de Groot. Atheneum A: uit Hillegom: Inge Diek, Rob' Heemskerk, Frank Kleibrink, Gerda Möhl-* mann, Laurens Verbeek. Atheneum B: uit Lisse: Leon v. Berkel, Lucienne Verwer, uit B Nieuw-Vennep: Tineke Café. Mavo „de Schakel", Nieuwkoop NO Irma wan Ankeren; Gerrit Bergman; Vera?d Bloos; Ids Bijma; Jan Daan van Dobben;,n Paula Domingues; Anlel Dwarka; Marieke! van Gelder; Joey Hofstede; Jolanda Hooger-ieri vorst; Jacob Jan Immerzeel; Johan de Jong;V06 Renè dé Jong; Aart Kalshoven; Pauline de„,p Koning; Linda van der Kooij; Ronald Koster; Carla Kranenburg; Renate Kranenburg; In-glD grid Kruik; Bianca van Leeuwen; Nelleke vanJOf Lith; Ingrid Maayen; Marco Moor; Tineke?. Muilwijk; Janny van der Neut; Arjan Plaisier;Un; Elsa Rademaker; Diana Rijke Willems; An-leg gelina Rljneker; Corsa Stroo; Baukje Veen-a n stra; Jenie Veenstra; Jenie Verschut; Martin^-J van der Vis; Caroline Visser; Jeroen van dereer Vliet; Heidy Wiggemansen; Danny van Wijn-cor Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE TOURING- CARREIS naar WINTERBERG 395,- p.p. Voor een aantrekkelijk 5- daags arrangement van dinsdag t/m zaterdag hebben wij het niet zo erg ver van huis gezocht: SAUERLAND. het fascine rende land van de dui zend bergeg. Een popu laire vakantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uit gestrekte bossen bedekte hellingen en diep ingesne den dalen uitstekend leent voor fijne wandelin gen. Onze standplaats is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerk huizen en gezellige terras jes. De ligging is uiterst gunstig voor het maken van een aantal interes sante excursies. U verblijft In hotel AMBASSADOR, een schitterend hotel uiterst smaakvol Ingericht. Het Is rustig gelegen op wandel afstand van het centrum van Winterberg. De rui me, fraai gemeubileerde kamers zijn alle voorzien van douche, tollet, tele foon, radio, kleuren-TV en mlnl-bar. Voorts is het hotel voorzien van een lilt naar alle etages, kegelba nen, overdekt en ver warmd zwembad, sauna en solarium. Benevens het schitterend gemeubi leerd restaurant vindt u ook gezellige zlthoekjes en een bar met een open haard. Ook de maaltijden laten niets te wensen over. Er wordt een uitge breid ontbijtbuffet geser veerd en 's avonds een drie-gangen menu. Het programma voor dit arrangement bevat een drietal Interessante mid- dagtochten o.a. naar de Kahler Asten, een erts- mljn In Ramsbeck, stuw meer Edersee, slot Wal- deck-Pyrmont, Korbach en de bekende druip steengrotten In Atten- dorn. Oe prijs voor deze aan trekkelijke reis bedraagt slechts 1 395,- per per soon op basis van VOL- PENSION (vanaf de lunch op de heenreis t/m het af scheidsdiner) en een 2- persoons kamer met dou che en tollet. Nadere inlichtingen en boekingen onder tele foonnummer 070-190882 van maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 16.00 uur) OPLOSSING PUZZEL VAN 18 JUNI Vele varianten waren mo gelijk op de 'woordpuzzel van twee weken geleden. Vele oplossingen waren gelijk aan de door ons in gevulde puzzel. Na loting is P.C.M. van de Geer. Leidseweg 250 in Voor schoten de winnaar van het krantiviteitenpakket geworden met de afge beelde oplossing. HORIZONTAAL 1. negerin 6. he 7. sir 8. er 10.ruud 12.krab 14.sip 16.paf 17.PK 19.teelt 21.VU 22.las 23.tra 24.hol 25.in 26.legio 28.sa 29.bar 30.dol 32.adem 35.ramp 37.DR 38.dit 40.AP 41.mestdag VERTICAAL 1. neus 2. GS 3. eis 4. RR 5. nerf 6. hu 9. ra 10.repli- ka 11.dit 12.kat ^.brul aap 15.peter 16.plaid 18.kan 20.erg 21.vos 26.lam 27.oor 29.berm 31.laag 33.DD 34.uit 36.MP 38.DS 39.TD Elke dinsdag vindt u op deze pagina alle activitei ten die uw krant voor haar lezers organiseert. Bij elk onderdeel vindt u een telefoonnummer voor eventuele nadere informa tie. Andere belangrijke te lefoonnummers zijn: Abonnementen Service afdeling: 071-313677 (van maandag t/m vrijdag tus sen 9.00-17.00 uur. Nabezorging 071-122248 (van 18.00-20.00 uur op maandag t/m vrijdag en op zaterdag van 14.00 - 15.00 uur). Rubrieksadvertenties (Kleintjes): 071-122244. Heeft u vragen waarvan u niet precies weet bij wel ke afdeling u daarvoor moet zijn, dan kunt u bel len met onze promotie-af deling: 070-190544. TOURPRIJSVRAAG Win een reis naar Parijs Vorige week is in deze krant de bekende Tour de France prijsvraag van start gegaan. Tien reizen naar Parijs kunnen hier mee gewonnen worden. Iedere dag staat er een vraag op de sportpagina in deze krant, dus iedere dag kans op een prijs. Ook u kunt nog steeds meedoen. Vul het goede antwoord op de bon op de sportpagina in en stuur hem op. Wellicht bent u dan één van de gelukkigen die op zater dag 20 juli naar Parijs gaat en zondag 21 juli de finale van de Tour op de Champs Elysees van heel dichtbij kan meemaken. VOOR ONS EEN ABONNEE? VOOR U EEN GESCHENK! Wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt hebt u als dank de keus uit de volgende aanbrengpremies (en de nieuwe abonnee ontvangt de krant de eerste twee weken gratis). Kruis uw keuze hieronder aan: Computerklokje Vakantieset Drie tennisballen in blik Koffertje in krantedessin Loopingball Handdoek Wij noteren als nieuwe abonnee: Naam: Postcode/plaats: Telefoon: Deze betaalt het abonnement per: kwartaal automatisch per maand Het geschenk sturen wij aan: Naam: Stüur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postze gel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14