Eerste jaren geen geld voor opruimen Leidse gifgronden STAD OMGEVING Ceidóc Sowimdr Parkeerplaats kost binnenstads bewoners 180 gulden per jaar 110% Gemeentegarantie op bestaande woningen blijft mogelijk Hoogste punt in De Camp SCHADEVERGOEDING VOOR SLACHTOFFERS STADVERNIEUWING Noorderwiek 12'A jaar DINSDAG 2 JULI 1985 PAGINA 11 Vrouwen eisen maatregelen tegen verkrachtingen LEIDEN De Stichting Vrouwen tegen Seksueel Geweld heeft de gemeenteraad gevraagd daadwerkelijk maatregelen te nemen tegen verkrachtingen in Leiden. De stichting deed dit naar aanleiding van een verkrachting die vorige maand op de Schipholweg plaats vond. De afgelopen twee weken werden twee vrouwen verkracht in de Leidse Hout. De stichting meent dat de gemeente tenminste preven tief kan optreden door donkere plaatsen op de weg aan te pakken. Dat betekent volgens de stichting: het snoeien van hoge struiken, lage takken van bomen wegzagen, zoveel mogelijk lantaarnpalen plaatsen en de bouw van tunnels vermijden. Direct in aanmerking voor het nemen van dergelijke maatregelen komen volgens de stich ting de Meren wijk, de Schipholweg, de Leidse Hout en de Plesman- laan. Volgens de stichting komt het toenemende mate voor dat vrou wen 's avonds de deur niet meer uitdurven uit angst voor verkrach ting. Zij wijst er op dat er per jaar 80 aangiften van verkrachting bij de Leidse politie worden gedaan hetgeen „nog maar een klein ge deelte is van wat er werkelijk gebeurt". Gestolen goed gedijt niet LEIDEN Een 15-jarige Leidse jongen stak gistermiddag om kwart voor vier met een bromfiets plotse ling de rijbaan van Willem de Zwijgerlaan (ter hoogte van de Groenoordhallen) over. Hij werd geraakt door twee auto's, die ook nog tegen elkaar botsten. De jongen werd met een lichte hersenschud ding naar het AZL gebracht. De wagens, die in de richting Oegst- geest reden, werden bestuurd door een 29-jarige Leidenaar en een 52- jarige vrouw uit Oegstgeest. De jon gen had waarschijnlijk grote haast omdat hij op een gestolen brommer reed. Politiezender opnieuw gestoord LEIDEN Het mobi lofoonverkeer van de Leidse politie is van nacht opnieuw ge stoord door muziek. Van middernacht tot één uur was er op de politieband alleen mu ziek te horen en kon de politie geen gebruik maken van de zender Afgelopen zondag nacht zond een piraat twee uur lang muziek uit op de frequentie van de politiezender. Fietsen dieven betrapt LEIDEN Drie Leid- se jongens, twee van 14 en één van 18 jaar oud. zijn gisteren op heterdaad betrapt bij het stelen van fietsen uit de stalling op het Kamerlingh Onnes- plein (bij het station Lammenschans). Een rijwiel stond al klaar voor transport en ter wijl de drie naar ande re geschikte fietsen zochten, werden ^e in de kraag gevat. Val van 4 meter LEIDEN Een 55-jarige mar. uit Oud Beijerland is gister middag met onbekend letsel naar AZL gebracht nadat hij rond kwart voor twee van de nieuwbouw van de parkeerga rage aan de Korevaarstraat was gevallen. De man maakte een tuimeling van 4 meter. Auto in brand LEIDEN De brandweer kon gisteren niet voorkomen dat de motor van een op het terrein van Holiday Inn ge parkeerde auto geheel uit brandde. Het vuur is vermoe delijk door gaslekkage ont staan. Getuigen gezocht Nieuwbouw reiniging vertraagd LEIDEN De Leidse politie zoekt getuigen van een aanrijding, gister ochtend om half twaalf op de krui sing Willem de Zwijgerlaan/IJssel- meerlaan. Hier bot sten twee auto's te gen elkaar, de een wilde rechtdoor, de ander linksaf. Beide bestuurders bewe ren door groen te zijn gereden, maar dat is volgens de politie (071-149961) technisch onmoge lijk. LEIDEN De bouw van het nieuwe onderko men van de reinigingsdienst in het industriege bied De Waard loopt twee maanden op het sche ma achter. De vertraging is opgelopen door een brand in het nieuwe gebouw en de strenge winter. Door de vertraging dreigt ook de bouw van een school op de plaats van het huidige gebouw van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat in de knel te komen. Met de bouw ervan kan pas worden be gonnen, wanneer de reinigingsdienst verhuist is. Met d£ bouw van de school dient uiterlijk dit na jaar begonnen te worden, wil deze voor de start van het schooljaar '86/'87 gereed zijn. Inmiddels is besloten om de bouw van het nieuwe complex te versnellen. Zonodig zal er tijdens de bouwvak doorgewerkt worden. Volgens directeur Logten- berg moet het daarmee mogelijk worden, dat de medewerkers voor 1 november het huidige ge bouw verlaten en hun nieuwe onderkomen be trekken. LEIDEN Er is voorlo pig geen geld beschik baar voor het opruimen van vervuilde grond in Leiden. In het meerja renprogramma bodemsa nering dat GS van Zuid Holland hebben vastge steld, is tot en met '88 voor Leiden alleen geld vrijgemaakt voor onder zoeken. Het saneren van gifplaatsen in Leiden wordt in het provinciaal programma nog niet ge noemd. Ook het vervuilde terrein van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht komt voorlopig niet voor sanering in aanmerking hoewel het onderzoek ernaar vrijwel is voltooid. Saneringsonderzoek voor een terrein aan de Vlietweg en het Zoutkeetter rein staat voor '87 op het pro gramma hoewel'de mogelijk heid bestaat dat beide een jaar naar voren worden ge haald. Bij het Zoutkeetterrein wordt bovendien niet uitge sloten, dat de reiniging van de grond door de gemeente zelf ter hand wordt genomen. De bouw van 98 woningen op dit terrein zou volgend jaar moeten plaatsvinden en uit stel ervan zou teveel rente verlies opleveren. De sane ring zou door het bouwbe drijf Banero betaald moeten worden. Voor '86 is ook opgenomen een saneringsonderzoek voor het terrein van de voormali ge scheepswerf Boot aan de Zijloever. Een tweede onder zoek naar de vervuiling van de vuilstortplaats Roomburg staat voor '88 genoteerd. Ook in de Leidse regio is voorlopig nog geen sprake van sanering van vervuilde gronden. In Alphen aan den Rijn wordt in 1987 begonnen met saneringsonderzoeken naar gronden aan de Hoofd straat, bij de gasfabriek en Coupépolder. De gronden aan de Hoofdstraat en bij de gasfabriek worden mogelijk ook komend jaar al onder zocht. Naar het bedrijfster rein Nooitgedacht en het re creatieterrein Zwammerdam wordt in 1986 opnieuw on derzoek gepleegd. De Nieu- weveenseweg in Nieuwkoop en de Hogedijk in Nieuw- veen worden komend jaar aan een nader onderzoek on derworpen. In Katwijk beginnen volgend jaar saneringsonderzoeken naar vervuilde gronden aan de Wassenaarseweg, bij de gasfabriek en mogelijk ook aan de Remisestraat. Nadere onderzoeken komen er naar de gronden aan de Scheep makerstraat en de Overrijn. In Leiderdorp begint in 1987 een saneringsonderzoek naar de terreinen van Vliko langs de Hoogmadeseweg. Het onderzoek naar sanering van de grond aan de Tespel- laan in Noord wijkerhout staat niet eerder dan in 1987 op het programma. De terrei nen aan de Achterweg en de Haarlemmertrekvaart in Noordwijk zijn komend jaar aan de beurt voor een nader onderzoek. De Broekweg en de Geverstraat in Oegstgeest zijn dat in respectievelijk 1986 en 1987. Onderzoek naar de terreinen van Sikkens in Sassenheim begint volgend jaar, de gronden aan de In dustriekade en de Menneweg komen pas in 1987 aan bod. Het terrein aan de Goghlaan in Valkenburg wordt vol gend jaar onderzocht. Nadere onderzoeken naar de grond en bij de verffabriek en aan de Menneweg in Voorschoten beginnen komend jaar. De Admiraal de Ruijtersingel, de Laan van Duivenvoorde en Horstlaan komen niet eerder dan in '87 aan de beurt. Dat geldt ook voor Ofwegen in Woubrugge en de Industrie weg in Zoeterwoude. Het meerjarenprogramma '86-'94 bevat in het totaal 113 projecten in Zuid-Holland. Met de uitvoering ervan is een bedrag van 26 miljoen gulden gemoeid. LEIDEN Het blijft mogelijk bij aankoop van bestaande wo ningen een gemeentegarantie te verkrijgen van 110 procent zo als dit ook bij de aankoop van nieuwe woningen geldt. Het ge meentebestuur was aanvankelijk van plan dit percentage te ver lagen tot 105 procent. Omdat de-verwervingskosten van huizen met belasting- en no- tariskosten doorgaans op 110 procent uitkomen, zou de koper van een bestaande woning hierdoor een fiks bedrag eigen geld op tafel moeten leggen danwel een dure persoonlijke lening af moeten sluiten. Het gemeentebestuur wilde door het percentage te verlagen het risico voor de gemeenschapsgelden verkleinen. VVD-raadslid M. Van der Nat stelde gisteravond in de gemeen teraad met succes voor de oude regeling in stand te houden. Hij kreeg voor zijn voorstel steun van het CDA en D'66. Van der Nat vond het juist de aard van een regeling als gemeentegaran tie dat er enig risico bij komt kijken. Zijn belangrijkste argu ment was echter dat verlaging van het percentage een aantal mensen de mogelijk zou onthouden zich een eigen huis aan te schaffen. Door het storten van de laatste kubieke meter beton, vierde voorzitter H. Akse van woningbouw vereniging Werkmanswoningen gistermiddag het bereiken van het hoogste punt van een nieuw- bouwcomplex in De Camp. Het project omvat in het totaal 34 eengezinswoningen waarvan de eer ste in oktober van dit jaar worden opgeleverd. De huren gaan circa 463 gulden bedragen. Het complex kost drie miljoen gulden. Voor de bouw zijn diverse oude pakhuisjes en illegale parkeer plaatsen gesneuveld. Het laatste zette kwaad bloed bij een aantal winkeliers uit de Haarlemmer straat. Met de nieuwbouw op deze plaats schrijdt de stadsvernieuwing In De Camp, het stadsdeel tussen Oude Vest en Haarlemmerstraat, langzaam voort. Al eerder werd een complex bejaardenwoningen voltooid. De restauratie van de oude Boerhaavezalen is volop aan de gang. Protest 'Nieuw Minerva' tegen hotel bij De Vliet LEIDEN De directie van hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt heeft de gemeenteraad ge vraagd geen medewer king te verlenen aan de bouw van een hotel bij zwembad De Vliet. Vol gens de directie van het hotel in de binnenstad het werd twee jaar gele den overgenomen en is onlangs geheel verbouwd leidt de komst van een nieuw hotel in Leiden tot een onaanvaardbare con currentiestrijd. De directie van Nieuw Mi nerva bestrijdt overigens dat het hotel aan de De Vliet de kwalificatie 'low-budget' ho tel verdient. De prijzen voor twee-persoonskamers gaan per nacht circa 70 gulden be dragen, in Nieuw Minerva bedraagt het minimum-tarief 30 tot 65 gulden per nacht „Wij zouden geen bezwaar hebben tegen een hotel in de prijsklase van 25 gulden per nacht", aldus Nieuw Miner va. De kritiek van het binnen stadshotel komt overeen met de kritiek dat van ambtena- renzijde is geuit op het plan van het college medewer king te verlenen aan de komst van een nieuw hotel. In bepaalde kringen binnen het Stadhuis wordt gevreesd dat de concurrentieslag die uit zal breken, het Leidse ho- telbestaand geen goed zal doen. De gemeenteraad heeft gisteravond besloten een wij ziging in het bestemmings- lan voor te bereiden om de omst van het nieuwe hotel mogelijk te maken. Daar werd door de raad overigens bij aangetekend dat dit niet betekent dat men zonder meer akkoord zal gaan met de plannen. Meer geld voor onderhoud nieuwe woningbouwvereniging" LEIDEN De fracties van PSP en PPR hebben voorge steld in de begroting van de nieuwe woningbouwvereni ging die ontstaat na fusie van de LWS met drie corporaties, meer geld uit te trekken voor onderhoud. Volgens beide partijen wordt in de begroting van de nieuwe vereniging uitgegaan van een bezuiniging van 30 procent op de onderhoudskosten. Dit maakt het fusieplan voor beide partijen onaanvaardbaar. Bei de partijen hebben voorts ge ëist dat eventuele tegenvallers in de begroting niet ten koste gaan van de gereserveerde be dragen voor het verrichten van groot onderhoud. Zoals bekend ziet de financiële toekomst voor de nieuwe vere niging er niet bijzonder floris sant uit. Ingrijpende opknap beurten van het woningbe stand zouden daardoor onmo gelijk zijn. Al eerder besloot de gemeente daarom de nieuwe vereniging (maar ook de ande re corporaties) bij te staan met leningen tegen een laag rente tarief. Het voorstel van PPR en PSP wordt vanavond in de gemeenteraad behandeld wan neer de fusie aan de orde LEIDEN D'66-fractievoor- zitter J. Hoekema heeft het college van B en W gevraagd of er mogelijkheden zijn om ondernemers die het slachtof fer zijn geworden van de stadsvernieuwing, financieel schadeloos te stellen. Het gaat Hoekema om bedrij ven die hun inkomsten zien dalen omdat zij voor het pu bliek onbereikbaar zijn gewor den door bijvoorbeeld riole- rings- en straatwerken. Deze ondernemers kunnen slechts een beroep doen op de bij standswet wanneer hun inko men onder het bestaansmini mum is gezakt of op de subsi dieverordening stadsvernieu wing wanneer zij tenminste niet binnen het kernwinkelge bied opereren. Ondernemers die niet aan deze voorwaarden voldoen, staan financieel machteloos. Hoekema pleit ervoor de lacu ne op te heffen door een rege ling te maken waardoor in in dividuele gevallen inkomens steun kan worden gegegen. Hoekema wijst in zijn brief aan het college op een verzoek van de eigenaar van koffies hop 'De kleine klup' aan Nieuwe Rijn om financiële* schadeloosstelling van de ge meente. Eigenaar Van Enge len van de koffieshop betoog de in zijn brief door de werk zaamheden aan de kelders Hoogstraat nagenoeg onbe reikbaar te zijn geworden voor het publiek. Peze situatie duurt al enige maanden en is voorlopig ook nog niet voorbij. Van Engelen zegt hierdoor tienduizenden guldens aan in komsten te derven. LEIDEN Het tarief van 180 gulden per jaar vooi een parkeerplaats binnen de singels voor binnen stadsbewoners wordt niet verlaagd. Voorstellen van CDA en SP in deze rich ting werden gisteravond door alle andere partijen van de hand gewezen. Be halve door het CDA werd gisteren ook van PvdA- zijde gesuggereerd de ta rieven voor de bedrijven voor een vrije parkeer plaats te verhogen, maar daar willen de VVD en het college voorlopig niet Het voorstel van het CDA om het tarief te verlagen van 180 naar 100 gulden werd door het college uit praktische overwe gingen van de hand gewezen'. Het zou juridisch niet haalbaar zijn. Volgens wethouder J. Pe ters (verkeer) is het niet rede lijk een financieel onderscheid te maken tussen bedrijven en bewoners omdat zij dezelfde waar voor hun geld krijgen. Het CDA rekent het geld van de huur voor een parkeer plaats toe aan de woonkosten en stelde gisteravond deze te willen verlagen. Volgens CDA-woordvoerder J. van Zijp zou de verlaging zichzelf betalen omdat hierdoor meer binnenstadsbewoners van deze mogelijkheid gebruik zouden gaan maken. De angst voor een tekort in het parkeer- fonds, van waaruit de uitvoe ring van het parkeerplan be taald wordt, was volgens hem dan ook overbodig. Temeer daar volgens het CDA het ta rief voor de bedrijven opge trokken zou moeten worden naar 280 gulden. Het extra on derzoek dat de gemeente moet verrichten omtrent de vraag of het bedrijfsbelang de toe kenning van een vrije par keerplaats toe staat, rechtvaar digt volgens Van Zijp deze verhoging. Peters vond dit ar gument enigszins gezocht. „Dat zou ons maar weer het verwijt opleveren dat we het bedrijfsleven willen pakken en dat zijn we juist niet van plan", aldus Peters. PvdA-fractievoorzittrer M. van der Molen vond het idee van Van Zijp de tarieven voor bedrijven te verhogen wél aar dig en pleitte ervoor deze mo gelijkheid eens te onderzoe ken. Op deze wijze zou volgens haar verbetering geschapen kunnen worden in de noodlij dende positie van het parkeer- fonds. Daarvoor zal zij echter eerst collegepartner VVD moeten overtuigen want VVD-fractievoorzitter G. Bak ker liet gisteravond al weten niets voor een dergelijke ver hoging te voelen. De VVD voelt ook niet veel voor een verhoging van het parkeermetertarief in de bin nenstad van ƒ1,50 naar ƒ2,-, maar ging gisteravond wel ak koord met een onderzoekje om de gevolgen van een dergelij ke verhoging te bekijken. „Als blijkt dat dit geen nadelige ge volgen heeft, zijn wij er niet op tegen", aldus Bakker. Wet houder Peters sloot zich bij hem aan en noemde een tarief van 2 gulden „relatief hoog". Peters liet zich daarmee aan zienlijk minder positief uit over dit plan van PPR en PSP dan hij veertien dagen geleden in de gemeenteraad bii de eer ste behandeling van het par keerplan deed. LVC In het LVC (Breestraat 66) treedt komende vrijdag de Engelse troubadour Johnny G. op met zijn band Spencer Gotting. De zaal is open vanaf 22.00 uur. de toegang bedraagt 5 gulden. Gedu rende de zomer zal het LVC op zaterdag gesloten zijn. Teleac Teleac geeft in het najaar lessen Engels in Leiden. De lessen lopen parallel met de cursus Follow Through op de televisie. De eerste les heeft plaats op 7 oktoberde cursus omvat in totaal 22 lessen en kost110Deelna me is pas mogelijk na goed keuring door de docent. Voor informatie kan men bellen 071-121151. De aan meldingen moeten voor 5 juli binnen zijn. N Breien Het dienstencentrum Morschwijck houdt vanaf september een cursus brei en en haken. De cursus be staat uit minimaal tien les sen en wordt waarschijnlijk gehouden op de dinsdag morgen van 10 tot 11.30 uur. Tijdens de cursus wordt aandacht geschonken aan het lezen van een pa troon, het breien /haken met meerdere kleuren, kra len, fantasiesteken, tunisch haken, guipen, etc. Voor in lichtingen: tel. 071-761196. Filmhuis LVC Het zomerprogramma van het filmhuis LVC gaat don derdag van start met de film 'Kagemusha' van de Japanse regisseur Akira Kurosawa. Deze film uit 1980 won de Gouden Palm van het firn festival in Can nes. Voorstelling op donder dag tot en met zondag 7 juli, iedere dag om 22.15 uur. Kijhhuis Het Kijkhuis vertoont don derdag „Passione d'Amore" van Ettore Scola. Vrijdag 5 juli staat de vertoning van Tales of ordinary mad ness" van Marco Ferreri op het programma. Zaterdag 6 tot en met maandag 8 juli en woensdag 10 juli ver toont het Kijkhuis "Kaos", een vijfluik over het leven op Sicilië van Paolo en Vit- toro Taviani. De film duurt ruim drie uur. Luchino Vis conti's meesterwerk „Death in Venice" wordt dinsdag 9 juli vertoond. Alle films be halve „Kaos" worden ver toond om acht uur en om kwart over tien. „Kaos" be gint alleen om acht uur. De Noorderwiek, opleiding voor middelbaar dienstverle- nings en gezondheidszorg onderwijs, bestaat 12Vfc jaar. Ter gelegenheid daarvan werd gisteren een feestelijke middag in het schoolgebouw aan de Ter Haarkade gehou den waarbij onder meer een speech van staatssecretaris N. Ginjaar-Maas op het pro gramma stond. In plaats van de staatssecre taris die onlangs in het ziekenhuis moest worden op genomen sprak de heer H. Weekenborg, directeur voor het Lager en Middelbaar Be roepsonderwijs. Hij wees op de gezamenlijke verantwoor delijkheid van leerkrachten en bedrijfsleven voor het op goede wijze in stand houden van dit beroepsonderwijs dat zich in een toenemende be langstelling mag verheugen. Verwacht wordt dat het aan tal leerlingen voor dit soort onderwijs jaarlijks 8000 meer zal bedragen dan aanvakelijk werd verwacht. Ook de Noor derwiek heeft daarmee te kampen getuige de depen dance die onlangs in gebruik moest worden genomen. In het schoolgebouw aan de Ter Haarkade is tot en met 5 juli een tentoonstelling te be zichtigen over het onderwijs aan de Noorderwiek.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11