Sjriten winnei in VS slag om publiciteit IRA-leden vandaag voor Britse rechter REAGAN ZELF BEMOEILKT VERGELDING „Wij hadden bewakers kunnen doden BUITENLAND EckUcSomotit MAANDAG 11UL11985 PAGINA 5 MUGABE ZEGT BLANKEN DE WACHT AAN HARARE Premier Robert Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren fel uitgehaald naar de blanken in zijn land. Hij noemde hen racisten omdat zij bij de parle mentsverkiezingen voor blanken van afgelopen don derdag in groten getale hadden gestemd op de partij van oud-premier Ian Smith, de conservatieve allian tie van Zimbabwe (CAZ), die niet wil samenwerken met Mugabe. Vandaag en morgen stemmen de zwar ten. De premier zei dat ze zijn uitgestrekte hand had den afgewezen en dat het nu erg moeilijk zal worden voor de blanken. Mugabes aanhangers suggereerden dat de regering zo spoedig mogelijk de bepaling in de grondwet zal schrappen dat blanken recht hebben op 20 van de 100 zetels in het parlement. Mugabe noem de de grondwet zondag „een smerig stuk papier". In 1987 kan de bepaling volgens de grondwet worden afgeschaft wanneer zeventig van de honderd parle mentsleden dat wensen. 'Sovjet-Unie eis deelname bondjioten aan eigen Starws HECHINGEN De'jet-Unie heeft de bondgenoten V>et War- schaupakt bevolen meedoen aan •sen Russisch programmer ruim tewapens. Dat heeft de <"dvoerder van de Westduitse chri.'democra- xen (CDU/CSU) voor <apenings- vraagstukken, Jürgen'denhöfer, zaterdag verklaard t'Over het Duitse persbureau DP.odenhöfer zei informatie te hebbel de Sov jet-Unie bij de top vanWarschau- pakt eind april een delke deelna me heeft geëist. Hijomde met name Tsjechoslo wak en Oost- -Duitsland. Akkoord over top Gorbats jov/Reagan WASHINGTON Het Amerikaanse blad Washington Post heeft zaterdag gemeld dat er een beginselakkoord is bereikt over een topontmoeting tussen de Amerikaanse presi dent Reagan en de Russische leider Gorbats- jov. De top zou in november in Genève moeten plaatsvinden. Volgens het blad, dat diplomatieke bronnen in Moskou aanhaalt, hangt een definitief besluit af van de voor uitgang bij de Amerikaans-Russische be sprekingen over wapenbeheersing in Genè ve. De Russische onderhandelaar Karpov heeft in een ontmoeting met vice-president Bush erover geklaagd dat de Verenigde Sta ten het overleg in Genève hinderen door te blijven aandringen op het ruimteschildon- derzoek. IATA: VEILIGHEID IN ATHENE VERBETERD MONTREAL Veiligheidsdeskundigen van de Internationale Vereniging van luchtvaartmaat schappijen (IATA) hebben vastgesteld dat de Griekse regering de veiligheidssituatie op het vliegveld van Athene heeft verbeterd overeen komstig de internationaal geldende normen. Dit is afgelopen weekeinde bekendgemaakt tijdens een IATA-bijeenkomst in het Canadese Montreal. Een aantal andere luchthavens is volgens de organisa tie echter nog onvoldoende tegen terroristische aanslagen beveiligd. Namen wilde men niet ge ven. De IATA kan de aanbevelingen niet afdwin gen omdat de organisatie geen sanctiemogelijkhe den ter beschikking staan. Waar het bij de beveili ging vooral om draait, is motivatie en oplettend heid van de mensen die de apparatuur bedienen. Aan technische middelen ontbreekt het over het algemeen niet, aldus een lATA-woordvoerder. Troepen Z-Afrika doden Nambiërs JOHANNESBURG Zuidafrikaanse militairen hebben dit weekeinde op Angolees grondgebied slag geleverd met Namibische guerrillastrijders. Daarbij zijn 45 Namibiërs en één zwar te Zuidafrikaanse soldaat omgekomen, zo heeft een Zuidafrikaans woordvoer der gisteren gemeld. Generaal Con- stand Viljoen, de stafchef van het Zuid afrikaanse leger, verklaarde dat de Zuidafrikaanse troepen Angolees ge bied betraden bij de achtervolging van een groep guerrillastrijders van de SWAPO (Namibische Volksorganisa tie). In het noorden van Namibië zou den de Namibiërs een militaire basis hebben bestookt en sabotagedaden heb ben uitgevoerd, aldus Viljoen. Fidel Castro noemt broer als opvolger HAVANNA De Cu baanse president Fidel Castro heeft in een vraag gesprek met het Ameri kaanse blad Playboy zijn broer Raul genoemd als zijn opvolger. De 54-iarige Raul Castro is al langer beschouwd als de meest waarschijnlijke politieke erfgenaam van de vier jaar oudere Fidel, maar het is voor het eerst dat dit officieel wordt beves tigd. Raul Castro is nu mi nister van defensie en tweede secretaris van de communistische partij. Ex-gijzelaars pii jzen Amal ei president Asad WASINGTON/DAMASCUS Dtpiloot van het gekaapte Amercaanse TWA-vliegtuig, John Testrake, heeft gezegd dat hibegijpt waarom de sji'i- ten tode kaping zijn overge gaan t verklaarde dat de ge- vangeuouding door Israël van rtn 700 Zuidlibanese ge- vangem beschouwd zou kun nen widen als een daad van staatsteorisme. Volgens de TWA-pjot waren de kapers „gedrevi tot een wanhoops daad oi de aandacht van de wereld 5 hun grief te vesti gen". Ttrake zei dit gisteren tijdens ei interview met een Amerikaise omroep kort voor zijvertrek uit Beiroet. Hij preevervolgens de sji'iti- sche Am-militie, die enkele dagen nide kaping van het TWA-toe?l de gijzelaars van de kapersvernam. „Wij den ken dat mal onze redding was. Zij arandeerden onze veiligheidCij hebben gelet op onze gezetheid en op ons welzijn", aus Testrake. Behalve dpiloot hebben gis teravond cc de overige vrij gelaten gijJaars na hun aan komst in Diascus gezegd, dat zij goed wan behandeld na dat de kars hen hadden overgedragt aan de Amal- -militie. De?x-gijzelaars zei den geen ^>k te koesteren. Enkelen vanen vertelden tij dens hun geling van ruim twee weken el te hebben ge leerd. „Wij zijn he gelukkig hier met u in Darucus te zijn", zo verklaarde An Conwell, die in Beiroet figeerde als de woordvoerder/an de gijze laars. „Wij zij er zeker van dat wij nog s»ds in Beiroet zouden zitten it een onzeke re toekomst vr ons, als de Syrische presint Assad er niet was gewet Assad heeft een actieve roljspeeld in de onderhandeling over de vrijlating van gijzelaars", aldus Conwell. Hij zei dat er ?n golf van angst door het iegtuig was gegaan, toen herWA-toestel op de 14de juni »rd gekaapt en iedereen hetevel kreeg voorovergebogen» gaan zit ten met het hooLp de knie ën. De gijzelaars gav^en van de TWA-bemanninglen die kort na de kapingsrd vrijge laten, Uli Derison, een staande ovatie. Zij jatste zich tussen „de moorc»dige ka pers en passagiers waarmee zij „het leven van eele men sen heeft gered", lus Con well. Applaus was e>ok voor het Rode Kruis; M«sch per soneel en functionasen van het Rode Kruis begedden de gijzelaars van Beiroeaar Da mascus. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Nu de gijzeling van de 39 Ameri kanen in Libanon voorbij is, vraagt de wereld zich af of president Reagan be vel zal geven tot militaire vergelding en zo ja tegen wie en in welke vorm. Enkele dagen geleden leek Reagan, vanwege binnenlands-politieke druk, niet onder een te genactie tegen de veron derstelde daders of steu- ners van de vliegtuigka ping uit te willen en te kunnen. lingsdrj Er moest nieuw ingrijpt30 da meer gema tigde E (die de overige 35 gijzela<°nder zÜn beheer had) e»n Syrië's president Assad te Pas komen om de gijzelijna anderhalf et maal ithoud alsnog tot een géinde te brengen. Waarers in Washington stelle/ast dat president Reagjn uitspraken in Chi cago^1" overleg met zijn mini en medewerkers heefdaan- Hij doorkruiste daar het subtiele interna- tion onderhandelingsspel, dat vruchten begon af te weren bracht daarmee het levfin zijn gegijzelde land- geri onnodig in gevaar. Meame de suggestie dat Arf3 terug zou slaan zodra de^erikanen vrij zouden 2ij'as door Reagan al eer- d^opperd en had volgens mer Shultz (Buitenlandse ZO juist afgelopen vrijdag nierhaald moeten worden, gz zag zich daarom ge veinde in een merk «verklaring juist het tegen gestelde geen vergel- door de VS te suggere- Maar ironisch genoeg was het de president zelf die zijn eigen plan om te vergelden, in ge vaar bracht tijdens een optre den afgelopen vrijdag in Chi cago, dat door de Amerikaanse media algemeen als „een blun der" is gekenschetst. Juist toen de gijzelaars in Beiroet na twee weken van geheime on derhandelingen tussen de VS, Syrië, Israël en de leider van de sji'itische Amal-beweging, Berri, op het punt stonden te worden vrijgelaten, omschreef Reagan tegenover de wereld- euwshonger pers de terroristen als „gang- rdedigers van de Ameri- sters, moordenaars en barba- anse president benadrukken ren, die hun straf niet zullen t het wel hard nodig was dat ontlopen". :agan de Amerikanen herin- Die kwalificaties kwamen in 'rde aan de misdadigheid Beiroet ter ore van de extre- an de vliegtuigkapers en hun mistische kaders van hetipporters. Immers, Berri en TWA-vliegtuig, die vier vanijn mensen van de Amal-mili- de Amerikaanse gijzelaars af^3 in Beiroet hadden sedert zonderlijk vasthielden en ni/ien dagen een uitgebreide weigerden mee te werken aapropagandacampagne in de VS de beëindiging van het gijzekunnen voeren door gebruik making van de nieuwshonger van vooral de Amerikaanse te levisie. Elke dag konden de 230 miljoen Amerikanen de gijzelaars in interviews zien en horen verklaren hoe goed ze behandeld werden door hun elegante Amal-gastheren en hoe ook zij de gijzelaars vonden dat Israël de 735 al daar gevangen gehouden sii'i- ten zou moeten vrijlaten. Via satellieten werden de vreemd ste Amerikaans-Libanese ver bindingen gelegd, zoals tussen de vrouw van gijzelaar Con well, die vanuit Amerika rechtstreeks aan de Amal-lei- der kon vragen: „Meneer Ber ri, laat u mijn man astublief gauw vrij?" Waarop Berry be loofde zijn uiterste best te doen. Deze en bij voorbeeld de bizarre opnamen van de af scheidstaart, die de gijzelaars vrijdagavond (te voorbarig) aansneden, waren de regering in Washington doornen in het oog. Het drama werd een po pulaire tv-serie, waarin de Amal-militia steeds meer als de beschermers en de redders (uit handen van radicalere moslims) figureerden. De crisis in Beiroet had op de Amerikaanse bevolking ook lang niet het schokeffect dat vijf jaar geleden de gijzeling in Iran had. Beelden en berich ten vanuit Libanon waren lang niet zo beangstigend en binnen de VS speurden de me dia de afgelopen weken tever geefs naar tekenen „net als toen" van nationale ontredde ring. De gele linten die de mensen „overal in de VS" ten teken van hoop om bomen en palen zouden hebben gebon- Ontspannen zittend in een joggingpak overlegde president Reagan de afgelopen week vele malen met Witte Huis-chef Donald Regan (midden) en adviseur voor Nationale veiligheid, Robert McFarla- ne over de gijzelaarscrisis In Beiroet. Hier heeft het overleg plaats aan boord van de Air Force One tijdens een vlucht naar Dallas. den, waren nergens te zien be halve voor de huizen van en kele gijzelaars. Het vrolijke met bloemen overladen ver trek uit Beiroet was gisteren voor de Libanese sji'itische ge meenschap een publicitair hoogtepunt waaraan Washing ton niet veel eer kon behalen. Intussen is het zeer de vraag of de Amerikaanse bevolking na dit „'happy end" een mili taire vergeldingsactie nog wel op prijs zal stellen. Er zitten nog altijd zeven Amerikanen, die gedurende de afgelopen anderhalf jaar in Libanon ont voerd zijn, op onbekende plaatsen gevangen en vergel ding zou hun dood kunnen be tekenen. En intussen komt ook Syrië's president Assad, volgens Reagan een van 's we relds belangrijkste terreuraan- stichters, uit de crisis te voor schijn als een gematigde fi guur, die zijn gezag in de mos limwereld heeft aangewend om Reagan van zijn gijzeltrau- ma te verlossen. Ook het on loochenbare feit dat Washing ton wel degelijk met de krach ten achter de gijzeling heeft onderhandeld over spoedige vrijlating van de in Israël ge detineerde Libanezen, is in het licht van Reagans onbuigzame anti-terreurstandpunt ge zichtsverlies voor de VS. Reagan's nieuwe grap WASHINGTON Presi dent Reagan heeft gisteren bij wijze van grap gezegd dat hij bij een volgende vliegtuigkaping met Ame rikanen „Rambo" zou in schakelen. Rambo is de naam van de hoofdrolspe ler uit een in de VS veel bekeken film waarin deze een Vietnam-veteraan speelt, die in Vietnam op zoek is naar Amerikaanse krijgsgevangenen en daar bij het geweld niet schuwt Reagan maakte zijn toe speling op Rambo tijdens de geluidstest voorafgaan de aan een korte televisie- -uitzending, waarin hij in ging op de vrijlating van de 39 Amerikaanse gijze laars in Beiroet. „Jongens, ik heb gisteravond Rambo gezien, nu weet ik wat ik de volgende keer doen moet", zei Reagan tegen de technici. Ontvoerde Fransen komen spoedig vrij BEIROET De leider van de sji'itische Amal-mi- litie, Nabih Berri, heeft gisteren verklaard dat de twee ontvoerde Fransen binnen enkele dagen wor den vrijgelaten. Volgens Berri worden de twee, die zes weken geleden werden ontvoerd, vrijgelaten zodra Israël de 735 Zuidlibanese gevangenen laat gaan. Over het lot van de tien andere ontvoerde wester lingen voor het meren deel Amerikanen in Li banon is door Berri echter met geen woord gerept BEMANMNG TWA-TOESTEL: np laatste danen v,un gijzeling was het contact tussen de 39 Amerikanen en hun bewakers noed neworden TwJijzelaars, James Hoskins en Arthur Toga, staan hier ogenschijnlijk „broe- derliik naast een :sche bewaker in een wijk van Zuid-Beiroet. De opname werd gemaakt op zaterdag de dag v^P de Amerikanen aanvankelijk vrijgelaten zouden worden. (Vervolg van de voorpagina) FRANKFURT/WAS- HINGTON/BEIROET Ofschoon Shultz tijdens een persconferentie niet wilde ingaan op mogelijke vergeldingsacties van Amerikaanse zijde, bena drukte hij wel dat Was hington alles zal doen om ervoor te zorgen dat de moordenaars van marinier Robert Stethem en dege nen die medeverantwoor delijk zijn voor de kaping van het TWA-toestel hun straf niet zullen ontlopen. Ook Reagan liet zich in die zin uit. Bovendien eiste Reagan ook de vrijlating van de zeven ont voerde Amerikanen, die al ge ruime tijd in Libanon worden vastgehouden. De Amerikaan se regering heeft de afgelopen dagen geprobeerd hun vrijla ting samen met die van de 39 te bewerkstelligen. Volgens Shultz zet Assad zich ook in voor de zeven Amerikanen. Shultz zei verder dat het vlieg veld van Beiroet een „veilige haven voor terroristen" is ge worden, die geboycot moet worden zolang daar niet de nodige veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. werden gistermiddag door de sji'itische Amal-beweging vrij gelaten. Met auto's van het In ternationale Rode Kruis wer den de Amerikanen naar Da mascus overgebracht. Enkele minuten daarna kondigden de kapers op een persconferentie de luchthaven van Beiroet ficieel de vrijlating aan van gijzelaars. „Syrië heeft con tact met ons opgenomen en president Assad heeft ons per soonlijk garanties gegeven'zo zeiden zij. Aanvankelijk had den de Amerikaanse gijzelaars zaterdag vrijgelaten zullen worden, maar dit werd door de kapers tegengehouden die boos waren over Reagans uit latingen over Amal-leider Ber ri wilde eerst nog garanties van de VS, dat de voor de Li banese kust gelegen Ameri kaanse vloot geen vergeldings maatregelen zal ondernemen. Vluchtpoging De bemanning van het ge kaapte TWA-toestel heeft di verse keren de kans gehad zijn sji'itische bewakers te doden en een vluchtpoging te wagen. Dit heeft de boordwerktuig kundige, Christian Zimmer man, gisteren in Beiroet ver teld. „Er waren doorgaans ze ven gewapende mannen aan boord. Vaak vielen zij in slaap met hun wapens op de stoelen. Wij hebben besproken of wij niet iets konden ondernemen, maar wij vonden dat wij het leven van de andere gijzelaars niet op het spel konden zet ten," aldus Zimmerman voor zijn vertrek naar Damascus. Andere ex-gijzelaars zeiden dat zij hun gevangenschap van zeventien dagen nooit zullen vergeten. Hoewel zij in grote angst hebben gezeten, maak ten zij ook momenten mee van vriendschap, warmte en hu mor, zowel onderling als met enkele sji'itische bewakers. Alle vrijgelaten Amerikanen maakten een nadrukkelijk on derscheid tussen de oorspron kelijke kapers, waarschijnlijk leden van de pro-Iraanse Hez bollah (Partij van God), en de Amal-militie die de gijzeling overnam. Tom Cullins (42) beschreef de moord op marinier Robert Ste them, op de tweede dag van de kaping. „Wij waren ons be wust van wat er gebeurde. Stewardess Uli Derickson zei ons de hoofden te buigen en de oren te bedekken. Een hal ve minuut later hoorden we een plof. Het was duidelijk wat er gebeurd was". „We hoorden hem gillen alsof hij werd gemarteld en dat was ook het geval. Hij werd gesla gen," aldus een andere passa gier. Volgens boordwerktuig- bouwkundige Zimmerman werd de marinier om het le ven gebracht om duidelijk te maken dat het de kapers me nens was. Drie gijzelaars zei den dat zij drie dagen in een kelder waren opgesloten, waar ze hun voedsel door de tralies kregen aangereikt. „We dach ten dat we gek werden", zo vertelde een van. SMIDJE VERDLEN EN DE KN/MUTATOR 1018) Nu vraagt de scherpnige lezer zich na- pralde kolonel, minzaam maar zakelijk als ai- tuurlijk af wat Sjeems Pono zoeken had in die jd. Doch even geduld, 009. Begin niet onmld- rommelkast. Wel, dat watm ook weer zo'n lellijje rapport uit te brengen, want ik heb hier echt B.G.D.-handigheidje. Vr de oppervlakki- jen teressant beeld op de huistelevisie. Kijk ge toeschouwer was het al»n maar een kast3ensven. Juffrouw Dubbelsnuf heeft bezoek met schoonmaakartikelen, jewijde personen van nidje Verholen." Sjeems Pond wierp wisten echter, dat ze op eeijepaald paneeltjeeen k op het scherm en zei: „De gelijkenis is moesten drukken en dan gj de achterwand werHjk frappant, vindt U niet?" „Wélke ge- van die kast open, om toegg te verlenen tot lijkei?" wilde de kolonel weten. „Het is een geheime gang. Agent OOjtapte die gehei- Verten helemaal niet," antwoordde 009. „De me gang dan ook fluks binn en begon even echVerholen is ontvoerd. Deze man hier heeft later een stenen trap te beslen. Via een ge- zijn »ats ingenomen. Het is Projotr Nogrottr, heim paneel kwam hij toen te;ht in een grote eenndlanger van Kille Klansky...." „Gom- werkkamer, waar niemand mlr>r zat te werker peldp!" liet de kolonel zich oneerbiedig ont- dan... kolonel Plimmp! .ij groeten U.' valUJs de pap al zó heet!" (Door onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De zeven IRA-leden die zaterdag door de Londense politie in staat van beschuldiging werden gesteld zijn van morgen voor een rechter van de gemeente Lam beth, in Zuid-Londen ver schenen. Deze zal het te gen de vier mannen en drie vrouwen uitgevaar digde bevel tot arrestatie minstens voor de verdere duur van het onderzoek verlengen. Een van de gearresteerden is de 34-jarige Patrick Magee, af komstig uit Belfast en door de politie opgepakt in het Zuid- londense Greenwich. Magee wordt ervan beschuldigd de geruchtmakende bomaanslag, in oktober, op het Grand Hotel in de Engelse badplaats Brigh ton, gepleegd te hebben. In dit hotel verbleven op dat mo ment premier Margaret That cher en prominente leden van haar regering, aan de voora vond van de sluiting van het jaarlijkse conservatieve partij congres. Magee wordt ook beschuldigd van moord op de vijf mensen, die bij deze bomaanslag om het leven zijn gekomen. Bij zijn arrestatie bleek hij in het bezit van explosieven. De politie heeft ook een massa wapens en dynamiet ontdekt in een flat van het Schotse Glasgow, waar vijf IRA-leden, onder wie twee vrouwen, gevangen werden genomen. De ontdek king van dit arsenaal was een van de belangrijkste die ooit op Brits grondgebied gedaan werden. De politie heeft ook beslag ge legd op plannen voor een IRA-campagne met bomaan slagen, die in de tweede helft van juli zou beginnen en ge voerd zou worden in 12 Engel se badplaatsen. Voor deze actie zouden de IRA-leiders te rade zijn gegaan bij hun vrienden van de Baskische verzetsorga nisatie ETA. Deze heeft erva ring met bomaanslagen in po pulaire hotels en op druk be zochte stranden. Een zwaarbewaakt politie-konvooi brengt vijf IRA-leden, die ver dacht worden van terroristische activiteiten, naar Londen, waar zij voor de rechter moesten verschijnen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5