TAFEL Vaticaan zou maatregel tegen Leonardo Boff willen intrekken 8TTÏÏ71 Amerikaans Joods Congres: Geen kerstening Amerika Vrouw in het ambt uiteindelijk ook in R.-K. Kerk moeilijk tegen te houden ÊeidóeSomont ACHTERGROND kerk wereld Na zestienhonderd jaar weer Druïdendoop in Frankrijk Pausmis met Von Kara jan in Sint-Pieter Eerlijker delen weer EeidaeGomtwt MAANDAG 1 JULI 1985 PAGINA 2 Hoogleraren steunen pacifistische predikanten Zestien hoogleraren en docenten van de theologische faculteit van de universiteit van Hamburg hebben in een brief aan de bijzondere synode van de Evangelische Kerk (EKD) van het gebied van de noordelijke Elbe steun betuigd aan de oproep van een groep predikanten uit deze kerk, gericht aan jonge mannen, militaire dienst te weigeren. Er zijn hierdoor grote spanningen ontstaan in deze kerk. Naar de mening van briefschrijvers mag een kerk slechts dan klagen over partijschappen in de eigen gelederen, als ze zich duidelijker dan tot nu toe tegen de voortgaande bewapening keert. Islamzender voor Europa In Denemarken is de eerste islamzender van Europa in ge bruik genomen. Radio Al-Fatiha zendt voorlopig alleen nog een religieus programma in de Deense taal uit. In de tweede fase zal het programma worden uitgebreid met uitzendingen voor de jeugd, voor vrouwen en voor gastarbeiders uit islamiti sche landen. In de derde fase zullen de voor deze groeperingen samengestelde programma's in verscheidene Europese talen worden uitgezonden voor heel Europa. Als ouders en kinderen elkaar meer als mensen zagen, zouden ze wel eens in gesprek kunnen raken. H. Campschroer De Vaticaanse strafmaat regel tegen de Brazili aanse bevrijdingstheo loog Leonardo Boff zal binnen enkele weken worden opgeheven. Dit is het afgelopen week einde gemeld door de doorgaans goed ingelich te Braziliaanse krant „Folia de Sao Paulo", de zelfde krant die begin mei als eerste het stil zwijgen onthulde dat het Vaticaan pater Boff had opgelegd. De herziening van de straf maatregel zal officieel be kend worden gemaakt vóór het begin van de vakantiepe riode van de Vaticaanse or ganen in augustus en is het gevolg van intensief overleg tussen de Braziliaanse bis schoppenconferentie (CNBB), waarvan Boff adviseur is, en paus Johannes Paulus II, al dus de Braziliaanse krant. Het Vaticaan besloot eind april de 46-jarige Leonardo Boff „voor een geschikte pe riode" (aangenomen wordt één jaar) het stilzwijgen op te leggen vanwege zijn boek „Kerk charisma en macht". waarvan de inhoud als een gevaar voor het geloof werd beschouwd. Na uitvoerige contacten tussen de Brazili aanse kardinaals Aloisio Lor- scheider en Paulo Evaristo Arns (namens de CNBB) enerzijds en de paus en kar dinaal Joseph Ratzinger (voorzitter van de Vaticaanse congregatie voor de geloofs leer) anderzijds is nu, volgens kerkelijke kringen in Brazi lië, het Vaticaan bereid de maatregel tegen Boff in te trekken. Het Vaticaan zou tot deze be slissing zijn gekomen onder druk van de publieke opinie in de wereld en vooral de golf van protesten van Brazi liaanse bisschoppen, katholie ke instellingen en leken. Voorafgaande aan de ophef fing van de strafmaatregel tegen Boff zal volgens „Folia de Sao Paulo" in het Vati caan een vergadering wor den gehouden tussen de CNBB-commissie voor de ge loofsleer, die wordt gevormd door bisschoppen en theolo gen onder leiding van kardi naal Lorscheider enerzijds, en kardinaal Ratzinger, die een hoofdrol speelde in de Vaticaanse beslissing Boff te straffen, anderzijds. Inmiddels hebben twee Bra ziliaanse advocaten, José Queiroz en Helio Pereira Bi- cudo, het Vaticaan officieel gedagvaard de strafmaatregel in te trekken. Zij hebben de eis gedeponeerd bij de com missie „Justitia et Pax", de organisatie die zich in het bij zonder bezighoudt met de mensenrechten. Kortgeleden liet de oud- -hoogleraar en missioloog uit Rome, de thans in Zwitser land wonende theoloog Wal- bert Bühlmann ofm cap. we ten, dat het opleggen van een zwijggebod aan Leonardo Leonardo Boff Boff zijns inziens een duide lijke inbreuk betekent op de rechten van de mens. Pastoor krijgt driejaar in Sovjet-Unie Naar in Rome is bekend ge maakt, is reeds in mei van dit jaar de rooms-katholieke pas toor Jozef Swidnicki door een rechtbank te Nowosi- birsk veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het opdragen van de mis. De aanklacht luidde dat hij ille gale bijeenkomsten had geor ganiseerd. Swidnicki werd in 1971 gewijd. Pas in 1975 von den de autoriteiten goed dat hij zijn ambt ging uitoefenen en kreeg hij een post als ka pelaan. Naar Radio Vaticaan meedeelde verjoegen de auto riteiten Swidnicki in 1982 naar Nowosibirsk, waar hij tot zijn arrestatie een ge meente van 250 Duitse, Pool se en Litouwse katholieken onder zijn hoede had. Arafat richt zich tot paus Vandaag brengt een ge mengd Palestijns-Jordaanse delegatie een bezoek aan de paus om te proberen begrip te wekken voor de tussen Arafat en koning Hoessein tot stand gekomen overeen komst, waardoor naar Pales tijns inzicht de mogelijkheid ontstaat het conflict in het Midden-Oosten op vreedza me wijze op te lossen. PLO-leider Yasser Arafat heeft in een persoonlijke boodschap aan de paus gewe zen op de tragische situatie, waarin de Palestijnen in de vluchtelingenkampen in Li banon zijn geraakt, vooral te Beirut. Ook gaat hij in zijn bood schap in op „de onderdruk king en terreur waaraan het Palestijnse volk in de bezette gebieden is onderworpen door de Israëlische vijand". Predikant maakte keuze uit 57 beroepen De heer A. J. Gunst (44) te Kapelle (Zeeland) heeft een beroep aangenomen naar de Gereformeerde Gemeente van Terneuzen. De heer Gunst, die onlangs zijn studie voltooide aan de theologische school van de Gereformeerde Gemeenten in Rotterdam, ontving van 57 plaatsen de vraag of hij predikant in hun gemeente wilde worden. De Gereformeerde Gemeenten behoren tot de uiterste rech tervleugel van de gerefor meerde gezindte. Er is een groot tekort aan predikanten in deze geloofsgemeenschap; het aantral theologiestuden ten is zeer beperkt. PERSONALIA Mgr. drs. J.A.A. van Laarho ven (59) is met ingang van 15 juli de nieuwe vice-officiaal (kerkelijk rechter) van het bisdom Den Bosch. Mgr. Van Laarhoven zal als voormalig vicaris-generaal en voorma lig diocesaan administrator de lopende zaken bij het bis dom blijven behartigen tot de nieuwe staf zal zijn samenge steld. Tevens blijft hij rector van de Zusters van de Choor- straat in Den Bosch. Ronald Reagan (links) en Jerry Falwell (rechts) tijdens een bijeenkomst van Evangelische radio- en tv-stations in Amerika, vorig jaar. Reagan sprak op die bijeenkomst o.a. over de gemeen schappelijke opdracht om tegen abortus te strijden en vóór het schoolgebed. Het Amerikaanse Joods Con gres (AJC) heeft een campag ne aangekondigd tegen po gingen om van de Verenigde Staten een christelijke natie te maken. Als aanstichters daartoe ziet het AJC vooral de leiders van fundamenta listische christelijke groepe ringen zoals Jerry Falwell van de „Moral Majority" en een aantal figuren uit de re gering Reagan. Naar het in zicht van het AJC dreigt door activiteiten van deze groeperingen inbreuk te wor den gemaakt op de in de grondwet voorgeschreven scheiding tussen kerk en staat. Het AJC kondigt aan telkens een gerechtelijke procedure te zullen beginnen als het de rechten van religieuze min derheden, waartoe het de 4 miljoen in de Verenigde Sta ten wonende joden rekent. acht aangetast Het AJC verklaart zich te er geren aan de „hardnekkige pogingen van president Reagan het schoolgebed weer ingevoerd te krijgen". Ten slotte breekt het AJC de staf over de campagne van chris telijke kerken een wettelijk verbod op abortus uit te lok ken, „waardoor anders gelo vigen de mening van een re ligieuze richting krijgen op gedrongen". Voor het eerst na ruim zes tienhonderd jaar is een doop plechtigheid gehouden vol gens de traditie van de Druï den. De rite vond plaats in Frankrijk, westelijk van Au- tun in Bourgogne, op de plaats waar de Gallische veldheer Divico en de Ro meinse Gaius Julius Caesar slag met elkaar leverden, rond het jaar 300. De Keltische doop werd in het diepste geheim uitge voerd onder leiding van de „aartsdruïde", een 47-jarige smid. Tegelijkertijd werden twee huwelijken voltrokken volgens de oude rite. Hoeveel mensen betrokken waren bij de doop werd niet bekendge maakt. De plechtigheden vonden plaats ter gelegen heid van de zonnewende. De gedoopten en de echtparen werden onder bescherming geplaatst van de vier Galli sche goden, Esus en Belenus, de beschermers van de we reld, samen met Teutates en Lugus. Naar de aartsdruïde ver klaarde, willen de huidige druïden het zorgvuldig om gaan met de natuur, zoals overgeleverd door de vade ren, bewaren. De gemeen schap wil tevens in „echte humaniteit" met elkaar le ven, eveneens volgens de oude zeden en gewoonten. De doop zoals die nu is be diend, werd door de Romein se keizer Tiberius verboden, nadat in 313 het christendom tot staatsgodsdienst was ver heven. Het veelgodendom van de Dru'iden, de Keltische tovenaars in Gallië en Britta- nië moest zo snel mogelijk verdwijnen, meende de kei zer. Hij wilde niet de risico's lopen van geheime broeder schappen in zijn rijk. Meer dan 10.000 mensen hebben zaterdag op het feest van Pe trus en Paulus in de Sint-Pietersbasiliek in Vaticaanstad een mis bijgewoond die werd opgedragen door paus Johannes Paulus II en opgeluisterd door de Wiener Philharmoniker on der leiding van Herbert von Karajan. Tot de mis waren alleen genodigden toegelaten, onder wie de leden van het bij de Heilige Stoel geaccrediteerde Corps Di plomatique, curiekardinalen- en bisschoppen en vertegen woordigers van het culturele en het openbare leven. Von Karajan dirigeerde de Kroningsmis van Wolfgang Ama- deus Mozart, geschreven in 1779 voor de kroning van het Ma riabeeld van Maria Plain bij Salzburg. Het dirigeren van von Karajan was mogelijk geworden door bemiddeling van de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz König. Tijdens de mis hing de paus elf nieuwe aartsbisschoppen en ook de nieuwe Oekraïense kardinaal Myroslav Loebats- jivfki het pallium, zinnebeeld van hun bisschoppelijke macht, om. De 77-jarige Von Karajan, die allang de wens koesterde eens in tegenwoordigheid van de paus te dirigeren en de mis sug gereerde tijdens het bezoek van de paus aan Oostenrijk in september 1983, ontving tijdens de communie-uitreiking sa men met zijn vrouw en twee dochters de heilige hostie uit handen van Johannes Paulus. De pausmis in de St. Pietersbasiliek. Op de achtergrond de Wiener Philharmoniker. Het is natuurlijk maar ten dele waar, dat de Kerk van Rome een „mannenkerk" zou zijn. Het is een mensen- kerk, een volk Gods, vrou wen en mannen samen, met de vrouwen iets in de meer derheid. Heel het kerkelijk leiderschap (wijdingsmacht, verkondigingsmacht, be stuursmacht en rechtsmacht) is echter in handen van man nen. In een voortreffelijke studie, „Vrouwen in de Kerk", merkt dr. Wim Boe lens SJ op, dat dit vele eeu wen lang als een zo vanzelf sprekende situatie is be schouwd, dat er nooit een dogmatische uitspraak is ge daan over de vraag of ook vrouwen tot het priester schap en daarmee tot de leiding zouden kunnen worden toegelaten. Er is hieromtrent wel een kerkordelijk verbod, maar dit is pas in 1976 uitdrukke lijk bevestigd door een offi ciële verklaring van de Ro meinse Congregatie voor de Geloofsleer en Traditie. Toch is ook dit document geen de finitieve geloofsbeslissing, noch de verkondiging van een dogma, zegt Boelens. Bo vendien zijn de hierin naar voren gehaalde argumenten vrij zwak: „het is altijd zo ge weest, derhalve moet het al tijd zo blijven". Er is weinig reden om daar mee genoegen te (blijven) ne men, zo stelt Boelens. De be staande traditie is immers vrijwel van het begin af sterk gekleurd en bepaald f;eworden door maatschappe- ijke en dus tijdgebon den cultuurpatronen. De katholieke kerk heeft zich daarbij op dit punt altijd aan gepast, liep niet voorop en loopt nu feitelijk duidelijk achter. De eeuwen door heeft zij telkens weer argumenten gevonden om de onderge schikte kerkelijke positie van de vrouw te verdedigen, maar Boelens maakt duide lijk dat die verdediging eer der op drijfzand dan op de harde rots van het geloofs goed berust. God schiep de mens naar zijn beeld, man en vrouw schiep hij hen, volstrekt gelijkwaar dig. Jezus heeft ook gelijke lijk de mensen verlost, en hij deed dat niet als man maar als mens. Dat hij een man was, betekent geenszins dat daérom alleen maar mannen priester zouden kunnen zijn, aldus Boelens. Hij heeft in feite ook niet het ambtelijk priesterschap ingesteld: dat heeft zich in de christenge meenten van de eerste eeuw pas geleidelijk ontwikkeld. Zoals het trouwens ook, stelt de auteur, een exegetisch en theologisch algemeen erkend gegeven is, „dat Jezus geen organisatorisch bepaalde kerk stichtte, noch de daarbij behorende ambtsstructuur en de verschillende sacramen ten". Wat voor Jezus (en ook voor de eerste christenge meenten) centraal stond, was de verkondiging: „de procla matie en het nadere onder richt omtrent de komst van het rijk Gods met zijn uit te werken consequenties". En aan dat verkondigen en pro feteren deden vrouwen in het begin op voet van gelijk heid volop mee, totdat Paulus zich liet ontvallen dat ze haar mond moesten houden, of al thans alleen maar gesluierd optreden. Voor zover nu de onderhavi ge traditie nog altijd onvol doende deugdelijk gefun deerd is gebleken, blijft de mogelijke ambtelijke pries terwijding van vrouwen een open kwestie (ook de wijdin gen van diaken, en zelfs lec tor en acoliet zijn haar trou wens ontzegd, al weet de praktijk zich te behelpen). Uit de uitvoerige literatuur lijsten die Boelens aan zijn betoog toevoegt, blijkt wel, hoeveel er in vele talen al over die kwestie geschreven is. Het kan nauwelijks uitblij ven dat er tenslotte aan deze vorm van onderscheid in de Kerk een einde zal komen. JAN ONSTENK N.a.v. „Vrouwen in de Kerk". Auteur dr. Wim Boelens sj. Uitg. Gooi en Sticht Prijs 21.-. OFFICIEEL debatteerde de Tweede Kamer vorige week over de voorjaarsnota, het huishoudboekje met de lopende inkomsten en uitgaven van dit jaar. Maar ook dit keer is dat voorjaarsdebat aangegrepen om schoten voor de boeg te los sen voor de begroting van volgend jaar. Over die begroting vergadert het kabinet overigens al gedurende de eerste twee weken van deze maand en de laatste week van augustus, waarna zij op Prinsjesdag wordt ingediend. De hoofdlijnen voor die begroting zoals een bezuiniging van zeven miljard gulden liggen vast, als gevolg van het regeerakkoord en het beleid dat in de afgelopen drie jaar al op de rails is gezet. Daarnaast zijn er nogal wat onopgeloste vraagstukken. Het voornaamste daarvan is de vraag, hoe de overheid zo goed mogelijk kan inhaken op de weer wat aan trekkende economie. VRIJWEL alle grote politieke partijen zijn het er inmiddels over eens, dat dit het beste zou kunnen gebeuren door naast de noodzakelijke bezuinigingen ook wat aan lastenverlich ting voor de burgers te doen. Daardoor verbetert de koop kracht, wordt er bij de bedrijven meer gekocht en wordt als gevolg daarvan ook de bedrijvigheid vergroot. We zijn best bereid te geloven, dat die grote politieke partij en daar in de eerste plaats uit economische motieven toe zijn gekomen. Maar met name de VVD maakt het ons wel erg moeilijk goedgelovig te blijven. Nog geen jaar geleden im mers pleitte die partij alleen en uitsluitend voor „een finan ciële zweepslag", een stimulerende lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Nu bepleit de VVD in feite precies het tegeno vergestelde. De liberalen denken bij die lastenverlichting voor de burgers niet alleen aan de lagere inkomens, maar vooral aan de middeninkomens. Zouden behalve economi sche motieven wellicht ook de verkiezingen van volgend jaar iets met deze ommezwaai te maken hebben? We stellen de vraag maar zonder hem te beantwoorden. ONDANKS de meevaller van ruim een miljard gulden, die het kabinet volgend jaar dank zij de winst van de Staatsmij nen en de aardgasopbrengsten denkt te kunnen boeken, zal het toch nog hier en daar wat geld moeten zien te vinden voor de gevraagde lastenverlichting. Een deel van dit pro bleem zal zich waarschijnlijk vanzelf oplossen. Als gevolg van de bezuinigingen op de sociale zekerheid in de afgelopen jaren en het volgend jaar kunnen de sociale premies volgend jaar opnieuw omlaag, waardoor het netto besteedbare loon automatisch stijgt. Die premie verlaging alléén al zal zodanig zijn, dat volgend jaar de koopkracht van waarschijnlijk ie dereen gehandhaafd kan blijven. INDIEN er daarnaast voldoende middelen kunnen worden gevonden om tot een verdergaande lastenverlichting te ko men, dan zou het kabinet er goed aan doen die gelijkelijk over alle inkomensgroepen te verdelen. Het pleidooi van de VVD ten bate van de middeninkomens klinkt ons niet erg sociaal in de oren. Volgend jaar moet ook een herziening van het stelsel van de sociale zekerheid worden doorgevoerd en bij die ingrijpende kortingen en herzieningen op uitkerings- gebied is het onaanvaardbaar plotseling de wat beter betaal de werknemers extra te gaan belonen. Schouder karbonade, bloemkool en kerriesaus en aardappelen chocolade- gembervla De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 schouderkarbonaden, 25 g margarine, paar plakjes ontbijtspek, ui, zout, peper, paprikapoeder; Bloemkool, zout, uitje, ker rie, 10 g margarine, 10 g bloem, Vt dl melk, Vt al kooknat, l/s tot 1 kg aard appelen; '/i liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar bolletjes gember met iets siroop. Bak de karbonaden aan bei de kanten bruin in hete mar garine. Bak daarna een paar minuten snippers spek en ui mèe, voeg weinig lauw wa ter. zout, peper en paprika poeder toe en stoof het vlees in een uur gaar. Verdeel de bloemkool in gro ve stukken en spoel die schoon. Kook de groente gaar in weinig water met zout in tien minuten. Begin vijf minuten na het opzetten van de bloemkool met het in de margarine fruiten van de kleingesneden ui met kerrie. Roer de bloem door de ge fruite ui en voeg in gedeel ten de melk en het bloem- koolnat toe. Laat het sausje nog een paar minuten zacht koken en maak het op smaak met zout en kerrie. Leg de bloemkool met de mooie kant boven in de schaal en schenk er de saus overheen. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker en maize na. Maak er met weinig kou de melk een glad papje van. Schenk daar al roerende wat hete melk bij, doe het papje in de pan en laat het even doorkoken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe, laat de vla koud worden en doe er naar smaak stukjes gember en weinig van de si roop bij. JEANNE Af en toe zon DE BILT Na een zeer kou de en natte juni-maand, begint juli iets beter. Het weer zal de komende dagen zomers wor den. Dat zal morgen al te mer ken zijn. We krijgen dan af en toe zon, vooral in de middag. Vrijwel overal zal het droog blijven en de temperatuur loopt in de middag op tot on geveer 22 graden. Alleen in het Waddengebied blijft 'het onder invloed van het nog vrij koude zeewater enkele graden koeler. Voordat de weersverbetering intreedt moeten we vannacht op wol kenvelden rekenen, waaruit mogelijk nog een bui kan val len. De temperatuur daalt daarbij tot ongeveer 13 graden. Er kan plaatselijk mist ont staan. De wind is merendeels noordwest, matig, kracht drie. Na morgen zet de tendens naar warm zomerweer door. Tot zaterdag wordt zonnig weer verwacht terwijl de tem peratuur stijgt tot rond 25 gra den. De overgang naar dat zo merse weer wordt bewerkstel ligd door een hogedrukgebied dat de komende dagen van de Golf van Biskaje via onze om geving naar Zuid-Scandinavië trekt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Noorwegen, zuid-Zwe- den en Denemarken: perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur van 17 graden aan de Noorse westkust tot 22 graden in het Gudbrandsdal, Zweden en Denemarken. Noord-Duitsland: perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur van 20 tot 25 graden. Zuid-Duitsland en Benelux: Zonnig en warm. Middagtem- peratuur rond 25 graden. i Groot-Brittannië en Ierland: perioden met zon. Middagtem- peratuur van 17 graden in Noord-Schotland tot 25 graden plaatselijk in Zuid-Engeland. Frankrijk en Alpengebied: pe rioden met zon en plaatselijk een onweersbui. Middagtem-. peratuur in Bretangne rond 22 graden, elders tussen 25 en 30 graden. Spanje en Portugal: half tot ^waar bewolkt en vooral in Spanje nu en dan onweer. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, maar aan de noordkust ongeveer 20 graden. Italië en de Joegoslavische kust: zonnig en droog. Middag- temperatuur van 27 tot 32 gra den.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2