Tenniston kraakt in zi in voegen Grote Prijs der Lage landen vol incidenten Wade krijgt weer vleugels SPORTTRIBUNE CeidócOoiyicwt Limberger verslaat Schapers GROTE GELD WEER NAAR BUITENLAND Wielheesen en Mooyman winnen EK racquetball Fietscross succesvol MAANDAG 1 JULI 198S PAGINA 16 LONDEN Na een week tussen de buien door te hebben gemanoeuvreerd zijn de helden vermoeid. De balans van één van de vochtigste afleveringen van Wimbledon leert, dat de favorieten ver verwij derd zijn van hun top vorm en dat in de tweede garnituur de gelederen zijn uitgedund. Mats Wi- lander was de eerste spe ler van naam die het veld ruimde wegens gebrek aan voorbereiding. Hij kreeg afgelopen zaterdag nog geen gezelschap van andere coryfeeën, maar 's werelds top drie kraakt in zijn voegen. John McEnroe kwam zaterdag vanwege de achterstand in het programma niet op de baan, maar de 26-jarige titelverdedi ger heeft laten weten, dat de jaren bij hem beginnen te tel len. „Ik kom wat minder ge makkelijk op toeren", vertelde hij na zijn partij tegen de Nige- riaan Odizor. Ivan Lendl, die de drievoudige Wimbledon- winnaar van zijn troon zou kunnen stoten, maakte zater dag een al even weinig vastbe raden indruk. De Tsjechoslo- waak, die nog steeds slechts kan bogen op 1 grand-slamtitel (Parijs 1984) liep tegen de Amerikaan Mike Leach spits roeden. Pas na vijf, door liefst 22 dubbele fouten ontsierde sets, bereikte hij de derde ron de. „Ik verloor de tweede set. Maar het enige waar ik me on gerust over maakte, was dat het me niets deed", gaf Lendl een indicatie van zijn ge moedstoestand. Jimmy Connors, de derde eventuele kandidaat voor de titel, was tegen de Indiër Ra- mesh Krishnan ook geen scha duw van de vechter, zoals men hem kent. Verlies van een set en een achterstand van 5-2 in een andere, gaf dat al aan. „Ik voel me goed en ik doe wat ik moet doen om mijn partijen te winnen", ontkende Connors zijn armblessure, maar gaf te vens zijn gebrek aan vorm aan. Pat Cash Dat laatste element trad het meest overduidelijk aan het licht bij Pat Cash. De 20-jarige Australiër, die vorig jaar zijn belofte inloste door de halve finales te bereiken tegen McEnroe, werd uitgeschakeld door de Chileen Ricardo Acu- na, die nota bene uit het kwa lificatietoernooi afkomstig is. „Mijn slechte vorm is de oor zaak van deze nederlaag", zei Cash. die al geruime tijd wordt geplaagd door een rugkwet suur. „Maar van die blessure heb ik geen last gehad. Dank zij een goede warming-up zijn die problemen wel uit te ban nen. Waar ik meer moeilijkhe den mee had. was het feit. dat deze partij mijn tweede vijfset ter binnen twee dagen was. De afgelopen nacht heb ik door de vermoeidheid heel slecht ge slapen". Cash was zaterdag het belang rijkste slachtoffer van de zesde dag op Wimbledon, die verder ook het afscheid betekende van Johan Kriek. De voorma lige Zuidafrikaan, die poten tieel tot de beste spelers ter wereld behoort maar dat ni veau zelden een hele partij volhoudt, werd uitgeschakeld door de Westduitser Andreas Maurer, eveneens uit de voor ronden gekomen. Maurer. die onlangs nog een toernooi in Madrid op zijn naam bracht, is daarmee de vierde speler uit het kwalifica tietoernooi die succesvol ope reerde. De overigen zijn Acu- na, Seguso, Steyn en Mustard, van wie de laatste de weg naar de vierde ronde zaterdag werd versperd door Kevin Curren. Uit louter drift vertrouwt Ivan Lendl zijn dure racket even aan het gras toe. die vervolgens stuit op Mau rer. Voor de titelverdediger staat derhalve een weinig inspan nend lijkend programma te. wachten voor de volgende ronden, zodat hij in de kwart finales voldoende op gang kan zijn gekomen. Dan treft hij waarschijnlijk Curren. Curren, die Connors twee jaar geleden dank zij onder meer 33 aces zijn vroegste uitscha keling sinds jaren bezorgde, maakt van de outsiders de meest constante indruk. Hij had voor de eliminatie van Duisternis Mustard slechts drie sets no- Slechts een viertal spelers wist dig. En dat was overtuigender zich zaterdag verzekerd van dan bijvoorbeeld Anders Jar- een plaats bij de laatste 16: Maurer, Curren, Connors en Mayotte. De duels Lloyd-Le- conte en Nyström-Becker wer den afgebroken wegens duis ternis. De Zuidafrikaan Kristo Steyn maakte een einde aan het optreden van Lewis, de fi nalist van twee jaar geleden, en mag nu ais sparring- part ner optreden voor McEnroe, ryd, die op Wimbledon nog nimmer eerder in vier optre dens de eerste ronde overleef de. Jarryd, de hoogst geplaat ste Zweed na de uitschakeling van Wilander, had er een uit ergernis stuk geslagen racket en vier sets voor nodig tegen de Amerikaan Scott Davis. Maar hij is met twee overwin ningen nu al succesvoller dan ZUIDWOLDE De Au straliër Carl Limberger blijft ongenaakbaar in het Neder landse satelliet-circuit. Na zijn overwinning in het eer ste toernooi in Tilburg, waar hij Alain Brichant (Bel) in de finale versloeg, behaalde hij gisteren in ZuidwoJde zo wel de eerste plaats in het enkelspel als in het dubbel spel. In de finale enkel versloeg hij Michiel Schapers met 6-4 en 6-4. In het dubbelspel rold Rittersbacher (BRD) en Russell Barlow (Aus) met 6-3 en 6-2. Nicole Jagerman, nationale tenniskampioene voor speel sters tot achttien jaar, ver loor gisteren de finale van het satelliet-toernooi in het Italiaanse Francavilla Alma- rc verloren. De Italiaanse La Strata won in twee sets: 6-2, 7-5. Jagerman heeft zich wel geplaatst voor het eindtoer- nooi van het satelliet-circuit, dat vandaag in Rome is be gonnen. Voor die strijd is Ja german als tweede geplaatst. ooit en moet ook tegen de voormalige filmster Vince van Patten nog een ronde kunnen overleven. Daarmee was Ricardo Acuna zaterdagmiddag al klaar. De 27-jarige Chileen, slechts 133e op de wereldranglijst, behoef de voor zijn zege op Cash slechts zeven minuten in actie te komen. Het duel was vrij dagavond wegens regen afge broken en de toen al ploete rende Australiër kwam ook een dag later niet meer op zijn vertrouwde niveau. Acuna. die in tegenstelling tot de meeste Zuidamerikanen uitstekend op gras uit de voe ten kan, zette zijn overwin ning de nodige luister bij door op matchpoint een ace te pro duceren. „Dit is mijn beste overwin ning", zei Acuna, die Cash in 1983 ook al op Wimbledon had ontmoet. „Ik wist nog van die partij dat ik hem moest kun nen verslaan. Ik ben goed in vorm, want ik heb me ook voor Queens moeten kwalifi ceren. En dan speel je wel de nodige partijen". Acuna, die pas op zijn 22e prof werd, ont moet nu David Pate, een wei nig bekende Amerikaan. Humor Dat kan niet worden gezegd van Ivan Lendl, die een hele merkwaardige ontmoeting af werkte tegen Mike Leach. Het duel moest verscheidene keren worden onderbroken, maar dat had de Tsjechoslowaak de minste problemen bezorgd. „Elke keer vijf minuten inspe len na zo'n pauze kwam me ei genlijk wel goed uit. Daardoor kon ik meer op gras. trainen dan ik hier tot dusver had ge daan", merkte Lendl zowaar met enig gevoel voor humor op- Het verloop van de partij te gen Leach had hem overigens weinig reden tot opgewektheid gegeven. De Tsjechoslowaak stuntelde zoals zelden van hem gezien, en het was gro tendeels aan zijn 26 aces te danken, dat de zege werd bin nengehaald. Lendl gaf trou wens nog blijk van een curieus staaltje van onvolwassenheid. „Ik had met mijn coach Tony Roche afgesproken, dat ik op een bepaalde manier tegen Le ach zou serveren. Dat heb ik vrijdag gedaan, maar dat ging helemaal niet goed. Ik ben na het afbreken anders gaan ser veren, weer na overleg met Tony. Maar dat ging niet gek veel beter". Jimmy Connors deed ook wat anders in zijn duel met Ra- mesh Krishnan, zoon van de vermaarde Ramanathan en even stylistisch begaafd als zijn vader. Schijnbaar zonder moeite zette Krishnan Con nors met de rug tegen de muur (7-5, 5-7, 2-5), maar op dat mo ment was Connors aan zet. „Ik nam toen een ander racket, één met een strakkere bespan ning, en vanaf dat moment ging het beter". De statistiek bewees dat. Connors won 9 ga mes achtereen en Krishnan werd verwezen naar het legi oen der naamlozen. Maar niet eerder dan nadat de conclusie kon worden getrokken dat ook Connors, met zijn 32 jaar ver uit de oudste manlijke deelne mer, niet in beste doen is. Ook voor hem geldt: de helden zijn vermoeid. FRANK WERKMAN LONDEN De Wimbledon- koorts heeft Virginia Wade weer naar de toppen van ge luk gevoerd. De bijna 40-jarige Bïitse, winnares van het Jubi leumjaar 1977, slaagde er zater dag in ook de tweede ronde te overleven. En dat bracht de tennisgekke Engelsen weer op het puntje van hun stoel. Al jaren presteert Wade in het in ternationale circuit nauwelijks meer iets, maar de geur van aardbeien en gras heeft zich nog niet aangediend, of Ginnie krijgt weer vleugels. Al sinds 1962 actief op Wimbledon pro fiteerde zij optimaal van een gunstige loting door achter eenvolgens de Amerikaansen Leo Antonopolis en Barbara Gerken te verslaan. En daar mee groeide de oudste deelne mer aan de enkelspelen uit tot de meest opvallende speelster van zaterdag. Het is overigens niet waar schijnlijk dat Wade het nog langer volhoudt, want haar eerste duel in de tweede week brengt haar tegenover Pam Shriver. En juist deze Ameri kaanse lijkt eindelijk eens in topvorm én blessurevrij om na haar opzienbarende entree in 1978 weer eens te stunten. Ze ven jaar geleden bereikte de nu 22-jarige Shriver de eind strijd van de US Open na een zege op Martina Navratilova. Daarna wierpen mentale en fysieke crises haar terug, maar vijf jaar geleden werd zij als bewijs van haar terugkeer uit geroepen tot „come-back- speelster" van het jaar. Shriver, die binnenkort met Navratilova een prestigeduel aangaat met Vitas Gerulaitis en de ruim 65-jarige Bobby Riggs, kan als één van de ge vaarlijkste outsiders worden beschouwd op Wimbledon. Ze heeft na haar Australische tournee, waarbij ze zelfs een keer werd verslagen door Marcella Mesker, geruime tijd gepauzeerd. En dat die rust goed heeft gewerkt, bewezen haar drie toernooizeges sinds dien. Shriver is aanzienlijk beter in vorm dan Hana Mandlikova, de Tsjechoslowaakse die al ja ren geldt als opvolgster van het eeuwige duo Navratilova- Evert. De 23-jarige speelster uit Praag, die overigens Na vratilova en Evert dit jaar al eens versloeg, leverde bijna een copie af van de prestatie van haar landgenoot Ivan Lendl. De Australische Dianne Fromholtz (tegenwoordig na haar huwelijk Balestrat gehe ten), bracht haar aan de rand van uitschakeling. Maar in de beslissende fase van de derde set raapte Mandlikova al haar WASSENAAR De 31e Grote Prijs der Lage Lan den is gistermiddag voor zo'n achtduizend toe schouwers op Duindigt ge wonnen door de zesjarige Franse hengst Neric Bar bes met op de sulky Jean Luc Bigeon. Het duo werd direct gevolgd door de vijfjarige Zweedse hengst Halion Brunn, de Franse favoriet Noble Atout, de Amerikaanse hengst in Noors bezit Cub Run en de Nederlandse kampioen Udo Quick. In een kilometertijd van 1.17.1 over 2625 meter greep Neric Barbes de overwinning in een koers die voor het publiek nauwelijks het aankijken waard was en de geschiedenis ingaat als één van de slechtste Grote Prijzen. Een koers met de nodige incidenten en veel springende paarden. Boven dien was de bezetting alles be halve sterk te noemen. Sinds het totaal aan prijzengeld dui delijk lager is geworden moet Duindigt het doen met de Eu ropese subtop. Dus zonder cracks zoals in het verleden Une de Mai, Bellino II, Pers- hing en Jorky, die voor een eerste prijs van zeventig dui zend gulden de Wassenaarse baan niet meer aandoen. Omdat Volo Prise ziek was bleef de Nederlandse inbreng gisteren beperkt tot slechts twee paarden: Uno Hazelaar en Udo Quick. Eerstgenoemde paard deed feitelijk alleen maar mee als koersvulling, want de „Draver van het Jaar 1984" is helemaal uit vorm. Maar Uno Hazelaar met pi keur Wim Velis was er wel de oorzaak van dat de Nederland se hoop, Udo Quick, genoegen moest nemen met een vijfde plaats. In de eerste de beste bocht hinderde Uno Hazelaar Hallon Brunn, die op zijn beurt tegen de sulky aanreed, waardoor Udo Quick weg sprong. Gelukkig had de be kwame Hugo Langeweg Udo Quick weer snel in draf maar vanaf dat moment was een kijk op de ereplaatsen wel voorbij. Wim Velis kreeg van het draverijcomité voor het hinderlijk rijden een schorsing van zeven dagen. Eigenaar Winsser: Dit is toch geen stijl van die Velis. Waar om is dat nu toch nodig. Uno Hazelaar heeft helemaal niets in deze koers te zoeken en maakte op deze manier ook de Grote Prijs voor Udo Quick kapot. Daar schiet de'Neder landse drafsport niets mee op, daar schiet niemand iets mee op. Zo'n man krijgt een schor sing van slechts zeven dagen. Dat lijkt natuurlijk ook ner gens op. Als Udo Quick die fout niet krijgt is hij op zeker bij de eerste drie. Drie jaar achtereen is Udo Quick in de Grote Prijs der Lage Landen in het geld en de beste Neder lander. Hij heeft nu toch wel bewezen het beste Nederland se paard te zijn". De gelukkige Jean Luc Bigeon, op de sulky achter winnaar Neric Barbes, dankt minister Braks voor de bloemenkrans. Foto's: MILAN KONVALINKA Noble Atout? En Noble Atout? Met nog zo'n duizend meter voor de boeg had de Franse hengst met de in Frankrijk werkzaam zijnde Nederlander Jan Kruithof nog goede kansen. Maar in de laat ste bocht maakte Noble Atout, die aan de start vijfentwintig meter moest geven, een grote fout en de Noordwijkse eige naar John den Exter van stal Obelix mocht achteraf blij zijn dat het paard niet werd uitge schakeld. Inmiddels had Neric Barbes de aanval ingezet in de laatste bocht en moest deze in de laatste rechte lijn eerst af rekenen met Cub Run en even later met Hallon Brunn. Ach ter de rug van deze paarden sprong de Zweedse draver Shanghai weg, kwam buiten de baan en zelfs in de sloot te recht. Maar gelukkig liep het voor paard en rijder goea af. Evenals vorig jaar, toen Mon Tourbillon won, klonk ook nu weer het Franse volkslied op Duindigt en mocht dé minister, van Landbouw, de heer Braks, de bloemenkrans uitreiken. Opnieuw ging het grote geld naar het buitenland. Van ,het Udo Quick (rechts) In moeilijkheden op Duindigt. totaal van 130.000 gulden bleef er slechts drie mille in Neder land. Voor de fokker van Udo Quick, de heer Van Zweeden, was het weer een goede dag. Bij draverijen zijn fokpremies. Deze worden alleen maar uit gekeerd aan Nederlandse paarden die in de prijzen zijn en bedragen 10 procent van het prijzengeld. Voor Udo Quick betekende dat een fok premie van zevenduizend gul den, waardoor de fokker van Udo Quick met meer geld naar huis ging dan de eigenaar. W5 De W5-draverijen brachten goede sport te zien. Slechts één van de spelers op het W5 kwam in aanmerking voor een uitbetaling. Hij kreeg het aar tje bedrag van 33.453,30 op een inzet van vijftig cent. Het eerste onderdeel van het W5 werd verrassend gewonnen door Yoko Buitenzorg met gas- triider Jan Kruithof. De grote outsider War Glory won met Cees de Leeuw het tweede on derdeel en vanaf dat moment waren er nog vier wedformu- lieren die aanspraak op de prijzenpot konden maken. Yerry Buitenzorg won met Luut Dooper het derde onder deel en de volgende was weer voor Cees de Leeuw met Var na Kinley. Toen maakte nog één speler aanspraak op de ge hele pot, maar dan moest wel in het laatste onderdeel Ure sa Maire winnen. En dat gebeur de. In een tijd dat het alles behal ve goed gaat met de totalisato- romzet op de Nederlandse drafbanen kende Duindigt wat omzet en belangstelling betreft weer eens een ouderwetse dag. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden had de Wassenaarse baan een totalisa- toromzet van boven de negen ton. ARTHUR VAN RIJSWIJK talent en moed bijeen en sloeg de aanval toch nog af. Mesker Daarmee verloor het toernooi een routinier, maar ook in de jeugdige gelederen vielen slachtoffers. Van wie de Ar gentijnse Gabriëla Sabatini de meest opvallende was. Sabati ni, met haar 15 jaar niet alleen sportief maar ook wat betreft uiterlijk een aanwinst voor het damestennis, moest haar meerdere erkennen in de Fran?aise Katherine Tanvier. Deze speelster komt nu uit te gen Zina Garrison, die korte metten maakte met Marcella Mesker. De Haagse verloor mede door tien dubbele fouten in 52 minuten van de donkere Amerikaanse: 6-3, 6-1. In het dubbelspel kwam Marcella Mesker aan de zijde van haar Amerikaanse partner Ann Henrickson de eerste ronde door. Het duo versloeg het Britse paar Croft en Howell met 6-3 en 7-5. De 18-jarige Russin Larissa Savchenko was verantwoorde lijk voor de uitschakeling van de zesde geplaatste speelster, Kathy Jordan, halve-finaliste van vorig jaar. De andere ge plaatste speelsters die haar voorgingen, waren Lindqvist, Gadusek, Kohde-Kilsch en Bassett. Opvallenderwijs had titelver dedigster Martina Navratilova de nodige moeite met Bettina Bunge, die ditmaal wordt aan geduid als zijnde afkomstig uit Monaco. Bunge kon lange tijd gelijke tred houden met de wereldkampioene en zelfs een knullige handeling van een ballenjongen, die tijdens een rally de baan opliep, kon haar niet uit haar ritme brengen. De grotere mogelijkheden van Navratilova gaven uiteindelijk toch de doorslag: 7-6, 6-3. In het oog springende namen in het speelschema zijn ten slotte nog de uit het kwalifica tietoernooi afkomstige Byrne (Australië) en Fendick (Vere nigde Staten), alsmede de Zuidafrikaanse Renee Uys die een einde maakte aan de op mars van de Chinese Hu Na. ANTWERPEN De Europe se kampioenschappen raquet- ball, dit weekeinde afgesloten in Antwerpen, hebben de Ne derlandse deelnemers in de enkelspelen kampioenschap pen opgeleverd. Miijam Wiel heesen uit Den Haag en Arno Mooyman uit Voorburg be haalden de titels. Mirjam Wiel heesen onttroonde kampioene Dineke Kool uit Zoetermeer. Mooyman versloeg in de eind strijd Frits Groenendijk (Pa- pendrecht), die in de kwartfi nales titelhouder Ton Luykx (Den Haag) had uitgeschakeld. In de l&ndenwedstrijden toon de Ierland zich echter sterker dan Nederland, dat twee jaar geleden in Hamburg ook die eerste plaatsen opeiste. John Lennon snelle hond DEN HAAG Op de renbaan Clingendael stond gisteren de jaarlijkse derby op het pro gramma, het onbetwiste hoog tepunt, waarvoor honden uit België, West-Duitsland en Ne derland aan de start versche nen. Ruim 150 honden deden er aan deze races mee. In de hoofdnummers waren geen ereprijzen weggelegd voor honden van leden van de organiserende Zuidhollandse Windhonden Ren Vereniging. Bij de greyhounds A-klasse te ven zegevierde in 21.76 secon den Absai van de familie Kip ping uit Arnhem. Je Maintien- drai (Poot-Rotterdam) werd tweede voor First to Start (Pero-Eindhoven). In de whip pets A-klasse reuen was John Lennon, van de familie Groe- neveld uit Groningen, de snel ste in 23.81 seconden. De Westduitser Buffalo Bill werd tweede voor Frederik Olaf (Van der Berg, Noordwijker- hout). Bij de whippets teven zegevierde in 24.16 seconden Nyree voor Nandra, beide honden zijn eigendom van de familie J. Hooftman uit Ze- venbergschenhoek. Reddevlin (Hofstra, Heemskerk) werd derde. RIJSWIJK De Rijswijkse fietscrossclub organiseerde gis teren een uitstekend geslaagde wedstrijd voor junioren. Daarbij kwamen maar liefst 305 deelne mers in actie. Bij de achtjarigen werden de Rijswijkers Ray mond Nybacker en Robeet Paauw respectievelijk één en twee. Remy Nieuwenhuizen, van de Haagse Bluffers, was de beste bij de negenjarigen. Bij de 12-jarigen zegevierde Mike Coc- bet (Hollandia, Den Haag) en bij de 16-jarigen was Arno Ruigrok (Rijswijk) de snelste.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16