k Honkbalteam in opgaande lijn Emiel Hendrix waardig kampioen Timman boekt grootste zege uit carrière Waterpolo- team grillig Gross bewijst unieke talent I Belg Crois wint Holland-roeibeker Nehemiah weer startgerechtigd SPORTTRIBUNE CeidaeSowamt MAANDAG 1 JULI 198S PAGINA 14 REMSCHEID Michael Gross heeft de 'westduitse zwemkampioenschappen aan gegrepen om zijn unieke talent nog eens te bevestigen. De 21-jarige zwemmer uit Offen bach was in de zesdaagse titel strijd in Remscheid onweer staanbaar op dreef. Twee we reldrecords, drie beste wereld- seizoenprestaties en zeven ti tels uit zeven starts vormden zijn niet te overtreffen buit. Na zijn wereldrecord op de 400 meter vrije slag (3.47,80) hero verde hij zaterdag het wereld record op de 200 meter vlin derslag. Met 1.57,01 bleef hij driehonderdste seconde onder de tijd van de Australiër John Sieben in de Olympische fina le in Los Angeles. Met beste wereldseizoenpresta- ties op de 200 meter vrije slag (1.47,83), 100 meter vlinderslag (53,83) en in de 4 x 200 meter vrije slag-estafette (7.24,22) stak de „albatros" niet alleen torenhoog uit boven de rest van het deelnemersveld in Remscheid, maar fungeerde hij tevens als kopman van het Duitse herenzwemmen, dat weer duidelijk in de lift zit. Vijf weken voor de Europese titelstrijd in Sofia luisterden de heren de 97e titelstrijd op met elf nationale records. Het merendeel daarvan kwam op naam van Frank Hoffmeister, die in 1984 de DDR ontvlucht te en zich aanmeldde bij de zwemvereniging Bochum. Hoffmeister, die twijfelt over deelneming in Sofia, nam vier records voor zijn rekening en geldt in de Bulgaarse hoofd stad op de rugslagnummers als een gevaarlijke concurrent voor de Oostblok-z^ „Albatros" Michael Gross vliegt door het water. Ludwig Bernadina van Alpha Curapao bereikt het tweede honk. waar Charles Urbanus op de bal wacht. ROTTERDAM Met een overwinning (13-2) op Cu rasao en een kleine ne derlaag (5-3) tegen Ha vanna heeft het Neder lands honkbalteam in het internationaal toernooi te Rotterdam aangetoond in opgaande lijn te zijn. De triomf op Curacao was, wat genoemd wordt, „goed voor het moraal". Dat bleek duidelijk in de confrontatie tegen de Cu banen. De zege op Curasao moet niet al te hoog worden ingeschat, ondanks de twaalf honkslagen, waaronder een drie-pitter van Jacky Jacoba en twee twee- -honkslagen van Gerlach Hal- derman (beiden scoorden een gemiddelde van 0.750). Want de drie werpers, die Curasao nodig had, maakten heel wei nig indruk. Coach Henk d'Ar- nault voerde als verklaring de lage temperatuur aan waarvan zijn spelers erg veel hinder hadden ondervonden. Jan Hij- zelendoorn werd de winnende werper met in zeseneenhalve innings de acceptabele cijfers 4-3-4-1 Van veel beter niveau was de ontmoeting met Havanna. De nederlaag van de Cubanen te gen Dallas (11-8) in een specta culair duel waarbij één slag- beurt de doorslag gaf - tien man produceerden in de vijfde innings vijf honkslagen die sa men met twee vrije lopen en twee fouten zes runs oplever den - was een waarschuwing geweest. Coach' Chavez zond zijn sterwerper, de linkshandi ge José Darcourt, naar de heu vel en deze kweet zich voor treffelijk van zijn taak. Tot de achtste innings hield hij stand (vier honkslagen, twee vrije lopen, een run) maar daarna stortte hij in. Drie vrije lopen waren oorzaak dat de comfor tabele voorsprong van 5-1 wegsmolt tot 5-3. Chavez greep in, stuurde Rojas (tegen Dallas ook al opgeroe pen) naar de heuvel en deze rondde de zaak bekwaam af (2-0-0-0). Harvey Shapiro, de Nederlandse coach, betreurde het dat zijn aanval in de acht ste innings stokte met drie honken bezet en alle kans op een sensationeel resultaat. „Maar de ploeg groeit en dat is belangrijk voor het Europees kampioenschap", zei hij tevre den. Hagenaar Peet vooraan bij i WK Finn jollen MARSTRAND Door overwinning in de tweeden wedstrijd heeft de Nederland- der Peter Peet zich geschaard bij de favorieten voor het we reldkampioenschap Finnjollen-. De twintigjarige zeiler uit Den Haag bezet achter de Ameri kaan Brian Ledbetter de twee de plaats in het klasssement. De weersomstandigheden wa ren gisteren bij de Zweedse kust bij Marstrand gunstiger dan zaterdag. Er stond eem matige wind (kracht vier) en het was zonnig. Peet raakte een van zijn voornaamste con currenten in de jacht op het wereldkampioenschap voorlo pig kwijt. De Russische zeiler Oleg Koperski werd na een valse start gediskwalificeerd. Peet won vrijwel van kop aL De andere favorieten, de De nen Lasse Hjortnaes en Jörgen Lindhardtsen, alsmede de Ca nadees Larry Lemieux, bleven voor in het veld. De tweede Nederlander, Arnoud Hum mel, bézet in de algemene rangschikking de negende plaats. In de openingsrace was hij na een inhaalrace als ze vende geëindigd. Zola Budd snel op 3000 meter GATESHEAD Bij de drie- landenwedstrijd Groot Brit- tannië-Tsjecho Slowakije-, -Frankrijk in Gateshead zorg de Zola Budd voor de beste wereldseizoenprestatie op de 3000 meter. De voormalige Zuidafrikaanse liep een tijd van 8.44.54 waarmee zij ruim twee seconden sneller was dan de Russin Natalia Artemova die op 8 juni in Moskou bij de derde Grand Prix-wedstrijd van dit seizoen 8.46.74 had ge lopen. t\ sch. NIJMEGEN Het natio naal kampioenschap voor springruiters heeft toch nog een waardig einde ge kregen. Emiel Hendrix kon zich voor de tweede keer in successie laten huldigen en het publiek vond, aangemoedigd door de opklaringen, voor het eerst de weg naar het fraaie landgoed bij Nijme gen dat het concours hip- pique binnen de poorten had. De voorgaande dagen was de belangstelling mi nimaal en moest de sfeer komen van het gerucht dat in Friesland de rayon hoofden bijeen waren ge roepen. De spanning in de finale droeg bovendien veel bij aan het vermaak van de ongeveer 5000 bezoekers op de slotdag. Spanning die evenzeer werd opgewekt door de sportieve verrichtingen van de nationale toppers als door de gehanteer de rekenmethode van de orga nisatie om de nieuwe kam pioen aan te wijzen. De eind stand daarvan werd namelijk niet bepaald aan de hand van de door iedereen gereden twee manches, die hoorden bij de laatste rubriek, maar door de barrage. Met daarin slechts twee ruiters: Emiel Hendrix en Bert Romp. De laatste, al kansloos voor de titel, kreeg door de bizarre si tuatie een sleutel omgehangen met het gewicht van een an ker. Hij had er namelijk voor Henk Nooren de deur naar het kampioenschap mee kunnen openen. Nooren was na twee manches zeker van de derde plaats in de Grote Prijs van Nijmegen en moest vervolgens op de tribune afwachten hoe over zijn lot zou worden be slist. Bij winst van Hendrix werd hij tweede, bij een zege van Romp nationaal kampioen met een punt voorsprong. Niet dat de betrokkenen de in druk wekten voor aanvang ,van de barrage al tot een ak koord te zijn gekomen. Maar de organisatoren hadden er verstandiger aan gedaan te kiezen voor een situatie, die niet de kans biedt ook maar aan „geregel" te denken. Dat had gemakkelijk gekund door de twee manches als maatstaf te nemen voor de eindrang schikking in het nationaal kampioenschap en de barrage slechts als toegift voor de ver deling van de vetste geldprij zen. Ook eerlijker ten opzichte van de rijdieren die dan alle even zwaar belast zouden wor den. Spargo, het toppaard van Hendrix, moest nu kort achter elkaar drie keer over de niet malse hindernissen. Glenn, de wisselvallige aankoop van Nooren, slechts twee keer. Van wezenlijk belang was het uiteindelijk niet omdat Spargo zijn baas niet in de steek liet. Geholpen ook door de twee springfouten van mede-finalist Pasquino met op zijn rug Romp die de zenuwen niet volledig meer controleerde. Gezien het belang en zijn be duidend mindere ervaring was dat niet verwonderlijk. Hen drix, die als tweede mocht starten wegens zijn veel betere totaaltijd in de manches, kon vervolgens rustig het risico af wegen. Hij verkoos betrekke lijke veiligheid boven al te grote haast en veroverde daar mee opnieuw de nationale ti tel, waarop hij ook zonder bar rage na de zwaarwegende manches al moreel recht had. TAXCO Jan Timman heeft het interzone- -schaaktoernooi van Tax- co gewonnen. In de voor laatste ronde in de Mexi caanse stad versloeg de Nederlandse grootmeester de Tsjechoslo waak Eduard Prandstetter in 40 zetten. Timman, die in de laatste ronde door de ziekte van Balasjov al verzekerd is van een vol punt, is door dat resultaat op het totaal van 12 punten gekomen. De Amsterdammer heeft zich met die overmacht geplaatst voor het kandi daten-toernooi in Mont- pellier. Aan die strijd in de Zuidfranse stad nemen de beste vier van de drie interzonale toernooien deel, de halve-finalisten uit de vorige WK-cyclus, Ribli, Smislov en Korts- jnoj, verder Spasski en de verliezer van de twee kamp om de wereldtitel tussen Karpov en Kaspa rov. De score van twaalf uit vijf tien (negen zeges en zes remi ses) is de beste uit de loopbaan van de Nederlander, die tot Taxco op de wereldranglijst van de ELO-rating de met Beljavski gedeelde derde posi tie innam. De zege in Mexico ziet Timman als de belangrijk ste overwinning uit zijn carriè re. Zeges in sterker bezette toernooien tellen voor hem na Taxco niet meer. De overwinning in Mexico, volgens Timman vooral verge makkelijkt door zijn goede be ginfase en de betere beheer sing van de partijzenuwen, kwam voor de grootmeester als een verlossing. De veelbe lovende schaker miste in 1972 en 1975 de aansluiting naar het interzone-toernooi. In 1979 en 1982 meldde hij zich twee keer als favoriet voor die eer ste stap richting wereldtitel, maar beide keren ging hij on der de druk van het moeten schaakmat. De dagen voor het toernooi vreesde Timman de Russen, maar van hen toonde slechts Tal enige vorm. Balasjov was ziek. Romanisjin kwam niet in het spel voor. In de eerste en derde ronde kende Timman bovendien het geluk van de topspeler. Tegen Spragget en Een peinzende Jan Timman. Pinter stond hij volgens zeg gen verloren, maar zijn tegen standers overzagen hun moge lijkheden, waardoor beide par tijen toch in remise eindigden. Na vijf ronden had Timman een dermate hoge score, dat zijn plaats bij de eerste vier ei genlijk al vast stond. Timman, zonder secondant naar Mexico afgereisd, nam in het verloop van het toernooi ook weinig risico's. Met zwart remiseerde hij snel tegen zijn grootste con currenten, Nogueiras en Tal. Tegen Alburt leverde die voorzichtigheid zelfs winst op. Het eerstvolgende toernooi voor Timman vindt plaats in Amsterdam, waar hij Karpov in een dubbelrondige zeskamp zal ontmoeten. De ontwikke lingen in het interzone-toer nooi hebben de grootmeester vertrouwen gegeven voor de toekomst. In Taxco verklaarde hij: „Als ik altijd zo zou spelen als hier, dan geloof ik niet dat er enig onderscheid zou zijn tussen mij en Karpov of Kas parov". Kasparov Gary Kasparov, de uitdager van Anatoli Karpov in de schaaktweekamp om de we reldtitel, heeft aangekondigd, dat hij „zal afzien van deelne ming", indien de Joegoslavi sche grootmeester Svetozar Gligoric opnieuw tot hoofdar biter benoemd zal worden. De uitdager voert aan, dat Gligo ric niet op de lijst van kandi daten staat voor de post van hoofdarbiter, maar dat FIDE- -voorzitter Campomanes de Joegoslaaf wel benaderd heeft voor de functie. „De eventuele aanstelling van Gligoric zal een daad zijn zonder precedent en een grove schending van de reglementen". Sportwereld Handbal Het Nederlands herenteam speelde tijdens een toernooi in Reykjavik twee maal tegen IJ'.land (18-25 en 24-19) en tweemaal tegen Noorwegen (19-21 en 25-18). Golf Het Nederlandse he renteam is bij de strijd om de Europese titel in Halmstad (Zwe) als dertiende geëindigd De titel ging naar Schotland voor Zweden en Spanje. Bridge Na zeges op Noor wegen (18-12), Finland (16-14), Frankrijk (16-14) en Zwitser land (19-11) staat Nederland bij het EK voor viertallen op laats. zege van 93-89 op Monte Libano uit Brazilië heeft Barcelona het wereldkampioenschap voor clubteams veroverd. Rolhockey Barcelona heeft de Europese beker veroverd. In de return van de finale werd FC Porto, dat de eerste wedstrijd met 5-4 had gewon nen. met 6-4 verslagen. Judo Twee Nederlandse ju doka's hebben op de eerste dag van het internationale judo toernooi in Leonding priizen behaald. Belinda Stoeltjes reikte tot de finale in de klasse tot 61 kilogram. De Neder landse kampioene verloor van de Britse Dianne Bell. Angeli- que Seriese eindigde in de ca tegorie boven 72 kilogram als derde. Voetbal De vroegere West duitse voetbalinternational Horst Hrubesch heeft een con tract getekend dat hem het ko mende voetbalseizoen bindt aan Borussia Dortmund. Hru besch kwam de laatste jaren uit voor Standard Luik. Autosport De Grand-Prix van België formule-1 zal defi nitief op 15 september worden gehouden. De race kon op 2 juni geen doorgang vinden, omdat het wegdek niet berijd baar was. De organisatoren van de wedstrijd op het circuit van Francorchamps kregen een geldstraf opgelegd van 35.000 gulden. Triathlon Rob Barel (Vee- nendaal) heeft zaterdag in Stein een halve triathlon (2000 m zwemmen. 90 km fietsen en 21.1 km lopen) i uur 30 minuten en 6 seconden. De tweede plaats was voor Axel Koenders (Ouder a/d Amstel) in 4.36.35. Walter Boom (Vlijmen) eindigde in 4.49.16 als derde. Voetbal Fortuna Düssel- dorf won voor de intertoto- competitie met 4-2 van Club Luik. Ook FC Twente en Rot Weiss Erfurt (Odl) spelen in deze groep 2. Voetbal In de finale van het 25e Euro Sporting-toernooi in Amstelveen wonnen de ju nioren van NAC met 2-0 van het Belgische Charleroi. Voetbal FC Sarajevo is voor de tweede keer in zijn be staan kampioen van Joegosla vië geworden. Op laatste speeldag won de ploeg met 2-1 van Rode Ster Belgrado. De Belgische skiffeur Dirk Crois (voorgrond) is hier in felle strijd gewikkeld met Nico Rienks. AMSTERDAM Voor de derde achtereenvolgende maal kreeg de Holland-beker een Nederlands sprekende winnaar. Evenals vorig jaar echter ging de kostbare roeitrofee naar het buiten land. Was het in 15J84 de in Trier wonende Nederlander Jurgen Nelis die in het hoofdnummer van de wedstrijden op de Bosbaan zegevierde, gisteren eiste de Belg Dirk Crois het skifnummer om het open Nederlands kampioenschap voor zich op. Crois triom feerde na felle strijd. Hij werd in de slotfase ernstig bedreigd door Nico Rienks. Deze kwam echter luttele tienden van secon den te kort om zich winnaar van de fel begeerde beker te mo gen noemen. Het deelnemersveld van de Nederlandse roeiregatta was ook dit jaar, internationaal bezien, niet al te sterk. De tijden dat Oost- duitse en Russische nationale teams de wedstrijden op de Bos baan in hun trainingsschema opnamen, zijn reeds lang vervlo gen. De beste Nederlandse prestatie kwam op naam van de dubbel- vier RIC/Zwolsche/De Hoop/Die Leythe. Zaterdag zorgde die combinatie voor een nieuw internationaal baanrecord. Dat werd, overigens met steun van de straffe meewind, met 0,61 seconde verbeterd. De dames dubbelvier van Okeanos zorgde voor een verbetering van het baanrecord met zo'n elf seconden. Schok kend was ook dat allerminst. Immers, dit seizoen gaan de wed strijden van de dames niet meer over de 1000 meter die gebrui kelijk was, maar over twee kilometer. Aangezien amper ploegen van internationaal formaat de Bosbaan dit seizoen hebben be zocht, staan die fonkelnieuwe recordtijden nog verre van scherp MAASTRICHT/SOEST Het Nederlands waterpolo- team heeft zich in de twee oefenwedstrijden tegen de t Verenigde Staten, de winnaar van olympisch zilver in Los Angeles, in al zijn grilligheid gemanifesteerd. Za terdag behaalde de selectie van George Geurtsen in Maastricht een leuk succesje door gelijk te spelen (3-3). Gisteren lag er in Soest een zevental in het water, dat alle overtuiging miste, met de minieme nederlaag (7-6) meer dan tevreden mocht zijn en de bondscoach aan leiding bood zijn ploeg ongenadig er van langs te ge ven. In Maastricht meende Geurtsen na het gelijkspel nog dat zijn ploeg over een maand op de Europese kampioenschappen in So- fia niet tot de degradatiekandidaten behoeft worden te gere- kend. Ook zonder de belangrijke inbreng van schutter Stan van Belkum, die een zonnige en ongestoorde vakantie op Malta laat prevaleren, zag Geurtsen de strijd in de Bulgaarse hoofdstad na de 3-3 met vertrouwen tegemoet. Zelfs de absentie van Ton Buunk, die van de tribune toekeek, kon zijn aanvankelijke optimisme niet wegnemen. De gelouter- j de international heeft opnieuw last gekregen van een tijdens de trip naar China en Japan opgelopen liesblessure. Hij meldt zich dagelijks voor onderwatermassage bij de fysiotherapeut, maar krijgt daarbij niet echt de vertrouwde chloorlucht in de neus. „Het baart me zorgen", zei Geurtsen oprecht en keerde daarmee terug in de realiteit, want de record-international kan in Sofia j nauwelijks gemist worden. Die vaststelling werd gisteren bewaarheid in het tweede duel met de Amerikanen, die van de olympische ploeg alleen Peter Campbell de oversteek over de oceaan hadden laten maken. In Soest miste Geurtsen ook nog Ed van Es door een ribblessure, waardoor hij een sterk verjongde formatie het water inzond. Dat zevental speelde zonder overtuiging, zonder vast spelpatroon en maakte van de tweede ontmoeting meer een wedstrijdje hard- zwemmen, dan waterpolo spelen. Met 7-6 kwam Oranje er nog zeer genadig af. Na afloop van het uiterst teleurstellende duel toonde Geurtsen zich zeer verbolgen over het spel van zijn pupillen. „Deze groep is niet bij de les. Ik vraag me af of het niet beter zou zijn als de KNZB wat minder geld uitgaf aan het waterpolo voor de andere zwemsporten beschikbaar stelde' coach stelde bikkelhard vast, dat sommige spelers selectie te weinig progressie tonen. Het ergste va Geurtsen evenwel, dat de spelers zich voor de zoveelste keer niet aan de afspraken gehouden hadden. „Zaterdag speelde Ruud Misdorp in het doel een wereldpartij. De dag er op is de instelling bij de overige spelers veel slapper. Je ziet sommigen gewoon denken: Ruudje sleept ons er wel door heen". Geurtsen roemde de medewerking van de zwembond. „Het ontbreekt ons echt aan niets. We moeten echter vaststellen dat topsporter zijn heel wat anders is, dan topsporter genoemd worden". wat De bonds- de huidige alles vond INDIANAPOLIS Amerikaanse atleten, die de afgelopen ja-; ren als prof de overstap maakten naar het American football,' zullen weer in internationale atletiekwedstrijden kunnen uitko-1 men. Tot die groep behoort ook Renaldo Nehemiah die in 1981; met 12,93 seconden het wereldrecord op de 110 meter horden- vestigde. Het record van Nehemiah is sindsdien niet meer ver-; beterd. Naast Nehemiah profiteren ook de sprinters Willie» Gault, Ron Brown, Philip Epps en Mel Lattany van de beslis-, sing, die onlangs door een arbitrage-commissie van de Interna- tionale Amateur Atletiek Federatie is genomen. Deze beslissing) wordt half juli behandeld in een bestuursvergadering van de', IAAF in Athene. Het is zeker dat het bestuur de beslissing zal) overnemen waardoor de atleten met onmiddellijke ingang weer, startgerechtigd zijn. Op de Olympische Spelen mogen zij echter, niet uitkomen. Sovjet-Unie verplettert basketbalteam TOKIO Het nationaal basketbalteam van de Sovjet-Unie j heeft op de eerste dag van het internationale toernooi van Kirin J Nederland een verpletterde nederlaag toegebracht. De Europees j kampioen won met 129-58. Bij rust leidden de Russen met 63-23. j T- JAi~ ronde versloeg de universi- O.SQ

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14