Hennie Top één dag in gele trui Sean Kelly maakt zich geen zorgen Afstappen Arroyo financieel debacle SPORTTRIBUME CeidócSoirtmit Johan van der Velde wint in Kruiningen Hulpfonds voor nabestaanden ramp Brussel „Tegen Nederland in Heizelstadion" Prijsvragen PV M Argentinië naar WK SPAANSE BEKER VOOR ATLETICO MADRID Brookhuis niet naar NEC MAANDAG 1IULI1985 PAGINA li KRUININGEN Johan van der Velde won zaterdag op overtuigende wijze het profcriteri- um in Kruiningen. De ongeveer 3000 toeschou wers in de Zeeuwse plaats zagen al na dertig kilometer een ontsnapping van Van der Velde met Frits Pirard, Twan Poels en Jan Jonkers. Het viertal werd niet meer achterhaald en Van der Velde toonde zich de snelste sprinter. Bert Oosterbosch heeft zaterdag in de West- duitse plaats Schorndorf een criterium over tachtig kilometer gewonnen voor Sigi Her mann (Liechtenstein) en de Westduitser Gre- gor Braun. De renners reden ook nog een tij- dritje over 1200 meter, waarin de Westduitser Stefan Schröpfer het snelst was. Oosterbosch eindigde hier als vierde. BRUSSEL De Belgische voetbalbond zal een hulpfonds stichten om de nabestaanden van de voetbalramp in het Heizel-stadion in Brussel te steunen. Bij de gewelddadigheden rond de bekerfinale Liverpool-Ju ventus kwamen op woensdag 29 mei 38 toeschou wers om het leven. KBVB-voorzitter Louis Wouters maakte zaterdag bekend dat de bond één miljoen Belgische franken (55.000 gulden) beschikbaar stelt om het fonds op te zetten. Bovendien zal België een wedstrijd tegen Hongarije spelen. De recette van dat duel gaat naar het steunfonds. BRUSSEL De eerste van de twee eventuele kwalificatie-wed strijden tussen België en Nederland moet in het Heizelstadion worden gespeeld. Dat is het voornemen van het bestuur van de Belgische voetbalbond. Tijdens de algemene vergadering zei voor zitter Wouters zaterdag, dat de autoriteiten eerst toestemming moeten geven voor het duel. „Maar wij willen vasthouden aan het principe, dat de wedstrijd in de Heizei plaats vindt". Het zou de eerste belangrijke voetbalwedstrijd zijn sinds de rampzalige rellen voor het begin van de Europese bekerfinale tussen Juventus en Liverpool. Op 11 september valt in en tegen concurrent Polen de beslissing of België eerste of tweede wordt in kwalificatiegroep 1 voor het toernooi om het wereldkampioenschap. Beide teams heb ben zeven punten uit vijf wedstrijden. Indien de Belgen als tweede eindigen, komen ze op 18 oktober en 20 november uit tegen Oran je. De ploeg van trainer Guy Thijs speelt dan eerst thuis. Wildschut naar FC Antwerp ANTWERPEN Piet Wildschut voetbalt komend seizoen voor FC Antwerp. De 27-ja- rige verdediger heeft nog een eenja rig contract bij PSV, maar gaat op huurbasis in België spelen. Hij kwam bij de Eindhovense eredivisieclub in conflict met trai ner/coach Jan Re- ker. DEN HAAG De cijfers van de sportprijsvragen van het weekeinde zijn: Lotto: 3-13-15-27-31-35. Reservegetal: 29. Deelnemers: 508.602. Inleg: 2.461.794,00. Prijzenbedrag: 1.257.387,00 (inclusief jackpot). Cijferspel: 102902. Westduitse lotto: 4-5-8-15-36-39. Re servegetal: 45. Spel '77: 2174172. Belgische lotto: 3-7-13-18-20-28. Bij komend nummer: 12. W-5: 15-16-10-4-6. Omzet: 55.755,50. Uitkering: 33.453,30. VITRE Hennie Top heeft slechts één dag in de gele trui door Frankrijk mogen rijden. Na de eer ste etappe moest de wiel- renster uit Wekerom gis teren de, in de proloog van zaterdag veroverde, eerste plaats alweer af staan aan de Francaise Je- annie Longo, één van de favorieten in deze tweede Tour de Femme. Zaterdag in Lanester beleefde Hennie Top één van de moois te momenten uit haar wieler- loopbaan. Ze won de proloog over 2,5 kilometer. Top reed op een speciaal geconstrueerde aërodynamische fiets met alu minium schijfwielen, niet zo lang geleden in zwang geraakt bij de profrenners. „Ik heb me wekenlang speciaal toegelegd op de openingstijdrit", vertelde de Nederlandse na de huldi ging. „In de Ronde van Aqui- taine werd ik in een tijdrit door Longo met een paar se conden verslagen. Zij reed toen met twee dichte wielen. Ik wist dat ik een kans had te winnen als ik ook over zo'n fiets kon beschikken. Die fiets is er gekomen en ik heb ge wonnen". Reeël Top was na het eerste succes reëel genoeg verder geen al te hoge verwachtingen te koeste ren. „De Tour winnen zit er voor mij niet in. Daar klim ik net niet goed genoeg voor". Het verlies van de gele trui aan Jeannie Longo kwam gis teren dan ook niet al te hard aan. Longo was de snelste sprintster van een vrijwel compact peloton en kreeg vijf tien seconden vergoeding. Haar landgenote Valerie Si- monnet werd weer tweede en glipte ook langs Hennie Top in het algemeen klassement. De eerste etappe, van Guer naar Vitré over bijna honderd kilometer, maakte duidelijk dat de Nederlandse hegemonie uit de eerste Tour de Femme zich niet zal herhalen. De rit werd gecontroleerd door de twee France ploegen, die na de eindsprint ook de totale po diumbezetting leverden. Petra Groen was de beste Neder landse in de eindsprint (zesde), Hennie Top (achtste), Monique de Bruin (negende) en Heieen Hage (twaalfde) gingen voorin de groep over de streep. Petra de Bruin en Thea van Rijnsoe ver eindigden ook in het pelo ton, met dezelfde tijd als Lon go. Ploeg leiders in opspraak LANESTER Drie Fran se ploegleiders zijn tijdens de eerste dagen van de Tour in opspraak geko men. Cyrille Guimard en de ex-Spanjaard Luis Oca- na lopen voortdurend ru zie met elkaar te maken. Guimard verwijt Ocana renners uit zijn ploeg te ronselen. Ocana contrac teerde Jules en Barteau, uitblinkers in de Tour van vorig jaar, al voor 1986. Ocana zou ook aan de be loftevolle Bruno Wojtinek, tweede in Parijs-Roubaix, trekken. Guimard vond dat onbeleefd, liet dat blij ken waarop Ocana via de publiciteit hem voor van alles uitmaakte. Rafael Geminiani kreeg van de wedstrijdleiding een boete van 300 gulden omdat hij tijdens de proloog een poli tieagent, die hem wilde te genhouden, omver reed. Geminiani wacht even eens een civiele procedure over dat incident. LANESTER Na het verdwijnen van de Belg Fons de Wolf, die de start miste van de proloog, raakte de Tour tijdens de eerste etappe nog een markant figuur kwijt. De Spanjaard Angel Arroyo stapte na 123 kilometer van de eerste etappe in de bezemwagen. Bij het be gin van het seizoen wer den Arroyo kansen toege dacht in de Tour. Hij ein digde als tweede in 1983 en als zesde - met een etappezege - in 1984. Arroyo's opgave betekende zo wel een sportief als een finan cieel debacle. De voorbije win ter besloot de Spanjaard van ploeg te veranderen. Zor gaf hem een jaarsalaris van 18 miljoen peseta's, een slordige 350.000 gulden. Dat geld was niet voldoende voor de renner. Hij bedong dat hij alleen in de Ronde van Frankrijk moest presteren. In de Ronde van Spanje had hij geen trek, de Ronde van Italië gebruikte Arroyo alleen als training. Het is allemaal mislukt. Ar royo reed overal slecht, had fast van een leverkwaal en zere knieën, miste het einde van de Giro en was nergens in Materiaal- pech Tijdens de tweede etappe in de Tour de France, tussen Lorient en Vi tré. kreeg Eric Vanderaerden materiaalpech. Nog geen re den om af te stappen, al moest een me canicien van de ploeg Post enkele hals brekende toe ren uithalen om het euvel te verhelpen. Zodat de Belg rustig zijn weg kon vervolgen en de gele trui om de schou ders kon hou den. Heiden mikt op Tour 1986 LANESTER De kwali teiten van Eric Heiden vielen het eerst op bij het schaatsen. De Amerikaan werd meervoudig wereld kampioen en veroverde vijf gouden medailles bij de Olympische Winterspe len in Lake Placid. Die prestaties leverden hem een vermogen in dollars en een baan bij de Ameri kaanse televisie op. Naast dat werk en zijn studie medicijnen gaf Heiden zich van 1981 over aan een andere hobby: de wieler sport. Hij werd maar meteen be roepsrenner. Daarvan heeft Heiden de smaak in tussen te pakken gekre gen. In de Ronde van Ita lië legde hij zich toe op de tussensprints en werd ook winnaar van dat klasse ment, hetgeen vele lires in de kas van zijn ploeg bracht. Amper terug in de Verenigde Staten verover de Heiden het eerste open Amerikaanse kampioen schap op de weg, dat in Philadelphia werd gehou den. Na het incasseren van 25.000 dollar (87.000 gul den) voor de eerste prijs, borg Heiden zijn racefiets op om direct naar Europa tevliegen voor de Rónde van Frankrijk, nu weer in de rol van televisiecom mentator. Heiden raakte direct onder de indruk van het Franse spektakel en beloofde directeur Fe lix Levi tan volgend jaar terug te komen: als ren ner. „Ik wil in mijn leven ook een keer de Ronde van Frankrijk gereden hebben het Spaanse kampioenschap. Tijdens de titelstrijd in Valla- dolid viel hij over een overste kende hond. Hij kwam met zijn linker elleboog in het ver band aan de start van de Tour. En was daarin niet vooruit te branden. „Ik had eigenlijk niet in de Tour moeten starten", zei Ar royo in Lanester. „Ik heb a weken koorts, kon het wiel van mijn ploeggenoten niet «houden en alle medicijnen hielpen niets. Ik ben toch be gonnen in de hoop dat het gaandeweg zou verbeteren, maar dat is niet gebeurd". BUENOS AIRES Oud-wereldkampioen Argentinië (1978) heeft zich gisteravond geplaatst voor de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat volgend jaar in Mexico wordt gehouden. De Argentijnen hadden aan het gelijk spel van 2-2 tegen Peru voldoende om zich als zesde land voor de eindronde te kwalificeren. Eerder plaatsten zich reeds: Mexi co (gastland), Italië (titelhouder). Hongarije, Brazilië en Uru guay. Voor 70.000 toeschouwers kon Argentinië pas vlak voor het eindsignaal een achterstand van 1-2 wegwerken. Pasculli had de Argentijnen in de twaalfde minuut aan de leiding gebracht. Daarna scoorden Velasquez (23) en Uribe (39) voor Peru. Passa- rella bracht tien minuten voor het eindsignaal de partijen op ge lijke voet. Het was een wedstrijd voor groep 1 van de Zuidame- rikaanse zone. In een wedstrijd voor groep 3 van de Zuidamerikaanse zone speelden Brazilië, dat reeds zeker was van de eindronde, en Bo livia in Sao Paulo gelijk: 1-1. MADRID Atletico Madrid heeft gisteravond de finale van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker gewonnen. De Madrilenen versloegen in Madrid voor 110.000 toeschouwers Athletic de Bil bao met 2-1. Bij de rust leidde Atletico met 1-0 door een treffer uit een strafschop (24e minuut) van de Mexicaan Hugo Sanchez. Dezelfde speler zorgde in de, 54e minuut voor 2-0, waarna Julio Salinas in de 74 e minuut iets terug deed van Athletic de Bilbao. In Milaan won Sampdoria de eerste finalewedstrijd voor de strijd om de Italiaanse beker met 1-0 van AC Milan. Het enige doelpunt werd voor 80.000 toeschouwers in de 24 e minuut ge maakt door de Engelse middenvelder Graeme Souness. De twee de wedstrijd wordt woensdag in Genua gespeeld. OLDENZAAL Wilfried Brookhuis speelt vrijwel zeker ook het komende seizoen voor de Doetinchemse eerste-divionist De Graafschap. Het naar de eredivisie gepromoveerde NEC wilde de talentvolle Oldenzaler dolgraag inlijven, maar zag af van die transactie, omdat De Graafschap vasthoudt aan de vraagprijs van 180.000 gulden. Brookhuis, die dacht voor zo'n slordige 130.000 weg te mogen, bleek zich na overleg met de spelersvak bond (VVCS) verrekend te hebben. VITRE Graaf Jean de Gribaldy, de ploegleider van de formatie rond Sean Kelly, was er vorig jaar van overtuigd. Zijn Ierse kopman kon zich dit seizoen gaan scharen bij de allergrootsten uit de wielerhistorie. Daar om plande de idealisti sche, maar vaak ook zeer narrige De Gribaldy voor Kelly alle grote etappewedstrijden op de kalender. Achtereenvol-' gens zou de al wat grij zende Kelly schitteren in de Ronde van Spanje, de Ronde van Italië en de Tour de France. Maar dat bleek te hoog ge grepen. In Spanje overtuigde de stille Ier geenszins en een blessure zou hem weggehou den hebben uit de Giro. Als je Kelly vraagt hoe het met de kwetsuur gaat, luidt diens tegenvraag: „Welke blessure? O, je bedoelt het voorwendsel van De Gribaldy waarom ik niet in Italië startte? Ik had wel een beetje last van de en kelbanden, maar lichamelijk tezien zou ik best hebben unnen vertrekken. Zo erg was het allemaal niet". Er zijn dus andere redenen waarom Kelly de doelstelling niet haalde, zoals er ook re denen moeten zijn voor zijn terugval. Immers, vorig jaar was hij nog goed voor liefst 32 overwinningen, waaron der aansprekende koersen als Parijs-Nice, het Criterium International, Parijs-Rou baix, Luik-Bastenaken-Luik en de Ronde van Catalonië. Sean Kelly. Ook het klassement van de superprestige werd een prooi voor de ijzersterke boeren zoon. Dit seizoen blijven de uitslagen ver onder de maat. Is de heropstanding van Sean Kelly in de Tour de France te verwachten? Geestelijke druk „Ik hoop het van harte", klinkt het uit de mond van de in het gehucht Carrick- on-Suir wonende Kelly die gisteren achter Rudy Matthijs als tweede in Vitré arriveer de. „Het wordt in elk geval de hoogste tijd dat er veran dering in de situatie komt. Het steekt allemaal wel erg schril af bij vorig jaar, maar dat was dan ook wel een uit zonderlijk goed seizoen. Men mocht ook niet verwachten dat zoiets herhaald kon wor den. Maar ook wij hebben ons vergist. De Gribaldy dacht dat ik het best aankon om de drie grote rondes te rijden en zelf was ik het daarmee eens. We zijn aan het rekenen geslagen en kwamen uit op minder wed strijddagen dan vorig jaar, maar hielden er geen reke ning mee dat de geestelijke druk veel groter zou woraen en dat de tijd van voorberei dingen goed besteed zou moeten worden. Ik denk, dat het plan wat te hoog gegre pen was. Dat is ook wel ge bleken, al zal ik er alles aan doen in de Tour een aantal dingen recht te zetten". De altijd rustige Sean Kelly lijkt niet in paniek te zijn, maar de gang van zaken gaat zeker niet zonder zorgen aan hem voorbij. Wellicht speelt hem ook door het hoofd, dat hij drie jaar geleden zijn laat ste etappe in de Tour de France won. Hij zegevierde toen in de rit naar Pau, die over de gevreesde Aubisque ging, maar desondanks in een massasprint eindigde. Nadien heeft Kelly in de „Grand Bouclé" geen over winning meer behaald. Vorig jaar verloor Kelly op de laat ste dag zelfs de groene trui aan Frank Hoste, een tegen valler van de eerste orde voor de Ier. Daar staat tegenover dat Kel ly inmiddels een volkomen andere wielrenner is gewor den. Hij is veel meer all round geworden, terwijl hij vroeger een specialist was in de eindsprints. Een klimgeit zal hij nooit worden, maar toch zijn de prestaties in het hooggebergte zodanig dat hij daar weinig tijd verspeelt. In tijdritten behoort hij ook tot de besten en in de vlakke etappes blijft hij altijd een kans hebben. Dat leidde vo rig jaar tot een vijfde plaats in het eindklassement van de Tour de France, zijn beste prestatie tot nu toe. Desondanks gaat Sean Kelly zich dit jaar niet specifiek richten op de gele trui. Dat risico is hem te groot. „Als ik in de vorm van vorig jaar was geweest, geloof ik dat ik de strijd met Hinault, Ander son, Lemond en Criquielion wel aandurfde. Misschien dat na de eerste week blijkt dat de supervorm terug is, maar voorlopig beperk ik me maar tot de dagsuccessen en na tuurlijk de groene trui. Want aan kracht heb ik nog niets ingeboet en dus moet ik in de eindsprint een kans hebben. Ik weet dat het allemaal nog niet erg overtuigend klinkt, maar op dit moment staan de zaken er gewoon zo voor. Ik maak me ook niet echt be zorgd voor de Tour, maar de terugslag na vorig jaar heeft me wel degelijk voorzichtiger gemaakt. De Gribaldy wil natuurlijk zoveel mogelijk successen, maar hij is mede verantwoordelijk voor miin mindere uitslagen. We heb ben samen de beslissingen genomen en dus moet ook hij de hand in eigen boezem ste ken als het niet loopt zoals het eigenlijk hoort". Nuchter Veel wielrenners krijgen na een glorieus jaar te maken met een terugval. Greg Le mond, Daniël Willemo, Fred dy Maertens en Didi Thurau zijn voorbeelden die nog vers in het geheugen liggen. Vrij wel altijd gaat het dan om jonge renners die de weelde 'niet kunnen verdragen. Voor Kelly gaat dat niet op. Hij is met 29 jaar niet meer de jongste, terwijl zijn levens wijze en mentaliteit niet neigt naar glamourboy-ach- tige uitspattingen, die funest kunnen zijn voor een sport man. „Nee, daar kan het niet aan liggen", aldus Kelly die tijdens wedstrijden vaak op trekt met wereldkampioen Criquielion. „Ik ben niet zo'n type dat graag de heldenrol speelt en door het publiek op handen gedragen wil wor den. Laat mij maar gewoon de nuchtere man uit Ierland blijven, met al zijn kwalitei ten en tekortkomingen". „Het liefst trek ik mij in de vrije tijd dan ook terug in de rustige omgeving van de boerderij van mijn ouders. Vorig jaar heb ik me voor de Tour daar ook teruggetrok ken. Dat is prima bevallen. Daarom ben ik tijdens de Ronde van Spanje weer een paar weken daar naar toe ge gaan. Na mijn carrière zal ik daar met plezier gaan wonen. Zo ver is het gelukkig echter nog niet. Ik kan nog jaren op dit niveau mee, al zit er dan nu een tegenvallend seizoen tussen. Ik weet echt niet hoe dat komt. Maak me er ook niet al te veel zorgen om, an ders wordt het een geestelij ke kwelling en juist dat is do1 delijk voor een wielrenner." Laten we het er maar op houden dat iedereen te veel van mij heeft verwacht en dat ik daar mede schuldig' aan ben door akkoord te gaan met een overmoedig? programma van dit jaar. Wc zijn onszelf tegengekomen".' In de Tour probeer ik het» seizoen toch nog te redden". o GERHARD NIJBOER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12