Europese munt sterk in opmars AANGESLAGEN Beurs van Amsterd Congres VS ongerust over stroom bedrijfsfusies „Pedagogisch mee-eten" Effectenbeurs wil opheldering van Blydenstein-Willink het Moezeldal 395.. luTtWtögfT ECONOMIE C&tdae Sotruwt ZATERDAG 29 IUNi 1985 ff ËN Telefoonsysteem voor automatisch vertalen in Japan TOKIO Het Japanse ministerie voor telecommunicatie gaat werken aan eer telefoonsysteem dat automatisch ge sprekken in het Engels en Japans kar vertalen. Voor het onderzoek is 100 mil joen yen, ongeveer 1,4 miljard gulden, uitgetrokken. Er wordt rekening mee gehouden dat het nog wel tien jaar kan duren voordat het systeem kan werken Overwogen wordt de gesprekken via een computer te laten lopen, die simultaanvertalingen geeft. Er zijn namelijk maar weinig Japanners die de Engelse taal machtig zijn. De meeste gesprekken worden nu dan ook nog ge voerd met behulp van een tolk. Limousines voor China DETROIT Gene- ral Motors heeft voor het eerst sinds 1951 luxe automobielen aan China geleverd Het gaat om twintig limousines, die onder meer zijn voorzien van een kleurentele visietoestel, een koel kast en kristallen ka raffen. In sommige wagens is videoap paratuur ingebouwd. Hoeveel er voor de auto's is betaald is niet bekend. NEW YORK Door de niet aflatende stroom fusies en overnames van miljardenbe drijven in de VS overweegt het Amerikaanse congres nieuwe maatregelen om aan die ontwikkeling een halt toe te roepen. De fusiekoorts heeft een nieuw agressief type investeerder doen ontstaan en een nieuw soort speculant die rijk wordt van de bedrijfshu- welijken. In de sector van de bedrijfssa- mensmeltingen zijn enkele vaste hoofdrolspelers versche nen onder wie T. Boone Pic kens, Carl Icahn en Ivan Boe- sky, die een boek heeft ge schreven met de titel Merger Mania (Fusiekoorts) en vol gens ingewijden aan fusie-o vereenkomsten al 150 miljoen dollar zou hebben verdiend. De trend heeft ook geleid tot eigensoortige woorden en praktijken, zoals het begrip greenmail (naar analogie van blackmail, chantage) waarmee het optreden wordt aangeduid om bij een investeerder met een zeer hoge aandelenprijs het voornemen af te kopen om een bedrijf over te nemen. De ontwikkeling heeft ver ontrusting gewekt in het con gres waar momenteel een twintigtal wetsvoorstellen wordt overwogen om bedrijfs fusies aan banden te leggen. De redenen achter de vele miljardentransacties in de af gelopen vijf jaren lopen sterk uiteen. Het is dan ook ondui delijk of gesproken moet wor den van een nieuwe monopo lietrend. Er zijn namelijk ook nogal wat bedrijven die zich juist ontdoen van onderne mingen die bij een vorige fu siegolf in de jaren zeventig waren verworven. De zakenman die garen spint bij de overnamen staat be kend als de arbitrator. Hij is zelf niet geïnteresseerd in overneming van een bedrijf, maar speculeert met aandelen waarvan de koers bij een overname aanzienlijk kan stij gen. De meest succesvolle spe culant op dit terrein is Ivan Boesky. Hij verdiende rond 100 miljoen dollar door 2 mil joen aandelen Getty Oil te ko pen en die bij de overname door Texaco voor de dubbele prijs te verkopen. In zijn boek doet hij uit de doeken hoe uit dit soort transacties grote munt is te slaan. Maar hij voegt daaraan toe dat er geen simpele formules bestaan die immer succes garanderen. DEN HAAG ECU. Deze drie letters komen steeds meer in kranteko lommen voor. Ze staan voor „European Currency Unit", in gewoon Neder lands „Europese munteen heid", aanvankelijk be doeld als rekeneenheid om er het financieel ver keer tussen de EG-landen in uit te drukken, maar thans hard op weg een steeds belangrijker plaats in te nemen op tal van fi nanciële markten. Zo streefde de ECU de eerste vier maanden van dit jaar op de obligatiemarkt de D-Mark al voorbij. Na de Amerikaanse dollar heeft de ECU daar nu het groot ste marktaandeel. Ook steeds meer particulieren beleggen hun geld in de Euro pese munteenheid of sparen op speciale ECU-rekeningen, die een veel hogere rente bieden dan de meeste andere spaar- vormen in Nederland. Wat maakt die ECU zo populair en wat zijn anderszijds de geva ren van deze nieuwkomer op de valutamarkt? Eerst een stukje historie. De geboorte van de ECU lag in de jaren zeventig toen de Ameri kaanse dollar na het Vietnam- debacle dagelijks minder waard werd en het internatio nale betalingsverkeer grote behoefte had aan een stabiele vervanging. Pogingen om in Europa tot een stabielere mo netaire situatie te komen mondden uiteindelijk in 1979 uit in het Europese Monetaire Stelsel (EMS), waaraan bijna alle EG-landen (met uitzonde ring van Groot-Brittannië en Griekenland) meedoen en waarvan de ECU deel uit maakt. Korfmunt De ECU is in feite geen echt geld in de zin dat er bankbil jetten en muntstukken van zijn. Zij is een zogeheten korf munt, een samenraapsel van alle Europese munten, ook die van Groot-Brittannië en Grie kenland. Al naar gelang de omvang en het belang van de economieën van de Europese landen en hun buitenlandse handel hebben de verschillen de munteenheden een aandeel in de „korf" van de ECU. In principe wordt elk aandeel om de vijf jaar opnieuw gewogen en eventueel aangepast. De Duitse economie is in Europa vooralsnog onbetwist de sterk ste en dus is het aandeel van de D-mark in de ECU ook het grootst, bijna een derde. De Franse Frank bepaalt voor 19 procent de sterkte van de Eu ropese munt en het Britse pond voor bijna 15 procent. Nederland en Italië nemen elk ongeveer tien procent voor hun rekening, de Belgische en Luxemburgse frank bepalen voor 8,5 procent het niveau van de ECU. Over de Deense kroon. Griekse drachme en het Ierse pond is de resterende 5 procent verdeeld. Aantrekkelijk De opbouw uit al deze ver schillende Europese valuta il lustreert meteen een van de aantrekkelijke kanten van de ECU. Wie in ECU's spaart of belegt wedt immers op meer dere paarden tegelijk. Dat wil zeggen, dat de waarde van de ECU na devaluatie van bij voorbeeld de Franse franc slechts voor 19 procent veran dert. Wordt echter tegelijk de gulden duurder, dan maakt die het nadeel van een goed kopere Frank weer groten deels goed. Per saldo zal de waarde van de ECU dus niet zoveel veranderen. Ze is rede lijk stabiel. Via de ECU kan men zich dus indekken tegen de vele koersrisico's die gewo ne valuta kennen. Dat maakt de ECU vooral aantrekkelijk voor inwoners van de zuidelij ke streken van Europa (Italië, Frankrijk), waar de hoge in flatie de eigen munt uitholt. Maar ook in onze streken heeft de ECU een voordeel. Waar de dollar vele ups en downs kent schommelt de ECU zeer stabiel rond de 2,52. Ook een munt als de D- mark kent een stabiele koers, maar zij biedt slechts een be perkte rente. De ECU heeft de voordelen van een stabiele koers èn van een hoge rente in zich verenigd. De rente wordt immers ook bepaald door het renteniveau van de landen die bij de munt zijn aangesloten. In Duitsland en Nederland is dat betrekkelijk laag, maar el ders in Europa nog vrij hoog, zodat het rentepeil op een ECU-rekening al gauw op een gemiddelde van tegen de 9 procent zit. Dat percentage biedt geen enkele gewone spaarrekening. Risico Zo lijkt de Europese munt al leen maar voordelen te heb ben. Die indruk wordt ook ge wekt door verscheidene bank directeuren die zich tegen woordig steeds enthousiaster over de ECU uitlaten en wij zen op de enorme vlucht die zij neemt. Inderdaad wordt de positie van de ECU steeds be langrijker. Dat blijkt niet al leen uit het toenemend inter nationaal kapitaalverkeer in deze munt (Frankrijk betaalt zijn contract voor extra gasle vering aan Nederland in ECU's), maar ook uit de intro ductie van steeds meer spaar en beleggingsvormen in deze munt. Vorige week werd zelfs de eerste ECU-reischeque in Nederland geïntroduceerd. Toch is de Europese munt niet geheel vrij van risico's voor particulieren. „Iedereen doet nou wel zo opgewonden over de ECU, maar in wezen blijft het een gekunsteld ding dat een eenheid suggereert die er niet is", zegt een valutades- kundige van één van de ban ken die vfcel met ECU's wer ken. Dat gekunstelde komt naar voren in de afspraak die de ministers van financiën hebben gemaakt om eenmaal in de vijf jaar de aandelen van de verschillende munten in de ECU aan te passen aan de ont wikkeling van hun economie en buitenlandse handel. Dan wijzigt dus ook het niveau van de ECU en dat kan in het na deel van de spaarder of beleg ger zijn. Het laatst gebeurde dat in september 1984, toen ook de Griekse Drachme in de korf werd opgenomen. Theo retisch kunnen we nu voorlo pig nog een paar jaar vooruit voordat de Spaanse peseta en Portugese escudo mee gaan doen en daardoor een nieuwe aanpassing noodzakelijk ma ken. Duit De invloed van deze munten op de ECU zal echter groter zijn dan die van dp Griekse. Vooral de Spaanse economie is veel groter en belangrijker. Het ligt in de rede dat de duit die Spanje en Portugal te zij ner tijd in de ECU-korf zullen doen dan ook een stuk om vangrijker zal zijn dan de lut tele 1,3 procent van de drach me. Met name de Peseta zal een behoorlijk deel van de waarde van de ECU gaan meebepalen. Een wijziging van de verschillende muntaande- len in de Europese korf zal bij toetreding van de betrekkelijk zwakke peseta en escudo auto matisch een aderlating beteke nen voor de sterkere valuta die thans de ECU vormen. Daardoor kan de waarde van de ECU weer wat zakken. Dat gevaar wordt echter minder groot naarmate de regeringen van beide landen met hun eco nomisch beleid tot versterking van de eigen munt kunnen bij dragen of wanneer beide valu ta eerst nog eens flink deva lueren alvorens volledig mee te gaan spelen met de andere EMS-munten. Daarover valt nu nog weinig te voorspellen. Evenmin is duidelijk wanneer de peseta en escudo echt mee gaan doen. Duidelijk is in elk geval dat de zwakke zuidelijke munten een risico voor de ECU vormen, ook al door de mogelijkheid van tussentijdse aanpassingen van de onderlinge wisselkoer sen. Dergelijke wijzigingen (de laatste dateert van maart 1983) zijn in het verleden van in vloed geweest óp de waarde van de ECU ten opzichte van de nationale valuta's. Bij het invoeren van de ECU in 1979 was zij 2,75 waard. Na ver schillende aanpassingen is dat nu nog maar ruim ƒ2,52. Dat betekent een gemiddelde waardevermindering van twee procent per jaar. Wie zes jaar geleden dure ECU's kocht, krijgt er nu dus minder voor, maar daar staat wel een bui tengewoon hoge nominale ren te tegenover. Trekken we'daar de waardevermindering van af, dan nog blijft een aantrek kelijk gemiddeld rendement over. Voor Belgen, Italianen en Fransen, die hun nationale munt de laatste jaren stelsel matig hebben zien devalueren, is de ECU juist duurder ge worden. Zij krijgen dus meer lires en franken voor hun eer der gekochte ECU's terug, maar moeten anderzijds ge noegen nemen met een rente niveau dat doorgaans wat la ger is dan wat zij op hun ge wone spaarrekeningen krij gen. Verbazing Zo heeft als elke munt ook de ECU twee kanten. Deson danks wint zij snel aan popula riteit. soms tot verbazing van topmensen uit de financiële wereld. Zij deden zeker een paar jaar geleden nog bijzon der sceptisch over de ECU. Onder invloed van de praktijk hebben zij hun oordeel echter bijgesteld en lijken nu met el kaar te wedijveren in het aan prijzen van de voordelen van de Europese munt. Sommigen, onder wie de hoedsters van de gulden bij De Nederlandsche Bank, blijven niettemin gelo ven dat het een illusie is te denken dat de ECU kan uit groeien tot een internationaal reservemiddel dat Europa en de wereld onafhankelijker kan maken van de dollar, of dat de Europese munt de Europese eenheid op andere fronten dichterbij zal kunnen brengen. Toch blijft de haast uit zichzelf groeiende rol van de ECU me nigeen verbazen. Nu de munt waarschijnlijk nog deze zomer zijn officiële koersnotering op de Amsterdamse valutamarkt krijgt en er afspraken zijn ge maakt over een internationale bankgriro-centrale in Bazel, waar de ECU's tussen banken in verschillende landen verre kend zullen gaan worden, zal haar opmars voorlopig ook nog wel even doorgaan. ARJEN BROEKHUIZEN In de wereld van overheid en fiscus komen soms wonder lijke figuren voor. Nu is natuurlijk onze hele samenleving gezegend met de meest vreemde figuren, maar hier is meer speciaal bedoeld: wonderlijke constructies. Wanneer bijvoorbeeld de overheid geld geeft aan een in stelling, dan zou een leek ervan uitgaan dat die instelling over dat geld geen belasting behoeft te betalen. Het geld, ofwel de subsidie, is bedoeld om de instelling draaiend te houden, het personeel te betalen en zulke posten als huur, onderhoud en administratie te dekken. Zou nu van de verstrekte subsidie weer een gedeelte door de fiscus belast worden, dan had ofwel de overheid kun nen volstaan met minder geld geven, ofwel lijkt zij, omdat ze het prettig vindt iets van haar centen terug te zien, te redeneren volgens het vestzak-broekzak beginsel. Iets dergelijks deed zich onlangs voor bij een centrum voor geestelijk gehandicapten, dat volledig door de overheid wordt gesubsidieerd. In het kader van nieuwe behandel methoden had het centrum een paar jaar geleden besloten om voortaan de geestelijk en lichamelijk gehancicapte pu pillen de maaltijd gedeeltelijk buitenshuis te laten gebrui ken. samen met hun groepsleiders. Door geregeld buiten de muren van de inrichting te verkeren, zouden de pupillen zo wat meer maatschappelijke raakvlakken krijgen, en zich wat minder vreemd voelen in 'n andere omgeving. Aanvankelijk moesten de werknemers-groepsleiders voor die maaltijden zelf een bijdrage betalen, maar na een wijzi ging in de cao was dat afgelopen: de werkgever mocht zo'n bijdrage niet langer vragen. Als onderdeel van de behan deling voldeed dit zogeheten „pedagogisch mee-eten" al enkele jaren uitstekend, toen de directie van het centrum werd opgeschrikt door een fiscale naheffingsaanslag. Zelf was ze ervan uitgegaan dat de maaltijden, al brachten ze een zeker voordeel mee, geen verkapt loon voor de werk nemers betekenden. De belastinginspecteur vond dat ech ter wèl: de maaltijden hadden loon in natura gevormd waarover geen loonbelasting was ingehouden. Lichtelijk verbaasd stelde het centrum tegen de aanslag een beroep in hij het Gerechtshof in Leeuwarden. De uit spraak die volgde bevatte, hoewel ze fiscaal volkomen juist was, nu een van die constructies die 'n leek niet direkt kan volgen. Inderdaad, oordeelde het Hof, moest de naheffings aanslag over die jaren (i.e. zonder verhoging) betaald wor den. Gratis verstrekte maaltijden hebben „een waarde in het economisch verkeer die op grond van de wet in casu gesteld moet worden op ten hoogste een bedrag van de be sparing" tenminste zo leerde, volgens het Hof, de erva ring. En omdat het gehandicaptencentrum dan wel gesproken had over de pedagogische waarde van de verstrekte maal tijden. maar niet aannemelijk had gemaakt dat ze géén waarde in het economisch verkeer bezaten, was er, gelijk de inspecteur al had bedacht, loon in natura genoten. Verderstrekkende vragen kwamen in het beroep niet aan de orde, maar wellicht leven die wèl bij de eerder genoem de leek. Deze, eenvoudige belastingbetaler die als zodanig immers de kosten van alle overheidssubsidies mee-op- brengt, kan zich afvragen of dit nu wel een erg zinvolle gang van zaken is, maar ook, wat hij moet denken van de regelmatig optredende „overheidstekorten" die weer op hem verhaald worden. In een geval als dit moest de instelling niet alleen de opge legde aanslag betalen. Zeker waren er met de hele proce dure, gelet op de eraan bestede tijd van alleen al de fiscale instanties, ook nog eens extra-kosten gemoeid. En voor die kosten, waarbij er meer in de broekzak verdwijnt dan er in de vestzak zit, zijn subsidies toch in het algemeen niet be doeld. MR. P. HAMERS. Dc Boer en Van Keulen/belastingadviseurs. AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs gaat contact opnemen met het Enschedese textielbe drijf Blydenstein-Willink over een voorgenomen aandelensplitsing. Op de aandeelhoudersvergade ring is vorige week aange kondigd dat het bedrijf op vrij korte termijn splitsing van de aandelen over weegt van 100 naar 10 nominaal, zo heeft een woordvoerder van het be drijf desgevraagd beves tigd. Deze informatie is echter niet doorgegeven aan de effecten beurs of aan de pers. Er is in dit geval niet gehandeld vol gens de regels, aldus een woordvoerder van de beurs desgevraagd. Mededelingen in de jaarvergadering die de aan delenkoers kunnen beïnvloe den moeten moeten worden gemeld aan de beurs en aan de pers. Dat de jaarvergadering van aandeelhouders openbaar is vindt de beurs niet voldoen de. Het doel van een aandelens plitsing is doorgaans het be vorderen van de verhandel baarheid van de aandelen. Als. zoals in dit geval, een aandeel in tienen wordt gesplitst daalt de koers in principe overeen komstig en wordt het aantal in omloop zijnde aandelen ver tienvoudigd. Het effect van de verbeterde verhandelbaarheid is in de praktijk echter meestal dat de koers relatief stijgt. Dergelijke informatie moet aan de effec tenbeurs worden gemeld. De directie van Blydenstein-Wil link was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Wolters Samsom vergroot belang in VS ZWOLLE Het uitgevers concern Wolters Samsom heeft zijn belangen in de Verenigde Staten verder uitgebreid. Het concern meldt de aankoop door zijn Amerikaanse dochter Aspen Systems Corporation van de rechten van Maryland Legal Publishers, uitgever van juridische handboeken. Ook heeft Wolters Samsom Uni versity Park Press, een doch teronderneming van de educa tieve uitgeverij Scott Fores- man, overgenomen. Deze nieuwe aanwinst houdt zich bezig met uitgaven op de in tramurale gezondheidszorg. Met uw krant naar 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR M0SELKERN Vertrek maandag 22 juli a.a. Tu««en Trier en Koblenz kronkelt de Moezel dware door een prachtig deel van Duitsland. Het wijd en zijd ver maarde Moezeldal is het doel van onze 5-daagse luie touringcarreis van maandag 22 juli tot en met vrijdag 28 juli a.a. Tuseen de bergen van de Eilel en de Hunsrück, aan de linkeroever van de Moezel ligt onze standplaata het wijndorpje Moaelkern. In de schilderachtige straatjes met uitnodigende terrasjes en pittoreske doorkijkjes, ziet u o.a. Haus Nazareth, het vroegere Raadhuis en vele oude vakwerkhuizen. Mosel- kern en omgeving, bekend om zijn met wijnranken be groeide berghellingen. afgewisseld door oude burchten en gezellige stadjes is beslist een goede keus om uw vakan tie door te brengen. Bovendien het vertrekpunt van di verse interessante excursies, o.a naar Cochem. Idar Oberstein, Rüdesheim am Rhein en Bad Ems. Gelogeerd wordt in Hotel ..Anker-Pitt" op slechts enkele meters afstand van de Moezel. Het beschikt over een sfeervolle eetzaal waar maaltijden van grote klasse wor den geserveerd, alle kamers hebben een afzonderlijke badkamer met douche en toilet. Er is een gezellige Stube met open haard, een kegelbaan, sauna en solarium. Het hotel heeft een lift. Ona reisprogramma in hat kort: Maandag - vertrek vanuit Den Haag/Rotterdam via het prachtige Limburgse land naar Vaals voor de lunch, door het Eifelqebied naar Mo- selkern. Dinsdag - bezoek aan Cochem en Idar Oberstein. Woensdag - prachtige Rijntocht via Boppard, St~Goar. de Loreley en Bacherach naar Rüdesheim. Donderdag - mor gen vrij. 's middags naar Bad Ems. Vrijdag - na de lunch via een aantrekkelijke toeristische route huiswaarts met tot besluit een gezellig afscheidsdiner op Hollandse bo- De reissom voor deze romantische reis bedraagt slechta per persoon op basis van VOLPENSION persoons kamer met douche en toilet. Dus vanaf de lunch op de eerste dag t/m het afscheidsdiner op de laatste dag. Toeslag 1-persoonskamer 50.-. Reisverzekering 12.50 per persoon 5.- kosten. Annu leringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - kosten. Niet inbegrepen zijn de uitgaven van persoonlijke aard en Unilever en Nestlé bundelen zuivelactiviteiten ROTTERDAM Unilever en het Zwitserse levensmiddelen- concern Nestlé zijn van plan hun zuivelactiviteiten in Frankrijk en België op het ge bied van yoghurt, desserts en verse witte kaas samen te voe gen. Het is de bedoeling dat Nestlé in de nieuwe opzet meerderheidsaandeelhouder wordt. Hoe groot het belang van Unilever wordt, kon een woordvoerster van dit concern nog niet zeggen. Unilever en Nestlé hopen met deze samen werking het concurrentiever mogen van de betrokken maatschappijen te versterken. De zuivelactiviteiten van de twee concerns in andere lan den dan Frankrijk en België vallen niet onder de nieuwe opzet. Gist-brocades blijft in trek AMSTERDAM Op een overwegend beter Damrak bleef de vraag naar Gist-bro cades gisteren aanhouden. Rond het middaguur was er nog eens 7 bij de koers geko men op 197,50. Ook Ahold deed het goed met een voor uitgang van ƒ2,80. Van de in ternationale waarden trok Akzo 1,80 aan en Kon. Olie bijna 1. Hoogovens ging twee kwartjes vooruit en ook Unile ver en Philips noteerden wat hoger. KLM kon zich net niet handhaven. Bij de banken won ABN en Amro ƒ0,80. Middenstanasbank moest iets terug. Bij de verzekeraars ging Aegon voorop met een winst van 1,70. Heineken werd 1,20 duurder en Océ kon 2 toevoegen. Verder bleven de verschuivngen nogal gering. Op de lokale markt gingen eveneens veel fondsen om hoog. Naar sectoren gezien viel er weinig lijn in de ont wikkelingen te ontdekken. De vraag overtrof het aanbod af en toe zo sterk, dat koers- sprongen van guldens ontston den. Op de Optiebeurs was gis terochtend een actieve handel gaande. Tot 12.00 uur bereikte de omzet 8139 contracten met Akzo als koploper. hoofdfondsen beurs27-6 bturs28-6 OordtscheP. DordlschePr Elsevier-NDU FrieschGr.H. Gisf-Broc. Heineken HeinekenH. 94,00 229,20 108,50 457,00 246,50 78.10f 175.00 171.00 120,00 57.50 190,50 146.10 131.80 144,50 58.30 59.70 94.70 230,00 110,20 458,00 247.20 79,20 177,00 172.50 121.90 Oce-v.d Gr. Ommeren Van Pakhoed Hold. Philips Rodamco Rolinco Rorenlo overige aandelen ACF-HokJing Asd Rubber Amst.Rijtuig BAM-Holding Batenburg Beers' Zonen Begemann BoskalisW. 8raalBou«v Buehrmann-T. Cal vO-Del tic Calvèprelc Centr.Suiker CSMcerl Ceteco ChamotteUnie Cindu-Key Gammapre! Gelatine O. Gerotabriek Giessen-deN. Goudsmit Ed. Grasso's Kon. GTI-Holding Hagemeyer Hunter D. HunterD.pr. KBB(cer1.) KBB(jjref) Kon.Nod Pap. MHV Amsterdam Moeara Enlm M EnimOB-cert M.EnimWI-cert Beurs27-6 beurs286 223.00 234.00 7,90 7,80 357.00 357,00 62,50e 62,50 270,00 270,00 120,50e 122,00 260,00 257,00 1500,00 1500,00 67,60 67,60e 220.00 218.00 53,00 45,00 406.60e 408.00 36,30 36,90 498.00 504,00 174.80 173.50 18.20 18,40 186,00 186.00 201.00 200.00 201.00 200,00 99.00 101,00 87,20 88.20 468,00 471,00 179,50e 179,80 297.00 300.00 298.50 301,00 26,00e 26.50 NAGRON NBMBouw NEDAP Ned.Scheepsh. Ned.Springst. Nyv.-TenCate Palembang Rademakers JAAG Tolkte terden beun28-6 JralëS De CDA-> Om hoor 120,00 340,00e 161,00 105,00 95,50 'ontw< 13800e Ï6-199I 120.00 ,t" he IfSJS Irijft h 406,00 1510,00 1510.00 870.00 81,20 359.00 179,50 193,00 60,50 92,00 88.00 375,00 48,50 120.50 770,00 140,00 51,50 177.00 167,00 193,50 230,00 358,00 180,20 65.80 46,80 161,00e 21,30 215.00 89,50 142.50 52.10 58,30 36.80 72.00e 379.00 49.30e 143.00 52.50 52,50 18,00 60,70 180,00 Smit Intern. Telegraaf De Thomassen Dr.-V. VRGGem.Bez. Wegen eert. ;ende de rgie ef iffen t van p kor it wor s*.so beh< 169.90 de 520.00 P Qe 196,90 jin ra 10900e wikk< 69.oo moet» 65.00 peëv. 182.50 geev< 290,50 226,00 58,20 de cil «waai v beleggingsfond^';, Eur_Ass.Tr. Goldmines) 1) HoflandFund JapanFund Lev Capit.H. MK Int. Vent. 225,00 227,00 822,00 835,00 9800,00 10000,00 2090,00 2200,00 3630,00 3610,00 1600,00 1600.00 TokyoPac.H Unlfonds(20) Vance,Sanders 193.00 leuen 147.60 nocrat 155 te ene 136,50 ïf. Nl 1?8 gan n 35.60 (nsten: 2sS °ns; i34i.oo erde 1 156,70 iprripn 104,50 l„ 43,90 tijd al 1132,00 105.20 F"1,? 26,20 itona 9.45 JtqpI 38,00 f KOrl 122,50 1 was Ü5:3 p v0° 85,30 cernct 44.00 [fjpfj g 174,50 !Uel1 C fan ni obligaties tiestaa beurs27-6 beur»28-6 12.75NL81-91 12.50NL81-91 12.25NL81-88 12.00NL81-91 12.00NL81-88 11.75NL81-91 11.50NL80-90 11.50NL81-91 11.50NL81-92 11.50NL82-92 11.25NL81-96 11.25NL82-92 11.OONL01-88 11.00NL82-92 10.75NL80-95 10.75NL81-91 10.50 NL 74-86 10 50NL80-00 10.50NL82-92 10.50NL82-89 10 25NL80-90 10.25 NL80-87 10.25NL82-92 10.00NL80-90 10.00NL82-92 10.00NL82-89-1 10.00NL82-89-2 9.75 NL 74-99 9 50NL76-91 9.50NL76-86 9S0NL8O-95 9.50NL83-90 9 25 NL 79-89 9.00NL75-00 9.00NL79-94 9.00NL83-93 8.75 NL 75-90-1 8.75NL75-90-2 8.75 NL 76-96 8 75NL79-94 8.75NL79-89 0.75NL84-94 8.50NL75-90 8.50NL75-91 8.S0NL78-93 8 50NL78-89 8.50NL79-89 8.50NL83-94 8.50NL84-94-1 8.50NL84-94-2 8.50NL84-91-1 8 5ÓNL84-91-2 8.50NL84-91-3 8.25 NL 76-97 8 25NL77-92 8.25NL77-93 8.25NL79-89 8 25NL83-93 8 25 NL 84-94 8.25 NL 85-95 8 00NL 69-94 8 00 NL 70-95 800NL70-85-2 8.00 NL70-85-3 8.00NL71-96 800NL76-91 8 00NL 77-97 8.00NL 77-87 8.00NL78-83 8 00 NL 83-93 8 00 NL 85-95 7.75NL71-96 7.75NL73-98 136.20 118.30 108.40 114.60 108.70 111.70 110.20 113.40 115,30 115.50 120,50 136.20 118.30 108.40 114.50 108.70 111.70 110,30 113,40 115,30 115,50 115,00 115.00 102,10 121.70 112.15 107,80 103.60 105.60 108.00 103,30 103,00 107,30 102,30 102.60 103.40 102,70 103.30 105,70 105,70 102.40 102,70 102,20 101.10 101.45 103.50 103.80 101,30 10130 110,40 102,10 122.00 119.00 104,00 120.10 10730 111.00 106,10 112.10 104.90 104.00 108.00 103.30 102.90 104,70 104,70 103.00 107.30 102.30 102.60 103.40 102.70 103,30 105.70 105,70 108,80 106,70 104,80 104,80 102,90 102,40 103,30 104,70 104.90 100.20 101,90 101.90 102.10 101.10 101.45 103,50 103.80 101.30 101.30 7.75NL82-93 7.75NL85-00 7.50NL69-94 7.50NL71-96 7.50NL72-97 7.50NL78-93 7.50 NL78-88-1 7.50 NL78-88-2 7.50NL83-90-1 7.50 NL83-90-2 7.50 NL 84-00 7.50NL85-9S 7.50NL85-295 7.20NL 72-97 7.00 NL 66-91 7.00NL66-92 7.00NL69-94 6.75NL78-98 6.50NL68-93-1 6.50 NL68-93-2 6.50NL68-94 6.25NL66-91 6.25NL67-92 6.00NL67-92 5.75NL65-9D-1 5.75NL65-90-2 535NL64-89-1 5.25NL64-89-2 5.00NL64-94 4.50NL59-89 4.50NL60-90 4.50NL63-93 4.25NL60-90 4.25NL61-91 4.25NL63-93-1 4.25NL63-93-2 4 OONL61-86 4 00NL62-92 3.75NL53-93 3.50NLSt47-87 3.50NL56-86 3.25NLB48-98 335 NL 50-90 3.25NL54-94 3.25 NL 55-95 3.25 NL 55-85 102,00 101,80 101.30 101,50 97.60 97,40 97,20 tillend igse L i De Iran di friig o ^wekt isterd, —el zo buitenlands gelif par J 1 onri 1Toen rlkaanse dollars 3.38 «7_(ë< 1.46 >.75 l 1 1.75 pnoiK Canadese dollar Fr. frank (100) 35.1 Zwits. frank (100) 132." Zweedse kroon (100) 37.75 Noorse kroon (100) 37.75 f"""'" Deense kroon (100) 30.25 1 (100) 15.86 nunn nnn* i 09 beurs van New York Canadian Pacific Chevron Chrysler Exxon Corp Ford Motor General Electric Gen Motors Goodyear !c°VïndusPaCk' Inco Lid. Omzet 105.240.000 45 1/8 67 7/8 53 1/2 36 1/4 35 5/8 45 3/4 33 1/4 55 1/2 66 5/8 51 7/8 32 3/8 C 13 3/4 i Stemming h Mobil Oil Nabisco Brands Owens Illinois RCA Corp. Royal Dutch Sears Roebuck Shell Oil Co. St. Oil Ohio Texaco Inc. Unlroyal Un. Brands US Steel United Techno log Westinghouse Woolworth 33 5/8 L 16 7/8 f 78 3/4 L 103 3/4 30 1/2 f «o 'hit 42 1/2 f 58 5/8 1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6