^eUlóc Somcmt-? 0 lodem woningcomple: an Wijk/Zaalberg erontreinigd Ben Fey bespeelt Pieterskerkorgel STAD OMGEVING „HOFJE HEEFT DE TOEKOMST" Loterij Anjerkomitee goed voor bi ja 20 mille WEEK EINDE ZATERDAG 29 JUNI 1985 PAGINA 11 r aanmeldingen ^•'iniversiteit Bijna vijfduizend iars studenten hebben zich aangemeld bij de Leidse „jiteit. Het precieze aantal Vorig jaar waren dat er Deze stijging van 227 is op- tijk omdat de meeste uni- iiten en hogescholen in Ne- 'd minder aanmeldingen i voorgaande jaren noteer- Vlleen de universiteit van - ,c dam gaf ook een stijging te opf)e belangstelling voor tech- onderwijs blijft groeien. De '—jchnische hogescholen tel- Hnk v^eer inschrijvingen dan in ,°ff)it meldt het universiteits- de tXUA.re LEIDEN De loterij van het Leids Anjerkomitee heeft 19.095.- opgebracht. De loten, die één gulden per stuk kostten, zijn verkocht door 37 verenigingen dip actief zijn op het gebied van de amateuristische kunstbeoefening. Het geld is bestemd voor het Anjer fonds. Uit dit fonds worden verenigingen op het ge bied van de amateuristische kunstbeoefening ge steund. De 25 prijzen zijn, onder voorbehoud, geval len op de nummers 16546. 06479. 08793, 20993, 08857, 16922, 15748, 23766, 13609, 14509, 09528, 11551, 20397. 13893. 23307. 13028. 21214. 07230. 04662, 20754. 12U0, 16794, 21692, 05502. 01877. De eerste prijs is een video recorder, de tweede een kleurentelevisie en de derde een wasautomaat. Meer informatie wordt versterkt door de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117, tele foon 254892. Diplomaten bezoeken Leiden LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gisteren hoog diplomatiek bezoek ontvangen. Onder aanvoering van C A van der Klaauw, vroeger minister van buitenlandse zaken maar nu Nederlands ambassadeur in België, arriveerden Anderson, Australisch ambassadeur in Brussel. Ceska (Oos tenrijk), Lencastra da Veiga (Portugal) en Olivie (Spanje) in Leiden. Het gezelschap bestond verder uit Eenhoorn van de ABN België en Baekelandt, Belgisch ambassadeur in Neder land. Alle heren waren vergezeld van hun echtgenote. De groep werd ontvangen door burgemeester C. Goekoop en bracht bezoeken aan drukkerij Brill, de Hortus, de Taffeh tempel, de Pieterskerk en een hofje. De inwendige mens werd met pannekoeken versterkt. Het gezelschap bracht de nacht door in Noordwijk. Vandaag worden de diplomaten rondgeleid door de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland. Baron van Tuyll van Serooskerken. Men maakt een rondvaart over de Kagerplassen en wordt rondgeleid door het Rijnlands huis aan de Breestraat. Vanmiddag om drie uur wordt de terugreis naar België aanvaard. Onderhoud woonwagenkamp niet alleen voor rekening Leiderdorp KATWIJK Het Woonwa genschap rayon Leiden deelt voor een bedrag van 40.000 gulden mee in de kosten van het opknappen van het woonwagencen trum aan de Persant Snoep- weg in Leiderdorp. Het al gemeen bestuur van het woonwagenschap ging daar gistermiddag mee akkoord. De gemeente Leiderdorp maakt sinds 1 januari van dit jaar niet langer deel uit van het schap. Sinds die datum heeft Leider dorp ook het beh/ser van het woonwagenkamp in die gemeen te overgenomen. De gemeente wil echter nog geen eigenaar worden, zolang zij voor alle kos ten van het achterstallig onder houd moet opdraaien. Dat on derhoud is nodig, omdat het ter rein sinds de ingebruikneming in 1978 bijna 35 centimeter is verzakt. Daardoor zijn proble men met rioleringen en sanitair ontstaan. De ophoging en de daarmee ge paard gaande werkzaamheden zouden zo'n 180.000 gulden gaan kosten. Het woonwagenschap is nu bereid om in die kosten te delen. Wanneer Leiderdorp na melijk niet was uitgetreden, had het woonwagenschap de komen de jaren door min of meer eigen schuld toch forse kosten aan het kamp gehad. Bij de aanleg van de sanitaire voorzieningen zijn namelijk bezuinigingen toege past. die nu hun tol gaan eisen. „We hadden natuurlijk ook zelf al eerder moeten constateren dat de grond ongeschikt was", aldus voorzitter N. Parlevliet. Het bestuur kwam overeen dat in het vervolg de verantwoorde lijkheden wel duidelijk op pa pier vastgelegd moeten worden.. Er zijn namelijk nogal wal on derhandelingen met Leiderdorp geweest, voordat er een oplos sing voor het probleem werd ge vonden. EIDEN Het terrein de voormalige de- enfabriek Van Wijk- Saalberg aan de Uiter- .egracht blijkt veront- laats yiHigd te ziJn- Een on" je nprzoek heeft uitgewe- lzig, jn dat in één van de 5 lawinen van het 89 wonin- eurt £n tellende nieuw- '®£enbuwcomplex, dat drie o. l5pr geleden werd ge- is hpuwd, de giftige stof kasttfichloorethyleen is aan- ijst rafetroffen. Ook in de «ruipruimte van die wo- heb3*n£ *s ^eze st0* aange* ?jeh i. „raP troffen. De verontreiniging lijkt mo menteel nog zeer plaatselijk, de huidige situatie wordt daarom niet ernstig geacht. Toch wordt niet uitgesloten dat de giftige stof zich onder een groter deel van de nieuwbouw heeft verspreid en gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Daarom is deze week begonnen met een oriënterend bodemonder zoek. Dat moet antwoord ge ven op twee vragen: „hoe groot is de verontreiniging en waar bevindt zich de kern ervan" en „is de stof aanwe zig in de kruipruimten van meer woningen en in welke concentraties". Daartoe zul len in het gebied zes peilbui zen worden geplaatst waaruit grondwatermonsters zullen worden genomen. Dit grond water zal vervolgens worden geanalyseerd. In drie wonin gen zal de lucht in de huizen en kruipruimten geanaly seerd worden om te bekijken in hoeverre de verontreinig de.stoffen verdampen en tot de woningen doordringen. Het onderzoek neemt onge veer drie weken in beslag. Trichloorerhyleen is een op- directie milieu van de ge meente werd op het spoor ge zet van de verontreiniging na klachten van de bewoners van de huizen over stanko verlast. Mogelijk is er ver band tussen de vroegere aan wezigheid van de dekenfa- briek op het terrein en de huidige verontreiniging. Tegenwoordig wordt voordat met de bouw van huizen op welk terrein dan ook wordt begonnen, de bodem onder zocht op verontreiniging. Toen het nieuwbouwcomplex de Uiterstegracht werd los- en ontvettingsmiddel dat gebouwd, werd dit nog niet zeer giftig en vluchtig is. De gedaan. gulds_ Wethouder Peters: iEN De tweede or- >peling in de door K georganiseerde zo- ie in de Pieters- i trok nauwelijks r publiek dan de eer twee weken geleden. toch kan men bij irgelconcert dat door part°] zo'n 70 mensen bezocht is, niet klagen over gebrek aan belangstelling. Het concert van gisteravond werd gegeven door Ben Fey, de vaste organist van de Leid se Marekerk. Fey levert keu rig orgelspel, en slaagt erin om ook drukke passages niet in een onoverzichtelijke brij te doen verzanden. Aan die keu righeid, op zich een verdien ste. is echter wel een ander as- pekt verbonden, namelijk dat de muziek gauw het gevaar loopt nogal saai te gaan klin ken. Zo klonk de Echofantasie in d kl. van Jan Pieterszoon Swee- linck (1562 - 1621) erg netjes, maar daardoor, en mede door het lage tempo, ook nogal fut loos. Fey deelde de muziek veel te weinig in kleinere een heden in en maakte te weinig accenten. Zo kabbelde het stuk kalm voort zonder dat er spra ke was van enige spanningsop bouw. Fey liet hierna twee werken horen uit de Barok; deze ver toonden gelijksoortige kwali teiten en gebreken. Het Prelu dium en de Fuga in G gr. van Nikolaus Bruhns (1665 - 1697), dat sterke invloed van Buxte- hude verraadt, en het Koraal- voorspel Schmücke dich o lie- be Seele van Johann Sebastian Bach werden keurig, maar, onder meer door het ontbre ken van agogische accenten, bepaald niet meeslepend ge speeld. Verder waren er vier werken uit de Romantiek en de mo derne tijd te horen. Hiervan klonk het laatste. Toccata van Hendrik Andriessen (1892 - 1981), het meest krachtig en overtuigd. ANNETTE JASPERSE LEIDEN Het hofje is een woonvorm die toekomst heeft. Dit zei wethouder J. Peters gistermiddag bij de officiële afronding van de restauratie van het Eva van Hoogeveenhof. „We gaan steeds meer naar een bouwstijl toe waarbij het blik meer en meer wordt buitengesloten", betoogde de wethouder. Hij wees zijn gehoor in dit kader op de woonerven waar de auto een on dergeschikte rol heeft en kinderen veilig kunnen spelen. Peters vertelde dat nu 21 van de 35 Leidse hofjes zijn gerestau reerd en dat ook de overige 14 zullen worden aangepakt. Hij be schuldigde de overheid ervan een onduidelijk beleid op het ge bied van de restauratie te voeren. „Door deze onzekerheid we ten de mensen niet waar ze aan toe zijn en gaan ze afwachten", aldus de wethouder. Hij gaf de verzekering dat Leiden geen pas op de plaats zal maken. Het hofje (de ingang ervan ligt aan de Doelensteeg) is genoemd naar de „zeer kuise en lofwaardige maagd" Eva van Hoogeveen en werd gebouwd om ..zeer kuise en lofwaardige maagden en weduwen" een onderdak te bezorgen. Je moest dus behalve vrouw, ook van onbesproken gedrag zijn om een plekje in het .hofje te bemachtigen. Maar maagdelijkheid was geen absolute voorwaarde. Een van de regels in het hofje was dat de vrouwen zich tenminste één keer per maand moesten wassen. De zeer brave Eva van Hoogeveen werd op 1594 geboren in een huis aan de Hoogstraat. Haar familie bezat daar twee panden; in een daarvan dreef haar moeder een zaak in wollen lakens. Eva behoorde tot een welgestelde familie die in Leiden het nodige aanzien genoot. Haar opa was stadspensionaris en curator van de universiteit. Eva overleed in 1652, in 1655 maakte stadsarchitect Arent van 's Gravesande een ontwerp voor het hofje aan de Doelensteeg en 1659 werd het gebouwd. De stichtingskosten be droegen 32.000 gulden. In 1739 werd het hofje voor het eerst ge renoveerd. De restauratie die gisteren werd afgerond heeft in feite vijf jaar geduurd. In 1981 begon men met plannen maken en op 5 decem ber werd daadwerkelijk met de renovatie begonnen. Op 29 no vember 1984 kregen de eerste bewoners hun sleutel. De ingrij pende opknapbeurt heeft in totaal 1.6 miljoen gulden gekost. Het toenmalige ministerie van CRM betaalde 582.427,-, de provin cie droeg 60.000.- in de kosten bij en het ministerie VROM geeft jaarlijks een bedrag van 78.000,-. Van de twaalf huisjes moeten er tien een maandelijkse huur van 350 gulden opbren gen en twee (met twee slaapkamers) 370 gulden. De regentenka mer (een huisje met twee woonverdiepingen en een atelier) kost 550 gulden huur per maand. Het hofje geldt als een van de meest charmante van Leiden. Vroeger was het ook zeer bekend vanwege zijn tuin, maar die reputatie zal het weer helemaal opnieuw moeten opbouwen. In de tuin. waar een zeer fraaie, eveneens gerestaureerde pomp staat, groeiden namelijk zeer fraaie acacia's. Deze bomen waren echter ziek en moesten worden gerooid. Ze zijn vervangen door een tiental leilinden. Wethouder Peters nam het hofje in ge bruik door het laatste van de latjes die de linden verbinden vast te spijkeren. De Leilinden vormen een soort heg op hoge poten. I. Ooi Glasfl d, De: bijdragen van Paul maa*n der Bijl, Roel den ')ter en Gert Visser ,t fribieus (1) 1 verhoudingen in de ge- 9 *Vnteraad van Voorhout s fTr verre van vriendschappe- 89 _uJt te noemen. In de raads- j7 1 en ook daarbuiten be- !rba®*an twee blokken, die el- iaran<ar no6 net n'et voor rotte iij u lij uitmaken, maar veel t B.ybeelt het soms niet. Aan de >016 kant staan CDA en VVD, ."li de andere kant Gemeen- 1 ""^belangen en de PPR. CDA VVD hebben met zes idszetels en elk een wet- ider de meerderheid. Ge- ntebelangen en PPR be- :n tezamen vijf zetels. Telji verwijten Gemeentebelan- 3u,m en PPR de collega's aan b«( overkant van de raadszaal lt ze lijdzaam alle voorstel- n van het college van B en Iers volgen. Vorige week don- jrdag tijdens de raadsverga- aan. n6 staakten PPR en Ge- ^jfieentebelangen zelfs om die iden de discussie over het tstemmingsplan Oosthout. nuDoral PPR-raadslid De ies «root was nogal boos over het rtingfit dat de woningbouwver- Jdertliging „Voorhout" in deze westie buitenspel was gezet. lEKBiet verwonderlijk, want hij iwoit voorzitter van de vereni- u. ing. jnjgie Groot werd vorige week Csteund door raadslid War- rel- lenhoven van Gemeentebe- jngen. Hij betichtte Ben W an onzorgvuldigheid en het chterhouden van essentiële ïformatie. Hij vindt dat het |TWpllege de voorstellen over kisthout met medewerking an VVD en CDA er doorge- tukt heeft. Oubieus (2) 9/01j)e afgelopen week is de ver- louding tussen de twee blok ken opnieuw verslechterd. Wat is het geval? Burgemees ter Van de Wouw van Voor hout blijkt sinds 25 februari 1985 statutair commissaris te zijn van „Grand Hotel-Res taurant Huis ter Duin B.V." in Noordwijk. Een besloten vennootschap die eigenaar is van het hotel-restaurant, in handen van de gebroeders Steven en Gerrit Noorlander. De beide broers zijn daarnaast ook directeur van de firma Noorlander Beheer B.V., die de woningen in Oosthout bouwt. Nu was het al langer een pu bliek geheim dat Van de Wouw banden had met Huis ter Duin en ook goed be vriend was met de gebroeders Noorlander. „Ik ben al een aantal jaren commissaris van Huis ter Duin. Ik heb reeds in de vorige raadsperiode de wethouders daarvan in ken nis gesteld. Sinds februari is dat alleen ook statutair vast gelegd", aldus Van de Wouw. Niets geheimzinnigs dus, vol gens Van de Wouw. Van een afhankelijkheidsrela tie ten opzichte van de eige naars van de firma die het plan Oosthout ten uitvoer brengt wil hij niet weten. „Ik zou afhankelijk zijn als mijn broodwinning ervan afhangt. Ik ontvang wel wat wedde, maar dat is bijkomstigheid. Ik vind het gewoon leuk om te doen", zegt de burgemeester. Dubieus (3) Toch lijkt het een zeer merk waardige en ook dubieuze si tuatie waarin Van de Wouw zichzelf heeft gebracht. De statuten van Huis ter Duin B.V. uit het dossier 32779 van de Kamer van Koophandel bevatten onder punt 14A de volgende passage: „Bij de ver vulling van hun taak richten de commissarissen zich naar het belang van de vennoot schap en de met haar verbon den onderneming. De algeme ne vergadering (van aandeel houders) benoemt de commis sarissen en kan hen te allen tijde schorsen of ontslaan". Nu dient Van de Wouw for meel wel het belang van Huis ter Duin en juridisch zal de pientere burgemeester wel goed zitten. Maar indirect dient hij natuurlijk ook de be langen van de gebroeders Noorlander. Hij kan door hen ook van zijn functie ontheven worden. Gaat dat allemaal wel goed? „Als u bedoelt dat er chantabele toestanden kun nen ontstaan met betrekking tot het plan Oosthout, dan kan ik u geruststellen. Ik denk dat beide functies heel goed te scheiden zijn", stelt Van de Wouw gerust. Dubieus (4) „Een niet te verdedigen ver menging van belangen", zeg gen De Groot en Warmenho- ven. „Misschien niet erg ver standig", zeggen fractievoor zitters Verdegaal en Meijer van respectievelijk CDA en VVD. De beide laatsten vin den dat de burgemeester het beter ook aan de raad had kunnen melden, al is hij daar formeel niet toe verplicht. Zo lang er echter geen duidelijke bewijzen van belangenver menging zijn, moet je ook niets insinueren, vinden zij. Verdegaal en Meijer verwach ten dat de burgemeester wel uitleg zal geven. Met name Verdegaal is echter ook verontwaardigd over de rol van de oppositie in „deze zaak". Hij vermoedt dat het linkerblok de zaak in de openbaarheid heeft gebracht, en wel op „een ondermaatse manier". „Men had de weg van de interpellatie in de raad moeten bewandelen als men vragen heeft", vindt Verde gaal. Inderdaad geeft raadslid Warmenhoven van Gemeen tebelangen toe de zaak te heb ben doorgespeeld aan de pers. „Ik had de tip van een mis schien wel teleurgestelde aan nemer gekregen", aldus War menhoven. Dubieus (5) Hij hoopt dat met name het CDA nu eens afstapt van zijn lijdzame houding ten opzichte van B en W. „Raadslid Van der Tang van het CDA is een zeer eerlijk en rechtschapen man. Die zal dit, denk ik, toch niet over zijn kant laten gaan", aldus Warmenhoven. Ook PPR-raadslid De Groot hoopt nu dat VVD en CDA eens uit hun schulp kruipen. Hij vindt dat zij de zaak moe ten aanzwengelen in de raad. „Ik vind dat ze die verplich ting ten opzichte van de bur gerij hebben. Hun wethouders zijn zwaar in gebreke geble ven. Zij hadden klaarblijke lijk kennis van de situatie en hebben daar niets aan gedaan. Een beschamende zaak.". Het mag duidelijk zijn: PPR en Gemeentebelangen hopen een wigte drijven in het hechte verbond van CDA, VVD en college van B en W. Zij maken daarbij gebruik van een zeer dubieus zakelijk belang van burgemeester Van de Wouw. De wijze waarop de oppositie dat doet is evenwel niet minder dubieus. Wanhopig (1) Het wil maar niet lukken met de Leidse CDA-fractie. Wat de christen-democraten ook voorstellen, het wordt nim mer met veel enthousiasme begroet door de collegepartij en. Bijna traditiegetrouw wor den alle initiatiefvoorstellen van deze partij weggestemd. Het is vooral het raadslid Dick van Duijn dat doorlo pend voorstellen ontwerpt om de werkloosheid onder de jon geren te bestrijden, de lasten van de minima te verlichten dan wel het opzetten van een eigen bedrijfje te vergemak kelijken. Een enkele suggestie ontmoet veel enthousiasme wanneer het om het idee gaat maar sneuvelt zodra er een beslissing moet vallen over de vraag waar het geld vandaan moet komen. Andere voor stellen worden door de meer derheid van de raad so-wie-so van de hand gewezen. Donderdagavond was het weer zo ver. Wijs geworden bracht de CDA-fractie een voorstel om de jeugdwerk loosheid te bestrijden eerst maar eens in de raadscommis sie financiën om te zien of er geld voor beschikbaar was. voordat de discussie in brede re kring zou worden aange gaan. Wanhopig (2) Zelfs die methode lijkt niet te kunnen slagen. Waar het CDA-voorstel als agendapunt 8 genoteerd stond, bleek het benodigde geld bij agenda punt 7 al op onduidelijke wij ze uitgegeven. Opperste ver warring maar vooral ook woede bij de twee aanwezige CDA-raadsleden. Wim Bleyie hij schittert bij tijd en wij len in de gemeenteraad met een fraai nummertje toneel waarin hij zich meestal ver ontwaardigd voordoet rea geerde wanhopig. „U kunt ge rust tegenstemmen, dat was sitiepartijen (klein links) zo bedoeling toch", liet hij zijn collega's van PvdA en VVD weten. Deze gang van zaken zal wel tot aan de verkiezingen voort duren. Waar de andere oppo- en dan de linkervleugel van de PvdA over de streep willen trekken, valt er voor het CDA aan de linkervleugel van de VVD geen eer te be halen, de liberalen houden de geledéren goed gesloten. Voor het overige blijft de grootste oppositiepartij in het verdom hoekje van het college zitten. De rol van oppositiepartij is niet altijd een dankbare, ze ker niet voor een partij als het CDA die de bestuursverant- woordelijkheid gewend is. Een reden van bestaan kan de oppositie echter vinden in het blootleggen van de fouten van het zittende bestuur zoals, in het geval van het CDA „het afwijzen van diverse goede voorstellen" of het schieten van gaten in het gevoerde col- legebeleid. Maar ook dat wil de felle uitval van Bleyie ten spijt het CDA maar niet lukken. Zwarte Piet De vroede vaderen van de ge meente Voorschoten hebben de afgelopen week weer eens een groot aantal burgers tegen zich in het harnas gejaagd. Nu kan je als gemeentebestuur de woede van de burgerij op vele manieren op je hals halen, maar als het om een beslissing over de plaatsing van woon wagens gaat, kan je er vergif op innemen dat binnen 24 uur de eerste bezwaarschriften op je bureau neerdwarrelen. Op dat moment ontstaat een ac tiebereidheid waar de anti- kernenergiebeweging een puntje aan kan zuigen. Nee. de bezwaren hebben niets met discriminatie te ma ken. maar het plan past niet in het groene landelijke ge bied. En wat zal het landgoed Berbice, want daar gaat het over, daardoor worden aange tast! De buurt blijkt zich druk te maken over een stuk land schappelijk schoon dat grenst aan de vroegere gemeentelij ke vuilnisbelt. Toch hebben de buurtbewo ners niet helemaal ongelijk met hun bezwaren. Uiteinde lijk komt het er immers op neer dat zij de Zwarte Piet krijgen toegespeeld van het gemeentebestuur. In eerste instantie zouden er drie woonwagens in hun buurt ko men. Maar omdat B en W nergens anders een plaats kunnen (willen?) vinden, moeten er bij de Leidseweg- Noord maar twee extra plaat sen komen. En dat wordt dringen op de krappe ruimte, die grenst aan een enorm open gebied. De buitenste woonwagen komt zo goed als tegen de boerderij „Wie kan Keeren.." te staan. Het is de vraag wie er dan nog kan keeren De gemeenteraad misschien? Be ter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11