„Cruijff wordt ook maar eens in de eeuw geboren" FOTO'S VERDACHTEN HEKELDRAMA VAAG mmmm NS tevreden over combikaarten Eerste titel Van der Sterren WEGWIJS 985 PÖRT £eidoa<2owiant VRIJDAG 28 JUNI 1985 PAGINA 9 eskens naar rt Lauderdale 4HAAG Johan Neeskens is te- •keerd naar de Verenigde Staten 9-voudig international zal zijn lalloopbaan beëindigen bij The kin Fort Lauerdale, één van de ïvergebleven clubs in de Noorda- kaanse competitie. Wilfried Shuis heeft de VVCS ingescha- |om naar NEC te kunnen. De an De Graafschap is van tg, dat hij door het opschroeven Ie transfersom wordt belemmerd i sportieve loopbaan. De Oosten- doelman Friedl Koncilia van Wien, 84-voudig internatio- 5 onverwachts gestopt met voet- Hij wordt vertegenwoordiger (en firma in sportschoeisel. Gross zwemt wereldrecord REMSCHEID Michael Gross heeft op de vierde dag van de Westduitse zwemkam- pioenschappen het wereldre cord op de 400 meter vrije slag verbeterd. De tweevoudig olympisch kampioen van Los Angeles maakte een tijd van 3 minuten 47,80 seconden. Hij bleef daarmee ruim een halve seconde onder het record van de Rus Vladimir Salnikov (3.48,32). Salnikov had zijn toptijd op 19 februari 1983 in Moskou gemaakt. (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Het aantal vernielingen door voetbalsupporters in Nederlandse treinen nam het afgelopen seizoen met bijna negen procent toe tot 975. Daar is een bedrag van vele tonnen mee gemoeid, aldus een woordvoerder van NS. Daarbij telt NS overigens elke asbak als aparte vernieling mee. Het afgelopen seizoen vernielden de supporters in de treinen on dermeer 250 banken, 293 lampen. 58 as bakken, 61 ruiten alsmede twee closetpot ten. Regelmatig moesten complete trein stellen naar de werkplaats omdat het inte rieur totaal was gesloopt. Vijf leden van de spoorwegpolitie raakten bij de diverse rellen tussen de rails gewond De spoorwegpolitie heeft overigens goede ervaringen met de bij wijze van proef in gevoerde zogenoemde Combikaarten waarmee supporters tegen korting zowel een plaats in het stadion als in de trein kunnen kopen mits ze met de speciale supporterstreinen heen en terug rijden. Die Combikaart was destijds bedacht in de hoop dat men de supportersschare beter onder controle zou kunnen houden en volgens NS is dat beoogde effect inder daad bereikt. Dank zij die kaart reizen de supporters meer in grote groepen en min der gespreid wat het voordeel heeft dat de politie niet meer 'overal tegelijk hoeft te wezen. Het zou de spoorwegpolitie een lief ding waard zijn als de KNVB de wedstrijden voortaan zo plant dat in een weekeinde niet twee of meer clubs met notoir agres sieve supporters tegelijk spelen. Wat de spoorwegpolitie betreft zou ook liever vandaag dan morgen het gebruik van al cohol in stadions moeten worden verbo den. De spoorwegpolitie heeft formeel het recht om alcoholgebruik in treinen te ver bieden maar die bevoegdheid stelt weinig voor zolang supporters zich in stadions zonder problemen kunnen bezuipen. „Als je dan een laveloze club in je trein krijgt heeft het weinig zin om te zeggen dat er onderweg niet gedronken mag worden. Dan is het kwaad al geschied", aldus de NS-woord voerder. speci I gekl< jepolai eproej een keld ystee mera' at ze DOORBRAAK NEDERLANDS MOTORSPORT-TALENT BLIJFT UIT ^^WDAG men ir, i i.ui aar bjMwfc nnis: B-C-D-toernooien van C Oud Wassenaar. Monster ALTV Zoetermeer, 16.00 uur. TERDAG icket: Van Hogenhoucklaan: iaea£_HBS 1100 uur De Savor- verW| Lohmanlaan: Quick-Excel- inen |r. 11.00 uur. Machiel Vrijenhoeklaan :duin): Storks-Twins, 11.00 Dedemsvaartweg: ADO- hiedam, 17.30 uur. chtigéinis: B-C-D-toernooien van ter. DC Oud Wassenaar, Monster eel ™ALTV Zoetermeer. 10.00 uur. Wthlon: De Fluit (Leidschen- ""htvef1) m'n'",r'a,h'on• 08.00 uur. slijmMDAG est. lfflkbal: Machiel Vrijenhoeklaan ider likduin>: Storks-Wassenaar, P'a,J.lcket: Daal en Bergselaan: ze di?S-Bloemendaal. 11.00 uur. lardesport: Duindigt (Wasse- lezepr): koersen met o.a. Grote Wel, !js der La9e Landen* 13 00 Hlhockey: Zuiderpark: Den okkofeg-Marathon. 14.OO uur. kwesjnnia: B-C-D-toernooien van :en llc 0ud Wassenaar. Monster „j ALTV Zoetermeer (finales), ,ul 1.00 uur. (ndhondenrennen: Clingen- lel: Derby. 11.00 uur. AANDAG ïnnis: Park De Metselaars icheveningen): B-C-D-toernooi, ir mef-OO uur. B-C-D-toernooien WC 'oed £utrus' (°en Haag), TV Segh- J Jert (Zoetermeer) en TV The- ie raïus (Delft), 16.00 uur. zijn i 1 in fSDAG Bnnia: Park De Metselaars vee Jcheven'n9en); Nederlands wnpioenschap districtsteams. ?eenj.00 uur. B-C-D-toernooi. 09.00 en. «r. B-C-D-toernooien WC Hout- leggeist (Den Haag). TV Seghwaert enen°e,ermeer) en FV Theseus T-jVelft), 16.00 uur. u- aal voetbal: Sporthal Gaslaan: t. onfctavond kampioenschap ge- 5 groéeentelijke diensten, 18.45- c8DAG aardesport: Dundigt (Wasse- n. Ufear): koersen, 16.00 uur. •vordpnnis: Park De Metselaars iveningen): Nederlands ipioenschap districtsteams B-C-D-toernooi, 11.00 uur. B- toernooien WC Houtrust Haag). TV Seghwaert (Zoe- meer) en TV Theseus (Delft). fONDERDAG de ifrnnis: Park De Metselaars vaafCheveningen): Nederlands jc kampioenschap districtsteams B-C-D-toernooi, 11.00 i 1 Haag). TV Seghwaert (Zoe- irmeer) en TV Theseus (Delft), t zfii6.00 uur. VÏRUD*G vfannia: Park De Metselaars Scheveningen): Nederlands opWmpioenschap districtsteams r-hir1haalda9) en B-C-D-toernooi. L "11.00 uur B-C-D-toernooien WC ie,4outrust (Den Haag). TV Segh- ?n,lraert (Zoetermeer) en TV The- stleus (Delft). 16.00 uur. De NOS-televisie is van plan morgen de TT-races in Assen op unieke wijze in beeld te brengen. Studio Sport wil de kijker wed- strijdbeelden aanbieden die vanaf de motorfiets van één van de deelnemende coureurs worden gemaakt. De Amerikaan Randy Mamola, vorig jaar de nummer twee van de wereld, moet in de 500cc als rijdende cameraman fungeren. Op de benzinetank van zijn machine zal het nieuwste snufje van cameratechniek, een nauwelijks twee kilo wegende vinding van de Brit Earl, worden bevestigd. De NOS laat de uitzending afhangen van de kwaliteit van de opnamen. ASSEN De traditioneel volle tribunes bij de TT van Assen, het best be zochte sportevenement van Nederland, zullen de huidige crisis in de Neder landse wegrace voor en kele dagen afdoende ca moufleren. De gang van ';l jj zaken in de nationale mo torrace-wereld is echter minder juichend van toon dan de vaak uitbundige vertoning in de hoofdstad van Drente. De verrichtingen in de solo klassen blijven achter bij het snel stijgende en door Ame rikanen bepaalde internatio nale niveau. De publieke be langstelling loopt ziendero gen terug. Organisatoren van internationale races lijden grote verliezen. Het aantal wedstrijden is sinds het rampseizoen 1980, met tien doden op de stratencircuits, sterk teruggelopen. De doorbraak van Neder lands talent blijft uit waar door veteranen als Van Dui men, Straver en Timmer nog steeds de dienst uitmaken. De grote sponsors houden de knip dicht voor de Neder landse coureur, die toch al sterk te kampen heeft met de onbetaalbaarheid van zijn sport en het begrip professio nalisme slechts van horen zeggen kent. Die crisis, na de gouden ja ren van 1971 tot 1981 met wereldkampioenen in de lichtste klasse als De Vries en Van Kessel en het 500cc-supertrio Hartog-Mid- delburg-Van Duimen slechts ontvlucht door de zijspan- kampioenen Streuer en Schn ieders, heeft volgens de meeste kenners te maken met de golfbeweging in de sport. Jos Vaessen, de „grote" man van de nationale bond, de KNMV: „Een Cruijff wordt ook maar eens in de eeuw geboren. Met een drietal als Hartog, Middelburg en Van Duimen is het net zo. Twin tig jaar geleden hadden we helemaal niemand in de top. Nu hebben we toch altijd nog Streuer en Spaan, rijders die wel een tijdje meekunnen. En Van der Mark en Door akkers zijn jongens die er kunnen komen. De situatie is niet alarmerend. Wel staat vast, dat je als rijder de top niet meer op eigen benen kunt halen. Dat vraagt dus om ondersteuning, van het bedrijfsleven en van de bond". Verkeerde paard Vaessen is van mening, dat de Nederlandse kanshebbers in de internationale wegrace op het verkeerde paard wed den. „Nederland is gek van de 500cc. Iedereen wilde op een gegeven moment zo snel mogelijk Wil Hartog achter na. Dat is nu bij uitstek de klasse waarop de fabrieken zich concentreren. Jack Mid delburg was in 1981 de laat ste die dat monopolie door brak. Bij de kwart-liters la gen tot vorig jaar, toen Hon da en Spencer zich nog niet met de gang van zaken be moeiden, uitstekend^ kansen voor de privé-rijder. Die mo gelijkheden komen weer op het moment, waarop de fa brieken zich terugtrekken. Veel Nederlandse coureurs vergeten dat Hartog, Van Duimen en Middelburg ook groot zijn geworden door alle klassen te doorlopen". Jaap Timmer, de voorzitter van de TT-commissie, haakt in op de visie van Vaessen van de golfbeweging. „In de motocross dacht iedereen na het stoppen van Wolsink en het niet doorbreken van Rond dat het gebeurd was. Nu staat er plotseling een rij tje jeugdige favorieten, met Strijbos en Van Doorn als kopmannen. Dat moment komt in mijn ogen ook in de wegrace. De Nederlandse coureurs zullen de opbouw van hun carrière echter wel anders moeten aanpakken. Cees Doorakkers leert niets in de Grote Prijzen, de races om het wereldkampioen schap, want hij kwalificeert zich niet. Hij moet terug naar races om het Europees kam pioenschap. Dat is de opstap naar het hogere niveau". Goed bezig Henny ten Dam, één van de trouwste sponsors van Ne derlandse coureurs, is ook vol van de leerschool die de EK-wegraces aan jeugdig ta lent biedt. „In Nederland zijn we aan de basis nu eindelijk weer goed bezig. Er wordt door het nieuwe wedstrijd- systeem, met manches, veel gereden. Een grote groep stuwt elkaar op. Zulke jon gens moeten met begeleiding van de bond naar races uit de Europese titelstrijd. Fi nancieel moet er ook steun zijn. Jongens die de reis naar het buitenland maken, moe ten beloond worden", vindt Van Dam die met jaloerse ogen die opzet van de Itali aanse bond heeft afgekeken. Uit de sinds jaren verwaar loosde basis terug naar de top. Boet van Duimen, met zijn 37 jaar nog de enige Ne derlandse solorijder met aan zien in de wereld, vraagt het zich af. „De goede tijd had gebruikt moeten worden voor initiatieven op dat ge bied. Nu zien we een terug gang. Ik geloof niet dat je die door een paar ingrepen een- twee-drie tot stoppen brengt. Er komt weinig talent door. Dat heeft te maken met het geringe aantal wedstrijden. In mijn tijd reed je bij de NMB op de stratencircuits dertig races in het jaar. Daar leerde je sturen". Een visie die door KNM V-topman Vaessen als kletskoek wordt omschreven. „Bij de Grote Prijzen zijn alle stratencir cuits van de kalender afge voerd-Aan die ervaring van vier keer de hoek om per ronde heb je in mijn ogen niets meer". Financieel De betaalbaarheid van de sport, waarbij een fabrikant als Honda er alles aan doet de sport zo elitair mogelijk te maken, is in de ogen van Van Duimen ook een min punt voor de Nederlandse kans de achterstand ooit in te halen. „Financieel is het heel moeilijk. Het publiek blijft weg wegens een gebrek aan strijd. Zet een vette premie boven de kampioenswedstrij den, dan wordt er weer gera- ced en verdiend. Sponsors, die net als in Engeland hun naam aan een klasse willen verbinden, moeten toch te vinden zijn", is een facet, dat Van Duimen, de slimme re kenmeester, graag belicht zou zien door de KNMV. De beleidsbepaler van die bond, Jos Vaessen, ziet een somberder beeld op het ge bied van de nationale spon soring. „Nederlanders zijn per definitie voorzichtig. Als het minder gaat, doen de be drijven in ons land al wat eerder zuiniger met hun be stedingen. Dat is een menta liteit, waar je mee moet wer ken. Maar nogmaals, is het nou zo slecht gesteld met onze wegrace? In Engeland hebben ze geen opvolger van Sheene. En de Italianen zijn in de schaduw van de Ame rikanen geraakt". De eerste drie van het NK schaken. Van links naar rechts: Gert Ligterink, Paul van der Sterren en John van der Wiel. HILVERSUM Paul van der Sterren heeft gisteren voor de eerste keer in zijn schaakcar rière de nationale titel vero verd. De 29-jarige internatio nale meester versloeg in Hil versum in de elfde en laatste ronde Rudy Douven en werd daardoor onbereikbaar voor zijn belagers. Van der Sterren behaalde 8,5 punt uit elf ron den. John van der Wiel, die maandag in het Zwitserse Biel aantreedt in het derde interzo- netoernooi, eindigde als twee de op een half punt. Gert Lig terink, die lange tijd het klas sement aanvoerde, moest ten slotte genoegen nemen met de derde plaats. Jan Timman, zeker van een plaats in het kandidatentoer nooi, staat op de wereldrang lijst per 1 juli van de FIDE op de, met Aleksandr Beljavski gedeelde, derde plaats. We reldkampioen Anatoli Karpov en uitdager Gari Kasparov gaan Timman voor. Bridge Nederland zakte bij de EK voor viertallen terug naar de zevende plaats door een nederlaag van 20-10 tegen Portugal. Voetbal De supporters van Denemarken kregen de Fair Play Cup van een speciaal co mité voor hun goede gedrag tijdens het EK, vorig jaar in Frankrijk. Boksen Reino van der Hoek verloor in de finale van Sportwereld het Acropolis-toernooi in Athene op punten van de Griek Lasamidis. Honkbal Op de tweede dag van het toernooi in Rotterdam verloor het Nederlands team met 6-3 van Dallas. Kobe-Cu- rucao eindigde in 3-2. Golf Na twee kwalificatie- dagen staat het Nederlands he renteam tijdens het EK in Halmstad (Zweden) op de der tiende plaats. Algemeen De Engelse stad Manchester heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische zomerspelen in 1992. Wielrennen Fred Rompel- berg won de derde wedstrijd in de stayersreeks en werd lei der in het tussenklassement LIVERPOOL De poli tie van Merseyside heeft gisteren verslag uitge bracht over haar inspan ningen om sedert de Hei- zeltragedie van 29 mei te Brussel, waarbij 38 perso nen het leven lieten, het imago van Liverpool een beetje op te krikken. Ook gaf zij 17 fotografische op namen vrij van 15 onbekende Liverpool-supporters in actie in het Heizelstadion, die nog ondervraagd zouden moeten worden. Sommige personen zijn op deze foto redelijk goed herkenbaar; van de meeste an deren is de afbeelding eerder aan de wazige kant. Politiechef Bill Sergeant gaf twee telefoonnummers van het bureau in Liverpool. Gis termiddag stonden zijn oproep tot reageren en de 17 foto's al afgedrukt in de avondkrant „Liverpool Echo". De meeste opnamen hadden echter bij hun reproductie nog veel van hun oorspronkelijke scherpte verloren. Het leek dus weinig waarschijnlijk dat hun publi catie en ook hun uitzending in alle journalen van de Britse tv veel identificaties zou opbren gen, maar men kan nooit we ten! In Liverpool steekt men de schuld niet op de Belgen; men is zich er daar nog steeds van bewust dat het drama op de Heizei in de eerste plaats een aanslag was op de Belgische gastvrijheid. Bill Sergeant zei gisteren, dat hij sinds 3 juni met zijn collega's 25 aparte vi deobanden, afkomstig van de tv, grondig had bestudeerd. Samen hebben de politiemen sen daar zo'n 50 uren op zitten kijken. Daarnaast werden ook ongeveer 1.500 foto's, afkom stig van persfotografen en par ticulieren, door de speurders onder de loep genomen. Serge ant en zijn mannetjes namen bovendien ruim 300 verklarin gen van ooggetuigen af. Zij voerden minstens 400 tele foongesprekken en ondervroe gen meer dan 600 personen. Een en ander heeft geleid tot om ên bij de 1.600 verschillen de onderzoeken. Ongeveer 50 personen werden positief geï dentificeerd. Wat echter geenszins betekent, dat zij vol gens de onderzoekers schuldig genoeg zijn om gerechtelijk vervolgd te kunnen worden Tot nu toe werden nog maar 7 supporters voorgeleid en gron dig verhoord. Hierna liet de politie hen voorlopig weer vrij. Het zal evenwel nog een hele tijd duren eer zij weer opge pakt worden. Alcohol De Britse regering heeft giste ren een wetsvoorstel inge diend waarin geldboetes en ge vangenisstraffen worden opge legd voor het in bezit hebten van alcoholhoudende dranken in of om voetbalvelden. Sup porters die in stadions worden betrapt op het bezit van alco holische dranken kunnen dan boetes oplopen van maximaal 1.000 pond 4.470), wanneer zij daarop in bussen of treinen worden betrapt kan de boete maximaal 400 pond bedragen of drie maanden gevangenis straf. Dronkenschap in een stadion of in een supportersbus of -trein kan worden beboet met een bedrag van maximaal 100 pond. De boete voor het in bezit hebben van drank is ho ger, omdat het verpakkipgs- materiaal ook kan dienen als projectiel. Manchester City. teruggekeerd in de Engelse eerste divisie, zal in het komende seizoen een tribune met 9300 plaatsen slui ten voor de eigen supporters De politie had het bestuur aan geraden een dergelijke maat regel te nemen uit overwegin gen van veiligheid, om een stride scheiding tussen de ei gen supporters en die van de bezoekende ploeg te garande-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9