DE STREEP SCOORT Kou remt aanvoer produkten Qt IN EN OM DE KAS binnen de "'J Veiling „Berkel" ziet samenwerking met „Flora" onder ogen CaidóaQowumt vriidag 28 juni i9ss pjOR' Leesbril is geen mijlpaal... Lé Slakken Drie-dimensionale kleurentelevisie LAND EN TUINBOUW De leden van Bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk, die deze week de algemene vergadering hielden, hebben van voorzitter Wim Valk enige opmerkelijke uitspra ken gehoord. Zo ligt de omzet nu cumulatief op 9,75 procent, waarbij gerekend moet worden dat begin januari de omzet 30 procent lager was dan in 1984. Eind januari verbeterde de si tuatie en was de omzet 3'/i procent lager dan over dezelfde periode van 1984. Eind maart was de omzet echter 8V2 procent gegroeid en nu doen vooral potplanten en perkgoed het uit stekend. Het koude weer heeft in het zuiden van Europa im mers zodanig huisgehouden, dat vandaar weinig concurrentie te duchten is. De export naar Italië groeide met 65 procent in potplanten, naar Frankrijk en Spanje met resp. 45 en 39 procent. Ook de verre markten blijven goed meegroeien met 53 procent voor snijbloemen in de Verenigde Staten en 33 procent in Canada. West-Duitsland kent een minder explosieve stijging en een groei van slechts één procent is verontrustend. Recente ont wikkelingen in Nederland zijn de zaterag-verkopen in de winkels en andere detailhandelafzetpunten, die op dit mo ment teruglopen. Dit kan een gevolg zijn van de kortere ar beidsweek. Steeds meer worden er inkopen gedaan op don derdag en vrijdag. Dit kan ook verschuivingen inhouden voor wat betreft de aanvoer op bepaalde dagen. Verder ging hij in op het SPP-plan, dat voor „Berkel en omstreken*' belangrijke consequenties kan hebben. In dit strategisch positionerings plan werd de plaats voor elke veiling aangegeven en voor „Berkel en omstreken" zou dit een samenwerking met „Flo ra" inhouden. Voorzitter Valk verwoordde de mening van het bestuur: „Veiling Berkel zal met elke veiling of veilingen een studie opstarten die tot doel heeft te komen tot samenwerkingsvor men, waarbij een innige verstrengeling van de organisatie of organisaties waarmede samengewerkt kan worden niet uige- sloten wordt. Evenmin .wordt het stichten van een topcoöpe- ratie uitgesloten. Voorop zal ten allen tijde moeten staan, dat de financiële consequenties £oed onder ogen gezien worden ena fgedekt, zodat de bestuurlijke verantwoordelijkheden ten aanzien van gedane investeringen en personeel goed geregeld worden Voorts zal de prijsvorming van de leden voorop moe ten blijven staan en daarnaast een zo laag mogelijk veiling percentage. De aanbevelingen volgens de SPP zijn samenwer king met veiling Flora met daarnaast eventueel een andere grote veiling. Veiling Flora en Berkel completeren elkaar goed voor wat betreft het produktpakket en het marktseg ment. Hiernaast kan een grote veiling als partner een functie vervullen op een groot aantal fronten. Het zal nodig blijken voor deze zaak een begeleidingscommissie in het leven te roe pen, die een degelijke studie verricht naar de mogelijkheden en haalbaarheden en de begeleiding van de samenwerking tussen de veilingen ter hand neemt. In samenwerking met de VBN wordt gewerkt aan de hand van het reeds uitgebrachte SPP-rapport. Na de pauze kon namens de VBN mr. Jaap Kras er een uitvoerige toelichting op geven met behulp van een diaprojector en talrijke vragen werden door hem en Wim Valk beantwoord. Of de samenwerking tussen Flora en Ber kel zal leiden tot één veilpunt, daarop kon Wim Valk in dit stadium nog geen zinnig antwoord geven. Dat is nu nog niet te voorzien. We kunnen het deze dagen zien op Wimbledon, waar de tennistitanen ieder voor zich hun eenmansgevecht leveren: strepen en vlakverdelingen maken de tennismode uit. Voor de kleuropbouw van de stoffencollecties kunnen we teruggrijpen op „Inderstoff" zomer '85 en vooruitlopen op zomer '86, waar lichte, ge kleurde neutralen hoog geno teerd staan. Het stoffenbeeld loopt uiteen van soepele, soms dicht gewe ven materialen tot uiterst lichte romantische; voor ten nis vaak in mixen van 65 pro cent polyester/35 procent ka toen. Diagonaalweefsels en ingewe ven strepen lopen vaak van links naar rechts of geven rechthoekig de schouderpartij aan in contrastkleur. Marine- /wit doet het altijd goed op het centrecourt. De uiterst zachte frescotinten worden ook gecombineerd met uitge trokken draad effect, want ze ker bij de jonge, actieve mode gaat men op zoek naar nieu we combinaties van stoffen en prints. Zo verwacht men voor 1986 in sportn'iodecentra smockwerk van geprinte stof fen, of reliëfeffecten als cloc- qué en seersucker. Nieuwe aandacht voor verwerking van synthetica levert een toe komstig aanbod van nieuwe strechvariëteiten op. Goede opmerkers zien bijvoorbeeld onder de korte rokjes van de tennissters, die als tulpenbla den uitwaaieren bij moeilijke, hoge ballen, bijpassende strechbroekjes. Het zijn juist vaak de speelse, sportieve, soms sexy elementen uit de mode van de jaren 60, die nieuwe impulsen geven voor een herleving. Mode-acade- mie's inspireerden zich wat sportthema's betreft in de shows van 1985 vaak op cou- ture-achtige vormgeving, soms vermengd met folklore, zelfs Western samen met de Barbarella-stijl uit de zestiger jaren. TINY FRANCIS De aanstormende tennisser draagt een wit t- shirt bij gekleurd broekje. Zij draagt een mouwloze top met brede baan rondom van links naar rechts, teer omlijnd. Het zeer korte rokje is aangerimpeld'(Triumph). Links: kort wit rokje met in de tailleband ge dragen polo, waarop in kleur fantasiestreepjes zijn gestapeld als horizontaal aangegeven lijn. Rechts: wit tennispak. Na de match gaat over de polo (met dessin van zacht gekleurde balk jes) een blouson; 100 procent katoen. Voor wat koeler weer: wit ka toenen polo met zacht ge kleurde vlakken (vierkant en rechthoekig) en dunne hori zontale strepen. De witte shorts (polyester/katoen) heb ben enorm grote opgestikte zakken (Golden Cup collectie). Ook in de afgelopen week was het droevig gesteld met het weer. Afgelopen dinsdag vielen er verschillende tropi sche regenbuien, die de ge wassen buiten bepaald geen goed hebben gedaan. Door wateroverlast ontstaan er groeiproblemen. Een gewas als spinazie kan door derge lijke buien volkomen verre genen. De prijzen voor een aantal groentegewassen zijn als gevolg hiervan aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. Door het slechte weer zijn de verwachtingen van vorige week voor een aantal gewassen op de tocht komen te staan. De bloem- koolprijzen liepen weer op. Voor de grotere maten schommelde de prijs rond 4 gulden per stuk. Vorig sei zoen lag de prijs in dezelfde verslagweek op 92 cent. Bij beter weer neemt de aanvoer toe en zullen de prijzen da len. De vraag naar tuinbonen kon de beperkte groei in de aanvoer goed bijbenen. De middenprijs veranderde nau welijks, er werd 1,10 per kilo betaald. De aanvoer kan explosief groeien waardoor de prijs snel daalt. Het aan bod van prei nam slechts in 'geringe mate toe. De prijs kwam wel onder druk en daalde naar f2,11 per kilo. Er wordt een groter aanbod verwacht, dat lagere prijzen opbrengt. Als gevolg van het weer liep de spinazieprijs op naar 1,59 -per kilo. Waar schijnlijk wordt spinazie ook in de komende week nog goed betaald, omdat er nogal wat spinazie verregend is. De aanvoer van bospeen ver loopt volgens een vast pa troon. Het ruime aanbod ver anderde niet van prijs, men kreeg 95 cent per bos. Voor de komende week wordt er weinig verandering ver wacht. De belangstelling voor andijvie nam af en de prijs daalde naar 4 dubbeltjes per kilo. Aanvoer en prijs lij ken in de komende week niet veel te veranderen. Voor Chinese kool en spitskool was er ook minder belang stelling. Voor beide gewassen daalde de prijs, Chinese kool bracht 49 cent per kilo op en voor spitskool zakte de prijs weg naar 34 cent per kilo. Het is niet uitgesloten dat beide gewassen de komende week verder in prijs dalen. Na een korte opleving zakte zoen lag de prijs op precies hetzelfde niveau. De vleesto maten moesten meer inleve ren. De middenprijs kwam op f 1,76 per kilo uit. Het to taal aanbod van tomaten blijft ruim en voor de ko mende week wordt er weinig verandering verwacht. De radijsprijs wist geen stand te houden. De middenprijs kwam op 56 cent per bosje te liggen. De aanvoer zal groei en en de prijs zal geleidelijk dalen. De aanvoer en het prijspeil van de aubergines verloopt vrij constant. De prijs schommelde rond 3 gul den per kilo. Voor de komen de week wordt er weinig verandering verwacht. De snijbonen en sperziebonen van onder glas brachten ook in de afgelopen week goede firijzen op. Voor snijbonen ag de gemiddelde prijs op ƒ7,10 en voor sperziebonen was dit 5,95 per kilo. Het aanbod van courgettes werd merkbaar kleiner, dit kwam ook duidelijk in de prijs tot uitdrukking. De middenprijs liep op naar 1,- per stuk. De prijs zal niet veel verande ren. Het normale oog is te vergelij ken met een fototoestel, dat voor de verte is ingesteld. Maar het bezit het vermogen om zich ook te bekommeren om dingen, die zich in de na bijheid bevinden. Dit vermo gen heet accommodatie, dit is de buiging van de ooglens naar gelang de afstand van de waar te nemen voorwerpen, tekens of letters. Genoemde (je zou kunnen zeggen) elasti citeit binnen de structuur van het oog ontstaat door het bol ler of minder bol worden van de ooglens, bewerkstelligd door de accommodatiespier. Mensen die van dichtbij slecht zien, hebben dan ook de nei ging de ogen toe te knijpen als ze een voorwerp beter willen waarnemen. Hierdoor kromt de lens zich meer. Bij jonge mensen met normale ogen is het object dat ze wil len zien zeer dicht bij het oog te herkennen, zo'n 8 cm. Hoe ouder men wordt hoe verder zich dit punt verwijdert. Men ziet bij voorbeeld nog uitste kend welke buren aan de overkant voorbij lopen, maar moet de krant achterover hel lend met het hoofd lezen of met uitgestrekte armen. An ders is het letterbeeld te vaag. Dit is het sein om aan een leesbril te denken, voor velen een eng moment, omdat ze menen hier de eerste etappe te moeten nemen op de weg naar de ouderdom. Dat dit een fictie is blijkt uit het feit dat men meestal rond het 45e jaar voor naaien, lezen of schrijven aan een leesbril toe is. En dit is nog lang niet „oud"... Heel sjiek staat bij voorbeeld het halve brilletje, waar men voor verre beelden charmant overheen tuurt, ter wijl de halve onderkant als leesbril dienst doet. Andere mogelijkheid is het „comfort- leesglas" met vernieuwde op tische constructie van het brilleglas. Onderin zit de no dige leessterkte, die bovenin ontbreekt. Buiten beschouwing blijven natuurlijk aangeboren, zieke lijke oogafwijkingen. Zo'n 40 procent van de senior brildra gers heeft echter niet alleen voor dichtbij, maar ook voor veraf kijken het oogglas no dig. Ze moeten óf als jon gleurs met twee brillen goo chelen óf twee sterktes in één bril geslepen hebben: de vroe gere onflatteuze dubbelfocus- bril met de halve maantjes onderin. Nu is de oplossing gelegen in de multifocale gla zen, waarin meerdere sterktes onzichtbaar verwerkt zijn: het progressief glas. Men kan de glazen laten ontspiegelen te gen storende beelden door spiegeleffecten en ze zelfs naar wens een kleurtje laten geven. Het lijken dan net zon nebrillen, waarvan de tint zich kameleonachtig aanpast bij de lichtsterkte. TINY FRANCIS Bak met bier Ichev Wie geen kunstmatige middelen wil gebruiken, maar m»001 in milieuvriendelijke bestrijding, kan slakken heel goed rjjjjj1 door een bak met bier in de grond te graven, zodat de rai^s de bak gelijk ligt aan het aardoppervlak. Slakken zijn bier en komen op de geur ervan af. Als ze eenmaal in INSC zijn beland betekent dat hun einde. j""1'1 Grof genomen hebben we in de tuin te maken met twee slakken: de huisjesslak en de grijze veldslak die geenjoo meedraagt. Slakken zijn niet alleen schadelijke dieren. 4r b men plantenresten op en breken ander afval af. Ze leggejst (I eieren in hoopjes onder aardkluiten, bladeren en stenen®®'* voegen in muurtjes. Die eieren zijn heel klein en rond. jes die eruit komen zijn niet of nauwelijks te vinden, onfctav meestal doorzichtig en altijd slechts enkele milimeters grofeerv De slak overwintert in een hol diep in de grond. 300 In een oud handboek over de bestrijding van slakken wcL_ raad gegeven een handvol zemelen in de buurt te leggen VtK plaats waar regelmatig slakken worden waargenomen. Ofcar) zemelen komt een groot koolblad dat met een stokje wordpnn gezet tegen het wegwaaien. De slakken komen in het donPche dit eten af en blijven onder het beschuttende blad zitten. iF^ gende ochtend kunnen ze dan worden gevangen. 5-0-t Vange Op deze manier zijn er meer vallen te maken. Wie er de fr"" voor wil nemen, kan plankjes op steentjes uitleggen waa£^! de slakken beschutting zoeken. Regelmatige controle is B' om de dieren te vangen. ï-o- Alle slakkensoorten hebben een grote hekel aan zout, rOen kalk. Directe aanraking daarmee is meestal funest voor dat de dieren een hekel hebben aan warmte en zon zijn ze al in de schemering actief. Dan kunnen ze met behulp v^rij zaklantaarn en een paar schepjes zout ook eenvoudig Wem gedood. Bch Ook een beproefd, maar wel erg wreed middel is een opgj" van deeg (gemaakt van wat bloem met gist) op verschiPJ q plaatsen in de tuin te strooien. Door de geur van gist (die® de sla-markt helemaal in. Ook bij dit gewas beïnvloedt het weer de vraag in belang rijke mate. Daarnaast wordt er op het ogenblik meer con currentie ondervonden van de natuursla in het buiten land. De middenprijs voor een krop sla kwam uit op 19 cent. Bij weersverbetering zijn er hogere prijzen moge lijk. De prijs voor kroten daalde naar 45 cent per kilo. Boskroten brachten een zeer matige prijs op van 28 cent per bos. Bosuitjes noteerden 27 cent per bos. Het snel gro ter geworden aanbod van knolvenkel bracht lagere prijzen op. Er werd 2,25 per kilo betaald. Voor rabarber bleef de klok staan op 37 cent per kilo. Raapsteeltjes waren spotgoedkoop, namelijk 12 cent per bosje. Voor broccoli daalde de middenprijs naar 5,05 per kilo. Glasgroenten Met de sterk opgelopen kom- kommerprijzen was het in de afgelopen week snel gebeurd. De prijzen daalden net zo snel, zo niet sneller dan ze opgelopen waren. Voor de sorteringen van 36 t/m 61 lag de prijs tussen 26 en 49 cent per stuk. De aanvoer zit weer in de lift. De concurrentie op de Westduitse markt is op het ogenblik groter dan vorig jaar. Deze beide feiten zullen de prijs in de komende week onder druk houden. De pa- prikahandel lag in de afgelo pen week helemaal in de goot. Voor de groene papri ka's zakte de prijs ook hele maal weg. Voor rood was er ook geen sprake van enige verbetering. Beide sorterin gen brachten nagenoeg de zelfde prijs op. Voor groen werd er ƒ2,15 betaald en rood kwam niet verder dan ƒ2,10 per kilo. Het ziet er naar uit dat de piek in de aanvoer van rood weer ge passeerd is. Er worden voor rood hogere prijzen ver wacht. De prijs van de groe ne paprika's blijft de komen de week onder druk. Voor de tomatentelers was het ook in leveren geblazen. Voor zowel de ronde als de vleestomaten daalde de prijs. Bij de ronde tomaten bracht de A-export ƒ1,60 per kilo op. Vorig sei- CONSUMENTENINFORMATIE De prijs zakte helemaal weg bij de groene paprika's. Dikwandige diepvrieskisten niet goedkoper DEN HAAG Dikwandige diepvrieskisten besparen wel iswaar zo'n 35 procent ener gie, maar zijn door de hogere aanschafkosten uiteindelijk niet goedkoper dan kisten met een normale wanddikte. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek naar 17 diepvrieskisten met een in houd van ongeveer 300 liter, waaronder tien met een extra geïsoleerde en zeven met een normale wand. De prijzen va rieerden van 850 gulden tot 1300 gulden. Spaarstanden, voor zover aanwezig, zijn on bruikbaar, zegt de stichting. „Geen enkele kist haalde bij het onderzoek de vereiste temperatuur van min 18 gra den Celcius, waarbij levens middelen in een vriezer lan gere tijd goed blijven." Voorts bleek als een voordeel van dikwandige kisten dat ze ge middeld bijna 20 procent meer kunnen invriezen binnen 24 uur dan de nor- ders. De ontwikkelingskosten zijn vaak zo hoog, dat voor er maar een tekenpen op papier komt, besloten wordt een idee, hoe goed ook, niet te ontwikkelen en op de markt te brengen. „Marktverkenners" hebben een grote stem in het kapittel. Toen de kleurentelevisie haar intrede deed, was het een voorwaarde, dat er gewoon zwart-wit mee ontvangen kon worden. En toen nog jaren eerder platenspelers op de markt kwamen waar langs peelplaten mee afgedraaid konden worden, was weer zo'n voorwaarde, dat ook de oude 78 toeren-platen ten ge hore gebracht konden wor den. Nu staat de drie-dimensionale televisie voor de deur. Bij de industrie is inmiddels bekend, dat niemand meer naar „3-D tv" gaat zitten kijken als hij of zij daarbij een speciale bril moet dragen. Pas een systeem waarbij niets „moet" zal enige kans van slagen hebben. Dat is ook bij de ontwerpers be kend. Panasonic ontwikkelde een „echte" drie-dimensionale tv. Sinds de invoering van de eerste televisie is het steeds een droom geweest „diepte" aan het beeld toe te voegen. Vele methoden zijn sindsdien uitgeprobeerd. Vooral de al genoemde manier om het ge wenste effect te bereiken door middel van een specie met verschillend geklq verschillend g glazen is vaak beproef delijk is er nu een te systeem ontwikkeld j brillen e.d. Dit systeenl met vijf videocamera's! zijn opgesteld dat zonderlijk, onder een I hoek op het onderwef gericht. De opname wil maakt door deze vijf c« synchroon te bediene|< verschillende „teken van een onderwerp, m p beeldig gezien uit vi schillende richtingen, voortgebracht door ee puter en opgenomen d( verschillende videore< De vijf verschillende beelden worden weerg door de signalen te sym Jp seren. De beelden word ,'r'J geprojecteerd op een s ontwikkeld scherm me ledige structuur via eei renvideoprojectie-eenhi met een hoge helderhei |M|I jectie geschiedt gelipt door een halfspiegel p" fresnel-lens. Het scheri een dubbele functie, n; het formeren van vi schillende beelden opl fusor en het scheidq beelden. Het ziet er niet naar j dit waarschijnlijk erg il wekkende geheel I onze huiskamers zal bel Er is nogal veel voor» zowel aan studio-, zenf ontvanger-kant... TERE Veel nattigheid en een niet te hoge temperatuur zijn ide^HE omstandigheden voor slakken en het is dan ook niet verui lo lijk dat ze dit voorjaar in groten getale in onze tuinen ir. 11 huisgehouden. Slakken vreten letterlijk van alles, maar M®"* keur de meeste malse delen van planten, zoals jonge blaa£ uJl pril rood wordende aardbeitjes. ^ieda De slak is een weekdier en heeft behoefte aan vochtig&tnis: De meeste slakkensoorten leven dan ook in het water. EC Oi ten die wel op land leven blijven uit lijfsbehoud zo veel rrU^T uit het felle zonlicht. Als ze dat niet doen. verdampen zet,) n vocht en dat kan hun dood betekenen. Om dat vochtvel voorkomen heeft een op het land levende slak een slijm)NDA Wanneer het een periode koel en vochtig is geweest, ifrW" slakken een ware plaag vormen voor de amateurtuinder.'■'J™ omdat ze in het voorjaar veel voorkomen en alle plantje) beginnen te groeien, kan een klein legertje van deze di®s-Bi korte tijd een flinke schade veroorzaken. wrde Het is dan ook niet verwonderlijk dat verschillende lezer* gen wat er tegen deze beesten te ondernemen is. WeLfs middelen genoeg, maar erg prettige methoden om de s^jhoc kwijt te raken zijn er niet. Bij het tuincentrum zijn lokkofcag-fi koop waar de slakken op afkomen. Het is dan een kwesinnia de boel bij elkaar vegen en opscheppen. De slakken »c J- vernietigd worden door verbranding of door ze in zout w|00 deponeren. Indh lel: c maalwandige vriezers. De stichting vindt verder dat de thermostaten bij alle appara ten op onhandige plekken voorkomen en dat de op schriften bij knoppen nogal eens onduidelijk zijn. Ook de gebruiksaanwijzingen schie ten bij de meeste diepvrieskis ten te kort, aldus de stichting. Het testrapport in de vorm van een brochure is te bestel len door overmaking van 3,- op postgironummer 1477321 ten name van Stichting Ver gelijkend Warenonderzoek, Sweelinckplein 74 te Den Haag, onder vermelding van „diepvrieskisten". Sommige ontwikkelingen ha len het net niet, andere, waar van je normaal gesproken zou kunnen verwachten, dat ze geen enkele vooruitgang bete kenen. vinden vanaf het mo ment dat ze op de markt ko men een gretig publiek: ze voorzien in een behoefte. In de tijd dat de produktiekosten van een artikel nog laag wa ren, kon de fabrikant, die ge loofde in z'n artikel, zich ver oorloven te zeggen dat „als je maar de tijd nam en genoeg plaatsruimte had" je op den duur alles kwijt zou raken. Tegenwoordig is dat totaal an- Gouddoublé herenmontuur, aan de onderkant half randloos. De damesbril is van gekleurd nylondraad en metaal zonder rand aan de bovenzijde. De „echte" drie-dimensionale tv van Panasonic.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8