ezbollah opereert een waas van eheimzinnigheid ANC roept op tot algemene opstand tegen apartheid VS: Russen geven vertekend beeld van Genève [P] BONN EN PARUS EENSGEZIND OVER EUREKA-PROJECT tante sikhs, schijnbaar ontwapend, presenteren alsnog bittere rekening £CIA schreef boek —an S jevtsjenko 4& '4/ ^tenland" CcidócSornxmt VRIJDAG 28 JUNI 1985 PAGINA 5 Scfis verbiedt inzet r epen tegen Nicaragua tS^HlNGTON Het Amerikaanse van Afgevaardigden heeft zich f en met 312 tegen 111 stemmen proken tegen het inzetten van Ti.ikaanse gevechtseenheden tegen ™ndinistische regering van Nicara- vikkRet verbod was een initiatief van heepmoeraat Thomas Foley. Tegen- Naders van het voorstel zeiden dat het nnrl'tel Reagans handen tezeer zou n als er aanslagen gepleegd wor- dm§ egen Amerikanen en overzeese iatjes. Zij betoogden ook dat de VOggdheden van de president als op- gj velhebber van de strijdkrachten o iwettige wijze ingeperkt zouden r har11' NCÖ Ex-premier Smith weer in parlement BULAWAYO Ex-premier Ian Smith, de laatste blanke premier van Rhodesië vóór er onder de naam Zimbabwe zwart meerder- heidsbestuur kwam, is gisteren her kozen in het parlement van Zim babwe. Dat gebeurde bij verkiezin gen voor blanken. Ondanks het goede resultaat van Smith en twee van zijn partijgenoten in Bulawayo zal de Conservatieve Alliantie niet alle 20 blanke parlementszetels winnen. De 2,9 miljoen zwarte kie zers gaan maandag en dinsdag naar de stembus bij de eerste algemene verkiezingen sinds de onafhanke lijkheid in 1980. Italiaanse markiezin ontvoerd ROME Drie gemaskerde mannen mét semi-automati- sche wapens hebben gisteren bij haar landgoed in de buurt van Montalto di Castro, een dorp op 130 kilometer ten noordwesten van Rome, de 37-jarige markiezin Isabella Guglielmo Grazioli della Ro- vere, ontvoerd. De markiezin was in het gezelschap van een renpaardentrainer en voorma lige jockey, Enzo Santoro, die door de ontvoerders werd mishandeld, maar niet werd meegenomen. Britse marine zou signalen van zwarte doos hebben opgevangen CORK Onderzoekers van de Britse marine hebben gisteren een zwak, on derbroken signaal waargenomen van de zeebodem voor de Ierse kust waar zondag een Boeing 747 van Air India neerstortte. Zij zijn er echter niet ze ker van of het signaal afkomstig is van de recorder met vluchtgegevens, de zogenaamde zwarte doos. Zelfs als de signalen afkomstig zijn van de zwarte doos, dan nog is het onwaar schijnlijk dat de recorder uit zee ge haald kan worden. De doos zou op een diepte liggen van ruim een kilo meter. Verslaafde Amerikaanse soldaten vormen gevaar voor veiligheid WASHINGTON Drugs- en alcoholmisbruik on der Amerikaanse soldaten in Europa is wijdver breid en vormt een voedingsbodem voor de activi teiten van de Russische inlichtingendienst. Dit is gisteren bekendgemaakt door enkele vooraan staande Amerikaanse deskundigen op dit gebied. Tijdens een hoorzitting van een Senaatscommissie verklaarde LaPlante, het hoofd van een therapeu tisch team van het Amerikaanse leger, dat veel militairen tijdens de uitoefening van hun taak al cohol en drugs gebruiken. Volgens Laplante zoe ken Russische agenten in bars en bij andere socia le gelegenheden contact met verslaafde VS-mili- tairen. NIEUW SURINAAMS KABINET BEEDIGD PARAMARIBO In Suriname is vandaag een nieuw kabinet beëdigd, ditmaal, aldus sterke man Bouterse, „zonder politieke banden met vakbon den of het bedrijfsleven". Het nieuwe kabinet telt 14 leden en komt opnieuw onder leiding te staan van premier Wim Udenhout. De vorige regerin- g-Udenhout trad woensdag af na een zittingster mijn van een half jaar. Volgens Bouterse stelde deze stap hem in staat een representatievere rege ring te vormen. Alle ministers uit het oude kabi net op één na keren terug en er worden vijf nieu we ministers benoemd. De vroegere vice-premier Frank Leeflang. die tot dusver in alle zeven kabi netten sinds de militaire machtsovername zitting heeft gehad, wordt waarschijnlijk juridisch advi seur van Bouterse. bekehd. Evenmin "is bekend wie de leiders zijn. Bij de meeste Hezbollah-leden kan worden gehoord dat elke sji- 'it in principe tot de bewe ging behoort. De meer gema tigde sji'iten zijn het daar niet mee eens. Van een deel van de Hezbollah-aanhan- gers iz bovendien bekend dat zij ook actief zijn binnen de veel gematigder Amalbewe- ging, die onder leiding staat van Nabih Berri. De Hezbol lah kent geen lidmaatschap of schema van geregelde par tijbijeenkomsten en is daar om niet te beschouwen als een organisatie. Dit versterkt het schimmige karakter van de Hezbollah. iSIA Een van de ongrijpbare secten ibanon is de door Iran ■unde sji'itenbewe- Hezbollah (Partij van Deze fundamenta ls partij, die twee n geleden de kaping he* l het TWA-toestel uit- 11 Lfae, lijkt aan invloed lt ™'f7innen onder Libanese «ede V1- Overal in West- ?sluitiroet staat op muren in lat de verf het symbool van uitge^eWeging: een opgehe- 'rzel vuist met een machi- EN<reer- de aanhang die de Hez- dih heeft is vrijwel niets ■gratf opp IHINGTON Het boek van Arkadi N. Sjevtsjen- le hoogste Sovjet-functionaris die ooit naar de Ver- Ie Staten overliep, is eigenlijk door de Amerikaan- Jinlichtingendienst CIA geschreven. Dit schrijft de - jjcrikaanse criticus Edward Jay Epstein, die eerder officiële onderzoek naar de moord op Kennedy be id. [ein noemt zich in een artikel voor het blad New Republic Izine expert in veiligheidszaken. Sjevtsjenko, die een hoge ihad bij de Verenigde Naties, liep in 1978 over naar de CIA, I-voor hij sindsdien werkt als adviseur. Zijn vrouw pleegde [en zelfmoord. Hij heeft nog een zoon en een dochter in de jet-Unie. Epstein vindt dat Sjevtsjenko weinig nieuws weet èrtellen over de huidige gang van zaken binnen het Kremlin e Russische geheime dienst. Zijn oorspronkelijke boek met ioires werd door verscheidene uitgevers afgewezen als „on- oopbaar". Na dit echec ging de CIA zich ermee bemoeien, 5 Epstein, die het zou hebben opgetuigd met thrillerachtige "lenten. De leiders van Amal (Hoop) hebben ontkend betrokken te zijn geweest bij de kaping van het TWA-vliegtuig. Wel heeft Berri de belangrijkste eis van de kapers vrijla ting door Israël van de ruim 700 Zuidlibanese gevangenen overgenomen toen hij aankondigde te zullen be middelen tussen de Hezbol lah en de Verenigde Staten. Hiermee lijkt Berri de wind uit de Hezbollah-zeilen te willen nemen, waarmee hij zijn leiderspositie over de Li banese sji'iten wil accentue ren. Eén van de weinige duidelij ke kenmerken van de Hez bollah is dat de aanhangers zich geheel achter de islami tische revolutie in Iran scha ren en het geestelijk leider schap van de ayatollah Kho meini erkennen. De bewe ging heeft haar wortels in de Oostlibanese stad Ba'albek. Na de revolutie in 1979 in Iran stuurde Khomeini een heden van zijn revolutionai re garde naar Ba'albek om het licht van de oorspronke lijke islam verder te verbrei den. Een woordvoerder van de Amal-beweging zei onlangs dat de Hezbollah zijn orders Een Israëlische vrouw geeft hier bij wijze van verwelkoming een schijnbare „rechtse" op het gezicht van de ex-wereldkampioen boksen Mohammed Ali. Hij arriveerde gisteren in Jeruzalem om daar de vrijlating te bepleiten van de ruim 700 Zuidlibanezen, die door Israël gevangen worden gehouden. rechtstreeks betrekt van de niet bij blijft en dat via de Iraanse ambassade in Da- Iraanse missie ook wapens mascus. Diplomaten in de en geld naar de geestver- Syrische hoofdstad zijn er- wanten in Libanon worden van overtuigd dat het daar gesluisd. T>!> Voortijdig gestrand Bij het opstij gen van deze DC-10 in het Puertoricaan- se San Juan klapten giste ren vlak voor het opstijgen de banden, waardoor het toestel strand de in een na bijgelegen moeras. De passagiers kw ramen met de schrik vrij. JOHANNESBURG Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft gisteren een dringend appel gedaan op de Zuidafrikaanse bevolking om in opstand te komen tegen het blanke minder heidsregime. Zwarte politiemensen en soldaten werden opgeroe pen hun wapens op te nemen. Het einde van de apartheid is na bij, zo stelde het ANC in een telexbericht vanuit de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. De oproep was feller dan eerdere ANC-verklaringen. De zwarte reus komt op, groot en sterk. Hij verbreekt de ketenen die hem eeuwenlang vastgebonden hebben, aldus het ANC. Er hoort geen plaats te zijn waar de vijand kan rusten. Afgelopen dinsdag verklaarde ANC-voorzitter Tambo tegenover verslaggevers in Loesaka, dat het ANC besloten had de guerrillastrijd tegen Zuid- -Afrika op te voeren. Het zal volgens Tambo steeds moeilijker worden een onderscheid aan te brengen tussen harde en zachte doelen, waardoor mogelijk meer burgers zullen sterven. Het ANC werd opgericht in 1912 en in 1960 verboden in Zuid-Afri- ka. Een jaar later gaf de organisatie haar uitgangspunt van vreedzaam verzet op. WASHINGTON De regering-Reagan heeft Sovjet- -leider Michail Gorbatsjov er gisteren van beschuldigd een vertekend beeld te geven van de onderhandelin gen in Genève. Bovendien twijfelt ze aan de „ernst" waarmee de Sovjet-Unie het Geneefse overleg bena dert. De scherpe Amerikaanse verklaring is een reactie op een toe spraak van Gorbatsjov, waarin deze zinspeelde op een mogelijk vertrek van de Sovjet-Unie uit Genève als de Verenigde Staten hun standpunt niet wijzigen en doorgaan met het onderzoek naar een anti-rakettenschild in de ruimte. „We zijn verbaasd over het vertekende beeld dat Gorbatsjov geeft van de onder handelingen in Genève", aldus de verklaring. De Sovjets maken zich schuldig aan „tijdrekken". Volgens de Amerikanen hebben de Russische onderhandelaars geweigerd een constructief ge sprek te beginnen over de SDI-technologie en hebben ze alleen maar geprobeerd de discussie over vermindering van de kern wapens te koppelen aan de eis dat het SDI-onderzoek wordt stopgezet. De „schijnheiligheid" van dit standpunt is des te frap panter omdat de Sovjetunie al jaren bezig is met onderzoek naar defensiesystemen tegen raketten. hikbre ««oaei if e RITSAR Van de extremistische sikh- peringen, het Dash- ook wel Tiende Re ent genoemd, en de ratie van Sikh-stu- :en die de verant- irdelijkheid hebben eëist voor het veronge- ken van het Air India el, zou met het nodi- cynisme gezegd kun- worden dat beiden appeltje te schillen ien met de Indiase re- ing. De leiders van twee terroristische organisaties werden vorig jaar juni in de Gouden Tempel door regerings troepen vermoord. De met kogels doorzeefde lij ken van de president van de studentenfederatie en van ge neraal Shubeg Singh, de ge-- pensioneerde Indiase officier die het Dashmesh Regiment vermoedelijk heeft opgericht, werden vlak naast elkaar ge vonden toen de regeringstroe pen na vier dagen van hevige gevechten de Gouden Tempel binnenvielen. De twee leiders zijn inmiddels door hun volge lingen tot „heilige martelaars" verklaard en de Indiase auto riteiten nemen aan dat beide organisaties ook gezworen hebben de dood van hun lei ders te wreken. De studentenfederatie bestaat al sinds het begin van de jaren vijftig en tot Bhai Amrik Singh op het toneel van de fe deratie verscheen, verschilde deze organisatie niet van de andere studentenbonden in In dia. Met de komst van deze man, de rechterhand van de fanatieke Sant Jarnail Singh Bhindrawale, onderging de fe deratie echter een radicale verandering. Al gauw ontpop te de studentenfederatie zich als een fanatieke en geweldda dige groepering, die actief deelnam aan de strijd van de militante Sant Bhindrawale te gen de Indiase regering. Inzet is een grotere politieke en reli gieuze zelfstandigheid voor de sikhs in Punjab. Volgens politierapporten was voornamelijk deze studenten- federatie verantwoordelijk voor de golf van terroristische aanslagen op de Hindoe-bevol king in april en mei 1984. Dat bracht Indira Gandhi er uit eindelijk toe het Indiase leger in te zetten bij de strijd om de Gouden Tempel, waar de lei ders van de studentenfederatie en andere militante extremis ten zich schuilhielden. De studentenfederatie is ech ter ook na de bezetting van de tempel in Amritsar zichtbaar aanwezig gebleven, hoewel het nog slechts een zwakke afspie geling is van de vroeger zo mi litante organisatie. De meeste leden zijn ofwel gearresteerd of staan onder voortdurende politiebewaking. Geesteskind Men neemt aan dat het terro ristische Dashmesh Regiment het geesteskind was van gene raal Shubeg Singh. Deze oor logsheld uit de oorlog tegen Bangladesh wilde zijn gram halen bij de Indiase regering omdat hij oneervol uit het le ger ontslagen zou zijn. Hij be weerde dat zijn rivalen in het leger hem onterecht beschul digd hadden medeplichtig te zijn aan een verduisterings zaak. Ondanks zijn herhaald protest dat hij onschuldig was, hadden de autoriteiten hem onrechtvaardig behandeld om dat hij een sikh was, zo ver klaarde Shubeg. De ex-generaal zou dit regi ment persoonlijk hebben ge traind en opgeleid tot een ter reurgroep, die de aanslagen uitvoerde op diegenen die op de „dodenlijst" van Sant Bhin drawale en zijn bondgenoten stonden wegens hun „misda den" tegen de sikhs. De terreurgroep ondernam haar eerste grote acties in april 1984 en eiste de verantwoorde lijkheid op voor de moord op een gematigde sikh-leider, die openlijk kritiek had geleverd op Sant Bhindrawale. In de daaropvolgende week ver moordde de terreurgroep een parlementslid van Indira Ghandi's Congrespartij en een oppositieleider. Beiden waren Hindoes en de moorden zorg den voor paniek in de Hindoe gemeenschap in de Indiase deelstaat Punjab. Met de dood van Shubeg in de Gouden Tempel leek er een einde te zijn gekomen aan de terreurgroep. De politie was ervan overtuigd dat alle leden waren omgekomen in de strijd om de Gouden Tempel. Na het inzetten van de rege ringstroepen bij de Gouden Tempel hadden de beide orga nisaties een tijd lang geen ac ties meer ondernomen. Uit re geringsrapporten van de afge lopen maanden bleek echter dat de terroristische sikhs-or ganisaties zich weer gereorga niseerd hadden en van plan waren een tegenoffensief te lanceren. Vorige maand bleek maar al te duidelijk dat de ter roristen weer met hun acties begonnen waren. Bij bomaan slagen in Delhi en andere In diase steden kwamen bijna honderd mensen om. Midje verholen en de knap-mutator jlroelk „Hier rechts af, baas." zei agent 009, ze in Gravendrecht waren aangekomen, i je door dit kleine straatje rijdt, snij je een stuk af. Kijk, daar heb je de firma Meyer en leribbe ai. „Jopie keek smidje „Pjotr" Ver- n vreugdevol aan en vervolgde: „Wat een hè baas? Hier gaat wat handel om, dat je wel zien." „Nou en of," grinnikte deze. heb zo'n idéé, dat ik hier wel goed slagen Ga jij nu maar een uurtje rondkijken, ventje. doe ik intussen mijn bestellingen. Ik moet nog even een paar belangrijke telefoonge- 'kjes voeren. We spreken dus af: over een Ije weer hier bij de auto. Amuseer je, Karel- ..Dat zal ik. baas. Dat zal ik." antwoord- igent 009, en met deze betekenisvolle woor den liet hij de bedriegelijke heer J. J. F. Verho len alleen... Nu zou ook gauw blijken, dat de firma Meyer en Vijfderibbe er zeer vreemde activiteiten op na hield. Jopie 009 de Bietel ging namelijk langs een omwegje het kantoor binnen en sprak de strenge juffrouw Dubbelsnuf aan, die daar zat om de bezoekers te ontvangen. „Zo, stralende schoonheid," grinnikte hij. „Is de kolonel bin nen?" „Kijk nou 'es!" zei juffrouw Dubbels nuf vinnig. „Daar hebben we zowaar agent 009 in zijn allernieuwste vermomming als provo nummero èén van de B.G.D.I" „Mijn welge meende complimenten, schoonheid." antwoord de Sjeems Pond. „Ik had niet gedacht, dat je me zó gauw zou herkennen." X Oudste man ter wereld De Japanner Shigechiyo Izuml wordt beschouwd als de langst levende man ter wereld. Vandaag viert hij zijn honderdtwintigste ver jaardag. Izumi heeft zijn le ven lang op het eiland To- kunoshima gewoond en uitsluitend geleefd van groenten en vis. Hij loopt zonder stok, leest zonder bril en hoort zonder ge hoorapparaat. BONN/PARIJS Aan de vooravond van de Europe se top die dit weekeinde in Milaan van start gaat, zijn West-Duitsland en Frankrijk het eens gewor den over samenwerking op technologisch gebied in het kader van het Franse Eureka-project. West-Duitsland dat zich aan vankelijk uitsluitend wilde richten op het Amerikaanse Star-Wars-project, heeft zijn enthousiasme de afgelopen weken sterk ingetoomd, n. de rol van de eerder dit jaar dooi minister Weinberger uitgeno digde Europese regeringen in Washington op een bijzonder laag pitje blijkt te staan. Wel is Washington nog steeds zeer geïnteresseerd in deelname van Europese bedrijven. Daar voor zijn al de nodige contrac ten afgesloten. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher en de Franse minister Dumas bereikten deze week overeen stemming over de wenselijk heid het Franse project te rea liseren. „We hebben geconsta teerd dat we precies dezelfde definitie hebben van het Eure- kaproject. Het tussen Parijs en Bonn overeengekomen docu ment zal in Milaan worden voorgelegd aan de aan de acht andere leden van de Europese Gemeenschap. De Frans-Duitse samenwer king bestrijkt de volgende drie terreinen: onderzoek naar voor de markt bestemde tech nologie, onderzoek naar tech nologie ter bestrijding van de milieuvervuiling en ontwikke ling van nieuwe technologie op gebieden waar Westduitsers en Fransen reeds samenwer ken. Europese Unie President Mitterrand en bondskanselier Kohl lanceren vanavond een voorstel om te komen tot een nieuw voorstel voor een Europese Unie. Vol gens Kohl moet het voorstel de basis leggen voor de Vere nigde Staten van Europa. Mocht het voorstel niet de steun krijgen van alle EG-lan- den, aldus Kohl, dan moeten de landen die het plan wel steunen maar tot een nauwere vorm van politieke samenwer king komen in Europa met twee snelheden. Desnoods moet de samenwerking be perkt blijven tot Frankrijk en Duitslano, zo wordt in Bonn en Parijs gezegd. Volgens de Franse woordvoerder Vauzelle moet er een soort algemeen se cretariaat van de Europese mi- nisterrraad in het leven wor den geroepen en moet er va ker bij meerderheid worden gestemd. Groot-Brittannië is een ver klaard tegenstander van het Verdrag van Rome, waarbij de gemeenschappelijke Europese Markt werd opgericht, zeker als dat verbonden wordt met het concept als dat van een statenbond. Ook Griekenland en Denemarken zijn tegen een Europese Unie. De Engelsen hebben overigens voor de top in Milaan ook voorstellen ge daan om de politieke samen werking tussen de EG-landen te vergroten. V 4

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5