De Dakota is geen straalpijp maar Vi beschaafde oude heer WENEN «g'SIJTHOFE 1V£M Bk Kunstschatten verdwenen in storm die nooit woedde Personeel als wetenschap DC-3 ZIET ABRAHAM: Afstoten van kerntaken is acceptabel bij plaatsing raketten Mé. BINNENLAND/BUITENLAND EeidaeSommoi VRIJDAG 28 JUNI 1985PAC(r[,EI' Honderd extra banen basisonderwijs DEN HAAG De Kamer heeft met algemene stemmen een motie Dijkstal (VVD) aan genomen die honderd extra le raren in het basisonderwijs zal opleveren. De motie behelst dat onderwijzers aan de basis- chool niet verplicht kunnen worden een (deeltijd)baan aan meer dan twee scholen aan te nemen. Met de uitvoering van de motie is een bedrag van 5,5 miljoen gulden gemoeid. De staatssecretaris zal zich nog be raden over de uitvoering van de motie. Hij weet nog niet waar hij het geld vandaan moet halen. Voorstel voor betere wegen rond Schiphol SCHIPHOL Nog dit jaar gaat er een nota voor advies naar de Raad van de Waterstaat over rijksweg 22 in het westen van de gemeente Haarlemmermeer. In die nota zullen tevens voorstellen worden op genomen van het ministerie voor een ver betering van de rijkswegen A-9 Haarle- m-Amstelveen en A-4 Amsterdam-Den Haag. Dit heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gisteren op Schip hol meegedeeld tijdens de door haar ver richte officiële opening van het nieuwe gebouw van het luchtvrachtbedrijf Road Air. Rijksweg 22 moet de verbinding gaan vormen tussen de A-9 en een nog nader te bepalen punt in de Haarlemmermeer of de A-44. Over het aanleggen van deze weg wordt al jarenlang gesproken. Jarige prins Prins Bernhard viert morgen zijn 74e verjaardag. Hij viert die dag in huiselijke kring op Soestdijk, waar hij herstelt van de operatie die hij dit voorjaar heeft ondergaan. TILBURG In september van dit jaar kan aan de Katholieke Hogeschool Tilburg (KHT) de studierichting personeelsweten schappen van start gaan. De nieuwe opleiding speelt in op de behoefte om personeelsvraag stukken op te lossen vanuit een wetenschappelijke invalshoek. Studenten die het eerste jaar economie, rechten, psychologie of sociologie met goed gevolg hebben afgelegd, kunnen aan de nieuwe opleiding deelnemen. De studierichting personeelsweten schappen leidt op tot coördine rende en adviserende functies in arbeidsorganisaties. Rietkerk wil rampen wet heroverwegen DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnen landse Zaken is bereid de rampenwet te hero verwegen. De bewindsman zei dit gisteren in Den Haag, toen hij het rapport De Carnavalsop tocht der Planprocedures in ontvangst nam van een commissie met als voorzitter Vonhoff, com missaris der Koningin in Groningen. De com missie stelt voor allerlei régels rond het opstel len van plannen te schrappen, omdat ze leiden tot onnodig werk, bureaucratische rompslomp en een teveel aan overheidsbemoeienis. De rampenwet verplicht de gemeente zich voor te bereiden op alle „denkbare" rampen en in de woorden van Vonhoff is daarmee enorm veel creativiteit vrijgemaakt bij ambtenaren, die re gels en maatregelen opgesteld hebben die in praktijk nooit of niet goed zullen werken. AMSTELVEEN De DC-3, ofwel de „Dakota" van McDonnell Douglas, lijkt voor de eeuwigheid geschapen. Het is alweer vijftig jaar geleden dat dit verkeersvliegtuig uit de fabriek in Santa Mo nica rolde en zijn eerste proefvlucht maakte. Toch pruttelt de DC-3 nog steeds een woordje mee in de burgerlucht vaart. En steeds meer mensen raken voorgoed in de ban van deze zil veren vogel, die sedert een jaar ook in Neder land weer regelmatig zijn vleugels uitslaat. „Inmiddels hebben wel zo'n miljoen mensen onze Dakota op verschillende luchtshows in het land gezien", schat Anne Cor Groeneveld, ver keersvlieger bij Transavia. In 1982 richtte Groeneveld sa men met zijn collega Cor van Gelder de Dutch Dakota As sociation (DDA) op, een vere niging met als doel weer een originele DC-3 in Nederland te laten vliegen. En dat is ge lukt. Drie jaar later staat de vereniging, met inmiddels 1500 leden, op het punt een tweede Dakota bij de Finse luchtmacht aan te schaffen. „We moeten aan de toekomst denken", overweegt Groene veld. „Het toestel dat we nu hebben wordt zo vertroeteld dat we er nog wel dertig jaar mee vooruit kunnen. Maar daarna? Daarom hebben we een bod uitgebracht op de twee laatste Dakota's van de Finse luchtmacht. Mogen we er een kopen, dan gaat die meteen in de motteballen om in het jaar 2010 weer vlieg- klaar gemaakt te worden. Zo kan de Dakota nog tot ver na de eeuwwisseling in de lucht blijven". Bolknak De leden van de DDA, en Anne Cor Groeneveld mis schien in het bijzonder, dra gen de Dakota een zeer warm hart toe. Waarom? Aan de grond, met het neusje omhoog, heeft de Dakota toch meer weg van een door zijn heupen gezakte hond die wat weemoedig naar het hemelrijk staart. En de romp van het vliegtuig verraadt nog weinig van het aërodynamische vernunft van de huidige vliegtuigen. De vergelijking met een bui tenmodel bolknak dringt zich op. Groeneveld veert van zijn stoel, bij het horen van zo veel onbegrip. „Kom, kom, realiseer je wel dat we het Cor Groeneveld en Coert Munk van de Dutch Dakota Association voor het onderwerp van hun trots. hier hebben over een histo risch ongeëvenaard toestel. Er zijn er ruim twaalfdui zend gebouwd, een absoluut record. De KLM is er groot mee geworden. In bezet Ne derland heeft de DC-3 para troepen gedropt, in Zeeland waren ze betrokken bij de reddingsacties na de waters noodramp. Veel mensen zijn met een Dakota voor het eerst de lucht in gegaan. En dan te bedenken dat er in de wereld nog zo'n driehonderd rondvliegen". En het blijft niet bij deze glansrijke reputatie. Het is niet moeilijk om Groeneveld, DDA-penningmeester Coert Munk, en de actieve leden Rob Stolk en Jan Moeren hout een lofzang te ontlok ken over hun oogappel. Je bent nu eenmaal Dakota-gek, of je bent het niet. Moerenhout, in zijn normale doen instructeur bij de Rijks luchtvaartdienst, zoekt naar woorden om zijn liefde te be tuigen. „De Dakota is eh, de aristocraat onder de vliegtui gen", zegt hij nadrukkelijk. Penningmeester Munk vult aan: „Het is een vliegend mo nument, dat is het". Voorzit ter Groeneveld meent: „Een Boeing is maar een ordinaire straalpijp vergeleken bij deze kist. Als je die motoren hoort; dat gaat door je hele lijf". Moerenhout: „De Dakota fluistert als een oude heer; beschaafd en doorleefd". De Dakota, wij mogen er niet langer aan twijfelen, is de topper onder de vliegtuigen. Nog steeds. Hoe is anders het succes van de DDA, geheel particulier initiatief, te ver klaren? Groeneveld: „Overal op mijn weg kwam ik men sen tegen die laaiend enthou siast raakten over ons idee om in Nederland een vlie gend museum te runnen: col lega's, politici, vrienden, ver slaggevers, managers Wij verkeren nu in de unie ke situatie dat we als vereni ging ons eigen onderhouds- team hebben, eigen piloten, stewardessen, een audio-vi- suele dienst, financiële des kundigen, noem maar op. Voor ieder actief lid is er een stand-by, zodat we nooit zon der mensen hoeven te zitten. We leiden nu al piloten en onderhoudsmensen op voor de Dakota die in 2010 moet gaan vliegen". De DDA-leden putten hun grootste geluk uit het innige contact met hun „eigen" vliegtuig, tijdens de vele bij eenkomsten van de Dakota- vereniging. Groeneveld: „De bedoeling van de vereniging was om het in principe aan iedereen mogelijk te maken in een Dakota te vliegen en direct betrokken te raken bij deze unieke machine. Daar om organiseren we voor onze leden regelmatig rondvluch ten en bezoeken we lucht shows in het land, zodat niet- leden hem tenminste kunnen elite-club. Onder de leden zijn mensen uit alle geledin gen van de bevolking; jon gens met een krantenwijk, maar ook Frits Philips. Groe neveld: „Ons jongste lid was een nog ongeboren kind, dat door zijn aanstaande moeder werd ingeschreven. Maar er is ook een blinde mevrouw van 93 regelmatig bij het toe stel te vinden. Ze moet door twee mensen ondersteund worden en ze geniet dan van het geluid van die machine, de geur van hete olie, de warme wind in haar gezicht. God weet wat er dan in haar omgaat". Reünie Volgende week zaterdag, als de DDA op het vliegveld in Eindhoven het 50-jarige be staan van zijn troetelkindje viert, wordt alle leden een gratis rondvlucht aangebo den. Groeneveld verwacht dat ten minste tien metalen werkpaarden op de „reünie" in Eindhoven samenkomen. De voorzitter: „Een ernstig rijke man uit de VS die zelf zeventig oude vliegtuigen be zit, beloofde me deze week dat hij zijn Dakota naar Eindhoven zal vliegen. Dat is toch een geweldige prestatie voor een vliegtuig van die leeftijd?". Coert Munk, die de organisa tie van het vliegfeest op zich heeft genomen, verwacht ze ker 20.000 belangstellenden. Behalve navigatievluchten, een ballonvaart en een feest tot laat in de avond wordt ook een verkiezing van de „meest charmante" Dakota georganiseerd. Vanaf zater dag is ook een boek over de Dakota te koop, dat een over zicht geeft van de onstaans- geschiedenis en de nog le vende historie van de DC-3 in Nederland. Op het DDA-terrein op Schiphol-oost poetsen enkele tientallen leden zich deze da gen een ongeluk om met hun Dakota op de manifestatie hoge ogen te gooien. Ook aan de navigatievlucht, van Schiphol naar Eindhoven, zal de DDA-Dakota meedoen. Moerenhout: „Dat gaat op de oude manier: een lijntje op de kaart en dan goed uit je dop pen kijken. Tijdens de vlucht- moeten de piloten allerlei vragen beantwoorden over wat daar beneden te zien is. Noem het maar een puzzel- tocht door de lucht". Met een Dakota, zo blijkt, is nog steeds veel mogelijk. De DDA doet zijn uiterste best dat zo te houden. Want, zoals de voorzitter het verwoordt: „Een stukje prachtige tech niek mag je nooit laten ver roesten. Een Dakota als mo nument op de grond is mooi, maar hij hóórt in de lucht". PAUL KOOPMAN Het boek „Dakota - onder Nederlandse vlag", is uitge geven bij De Alk BV in Alkmaar en kost 39,50 LORDCARRINGTON: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als in Nederland kruisraketten wor den opgesteld zal de NAVO er weinig moeite mee heb ben dat de Nederlandse krijgsmacht enkele kerntaken afstoot. Dit zei de secretaris-generaal van de NAVO, de Brit Lord Carrington, gisteren na afloop van een kort bezoek aan Den Haag. „Het plaatsen van kruisraketten is belangrijker dan het handhaven van alle huidige kerntaken", aldus Carrington tijdens een persconferen tie. Zoals bekend heeft het kabinet een vermindering van het aantal NAVO-kerntaken in het vooruitzicht gesteld als het 1-juni-be- sluit van vorig jaar zou leiden tot plaatsing van raketten in Woensdrecht. ..Als het zover is moet er natuurlijk nog wel over leg over het afstoten van kerntaken worden gevoerd, maar ik denk dat het voor de NAVO zeker acceptabel zal zijn", zei Car rington. De NAVO-topman voerde gisteren besprekingen met premier Lubbers en de ministers De Ruiter (Defensie) en Van den Broek (Buitenlandse Zaken). Ook bracht hij een bezoek aan koningin Beatrix. In zijn gesprekken met de bewindslieden verklaarde hij, evenals eerder deze week de Amerikaanse vice-president Bush deed, dat de NAVO ervan uitgaat dat Nederland op 1 no vember zal besluiten kruisraketten op te slaan. Ook beklem toonde hij het belang van een verbetering van de conventionele wapens in de komende jaren. Over de financiële bijdragen van Nederland aan de NAVO is niet gesproken. Tijdens de persconferentie zei Carrington dat Nederland niet verplicht is deel te nemen aan het Amerikaanse onderzoekspro gramma voor een verdedigingsstelsel in de ruimte (Star Wars). „De Nederlandse regering is vrij om te beslissen hoe zij tegen over dit project staat. Als men hier zou besluiten er niet aan mee te doen, zal dat naar mijn overtuiging geen effect hebben op de Nederlands-Amerikaanse verhoudingen", aldus Carrington. Minister Scjis ve kiest voor epen voortbestaamNGT van NCO fr sproken DEN HAAG - CE' Schoo van ontwikkflet vei samenwerking heimocra politieke wil de Nat?rs v*n Commissie Voorlff1 en Bewustwording!"* wikkelingssamenwejiaties. (NCO) te laten vofegdhed- staan. Dat bleek gi»velhet na afloop van het gfwettif dat de minister har"- bestuur van de NCC Onderwerp van dat was een nieuwe subsicf ling voor de NCO. De n zal hiertoe volgende we* voorstel aan het kabine leggen, waarna ook de Kamer er nog over zal jf debatteren. NCO-voorzitter dr. H. 1 zei na afloop van het g dat de minister nog nc| veel goede bedoelingeij uitgesproken jegens de en dat als haar opvattij delijk is geworden mandaat voor de NCO geval verlengd moet 1 Wel zijn er in de discus! gens Roethof een aant, stige problemen overgef vooral wat betreft een ingewikkeld vetorecht de minister ten aanzi^f NCO-activiteiten en 1 betreft de verminderi de apparaatskosten NCO. Volgens Roethof^ zeker tot ontslagen leid( Afgraven kali Margrate afgev DEN HAAG Aan zal voorlopig geen vergfche worden verleend vootjen g steenwinning op het 1 het van Margraten in LiLe Dit heeft minister Smis- van verkeer en waterst/ teren aan de Tweede P0- meegedeeld. Het besluitlroet form het advies dat d$ ver: van State heeft uitge^gwe Milieuorganisaties hebbe vujs van meet af aan verzet het afgraven. De ENPve destijds beroep aanget" de tegen een weigering dah h« provincie voor de winni( kalksteen bij Margratr minister schrijft aan de 1 dat de regering een belt /T ta in voorbereiding heefl het lange-termijnbeleicX^ de voorziening van oppf te-edelfstoffen in ons li ADVERTENTIE Met uw krant naar 8-daagse luxe tourlngcarreis J 490aa 1 Vertrek 13 en 20 juli a.s. Wenen is een stad met veel cultuur, traditie en geschie denis. Voor wie eens van de barokke pracht van deze keizerstad wil genieten hebben wij een 8-daagse luxe touringcarreis naar Oostenrijk georganiseerd. Het ver trek is zaterdag, waarop vanuit Den Haag en Rotterdam via Venlo, Keulen. Frankfurt, Wurzburg naar het over nachtingshotel in Geiseiwind wordt gereden. Zondag gaat het via Neurenberg door het Donaudal, Passau. Linz en St. Polten naar Laaben in het Wienerwald. Gelo geerd wordt in het sfeervolle hotel Laabnerhof. gelegen de St. Stephansdom, de Staatsopera, de Kapuzi- nersgrube en de Oonauturm, onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan het Prater. Dinsdag staan de Hofburg met (indien geopend) de vermaarde Spaanse Rijschool op het programma alsmede het slot Schönbrunn. 's Avonds wordt desge wenst gelegenheid gegeven tot het bezoek aan een opera, operette of concert. Woensdag volle dagtocht door het Wienerwald met eventuele boottocht Krems-Melk en bezoek aan de ab dij 's Avonds bezoeken we een Heurigen (wijngaarde nier) in het wijndorpje Grinzing.. Donderdag kan "s mor- «éi iü il-! i -• 'A - - - .-v 1 op eigen wijze Wenen te verkennen of te wink«fibü*E Vrijdag vertrek via St. Polten naar Salzburg, waar «toopl korte rondrit wordt gemaakt en gelegenheid geg«<. pr om te lunchen. Via Rosenheim, Munchen naar GeiseF n afscheidsdiner. diner) inclusief het afscheidsdiner doch zonder 'ter diverse entreeprijzen. Er zijn een drietal 1-persoons kamers beschikb^ 6 waarvoor een toeslag geldt van f 50 ?er persooepe Gecombineerde reisverzekering 20 per persoon Li poliskosten. Annuleringsverzekering 31/2% van r reissom 6 kosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 SUSKE EN WISKE—ANGST OP DE „AMSTERDAM" Iqqrwii ome wehoeh oe berg /imunm Hls ze wcrkomen zal ih I VOLGT 0E WITTE GESTRlIl IEDERE 8EWE6M6^OnpldÓlf lü^pm Qn HET K/MP I ^En'h hetfeluht t Vurn Jenm )\\\.- I mij y xffvAiV ROTTERDAM Tegen de voormalige Delftse di recteur L.J. van H. (38) van het Afrika Instituut in Rotterdam is gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist. Officier van justitie mr. Lo Sjin Sjoe achtte be wezen dat de verdachte in 1982 voor een bedrag van totaal bijna 1,2 miljoen gulden één verzekerings maatschappij had opge licht en een ander had ge probeerd op te lichten. Volgens mr. Lo moet Van H. worden beschouwd als een ty pische oplichter: iemand die een schijn van vertrouwen om zich heen creëert en daar dan vervolgens misbruik van maakt. De verdachte is vol gens de officier van justitie echter zo in zijn schijnwereld gaan geloven dat hij gisteren vrijwel al het belastend mate riaal dat het Openbaar Minis terie tegen hem had verza meld, van de hand wees. De verdachte zei nooit betrok ken te zijn geweest bij de mys terieuze verdwijning van een container met Afrikaanse kunst, die hij vanuit Neder land naar Togo had gestuurd voor een expositie die hij daar wilde houden. Die container had volgens Van H. een ge schatte waarde van 1,1 miljoen gulden. De verzekeringsmaat schappij Delta Lloyd weigerde dat bedrag uit te keren, omdat deze de verklaring van de ka pitein wantrouwde dat de con tainer bij slecht weer ter hoog te van de Spaanse Sahara overboord zou zijn geslagen. Inmiddels is vast komen te staan dat de voorgewende storm nooit heeft gewoed. Volgens de officier is de con tainer later in het bijzijn van Van H. in een Afrikaanse ha ven gesignaleerd op het be treffende schip. Van H. heeft volgens mr. Lo bovendien de schijn tegen, omdat hij in Rot terdam de container in eerste instantie onder valse naam trachtte te kopen. Maar even min als Van H. kon bewijzen dat de inhoud van de contai ner zo waardevol was, kon de officier aantonen dat er louter „brandhout en autobanden" in hadden gezeten. Overplaatsing ontvoerder Heinek aangevochten AMSTERDAM Een van de veroordeelde Heineken-ont- voerders, de 36-jarige J. B., is gisteren wegens vluchtgevaar uit de Bijlmerbajes in de hoofdstad overgebracht naar de strafge vangenis in Scheveningen. Zijn advocaat V.. Kraal deelde dit mee. Hij kondigde tevens aan dat B. bij de Centrale Advies voor het Gevangeniswezen in beroep gaat tegen overplaatsing. Hij sluit bovendien een kort geding niet uil dat genoemde raad naar verwachting pas over twee to 6) maanden uitspraak doet. Dat duurt te lang, vindt KraaL n Het gerechtshof in Amsterdam veroordeelde B. in april vis j jaar in hoger beroep tot twaalf jaar gevangenisstraf vooêl s aandeel in de ontvoering van Heineken en diens chauffewde derer, eind 1983. B. werd al eerder wegens vluchtgevaar o*n plaatst: in november vorig jaar verhuisde hij van de Bijlme naar het huis van bewaring in Arnhem. Een woordvoerster van het ministerie van justitie deelde vraagd mee dat er geen sprake is van overplaatsing van dp G neken-ontvoerder J.B. wegens vluchtgevaar. Zijn verhih c van de Bijlmerbajes naar de strafgevangenis in Schevenin i de gewoonste zaak van de wereld omdat hij intussen is vi -k deeld, en niet langer in voorarrest zit. Dat betekent autonomie dat hij van een Huis van Bewaring moet worden overgel - naar een penitentiaire inrichting, zoals te doen gebruikeli; a9

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4