Flinke tegenvaller voor omwonenden betoncentrale STAD OMGEVING DM bereid sateroverschot §it Den Haag -. te nemen 53 Verburg Herdenken is meer dan een ritueel" RAAD VOORSCHOTEN VOOR AUTOBRUG NAAR VLIETLAND Irritatie over lekken in Haagse vertrouwenscommissie 28JU1 VRIJDAG 28 JUNI 1985 PAGINA 13 op afhaken Digros voor Markthof V 316 km. Pr.GEEST De kans is erg groot 141. fos afhaakt als kandidaat voor s 1t6 [fr in de Ocgstgeester Markthof. i inst ajjr Jan van den Broek stelt dat ■56l86i|eloze heen-en-weer gepraat in I' a A Tyestie „mijn oren en neus uit- IIV3 4X4, kan niet weer een half jaar rood. We zijn nu al anderhalf jaar k., /5<| nu is de behandeling door de teraad weer uitgesteld tot 27 röönTier Ik moet plannen kunnen Iwant we hebben nog meer za an, i.zupt programma". 1749-47Ï lenz 280 I is er overleg geweest tussen elektr. pr0per en de gemeente over 4.950,-. van het CIMK (Centraal Insti- ^dden en Kleinbedrijf) waaruit 350 SL blijkt dat er ruimte is voor een grote supermarkt als Digros, de parkeernota en de gevoerde discussies in de ge meentelijke commissies. Vooral de commissie verkeer heeft de conclusie getrokken dat de vestiging van Digros in de Markthof onmogelijk is wanneer er niet voldoende parkeervoorzienin gen worden getroffen. Van den Broek heeft daarop het voor stel gedaan een parkeerfonds in te stel len met alle winkeliers en na opening van de zaak te kijken hoeveel parkeer plaatsen er werkelijk nodig zijn. „Voor al het lang parkeren moet worden te gen gegaan door het instellen van een blauwe zone en controle. Daarvoor zijn de financiële middelen te krijgen uit dat parkeerfonds". Japanners ook aanwezig op forum LEIDEN De Japanse vre- desdelegatie die komende maandagmiddag wordt ont vangen op het stadhuis zal 's avonds deelnemen aan een fo rum van het Leids Platform Kruisrakketten Nee. De bij eenkomst wordt gehouden aan de Eijmerspoelstraat 3 en be gint om acht uur. De Japan ners zullen over hun ervarin gen vertellen en vragen beant woorden. Enkele van hen zijn slachtoffer van de atoomaan- vallen op Japan in 1945, ande re zijn lid van de Japanse vre desbeweging. Steunfraude LEIDEN Een 28-ja- rige Alphenaar heeft in de eerste acht maanden van 1984 ten onrechte 12.500,- van de Leidse sociale dienst (GSD) ontvan gen. De man woonde in die periode in Al phen, maar hij had aan de Leidse GSD een adres in Leiden opgegeven. Of hij in Alphen ook een uitke ring genoot, is niet be kend. De man is giste ren door de Leidse po litie verhoord. Met fiets gevallen LEIDEN Een 15-ja- rig meisje uit Oegst- geest werd gisteren met een hersenschud ding in het AZL opge nomen nadat zij op de Wassenaarseweg met haar fiets ten val was gekomen en met haar hoofd tegen een paal tje was gevallen. De politie vermoedt dat het meisje met ande ren „om het hardst" fietste en daardoor in de scherpe bocht met de Endgegeesterstraat- weg onderuit ging. Veel meer geld voor Unicef LEIDEN De sponorloop voor Unicef, die op zaterdag 8 juni werd gehouden, heeft veel meer geld opgebracht dan aanvankelijk werd aange nomen. In totaal kon deze week ƒ27.630.90 naar Unicef worden overgemaakt. De organisa toren, leden van de Leidse rotary, hadden op vijftienduizend gulden gerekend. De sponsorloop in De Leidse Hout telde 681 deelnemers. Dit waren in het merendeel kinde ren van 30 scholen. Het meeste geld werd bij een gelopen door de Eerste Leidse schoolvere- ninging 6.074,60. De Hofdijckschool uit Oegstgeest verzamelde ƒ4.242,95 en de Rudolf Steinerschool werd derde met ƒ2.919,65. Een leerling van deze laatste school. Frank Borst, was in het individueel klassement nummer een. Hij kreeg van zijn sponsors 587,75 en won daarmee een stenenverzameling. De Leidse ro tary is zeker van plan volgend jaar weer een dergelijke loop te organiseren. Brand in Zeevaartschool LEIDEN Een brand in het gebouw van de voormalige Zeevaart school aan het Noord- einde heeft vanoch tend het trappenhuis in de as gelegd en verf- en rookschade veroorzaakt. Het vuur is vermoedelijk ont staan omdat men de elektriciteit was ver geten af te sluiten en de leidingen daardoor overhit zijn geraakt. Het gebouw wordt momenteel gerestau reerd. De brandweer heeft het vuur geblust. Helm niet vast goed LEIDEN Een 17-ja- rig meisje uit Leiden kwam gisteravond rond tien uur op de Hoge Rijndijk met haar bromfiets ten val omdat haar tas in het voorwiel verward raakte. Voordat zij te gen een paaltje viel. vloog de helm van haar hoofd. Het meisje is met een hechtwond aan haar hoofd naar het AZL gebracht. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Burg- gravenlaan. A-raadslid: 104 typ 3750 tplaats i5TT,eiderdorp H duur - Het PvdA- 1ras' y J. van Meijgaar- =i aut. ïpeiï gisteravond in gasswdscommissie finan- 2750. [jn afkeuring uitge- n over de plannen Jetta lie de aanleg van een ir goudpats voor slakken i auto «van de vuilverbran- 11.000,-(jn Leiderdorp. De 9 en 1jöats zou moeten ko- lussen rijksweg A4 m/3\ riviertje De Does, -oleg ervan kost 20 Vl°k S"lden- ,A 13 i met name deze kos- bj. 7F Van Meijgaarden 'el. 0704 hoog vindt. De ge- tsunI Leiden betaalt aan d gekepsten mee via de ge- aanwethappelijke regeling istaan.ibranding. Op het ter- feou ondermeer het af- n de Leidse vuilver- ■L Reling gestort gaan wor- ex,ra0eze worden nu nog fj'jj®8elgië vervoerd, ver wordt echter dat dit ,e grenzen binnen af- 3e tijd zal sluiten voor gnd.'^llandse afval. 70-24?nleg van het terrein ijsmetj0 vee' omdat er een uit '7iKbouwd moet worden i%. De? stortplaats toeganke- luizend maken. Van Meijgaar- led de suggestie te on- pei Reeken of de stortplaats 1 km, j het recreatiegebied 3250,-pemerd in Leiderdorp prden aangelegd. Dit is dub Iziens veel goedkoper. üü^ioeming /22K T 7 1 '000 IJAAG Mr. J. Ver- Tk benoemd tot advo- Jur- inpraal bij de Hoge ^®r 1®jer Nederlanden. hoogleraar aan de diversiteit te Leiden b,"iadsheer-plaatsvervan- ji het Gerechtshof in LEIDEN De beton- mortelcentrale aan de Zoeterwoudseweg be hoeft voorlopig geen maatregelen te nemen om het stof- en geluido- verlast in te perken. Dit heeft de Raad van State vanochtend vastgesteld nadat de betoncentrale schorsing van de ver strekte hinderwetver gunning had gevraagd. De centrale moet er al leen voor zorgen dat de vrachtwagens voortaan achter een loods gaan staan wanneer zij het be ton op hoge toeren men gen. Dit zou het lawaai enigszins moeten beper ken. Of deze maatregel ook succes heeft, wordt door een verte genwoordiger van het pro vinciaal bestuur die deze ver gunning afgaf, betwijfeld. Volgens deze woordvoerder biedt het weliswaar een op lossing voor de bewoners van de flat aan de Corbuloweg maar wordt de overlast voor andere omwonenden alleen maar groter. Volgens hem was het vrij goedkoop ge weest een geluidscherm op te trekken om de geluidsover last afdoende te tegen te gaan. De andere onderdelen van de vergunning zijn door de Raad van State hangende het Kroonberoep dat dit najaar zal wortden behandeld ge schorst. Het gaat om delen De betoncentrale aan de Zoeterwoudseweg. fan de vergunning waarin het bedrijf niet toegstaan werd te werken bij harde wind. Dit om de stofoverlast te beperken. Bovendien werd geeist dat de transportbanden voorzien worden van een winddichte omkisting. Al jaren wordt onderhandeld tussen de gemeente en verte genwoordigers van het be drijf over verplaatsing ervan. Dat leek jaren geleden te lukken toen hier van over heidswege geld voor beschik baar werd gesteld. Na een herziening van de regeling bleek echter dat de verplaat sing van de betonmortelcen- trale niet voor subsidiering in aanmerking kwam. De onderhandelingen gaan ondertussen gewoon verder om zodra zich de mogelijk heid voordoet, een einde te maken aan de aanwezigheid van het overlast bezorgende bedrijf aan de Zoeterwoudse weg. Het is de bedoeling dat de centrale naar het nieuwe industrietrerein Roomburg verhuist. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. jnen DUW-~l lelijk. I IN De Leidsche •«•«•water Maatschappij 53) is bereid het over- Kaan drinkwater de Haagse Duinwa- NGSfcaatchappij mee zit C~ïadeld, over te ne- Voorwaarde is ech- it dit niet mag leiden tariefsverhoging Jde Leidse afnemers. name door deze eis 1701 de beide bedrijven gehediet tot overeenstem- kunnen komen. 1S}>M hoopt op deze wijze tfndeïur van de ketel te ne- >9689met betrekking tot de 1-fn van het provinciaal dat, mede om het af- Manttfec* van drinkwater uit t0679jHaag te vergroten, de N grot drinkwaterwaterbedrij- lookfil samenvoegen. Uitein- strij» zou een complete reor- 7CMX^'e in Zuid-Holland tot plaats van de huidige J^lterbedrijven moeten lei- laa°'DM en ook de Leidse jd: «en te raad zo bleek gister- in otlj nog eens voelt wei- deze samenvoeging al ™et alleen maar omdat de Jvoeging gepaard gaat met een verhoging van 23 cent per kubieke meter water die aan Leiden geleverd wordt. Bovendien zou de waterkwali teit van het Haagse water (af komstig uit de Maas) aanmer kelijk slechter zijn. Het Leidse gemeentebestuur houdt voor lopig vast aan haar plan om het waterleveringsgebied van de LDM te vergroten. Over de standvastigheid van het provinciale bestuur bestaat in Leiden enige onzekerheid. Volgens wethouder P. Borde- wijk (financien) „zit er enige beweeglijkheid in het stand punt van de provincie", ande ren waren echter van mening dat Provinciale Staten zeer eensgezind zullen opstellen ten aanzien van het fusieplan. W. Bleyie (CDA) riep zijn collega- raadsleden daarom op hun partijgenoten in het provinci aal bestuur onder druk te zet ten om af te zien van de plan nen. J. van Meijgaarden (PvdA) deed de provincie een eenvou diger oplossing aan de hand om van het drinkwaterover schot af te komen. Hij deed de suggestie de ballasttanks van zeeschepen met drinkwater te vullen en dit in Saoedi Arabie te verkopen. PROFESSOR BASTIAANS IN AFSCHEIDSCOLLEGE: 9? LEIDEN „Herdenken is meer dan terugdenken. Herdenken is ook her- voelen en her-beleven en dit met de mogelijkheid dat de onvoltooid verle den tijd, het onverwerkte verleden tot verwerking wordt gebracht. In deze zin kan herdenken een therapeutische functie hebben en is het meer dan een ritueel". Dit zei professor dr. J. Bastiaans vanmiddag tijdens zijn college waarmee hij af scheid nam als hoogleraar in de psychiatrie aan de Leidse Universiteit. In de laatste maanden zijn veel herdenkingsplechtighe den gehouden. Men herdacht de gevallenen en vierde de be vrijding. Bastiaans vond het merkwaardig dat maar weinig mensen weten wat herdenken precies is. „Meer dan ooit wor den wij in dit herdenkingsjaar Prof. dr. J. Bastiaans. geconfronteerd met het vraag stuk van de onvoltooid verle den tijd. Wat een lichamelijk trauma of verwonding is, is wel duidelijk. Maar wat een geestelijk trauma is, is nog steeds niet duidelijk", aldus de scheidende hoogleraar, die vooral bekend is door zijn be handeling van oorlogsslachtof fers. „Zekerheid, Isolement en Be vrijding", zo luidde de titel van het afscheidscollege. Een gevoel van zekerheid en vei ligheid zorgt ervoor dat de mens zich geestelijk wel voelt. Deze ervaring van zekerheid moet de mens al in zijn jonge jaren hebben opgedaan. Is dit niet het geval dan kan men in een geestelijk isolement raken. Bastiaans ging in op de moge lijkheden om uit dat isolement te te worden bevrijd. Over deze geestelijke bevrijding zijn de heren geleerden het overi gens nog niet eens. Volgens Bastiaans is het abso luut noodzakelijk dat de pa tient wordt verzorgd in een klimaat waarin het gezonde voelen bevorderd wordt. Wan neer de patient zekerheid, vei ligheid en begrip herkent, dan is er kans op een succesvolle behandeling. De hoogleraar zei dat alleen de verbale behande ling (praten) niet voldoende is. Nonverbale expressiemogelijk heden, fysiotherapie, bewe gingsleer, manuele therapie zijn vaak onmisbaar bij een psychiatrische therapie. Ook bewustzijnsverruimende middelen (zoals LSD-25) kun nen met succes worden toege past. Bastiaans zei het te be treuren dat het gebruik van deze middelen over het alge meen als gevaarlijk wordt ge zien. „In de loop der ïaren leerde ik maar al te goed hoe men de gevaren kan vermij den indien er een klimaat is geschapen van optimale veilig heid en zekerheid", aldus de psychiater. Bastiaans vertelde dat hij tij dens zijn voordrachten in Duits sprekende landen vaak het thema „Vom Menschen ïm KZ und vom KZ im Men schen" hanteerde. Oftewel, mensen die in kampen hebben gezeten, kunnen zodanig door die ervaringen worden achter volgd dat ze ook in het vrije leven een gevangene blijven. „Mijn arbeid was gericht op de bevrijding uit die innerlijke kampen", aldus Bastiaans van middag. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat hij dat werk kan blijven voortzetten. VOORSCHOTEN Alle Voorschotense raadsleden zijn voor een brugverbinding van uit de Vlietwijk naar recrea tiegebied Vlietland. Dat bleek gisteravond tijdens een gecom bineerde raadscommissiever gadering. Deze uitspraak is be langrijk voor de provincie. Het provinciaal bestuur. Gedepu teerde Staten, heeft beloofd ernstig rekening te houden met de mening van Voorscho ten als het om de ontsluiting van Vlietland gaat. In eerste instantie willen GS het gebied bereikbaar maken door een verbinding vanaf de Leidse Europaweg aan te leggen. Dat is volgens gedeputeerde J. Borgman de veiligste oplos sing. Voor de Voorschotenaren is dat de slechtste oplossing, zij ihoeten dan acht kilometer omrijden om met de auto in Vlietland te komen. Vandaar dat steeds meer stemmen op gaan voor de bouw van een brug achter de Vlietwijk. Commmissielid J. Visser (PvdA) verklaarde zich vier kant voor de aanleg van een brug: „Op drukke dagen wordt gerekend op 6000 auto's. Die auto's komen toch door ons dorp, omdat juist het gebied ten zuiden van Voorschoten behoefte heeft aan Vlietland". Daarmee bedoelt hij Den Haag, Voorburg, Wassenaar en Leidschendam. Deze recrean ten gaan niet via de rijksweg, maar dwars door het dorp heen Drs. Willemsen (VVD) pleitte eept voor een fiets- en voet gangersbrug, maar na enige twijfel ging ook de VVD ak koord met een oversteek, die ook geschikt is voor auto's. CDA en D'66 zagen eveneens het grote belang van het dorp en zo maakte de gehele ge meenteraad zich sterk voor de vaste oeververbinding via Vlietwijk naar de Vlietlanden B en w komen in september met een voorstel aan de raad om bij de provincie te pleiten voor een brug. De provincie wil overigens eind dit jaar nog beginnen met een fietsbrug over de Vliet bij de Kniplaan. De oversteek voor voetgangers en fietsers heeft niet alleen een rekreatieve funktie, maar is ook belangrijk voor het woon-, schoolverkeer. Vliet-pontje vaart 6 juli VOORSCHOTEN Het pontje voor voetgangers en fietsers over de Vliet naar Vlietland kan zaterdag 6 juli varen. Dat is het resul taat van het overleg dat de gemeente Voorschoten en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ge voerd Met uitzondering van de maandag zal de pont dagelijks varen Za terdag en zondag van 10.00 uur tot 19.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 14.00 uur tot 19.00 uur. De prijzen voor een overtocht zijn: wandelaars 0,50fietsers 0,75 en surfers 1,25. De opstapplaats aan de Voor schotense kant wordt het Frans Halsplantsoen, tus sen Paulus Pottendreef en Nic. Maeskade, waar een inham in de Vliet is. Bijenstal Wie eens nader kennis wil maken met de bijenhouderij kan zich in het komend weekeinde uitgebreid laten informeren over dit onder werp. Op zaterdag 29 juni kan men van één tot vijf uur 's middags terecht bij de bij enstal op het landgoed Cro- nesteyn in Leiden. Dit park is bereikbaar via de Room- burgerweg of het Crones- teynpad. Op zondag 30 juni. ook van één tot vijf, zijn be langstellenden van harte welkom bij de bijenstal in het Heempark aan de Oegstgees- terweg. Leden van imkers- vereniging Leiden en om streken zijn op zowel zater dag als zondag aanwezig om tekst en uitleg te geven. Statentochl De VVV-Leiden houdt vrij dag 19 juli weer een auto- toertocht. langs alle twaalf voormalige statensteden, die tijdens de eerste vrije staten vergadering op 19 juli 1572 in het hof van Dordrecht verte genwoordigd waren. De tocht gaat door Leiden, Haarlem. Alkmaar. Medenblik, Enk huizen, Hoorn. Edam, Mon- nickendam. Oudewater, Gou da, Gorinchem en Dordrecht. Deelname kost 32,50, onge acht het aantal inzittenden. Inschrijving is mogelijk tot uiterlijk zaterdag 29 juni bij de VVV. aan het Stations plein 210 in Leiden. Adoptie De Fiom, organisatie voor hulpverlening bij vragen rondom zwangerschap en al leenstaand ouderschap, start binnenkort een praatgroep voor vrouwen die in het ver leden afstand van hun kind hebben gedaan. Daarnaast wordt begonnen met een praatgroep voor geadopteer- den. Belangstellenden uit Leiden en ongeving kunnen voor meer informatie contact opnemen met de Fiom-bu- reau's in Den Haag (070- 647843) en Rotterdam (010- 671711). Koffieconcert Het Emoenakoor, een van de koren van de Vredeskerk, geeft op zondag 30 juni voor de vijfde maal een koffiecon cert. Onder leiding van Ge rard Middelkoop wordt in de Vredeskerk Na de ochtend dienst wordt om half twaalf werk van Bach, Handel en Schütz ten gehore gebracht. Aan het concert wordt muzi kale medewerking verleend door Joop Brons op het orgel. Toon Hamoen (bariton). In- grid de Groot (hobo) en Ri chard Dries en Marry Gut man beiden fluit) alsmede het Deco strijkensemble en leden van het Yaravi harp. cuatro ensemble. Het koor telt ongeveer 40 leden en heeft een zeer uiteenlopend repertoire op haar program ma, variërend van klassieke muziek tot gospels. Fietsen en wandelen Voetbal- en fietsvereniging ZLC houdt volgende week (van 2 tot en met 5 juli) een avondfietsdriedaagse en een avondwandelvierdaagse. In schrijven is mogelijk bij de start bij het clubgebouw van de vereniging aan de Sma ragdlaan in het Morskwar- tier. Het inschrijfgeld be draagt vijf gulden, kinderen onder 16 jaar betalen vier gulden. Tevens is er van zon dag 30 juni tot en met zondag 7 juli een tentoonstelling in het clubhuis ingericht, ge naamd „Dier en sport" De tentoonstelling is te bezichti gen op zondag en maandag van twee tot zeven uur. op dinsdag, woensdag donder dag en vrijdag van twee tot tien uur en op zaterdag en zondag van twee tot zes uur. Vesperdienst De Schola Gregoriana Lug- dunensis sluit het seizoen af met de muzikale verzorging van een Gregoriaanse ves perdienst van Petrus en Pau lus. De vesper wordt gevierd op zondag 30 juni om half vijf in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur 19. Het inmid dels twee jaar bestaande Leids Gregoriaans koor SGL heeft inmiddels vijftien kerkdiensten muzikaal opge luisterd. Het koor is niet ge bonden aan een kerkgemeen schap. Het koor telt twinitg leden met uiteenlopende we- reldbeschouwingen. zowel mannen als vrouwen. Het koor zoekt nog versterking. Belangstellenden kunnen zich wenden tot de dirigent, drs. Theo Goedhard, tel 173622, die na het optreden zondag in de Lodewijkskerk afscheid neemt Puzzeltocht De puzzel-fietstocht van wijkvereniging Aktief, die afgelopen zondag zou worden gehouden maar wegens het slechte weer werd afgelast, wordt nu op zondag 30 juni gehouden Vanaf elf uur 's ochtends kan men op de rol- schaatsbaan aan de Van 's Gravesandestraat van start gaan voor deze tocht van 30 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede- Kamerfracties van de regeringspartijen CDA en VVD is irritatie ontstaan over het uitlekken van gegevens over kandidaten voor het burgemeesterschap van Den Haag. Gisteren werd bekend dat de vertrouwenscommissie uit de Haagse raad, die bij de benoemingsprocedure is betrokken, staatssecretaris Brokx als favoriete kandidaat heeft voorgedragen aan de commissaris van de koningin, mr. Patijn. Het CDA-kamerlid P. van der Sanden en zijn collega L. Her mans van de VVD zijn ervan overtuigd dat leden van de vertrouwenscommissie hun mond voorbij hebben gepraat. Van der Sanden reageerde gisteren furieus. „Het is ronduit schande dat als gevolg van lekken in de commissie de voor dracht aan Patijn op straat is komen te liggen De commissie heeft hiermee het recht op inspraak verspeeld. Ik vind dat Patijn elk verder contact met de commissie moet verbreken. Wat hier is gebeurd is strijdig met de verplichting tot ge heimhouding van gegevens, een verplichting die op alle le den van de commissie rust, niemand uitgezonderd. Dit strooi en met informatie is uitermate schadelijk, zowel voor de op de voordracht genoemde personen als voor het instituut van vertrouwenscommissie". Overigens zou zowel Van der Sanden als Hermans er geen problemen mee hebben als een lid van het zittende kabinet binnenkort zou opstappen om burgemeester te worden. „Ik vind dat zoiets aan het einde van de regeerperiode mogelijk moet zijn", aldus Van der Sanden. En Hermans voegt eraan toe: „Dat is een zaak waarvoor de verantwoordelijkheid ge heel bij het kabinet berust. Daar wordt tenslotte de uiteinde lijke beslissing genomen. En bovendien is het een vooral een CDA-aangelegenheid. Ik zal me daar niet mee bemoeien"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13