rankri jk bereid ot bemiddeling f leagan gegijzeld in Witte Huis Rolf Mengele opgelucht door zijn vaders dood Belgische bond lapte regels aan zijn laars Gorbatsjov dreigt Genève af te breken ERRI ML GIJZELAARS IN WESTERSE MBASSADE ONDERBENGEN pgTENLAND kie maakt 6 m FRAP ;erofcchadelijk Ccidóc (Souixmt DONDERDAG 27 JUNI 1985 PAGINA 5 het nde vj >men ei lun m( bond immi n de i heel onde pakkt btena milit iterbir, ibo vii IEL De Belgische mijnoprui- lienst heeft gisteren een bom on- ;lijk kunnen maken, die aange- i was in het pand van de firma in de Brusselse gemeente Drogen de bom was daar gedeponeerd Front d'Action Prolétarienne, de letters FRAP die op de gevel aangebracht. De FRAP, die be- rd wordt als een afgescheiden ;ing van de „communistische cel- ,CC, heeft in april aanslagen ge- I op het gebouw van de Noord tische Assemblee en een vestiging Westduitse firma AEG. Loos bomalarm in Britse badplaats TORQUAY Een uitgebreide speuractie van de politie naar ex plosieven in een hotel aan zee in de Britse badplaats Torquay heeft niets opgeleverd. Ondanks dit loos alarm gaat het zoeken naar moge lijke bommen, die de IRA mogelijk heeft geplaatst in 12 kustplaatsen, voort. Na de vrijlating van één ver dachte door de Schotse politie in Glasgow bevinden zich nu nog 15 personen in arrest in verband met het door de IRA aangekondigde bommenoffensief tegen toeristen. Geweld laait weer op in Zuid-Afrika JOHANNESBURG In zwarte woongebieden bij Johannesburg zijn gisteren acht doden en zeven gewon den gevallen bij een reeks aanslagen met handgranaten, zo heeft de politie meegedeeld. In het „thuisland" Trans kei werden aanslagen gepleegd op een bezine-depot en op een elektriciteits centrale. De politie vermoedt dat de doden allen zwarten slecht opge leide leden van het ANC waren. De rechterhand van zes van de slachtof fers ontbrak en dit wijst er op dat deze zes zijn omgekomen bij het voor bereiden van een aanval met grana ten, aldus de politie. MOSKOU Sovjet-leider Michaïl Gorbatsjov heeft gisteren gezinspeeld op een mogelijke terugtrek king van de Sovjetunie uit de ontwapeningsonder handelingen in Genève als de Verenigde Staten hun houding niet wijzigen. „Het bereiken van se rieuze akkoorden komt niet voor in de Amerikaan se plannen", zei Gorbatsjov in een toespraak tot me taalarbeiders in de Oekraiënse stad Dnjeprpetrovsk. Gorbatsjov dreigde de onderhandelingen af te bre ken als de VS hun star wars-program ma voortzet ten. Regering-Udenhout dient ontslag in PARAMARIBO De regering van premier Udenhout heeft haar ontslag ingediend om ruimte te geven voor de vorming van een nieuw kabinet. Dit is gisteren bekend gemaakt door de woordvoerder van legerleider Bouterse, Henk Herrenberg. Verwacht wordt dat de samenstelling van de nieuwe rege ring vrijdag bekend wordt gemaakt. Het kabinet-Udenhout, dat op 31 de cember vorig jaar in functie kwam. raakte in april in problemen toen drie vakbonden aandrongen op het ontslag van minister van arbeid Dankerlui en hun vertegenwoordigers uit regering en assemblee terugtrokken toen dat niet gebeurde. Irak breekt met Libië BAGDAD Irak heeft gisteren aangekondigd dat het de diplo matieke erkenning van het Li bische regime van kolonel Kha- daffi heeft ingetrokken. De Iraakse ambassadeur in Tripoli is naar zijn land teruggeroepen en de Libische diplomatieke vertegenwoordiging in Bagdad is verzocht te vertrekken, aldus het Iraakse nieuwsagentschap INA. De aankondiging volgde op bezoeken van de Iraanse parlementsvoorzitter Rafsandja- ni aan Syrië en Libië. Deze twee staten steunen Iran in de Golfoorlog. .Stervende aan" had auggebeet EIROET Een terrorist het gekaapte TWA- Üiegtuig, dat al veertien igen op het vlieveld van èiroet staat, vroeg giste- •n om een dokter, omdat ïeter ch aan boord „een ster- oopofcnde man bevindt en wij i. De •en verantwoordelijkheid oop iSinvaarden". Toen de ka- md n%r anderhalf uur lang Jerlar^rgeefs om een dokter oom |d gevraagd, dreigde hij us et het beschieten van ^n(18!jdere vliegtuigen als er opriciet onmiddellijk een arts t >u komen. Later deelde ikunc^ kaper mee dat de /n doodzieke" gijzelaar, een ïtori'Hmerikaans bemannings- d, was behandeld voor liversien muggebeet en het lingeioed maakte, jin JERUZALEM/BEI ROET/WASHINGTON Frankrijk is bereid om te bemiddelen in de gijze ling van de 39 Amerika nen. De leider van de sji- 'itische Amal-militie, Na- bih Berri, heeft gisteren voorgesteld om de gijze laars onder te brengen in een westerse ambassade in Beiroet. Berri dacht hierbij aan de Franse of Zwitserse ambassade. Deze westerse ambassade zou dan moeten beloven de Amerikaanse gijzelaars niet te laten gaan alvo rens de belangrijkste eis van de kapers de vrij lating door Israël van de ruim 700 Zuidlibanese ge vangen is ingewilligd. Frankrijk heeft onder meer aangeboden zijn ambassade in Beiroet ter beschikking te stellen om daar voorlopig de gijze laars onder te brengen. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Dumas, heeft gisteren contact opge nomen met de Israëlische premier Peres om tot een einde te komen van de crisis rond de gijzeling van Ame rikaanse TW A-passagiers. Na dit gesprek belegde Pe res spoedberaad met de 10 ministers van zijn kernkabi net. Volgens de Israëlische televisie zijn daarbij echter geen besluiten gevallen, die de gijzelingscrisis kunnen beëindigen. In een debat over de gijze lingsaffaire in het Israëli sche parlement verklaarde de Israëlische minister van defensie, Rabin, dat de rege ring bereid is alle 735 Liba nese gevangenen vrij te la ten. Israël overweegt op korte termijn een groep van zeventig Zuidlibanezen vrij te laten. Afgelopen maandag had al 35 Zuidlibanese ge vangenen, voor het meren deel sji'iten, vrijgelaten. Diverse Israëlische kranten Een kaper van de TWA-Boeing in Beiroet doet enkele gymnastische oefeningen om het lichaam lenig te houden, terwijl een gemaskerde collega een oogje In het zeil houdt. melden vandaag dat de re- gering-Peres het merendeel van de resterende Zuidliba nezen zal vrijlaten als de 39 Amerikaanse gijzelaars wor den overgebracht naar de Franse ambassade. Een re geringswoordvoerder ver klaarde dat Israël de Liba- nezen niet langer kan vast houden als Berri ermee ak koord gaat de gijzelaars over te dragen aan de Franse am bassade. In overleg met de regering-Reagan zal Israël pogen de Amerikaanse goedkeuring voor deze af wikkeling te krijgen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, wil dat niet alleen de 39 gijzelaars van het TWA- -vliegtuig worden vrijgela ten, maar ook 7 andere Amerikanen die de afgelo pen maanden in Libanon zijn ontvoerd. Hij zei dit gis teren in een rede in San Francisco ter herdenking van het 40-jarig bestaan van de VN. In Washington wordt een volledig stilzwij gen bewaard over de initia tieven om de gijzelingszaak te beëindigen. Veel wijst er echter op dat de VS uitein delijk toch akkoord zal gaan met de vrijlating van de 735 Libanezen in Israël. De Amerikaanse regering wijkt daarmee af van haar beleid om onder geen enkele voor waarde toe te geven aan ei sen van terroristen. 1HINGTON Voor eerst in zijn staats- ifdelijke loopbaan ift Amerikaans presi- it Reagan een voorge len vakantie op zijn radijselijke ranch in de -wuvels van Californië l l^ezegd. Deze schijnbaar belangrijke wijziging in n huishoudelijke agen- is voor Reagan een (nlijke buiging voor een n zijn grootste vijan- n: het internationale horisme. Sji'itische '"^legtuigkapers houden ]tetti niet alleen een veer- tst zftal Amerikaanse bur- elijkffs gevangen in Beiroet, n, mi gijzelen in zekere zin ir S«<k de president van het ,reft Jchtigste land ter we geend in zijn ambtswoning het Washington. is echtgenote Nancy er Jagan geweest die de presi- ervan heeft overtuigd s "e de tiendaagse vakantie in aan ita Barbara niet moet door at in. Er zouden vijandige re- siA°$'es vanuk de bevolking NAVnnen komen, wanneer eeïy beelden van de gijzelaars et bc Libanon zouden worden :htir rewisseld met een zich met ®UJ irdrijden en houthakken ^,ën [spannende president. Reagan is sedert zijn intrede in het Witte Huis al menig maal voor korte tijd naar zijn ranch in Californië uitgewe ken, terwijl belangrijk regeer- werk in Washington zulks volgens zijn critici onver antwoord maakte. De mede werkers van de president ver dedigden de escapades van hun baas steevast met het ar gument dat alle adviseurs, verbindingsfaciliteiten enzo voort altijd met het staats hoofd meereizen en dat er „niets is wat hij op de ranch niet kan doen en in Washing ton wel". Het blijven op zijn post in het Witte Huis is voor Reagan dan ook vooral een symboli sche daad van solidariteit met de gijzelaars in Beiroet en een daad van „public relations" met de Amerikaanse bevol king. Beide overwegingen echter zijn binnen de presi dentiële staf omstreden. Onenigheid Er is vooral onenigheid over de mate waarin Reagan zich persoonlijk moet identificeren met het gijzeldrama. De natio nale veiligheidsadviseur McFarlane, één van Reagan's naaste vertrouwelingen, had gewild dat de president com mentaren op de gijzeling zou overlaten aan minister Shultz van buitenlandse zaken. Ook dient Reagan volgens McFar lane zijn normale politieke agenda af te werken en die bestaat sedert enige tijd voor namelijk uit speeches in tal van uithoeken van het land over de voorgenomen vereen voudiging van de belastingen. Dat alles om de terroristen in Beiroet niet de eer en de in druk te geven dat zij de agen da van de Amerikaanse presi dent kunnen dicteren. Intussen zijn toch enkele be- lastingspeeches afgelast en waren de wel doorgegane op tredens volkomen gedomi neerd door vragen van jour nalisten over de gebeurtenis sen in Libanon. Andere in vloedrijke Witte Huis-advi seurs, zoals media-specialisten Rollins en Buchanan, hebben dan ook hun opvatting ver wezenlijkt gezien dat „de pre sident minstens zoveel aan-' dacht moet schenken aan de veertig ongelukkige Amerika nen in Beiroet als de 240 mil joen Amerikanen in Amerika doen". Aan die bittere realiteit heeft Reagan zich intussen onder worpen, ondanks het besef dat hij nu in niets meer af wijkt dan het gedrag van voormalig president Carter tijdens de gijzeling van een groep Amerikanen in Tehe ran in 1980. Toen was het verwijt van presidentskandi daat Reagan en diens Repu blikeinse Partij dat Carter zich even uitsluitend als vruchteloos op die crisis con centreerde en daardoor Ame rika vernederde. Belangrijkste aspect van deze harde werkelijkheid is ook nu dat president Reagan, die door zijn tegenstanders vaak als een schietgrage cowboy is afgeschilderd, gedwongen is tot militaire passiviteit. En het feit dat hij zich daar ruiterlijk bij neerlegt („We moeten dit uitzitten. We zullen niets doen dat het leven van de gijzelaars in gevaar brengt".) levert hem intussen de lof op van de meeste Amerikanen. Die zien hierin de definitieve bevesti ging van het oude vermoeden dat Ronald Reagan dan wel harde ideologische taal kan spreken en zelfs buitenlandse bewegingen kan steunen, die niet schuwen onschuldig bloed te doen vloeien (in Ni caragua), maar tegelijk over een primaire menselijke ge voeligheid beschikt die het hem vrijwel onmogelijk maakt om door een persoon lijke beslissing Amerikaanse mensenlevens te offeren aan schone principes. Nooit meer oorlog Reagan wordt in zijn militaire terughoudendheid gesteund door de legerleiding, waarin landmachtcommandant Ves- sey, mariniers-generaal Kelly en luchtmachtadmiraal Aat- kins vertegenwoordigers zijn van „de post-Vietnamese- -nooit-meer"-generatie: nooit meer een oorlog zonder een duidelijk front en zonder de steun van het Amerikaanse volk. Waar een militaire com mando-operatie ter bevrijding van de verspreid vastgehou den Amerikaanse gijzelaars even onmogelijk lijkt als een Amerikaanse (in plaats van een Israëlische) invasie van Libanon ongewenst is, blijven er alleen een paar uiterst twij felachtige opties over. „Zomaar" vergelding door het bombarderen van in dit geval sji'itische bevolkingscentra is door Reagan zelf „ook terro risme" genoemd. Het hier ge richt uitschakelen van poten tiële terroristen komt in de praktijk neer op het gebruik van dezelfde verafschuwde methoden en geweldpleging tegen als sponsorlanden als Syrië, Iran en Libië zou de VS in een acute Oost-West- -crisis brengen. De verzeke ring van de minister van de fensie, Weinberger, „dat het oorlog is" en dat zijn vloot voor de kust van Libanon „militaire bewegingen als in oorlogstijd uitvoert", worden in de VS vooralsnog als niet meet- dan intimidatie ver staan. Vooralsnog steunt het Ameri kaanse publiek blijkens opi niepeilingen de beheerste aanpak van de president. De vraag is echter hoe lang nog. Twee weken duurt de affaire nu al en met name de familie leden van de gijzelaars zoeken steeds meer de publiciteit om hun ongeduld te luchten. Hoewel de publieke opwin ding in de VS lang niet zo groot is tijdens „Iran" blijft het „geen nieuws" uit Beiroet en het radeloze snikken van familieleden in de VS de kranten en de tv-journaals uitpuilen. Het kan volgens waarnemers niet anders of er zal indien de toestand niet snel verandert een volks woede groeien tegen moslim fundamentalisten binnen en buiten de VS en tegen de on machtige regering in Was hington. De aangekondigde economi sche en diplomatieke straffen jegens „terreurvriendelijke" landen zullen de publieke opi nie in de VS niet bevredigen. De noodzaak zal snel dringen der worden voor president Reagan om te kiezen tussen het vreedzaam compromis ten koste van het verheven be ginsel (niet aan terroristen te gemoet te komen) en het principiële maar mogelijke bloedige antwoord op een misdadige terreurdaad. Voor het eerst in zijn zonnige poli tieke leven wordt de 74-jarige Ronald Reagan echt getest. MARC DE KONINCK BONN Rolf Mengele, de zoon van de nazi-kam parts Josef Mengele, was opgelucht toen hij hoorde dat zijn voortvluchtige va der in Brazilië was overle den. Mengele jr. verklaar de dit gisteravond tegen over miljoenen kijkers voor de Westduitse televi sie. „Het was een onoplosbaar con flict. Aan de ene kant mijn va der, aan de andere die ver schrikkelijke beelden uit Auschwitz", aldus Rolf Menge le in een interview. „Ik was zeer opgelucht dat deze oplos sing zich voordeed in plaats van een andere, misschien een proces, hoe belangrijk dat ook had kunnen zijn". Het was het eerste openbare optreden sinds hij op 11 juni het zwijgen na 34 jaar door brak met de verklaring dat zijn vader, verantwoordelijk gehouden voor de dood van 400.000 mensen in het vernie tigingskamp Auschwitz, in 1979 in Brazilië was overleden. De Verenigde Staten en Brazi lië hebben de resultaten van het onderzoek naar Mengele's dood aanvaard als bewijs dat de in Brazilië opgegraven res ten van de nazi-arts zijn en dat hij van 1961 tot 1979 onder de naam Wolfgang Gerhard in Zuid-Amerika leefde. De gespannen en vermoeid uitziende Rolf Mengele zei zichzelf er niet toe hebben kunnen brengen zijn vader bij de politie aan te geven. „Ik voel dat ik een zeer speciale morele plicht heb (jegens de slachtoffers), die misschien verder gaat dan wat andere mensen voelen. Gewoon om dat ik persoonlijk, vanwege mijn afkomst, verbonden ben met deze onvoorstelbare, ver schrikkelijke gebeurtenissen". Mengele jr. zei vaak met zijn vader in brieven te hebben ge redetwist over de beschuldi gingen die hij had vernomen „maar jammer genoeg reageer de hij door mij een soort schuldgevoel toe te schrijven en nooit een teken van spijt te tonen". Hans Eberhard Klein, die in de Bondsrepubliek belast is met de jacht op Josef Mengele, wilde voordat het rapport over het in Brazilië gevonden lijk nauwkeurig bestudeerd is geen commentaar leveren. Ge vraagd hoe het kon gebeuren dat Rolf Mengele zijn vader twee maal onder zijn eigen naam in Brazilië heeft kunnen opzoeken zei Klein dat het niet mogelijk was de zoon 24 uur per dag in de gaten te houden. Ondanks de internationale jacht die er op Mengele werd gemaakt konden zijn rijke Bei erse familie en vrienden m Latijns-Amerika hem verber gen en financieel steunen, al dus het commentaar bij de do cumentaire. I/IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 5) Pjotr Nogrottr, alias smidje Verholen, inde de deur van zijn kamer en lachte zijn k afchtje minzaam toe. „Goed zo, Kareltje," Je^s hij. „Fijn gedaan. En nu maar flink aange- iltijtt vandaag, hè? Want we hebben een hoop logloen. Waar beginnen we mee?" „We had- I gisteren toch afgesproken, dat we eerst gentr de stad zouden gaan om nieuw staal en ij- zinfte bestellen," antwoordde Jopie (009) met ik onschuldigste gezicht. „Natuurlijk, na- ?n frlijk. Dat hadden we afgesproken," grinnikte en Ir, die plezier had voor tien, want nu wist hij ndeier, dat zijn vermomming geen gebreken ?n €*«de. „Geweldig," dacht hij. „Kareltje Knetter tofkt niet eens, dat ik de smid niet ben. Dan rde# ik voorlopig rustig mijn gang gaan..." Hij ïersraapte zijn keel en vervolgde: „Ik kleed me at lals de weerlicht aan. Zorg jij intussen voor een boterhammetje met een kopje thee." Zo gezegd, zo gedaan. Nog geen tien minuten later zaten ze al aan het ontbijt en de namaak-smid zei: „Ik heb ook trekbestendig, hoogwaardig chroom-wolfradium nodig. Jammer dat deze staalsoort zo moeilijk te krijgen is." „Dat valt best mee," antwoordde agent 009 brutaal. „Ik had gisteren Meyer en Vijfderibbe nog aan de telefoon. Die hadden voldoende voorraad, zei den ze." „Dan gaan we naar Meyer en Vijf deribbe," grinnikte Pjotr. „Mij een zorg waar we het bestellen." „Mij niet, meneer Nogrottr," dacht Kareltje. „Mij niet." En even later was het tweetal al op weg naar de stad in de mooie, snelle sportwagen van smidje Verholen, die zo jammerlijk opgesloten zat in de roofburcht van Wolfaert de Roodbaert... Halley gekiekt Wat een beeld van een video spelletje lijkt is in werkelijkheid een opname van de komeet Halley. die op onze aarde af stormt. Het observatorium in Amado, Arizona, was er het eerste bij om de Hally, in het bijzonder de atmosfeer van de komeet, te fotograferen. Rond een witte kern zijn duidelijk verschillende getinte lagen stofwolk zichtbaar, hetgeen de theorie bevestigt dat een ko meet in wezen een „stoffige sneeuwbal" is. GETUIGE LIVERPOOL IN HEIZEL-ONDERZOEK: BRUSSEL Volgens ex- manager Joe Fagan van de voetbalclub Liverpool heeft de Belgische voet balbond alle regels rond de kaartverkoop voor het dramatisch treffen tussen Juventus en Liverpool aan zijn laars gelapt. In zijn getuigenis voor de speciale onderzoekscom missie uit de Belgische Tweede Kamer hekelde Fagan gisteren het gebrek aan controle op (valse) kaartjes en zette wederom vraagtekens bij de inde ling van de vakken in het Heizelstadion. Op de avond van het treffen had Fagan al boze opmerkin gen gemaakt over het feit dat zich in vak Z, vlak naast de Engelse supporters, ook Juventus aanhangers bevon den. Hij gaf wel toe dat de rellen het gevolg waren van grove baldadigheid van de Liver pool-fans, die overigens door Fagan zelf, vergeefs, tot kalmte gemaand werden. De verbazing over de on zorgvuldigheid waarmee de Europacup-ontmoeting is voorbereid werd gisteren nog groter toen een rijkswacht- kapitein, die het commando had binnen het stadion, toe gaf dat hij zijn post voor een half uur verlaten had zonder voor een vervanger te zor gen. De politie van Liverpool heeft gisteren opnieuw drie man aangehouden voor ver hoor in verband met het voetbaldrama. De arrestaties werden verricht in samen werking met de leden van de Brusselse politie. SAS staakt lijnvluchten op Zuid-Afrika STOCKHOLM De Scandi navische luchtvaartmaat schappij SAS zal alle lijn vluchten naar Zuid-Afrika stoppen. Daarover zijn de re geringen van Denemarken, Zweden en Noorwegen het eens geworden, zo heeft een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij SAS be kendgemaakt Met deze maatregel wordt tegemoet gekomen aan een oude eis van de anti-apartheidsbewe gingen in de drie Scandina vische landen. In verband met de opzegtermijn van het luchtvaartverdrag met Zuid- -Afrika worden de vluchten over een half jaar gestaakt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5