Na de zomer definitieve regeling sluitingsuren 7,34% !cidóc Qowwvnt STAD OMGEVING Ik had nog nooit van de zilveren anjer gehoord" Werkgroep wil hondepoep met schepjes te lijf gaan ALMARKT REKENING nutssoaarbank dinsdag 25 juni 1985 pagina 9 - zetkamert je in ere hersteld j Afgestudeerden aan de iniversiteit mogen voortaan al- 3 met potlood hun naam op de an het befaamde „zweetkamer- rijven. Dit heeft collegevoorzit- 1 ii gisteren in de universiteits- (cend gemaakt. j aanleiding tot de maatregel i een doctorandus die eerder iand het heuglijke feit van zijn fen met grote roze verfletters op had kenbaar gemaakt. Al eer- ,!k dat afgestudeerden vaak naar tift grepen in plaats van naar jitionele potlood. |etkamertje, in het Academiege- »n het Rapenburg, blijft deze zo noten in verband met de reini gingswerkzaamheden. College-voorzit ter Cath: „Er is gelukkig gebleken dat verf en viltstift verwijderd kunnen worden zonder de onderliggende na men te beschadigen. Er worden zelfs weer schijnbaar verdwenen, met pot lood geschreven namen leesbaar'1. De heer Cath achtte het niet noodzake lijk, zoals de secretaris van de universi teit had voorgesteld, om het zweetka mertje voorgoed te sluiten. In een ant woord op een verontruste vraag over dit plan van studentleden in de univer siteitsraad, zei hij gisteren dat afgestu deerden na toestemming van de be heerder van het Academiegebouw hun naam met potlood op de muur mogen schrijven. Motorrijder gewond na slip LEIDEN De wegwerk zaamheden op de rijksweg 4 richting Amsterdam hebben gistermiddag een 41-jarige motorrijder uit Leidschen- dam parten gespeeld. De man moest zich van de rechterrij- baan naar de file op linker rijbaan begeven. Hij raakte daarbij in een slip en botste achterop de auto van een 39- jarige man uit Zoeterwoude. De motorrijder is met een hersenschudding en schaaf- en snijwonden in het gezicht opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Katwijkse aangereden LEIDEN Een 17-jarige Katwijkse is gisteren met verwondingen aan haar rechter scheenbeen overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Die liep zij op bij een aanrijding op de kruising Javastraat-Sumatra- straat in Leiden. Zij reed op het fietspad en werd aange reden door een 21-jarige au tomobilist die vanaf de Su- matrastraat rechtsaf wilde slaan. Hij kruiste daarbij het fietspad en zag de Katwijkse over het hoofd. Gummistok-gevechten in warenhuis LEIDEN Tot tweemaal toe is de Leidse poli tie gisteren in actie gekomen omdat er iemand met een gummistok liep te zwaaien in V&D. De eerste maal betrof het rond kwart voor vier een 19-jarige Leidenaar die een broek zonder te be talen probeerde mee te nemen. De bedrijfsre cherche betrapte hem en wilde hem aanhou den. Daarop begon de man met een gummistok om zich heen te slaan. Hij werd echter toch overmeesterd en de te hulp gesnelde politie trof bij hem ook nog wat hasjies aan. De tweede keer betrof het een evenoude plaatsgenoot die ook al met een gummilat om zich heen sloeg toen de bedrijfsrecherche hem in de kraag wil de vatten. De man was door de directie de toe gang tot het warenhuis ontzegd wegens eerder gepleegde diefstallen en misdragingen. De man werd overmeestered en overgedragen aan de Leidse politie. lensop Won il De Leidse bin- d werd gistermid- er uur lang overgo- It de klanken van het n in de stadhuisto- er leerlingen van de pndse Beiaard- in Amersfoort legde termiddag het exa- tf. Iedere kandidaat in concert van een it door een elders in Stadhuis onderge- .e examencommissie Idig werd beoor- Geheel zonder pro- 1 verliepen de exa- echter niet. De eer- jididaat, Reinold van t Montfoort (op de had zich nog niet het klavier gezet of st zijn concert on- en voor een man- it aan het klokken- ifet enige vertraging n de examens toch rkt worden. LEIDEN Na jaren van onduidelijkheid en poli tieke meningsverschillen wil burgemeester C. Goekoop dat de gemeen teraad in het najaar een besluit neemt over de sluitingsuren van de ca fés in Leiden. Hij zal de raadscommissie begin september enkele va rianten voorleggen. Dit deelde hij de raadscom missie algemene bestuur lijke aangelegenheden gisteravond mee. Welke die varianten zijn, wilde Goekoop gisteravond om onduidelijke redenen nog niet meedelen. Hierbij zou meespelen dat de proef die het afgelopen jaar werd ge houden waarbij 19 cafés op vrijdag en zaterdag een uur tje langer open mochten blij ven, pas vorige week vol tooid is. Nog niet alle reacties op die proef zijn binnen al kon politiecommissaris H. van Voorden gisteravond wel mededelen dat er van de zij de van omwonenden het laatste kwartaal nauwelijks klachten zijn binnen geko men. Goekoop heeft besloten de betrokken cafés toestemming te geven ook in de zomer maanden langer open te blij ven ook is de proef officieel afgelopen. Volgens de burge meester schept dit een extra mogelijkheid om in het over het algemeen drukke zomer seizoen te beoordelen of het later sluiten werkelijk geen problemen oplevert. Goekoop maakte de fracties gisteravond wel duidelijk dat hij in september de twee ui terste mogelijkheden alle cafés om twee uur dicht of alle cafés onbeperkt open niet aan de raad zal voorleg gen. Vermoedelijk stelt de burgemeester de raad voor enige fasering in de sluitings uren aan te brengen. Dat zou inhouden dat sommige cafés om twee uur dichtmoeten en andere om drie uur. Een be slissing daaromtrent zal aan de hand van de resultaten van de proef worden geno men. Een dergelijk voorstel zou op de steun van een meerder heid van de gemeenteraad kunnen rekenen. Slechts de fracties van PvdA en klein links zijn tegen een dergelijk systeem. Zij vinden dgt het sluitingsuur voor alle cafés op twee uur gesteld dient te worden. LEIDEN Het beschikbaar stellen van schepjes en zakjes, betere voorlichting en een poepverbod voor de openbare weg en de plantsoenen. Met die maatregelen; wil de twee jaar geleden ingestelde werkgroep 'honde poep' het gelijknamige probleem letterlijk en figuurlijk de wereld uitwerpen. De uitwerpselen van de 8000 honden die de stad telt, begint naast het parkeren zo langzamerhand het meest besproken pro bleem in Leiden te worden. Acties van omwonenden van het Kooipark en een aanhoudende stroom van klachten over de vervuiling van het Vrouwenkerkplein, getuigen daar van. Daar om werd in '82 besloten tot het instellen van een werkgroep die een antwoord op deze „alsmaar voortdurende vervuiling" moest verzinnen. „Het gaat hier weliswaar niet om een ernstig pro bleem maar de aard ervan is dusdanig ergeniswekkend dat eerr serieuze poging om er iets aan te doen alleszins gerechtvaardigd- is", concludeerde de werkgroep op haar eerste vergadering. Als eerste actie werd een proef gedaan met een hondepoep-op- ruim-machine. De machine voldeed redelijk maar de werkgroep was toch van mening dat de oplossing eerder gezocht diende te worden in een mentaliteitsverandering van de baas inplaats van een sanitaire tegemoetkoming aan de hond. De werkgroep bracht onlangs een rapportje uit met zes mogelij ke oplossingen. BehaNaast een beter voorlichting vindt de werkgroep dat er in Leiden een met borden duidelijk te maken algemeen poepverbod moet komen. Verspreid in de stad en streng gescheiden van speelveldjes kunnen er dan speciale plaatsen aangewezen worden waar wel gepoept kan worden. Overtreding van het verbod zou de baas op een stevige boete moeten komen te staan. Hierdoor hoopt men tevens de sociale controle te vergroten. De eigenaren zouden voorts verplicht moeten worden de uit werpselen van hun trouwe viervoeter op te ruimen. Hiertoe die nen in de hele stad speciale schepjes en zakjes verkrijgbaar te zijn. Tenslotte doet de werkgroep de suggestie om voor honden' die een gedragskursus hebben gevolgd, de hondebelasting te re duceren. Het probleem bij alle maatregelen is dat er geen mensen be schikbaar zijn die de naleving ervan controleren. Van de zijde van de politie is alle medewerking geweigerd omdat deze er geen tijd voor zegt te hebben. Dat brengt het probleem ondanks alle zinvolle aanbevelingen terug tot bij wie het thuis zou moe ten horen: de hondenbezitters. De aanbeveling om de baas die een gedragskursus heeft gevolgd, korting te geven op de honde belasting, is daarmee een ernstig gemis. lenherdenking reorganiseren [DEN Burgemeester C. Goekoop is van plan met het ^niserend comité te gaan praten over de jaarlijkse doden- denking op 4 mei. Tot op heden was het geval dat de pekers van de herdenkingsdienst in de Marekerk na de hst pas tegen negen uur 's avonds bij het monument arri- rden. Drie kwartier later dan landelijk gebruikelijk is, ,'d bij het monument dan nog eens een minuut stilte in jt genomen. Het is traditie in Leiden dat de herdenkings- nst om half acht begint. Overwogen wordt nu om de her- kingsdienst om zeven uur te laten beginnen zodat de be ters zich om acht uur bij het monument kunnen verza- en om daar een minuut stilte in acht te nemen. Pleidooi voor gedegen gehandicapten beleid LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse uni versiteit moet na de zomer en uiterlijk voor 1 november aan de universiteitsraad be kend maken welke voorzie ningen er voor gehandicap ten aangebracht kunnen worden en welke niet. De raad sprak gisteravond in een motie zijn treurnis uit over het langdurig uitblijven van een gedegen gehandi captenbeleid. De motie was de vierde die de raad de afgelopen drie jaar heeft aangenomen om net college aan te sporen met een gehandicaptenbeleid te komen. De derde motie, af gelopen januari, was een ver zoek aan het college om zo'n beleid in in een nota vast te leggen. Deze vier pagina's tellende nota verscheen on langs en het college liet erin weten dat er teveel kanten zijn aan de de problematiek rond een dergelijk beleid om in een nota vast te leggen. Elke gehandicapte heeft zijn eigen problemen en daarom kunnen we ons geen algeme ne aanpak voorstellen, aldus het college. Een van de in dieners van de motie gister avond, de student Hans Bot, wees erop dat deze uitspraak niet te rijmen is met de op vatting van het college dat de gehandicapte als volwaar dig lid binnen de unversiteit moet kunnen functioneren. Hij noemde het „schandalig" dat de raad nu na drie jaar weer moest vragen om een oplossing voor de gehandi capten aan de universiteit. (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief s gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Voorwaarden vanaf t juli 1985: Het tegoed is dagelijks opvraagbaar net 2>h% retourrente (was 3%). Het minimumsaldo bedraagt f looo,- [was f 2.500,-). Het rentepercentage voor de maand juli is: DE DICHT BU HUIS BANK ju uvuiaagt 1 j.uuu, ADVERTENTIE Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. poggenpohl Gl@ILPiFkeukens I Industrieweg 14 De Grote Polderl I Zoeterwoude-Rijndijk I Tel 071-899206 LEIDEN Er moest ie mand mee om de weg te wijzen in het doolhof van het Rijksherbarium aan de Schelpenkade in Lei den. Op de smalle gan gen, waarin ook nog do zen en ander materiaal staat opgeslagen, komen verschillende kleine ka mertjes uit waarin de ar geloze bezoeker stoffige wetenschappers ver moedt. In het gebouw ruikt het naar archiefkas ten, linoleum, houten deuren en oude boeken. In één van de vele ka mertjes in het doolhof be vindt zich een stalen boe kenkast met naslagwer ken over varens. Het gro te tafelblad voor het raam ligt bezaaid met aantekeningen, openge slagen boeken en pakjes sigaretten. Onder en naast een microscoop lig gen enkele varens. Aan de tafel bij het raam werkt de heer G.J. de Joncheere uit Wassenaar. Hij doet wetenschappelijk onderzoek naar varens en voor dit onderzoek krijgt hij morgen in het paleis op de Dam in Amsterdam de zilveren anjer uitge reikt door prins Bern- hard. Bij deze gebeurtenis is ook prinses Juliana aanwezig. De heer De Joncheere, begon tien jaar geleden op verzoek van professor Hennep man, als honorair mede werker bij het Rijksher barium in Leiden. Hij was toen 65 jaar oud en net met pensioen. De zilveren anjer wordt uitge reikt aan personen, die naast hun gewone werk bijzonder verdienstelijk zijn op het ter rein van de wetenschap. De zilveren anjer wordt 26 juni ook uitgereikt aan de heer W.H.Th. Knippenberg uit Den Bosch voor zijn inspan ningen op het gebied van kunst, cultuur en heemkunde in Brabant, mevrouw L.'t Hart uit Pieterburen voor haar inzet voor het behoud van de zeehondenstand in de Waddenzee en mevrouw M. Kool uit Zuidwolde voor haar activiteiten om de regionale cultuur van Drenthe te be houden. Collecte „Toen ik die brief zag van het Prins Bernhardfonds, dacht ik eerst dat het een collecte betrof. En na het lezen van de brief wist ik eigenlijk ook nog niets. Ik had nog nooit van de zilveren anjer gehoord", zegt de heer De Joncheere zich een beetje verontschuldigend. „Waarom ik die anjer nu pre cies krijg, weet ik eigenlijk ook niet. Dat stond er niet bij". De heer De Joncheere is een bescheiden man. Dat wordt duidelijk als blijkt wat hij naast zijn baan bij verschil lende scheepvaartmaatschap MEDEWERKER RIJKSHERBARIUM GJ. DE JONCHEERE pijen nog op het gebied van varens in de wereld heeft on dernomen. De Joncheere is ook een zeer vriendelijk man die afwisselend vrolijk en me lancholiek van achter zijn goudkleurig brilmontuur de wereld in kijkt. „Ze vragen me wel eens wat ik nu precies doe bij dat Rijksherbarium. Maar dan kan ik dat maar moeilijk uit leggen. Het zegt zo weinig mensen iets als je het hebt over de voortplanting van va rens of de geschiedenis van varens in de evolutie of de ge ografische verspreiding enz. Allemaal dingen die ik erg in teressant vind, maar ja wat moet je vertellen en waar be gin je hè", zegt De Joncheere, terwijl hij de zoveelste sigaret opsteekt. Dat er varens naar hem zijn genoemd, omdat hij ze ontdekt heeft, vindt De Joncheere van bepaald onder geschikt belang. Wat hij wel interessant vindt, is het vin den van de samenhang in de ontwikkeling van de evolutie. „In de wetenschap gaat men ervan uit dat varens behoren tot een oude tak in het plan tenrijk, maar ik ben ervan overtuigd dat veel varens he lemaal niet zo oud zijn. Een groot deel van de varens is net zo modern als de zaad- planten. Er zijn wel meer mensen die tot die conclusie zijn gekomen, maar het is nog niet echt te bewijzen hè". De Joncheere kijkt over zijn goudgekleurd montuur heen en bemerkt dat zijn zojuist ge dane opmerking bij de leek die hem interviewt geen emo tie teweeg heeft gebracht. Om het één en ander wat te vej£ duidelijken zegt hij: „Dat is toch echt een behoorlijk bou de uitspraak hoor. Weten schappelijk gezien". Expedities de gelegenheid gesteld de va rens in grote delen van de wereld te onderzoeken. Hij bouwde een flinke biblio theek op, die hij later aan het Rijksherbarium en de univer siteit van Utrecht schonk. De wetenschappenlijke waarde van de bibliotheek zou gigan tisch zijn. Na zijn pensione ring kwam hij bij het Rijks herbarium, waar hij onder meer deelnam aan enkele ex pedities. Ondanks zijn gevor derde leeftijd, ging De Jon cheere mee met een expeditie naar Celebes, waar hij drie maanden in een dicht oerbos verbleef zonder enig comfort zoals bijvoorbeeld eeq bed. Verder heeft hij meegewerkt aan het boekwerk „Flora van Nederland", waarin hij het hoofdstuk over varens her schreef. Hoe het kwam, dat De Jon cheere zich in de varens is gaan verdiepen, berust eigen lijk op toeval. „Eigenlijk was ik helemaal niet zo geïnteres seerd in varens. Wel in de na tuur. Mijn moeder wist veel van de natuur. Ze was destijds ook erg enthousiast over de tekeningen van Jac. P. Thijs- sen. Ja, inderdaad van de Verkade plaatjes. Ik wilde ei genlijk bioloog worden, maar dat mocht niet van mijn va der. Vroeger kon je ook niet veel met een studie biologie. Je kon hooguit leraar worden. Dat is nu wel veranderd ja. Mijn vader was marine-offi cier en hij vond dat ik dat ook maar moest worden. Ik werd echter afgekeurd omdat mijn ene oog niet goed genoeg was. Toen ben ik de scheepvaart ingegaan". De heer De Joncheere vertelt hoe hij op twintigjarige leef tijd in Indonesië terecht kwam in dienst bij de Ko ninklijke Pakketvaart Maat schappij (KPM). „In Indonesië was zo'n geweldige flora, maar er bestonden eigenlijk goede boeken over. Ik vond één goed boek over de varenflora van Java en daar werd ik door geboeid. Men vertelde mij dat het beter was als je je ging specialiseren en sindsdien heb ik mij vooral met varens bezig gehouden. Ik heb me dus bewust be perkt. Maar dat moet ook wel als je alleen in de vrije tijd iets kan bestuderen", zegt De Joncheere. In Indonesië maakte hij ook de oorlog mee. Hij zat op Java in een kamp. Wassenaar hier in zijn werkkamer bij het Rijka- herbarium in Leiden. Als het interview eigenlijk al is afgelopen komt De Jon cheere nog terug op deze pe riode in zijn leven. Hij praat niet makkelijk over die tijd. Wel blijkt dat zijn liefde voor de natuur hem zelfs door die moeilijke jaren heen heeft ge holpen. Europese varens Na Indonesië ging de heer de Joncheere voor de KPM naar Australië. In de vrije weeken den zocht hij naar varens in de bossen rond Sidney. Daar na kwam hij bij Van Omme ren in Rotterdam, waarvoor hij directeur werd een agent schap van rederijen in Ham burg. Daar bleef hij 15 jaar en in zijn vrije tijd trok hij de bossen van Europa in. „Ik heb in de die periode alle Europe se varens levend gezien". Na Hamburg werd de heer De Joncheere directeur van de Oranjelijn en voer hij regel matig naar Canada, waar hij ook de varenflora bestudeer de. Omdat hij in die periode getrouwd was met een vrouw uit Zuid-Afrika kwam De Joncheere tenslotte ook nog in die streken terecht en daar onderzocht hij dan uiteraard varens. Door zijn omzwervin-i gen in de wereld vergaarde de heer De Joncheere kennis over de varenflora van Oost- Azië, Europa, Noord-Ameri- ka, Australië en Zuid-Afrika. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9