1.318 Z-Hollanders roepen Ahoy'! „Boeing spatte uiteen en dook tweemaal over de kop" Berri beschuldigt Israël van gebrek aan goede wil Pepsi en sandwiches voor steeds nerveuzere kapers lüü Dtland Yard ti orkomt w maanslagen Engelse II dplaatsen Politie Liverpool gaat foto's van verdachte supporters publiceren Cossiga, politicus met onkreukbaar image KAPITEIN OOGGETUIGE VAN VLIETUIGRAMP: ^tenland' EejdöeQowuvnt DINSDAG 25 JUNI 1985 PAGINA 5 0,00 5,20 6.50 1 I,60f l 1.00 130 ^r'tse politie i-45 'gisteren bekend gemaakt .40 j een samenzwering van rerboden Irese republi- Leger heeft ontdekt om in meer dan tien Britse latsen bomaanslagen te ind Yard zei dat het de èling van de terroristen ïeweest dat de bommen en ontploffen in hotels op sydkust van Engeland ge lde het hoogseizoen. Men kte het komplot na de iatie in het weekeinde Vijf personen die betrok- ijvaren bij een poging van pA om het Britse kabinet I blazen tijdens het con- j van de Conservatieve vorig jaar in de bad- Brighton. tylgevoelige aap YORK In de Ameri- Jse staat Georgia is een jarige dwergchimpansee kt die over het vermogen ikt om met taal om te idat dichter bij de mense- J eigenschappen staat dan eerder werd gesignaleerd, eldt de New York Times, tapje Kanzi kan op zinni- wijze met meetkundige jolen omgaan die woorden fetellenHij blijkt daar niet 1 getraind te zijn zoals eer- y/el is gebeurd met andere De bewuste aap speelde jet laboratorium van dr. 'avage-Rumbaugh, terwijl tnoeder opgenomen was in 2 formeel trainingsproces. j was stomverbaasd toen dat Kanzi de kennis «taan oppikte", aldus de rzoeker. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET/WASHING TON Nabih Berri, die zich heeft opgeworpen als bemiddelaar in de door sji'itische fundamentalis ten uitgevoerde kaping van het TWA-toestel, be schuldigde Israël van een gebrek aan goede wil door gisteren slechts 31 Zuidlibanezen vrij te la ten. Berri steunt de eis van de kapers, dat de veertig Amerikaanse gij zelaars pas vrijgelaten worden als Israël de ruim 700 Libanese gevangep voor het merendeel sji'i- ten vrijlaat. De sji'itenleider gisteren Was hington ervan beschuldigd een belofte uit 1982 van zijn voor malige afgezant voor het Mid den-Oosten, Philip Habib, te schenden. Volgens Berri had de Amerikaanse regering zich toen verplicht om de vrijlating van alle gevangenen in Israël te bewerkstelligen. Washing ton heeft indertijd de deporta tie van gevangenen uit het Zuidlibanese gevangenenkamp Ansar naar de Atlit-gevange- nis in Noord-Israël bekriti seerd als schending van de Geneefse conventie inzake de behandeling van burgers in bezet gebied. Maar president Reagan weigert onder druk van de gijzeling Israël op te roepen tot hun vrijlating. Zuidlibanese gevangenen, die gisteren zijn vrijgelaten, ver klaarden in Israël te zijn gesla gen en dat ze vier dagen moes ten staan terwijl hun handen achter de rug w- _-n vastge bonden. Een correspondent van het Amerikaanse Christian Broad casting Network heeft gisteren verklaard dat de twee kapers van het Amerikaanse TWA- -vliegtuig broers zijn die nau we banden hebben met de sji'i tenleider Nahih Berri. Eén van de twee kapers zou een voormalig lijfwacht van Berri zijn geweest, terwijl zijn broer veiligheidsofficier is van de Amal-militie. Volgens be trouwbare bronnen zouden de kapers vanaf het begin onder controle hebben egstaan van Berri. Enkele van de 31 Zuidlibanezen, die gisteren door Israël zijn vrijgelaten, In gebed verzonken na aankomst in de Zuidlibanese havenstad Tyrus. De vrijgelaten gevangenen, voor het merendeel sji'i- ten, werden binnengehaald als „levende martelaren". BEIROET „Wacht eventjes", zegt Issam Man soer, terwijl hij de micro foon op het instrumenten- paneel oppikt en door de gekleurde ramen van de controletoren naar het ge kaapte TWA-toestel op het zwarte asfalt van het vliegveld van Beiroet kijkt. „Ik moet even wat pepsi voor de kapers be stellen. Aboe Faris, een van de kapers, dreigt zijn kalmte te verliezen". Deze innemende Libanese luchtverkeersleider heeft de afgelopen dagen al heel wat gesprekken gevoerd met Aboe Faris, een van de sji'iten die de rood-witte Boeing 727 op de luchthaven van Beiroet bewa ken. Zijn ervaring is dat het geen goed idee is de kapers te laten wachten. „Ze worden zenuwachtig en soms volgen er dan dreige menten", zegt hij, gespannen wachtend op een telefoontje uit het cafetaria dat de bestel ling er aan komt. „Aboe Faris was heel nerveus, omdat hij twee uur geleden om pepsi had gevraagd en het nog steeds niet gekregen had". Voordat de lang verwachtte pepsi arriveerde, bleek nog eens duidelijk waar dit soort gespannenheid onder de ka pers toe kan leiden. Een on dernemende journalist, een van de honderden die zich rond de luchthaven ophouden, was vorige week met een fruitmand op het vliegtuig toe gelopen. Daar aangekomen had hij plotseling een bandre corder voor het open raam van de cockpit gehouden. De journalist kon ongehinderd te ruglopen, maar een van de ka pers begon vanuit de cockpit op televisiecamera's te schie ten. De gevolgen vielen geluk kig erg mee: gewapende Amal-leden namen een paar filmcamera's in beslag. Het schieten was echter een kort en beangstigend moment van spanning in wat zo langzamer hand een rustige routine van krakend radio-contact met de kapers was geworden. Verse groep Om de paar uur komt een „verse" groep kapers het vliegtuig bewaken. Er wordt vaak en ongeduldig om eten en drinken gevraagd en bizar re details uit de gesprekken tussen de controletoren en de sji'iten worden hier ogenblik kelijk tot legendes gebombar deerd. Zo vroeg een van de kapers om ijs, waarop hij het antwoord kreeg dat er al twee jaar lang geen ijs op het vlieg veld te krijgen was. Een ander kwam met het onbegrijpelijke verzoek om tachtig kipsandwi- ches. En Libanon zou Libanon niet zijn, wanneer er ook niet een toepasselijke mop op de situa tie was uitgevonden: wat bete kenen de letters TWA? Ant woord: travel with Amal (reis met Amal). „We hebben een soort vrien delijke verstandhouding met de kapers opgebouwd", aldus Mansoer, „maar er is geen sprake van een band. Wan neer die er zou zijn, dan be hoorde ik zelf tot de kapers". Het is de vierde kaping die hij meemaakt, maar er is een groot verschil tussen deze laat ste en de drie anderen. „Deze keer accepteren de meeste mensen hier de eisen van de kapers. Er zitten sji'iten ge vangen in Israël, ook een neef van mijn vrouw bijvoorbeeld. Ik ben het wel met de eisen van de kapers eens, maar niet met hun methodes". Deze uitspraak verklaart waarom zo veel mensen hier de onbekende kapers steunen, die ruim een week geleden deze crisis veroorzaakten. „Elke stad in Libanon heeft wel inwoners die in Israël ge vangen zitten. Daarom zijn de meesten het met de eisen van de kapers eens: dit zijn de mensen die tegen de Israëli sche bezetting hebben gevoch ten", aldus Mansoer. IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR ADVERTENTIE. qgiien moeten meer wijn **%ampagne drinken i Als compensatie voor het dicht- -^-^en van de wodkafles zullen de in- van de Sovjet-Unie binnenkort s* wijn of champagnefles kunnen grij- bwlH wijnproducenten in de Sovjet-Unie 195J de opdracht gekregen hun produk- lichte tafelwijnen en champagne te i58Übelen. De Sovjet-autoriteiten hebben 3|kfetrijd tegen het alcoholisme afgezien eojj complete drooglegging van de staat 52,'i in plaats daarvan van start gegaan Jol* Pr°ject. dat de Russische smaak op 69|«sch gebied moet veranderen. Het is g^l^oeling dat het drinken van lichte 200,0 en champagne de Russische voor- io3?oor dranken met een hoog alcohol- lage zal gaan verdringen. Iran en Libië willen vernietiging Israël TRIPOLI De regeringen van de Li bië en Iran hebben verklaard dat zij zich zullen blijven inzetten voor de vol ledige bevrijding van het Palestijnse grondgebied en de vernietiging van de zionistische staat. De twee landen zei den voor dat doel een Jeruzalem-leger en een internationale islamitische liga te zullen oprichten. Dit heeft het Libi sche persbureau JANA gisteren be kendgemaakt. De twee landen legden een gezamenlijke verklaring af waarin zij voorts zeiden alle pogingen tot ver mindering van de olieprijs te zullen af wijzen, zelfs wanneer dat zal leiden tot vermindering van de produktiepla- fonds. (Van onze correspondent) figuren van wie het portret in LONDEN De politie van het dagblad staat. Het twaalf- Liverpool is van plan deze tal foto's komt ook in alle Brit- week foto's te publiceren van se tv-journaals. Alle bruikbare ongeveer een dozijn voetbal- informatie zal worden ver- supporters uit haar stad, die werkt in een rapport, bestemd ervan worden verdacht de voor de „Director of Public mogelijke aanstokers te zijn Prosecutions", de officier van van het voetbaldrama van 29 justitie voor geheel Engeland, mei in het Heizelstadion in die moet beslissen of op grond Brussel. Deze foto's verschij- van de Britse wetgeving en nen donderdag in alle Britse rechtspraak processen moge- kranten. lijk zÜn tegen één of alle ver dachten. Pas wanneer de DPP gen Woeden gevraagd over de ^f, a"; doen en zullen voor een recht bank in Liverpool de eerste beklaagden verschijnen. Dan breekt voor België het ogen blik aan om hun eventuele uit levering aan te vragen. De rechtbank zal hierin slechts toestemmen wanneer van Bel gische zijde op overtuigende wijze wordt bewezen dat deze beklaagden zich in Brussel schuldig hebben gemaakt aan zeer ernstige vergrijpen, waar voor het Belgische gerecht hen streng zou kunnen straffen. Zij zonden namelijk hun persoonlijk nummer terug naar Readers Digest en wonnen een geldprijs in een Reader's Digest Prijzenfestijn. Een prijs die kan oplopen tot maar liefst een ton. Toch even aan denken als er een envelop van Reader's Digest in uw bus ligt. Wapt alleen op ingezonden nummers betaalt Reader's Digest uit. Maar dan ook tot elke prijs. READER'S DIGEST. WIJ BETALEN UIT TOT ELKE PRIJS. Russen loven „progressieve" bewind Suriname DEN HAAG Nederlandse „kolonialen" en nieuw op het toneel verschenen Ameri kaanse „voogden" hebben alles geprobeerd om na de onafhankelijkheid van Suriname „hun belangen" de bauxietmijnen in handen te houden en te voorkomen dat het land betrekkingen kon ontwikkelen met de Spaanssprekende buurlanden. „Men be reikt vanuit Paramaribo sneller Den Haag of New York, dan Bogota of Caracas," zo schrijft Evgeni Baj, speciale correspondent van het Russische regeringsblad de Izves- tija. De speciale correspondent roemt in zijn artikel de vooruitgang die het bewind van Desi Bouterse heeft weten te bereiken, on danks „interventie, contra-revolutionaire activiteit en het stopzetten van de ontwik kelingshulp door Nederland en de VS". NIEUWE PRESIDENT ITALIË Francesco Cossiga ROME Francesco Cos siga, die gisteren met een zeldzaam vertoon van na tionale eenheid door het parlement tot president van Italië werd verkozen, heeft een zeer wisselvalli ge carrière achter de rug. Hij werd tot drie maal toe politiek dood verklaard, maar wist steeds dank zij zijn persoonlijke integri teit terug te komen, eerst als premier, de tweede maal als voorzitter van de senaat en thans, op z'n 56ste, als jongste president van Italië sinds de oorlog. Cossiga is de opvolger van de 88-jarige socialist Sandro Pertini die ervan hield aan de weg te timmeren en die bekend stond vanwege zijn openheid, wereldreizen en vriendschap met paus Johan nes Paulus 11. Verwacht wordt dat Cossiga persoonlijk minder op de voorgrond zal treden dan Pertini en vooral zijn aandacht zal richten op het bevorderen van de sa menwerking tussen de ver schillende partijen in Italië. Cossiga, een man met een ge distingeerd uiterlijk, wist met zijn persoonlijke eerlijk heid en discretie het respect te winnen van politici van diverse pluimage. In de Itali aanse pers wordt hij wel Me neer Onkreukbaar genoemd. Hij is een eerlijk mens, zo verklaarde Pertini verleden week tegenover verslagge vers over zijn opvolger. Cossiga's voorspoedige car rière binnen de Christende mocratische Partij leek plot seling tot een einde te zijn gekomen toen hij na de moord op Aldo Moro in mei 1978 zijn ontslag indiende als minister van binnenlandse zaken. Ik ben politiek dood, verklaarde hij tegenover vrienden na de zo rampzalig eindigende klopjacht op de ontvoerders van Moro, leden van de Rode Brigades. Hij keerde echter terug aan het roer van het schip van staat, toen president Pertini hem in augustus 1979 voor droeg als leider van de ach tendertigste na-oorlogse re gering. Bescherming Naar aanleiding van een ver meende rol bij de bescher ming van een linkse terrorist wiens vader een vooraan staand christen-democraat was, diende hij opnieuw zijn ontslag in. Hij ging terug naar zijn zetel in de senaat, die hij bekleedde nadat hij zes termijnen had gediend als afgevaardigde. Gedurende zijn premier schap stemde Italië in met de plaatsing van kruisraketten en trad als gastheer op bij een Europese topconferentie in Venetië, tijdens welke er voor werd gepleit de Palestij- nen formeel te betrekken bij de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. Cossiga's derde terugkeer naar de hoogste regionen van de politiek vond twee jaar geleden plaats, toen de senaat hem tot voorzitter koos, een functie die het waarnemend presidentschap inhoudt als de president op reis is of niet in staat zijn functie uit te oefenen. Cossiga is praktiserend ka tholiek. Hij geldt als een des kundige op het gebied van de relatie tussen kerk en staat WARSCHAU Vijf prominente leden van de verboden Poolse SnllHaritPlt vakbond Solidariteit hebben gisteren hun steun betuigd aan de OUllUai 1IC11 oproepen voor een werkonderbreking van een uur die volgende np_t |-|n maand moet worden gehouden uit protest tegen verhoging van rOCpi cje vleesprijzen. Tien dagen geleden werden werden drie vak- trkt ctaL-ir^fr bondsactivisten veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend lOl SlaKing van twee en een half tot drie en een half jaar voor het steunen van een stakingsoproep in februari uit protest tegen de prijsver hogingen. Werknemers werden opgeroepen het werk neer te leggen uit solidariteit met de drie veroordeelden, Bogdan Lis, Wladyslaw Frasyniuk en Adam Michnik. De Poolse minister Ol- zowski verklaarde dat hun zaak in hoger beroep zal worden voortgezet (Vervolg van de^oorpagina) CORK De Boeing 747 van Air India spatte hoog in de lucht uiteen, sloeg tweemaal over de kop en stortte loodrecht in zee. Zo luidt de lezing van de vermoedelijk enige oogge tuige van de vliegtui gramp bij Ierland; de Spaanse kapitein Esteban Fraile van een Panamees containerschip dat op het moment van de ramp voor de kust van Ierland voer. Een Spaanse radiostation voor vissers luisterde de conversatie af tussen Fraile en diens Lon- dense agenten. Het bleek niet mogelijk om van de verklaring een bevestiging te krijgen, maar het getuigeverslag past in de lezing die deskundigen van het ongeval hebben gege- Volgens de directeur van het radiostation, Jesus Ferreiro, hoorde een van zijn radiotech nici dat Fraile een explosie in het achterstuk van het vlieg tuig zag en vervolgens op de plaats van de ramp enkele wrakstukken had opgepikt. Een vlieger van Air India zei het overigens te betwijfelen dat men een vliegtuig op tien kilometer hoogte zou kunnen zien exploderen. Inmiddels hebben drie ver schillende groeperingen: het Bevrijdingsleger van Kasjmir, de Algemene Sikh-Studenten- federatie en de terreurgroep Sikh-10, de verantwoordelijk heid opgeëist hadden voor de aanslag. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat tevens onderzocht wordt of twee voortvluchtige Sikhs, die worden beschuldigd van een verijdelde moordaanslag op premier Rajiv Gandhi, wel licht bij de ramp betrokken zijn. De Canadese pers meldde gisteren dat de twee, Lal Singh en Ammand Singh, tic kets gekocht hadden voor de Air India-vlucht en voor het toestel dat zondag op de lucht haven van Tokio dankzij een te vroege landing ontsnapte aan een exploderende vracht- container. Op de Londense luchthaven Heathrow is het vertrek naar New York opgehouden van een Jumbo van Air India na een ernstig genomen anonie me bommelding. De inzitten den, onder wie 19 familieleden van de slachtoffers van het in zee gestortte toestel, moesten uitstappen en konden na een oponthoud van enkele uren doorreizen naar Cork in Ier land. Vandaag is een begin gemaakt aan de identificatie van de ge borgen slachtoffers, die veelal ernstig verminkt zijn. De hoop dat nog overlevenden worden aangetroffen is inmiddels op gegeven. doptie-pop van een kind en een stuk gele sari van een Indi- ^ouw: resten die gisteren uit de Noordzee werden opgepikt. inds breng je me heen?" gromde smid- - „Dat zult u wel zien", antwoordde Klansky, die de Pegsof '63 bekwaam be- ia 1 rde. - „Wie ben je en wat moet je van me?" de smid weer. - „Zult u wel zien", klonk uit Klansky's mond, - „Je bent een vreem- hè?" knarsetandde de smid. „Zeg op, je? Waar kom je vandaan? en wat moet me?" - „U praat een beetje te veel, me- Verholen", zei Kille Klansky, die een keuri- had genoten en dus altijd netjes woorden sprak. „U moet nu echt zwij- want anders tik ik u even op de punt van Ik ben erg handig met de kolf van revolver, ziet u? U moet het dus zelf maar - Smidje Verholen had dus geen keus in een broerierig zwijgen. Hij gaf zijn echter goed de kost en op een gegeven herkende hij het troosteloze, eenzame landschap. „De Vale Kale...", dacht hij. „Wat zouden ze daar te zoeken hebben? Bomen groeien er niet, en mensen willen er niet wonen, het enige wat er te vinden is, is het slot van roofridder Wolfaert de Roodbaert. Maar dat staat al eeuwen leeg." - En toch was dat nu juist de plek, die Kille Klansky voor zijn duister be drijf had uitgekozen. Hoog op de rotsen lag dat roofslot daar, spookachtig verlicht door een ble ke maan.... - Zonder aarzelen reed Klansky op de voorpoort af, waar hij een een teken gaf met zijn koplampen. Blijkbaar had men binnen op zijn komst gerekend, want vrijwel onmiddellijk ging er een luikje open. Een ongunstige tronie werd zichtbaar, en een rauwe stem vroeg: „Al- 'es voor de bakker?" - „Operatie geslaagd, Bul- ac", lachte Kille Klansky. „Doe maar gauw >en. Ik heb heml".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5