IIHeren toch gehang is kog duurder :ntallen igelukken door 'G in caravans GENLAND CeidaeSotyuwt „Beschamend veel diefstal in Kamer" Rel in Lochem over uitlekken geheim stuk ÏLECTIE MENTEN GEVEILD Stijging aantal scheidingen niet alleen door Bijstandswet Subsidie voor vrijwillige vangstbeperking 5 itT Kamer akkoord met kiesrecht Nederlanders in buitenland DINSDAG 25 JUNI 1985 PAGINA 3 uidelijkheid over ClAlen documenten Ar: Op het ministerie van Eco* 1e Zaken weet men nog niet precies tukken inbrekers eind vorige week gestolen bij de directie energieza- nister Van Aardenne (Economische zei gisteren in de Kamer wel dat er it tnn.eer 'nterne notities en vertrouwelij- fyen bij zitten. Daarbij horen docu- id sei;over de eventuele bouw van een :en aétrale op het industrieterrein Moer as". inbrekers maakten zich bekend als Maatschappelijke Discussie. ■>011, imst daarvan was dat de Nederland- king tegen uitbreiding van het aan- centrales is. loorg( DEN HAAG In de Tweede Kamer worden maatregelen voorbereid om het grote aantal diefstallen in het Kamerge bouw te beperken. Voorzitter Dolman zei dit gisteren in een debat waarin de Kamer zijn eigen ontwerp-begroting voor 1986 opstelde. „Er wordt in het gebouw bescha mend veel gestolen", aldus Dolman. „Wat dit betreft is de veiligheidssituatie in het gebouw niet ideaal. Daar moet wat tegen worden gedaan". Dolman deelde verder mee dat ook in de parkeergarage waar Kamerleden en Kamerpersoneel hun au to's neerzetten strengere veiligheidsmaat regelen zullen worden genomen. In het afgelopen jaar ziin in de garage veel auto's opengebroken of vernield. „Wiskunde- examen op havo splitsen" ZOETERMEER Op de havo moet een nieuw eindexamenprogramma voor wiskunde komen. Evenals in het voorberei dend wetenschappelijk on derwijs (vwo) zal het wis- kundeprogramma daarbij in twee delen worden ge splitst: wiskunde A, vooral gericht op de praktische toepassingen, en wiskunde B, waarbij meer de nadruk op de theoretische kant van het vak wordt gelegd. Dit is een van de aanbeve lingen die de werkgroep wiskunde havo doet. De werkgroep werd VA jaar geleden geïnstalleerd. WD: belastingverlichting 2 miljard middengroepen DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat de middeninkomens, tussen 35.000 en 70.000 gulden per jaar, in '86 moeten worden ontzien door een belastingverlaging van 2 miljard gulden. Het gaat om een blijvende verlichting, al dus VVD-leider Nijpels. Het plan wordt door de VVD-ministers aan de orde gesteld in de kabinets vergaderingen over de begroting voor volgend jaar, die volgende week van start gaan. Nijpels vindt het gerechtvaardigd dat er iets gedaan wordt voor de middeninkomens, omdat deze groep er de laatste 15 jaar 10% in koopkracht op achteruit is gegaan. Als gevolg van de belastingverlaging zou den de netto-inkomens in deze groep er 1% op vooruit gaan. Overigens zullen ook de inkomens beneden 35.000 gulden en boven 70.000 gulden kunnen meeprofiteren van de voorgestelde verla ging, meent Nijpels. LOCHEM In de gemeenteraad van het Gelderse Lochem is beroering ontstaan over een voorstel van burgemeester Wilmink om een aantal ambte naren en raadsleden schriftelijk te laten verklaren dat zij onschuldig zijn aan het geven van een ge heim stuk aan de pers. Wilminks eigen partij, de PvdA, en de Kombinatie Actief Lochem (KAL) willen nu dat de burgemeester zijn voorstel terug neemt. Het geheime stuk betreft een notitie van Wilmink over de bestuursproblematiek in Lochem. Een streekkrant publiceerde vorige week uit deze notitie. De fractie van de KAL noemde het „im moreel" dat de burgemeester op deze manier ach ter de dader wil komen. Wilmink antwoordde dat de verklaring niet is „om de schuldige aan te wij zen, maar de overigen van verdenking te zuive ren". lden jcces reel v J nieui c is hi olitic -jm ver v] m k uit; •or di it Ma >en. SRDAM De voor et teimisdaden veroor- journ Blaricumse miljo- menSeter Menten heeft inghp afscheid moeten van zijn kunstcol- -en een belangrijk 2o in zijn antieke huis- Na meer dan tien J® rocederen kwamen - och de ruim 500 n uit zijn verzame- j- ader de hamer van 23 nsterdamse veiling- <e Zwaan. 25 27 ek het er op dat de vei ls de bomvolle Park Pla- aan het Rokin niet - iu gaan. Vlak voordat fste schilderij geveild Het portret ..Carmen" van Isaac Israëls was met 70.000 gulden één van de klap stukken van de veiling. Onvoldoende AMSTERDAM De veiling van de kunstcollectie van Men ten heeft tussen de 2,8 miljoen en drie miljoen gulden opgele verd. Dat is net niet genoeg om de door de schuldeisers, het vei linghuis Sotheby Mak van Waay en de Bondsrepubliek Duitsland, gevorderde bedragen te betalen. Daarvoor was 3,3 miljoen gulden nodig. De vei ling was aan het begin van de avond tegen de verwachting in al afgelopen. Toen waren 513 stukken, vooral schilderijen en antiek, onder de hamer gegaan. Na de openbare verkoping van de schilderijen in de oentend en een deel van de middag volgde later onder meer Chinees en Ja pans porselein en aardewerk, Europees porselein en aarde werk, klokken, pendules, orna menten, kandelaars, tuinbeel den, sculptures, zilverwerk en tapijten. zou worden, drong een woest schreeuwende man de zaal binnen en slaagde er in een emmertje verf leeg te gooien over een aantal in stemmig grijs gestoken heren. De vei lingmeester vroeg om een bod op de „oude meester", maar alle aandacht ging uit naar de opschudding achterin de zaal. „Er wordt nog een nieuw stuk binnengebracht", gekscheerde de regisseur van het veiling theater, wijzend op de nu lege emmer, die over de vloer rol de. En met die opmerking kwam de veiling dan toch op gang. Nadat het eerste schilde rij voor 15.000 gulden geveild was, werden de in prachtige lijsten gevatte doeken in vlot tempo de zaal doorgedragen, als moeizaam veroverde tro feeën. Achter rode velours gordijnen klonk spoedig het gefluister over artistieke waar de en al dan niet corresponde rende prijzen. Procedures De kunstcollectie van Menten is lange tijd inzet geweest van ingewikkelde juridische proce dures. Het veilinghuis Sotheby Mak van Waay en de Bondsre publiek Duitsland hadden al in de jaren zeventig beslag la ten leggen op de collectie, om dat zij beide (samen met de Nederlandse fiscus) nog ruim drie miljoen gulden te vorde ren hadden op de Blaricumse miljonair. Menten evenwel, beweerde dat hij de collectie bij de scheiding van zijn vrouw Meta aan haar had overgedaan. Later kwam Men ten met een tegen-claim tegen de Bondsrepubliek. Pas vorige week werd na vele gerechtelij ke uitspraken de weg voor de executie-veiling vrijgemaakt, toen de Amsterdamse rechter Gisolf bepaalde dat het beslag dat Menten op zijn eigen col lectie had laten leggen, opge heven kon worden. Bij de aanvang van de veiling had Sotheby Mak van Waay volgens een woordvoerder nog geen idee wat de opbrengst zou kunnen zijn. „Het betreft hier een executieveiling en dan is het altijd maar afwach ten wat de mensen willen bie den", aldus Sotheby. Menten kon overigens ook gisteren nog het „verlies" van zijn kunstcollectie voorkomen door op zijn eigen stukken te bie den, maar de Blaricummer bleef afwezig. Frivool De eerste schilderijen van oude meesters gingen weg te gen prijzen van tussen de 2500 en 40.000 gulden. De veiling meester toonde zich daarbij lang niet altijd ingenomen met de opbrengst. „Heren toch, be hang is nog duurder. Tegen die prijs mag u dit op het toilet hangen", moest hij uitroepen bij een bloemstilleven van H. Bellis. De opbrengst van een doek van M. van Heemskerck (3000 gulden) ontlokte hem de opmerking: „Er is hier nie mand die iets verdient. Voor dat geld kunt u nog geen lijst kopen". Het behoort allemaal tot de frivoliteiten van een kunstvei ling in het Amsterdamse. Een zittend naakt wordt daar „steeds mooier, naarmate je er langer naar kijkt". De man die er uiteindelijk voor duizend guldeg mee naar huis ging, kreeg van de veilingmeester de wens mee: „Veel plezier met deze dame. Dat ze zoveel zou opbrengen had ze nooit ge dacht". Eén van de klapstukken van de veiling was gisteren het portret „Carmen" van Isaac Israëls dat 70.000 gulden op bracht. De hoogste prijs, 100.000 gulden, werd geboden voor een schilderij van C M. Webb, getiteld „De boedel scheiding" een toepasselij ke topper voor deze veiling. Zeegezichten van H. Koek koek verwisselden ook voor enkele tienduizenden guldens van eigenaar. Ook hoog op de prijslijst stonden de oude meesters J. van Ruisdael 25.000,- voor een bergland schap) C. Engelbrechtsz if 40.000,- voor een religieus triptiek), P. Moreelse 34.000,- voor „Koning Da vid") en C.C. Wou 56.000,- voor „Schepen op een rede"). De veiling verliep na het inci dent met de verfgooier de 46-jarige man uit Enkhuizen werd later gearresteerd verder rustig. Buiten gooide een groep jongeren nog auto banden op straat en trachtte die met benzine in brand te steken. Volgens een politie woordvoerder vielen er wat klappen, waarna de jongeren zich uit de voeten konden ma ken. Maar tegen de tijd dat de circa zeshonderd bieders de zaal verlieten, was de rommel alweer opgeruimd. PAUL KOOPMAN Consumenten bond wil eind aan monopolie PTT op telefoons (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Consu mentenbond wil dat er een eind komt aan het monopolie dat de PTT meent te hebben op tele foons en andere randap paratuur. De bond had daarom een civiele proce dure aangespannen tegen het overheidsbedrijf, die vanochtend diende voor de Haagse rechtbank. Daar werd besloten een schriftelijke procedure te starten, die eind augustus moet zijn afgerond. Daar na start de officiële recht zaak, waarvan de uit spraak in het najaar wordt verwacht. De PTT had een lid van de Consumentenbond niet toege staan naast drie PTT-telefoons nog enkele toestellen van an dere instellingen aan te slui ten. De bond noemde dit een volstrekt willekeurige beslis sing van de PTT en eiste een veroordeling van de PTT op basis van het EG-verdrag. Daar wordt misbruik van een machtspositie, zoals een mo nopolie, verboden. De commissie Steenbergen on derzoekt op dit moment voor de regering de toekomstige status van de PTT. Daarbij staat ook de monopoliepositie van het bedrijf ten aanzien van de telefoons ter discussie. Volgens staatssecretaris Scher- penhuizen moet het rapport van de commissie uiterlijk 1 juli klaar zijn. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BULAGE BU UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA OTeERDAM Jaarlijks gebeuren er tientallen on een zoals branden en explosies door het ge- van LPG voor koken en verwarmen in caravans. daarom nodig dat er nieuwe wettelijke voorzie- komen om de recreant te beschermen, vindt de ^ng Consument en Veiligheid. In elk geval moet 'koop van reservoirs voor huishoudelijke toepas- r|£ gorden verboden. 90 r, ÜPG-tankstations mogen alleen brandstof reservoirs van Voertuigen worden gevuld. Het komt echter steeds vaker eJietft ook andere tanks daar worden gevuld voor koken en ij. 'men op de camping. Sommige vulstations vullen ook bu- >5 gn propaanflessen met LPG, wat in strijd is met de voor- hallnis minstens de helft goedkoper dan butaan of ^^ffzegt Consument en Veiligheid, drie oorzaken van onge- bij het gebruik van LPG door kampeerders: knoeierijen iks en aansluitstukken, onvoldoende controle op overvul- ,r}e 'onvoldoende kennis van de eigenschappen van LPG. Jin yettelijke voorschriften moeten beheerders van campings e sl\peerders -zelf worden geïnformeerd over de ernst van de en de te nemen voorzorgsmaatregelen, vindt de Stich- bAnsument en Veiligheid. |in Beatrix en prins Claus in Haarlem de officiële af- S, SB bij van de restauratie >72 cP Grote of Sint Bavo Kerk. la gaan zij naar de tentoon- eei 9 „De Bavo in Beeld". gr<X Koninklijk Paleis op de ZOUt™Md Prins Bernhard, in j>jzlgheid van prinses Julia- Veren anjers uit aan o.a. de ^CS.J. de Joncheere te Was- Wr voor zijn wetenschappe- toirjrk °p het gebeid van va- jen aan mevr. Lenle 't Hart iterburen voor haar hulp sehonden. Nog dagen zal het duren eer de brandweer klaar zal zijn met het nablussen van een brand in Alkmaar. Daar ging gisteren drie opslagloodsen met jute zakken in vlammen op. De schade bedraagt tenminste twee miljoen gulden. Een naastgelegen school en een caravanbedrijf kon de brandweer echter redden. DEN HAAG De Bij standswet is waarschijnlijk niet de belangrijkste oor zaak van het sinds de ja ren zestig voortdurend ge stegen aantal echtschei dingen. Ook andere facto ren speelden een rol. In de hele Westerse wereld is bij een hoog welvaart speil sprake geweest van veranderingen in opvat tingen over gezin, rolver deling tussen man en vrouw en over sexualiteit. Dit staat in een studie die in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken is uitge voerd door het Instituut voor Arbeidsvraagstukken te Til burg. Staatssecretaris De Graaf heeft de studie aan de Eerste en Tweede Kamer aan geboden. Als er al een verband bestaat tussen Bijstandswet en het aantal echtscheidingen dan is dat het geval geweest vanaf de inwerkingtreding van de wet tot kort na de vereenvoudi ging van de echtscheidings wetgeving in 1971. De onder zoekers signaleren wel dat sinds de invoering van de Bij standswet in 1965 het ontvan gen van een uitkering psy chisch minder belastend is ge worden. Door de aanvankelijk steeds hogere uitkeringen wer den de financiële gevolgen van echtscheiding voor velen minder ernstig. Tussen 1965 en 1972 steeg het aantal gescheiden vrouwen met ongeveer 50 procent. Het aantal gescheiden vrouwen met bijstand steeg met 170 pro cent. Sindsdien steeg echter zowel het totaal aantal ge scheiden vrouwen als het aan tal gescheiden vrouwen in de bijstand met 180 procent en is de groei in beide groepen dus gelijk opgegaan. Volgens de onderzoekers past het beroep dat gescheiden vrouwen doen op de bijstand in het Nederlandse cultuurpa troon. In vergelijking met an dere landen zijn er minder ge huwde vrouwen die werken, wordt er meer waarde toege kend aan het zelf vervullen van het moederschap en be staan er minder voorzieningen voor werkende moeders. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Vissers die vrijwillig het motor vermogen van hun sche pen met vijftien procent verminderen, waardoor ze minder kunnnen vangen, zouden subsidie moeten krijgen. Staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Vis serij) heeft dat gisteren aan de Kamer voorgesteld om de overcapaciteit in de visserijvloot aan te pak ken. Er zijn extra maatregelen no dig omdat anders een groot deel van de schepen straks niet meer kan uitvaren. Nu al bedraagt de overcapaciteit in de grote zeevisserij tien pro cent en in de kleine zeevisserij vijftien procent. Die percenta ges zullen in 1986 naar ver wachting nog toenemen. Ploeg stelde verder voor de vangsquota per kwartaal op te leggen, een deel van de vangstquota onder rijksbeheer te laten vallen, de vangst op kabaljauw gedurende de zo mermaanden te verbieden en de maat van de netten voor kabeljauw groter te maken. De staatssecretaris zei verder al een aantal maatregelen te hebben genomen om de toe stand te verbeteren. Zo is er een licentieregeling voor vis sers ingevoerd, is er een stille gregeling opgezet en wordt subsidie gegeven voor experi mentele visserij en het vissen bij Afrika. Verder zijn er vangstquota voor groepen vis sers ingesteld en is met Groot- Brittannie 8000 ton schol ge ruild voor haring, zeeduivel en heek. Zweefvliegen De Nederlandse zweefvliegploeg die eind juli in Rome deelneemt aan de strijd om de wereldtitel, kreeg gisteren op het vliegveld Teriet bezoek van mr. Pieter van Vollenhoven. De zes man tellende nationale afvaardiging onthulde enkele fijne kneepjes van het zweefvliegen aan Van Vollenhoven, die wel met beide benen op de grond bleef. -EMELS jngi ^SCHILDER pjer NierrlBS. W ttó y )ket elk en J DEN HAAG Ruim 600.000 Nederlanders die in het buitenland wonen mogen vanaf volgend jaar ook deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Zij kun nen een stembiljet aanvra gen en opsturen of ie mand in Nederland mach tigen voor hen te stem men. Het wetsontwerp waarin dit kiesrecht voor Nederlanders in den vreemde wordt geregeld, kreeg gisteren in de Ka mer de instemming van de overgrote meerderheid. Overigens waren niet alle voorstanders erg gelukkig met het wetsontwerp. PvdA- woordvoerder Rienks had on der meer kritiek op de zijns inziens onnodige administra tieve en postale romslomp. Te vens vond hij dat niet elke Ne derlander in het buitenland zonder meer het kiesrecht zou moeten krijgen. „Velen heb ben al lang geen binding meer met het moederland, ook al bezitten ze nog steeds de Ne derlandse nationaliteit", aldus Rienks. Zijn voorstel om het kiesrecht te beperken tot vijf jaar na vertrek uit Nederland, behalve voor Nederlanders in de EG-landen, werd door mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) echter van de hand ge wezen. Hetzelfde gebeurde met een voorstel van de RPF om voor iedereen een limiet van tien jaar buitenlandfs ver blijf in te voeren. De fracties van CDA. VVD en GPV hadden ernstige bezwa ren tegen de bepaling in het wetsontwerp, dat niet alle „Europese Nederlanders" die op de Nederlandse Antillen wonen aan de kamerverkie zingen mogen deelnemen. Het kiesrecht geldt daar alleen voor Nederlanders die in over heidsdienst zijn. De ingediende wijzigingsvoorstellen om op de Antillen alle Nederlanders van Europese komaf stem recht te geven vonden echter geen genade in de ogen van Rietkerk. Velen van hen heb ben immers al stemrecht voor de Antilliaanse Staten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3