Nachttreinen in de Randstad 4 Vliegvelden voeren veiligheid verder op O VS verwerpen nieuwe eis Nabih Berri igers: "derlands ^luit angrijk Heen goedkope radio elpt tegen auto-inbraak NS-STUDIE REKENT OP VOLGEND JAAR: Jachtraad wil kippekoppen tegen rabiës Vandaag oppagma JRREURGOLF SCHOKT BURGERLUCHTVAART Kameraad BON: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 25 juni 1985, 76e jaargang no. 23227 Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excLo% BTW) f 0.61 per mm. kleintjes f 0,43 pier mm. In „Brandpunt zomercafé" op Ned. I om 22.05 uur terugblik van de bisschoppen op pausbe zoek en kerncentrales met re acties uit Moerdijk. Op Ned. II om 21.45 uur schoonmaakactie in Amster dam. Op Duitsland 2 om 22.05 uur film „Girlfriends". Enkele buien, ook af en toe zon. Minimumtemperatuur on geveer 10 graden, maximum omstreeks 17 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 4, aan de kust enige tijd krachtig, 6. Zon op: 05.21, onder. 22.04; hoog water Schev.: 09.33 en 22.18; laag water. 05.21 en 17.45. 1AG De vraag of de lie serieus zal gaan on- jelen in Genève is op ïent sterk afhankelijk Nederlandse kruisra- jsluit. Als Nederland jisraketten stationeert, ien belangrijke aanspo- tekenen voor Moskou 'serieuzer op te stellen, t wordt geplaatst, zal n tegengesteld effect zo verklaart NA- (erbevelhebber Rogers jrtikel in de Internatio- tald Tribune, moment staan er vol- NAVO-opperbevelhebber Ro gers gens Amerikaanse gegevens 414 SS-20-raketten. Volgens Rogers is het onwaarschijnlijk dat dit aantal zal verminderen omdat het is gebaseerd op het tellen van bases en niet van individuele lanceerders. DHOVEN Een goedkope autoradio van een onhe il merk is verreweg de beste maatregel om een inbraak e auto te voorkomen. Tot die conclusie komt de Eind- énse gemeentepolitie in een rapport over auto-inbra-' Andere preventieve maatregelen hebben nauwelijks tt, zo blijkt uit een onderzoek. Dure auto's zijn vaak zo makkelijk open te breken als goedkope. Inbrekers den ook niet of nauwelijks afgeschrikt door alarmsys- pn. Kleefplaatjes, die aangeven dat de auto is voorzien |een alarmsysteem, vormen geen enkele belemmering r verdachten. Ook het gebruik van een slede voor de jradio heeft geen effect. Autokrakers weten, dat veel Jmobilisten de radio weliswaar uit de slede halen, maar apparaat daarna onder de bestuurdersstoel verbergen, is het rapport. „Dat betekent, dat de auto toch wordt agebroken, ook al is de slede leeg". OUD ADE Uit de kleu terschool Venneweide aan de Vrouw Venneweg in Oud Ade is zondagnacht een bedrag van tweehon derd guraen gestolen. De daders zijn het pand binnengekomen door een ruitje in te slaan. Goirle wil zwarte lijst alcoholmisbruik GOIRLE Het gemeentebestuur van Goirle wil een zwarte lijst aanleggen met daarop de namen van mensen die zich on der invloed van alcohol hebben misdragen. Een voorstel van die strekking komt van avond aan de orde in de raadsvergadering. Wie op de zwarte lijst voorkomt is het ver boden om zich in de gemeente op plaatsen te bevinden waar alcohol wordt geschon ken. Het is niet de bedoeling alleen inwo ners van Goirle te noteren. Overigens had Goirle al eerder een zwarte lijst, maar die werd in november 1983 afgeschaft. De nieuwe lijst wordt gezien als een middel om de orde beter te handhaven nu de crimina liteit in de omliggende gemeenten toe neemt", aldus een woordvoerder. Ziekmakend broodje tartaar DEN HAAG Behalve aan diegenen die een voor liefde hebben voor „gevaarlijk leven" moet het eten van broodjes tartaar ernstig worden ontraden. In deze snack huizen de meest onplezierige soorten on gedierte, waaronder niet zelden de gevreesde salmo nella-bacterie. Misselijkheid, buikpijn of diarree zijn vaak de gevolgen van het eten van zo'n broodje, ook al worden ze toegeschreven aan een zomergriepje, aldus de Consumentenbond. Bij een onderzoek bleek niet één van de geteste broodjes te voldoen aan de kwaliteitseisen. Alle 30 onderzochte broodjeszaken, snackbars en automatieken bleken broodjes tartaar te verkopen die aan het bederven waren. Een orden telijk tartaartje behoort uit puur rund- of paarde- vlees te bestaan, maar in 12 zaken bleek men het goedkopere varkensvlees te hebben bijgemengd. Ei genlijk, zo meent de Consumentenbond, moeten er opleidingseisen komen voor mensen die een brood jeszaak, snackbar of automatiek willen drijven. Terreurgroep kondigt vanuit Den Haag nieuwe acties aan DEN HAAG De Vredesveroveraars, een voorheen onbekende groep die de verant woordelijkheid heeft opgeëist voor de bom aanslagen op het vliegveld van Frankfurt en op de vestiging van het Westduitse far maceutische concern Bayer in Brussel, heeft in een in Den Haag geposte brief nieuwe acties aangekondigd „ten behoeve van het milieu en tegen het Amerikaanse imperialisme". De Vredesveroveraars heb ben volgens de brief „leden in alle delen van de wereld, omdat het kwaad overal is. Wij zullen toeslaan waar en wanneer wij willen". Het feit dat de brief in Den Haag is gepost, zou er op kunnen duiden dat de Vredesoveraars over contacten in- ons land beschikken. „Adverteerders piraten vervolgen" ARNHEM Justitie in Arnhem onder zoekt of het mogelijk is om adverteerders die reclame-boodschappen laten uitzenden via illegale radiozenders strafrechtelijk aan te spreken. Het zijn volgens de Arn hemse hoofdofficier van justitie mr. H. Peijnenburg vaak juist de adverteerders, die exploitatie van illegale zenders moge lijk maken. Vorig jaar werden er in dit ar rondissement 350 gevallen van radiopira terij geconstateerd. Het gaat niet eens om veel verschillende piraten, maar er is sprake van een vrij klein aantal exploi tanten van illegale zenders, die commer cieel en vrij professioneel opereren. Bij in vallen wordt vaak alleen apparatuur aan- getroffen. De daders zijn gevlogen. B UTRECHT De Spoorwegen studeren op de mogelijkheid om al met ingang van de nieuwe dienstregeling in juni '86 op een aantal belangrijke lijnen in de Randstad nachttreinen te laten rijden. Tot nu toe worden 's nachts tussen één en vijf uur geen reizigers vervoerd, maar uit een NS-studie blijkt dat er op de tra jecten tussen Amster dam, Rotterdam en Den Haag, op de lijn Am sterdam-Utrecht en op de Schiphollijn wel de gelijk emplooi is voor een nachttreinennet. In eerste instantie wordt gedacht aan een uur- dienst. Op de Schiphollijn, die nu nog loopt tot Amsterdam- -RAI, rijden voor de lucht reizigers volgens de huidige dienstregeling enkele zeer late en zeer vroege treinen. Soms zijn er zoveel nachte lijke reizigers dat de NS buiten de dienstregeling om extra treinen moet inscha kelen. De Spoorwegen ver wachten dat die behoefte aan nachtelijk vervoer nog fors zal stijgen als volgend jaar juni de Schiphollijn wordt doorgetrokken naar Amsterdam-CS, het drukste station van het land. De NS-woordvoerder wees er overigens op dat het nog maar gaat om een studie die pas over een of twee maan den is afgerond en daarna nog de NS-directie moet passeren. Daarna moet mi nister Smit (Verkeer en Waterstaat), die verant woordelijk is voor de NS- begroting, nog het licht op groen zetten. De NS-studieclub acht het niet uitgesloten dat de kos ten per saldo wel mee zul len vallen, omdat er nauwe lijks extra investeringen no dig zijn. De vraag is nog of de conducteur in de trein de kaartjes moet verkopen. Een probleem is ook dat het onderhoud aan de banen doorgaans 's nachts ge beurt. iementarièrs in alle vroegte r hun werk op Binnenhof |en. wisten dat neel wat voor boeg hadden, ir dat protes- nde binnen- ppers daar nu B een zeer let- jke uitleg aan den gegeven, te de nodige |azing. De in- gen waren tdig versperd r scheepsboe- die de schip- l met behulp takelwagens den gepos- d. Die actie een schot r de boeg van Ister Smit- es. De schip- I zijn uiterst tevreden over r beleid en en daarover petitie aan de Tweede ler. Omdat de ;e kraan van jjiaagse brand- £r kapot is, Jst de politie takelwagen c een particu- bedrijf huren ■de boegen te Jtijderen. Dat ■e enkele DEN HAAG Het voeren van ingeente kippekoppen kan een effectief wapen blijken in de strijd tegen de hondsdol heid onder vossen. Op het mo ment rust deze taak ten on rechte nog uitsluitend op de schouders van de Nederlandse jagers, die de zieke dieren moeten opsporen en afschie ten. Dit schrijft de Jachtraad in een advies aan minister Braks. Uit een proef op de Veluwe is gebleken dat de vossen door het eten van ingeente kippe koppen immuun gemaakt kunnen worden tegen rabiës. De raad is er voorstander van dat dit experiment wordt uit gebreid. De raad signaleert verder een toename van het aantal vossen in ons land. (ADVERTENTIE) KRANTIVITEITEN IpEN Na de recen- irreuracties tegen de pérluchtvaart hebben ^liegvelden over de {d gisteren hun vei- idsmaatregelen ver- Jpt. Directeur J.W. itapel van Schiphol Tie zich zeer bezorgd 4 de plotselinge fer- ■^olf. „We doen er al- »n om Schiphol veilig Jfuden. Gelukkig heb ben wij die reputatie", al dus Wegstapel. Wat de ex tra maatregelen precies behelzen wilde hij uit vei ligheidsoogpunt niet be kendmaken. Nu steeds duidelijker wordt dat het neerstorten van de Boeing 747 van Air India ver oorzaakt is door een bomex plosie, is internationaal spoed overleg op gang gekomen om dergelijke aanslagen in de toe komst te voorkomen. In Lu xemburg bespraken de lucht vaartministers van de tien EG-landen de kwestie, maar tot concrete besluiten kwam het nog niet. De internationale luchtvaartvereniging IATA komt later deze week bijeen. Vice-voorzitter H. Krakauer van de Internationale Passa- giersbond (IAPA) zei dat men rekening zal moeten houden met langere wachttijden en uitgebreide controles op de vliegvelden, vooral in het drukke toeristenseizoen. Minister Korthals-Altes van justitie prees gisteren de hoge mate van veiligheid op de luchthaven Schiphol, maar hij tekende daar bij aan dat geen enkel vliegveld waterdicht be veiligd kan worden „omdat niet iedereen zijn koffers vie rentwintig uur van tevoren kan komen brengen". Direc teur Wegstapel wilde niet in gaan op de vraag of het op Schiphol mogelijk is een bom een vliegtuigcontainer binnen te smokkelen. Berging Het zoeken vanuit de lucht naar de 329 slachtoffers van de ramp met de Boeing van Air India is gisteren gestaakt, na dat 131 lijken waren geborgen. Vermoed wordt dat nog vele slachtoffers vastzitten in de wrakstukken die naar de bo dem van de zee gezonken zijn. De Noordzee is ter plaatse bij na anderhalve kilometer diep. Het zoeken naar de twee „zwarte dozen" van de Boeing, de recorders die de laatste twijfel rond de oorzaak van de ramp kunnen wegnemen, wordt nog wel voortgezet. Het neerstorten van de Boeing zal overigens leiden tot de groot ste schadeclaim uit de lucht vaartgeschiedenis. Volgens een woordvoerder van Lloyds uit Londen was het vliegtuig voor zo'n 80 miljoen dollar (circa 280 miljoen gulden) verzekerd. Pag. 5: „Het vliegtuig spatte uiteen en dook tweemaal over de kop" Twee van de veertig gegijzelde Amerikanen. Grant Elliott (links) en pater Jim McLoughlin, beantwoorden vragen tijdens het inter view dat door een filmploeg van de sji'itische Amal werd afgeno men. De acht minuten durende video-opname van tien gijzelaars, die vorige week vrijdag zou zijn gemaakt en gisteren op de Ame rikaanse televisie was te zien. is vanochtend vrijgegeven. De tien gijzelaars maakten op de video-film een vermoeide en gespan nen indruk. AMERIKAANSE SCHEPEN BLIJVEN VOOR LIBANESE KUST WASHINGTON/BEI ROET De Amerikaanse regering voelt niets voor terugtrekking van haar marineschepen, die voor de kust van Libanon krui sen. De sji'itenleider Na bih Berri had gisteren deze terugtrekking geëist als extra voorwaarde voor de vrijlating van de veer tig Amerikaanse gijze laars. Volgens Berri draagt de terugtrekking van de marineschepen bij tot vermindering van „de spanning en woede tegen de Verenigde Staten". De door Berri gestelde nieuwe eis lijkt de mogelijkheid op een gewelddadige afwikkeling van het drama rond het ge kaapte TWA-toestel te vergro ten. De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, liet gisteravond onomwonden we ten dat de stationering van een Amerikaanse marine-eenheid voor de kust van Libanon „moet worden behandeld als miljtaire bewegingen in oor logstijd". Hij wees er daarbij wel op dat „de Amerikaanse vloot zich in internationale wateren bevindt". In verband met de toegenomen spanning rond de gijzelingszaak heeft president Reagan gisteren zijn vakantie, die hij vrijdag zou beginnen, opgeschort. De Israëlische premier Peres heeft president Reagan een boodschap gestuurd, waarin hij voorstelt samen te werken om de veertig gegijzelde Amerika nen vrij te krijgen. Israël was er tot nu toe vanuit gegaan, dat de gijzeling een Ameri kaanse aangelegenheid was, waarmee Israël niets te maken had. Pagina 5: Berri beschuldigt k aan goede Tuinstoelen weg LEIDEN De bewoners van een nieuwbouwwoning in de Ste- venshofpolder hebben niet lang van hun nieuwe tuinameuble- ment kunnen genieten. Inbrekers hebben gisternacht de vier in klapbare tuinstoelen ter waarde van 400 gulden meegenomen. Er wordt in de Sovjet-Unie naar de mening van de Sovjetleiders te veel gedronken. De wodkailes moet daarom worden dichtgeschroefd, maar helemaal zonder alcohol behoeven de Russen het niet te stellen. De champagne en de lichtere tafelwijnen worden er nu aangeprezen als een betere „kameraad". De wijnproduktiecentra moeten daarom meer wijn gaan leveren. Niemand zal bet vreemd vinden, dat wij hier reclame maken voor een hele andere kameraad: uw dagblad, waaruit u al deze wetenswaardigheden put; de Leidse Courant, uw beste kameraad. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1