Poetry Park: Hartverwarmend volksfeest RAI ongeschikt voor Concertgebouworkest Ike Turner gearresteerd Mini en Maxi oogsten succes in Parijs Schamel dansvertoon in Circustheater Koeweit eist schip terug EöLLANI EW KUNST £eidóc(3otvumt MAANDAG 24 JUNI1985F Victoria Principal getrouwd DALLAS Victoria Principal (35), de actrice die in de bekende Amerikaanse televisieserie Dallas Pamela Ewing speelt, is zaterdag ge trouwd met de 42-jarige Harry Glassman, een plastische chirurg uit Californië. De bruiloft werd in besloten kring gevierd in - hoe zou het ook anders kunnen - een hotel in Dallas. Voor beiden was het een tweede huwelijk. Het pasge trouwde paar, dat de pers vermeed, verscheen enkele minuten aan het balkon van het hotel Mansion voor de gebruikelijke foto's. De bruid droeg een witte zijden trouwjurk waaraan, zo wordt gezegd, drie mensen drie maanden lang hebben gewerkt. Op het gewaad, een ontwerp van Zandra Rhodes, zouden met de hand 2500 parels zijn geborduurd. Het echtpaar had Dallas uitgekozen omdat de actrice daar aan de nieu we afleveringen van de serie werkt. Een huwe lijksreis zit er dan ook niet in. „Ochtend van de Balkan" in het Circustheater In het Circustheater In Scheveningen wordt in het kader van de Schevenin- ger zondagconcerten komende zon dag de „Ochtend van de Balkan" ge houden, met medewerking van Thé- rese Steinmetz, Andrej Serban, Trio Nico van der Linden en de dans groep Sirba-Nitsanim. De „Ochtend van de Balkan" beoogt een muzikale reis te zijn door Israël, Bulgarije en Joegoslavië. Medewerking wordt ver der verleend door de bekende pan- fluitist Nicolae Pirvu. De „Ochtend van de Balkan" begint om 12.15 uur. De toegangsprijs bedraagt elf gul den. Op de foto Andrej Serban en zijn orkest. Bijna 3 miljoen voor Fabritius MONTE CARLO Een schilde- rij van de 17e eeuwse Nederland se meester Carel Fabritius heeft dit weekeinde op een veiling van Sotheby's in Monte Carlo 2,95 miljoen gulden opgebracht. Het geveilde schilderij was 'Mercuri- us en Argus'. Fabritius was een van de bekendste leerlingen van Rembrandt. Medewerkers van Sotheby's deelden mee dat de veiling van oude schilderwerken en kunstvoorwerpen een bedrag van 14,5 miljoen gulden had op gebracht, een recordopbrengst voor de vestiging van Sotheby's in Monte Carlo. PASADENA De Ameri kaanse zanger Ike Turner is in Pasadena (Californië) gearres teerd op het moment dat hij cocaine wilde kopen van agen ten, die zich voordeden als drugdealers. Ike Turner, de ex-echtgénoot van zangeres Tina Turner met wie hij vroe ger samen optrad, had tijdens zijn arrestatie vier gram cocai ne op zak. In 1982 was de zan ger ook al eens opgepakt we gens bezit van drugs, maar toen is hij niet schuldig bevon den. PARIJS Het Neder landse muzikale clowns duo Mini en Maxi heeft dit weekeinde veel ap plaus geoogst tijdens een optreden in het beroemde Parijse theater Olympia. Ze traden daar dit week einde op in het kader van het Festival du Café The atre. Hiervoor waren ze uitgenodigd naar aanlei ding van een bekroond optreden eerder deze maand op een festival in het Zuid-Franse Nice. Jammer voor Karei de Rooy (Mini) en Peter de Jong (Maxi) was dat hun wervelende op treden samenviel met het in Frankrijk enthousiast gevierde „feest van de muziek". Dit is een jaarlijks terugkerend eve nement, waarbij de meeste Franse theaters en concertza len gratis voor het publiek toe gankelijk zijn. Vlak bij het Olympia, waar normaal toe gang werd geheven, vonden bijvoorbeeld twee openlucht- concerten plaats. En wat be treft de belangstelling voor gratis amusement zijn Fransen net Hollanders, met als gevolg dat Mini èn Maxi helaas wat tussen de wal en het schip be landde. Het mag tekenend zijn voor de kwaliteiten van de Nederland se clowns dat ze er toch in slaagden het half gevulde Olympia vlot in de gewenste stemming te krijgen. „Bouche Bee" ofwel „met open mond", zoals hun programma heette, oogstte van begin tot einde lui de bijval. Bij de bekende num mers als de Panfluit-parodie, de flamingodansers en het uit de hand lopende tuba-bombar- don-duet lachte het Franse pu bliek zich tranen, waarbij vooral bekkentrekker Peter de Jong de show stal. Toen het optreden werd besloten met een in deze omgeving wel zeer toepasselijk „Parlez-moi d'a- mour" (uitgevoerd met zingen de zaag en speelgoed-accorde onnetje) werd er zolang ge klapt, dat Mini en Maxi zeker moeten weten dat ze nog eens in Parijs zullen terugkomen. Maar dan niet op het „Feest van de muziek", al klinkt dat laatste wat betreft Mini en Maxi wat tegenstrijdig. INTERNATIONAAL POEZIEFESTIVAL BEGINT IN DE DOELEN ROTTERDAM Het lijkt alweer de gewoonste zaak van de wereld-, maar de jaarlijkse opening van Poetry International is een van de charmantste gebeurtenissen op cultu reel gebied die ik ken. „Poetry Park" heet het feest dat gisteren voor de achtste keer plaatsvond. In het verleden had het een eigen plek in het park aan de voet van de Euro mast maar aangezien daar de expositie Fenomena gehuisvest is, kwam er een ander Rotterdams park op de proppen: de Oude Plantage aan het eind van de Maasboule vard, aan de boorden van de rivier, vlakbij een an dere toren, die van de drinkwaterleiding. En al weer werd het een succes: schattingen van de orga nisatoren reppen van tus sen de 20.000 en 25.000 be zoekers. Poetry Park is een soort volks versie van het poëzie-festival dat vanavond in de Rotter damse Doelen van start gaat en zaterdag 29 juni met een „Hymne aan de nacht" afsluit. Dan is het een intellectueler gebeuren met een publiek dat bij voorbaat om poëzie geeft, bereid is stil te zitten en te luisteren naar dichters uit meer dan twintig landen. In hun oorspronkelijke taal, ver helderd door een vertaling. Poetry Park pleegt een enor me en hartverwarmende smeltkroes van culturen te zijn, omwalmd door de geur van gebraden vlees. Op de po dia de poëzie en de volksmu ziek uit Japan, Turkije, Ma rokko, Suriname, Bolivia, Se negal en dan vergeet ik vast nog een een land. Ze zijn geen hoofdzaak meer, ze zijn onder deel van een enorm en speels kennismakingsproject met alle etnische groeperingen die er in Rotterdam, en dus in ons land, leven. Je kan van naar Nederland gevluchte Eritreanen folders krijgen over de positie en de strijd van hun land, je kan er ook met de hand de pannekoe- kachtige plakken eten waarin vlees en groenten geschept zijn, een beetje in de geest van de Surinaamse roti. Je eet er de versgemaakte Turkse bu- rek, Pakistaanse zoetigheden, in de wijn gekookte inktvis van Spanjaarden. En met de maag als trekpaard kom je steeds andere werelden bin nen. Natuurlijk is het een mooie dag - de zon komt laat aan de middag zelfs te voor schijn - voor allerlei kleine ne ringdoenden. Maar waarom niet? Hun activiteiten geven je toch even een warm gevoel van: dat kan dan toch maar al lemaal in dit rare landje. En Tijdens Poetry Park mocht voor-, al de stand waar kinderen hun ge zicht konden la ten beschilderen zich verheugen in een grote be langstelling. Met soms verrassen de resultaten. geen onvertogen woord. De lastigste man die ik zag, was net iets te vrolijk geworden en begon zichzelf maar aan een van de kiosken bier te tappen. Een verkoopster nam hem het werk met een vriendelijke glimlach uit handen. En ook dat is poëzie. Vanavond start het in de Rot terdamse Doelen het jaarlijkse slechten van de toren van Ba- bel voor de zestiende maal. Met een avond Portugese en Braziliaanse poëzie, ingeleid en vertaald door August Wil lemen die de laatste jaren (o.m. via zijn Pessoa-vertalin- gen) veel voor de toeganke lijkheid van de literatuur uit die landen deed. Verder in de week al die dichters uit al die landen. Opvallende gasten: voor de derde keer is er een Chinese dichter op het festi val, Bei Dao, een individualist en lang gekritiseerd in zijn Volksrepubliek; de Ameri kaanse Carolyn Forche, die in het nieuws kwam door haar kritiek op het Amerikaanse optreden in Midden-Amerika; onze eigen Lucebert voor de eerste keer; het Japanse „ket tingvers" (de renga) dat wordt gesmeed via de Japanner Ma- koto Ooka; de Ierse dichter Seamus Heany, gistermiddag al in Nederland C op de televi sie; het jaarlijkse vertaalpro ject, ditmaal gewijd aan een van de origineelste dichters uit ons taalgebied, Leo Vroman. De man die ooit die prachtige regels schreef: Kom vanavond met verhalen hoe de oorlog is verdwenen en herhaal ze honderd malen: alle malen zal ik wenen. BERT JANSMA De folkloristische dansen uit Egypte door het ensemble „El Sha- bea", gisteravond bijna een half uur te laat begonnen in het spaarzaam bezette Circustheater, zullen de niet-Egyptische be zoekers waarschijnlijk niet hebben gegeven wat deze er van ver wachtten. In het programma en de voorpubliciteit was muziek en dans beloofd, maar de muziek bestond louter uit bandopna men, van welke een aantal regelmatig bij gesloten gordijn werd gedraaid. Om de tijd te rekken? Het half dozijn dansers bleek alleen de allersimpelste draaien en sprongetjes te beheersen, ter wijl ook het aandeel van de zes danseressen uiterst beperkt bleef. Nu is het natuurlijk zo, dat de Islam bepaald niet stimule rend op de danskunst en de volksdans heeft gewerkt; nooit en nergens. Wat er in Mohammedaanse landen nog aan dans over is, is er niet dank zij, maar ondanks de islamitische cultuur. En ook deze cultuur wreekt, wat het zwaard beslist heeft. Of het nu lonkende dan wel niet lonkende meisjes uit Alexandrië betrof, Derwishdansen met een allersimpelste tamboerijnplastiek, be wegingsvormen uit Zuid- of Noord-Egypte, er viel qua dansvor men en choreografische bijschaving bijzonder weinig verschil te ontdekken. De buikdansen vielen zeer zedig uit. Als magisch vruchtbaar heidsritueel eerder zacht golvend graan dan recht op de man af gedanste veroveringsdrift. Een sterk punt vormden de aller- kleurigste kostuums, terwijl de bijna aan één stuk door ritmisch klappende zaalbevolking toch ook een sfeertje aandroeg dat men maar zelden in een Nederlands theater ontmoet. FRANK DELBOY KOEWEIT De regering van Koeweit heeft de Iraanse auto riteiten formeel bevolen een Koeweits vrachtschip dat in Iran wordt vastgehouden vrij te laten. De Iraanse zaakgelas tigde werd ontboden op het ministerie van buitenlandse zaken en verzocht aan zijn re gering door te geven dat Koe weit de vrijlating eist van het 23.800 ton metende vracht schip Al-Moeharraq. Het schip werd vorige week donderdag onderschept en in beslag geno men door Iraanse mariniers in de Golf van Oman bij de Straat van Hormoez. Een Koe weits dagblad meldde dat bin nenkort drie moslim-funda mentalisten zullen worden op gehangen wegens hun aandeel in de serie bomaanslagen an derhalf jaar geleden op Ameri kaanse en Franse gebouwen in Koeweit. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SUSKE EN WISKE—ANGST OP DE „AMSTERDAM" AFSCHEID THEO OLOF BEÏNVLOED DOOR SLECHTE AKOESTIEK Holland Festival. Concertgebouwor kest. Dirigent: Neeme Jarvi. Solis ten: Natalia Troitskaya, sopraan; Theo Olof, viool. Koor ingestudeerd door Arthur Oldham. Werken van Tsjaikowski, Borodin en Rachmani- now. Voor televisie opgenomen voor latere uitzendinj bileum van de I* AMSTERDAM Zaterdag hebt u al in de krant kunnen lezen dat Theo Olof vrijdag of ficieel afscheid heeft genomen als concertmeester van het Concertgebouworkest. Hij oog stte langdurige bijval en werd uitbundig gehuldigd na zijn so lopartij in het geliefde concert van Tsjaikowski. Eigenlijk had hij liever Beethoven of Brahms gespeeld, maar omdat er voor het RAI-concert in het Holland Festival nu eenmaal een Russisch programma was gepland, legde hij er zich bij neer. Misschien maar goed ook, want Beethoven en Brahms zouden in de aboni- mabele akoestiek nog minder tot hun recht zijn gekomen. Zo'n RAI-concert is een on ding. Niet voor niets heeft een topdirigent als Georg Solti er enkele maanden geleden in Amsterdam nog eens op gewe zen dat in ruimten voor meer dan 2.000 toehoorders een symfonieorkest nooit zou moe ten spelen. Ook voor het Con certgebouworkest en het eigen koor viel er in de RAI, eerlijk gezegd, weinig artistieke eer te behalen. Er gingen veel te veel finesses en nuanceringen ver loren. Het enige programma nummer waarin dit er niets toe deed, was de robuuste openluchtmuziek van de Kro ningsmars die Tsjaikowski voor de voorlaatste Russische tsaar maakte. Het deed er he laas veel toe in de aangrijpen de briefscène uit zijn opera „Eugen Onjegin" die werd ge zongen door de Russische sop raan Natalia Troitskaya. Zij zong ook de sopraansolo in het tweede deel van „De Klok ken" van Rachmaninow. Van deze componist gaf het koor de drie Russische volksliederen, maar het kreeg de meeste bij val voor zijn aandeel in de Po- lowetser dansen uit Borodins opera „Vorst Igor". Gewoon lijk worden deze dansen zon der koor uitgevoerd. Hoe on bevredigend dat is, werd on danks de slechte akoestiek ook nu weer eens duidelijk. Niette min zou het Concertgebouwor kest er goed aan doen geen concerten meer te geven in de RAI-hal. Het voordeel van een paar duizend extra luisteraars weegt niet op tegen het grote artistieke verlies. De acties van de afgelopen maanden werden immers gevoerd voor het behoud van een goede a- koestiek. Nu dan. JOHN KASANDER Europees Jeugdorkest in Doelen Rotterdam ROTTERDAM Het jeugdor kest, gevormd door ongeveer honderd leden uit 18 landen uit Europa geeft woensdag 10 juli een concert in de grote zaal van De Doelen in Rotter dam. Het orkest, onder leiding van de Zwitserse dirigent Ma rio Venzago, speelt werk van Schumann, de Nederlander Xander Hunfeld, Mendels sohn, Debussy en Liszt. Solisti sche medewerking verleent de 25-jarige Zwitserse violist Ste fan Muhmenthaler in het vi oolconcert in e van Mendels sohn. Het Jeugdorkest werd opgericht op initiatief van de Raad van Europa en met steun van het Jeugdfonds van de Raad. Aanleiding vormde het Europees Jaar van de Muziek en het daarmee samenvallende Internationaal Jongerenjaar 1985. Vorige zomer kwamen de orkestleden, waarvan de leeftijd varieert van 16 tot 22 jaar, in het Europese muziek- kamp in Samendan/St. Moritz bij elkaar om er onder leiding van dirigenten en docenten twee ambitieuze orkestpro gramma's voor te bereiden, die nog dezelfde zomer in vier Zwitserse steden werden uit gevoerd. Als uitdaging aan jongere componisten werd een Europese compositiewedstrijd uitgeschreven. De Nederlan der Xander Hunfeld werd eer ste. Voor het concert in De Doelen werd „Entropy" van de in 1949 geboren Hunfeld gekozen.Het concert begint om 20.15 uur. Fascinerend muziektheater uit Japan Holland Festival. Kabuki-ensemble van Ennosuke Ichikawa III. De dui zend kersenbomen van Yoahitsune. RAI-Congrescentrum, Amsterdam. Televisieuitzending a.s. woensdag, NOS, Nederland II, 20.00 uur. AMSTERDAM Tot de hoogtepunten van het lopende Holland Festival behoren naar mijn mening de doorgaans fas cinerende voorstellingen van Oostaziatisch muziektheater. Ik vermijd met opzet de vaak gebruikte maar verwarring stichtende term „opera". Er is wel enige - verwantschap met de Westerse opera, vooral in het latere Japanse muziekthe ater, maar de verschillen in ri tuele en culturele achtergron den zijn veel groter en wezen lijker. Ook het Japanse Kabuki-thea- ter maakte dit weekeinde veel indruk. In tegenstelling tot het uiterst verfijnde en sterk ge- styleerde Noh-spel dat het Festival enkele jaren geleden liet zien, is Kabuki traditioneel volkstheater, in dit geval his torisch gericht omdat het ging om een opvoering van „De duizend kersenbomen van Yoshitsue", een werk uit 1747 dat oorspronkelijk werd ge maakt voor een poppentheater maar later wérd bewerkt voor Kabuki. Aan dit volkstheater mochten in het begin ook vrouwen meedoen, maar nu is dit spel al heel lang strikt voorbehouden aan mannen die ook alle vrouwenrollen spelen. De acteurs zijn in deze vrou wenrollen gespecialiseerd: zij zijn getraind in kleine, sierlij ke bewegingen en hun stem geluid is vervormd tot een hoge, schrille klank. Zij grime ren zichzelf evenals de „echte" mannen, die in hun stem, hun gebaren en bewegingen ro buust, martiaal, zelfbewust en vaak ook agressief zijn. Het opgevoerde stuk, over een vete tussen twee families van vechtjassen, werd niet in z'n geheel vertoond. Dan zou het 14 tot 15 uur hebben geduurd en dat is zelfs voor de moder ne Japanners, die toch veelal dol zijn op Kabuki, wat te veel van het goede. Wij zagen dus een bloemlezing die nog altijd een uur of vier in beslag nam. Vrijwel alle spelers kwamen op en gingen af langs een spe ciale loopplank, die „bloemen- weg" wordt genoemd, omdat de acteurs daar de bloemen en cadeaus van hun bewonde raars in ontvangst nemen, na dat zij met een aparte pose of een bijzondere acrobatische dans afscheid hebben geno men. Van de zaal uit links zat onzichtbaar achter de matten van een paviljoentje een en semble opgesteld met instru menten die enigszins verge lijkbaar zijn met een luit, een viool, een trom, een xylofoon, enz. Wel zichtbaar was rechts op het toneel een trio, dat voortdurend rechtstreeks rea geert op de actie van de spe lers in veelkleurige, soms bon te maar soms ook heel verfijn de en geraffineerd ontworpen costuums tegen een achter grond van eenvoudig gesty- leerde maar fraai gekleurde decors. JOHN KASANDER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4