Tour lichter dan voorgaande jaren Mieke Havik ziet goede ontwikkeling Gerard Veldscholten accepteert imago domme wielrenner vwiï PARIJS In de Ronde van Spanje dit jaar leek duidelijk aangetoond dat de Nederland se renners in de grote etappe koersen geen potten kunnen breken. Waar tot voor kort Johan van der Velde, Joop Zoetemelk, Peter Winnen en Hennie Kuiper de nationale eer op het hoogste niveau met verve verdedigden en altijd „kort" in het klassement re den, lijkt het nu huilen met de pet op. Gerard Veldscholten eindigde als dertiende in de Ronde van Spanje en was daarmee de beste Neder lander, zoals hij dat vorig jaar in de Tour de France ook was. Volgens de man van Post is de Vuelta ech ter zwaarder dan de Tour. Vooral dit jaar moet de Spaanse ronde één van de zwaarste edities uit de historie zijn geweest. „Het grote verschil met de Tour is dat het in Spanje iedere dag klimmen was, terwijl het in de Tour de France maar enkele dagen echt zwaar is. Daar staat tegenover dat de druk van het presteren in de Tour groter is, waarschijnlijk omdat iedereen in Nederland die koers hoger aan slaat. In Spanje was iedereen lek ker ontspannen bezig, behalve dan natuurlijk de afstappers in onze ploeg, die echt ziek zijn geweest of het tempo helemaal niet meer kon den volgen". „Ik heb een heel redelijke Vuelta gereden. Die dertiende plaats is voornamelijk veroorzaakt door de eerste week, waarin ik nog hele maal moest acclimatiseren. Dat is ook een verschil met de Tour de France. Daar heb je een lange aan loop naar de bergen. In Spanje moet je er direct vol tegen aan in het hooggebergte. En die Columbi- anen hebben nergens moeite mee. Die snorren naar boven alsof het niets is. Vooral in de eerste week heb ik daardoor wat tijd verloren, maar voor de rest heb ik het heel aardig bij kunnen houden en ik ben er sterk uitgekomen. De mo raal is goed en ik ben niet ver zwakt. Dat doet me goed, vooral met het oog op de Tour de Fran- Niet zo goed Wat dat betreft zit het met Peter Winnen en Steven Rooks niet zo goed. Die mannen zijn goed ziek geworden, zonder dat iemand daar een verklaring voor heeft. Het heeft het voor mij ook niet gemakkelijk gemaakt, want in de eerste week hadden zij misschien nog kans op een korte klassering en dus moest ik in dienst van hen rijden. In de derde etappe reed ik lek op het moment dat ik in een kopgroep zat. In de afdaling van een berg moest ik afstappen en wachten op een wiel. Achtereenvolgens reden Winnen, Rooks en De Rooy mij voorbij, zodat ik moest wachten op een wiel van de ook al zieke Ameri kaan Alexi Grewal". „Als je later dan het eindklasse ment bekijkt vraag je je wel eens af of het niet beter was geweest dat ik als beschermde renner had ge fungeerd. Maar ja, zo ligt het bij Post niet. Hij zal wel te weinig ver trouwen in mij hebben, maar in Spanje heb ik toch laten zien dat ik er nog steeds ben. Waarom ik niet ziek ben geworden weet ik niet. Er zijn inderdaad wel heel veel ren ners van ons ziek geweest. Vooral voor Peter Winnen zal dat niet prettig zijn. Ik denk dat zijn moraal in Spanje een fikse deuk heeft ge kregen". Domme renner Gerard Veldscholten is vaak voor een domme wielrenner versleten. Hij heeft daar zelf in niet geringe mate aan meegewerkt door met de regelmaat van de klok dingen te doen, die in het professionele cir cus niet normaal zijn. Toch lijkt hij nu iets geleerd te hebben. Hij trekt zich van de kritiek ook niet erg veel meer aan. „Misschien ben ik wel dom, maar het is ook zo dat als je eenmaal een naam hebt, je die alleen maar via prestaties kunt weerleggen. Als ik iets verkeerd doe, staat iedereen klaar om dat met grote letters in de krant te zetten. Maar als b.v. Grewal een tube van een voorwiel lek heeft gereden en vervolgens het achterwiel demonteert, hoor of lees je daar niets over. Ik heb me er wel bij neergelegd. Het schijnt per definitie zo te zijn dat als je uit tukkerland komt, je meteen voor boer uitgemaakt moet worden. Wel, ze doen maar. Voorlopig ben ik vorig jaar als beste Nederlander in de Tour geëindigd en nu in Spanje reed ik zonder ploeg achter me ook in de voorste gelederen. Nou, laat ze dan maar praten. Vroeger trok ik me dat nog wel eens aan, maar ik ben een stuk rustiger geworden, het eten onder weg gaat me een stuk beter af en ik laat me niet zo snel meer gek maken". Niet getekend „Ik heb nog niet bijgetekend bij Post, maar ik heb al lang geleden gezegd dat ik nergens meer onder handel voordat de Tour de France is afgelopen. Met Post zal ik even tueel wel eerder spreken over ver lenging, maar tekenen doe ik pas na de grootste wedstrijd van het seizoen. Er wordt her en der ge suggereerd dat ik naar de ploeg van Ben van Erp zou gaan, maar dat is flauwekul. Hij heeft me ge vraagd of ik belangstelling heb, maar ik heb hem ook gezegd dat ik eerst de Tour wil rijden en dat ik eerst met Post ga praten". „Daarmee neem ik inderdaad een risico van een minder contract bij een slechte prestatie, maar daar kies ik bewust voor. Daarmee wil niet gezegd zijn dat ik pretenties heb ooit nog eens de Tour te win nen, want daar geloof ik niet in. Dat heeft enerzijds met de samen stelling van de ploeg Post te ma ken, waar zoveel goede renners zitten dat ik me altijd moet opoffe ren, maar het heeft ook met mijn eigen kwaliteiten van doen. Ik ben niet compleet genoeg om de Tour te winnen. Ik geloof ook niet dat Post iemand heeft die dat wel kan, terwijl er ook geen andere Neder landers zijn die die kwaliteit heb ben. Mede daarom zou ik wel eens de kans willen hebben als be schermde renner de Tour te rijden, maar dat zit er bij Post schijnbaar nog niet in". „In Spanje heb ik laten zien een constante wedstrijd te kunnen rij den. Zelfs de voor mij zo traditio nele slechte dag is uitgebleven. Dat hoop ik in de Tour opnieuw te doen en dan zit er wellicht een plaats bij de eerste 10 in. Als be schermde renner misschien nog wel meer, maar ik ben bang dat ik dan weer eerst moet wachten tot de andere klassementsrijders in onze ploeg uit de koers zijn. Dat is wel eens jammer". AUBISQUE BRANDPUNT IN SLOTWEEK PYRENEEËN PARIJS De Pyreneeën-reus Aubisque is het brandpunt in de Ronde van Frankrijk, 's Werelds grootste wieler spektakel kent voor de 72e editie een aanzienlijk lichter parkoers dan de laatste jaren. „Dit is geen Tour voor kampi oenen, maar een Tour voor ie dereen", vindt Bernard Hinault van de Grande Bouclé, die een verlengde ploegentijdrit (van 50 naar 75 km) kent, het eerherstel van de „Hel van het Noorden" en het verleggen van de finale-week van de Al pen naar de Pyreneeën. En waarin het verdwijnen van l'Alpe-d'Huez en de meeste andere Alpentoppen opvallend is. .Dit is een Tour die met het hoofd gereden wordt en niet met de benen", meent Laurent Fignon. „De beslissingen gaan vallen in de vlakke etappes want er zijn haast geen ber gen meer". De 72e Tour begint in het departe ment Morbihan in Bretagne, de streek van Bernard Hinault. De proloog in Plumelec eindigt op een heuveltop. Daarna wordt, richting noorden, dagenlang over vlakke wegen gereden met als intermezzo de rit naar Roubaix door de „Hel van het Noorden". Het aantal weg getjes met kasseien wordt echter beperkt. „De Tour is geen Parijs- Roubaix. De „Hel" mag iets bete kenen, maar geen slachting aan richten". Ais Lévitan pech heeft, wordt de Tour al beslist in de achtste etappe als tussen Sarrebourg en Straats burg een individuele tijdrit van 75 km op het programma staat. Wie daar superieur is, kan de Tour moeilijk nog verliezen gezien de geringe moeilijkheidsgraad van de bergetappes. Zo is er maar èèn echte Alpenrit (tussen Morzine en Grenoble) en is het terrein van de Pyreneeën, het pas aangelegde skidorp Luz-Ardiden zo nieuw en vreemd voor de renners, dat ze weinig risico zuilen witlen nemen. Lévitan heeft een hoofdrol in ge dachten voor de Col d'Aubisque. PARIJS Mieke Havik, de winnares van de groene trui in de eerste Ronde van Frankrijk voor dames is tevreden dat het dames-wielrennen nu een vaste plaats heeft veroverd. „Het schema voor de tweede dames-Tour verschilt niet zo veel van het eerste, maar er is toch tegemoet gekomen aan onze wensen. Er zijn langere etappes en we reizen minder. Al te drastische wijzigingen zouden te gek zijn, want een te snelle ontwikkeling is ook niet goed. Wel ben ik blij met een uitgebreider peloton. We starten met zo'n tachtig da mes en daar zullen de besten uit de wereld bij zijn". Schema dames In de Ronde van Frankrijk voor da mes is het aantal etappes één min der geworden: zeventien. Wel is De reus, waarvan Wim van Est in 1951 tuimelde, moet twee keer op één dag worden beklommen. Bergtoppen In het routeschema zijn 22 hoog gekwalificeerde hindernissen opge nomen. De zwaar voor de Bergprijs tellende beklimmingen zijn: 9e etappe (Straatsburg - Epinal): het parkoers, op verzoek van de deelneemsters, verzwaard. De vlakke ritten zijn langer geworden, in de bergritten zijn meer beklim mingen opgenomen. Het schema voor de Damestour is als volgt: Hohwald, Col du Kreuzweg, Col de la Charbonnière, Col du Donon. 11e etappe (Pontarlier-Avoriaz): Pas de Morgins, Col du Corbier, Avoriaz. 12e etappe (Morzine-Grenoble): Cols de la Colombière, de Plainpa- lais, du Granier, du Cucheron en de Porte. 13e etappe (Grenoble-Villard de Lans): Cöte de St.-Nizier. 14e etappe (Autrans-St.Etienne): Zaterdag 29 juni: Proloog in La- nester, individuele tijdrit 3 km. Zondag 30 juni: Eerste etappe Guer - Vitré 93 km. Maandag 1 juli: Tweede etappe Vi tré - Fougeres 75 km. Dinsdag 2 juli: Derde etappe Cols de Romeyre, de Toutes Aures en de l'Oeillon. 15e etappe (St. Etienne-Aurillac): Pas de Peyrol (Puy Mary). 17e etappe (Toulouse - Luz-Ardi- den): Col d'Aspin, Col du Tourma- let, Luz-Ardiden. 18e etappe (Luz-St.Sauveur - Col d'Aubisque): Cols d'Aubisque, in oostelijke richting: (Laruns-Pau): Col d'Aubisque, in westelijke rich ting. Saint-Pierre - Quitlebeuf 89 km. Woensdag 3 juli: Eerste rustdag. Donderdag 4 juli: Vierde etappe Sarcy - Reims, individuele tijdrit. Vrijdag 5 juli: Vijfde etappe Ligny - Nancy 99 km. Zaterdag 6 juli: Zesde etappe Sar- Routeschema Het schema voor de 72e Tour ziet er als volgt uit: Vrijdag 28 juni: Proloog in Plume lec, individuele tijdrit over 6,5 km. Zaterdag 29 juni: Eerste etappe Vannes - Lanester 248 km. Zondag 30 juni: Tweede etappe Lorient - Vitré 228 km. Maandag 1 juli: Derde etappe Vitré - Fougères, ploegentijdrit 75 km. Dinsdag 2 juli: Vierde etappe Fou gères - Quillebeuf 240 km. Woensdag 3 juli: Vijfde etappe Neufchatel - Roubaix 198 km. Donderdag 4 juli: Zesde etappe Roubaix - Reims 214 km. Vrijdag 5 juli: Zevende etappe Reims - Nancy 216 km. Zaterdag 6 juli: Achtste etappe Sarrebourg - Straatsburg, indivi duele tijdrit 75 km. Zondag 7 juli: Negende etappe Straatsburg - Epinal 160 km. Maandag 8 juli: Tiende etappe Epi nal - Pontarlier 194 km. Dinsdag 9 juli: Elfde etappe Pon tarlier - Avoriaz 184 km. Woensdag 10 juli: Twaalfde etappe Morzine - Grenoble 210 km. Donderdag 11 juli: Dertiende etap pe Grenoble - Villard de Lans, indi viduele beratijdrit 35 km. Vrijdag 12 juli: Rustdag in Vercord Nord. Zaterdag 13 juli: Veertiende etap pe Autrans - St. Etienne 182 km. Zondag 14 juli: Vijftiende etappe St. Etienne - Aurillac 235 km. Maandag 15 juli: Zestiende etappe Aurillac - Toulouse 243 km. Dinsdag 16 juli: Zeventiende etap pe Luz - Ardiden 208 km. Woensdag 17 juli: Achttiende etappe, eerste deel Luz-St.Saveur - Col d'Aubisque, individuele klim- tijdrit 48 km; tweede deel: Laruns - Pau 86 km (met opnieuw Aubis que). Donderdag 18 juli: Negentiende etappe Pau - Bordeaux 200 km. Vrijdag 19 juli: Twintigste etappe Montpon-Menesterol - Limoges 214 km. Zaterdag 20 juli: Eenentwintigste etappe Circuit Lac de Vassivieres en Limousin, individuele tijdrit 48 km. Zondag 21 juli: Tweeëntwintigste en laatste etappe Orleans - Parijs 217 km. rebourg - Straatsburg 75 km. Zondag 7 juli: Zevende etappe Schymeck - Epinal 83 km. Maandag 8 juli: Tweede rustdag. Dinsdag 9 juli: Achtste etappe Chatem - Avoriaz 48 km. Woensdag 10 juli: Negende etappe Chambery - Grenoble 64 km. Donderdag 11 juli: Derde rustdag. Vrijdag 12 juli: Tiende etappe Vil lard de Lans individuele tijdrit 20 km. Zaterdag 13 juli: Elfde etappe Ser? rières - St Etienne 62 km. Zondag 14 juli: Twaalfde etappe Murat - Aurillac 61 km. Maandag 15 juli: Dertiende etappe La Guepier - Toulouse 90 km. Dinsdag 16 juli: Veertiende etappe Sainte Marie - Luz Ardiden 74 km. Woensdag 17 juli: Vierde rustdag. Donderdag 18 juli: Vijftiende etap pe Luxy - Bordeaux 81 km. Vrijdag 19 juli: Zestiend etappe La Qerche - Limoges 74 km. Zaterdag 20 juli: Vijfde rustdag. Zondag 21 juli: Zeventiende en laatste etappe Chaville - Parijs 68 km.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18