Zwembond oedgeefs et tickets oor Sofia EK volleybal niet gunstig voor heren longaars pact in ïarathon Enschede Rosberg vijfde winnaar in loterij F1 Vader en Cooman in de punten -heun van Vliet WK-ploeg Bosch klopt Van der Marei jpQRTTRIBLHME £eidóe6ou/ia*it MAANDAG 24 JUNI1985 PAGINA 13 irifte ik oLE Na het Nederlands kampioen- tiieuvielrennen in Geulle zijn vijf profs ze- n sin deelneming aan de strijd om het we- op de weg. Coach Piet Lie- heeft Jacques Hanegraaf, Gerard Veld- aanp. Teun van Vliet (Westland), Nico Ver- 151 en Johan van der Velde aangewezen, issenivulling tot twaalf zal geschieden na de Vovan Frankrijk. Piet Liebregts heeft ook Tare pateurs aangewezen, die in de omgeving e clqenetië in aktie zullen komen. Naast nietten Peter Harings werden Peter Steven- lenkpn John Talen geselecteerd. Het trio zal ie hi man worden aangevuld na de Ronde letbajnland-Palts. KNWU wil topamateurs verenigen (Van onze verslaggever) GEULLE Onder de gesponsorde amateurwieler ploegen is grote onrust ontstaan over plannen van de sportcommissie van de KNWU om de structuur van het amateurwielrennen ingrijpend te wijzigen. Als de plannen van de sportcommissie werkelijkheid wor den, houden de sponsorploegen - de zogenoemde gas- trennersverenigingen - op te bestaan. De sportcom missie heeft een voorlopig beleidsplan opgesteld waarin geen plaats meer is voor sponsorploegen. Het voorstel is om een nationale ploeg in te stellen met daaronder districtsploegen. De Nederlandse topama teurs gaan van die nationale ploeg deel uitmaken en vormen de zogenaamde A-renners. De overigen ko men terecht in de districtsploegen en krijgen de sta tus van B-renner. ACHTMAAL Het jonge autosporttalent John Bosch heeft gis teren de elfde internationale BAC-rally gewonnen. Bosch, gena vigeerd door Ruud Oosterbaan, klopte in de tot „Nacht van Achtmaal" omgedoopte uithoudingswedstrijd de leider in de strijd om het internationaal kampioenschap van Nederland, Jan van der Marei. De nieuweling Bosch, eerder dit jaar al verras send winnaar van de Tulpenrally, maakte optimaal gebruik van het vermogen van zijn vierwiel-aangedreven Audi. Op de hoofdzakelijk uit asfalt bestaande trajecten voor de klassements proeven nam Bosch, tot vorig jaar actief in de rensport, vanaf de eerste proef de eerste plaats op de tussenstanden in. De Opel- -coureurs Van der Marei, de regerend kampioen, en Vossen kwamen op de door regen glad geworden proeven nog wel op korte afstand van Bosch, maar de overwinning van de 23-jarige rijder kwam niet in gevaar. Van de 71 gestarte equipes bereikten er 49 na de 19 klassements proeven de finish in Achtmaal. FC Groningen rond met Jeliazkov GRONINGEN Een be stuurslid van FC Groningen is afgereisd naar Bulgarije om zich te verzekeren van de komst van Andrej Jeliazkov. De Bulgaarse voetballer is met de Groningse eredivisieclub tot een akkoord gekomen over een contract van een jaar. De aanvaller komt momenteeel uit voor Slavia Sofia en- voet balde zich ook weer in het na tionale elftal. Gedurende enige jaren stond Jeliazkov onder contract bij Feyenoord. Ligterink bijna kampioen HILVERSUM Met nog drie ronden te spelen heeft Gert Ligterink zijn twee nationale schaaktitel binnen handbereik. De internationale schaakmeester uit Gro ningen behaalde gisteren in de achtste ronde zijn zesde overwinning. Met zwart versloeg hij in de Avro-studio in Hilversum Rudy Douven. Door dat resultaat bracht hij zijn totaal op zeven uit acht, een formidabele ver richting. Na acht ronden heeft de 35-jarige Ligterink, die in 1979 voor de eerste keer kampioen van Neder land werd, anderhalve punt voorsprong op Paul van der Sterren, die in zijn partij tegen Paul Boersma na twee zittingen niet verder kwam dan remise. De in- haalpoging van grootmeester en titelverdediger John van der Wiel, die Hans Böhm versloeg, lijkt aan de late kant. Van der Wiel kroop weliswaar naar de derde plaats, maar de achterstand op zijn vriend Ligterink, die hij in de negende ronde ontmoet, bedraagt twee vol le punten. RSFOORT De idzaak van het organi- van selectiewed- •ijden, zoals die afgelo- tatie'n weekeinde plaats inden als tussenfase iar de Europese zwem- gewimpioenschappen in r wtfia, stond in Amers- PtOrt weer eens volop ter ,73 scussie. De richttijden, sec)or de KNZB bedacht s den einde het kaf van het i. Doren te scheiden, waren gni.eestal zo abrupt scherp Batot slechts vier deelne- iTHiers er direkt in slaag- ;n voor begin augustus n retourtje naar de PTl dgaarse hoofdstad te rdienep. kwam de keuzecommis- w<na enig rekenwerk tot de telsom, dat liefst achttien in dfsonen naar Sofia worden evaardigd. Tien dames, it heren. Een gulden mid- tussen de vorige Eu- pese titelstrijd anno 1983 in ne, toen de Nederlandse irspejegatie uit twintig deelne em f(rs bestoncl en de Olympi- ie Spelen in Los Angeles, m zestien Oranje-klanten in dhet nette pak konden wor- tal-K É>est°ken- Die «d nieer- 's: 58ren toegepaste truc is te rklaren door de verschil de Bde estafettes, waar in ie- r geval op successen kan '£etalrden gehóópt, en die nu ^maal ook altijd de nodige 7-7. erv. prves behoeven. En zo komt het vliegtuig naar Sofia straks met voorts natuurlijk de waterpoloërs, kunstzwemsters en schoon- spring(st)ers al met al toch aardig vol. Duur of niet, de prijzen in Bulgarije zijn de laatste maanden immers al tot buitengewone hoogten ge stegen. Maar dat speelt ken nelijk een ondergeschikte rol. Veel, heel veel geld zal van de zwembond worden ge vraagd om dames en heren (veelal nog meisjes en jon gens) af te vaardigen die heus niet de intentie of de klasse bezitten om het ere- schavot te gaan beklimmen. Van Bentum Een potentiële medaillekan didaat, maar dat was ook al voor Amersfoort bekend, is wel Conny van Bentum die in Rome een rijke oogst aan vooral bronzen plakken binnenhaalde en bij de eerst komende editie in Sofia on getwijfeld gretig een her nieuwde confrontatie met haar Europese (lees: Oost- duitse) concurrentes aan zal willen gaan. De Barneveldse, het afgelopen jaar studie en sport combinerend in de Ver enigde Staten, had weinig problemen met het omreke nen van de yards in meters en slaagde er als enige in tot twee keer toe een richttijd te halen. Zaterdag werd Van Bentum eerst tweede op de 100 meter vrije slag (57.47, slechts driehonderdste achter haar eeuwige concurrente Annemarie Verstappen) om vervolgens op de korte vlin derslag te zegevieren (1.01.28). Afstanden overigens waarop de richttijden (respectievelijk 57.5 en 1.01.5) bij wijze van uitzondering al bij voorbaat minder „onhaalbaar" bleken dan op verschillende andere disciplines het geval was. Het Nederlands record (55.79 en 1.00,96, in beide gevallen van Verstappen) bleef immers royaal buiten beschouwing. De derde dame in dit elite gezelschap heet Jolanda de Rover. De gouden medaille winnares van Los Angeles legde haar favoriete 200 me ter rugslag af in 2 minuten en 15,86 seconden. Veertien- honderdste van een seconde binnen de richttijd, maar bij na drie en een halve tel lang zamer dan haar eigen natio nale toptijd. Petra van Stave ren, vorig jaar net als De Ro ver met goud omhangen te ruggekeerd uit Californië, bleef onder de gestelde norm (1.11.92 tegen 1.11.5) maar hoefde toch geen moment voor thuisblijven te vrezen. Drost Frank Drost bleek voor eigen publiek in Amersfoort de enige man die de vastgestelde richttijden, zo slim gevonden om het definitievere woord limieten te kunnen vermij den, de baas kon. Ook hij, maar wie niet eigenlijk, le verde voorafgaand aan de se lectiewedstrijden de nodige kritiek op de hele gang van zaken. Op de 200 meter vlin derslag bewees hij evenwel niet alleen goed met de mond overweg te kunnen. Zijn 2.00.44, bijna twee seconden sneller dan onlangs de eerst aankomende bij de Oostduit- se kampioenschappen, geeft hem zelfs toegang tot de Uni- versiade die, een goede week na Sofia, in de Japanse stad Kobe wordt gehouden. En een dergelijk exotisch reisje valt natuurlijk nimmer te versmaden. De overige veertien Sofia- gangers waren overgeleverd aan de goedgeefsheid van bondscoach Ruud Beele en de zijnen, die echter niet al te moeilijk deden en alsnog een uitgebreide delegatie uit de hoge hoed toverden. De eni ge echt opvallende afwezige in Sofia zal slechts Elles Vos- kes worden. De Zoetermeer- se was vorig jaar nog goed voor zilver in de olympische 4x100 meter vrije slag-esta fette, kreeg dit jaar last van een (enkel)blessure en moest, nog niet geheel fit, voorrang verlenen aan het, beslist ta lentvolle, duo Karin Brienes se en Illse Oegema. Eerstge noemde Friezin eindigde in 1983 op de Europese jeugd kampioenschappen als vierde op de sprint en mag begin augustus in Sofia aantonen of ze al rijp is voor het grote werk. Oegema Illse Oegema (Dedemsvaart AC) ontpopte zich als een verdienstelijke vrije slag- zwemster. Niet alleen op de korte afstanden zwom ze in de voorste rijen mee, Oegema schreef bovendien de 400 en 800 meter op haar naam. Niet in al te sensationele tijden, maar wel beide keren voor stayer-bij-uitstek Jolande van der Meer. De Delftse kwam via een achterdeurtje (reserve bij de 4x200 meter vrije slag-estafette) alsnog op de meteen na afloop gemaak te groepsfoto. De zwemster van de vereniging Raket heeft in de loop der jaren de reputatie opgebouwd pas op écht belangrijke wedstrijden op haar paasbest te kunnen presteren. Vandaar dat ze in Amersfoort niet echt wist te overtuigen. In Sofia worden van Van der Meer, op de lan gere afstanden in Los Ange les tweemaal goed voor een zesde plek, betere prestaties verwacht. Bij de heren was het teleur stellende optreden van Hans Kroes het meest in het oog springend, na de slag van Frank Drost natuurlijk. Kroes had heel wat minder baat bij een jaartje Amerika en kon nimmer echt overtui gen. Ook hij kreeg echter het voordeel van de twijfel. Mede met het oog op de in Sofia weer eens te formeren wisselslag-estafette die met name dank zij schoolslag-spe cialist Ron Dekker (met 1.04.70 zwom hij vrijdag wel een nationaal record, maar geen richttijd) misschien wel nieuw leven werd ingebla zen. DICK KIERS De nationale zwemselectie voor de EK in Sofia wordt gevormd door Annemarie Verstappen (ZPC-Nek- ton). Conny van Bentum (DWK), Jolanda de Rover (Dolfijn), Karin Brienesse (Orca), Illse Oegema (De demsvaart), Mildred Muis (Dedems vaart), Petra van Staveren (Steur), Jolande van de Meer (Raket), Bri gitte van der Lans (HPC), Petra Hillenius (HPC). Edsard Sehlinge- mann (AZPC), Ron Dekker (IJssel), Patrick Dybiona (AZPC), Jim Cor- beau (AZPC), Gerard de Kort (HPC). Hans Kroes (HPC) en Mare Weijtmans (Budel). Jeugd Voor de Europese jeugdkampioen schappen in Genève werden gese lecteerd: Diana van der Plaats (Zwemlust/Den Hommel), Baukje Wiersma (Orca). Linda Moes (Eemsrobben), Chantal Soomers (MZPC), Renate Wigger (Dinkel), Marlies van Deursen (HPC), Anne- -Marie Alflen (Zwemlust/Den Hommel), Mirelle de Goed (Zee macht), Lisette van der Swart (WVZ), Danielle van Lunsen (Dol fijn), Jeanne Kuipers (Dinkel), Ire ne Janssen (ZIAN Vitesse), Onno Joustra (Zeemacht), Ernio Smits (Dolfijn), Maurice van den Berge (ZIAN Vitesse), Jean Louis Geutjes (AZPC). Ronald Sloeserwij (Kroos- duikers). Harrie Linders (Dolfijn), Egbert Janssen (VZC). Universiade De volgende tien zwemmers zullen worden afgevaardigd naar de Uni versiade in Kobe: Jolanda de Rover (Dolfijn), Conny van Bentem (DWK). Wilma van Velsen (TZC/Vahalis), Laura Leideritz (AZPC). Ria Willemse (Zeeschui mers). Frank Drost (AZPC), Hans Kroes (HPC), Jim Corbeau (AZPC), Patrick Dybiona (AZPC). Gérard de Kort (HPC). (Van onze elftjleybalmedewerker) tWIJK In aanwezig- erti|n vele prominenten uit dinen- en buitenlandse v Loalwereld heeft record- :erd|tional Frank Constand- er {lopen zaterdag in het t cidamse Novótel de lo- eg brricht voor de aan- i eej Europese volleybal- skaienschappen. De Neder- Rot Volleybalbond kreeg 'oor|n 1979 de organisatie te. tl toegewezen. Naast de al ge plaatste ploegen werden op deze wijze de zes dames- en herenploegen, die zich via kwalificatietoernooien ge plaatst hadden, verdeeld over de voorronden. De Nederlandse dames, die in Leeuwarden zullen beginnen, krijgen te maken met Italië, Hongarije en Roemenië. In Be verwijk zullen de damesploe- gen van Bulgarije, Oost-Duits- land, Griekenland en Tsjecho- Slowakije spelen, terwijl in Enschede regerend Europees kampioen Rusland, West- Duitsland, Frankrijk en Polen de deelnemers zijn. Bij de he ren speelt Nederland in Den Bosch tegen Bulgarije, Frank rijk en Joegoslavië. Zwolle kan zich gaan opmaken voor de duels tussen Polen, Tsjecho- Slowakije, Spanje en Roeme nië. De Voorburgse Vliegermolen ten slotte is de plaats waar op 29 en 30 september en op 1 ok tober de teams van Europees kampioen Rusland, olympisch nummer drie Italië, Grieken land en Zweden, net als in de overige poules om twee plaat sen in de finales zullen spelen. Voorburg is nu reeds verze kerd van 1000 bezoekers per dag. Damescoach Peter Murphy vond de loting niet ongunstig met het moeilijk bespeelbare Roemenië en het gelijkwaardi ge team van Italië. Bovendien is onzeker of Hongarije, met een zeer geroutineerd team derde op het laatste EK, in middels een verjonging door gevoerd heeft. Bij de heren was bondskeuze- heer Geert Trompetter van mening dat Constandse de goochellessen van Fred Kaps slecht gevolgd had en het minst gunstige resultaat uit de champagnekoeler had laten komen met Bulgarije, Frank rijk en als gevaarlijke outsi der Joegoslavië. De Groot Ter complementering van de spelersgroep heeft Starlift- /Voorburg de Amstelveense middenblokkeerder Martin de Groot van Brother/Martinus aangetrokken. Pierre Mathieu zal evenals vorig seizoen als trainer van Voorburg funge ren. aic« IDE Er kan dit jaar al rterland geen marathon gelopen, of er gebeurt 0-lat bijzonders. Een we- vahord (Rotterdam) of een ït 3 dwaalspoor gebrachte Amsterdam) kenschets- lit Jdere lopen. De twintig- teretie van de internationale ioenon van Enschede beze- s Collegialiteit en vriend- daaran twee Hongaarse po- ir Inten. Kort achter hen hetCor Vriend derde en ub zesde keer Nederlands er «jKoeszegi en Istvan Ke- gingen, als gold een in ieim gesloten pact van ;t, zaterdagmiddag hand over de in sta- ikman getrokken eind- De 22-jarige Koeszegi vein 2.15.39 als winnaar Itezen, nadat zijn tien voo jaar oudere stadgenoot aan vankelijk de eerste plaats op het ere-podium had ingeno- Het tweetal had elkaar in de straten van Enschede getrof fen. Koeszegi, die met een ruim een minuut voorsprong op de zege leek af te stevenen, moest wegens kramp stoppen. De uit de achtervolgers gede marreerde Kerekjarto passeer de zijn trainingsmaat zonder hem op te merken omdat deze ongewild achter een auto schuil ging. Kennelijk gesti muleerd door de wetenschap in de laatste kilometer slechts tegenstand van zijn eigen Uj- pest Dosza te duchten en ge holpen door een masserende hand, vond Koeszegi de kracht Kerakjarto te achterhalen. Beiden verklaarden na afloop via een tolk dat van een plan om de handen ineen te slaan geen sprake was. Cor Vriend duizelde het van deze plotselinge versnellingen. Aangezien de niet-fitte atleet niet overtuigd was of Richard Vollenbroek (tweede) en Marti ten Kate (derde) in geslagen positie lagen, koos de Eindho- venaar vöor zekerheid. Der halve zei Vriend de Oosteuro- peaan te hebben laten gaan. Vriend neemt de titel, die hij voor het eerst in 1975 ook in Enschede behaalde, over van de afwezige Gerard Nijboer. Bij de dames werd het kampi oenschap opgeëist door Eefje van Wissen, die door een per soonlijke toptijd van 2.39.32 geen buitenlandse atlete voor rang behoefde te verlenen. De favoriete Carla Beurskens was absent. De Hongaarse marathonlopers Kerekjarto (links) en Koeszegi gaan samen over de streep In En schede. Koeszegi zal echter tot winnaar worden uitgeroepen. DETROIT Vijf winnaars in zes autoraces. Het wereldkampi oenschap in de formule 1 heeft in de beginfase van dit seizoen veel weg van een loterij. Gisteren behaalde de op Ibiza wonende Fin Keke Rosberg in Detroit zijn vierde Grand Prix-zege in ziin loopbaan. De 36-jarige oud-wereldkampioen stuurde zijn Willi ams voor 80.000 toeschouwers op het 4023 meter lange straten- circuit van Detroit beheerst naar de overwinning. Rosberg, die in Detroit zijn 88e formule 1-race reed, controleer de de wedstrijd vanaf de achtste van 63 ronden. In die omloop nam hij de eerste positie over van de Braziliaan Senna, die de beste trainingstijd op zijn naam had. Per ronde vergrootte Ros berg zijn voorsprong. Dertien ronden voor het einde zette hij al les op één kaart Hij stuurde zijn wagen in de pits voor een ban denwissel. De gok liep goed af, al liep zijn voorsprong van 30 naar 1,9 seconde terug. Eenmaal terug op de baan kwam zijn overwinning niet meer in gevaar. Per ronde behaalde hij vele seconden winst Op de eindstreep bedroeg het verschil met de nummer twee, de Zweed Johansson, bijna een volle minuut Voor de stal van McLaren vormde de race in Detroit een grote teleurstelling. Wereldkampioen Niki Lauda viel al in de twaalf de ronde uit en heeft dit seizoen pas één wedstrijd uitgereden. Zijn teamgenoot Alain Prost staakte halverwege de race. Beide coureurs klaagden over remproblemen. In het klassement om het wereldkampioenschap behield Miche- le Alboreto, vorige week winnaar in Montreal en in Detroit der de, de leiding met 31 punten. De Italiaanse Ferrari-rijder wordt gevolgd door zijn landgenoot Elio de Angelis, vijfde in Detroit, met 24 punten. Prost zakte een plaats naar de derde (22 punten). Stefan Johansson, na de eerste Grote Prijs van dit seizoen door Ferrari ingehuurd als vervanger van de Fransman Rene Ar- noux, rukte op naar de vierde plaats. Het standbeeld „The Spirit of Detroit" kijkt de andere kant op wanneer Keke Rosberg over het Amerikaanse circuit raast. PRAAG Nederlandse atletes hebben zaterdag bij de vierde wedstrijd voor het Grand Prix circuit in Praag de eerste punten behaald. Bij de eerste drie wedstrijden voor het circuit in San José, Eugene (beide Vst) en Moskou was Nederland niet verte genwoordigd. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad pakten Els Va der met een vijfde plaats op de 100 meter in 11.47 en Nelli Cooman zevende in 11.53 respectievelijk vier en twee punten. Els Vader werd ook nog tweede op de 200 meter in 23.51 secon den en Marjan Olijslager zegevierde op de 100 meter horden in 13.23 seconden. Beide nummers telden echter niet voor het Grand Prix programma. Evenals de drie voorgaande wedstrijden was een groot gedeelte van de wereldtop niet aanwezig. De Amerikanen hadden ver plichtingen elders en de Oostduitse en Russische atleten ontbra ken voor het merendeel in verband met de interlandwedstrijd tussen beide landen in Erfurt. De wedstrijd in Praag werd gered door drie atletes, die op een leeftijd zijn waarop anderen de top sport reeds lang vaarwel hebben gezegd. De 35-jarige Tsjechoslo waakse Helena Fibingerova won het kogelstoten met een af stand van 21,03 meter en zorgde daarmme voor de beste wereld- seizoenprestatie. Haar landgenote Jarmila Kratochvilova, de tweevoudige wereldkampioene en wereldrecordhoudster op de 400 en 800 meter, liep in Praag de snelste 800 meter van dit sei zoen. Met een tijd van 1.56.57 bleef zij echter nog altijd ruim van haar wereldrecord, dat op 1.53.28 staat. Kratochvilova (34) trok de Roemeense Ella Kovacs mee naar een tijd van formaat: 1.56.92. Een andere 35-jarige, de Roemeense Olympische kampi oene op de 3000 meter Maricica Puica, won haar specialiteit in 8.50.62, een tijd die internationaal geen opzien meer baart.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13