Jan Raas blijft onbetwiste koning tidóvQöwumt Knetemann stopt eventjes eter Harings profiteert van ploegtaktiek Thea van Rijnsoever nog niet afgeschreven Tourprijsvraag Pak kans op reis Parijs IUNI19 MAANDAG 24 JUNI 1985 PAGINA 11 Ie op bkenheim ro/riik#ENHEIM - Bij ogeluk op het cir- Cl 1 an Hockenheim is en VOQlag een dode ge- I. De Westduitser Doubrava reed tij de training voor - 10 mijlsrace met 1 snelheid tegen de •ail. Doubrava U VOOted op weg naar l^r»r»^r«'cenhuis- Een bij P mgeluk geroepen jferonderstelde dat A/lJZ'gCJiureur tijdens de S 7 %fit een hartaanval 5 7,/4°/0iekre&en- Schrikken Belgische titel Paul Haghedooren DEN HAAG Paul Haghedooren uit de ploeg van Walter Go- defroot veroverde in België de nationale wielertitel op de weg. Haghedooren was de snelste in een kopgroep van vijf van wie wereldkampioen Claude Criquielion als tweede en Rudi Dhae- nens als derde eindigde. Jean-Claude Leclercq zorgde in Chail- ley voor een verrassing door de 75e Franse titel binnen te halen. José-Luis Navarro, de winnaar van de bergprijs in de Ronde van Italië, heeft gisteren de Spaanse titel op zijn naam gebracht. Tour-favoriet Angel Arroyo kwam ten val, werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, maar zijn blessures bleken echter niet zo ernstig dat zijn deelneming aan de Ronde van Frankrijk in gevaar komt. In Montebelluna ging de Italiaanse titel naar Claudio Corti, een knecht van Gianbattista Baronchelli. Neo- prof Rolf Gölz, vorig jaar in Los Angeles nog winnaar van olympisch zilver en brons, heeft in Baden-Baden het Westduitse wielerkampioenschap behaald. Godi Schmutz veroverde het Zwitserse kampioenschap. Voor de Luxemburgse titel was slechts één kandidaat, Claude Michely. Ian Banbury veroverde op het eiland Man de Britse wielertitel. Mieke Havik niet in Tour de France GEULLE Mieke Havik maakt geen deel uit van de Nederlandse dames- ploeg voor de komende Tour de Fran ce. De Volendamse, vorig jaar winna res van het puntenklassement, is door bondscoach Rinus Verboom te licht bevonden. Haar prestaties eerder dit seizoen waren in zijn ogen te mager om voor de Tour in aanmerking te komen. Alleen Heieen Hage en Petra de Bruin hebben hun plaats weten te behouden. Naast Havik verdwenen ook Hanneke Lieverse, Rita Timpers en Conny Meijer. Daarvoor in de plaats komen Monique de Bruin, Pe tra Groen, Henny Top en Thea van Rijnsoever. iiyNulens aagteken we?-TloegPost jenm> vanaf VljZIgi vijzig< .E Peter Post gisteren besloten iloeg voor de Ronde -71/ fvf'rankrijk als volgt sa- '4 te stellen: Phil An- 73/4%jn (Aus), Ludo de enaar, Eric Vande- |en (Bel) en de Ne- nders Peter Winnen, i Lubberding, Theo looy, Gerard Veld- ten, Steven Rooks en n Lammerts. ito's u m &Bnde man wordt of Ger- -j o/i Theunisse of de Belg "71/ o/r^ens' ^ost beslist daar 7V:2/o|ag over als hij van zijn »nt Jules de Wever een irt heeft ontvangen over ptreden van Nulens in de jche titelstrijd. De Belg ii jen zekere keus, maar hij voor de Ronde van Onisderland. jutverkiezing van Lam- J en Rooks voor de Tour uurjt een verrassing heten. renners hebben te ken- jegeven de Panasonic-for- aan het einde van het tn te verlaten. De ploeg- snl/- werkt in de belangrijke "irijden bij voorkeur met jen die hun contract ver- X)rd' hebben. Veldscholten dat overigens ook nog maar hij twijfelt ernstig een transfer naar de van Ben van Erp. Rooks, goed op dreef in mphiné Libéré, en Lam- ijverig helper in de van Zwitserland, was èdedeling een opluchting. A 5: „Ik heb dus niet voor 0 |ZO getraind in de Arden- W I En Lammerts: „In mijn je maanden als knecht zal 1 sprint aantrekken voor jeraerden, de koers con- pen en water halen voor ir dorst heeft. Volgend rijd ik in een andere ploeg Imijn eigen kansen". 'nde plaats in de Kwan- iloeg wordt toegewezen lelie Nijdam of de Belg fevens. De overige negen trs van ploegleider Jan voor de Tour zijn: Ludo rs (Bel), Joop Zoetemelk, van der Poel, Jacques graaf, Maarten Ducrot, t Solleveld, Ad Wijnands, ran Vliet, Henri Manders. indere Nederlanders star- seker voor buitenlandse en. Het zijn Hennie Kui- Teun van Vliet en de s Adri en Jan van Hou- gen in de formatie van elg Roger Swerts. Peter rs gaat mee in Spaanse t. Frits Pirard is gewenst de Ier Sean Kelly, maar ploegleider De Gribaldy niets in de Brabander, lieu Hermans hoort van van zijn Spaanse ploeg- of hij zich naar Plume- oet spoeden. ïdig ontevreden EN Rolstoeler André 'as niet te spreken zijn prestatie in de mara- van Enschedé. Van de in rolstoelers kwam Moe- wiens record staat op 2 minuten en 5 seconden, egende over de streep in ijd van 3 uur en 5 minu- PLOEGLEIDER HELPT JACQUES HANEGRAAF AAN PROFTITEL GEULLE Jan Raas blijft de onbetwiste ko ning van het Nederlands kampioenschap wielren nen. Weliswaar fietst de Zeeuw niet meer, maar de man die in 1983 en 1984 de nationale titel binnen haalde, was gisteren de regisseur achter het succes van Jacques Hanegraaf. De 24-jarige pupil van de voor de eerste keer in een Neder landse koers als ploegleider optredende Raas, kreeg veer tien kilometer voor de finish van zijn baas opdracht om zo snel mogelijk te demarreren, omdat Hanegraaf helemaal niet fris meer zat en derhalve zeker door zijn twee mede vluchters Gerard Veldscholten en Jac van Meer geklopt zou worden. Hoewel Veldscholten op de hoogte kon zijn van Ha- negraaf's snode plannen, liet hij zich enkele kilometers later toch verrassen om vervolgens tien kilometer vergeefs achter de donkere Brabander aan te gaan. „Ik was niet de beste van daag", gaf Hanegraaf na afloop grif toe. „Raas gaf me op dracht om het op het vlakke deel maar eens te proberen. Wonder boven wonder aarzel de zowel-Van Meer als Veld scholten met de reactie. Uit mezelf had ik die demarrage niet geplaatst, want ik voelde me helemaal niet sterk. Ik was eigenlijk.van plan om in het wiel te blijven en het op een eindsprint aan te laten ko- Gerard Veldscholten: „Mijn plan was om Hanegraaf en Van Meer in de beklimming van de Slingeberg los te rijden. Ik had dat gekund omdat ik me wel sterk voelde. Toen Ha negraaf demarreerde vanuit het derde wiel, bleef Van Meer achter mij zitten en daarom duurde mijn reactie wat lang. Als Van Meer direct was meegesprongen, was er niets aan de hand geweest. Ik heb daarna gereden wat ik kon, maar Hanegraaf, die al een hele tijd geen kopwerk meer had gedaan, was te ver weg". Het zat Peter Post, de ploeglei der van Gerard Veldscholten, niet lekker. „Als hij ooit een kans gehad heeft om te win nen, was het vandaag", brieste Post, ook wat aangedaan door de morele nederlaag die hij leed tegen zijn nieuwe collega en aartsrivaal Jan Raas. Post was de laatste tijd nogal eens verweten dat hij Veldscholten geen vertrouwen gunde en aanvankelijk was de ploeglei der dat in Geulle ook niet van plan. Pas toen Post zag dat het drie tal. een goede kans zou maken onder elkaar de titelstrijd te betwisten, ging hij akkoord met de actie van Veldscholten. Achter de leiders toonde Ste- Jacques Hane graaf gaat na 5 uur, 54 mi nuten en 22 seconden over de eindstreep in Geulle. ven Rooks dat hij wel degelijk in een goede vorm is, door met Adri van der Poel aan de greep van het peloton te ont snappen. Wellicht was het toch beter geweest als Post het voordeel van de twijfel niet aan Veldscholten had gegund, maar op Rooks had gespeeld die weliswaar niet meer kracht heeft als Veldscholten maar in ieder geval kan bogen op wat meer wielerintellect. Het gebrek daaraan kostte Veldscholten de overwinning. Jacques Hanegraaf, die tot gis teren een teleurstellend sei zoen achter de rug had, met slechts een zege in de Elfste- denronde, buitte op instructie van Raas het grote manco van Veldscholten voortreffelijk uit. Veertien kilometer voor de meet zette hij aan, nam maxi maal dertig seconden voor sprong om die vervolgens door Veldscholten's activiteiten steeds kleiner te zien worden. Jac van Meer, die een voor treffelijke wedstrijd reed en duidelijk solliciteerde naar een plaats in de WK-selectie van bondscoach Piet Liebregts, moest, vermoeid als hij was door het vele kopwerk, van afstand het gevecht tussen het tweetal volgen. „Ik zag Veldscholten steeds dichterbij komen en heb al leen maar zo hard mogelijk doorgetrapt, maar ik heb nog wel in de rats gezeten, want hij was beter dan ik", vertolk te Hanegraaf zijn gevoelens in de laatste kilometers waarin de renner van Post tot op slechts dertien seconden kwam. De nieuwe Nederland se kampioen, die dat in 1981 als neo-prof ook al was, refe reerde nog even aan de Om loop Het Volk, de Belgische klassieker, waarin hij eerder dit jaar ook met een renner van Post (Eddy Planckaert) op de eindstreep afstormde, maar toen volgens eigen zeggen werd geflikt. „Dat risico nemen we niet snel meer", aldus Hanegraaf. „Ze ker met mannen van Post moet je oppassen. Waarschijn lijk daarom heeft Raas mij ge sommeerd een vroegtijdige be slissing te forceren. Dat ze mij zo gemakkelijk lieten gaan, verraste mij ook. Zal wel een foutje geweest zijn. Ik kan er niet mee zitten. Om op dit par koers te kunnen winnen, moet je normaal gesproken een su perdag hebben, maar deze keer heb ik dat niet nodig ge had. Maar wat wil je ook. Ik zat niet alleen in de koers. Raas kent het wereldje en dit parkoers op zijn duimpje. Zo vreemd is het dus niet dat onze ploeg hier de titel pakt". GERHARD NIJBOER GEULLE Na afloop van het criterium in Woerden rijdt Gerrie Knetemann vanavond nog even langs bij het bonds- bureau van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie om daar zijn proflicentie in de bus te stoppen. Knetemann stopt met wielrennen. Al is het maar tijdelijk. Om precies te zijn tot maandag 22 juli. Die dag staat hij aan de start van het criterium te Boxmeer. Knetemann werd door de or ganisatie van de Ronde van Frankrijk min of meer ver plicht te stoppen. Knetemann gaat daar dit jaar niet als ren ner, maar als radiocommenta tor voor de NOS naar toe. Nu zegt het reglement van de Tour, dat actieve renners niet geaccrediteerd kunnen wor den als journalist of ploeglei der, etcetera. De inschrijving van Knete mann als commentator werd dan ook niet geaccepteerd. Luisterend Nederland dreigde verstoken te blijven van zijn speciale kijk op het grootste wielerspektakel. „Kneet" best meewerken aan de truc met de licentie, maar daarmee reed hij nog niet in de kara vaan tussen het peloton mee. Knetemann was immers ook nog in dienst van Skil. Hij zou er best een bijbaantje als derde ploegleider van die formatie bij kunnen nemen. „Knete mann mag alleen mee als hij duldt dat er elke dag een wed strijdcommissaris in zijn auto meerijdt om op onregelmatig heden te letten", luidde de volgende mededeling uit Pa rijs. De kosten van die com missaris zouden door Knete mann of de NOS gedragen moeten worden. De accreditatie van Knete mann als radioman dreigde een absurde zaak te worden. Jaap Hofman, de chef d'equipe van de NOS-radio in de Tour, vertelde in Geulle bij de natio nale titelstrijd: „Wij hebben er nooit een geheim van ge maakt, dat Knetemann als commentator meegaat. We doen niets stiekem. Het heeft een poos geduurd, maar we hebben de Tour-organisatie weten te overtuigen. Het is in orde gekomen'-'. Knetemann zelf deed laconiek over de affaire. „Ach", zei hij, „reglementen ziin er om on deruit te komen JLLE Vorige week, e Ronde van Zweden, Piet Hoekstra een in- ;end gesprek met Pe- Harings. De ploeglei- ADVERTENTIE Veiligheid toost de deur. Sloten, kluizen, tronische beveiligings systemen, van Blijswijk [heeft alles in huis voor een veilig thuis. En zit plezierig dichtbij. 'J iii ■)Fj-ti|Jij!)i= ^upiterkade 10. 070-471791 Hogewal 1-9, Neptunusstraat 60. der van Batavus deelde de Limburger mee dat hij voor het Nederlands kam pioenschap op de onvoor waardelijke steun van zijn teamgenoten kon reke nen, maar in ruil daarvoor de nationale titel eiste. Het gesprek miste zijn uit werking niet, want zater dag bekroonde de 24-jari- ge Harings de perfect uit gevoerde ploegtaktiek met de nationale titel bij de amateurs. Zijn tweede dit jaar, want afgelopen winter werd Harings reeds nationaal kampioen bij de veldrijders. Peter Harings verdiende de kampioenstrui; hij was onbet wist één van de sterksten. Maar de Limburger won voor al, omdat hij deel uitmaakt van de sterkste amateurploeg. Peter Hofland (tweede), Peter Stevenhaagen (derde) en Erik Breukink (vierde) waren za terdag zeker Harings' gelijken, maar hadden niet die steun waar Harings op kon rekenen. Dat verschil gaf uiteindelijk de doorslag in een kampioen schap dat zelden zo interessant en vooral zo spannend zal zijn geweest. Piet Hoekstra had zijn strijd plan toegespitst op Peter Ha rings, met Arjen Jagt en Henk Boeve in een beschermde rol. De andere renners kregen dui delijke opdrachten met de uit drukkelijke mededeling daar niet vanaf te wijken. Hoekstra kon ook zo werken, omdat hij met vijftien renners kwantita tief het sterkst bij de titelstrijd vertegenwoordigd was, maar ook omdat hij, wanneer Ha rings zou falen, kon terugval len op zeker vier anderen die de titel konden veroveren. De „zwakken" werden vroeg in de wedstrijd opgeofferd. Zij openden de koers met het doel de concurrentie daarop te la ten stukrijden. Aldus gebeur de, want de zeven die al na twee ronden een voorsprong namen, vormden een voortref felijk bruggehoofd voor de fa vorieten. Nadat Arends, Har- meling, Van Wijk, De Reuver,» Schurer, Takens en Van Vlim- meren halverwege waren in gelopen, kwam het kampioen schap in een beslissend stadi um. Inspanningen Vanaf dat moment bleek ook hoezeer de ploeg Hoekstra de ^vedstrijd in zijn greep had. Achtereenvolgens demarreer den Arjan Jagt en Henri Dor- gelo en de concurrenten, die inmiddels nauwelijks of geen steun meer hadden van ploeg genoten, moesten elke keer weer veel inspanningen ver richten om die ontsnappingen te neutraliseren. Uiteraard een krachtenslopend karwei en dat zou zich in de slotfase ook gaan wreken. Behalve bij Peter Hofland, die in Geulle een superdag had. De Rozendaler had totaal geen steun van zijn ploeg, maar kon wel als enige zeven ronden voor het einde de demarrage van Peter Harings beantwoor den. Hofland viel echter terug in de achtervolgende groep toen hij lek reed. Harings maakte in de laatste drie ron den niet de indruk het gezel schap van Hofland te missen. Hij hield de voorsprong, die schommelde rond de dertig se conden, verbeten rijdend vast. Daarbij ondervond hij steun van het publiek, dat voor het eerst sinds jaren weer een Limburger als nationaal kam pioen kon begroeten. Voor Peter Harings was de na tionale titel een bekroning van een goed seizoen. Hij had de kampioenstrui niet nodig om het door hem begeerde prof- contract af te dwingen. In de Ronde van Zweden was hij met Jan Raas al overeengeko men om volgend jaar naar Kwantum te gaan. De titel maakt zijn onderhandelingspo sitie hooguit sterker. Aanvan kelijk zou Harings zaterdaga vond al met Raas over een contract praten, maar de Lim burgse schilder verkoos het vieren van een feestje met zijn ploegmaten boven het praten over een contract. HENK STOUWDAM (Van onze verslaggever) GEULLE Na de Olympische Spelen van Los Angles had Thea van Rijnsoever schoon genoeg van het wielrennen. Gedu rende de wintermaanden bleef de fiets onaangeroerd om in het voorjaar toch maar weer te beginnen. Van Rijnsoever kreeg er langzaam maar zeker weer lol in, hoewel successen uitbleven. Het wilde dit iaar maar niet vlotten. Tot zaterdag in Geulle. Toen maakte de renster uit Breukelen met het veroveren van haar tweede Nederlandse titel duidelijk nog niet afgeschreven te zijn. Thea van Rijnsoever werd overtuigend kampioen. Dat zeker. Maar haar overwinning op het lastige parkoers was mede een gevolg van de tweestrijd tussen de ploegen van Dextro en Con corde. Die twee hielden elkaar zo scherp in de gaten en waren zo vast van plan de titel uit handen van „de vijand" te houden dat Van Rijnsoever dankbaar kon profiteren. Tot drie ronden voor het einde werd het tempo zo hoog gehou den dat aan ontsnappen eenvoudig niet viel te denken. Er werd alleen bereikt dat er snel veel afvallers waren. Toen de elite van het Nederlands dameswielrennen was overgebleven, kwam het taktische spel op gang. Thea van Rijnsoever achtte toen de tijd rijp om aan te zetten voor een demarrage. Zij kreeg Roelien Hoogeveen uit Coevorden mee en dit tweetal nam een flinke voorsprong. Die situatie veranderde toen Hoogeveen in de voorlaatste ronde het tempo niet meer kon volgen. Toen reageerde haar ploegge note Heieen Hage en probeerde samen met Henny Top en Han neke Lieverse het gat alsnog dicht te rijden. Daarin slaagden zij niet, omdat Van Rijnsoever genoeg krachten over had om uit de greep van de groep te blijven. Maar de wedstrijd had niet langer moeten duren, want in de laatste beklimming van de Slinger- berg, op enkele honderden meters van de finish, kwam Van Rijnsoever door vermoeidheid ten val. Zij leek in het zicht van de haven te zullen stranden. De snel reagerende ploegleider Piet Hoekstra zette haar echter op de fiets en wankelend haalde Thea van Rijnsoever als nieuwe kampioene de finish. In onze Tourprijsvraag Is dit jaar opnieuw een tiental busreizen voor twee personen naar Pa rijs te winnen. De geluk kigen vertrekken op za terdag 20 juli naar de Lichtstad om een dag later de aankomst van de Tour de France op de Champs Elysêes bij te wonen. Als dagelijkse aanmoe digingsprijs zijn bad handdoeken met de naam van onze krant beschikbaar voor een drietal goede inzenders. VRAAG 1 REKENVRAAG! De proloog is 6800 meter lang. Wat is de tijd die men op de klokken zet bij een snelheid van 48 km per uur? O 11 min. 20 sec. O 8 min. 30 sec. O 9 min. 22 sec. Het goede vakje aankruisen. (Uw antwoord moet uiterlijk vrijdag 28 juni in ons bezit zijn). SLAGZIN: In de Tour Naam: Adres: Postcode/Woonplaats Telefoon: REGLEMENT TOURPRIJSVRAAG 1. Inzendingen per gefrankeerde briefkaart naar Leidsse Courant Post bus 11 2300 AA Leiden of In de brievenbus aan de Apothekersdljk 34. In de linkerbovenhoek vermelden Tourprijsvraag. 2. Per persoon is slechts één inzending mogelijk 3. Inzendingen moeten uiterlijk op boven vermelde datum In ons bezit zijn. 4. Slagzin aanvullen i.v.m. Juridische voorschriften 5. Een reis naar Parijs kan worden gewonnen op die dagen waarop dit in deze bon staat vermeld.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11