Hotel bij zwembad De Vliet ZjËN OMGEVING J?(ie zoekt verkrachter MET PASEN'86 OPEN Meer jongeren bellen telefonische hulpdienst .G22I CcidócGou/uxnt ZATERDAG 22 JUNI 1985 PAGINA 11. De Leidse zedenpolitie is op zoek naar een man die rgen een 33-jarige Leidse verpleegster heeft ver- fWÊBt verpleegster reed omstreeks zes uur vanaf de Hout- 'het Diaconessenhuis de Johan de Kosterweg op, een Dor de Leidse Hout, in de richting van de Van Slinge- ge het fietspad is zij, aldus de politie, door onbekende i de sloot die langs het fietspad loopt terecht gekomen, uit de sloot was gekrabbeld, werd zij verkracht door ende man. Het signalement van de dader luidt: tussen 0 meter lang, tussen de 20 en 25 jaar oud, hij droeg een ek, een blauwe blouse of kiel met een opvallende a- iche sluiting met drukknopen en mogelijk een leren Nis waarschijnlijk op de fiets weggereden na zijn daad r, vanwege het feit dat het slachtoffer in de sloot heeft esmeurd hebben uitgezien. De Leidse zedenpolitie ver- reen die de dader mogelijk heeft gezien contact op te »t de politie, tel. 071-149961, toestel 116. Voorstel tot afsluiting Mare LEIDEN In ambtelijke kringen van de gemeente is voorgesteld de Stille en de Lange Mare op marktdagen en op donder dagavond in de toekomst voor autover keer af te sluiten. Hiermee wordt een uit breiding van het winkelgebied van de Haarlemmerstraat beoogd. In ieder geval zal de komende jaren ge tracht worden de Lange Mare voor het winkelend publiek aantrekkelijker te ma ken. Dit zou onder meer kunnen door de stoepen te verbreden en de bomen door betere exemplaren te vervangen. Het is dan de bedoeling het pleintje voor de Ma- rekerk te verlevendigen en het plantsoen tje nabij de Hartebrugkerk te bestemmen voor een fietsenstalling. Vervangende woningbouw voor Leeuwenhoek onnodig LEIDEN De gemeente vindt het niet nodig om elders in Leiden de woningen te bouwen die door de komst van bio-bedrijven uit het plan Leeuwen hoek zijn geschrapt. Aanvankelijk werd verwacht dat hierdoor een tekort van ruim 120 woningen zou ontstaan. Hierbij werd uitgegaan van de be hoefte in het jaar 2000. Bijstelling van de cijfers heeft uitgewezen dat Lei den over 15 jaar. bij doorgang van de andere plan nen, voldoende huizen heeft en dat er dus geen vervangende woningbouw behoeft te worden ge pleegd. Voor de hele regio wordt in het jaar 2000 zelfs een overschot aan woningen verwacht. Daarbij is de geplande bebouwing van de Broek en Simontjes- polder (1500 woningen) en de Voorschotense Krimwijk (750 huizen) nog niet eens meegeteld. Wegversmallingen hebben succes LEIDEN Het met behulp van paaltjes versmallen van de Lammenschansweg heeft succes gehad. Uit metingen is ge bleken dat het verkeer aanzienlijk min der hard is gaan rijden. Voor de plaatsing van de paaltjes .werd er met flinke snelheden gereden: ge middeld ruim 61 km. Tien procent van het aantal gecontroleerde voertuigen reed zelfs harder dan 70 km. Nadat de paaltjes zijn geplaatst, is de gemiddelde snelheid gedaald tot even boven de 50 km. B en W hebben daarom besloten de paaltjes ter hoogte van de kruispunten te vervangen door definitieve vlucht heuvels. De daaraan verbonden kosten bedragen 123.000 gulden. Getuigschrift EHBO voor Sassenheimse scholieren SASSENHEIM Voor de eerste keer werd gistermiddag aan leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Sassenheim het ge tuigschrift Jeugd EHBO-B uitgereikt. Alle elf kandidaten, die vrijdag 7 juni examen deden, kregen uit handen van voorzitter B Lambooy van de plaatselijke EHBO de getuigschriften uitgereikt. De geslaagden zijn: Karin Bloemendaal, Anja Breedijk, Marco Pronk, Yvonne van der Hoorn, Angela van Houwelingen, Bri gitte Snelleman, Vivienne Kaptein, Astrid van der Voort en Irma de Graaf uit Sas senheim en Floris Zoet en Frederik van der Torn uit Noordwijkerhout. de van tj sterk De wielerronde :eurs, die de Ren en niging De Bollen- irgen organiseert op we parcours aan de n. is sterk bezet. Als uur het startschot koers over 100 ki- 69 ronden van 1450 eten zeker tien ren- zij een behoorlijke utgeorye overwinning ma- n buit ,nf. Orvan zijn afkomstig olc ïlenstreek: Hillegom- tt van Trigt, overi- ecn s»an de Drentse vere- aar do Peddelaars. beschikt i allee gevreesd eindschot, n de loop der jaren al nogelijoverwinningen heeft Co De routinier zal on- cr re streekgenoot Ton rden op zijn weg vin- jonge Noordwijker seizoen een bliksem- ^iemaakt in de ama- HHn en zat regelmatig PM uitslag. MMpp de eindspurt aan- IHv °°k Hagenaar Axel Haarlemmer Ron Barend Huveneers gevreesde klanten. |e Boer (Hilversum), van de Avondzes- n Mijdrechtenaar Ge- erman, die dit seizoen indvol koersen op zijn ihreef, zijn typische (specialisten, die op ent kunnen toeslaan, rijtje potentiéle win- >ren zeker ook de na- in de broers Jan en Pe il maakt het tiental lrecWers vol. amateurkoers vindt rs voor junioren. 17- au (bfige renners, plaats, 'conotom twaalf uur en gaat n^kjcilometer. De Bollen- J]Mt sterke troeven in ,n V*d Rob Augustinus, ensc^an Veenendaal en ^roombergen. André heeft de koersfiets raalvJ °P sta* 6ezet- Van avenf°ëen Hans van Eg- irhiei* Koen van de Krogt verwacht worden. Wng i LEIDEN Verheij Multiprojekt, een zuste ronderneming van de Leiderdorpse makelaar dij Michel Verheij bv, wil bij het zwembad De Vliet aan de Voorscho- terweg een zogenaamd 'low budget' hotel bou wen. Het hotel wordt in twee lagen opgetrokken, het Leiase college is van plan alle medewerking te verlenen. Het hotel komt op de plaats van het huidige parkeerter rein bij het zwembad te staan. fiet te bouwen hotel wordt de eerste van een hotelketen waarin goedkope overnach tingen worden aangeboden. De prijs van een overnach ting in een twee-persoonska mer het nieuwe hotel krijgt er in het totaal 40, er zijn geen èénpersoonskamers in het bouwplan opgenomen —.gaat 75 gulden bedragen. Verheij hoopt zijn hotel voor Pasen volgend jaar te kun nen openen. Hij gokt daarbij op de stroom van toeristen die iaarlijks de bollenvelden en de Keukenhof bezoeken. Gunstig Aan B en W van Leiden zal het niet liggen. Zij willen de projectontwikkelaar zelfs te gemoetkomen door een art. 19 procedure (een snelle pro cedure om het bestemmings plan te wijzigen) toe te pas sen. In tegenstelling tot en kele betrokken ambtenaren ziet het college in het nieu we hotel een uitbreiding van het aantal goedkope over nachtingsmogelijkheden in Leiden, één van de pijlers van het toeristisch beleid. De bouw van een hotel wordt als aanvulling op de daar in de buurt aan te leg gen camping en het reeds bestaande zwembad en sportcomplex gezien. Door anderen wordt aan merkelijk minder gunstig geoordeeld over de goedko pe prijzen van het nieuwe hotel. Ambtenaren vrezen dat de bouw van een nieuw middenklasse-hotel zal lei den tot een concurrentieslag in het Leidse hotelwezen. Weliswaar zou er in Leiden een gat in de hotelmarkt zijn. maar daar is door ver schillende ondernemers reeds ingedoken. Zo is hotel Nieuw Minerva nog maar onlangs voor een miljoen gulden verbouwd en heeft Holiday Inn plannen met 100 kamers uit te breiden. De vraag is of er in het gat nog wel genoeg ruimte is. Bovendien twijfelt men er aan of een hotel aan de rand van Leiden wel van,enige betekenis zal kunnen zijn voor de Leidse binnenstad. Feestin Heempark Wethouder J. Peters (ruimtelij ke ordening) opende gister middag de jubi- leumweek van het Heempark dat 25 jaar be staat. Hoogte punt van de fes tiviteiten zal het morgen te hou den Heemplan- tenfestijn zijn. een markt waar op te zien is hoe de verschillende soorten planten vroeger gebruikt werden. In het park is ook een tentoonstelling over de geschie denis van het Leidse Hempark ingericht. Deze is nog te bezich tigen tot en met het einde van deze maand. LEIDENSteeds meer jonge ren maken gebruik van de te lefonische hulpdienst (THD). Tienduizend keer ging de tele foon, zo'n 3300 keer was er sprake van een 'silent call' maar 6700 keer werd eèn. ge sprek gevoerd. Elf procent van die gesprekken was met jonge ren tot 19 jaar. In 1983 was dit nog 9 procent. De meeste ge sprekken bij de THD hebben 'betrekking op eenzaamheid en problemen met relaties. Bij de kinder- en jongerentelefoon (KJT), onderdeel van de tele fonische hulpdienst, waren vragen over seksualiteit en re laties vooral aanleiding om te bellen. Gemiddeld duurden de gesprekken 18 minuten. Van de bellers was 53,6 procent vrouw. Dit blijkt uit het jaar verslag over 1984 van de tele fonische hulpdienst en de kin- der- en jongerentelefoon. Uit het verslag blijkt verder dat de 20- tot 34-jarigen 29,5 procent van de telefoontjes voor hun rekening namen en dat 48,2 procent van de bellers 35 tot 49 jaar oud waren, een lichte afname ten opzichte van 1983. De ouderen vanaf 50 jaar namen tenslotte nog bijna 12 procent voor hun rekening. Aan het telefoontoestel "met nummer 071-125202 zaten het afgelopen jaar zeventig vrij willigers van verschillende leeftijd en vanuit verschillen de maatschappelijke geledin gen. Zij werkten in wisseldien sten en zorgden ervoor dat de THD dag en nacht te bereiken was. Gemiddeld besteedde de vrijwilliger ongeveer 200 uur van zijn/haar vrije tijd per jaar geheel belangeloos aan de THD. Zij hielpen de beller door een acute situatie heen of verwezen naar een professio nele hulpverlener. Over veel vuldig voorkomende of moei lijke problemen werden the ma-avonden gehouden. Door dat de anonimiteit van de bel lers wordt gegarandeerd, blijkt dat velen ook klachten durven te uiten over instellingen en personen. Als er meer klach ten over één instelling of per soon binnenkwamen, werden deze benaderd. Uiteraard met in achtneming van de anoni miteit van de bellers. Doordat bijvoorbeeld veel klachten over huisartsen binnenkwa men. werd de plaatselijke huisartsen vereniging hiervan op de hoogte gesteld. Bij de kinder- en jongerentele foon, die dagelijks te bellen is van half vier tot half acht, ging 25 procent van de ge sprekken over seksualiteit. 12 firocent over verkering, ver- iefdheid en vriendschap, 7.2 procent belde vanwege gezins problemen. 4.8 procent wilde ergens onderdak en 4 procent belde in verband met ver krachting en incest. De hulp verleners bij de THD denken dat meer kinderen deze pro blemen nu durven te uiten, omdat er ook in de media meer aandacht voor is. De THD stelt in haar jaarverslag zeer attent te zijn op vragen over verkrachting en incest. Ze geven dan altijd het num mer van de vertrouwensarts. Zelfmoord kwam maar één keer rechtstreeks ter sprake. Wel speelden overwegingen daartoe soms mee in de ach tergronden van gesprekken met kinderen. itn bijdragen van Paul der Bijl, Willem eweg, Frank rman en Gert Vis- k ^gordijn (1) tijd geleden openbaar- ze krant een aardig e van speculatie in dt Jlnte Alkemade. Hei —Baarbij om een woning e Zuidweg, die door dt ïnte aan een inwoner rerkocht voor de prijs en ton. Daar was enige )ke druk aan te pas ge- n, want de woning voor minder dan de eprijs van de hand ge ril. dus krap een jaar la- rerd de woning in een tentie te koop aangebo- Voor 235.000 gulden, lardige winst, nietwaar, it detail in het geheel Jat destijds als argument verkoopprijs de slechte van onderhoud werd (voerd. terwijl een ma- r daarentegen sprak litstekend onderhoud, en ander was voor rraadslid Schoonder- i reden genoeg om vra- e stellen aan het college en W, dat toezegde Itelijk te zullen ant- 8en. tkgordijn (2) Slid Schoonderwoerd j hoe het allemaal zo kunnen gebeuren en i maatregelen de ge- te zal nemen om derge- huizenspeculatie in de •mst te voorkomen. Het |e van Alkemade heeft ïn schriftelijk antwoord Iteld, waarin op geen en kele wijze echt antwoord wordt gegeven. Integendeel. Het zogenaamde antwoord roept juist meer vragen op Het college laat weten, dat een makelaar de woning in een advertentie te koop heeft aangeboden. Maar dat de ei genaar na de openbaring van de speculatie in een ingezon den brief aan de Leidse Cou rant had laten weten, dat hij nimmer opdracht heeft gege ven. noch door middel van een advertentie heeft ge poogd, de woning te verko pen. Die brief is inderdaad door de LC-redactie ontvan gen. maar werd niet gepubli ceerd. Want zoiets is natuurlijk vol strekt belachelijk en ten ene male onmogelijk: alsof een makelaar op eigen houtje willekeurige huizen te koop gaat zetten. Als dat ooit zou gebeuren, moet justitie snel ingrijpen. Het college van Al kemade ziet dat kennelijk volstrekt anders en citeert uit de brief die de krant niet wenste te publiceren. Rookgordijn (3) Het antwoord van het college bevat behalve het citaat geen enkele reactie op de vragen van het raadslid. Geen letter is bijvoorbeeld te lezen over de maatregelen die de ge meente zal nemen om hui zenspeculatie in de toekomst te voorkomen. Uit de wijze van beantwoor den blijkt slechts een ding overduidelijk: het college wil van het gezeur af zijn en tracht op een wat te eenvou dige wijze een rookgordijn op te trekken. Dat het daarmee indirect een makelaar van, op z'n zachtst gezegd, incor rect handelen beticht, maakt het antwoord tot een smerig rookgordijn. Verwarring (1) Nederlanders kunnen zich wentelen in de zorg van de overheid en tal van andere instellingen die begaan zijn met het lot van 's lands inge zetenen. In het buitenland wordt vaak spottend naar ons landje gekeken waar het om het verschijnsel „verzor gingsstaat" gaat. En toegege ven, soms neemt de hulpver lening een verwarrende om vang aan. Daarom is het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor in Leiden onlangs overge gaan tot het instellen van zo genaamde publieksinforman- ten. De informanten zijn aan gesteld nadat uit een onder zoek was gebleken, dat het publiek vaak de weg niet weet in het doolhof van in stellingen, die zich met wet ten en regelingen bezighou den. Verwarring (2) Een staaltje van vergaande zorg toont ook de Kamer van Koophandel in Leiden. De Kamer heeft bespeurd dat beginnende ondernemers door de hulpverleningsbo men het ondernemingsbos niet meer zien. „De overheid en andere instanties koeste ren een soort eerstelijnszorg voor startende ondernemers. De starters mogen zich in een 'enorme belangstelling ver heugen", aldus drs. C.A. Broeksma van de Kamer van Koophandel op een bijeen komst van de Kring Bedrij ven Bloembollenstreek deze week. Dus vindt de kamer dat de startende ondernemer wat begeleiding nodig heeft bij zoveel begeleiding. „De in formatie moet gestroomlijnd worden", vindt Broeksma. En daarom gooit de kamer er in het najaar een „starters- boot" tegenaan, die varende over de regionale wateren de beginnende ondernemer wegwijs moet maken in „het veld van adviseurs". Hopelijk krijgt het initiatief geen navolging in andere sectoren. Want dan varen er binnenkort zoveel voorlich- tingsboten rond dat er een vliegtuigje nodig is om het overzicht te houden. Elegant Wie heeft er voorrang op de wegversmalling op de Water gang in Oude Wetering nabij de Christelijk Nationale Wie heeft er voorrang (zie School De Wegwijzer? De be kende verkeersborden die op smalle bruggen de voorrang regelen, ontbreken namelijk. Volgens gemeentewoord voerder Van Elk is het een kwestie van elegantie wie als eerste mag doorrijden. De be woners van de achterliggen de wijk Gogh Noord vrezen echter dat minder elegante automobilisten aanrijdingen zullen veroorzaken, waar door de enige toegang van de wijk tot de buitenwereld be lemmerd zal ziin. Het lijkt inderdaad niet pret tig om bij brand in Gogh Noord te moeten constateren dat de brandweerauto wat la ter komt omdat deze op de versmalde Watergang wordt opgehouden door twee eigen wijze automobilisten, die el kaar de voorrang niet gun nen. Geheim (1) Hoe geheim is geheim? Die vraag welde op na de rond gang van een 'geheime' brief van de Leidse Directie Maat schappelijke Dienstverlening over de burgerraadslieden in Elegant) en VVD. De brief was bij toe val in handen van de beide collegepartijen beland. Toen malig wethouder Piet Hein Schoute weigerde echter het schrijven openbaar te maken. Maar het geheim bleek niet waterdicht en voordat het college er erg in had, lag de inhoud van de brief spreek woordelijk op straat. Hoewel iedereen inmiddels bekend was met de inhoud van de brief waarin een ambtenaar de wens uitsprak meer grip op de burgerraads lieden te krijgen pikte D'66-raadslid Jan Hoekema de weigering van Schoute niet. Met verwijzing naar de Wet Openbaarheid van Be- stuur legde hij de zaak na mens de oppositie voor aar de commissie Beroep en Be zwaarschriften van de ge meente. Geheim (2) Deze heeft Hoekema deze week in het gelijk gesteld. De commissie vond dat de brief als een openbaar stuk dient te worden behandeld. Maar dan wel in „geobjectiveerde vorm". Wat de commissie daar nu precies mee bedoelt, legt ze niet verder uit. De Van Dale zegt echter over deze term: „niet beinvloed door eigen gevoel of door vooroordelen". Dat nu zal Hoekema niet prettig vinden. Het ging hem immers om de persoonlijke beleidsopvattingen van de ambtenaar die de brief ge schreven had. Wanneer deze worden geschrapt, blijft er van de inhoud van de brief vermoedelijk niets over. Kortom. Hoekema heeft dan wel zijn gelijk gehaald maar hij wordt er niets wijzer van. Feitelijk zegt de commissie dat voortaan alleen nog maar door B en W goedgekeurde dan wel gekuiste nota's van ambtenaren openbaar behoe ven te worden gemaakt. In dit licht is de uitspraak een klap in het gezicht van de oppositie die immers juist de afgelopen maanden druk doende is haar afhankelijk heid van B en W te bevech ten. Wie dacht dat het PPR-be- stuur de onstuimige onder wijzer voorgoed de mond had gesnoerd, komt bedrogen uit en zijn fans kunnen weer op gelucht adem halen. Henk heeft zijn pen weer diep in de giftige inkt gedoopt en schrijft weer bijtender dan ooit in het progressieve maandblad Opinie. In het nieuwste nummer van dit periodiek heeft Henk het voorzien op het nieuwe be stuur van het SJA, het over koepelende orgaan van de Alkemadese verenigingen. De Stichting Jeugd Alkema de werd onlangs omgedoopt in het Samenwerkingver band Jouw Alkemade. De naamsverandering heeft ech ter niet geleid tot een betere verhouding met het gemeen tebestuur. Het SJA baarde onlangs op zien door te stellen dat de buitensportverenigingen in Alkemade wel erg veel subsi die krijgen van de gemeente in vergelijking met de bin nensportverenigingen. Het nieuwe bestuur van het SJA wordt door Van Tol aange duid als oude wijn in nieuwe zakken. De persoon van voorzitter Herman Klein roept bij hem echter de mees te weerstanden op. Giftig (2) Giftig (1) Het PPR-raadslid Henk van Tol is terug van weggeweest. „Zou Herman Klein, aanwe zig in de besturen van de Al keburcht. de Treffers, een schoolstichting, het SJA en in de fractievergaderingen van het CDA op weg naar een verkiesbare plaats in 1986 in zijn hart niet liever Herman Groot willen he ten?". vraagt het PPR-iaads- lid zich af. „Zolang het SJA, met name in de persoon van haar voorzitter, de rol van betweter blijft spelen blijft de verhouding" SJA-gemeente dweilen met de kraan open. De kraan moet eerst dicht en de dweil flink uitgeknepen aldus Van Tol die kennelijk ook op huishoudelijk gebied van wanten weet. Het blijft echter altijd verdacht als de Betweter nummero één van Alkrmade, Henk van Tol dus, andere mensen voor bet weter uitmaakt. De redactie van Opinie vindt dat kenne lijk ook, getuige het begelei dend schrijven waarin wordt gesteld dat men zich distan tieert van de aanvallen van Van Tol op personen. Zou Henk van Tol, die personen in het algemeen op erg grove wijze de grond in boort, niet liever Henk Boortol willen heten? Of anders, vanwege zijn gemopper in de gemeen teraad. Henk Bromtol? Bizar Ziehier tot welke bizarre dis cussies in de gemeenteraad het parkeren in de Leidse binnenstad kan leiden. Vol gens SP-raadslid Cor Ver geer maakt de gemeente het autorijden voor binnenstads bewoners onmogelijk door geld te vragen voor een eigen parkeerplaats. „Arbeiders die auto s maken, moeten ook de kans krijgen daarin te rij den", vindt Vergeer. Wethouder Jit Peters repli ceert: „Zoiets dwaas heb ik nog nooit gehoord. Geldt dat voor alle vormen van pro- duktie, ik kan me daar aardi ge voorbeelden bij voorstel len". Vergeer: „Als u op wa pens doelt, die zouden niet gemaakt moeten worden". De wethouder (kan de logica kennelijk niet meer volgen): „Het is in ieder geval een re volutionaire gedachte". Even later... Jan Brands (voormalig CPN raadslid) constateert dat „Jan de arbei der weer terug moet op de fiets". Maar fietsen als aan vulling op het openbaar ver voer is toch goedkoper dan auto rijden'' Brands: „Alleen op de manier waarop wet houder Peters auto rijdt. Jan de arbeider koopt een oud autootje, onderhoudt het zelf met onderdelen van de sloop en gooit er eens in de zoveel tijd voor twintig gulden ben zine in. Wordt de benzine duurder, dan komt hij ge woon wat minder ver Het nijpende parkeerpro bleem in Leiden moet de hoofden van enkele raadsle den wel erg op hol hebben dom slaan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11