ornwall: Wij worden goed behandeld "Jelgische politie wist =niets van preventie Gorbatsjov wil leiding Russische partij wijzigen Japanse pers laakt eigen dadeloosheid in moordzaak _2> n-ITENLAND üzid&iQowiarit Vreemde troepen in Afghanistan 3zarre persconferentie van gijzelaars 39 ïTHUTSENDE VERKLARINGEN IN fDERZOEK HEKELDRAMA Onlusten Santiago VRIJDAG 21 JUNI 1985 PAGINA 5 fader Solidariteit ^Pgert verklaring or de televisie SCHAU Tadeusz Jedynak, paandag gearresteerde leider liet verboden vakverbond So- Jflteit. heeft geweigerd zijn op- |igen voor de Poolse televisie Srroepen in ruil voor clemen- folgens zijn vrouw, Maria Je- V zou haar man onder meer kerige leden van de onder- llse vakbondsleiding moeten Ifpen zich bij de autoriteiten te <jen. De politie zou haar ge- #d hebben haar man hiertoe Jerreden. Door de verklaring Jigeren, riskeert Jedynak tien [evangenisstraf. Gewonden bij bomaanslagen Zuid-Af rika JOHANNESBURG In verschillende Zuidafrikaanse steden zijn woensdag en gisteren aanslagen gepleegd met bommen en granaten, waarbij in totaal zeker zes gewonden vielen. Durban werd gisteroch tend opgeschrokken door een pamfletbom in de winkelwijk, die folders verspreidde waarop de zwarte bevolking werd opge roepen zich voor te bereiden op de revolu tie. De dag te voren was een krachtige bom ontploft in een restaurant aan het strand van Durban. In Kaapstad raakten drie politiemensen gewond toen een man een granaat naar ze wierp. Het ANC heeft de verantwoordelijkheid voor deze actie opgeëist. Mengele gekiekt Het Westduitse weekblad „Stern" publiceerde gisteren deze foto van Josef Mengele, in het huis van de familie Bos- sert. De familie ver klaarde eerder de Nazi-misdadiger ja renlang onderdak te hebben verleend. De foto, aldus „Stern", zou in de jaren zeventig zijn genomen. Links van Mengele Lieselotte Bossert en haar twee kinderen Sabi ne en Andreas. LONDEN Troepen uit Bulgarije, Cuba en de DDR bevinden zich in Afghanistan om de Sovjet-bezettingsmacht bij te staan in de oor log tegen de islamitische vrijheidsstrijders (mujahedien). Dit meldt het Britse maandblad „International Defense Review" van gisteren. De Review baseert zich op enkele onder grondse bladen in de Sovjetunie en verkla ringen van Afghaanse vluchtelingen. Het zou vooral gaan om logistieke en ondersteunings eenheden. In Geneve heeft gisteren VN-on- dersecretaris D. Cordovez verklaard dat vor deringen worden gemaakt in de besprekin gen tussen Afghanistan en Pakistan over een vreedzame oplossing voor de al acht jaar du rende oorlog in Afghanistan. Vijf doden bij eerste politieke aanslagen Nepal KATMANDU Bij een reeks bomaansla gen tegen regeringsgebouwen, het konink lijk paleis en een naburig hotel zijn gisteren in de bergstaat Nepal vijf mensen gedood en 23 gewond geraakt, aldus de autoritei ten. Het betrof de eerste politieke terreur actie in dit land. volgens minister van bin nenlandse zaken Shrestha bedoeld om anarchie te creëren. Er aantal verdachten is inmiddels aangehouden. De verantwoorde lijkheid voor de aanslagen is nog door nie mand opgeëist. In Nepal is het al enige we ken onrustig door een campagne van ver boden politieke partijen voor herinvoering van een meerpartijenstelsel. irolg van de voorpagina) OET/WASHING- /TEL AVIV De onferentie van de ;ijzelaars van het ge- s.VAme TWA-toestel op de thaven van Beiroet I v t zich gisteren ont- i AUceld tot één van de Ï2#t bizarre media-ge- jfetenissen tot dusver in ^j^non. Zeker 150 jour- ™ten hadden zich ver- Ild in een zaaltje van chthaven toen de vijf aars binnenkwamen, akt door een tiental -leden. idellijk brak groot tu- lit. Journalisten van el- beconcurrerende televi- ions raakten zowel on- jF" ng slaags als met de mili- len. De laatsten, wier eer- '.Opdracht was te voorko- dat de vijf gijzelaars zou- ontsnappen, moesten nu ■(vangenen beschermen te- nuten Hadden zij er genoeg „Als dit de enige manier is waarop U zich kunt gedragen, is er geen gesprek", schreeuw de de voorlichtingsfunctionaris van Amal, Ali Hamdan. En meteen verlieten de gijzelaars en de militieleden het zaaltje. Een kwartier later verschenen zij weer. „Als er iemand over deze lijn komt, wordt er ge schoten", dreigde een Amal- -strijder. Cameralieden en fo tografen werden vervolgens met vereende kracht terugge drongen. De vijf gijzelaars Alan Corn wall, Tom Collins, Peter Hill, Arthur Toga en Vincente Gar za namen vervolgens plaats aan de tafel. Nadat één van de journalisten namens zijn colle ga's excuses voor het eerder vertoonde gedrag had aange boden, begon Cornwall met het voorlezen van zijn verkla ring. Cornwall zei aan de vooraf opgestelde verklaring: „Wij verkeren in goede ge zondheid...worden goed be handeld...zijn uitstekend on dergebracht, hebben goed te eten en te drinken en worden in voorkomende gevallen ook medisch behandeld". Vervolgens las hij de namen voor van 37 gijzelaars. „Wij zijn gijzelaars. Israël houdt gijzelaars vast", aldus Cornwell in een toespeling op de 766 sji'iten die zich in Israë lische gevangenschap bevin den en wier vrijlating door de kapers wordt geëist. „Wij vra gen en bidden dat zij worden vrijgelaten. Wij veroordelen vliegtuigkapingen. Maar we vragen ook dat de betrokken regeringen trots, vrees en een gevoel van vernedering opzij zetten opdat mededogen en wijsheid zullen zegevieren". Cornwell benadrukte dat de gijzelaars op een spoedige vrij lating hopen. De persconferentie was een initiatief van de Amal-leider Berri. Het gebeuren op de luchthaven van Beiroet heeft bij de Amerikaanse regering echter onbegrip en kritiek uit gelokt. President Reagan zat hoofdschuddend voor het tele visiescherm en liet zich ont vallen: „Ik begrijp de zin hier niet van". Een Amerikaanse regeringsfunctionaris sprak van een „cynische uitbuiting" van de gijzelaars. In een interview met de Ame rikaanse televisie stelde Berri Washington verantwoordelijk voor de impasse in de onder handelingen. In het vraagge sprek zei Berri dat één van de 40 Amerikaanse gijzelaars in Libanon ziek is en wordt vrij gelaten als een arts dit nodig acht. Berri zei tevens geen rechtstreekse zeggenschap te hebben over zes Amerikaanse gijzelaars met joods klinkende namen, die in handen van de kapers zijn. Hij voegde hier echter aan toe te geloven dat hij hun vrijlating zou kunnen bewerkstelligen als Israël de sji'itische gevangenen in vrij heid stelt. Israëlische functio narissen hebben gisteren laten weten, dat als er voorlopig geen einde komt aan het gij- zleingsdrama Israël mogelijk een aantal sji'itische gevange nen vrijlaat voordat de kapers hun gijzelaars laten gaan. Een wat bizarre aanblik: één van de kapers van het TWA-toestel verschijnt met een plastic zak over het hoofd in de deur van het vliegtuig en houdt journalisten met mitrailleurvuur op afstand. 1 onze correspondent I Aad Jongbloed) JSSEL Het wordt ds duidelijker dat het ieldrama, waarbij 38 isen het leven verlo- £en in niet geringe mate .1, e plaatsvinden doordat •eveyooraf nauwelijks af- 'ud tken gemaakt waren ^rellen te voorkomen bestrijden. De hoofd- hettmissaris van de Brus- tat politie, Poels, die t injens andere getuige- ;e Jen de eerst verant- 'nsMrdelijke was voor de eltefhandhaving rond het Haópacupduel tussen Li- n-gr>ool en Juventus, ont- 7-5te gisteren de speciale Jjjfterzoekcommissie van j^elgische Tweede Ka- door onder ede te als klaren niet geweten te Paliiben wat de preventie- mo^ase was van het ram- b®blan. „Ik was niet op yjoogte van wat welke attesten zouden moeten n, indien zich voor of CAI tijdens de wedstrijd onge regeldheden zouden voor doen", zei Poels. De adjunct-hoofdcommissaris Van Doorselaer werd ook in verlegenheid gebracht, toen de Kamercommissie hem gis teren vroeg wat het preven tieve plan eigenlijk inhield. „Ik wist", zei hij aarzelend, „dat die fase iets te maken had met brandweer en Rode Kruis". Verder moest hij het antwoord schuldig blijven. De verklaring van hoofd commissaris Poels staaft de verklaring, eergisteren, van rijkswacht-generaal Ber- naerts dat men binnen in het stadion niet wist wat er bui ten het stadion aan de hand was en dat men buiten het stadion geen idee had van de rellen in de vakken Y en Z. Bovendien bleken er geen verbindingen te zijn tussen de politiemachten in en bui ten het stadion, mede door dat de „batterijen in de port- foons aan vervanging toe waren". De onzekerheid van adjunc t-hoofdcommissaris Van Doorselaer bewijst het gelijk van brandweercommandant Van Gompel, die al direct na het drama had gezegd niet betrokken te zijn geweest bij de voorbereidingen. Dankzij zijn eigen initiatief was er op de Heizei een brandweereen heid aanwezig, die eerder dan Rijkswacht of Rode Kruis op kon treden en er in elk geval voor kon zorgen dat ambulances vrij baan kregen. Na drie dagen van onder zoek van de Kamercommis sie gaat het er steeds meer naar uitzien, dat de hoofd verantwoordelijke voor het geheel, minister van Binnen landse Zaken Nothomb, de zaak minder serieus heeft aangepakt dan hij tot dusver deed voorkomen. Maar aan gezien het Kamerdebat over het Heizeldrama pas plaats zal vinden nadat het Kanke ronderzoek op 6 juli is afge rond en dus op de valreep van het zomerreces ziet her er vooralsnog niet naar uit dat er politieke conse quenties aan het Heizeldra ma verbonden zullen wor den. IIIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR lia,P) „Rijden maar, Klansky". zei Pjotr No- ttr. Kille Klansky schakelde in en rrrrrrt..., »t erf stoof de krachtige „Pegsof" al weg. De r Yf Nogrottr keek de wegsnellende wagen na lij keerde pas naar de smidse terug, toen hij ia. Pegsof ronkend om de hoek van het Snijbo- s erPad had zien verdwijnen. Maar er was nóg and. die de auto had zien wegrijden, zij het n ook, dat Pjotr hiervan niet op de hoogte Die iemand was agent 009 van de B.G.D. ieDPvallend was hij in een portiekje gespron- i, toen de brullende Pegsof er kwam aanrij- en I Zijn geoefende geheime-agenten-oor on- ficheidde meteen al de typische klank van de Ai/or. „Dat betreft een wagen uit een ver land dom het Karampatische basaltmassief....", Pegsof van '63Hij keek de auto na, toen deze passeerde en stelde tevreden vast: „Na tuurlijk had ik gelijk. Agent 009 heeft trouwens altijd gelijk. Het was een Pegsofeen drie- en-zestiger. En wie rijdt er in zo'n wagen? Kille Klanskyl Wel duizend bliksems en granaten! De Kille! Dat kon wel eens wijzen op moeilijkheden in de smidse!" Agent 009 besloot onmiddellijk poolshoogte te gaan nemen. Hij stak de straat over, verdween in de Bloemkoolsteeg, en be reikte zo de moestuin van boer Knolle. De ach terzijde van smidje Verholen's woning gaf uit zicht op deze moestuin, en zo kon onze ge wiekste geheime agent dus gemakkelijk het keukenvenster bereiken. Voorzichtig sloop hij er op af SANTIAGO Vier dagen na het opheffen van de staat van beleg in Chili hebben zijn gis teravond in de hoofdstad San tiago gevechten uitgebroken tussen de politie en enkele honderden demonstranten. Ongeveer 30 mensen zijn gear resteerd. Verder zou in de na bijheid van het Moneda-paleis. van generaal Pinochet een bom zijn ontploft. Volgens de noodtoestand, die nog wél van kracht is, zijn demonstraties in Chili verboden. Een vrouw schreeuwt het uit als ze wordt opgepakt tijdens de ongeregeldheden in Santia go. gisteravond. Reagan: extra militaire hulp voor El Salvador WASHINGTON President Reagan heeft gisteren in een verklaring over het neerschie ten van zes Amerikanen in El Salvador gezegd dat nu ver sneld extra militaire hulp wordt geboden, zonder dat de VS rechtstreeks militair zal in grijpen. „El Salvador krijgt alle assistentie bij het opsporen en straffen van de terroristen die deze daad begaan hebben", aldus Reagan, die daar aan toevoegde dat de grenzen nu wel bereikt zijn. De president heeft ook op dracht gegeven voor levering van door El Salvador bestelde militaire apparatuur. „Als an dere Amerikaanse militaire middelen van nut kunnen zijn in dit opzicht, dan zal ik ze verschaffen". Woordvoerder van het Witte Huis Larry Spe- akes zei dat Reagan desnoods bereid is via een noodmaatre gel het Salvadoraanse leger met militaire middelen te on dersteunen. Reagan heeft vicepresident George Bush die zondag op reis gaat naar Europa opgedra gen overleg te plegen met de bondgenoten over de bestrij ding van het terrorisme. Hij noemde de aanslag op het vliegveld van Frankfurt een verder bewijs dat de oorlog van de terroristen niet alleen gericht is tegen de VS, maar tegen de hele beschaafde we reld. MOSKOU De Russische lei der Gorbatsjov is van plan de komende zes maanden grote wijzigingen door te voeren in de Communistische Partij en meer vrouwen en jongeren op belangrijkste posten te benoe men. Dit heeft het partijdag blad Pravda gisteren laten doorschemeren. Leonid Zam- jatin, één van de woordvoer ders van het Kremlin, is van zijn functie ontheven, zo meld de gisteren het Franse persbu reau AFP. Uit Sovjet-bron werd vernomen dat Gorbats jov hiermee mogelijk een nieuwe stap heeft gedaan bij het verwijderen van personen, die te zeer aan het Brezjnev- -tijdperk zijn verbonden. Gorbatsjov heeft niet verhuld in het selectieproces voor de nieuwe partijleiding een gele genheid te zien verouderde bureaucraten te schrappen uit banen waar ze niets van ma ken en ze te vervangen door een jonger, doeltreffender lei ding. In de Pravda werden de wijzigingen in stijl en perso neel noodzakelijk genoemd om de economie in gang te zetten. Leonid Zamjatin Verouderde leidingsmethoden moeten worden afgeschaft en een nieuwe technologische in dustrie moet worden geïntro duceerd, aldus de Pravda. Veel westerse analytici van de Rus sische politiek blijven echter sceptisch over Gorbatsjovs mo gelijkheden zijn woorden tot werkelijkheid te maken, ge zien de onverschilligheid van een enorme bureaucratie met gevestigde belangen. TOKIO De Japanse pers heeft gisteren de hand in eigen boe zem gestoken naar aanleiding van de moord op een van zwendel verdachte zakenman in Osaka, waarbij zo'n 40 verslaggevers en fotografen dadeloos toezagen. „Het was een vernederende gebeurtenis. Wij zijn vol zelfverwij ten", schreef de Mainichi Shimbun, een landelijk dagblad. „On geacht onze plichten als nieuwsgaarders, was er in die ongewone omstandigheden geen enkele manier om de misdadigers tegen te houden? Als leden van de pers moeten wij de kritiek nederig over ons heen laten komen", vond een andere landelijke krant, de Yomiuri Shimbun. Kranten en televisiemaatschappijen kregen deze week honder den boze telefoontjes naar aanleiding van de uitzending waarin te zien was hoe twee mannen de woning van de zakenman Ka- zuo Nagan binnendringen en even later met bloed besmeurd naar buiten komen. De kijkers zagen ook nog hoe het lijk van de 32-jarige Nagano werd afgevoerd. Ze wilden weten waarom er geen politie was geweest en waarom journalisten, persfotogra fen en de televisieploegen, die elkaar de beste shots betwistten, niet ingrepen. Ook premier Yasuhiro Nakasone veroordeelde het gebeuren. „Het is uitermate betreurenswaardig", zei Nakasone in het par lement. „dat zoiets in een constitutionele staat open en bloot kan gebeuren". De voorzitter van de Japanse Nationale Veiligheids commissie, Toru Furuya, noemde het incident ten overstaan van een parlementaire commissie „onvergeeflijk".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5