reweld weer troef n het Zuiderpark NEC vergeet veel te scoren r KNVB moet bepalen wat er nu gebeurt FC Den Haag rekent nergens meer op Den Haag laat kansen onbenut )RT HUUB SMEETS KRIJGT VRIJAF Rob Baan rekent op respecteren contract Ceidoe Commit DONDERDAG 20IUN11985 PAGINA 9 compettitie HAAG De uitslagen I wedstrijden, die gister- in de na-competitie van ;te divisie werden ge- zijn: RKC 3-0 jn Haag - De Graafschap btaakt) L5 3 2 0 8 10- 4 llschap 5 3 1 1 7 8-2 Haag5 2 0 3 4 6-7 5 0 14 1 2-13 pakte wedstrijd FC Den Haag pafschap is in de stand opge- dstrijden, die voor zon- het programma staan (KC - FC Den Haag en jtafschap - NEC. Bij RKC zijn werklieden dezer dagen bezig uitgebreide voor zorgsmaatregelen te nemen voor het bezoek van de supporters van FC Den Haag. DEN HAAG Behalve voor NEC en De Graaf schap kan het staken van het duel ook voor FC Den Haag in principe nog con sequenties hebben. Want indien de KNVB besluit het duel te laten uitspelen zou FC Den Haag in theo rie ook nog niet kansloos zijn. Immers, op papier zou de ploeg in die dertien minuten met twee treffers nog in het bezit van de winst kunnen komen. En in dat geval zou ook voor FC Den Haag de weg naar de eredivisie nog open zijn. De Haagse club rekent echter nergens meer op, want spits Huub Smeets werd gister avond verder al definitief vrij af gegeven. De Limburger moet met zijn club MVV al weer vroeg aan de voorberei ding van het komende seizoen beginnen en vroeg derhalve om een paar extra-vakantieda gen. En dus zal FC Den Haag het komende zondag, wanneer de wedstrijd tegen RKC op het programma staat, zonder Smeets moeten doen. Indien de KNVB vanavond besluit de stand van 1-0 van gisteravond ook als uitslag te hanteren, staan er voor beide clubs geen belangen meer op het spel. Het spandoek „watch out RKC", dat gisteravond in het Zuider park met gezang van suppor ters („We gaan met z'n allen naar RKC") werd onder steund, zou zelfs als een advies 'mogen worden uitgelegd de wedstrijd maar definitief te schrappen. „Dat is onzin", zegt secretaris Fred van Hal van FC Den Haag. „Er staat een wedstrijd op het programma. En die moeten we spelen ook". HAAG De „sup- van FC Den zijn er weer in ge- I hun bedenkelijke te bevestigen. Nau- ts een minuut nadat Graafschap gister- I de thuisclub op een rstand van 1-0 had werd vanuit het be- e vak midden-noord Ie lange zijde agres- jereageerd. Drie snel r elkaar gegooide ïtielen ontploften in |ras van het Zuider waar weer eens een Iddadige sfeer heer- Bcheidsrechter Tho- die in de zestiende Ut na een eerste anslag - waarbij Ha ir Marco van Alphen iet werd geraakt - al gemeld onmiddellijk ;en inrukken bij een ie incident, legde de trijd definitief stil. •rslagenheid was groot in Uiderpark, dat inmiddels wel redelijk gewend is it aan agressie van jon kie als supporter van FC laag door het leven gaan. tens hadden velen het tot dat uiteindelijk leidde it staken van de wed- |al zien aankomen. Want Thomas meldde dat het tou worden stil gelegd bij ureede incident, lag het in p der verwachtingen dat n voor FC Den Haag on- jg verloop van de wed- een volgende reactie zou I Itter Dé Stoop, die van- net zijn bestuur de zaken zal gaan bespreken, na afloop toch nog na- elijk van supporters, lijn supporters", meldde leses, die evenals de an- 7.500 toeschouwers on- llijk de tribune verliet harde serie vuurwerk en. „Maar het is ook een kleine groep jongens die hun emoties moeilijk kan bedwin gen. Dat is een trieste zaak. En daar moet iets aan worden ge daan, maar ik geef toe dat ik nu ook geen panklare oplos sing weet". Opgewacht Stoop, die werd opgewacht door een team van het NOS- journaal dat blijkbaar al onlus ten had verwacht, ging er bij deze woorden even aan voor bij dat de groep van 20, 30 man waarvan hij over, eigen lijk wel wat groter was. Want het vak van waaruit de projec tielen werden gegooid, was ge vuld met een paar honderd mensen, die zich geroepen voelden die harde kern bij te staan. Bovendien kan men on mogelijk spreken van het niet bedwingen van emoties, in dien er sprake is van acties met voorbedachten rade. Het harde vuurwerk werd immers al te voren het Zuiderpark binnen gesmokkeld. De Haagse politie, met dertig man in burger, vijftig agenten en twintig man ME aanwezig, stond tamelijk machteloos te gen over het gebeuren. „De beste maatregel is iedereen te fouilleren", zei hoofdcommisa- ris Brand gisteren na afloop van het duel. „Maar dat is in principe een zaak van de club. Ik kan me voorstellen dat FC Den Haag daar weinig in ziet, omdat het praktische proble men met zich mee brengt. Wij hebben maandag overleg ge voerd met het bestuur, waar mee we overigens een goede samenwerking hebben. Wij hebben ook gezien tfot er voor aanvang bij de ingang inciden teel is gecontroleerd. En ik moet zeggen dat het ook rede lijk goed verliep". Niet anders „De sfeer was ook niet anders dan te doen gebruikelijk", ver volgde Brand, die volgende week samen met wethouder Piet Vink op landelijk niveau overleg zal voeren met de ge- Sinterklaas op het veld DEN HAAG Voor aan vang van FC Den Haag- De Graafschap was sprake van een ludieke supporter sactie, toen plotseling een als Sinterklaas vermomde jongeling over het hek klom. Met in zijn spoor drie Zwarte Pieten over handigde de Sint alle spe lers van FC Den Haag een bos bloemen. meenten waar betaald voetbal wordt gespeeld. „We wisten dat er vooraf al emoties wa ren, vandaar die extra maatre gelen. Maar in eerste instantie is het de verantwoordelijkheid van FC Den Haag. Als iemand over het hek klimt dan is dat in principe niet ons probleem. Dan kan er dus niet worden gevoetbald. Het wordt een an dere zaak als er geweld wordt gepleegd. Dan komen wij in actie". De Haagse politie verrichtte gisteravond één arrestatie. De werper van de eerste bom was al snel bekend. De verdachte werd na afloop bij de uitgang in de kraag gegrepen. Om ver dere onlusten te voorkomen werd hij niet reeds in de rust gepakt. Gisteravond was nog niet bekend wie de overige projectielen op het veld had geworpen. Wel werden er gis teravond video-opnamen ge maakt, waaruit wellicht meer duidelijkheid over de identiteit van de daders kan worden verkregen. Verder spelen Dé Stoop deed overigens vlak nadat Thomas de wedstrijd had gestaakt nog het voorstel een half uur later (stiekum) verder te spelen. Het grootste gedeelte van het publiek ver liet het stadion bijna onmid dellijk na het incident en na zo'n dertig minuten waren niet al te veel mensen meer in het Zuiderpark aanwezig. Stoop, die evenals de spelers van De Graafschap en FC Den Haag de bestuurskamer kon bereiken nadat politie te paard het stuk voor het restaurant had schoongeveegd: „Dan wa ren we van alle problemen, die nu nog komen in verband met die elf nog te spelen mi nuten, af geweest. Het had in mijn ogen best gekund". Stoop wenste overigens per soonlijk geen consequenties te verbinden aan de incidenten van gisteravond. De voorzitter: Er moet gewoon een oplos sing komen. Die is er voor dat speciale vak misschien ook wel. Het zou nog wat kunnen worden verkleind. En de ruimte naar het veld zou ook nog kunnen worden beperkt. Nogmaals, het is maar een „se lecte" groep. Ik denk niet dat het goed is dan maar direct te stoppen met alles. Daar ben ik bepaald niet de figuur naar". FC Den Haag-De Graafschap was reeds vooraf een geladen duel. In Doetinchem waren al telefonische bedreingen geuit aan het adres van spelers en trainer na het incident rond Martin Jol, die John Trentel- man van De Graafschap een elleboogstoot gaf, en een schorsing van vier wedstrijden had gekregen. Daarom ook werd de bus van De Graaf schap door de politie al bij Zoetermeer opgewacht en ver der begeleid om incidenten te voorkomen. In het stadion zetten fans hun dreigementen verder kracht bij middels een groot span doek. Waarop naast een pro testtekst aan het adres van de KNVB een aantal tekeningen was geplaatst. Zo stond onder een getekende galg de naam van waarnemer Piet de Lugt uit Ede en onder een afbeel ding van een grafkruis was de naam van John Trentelman te lezen. Een getekende bom en de kreet „watch out RKC" maakten het geheel nog lugu berder. DENNIS MULKENS nze verslaggever) IHAAG Niet voor (erst in deze nacom- slaagde FC Den I er niet in een aan- hde speelwijze in unten om te zetten. in de eerste 45 mi- van het spannende ns niet zachtzinnige Imet De Graafschap de thuisclub meer de gelegenheid de (rijd reeds voor de beslissen. En wéér de tegenstander Den Haag zich rdiger. De formatie etinchem was via Wildenbeest zelfs koelbloedig op het moment dat de concentra tie aan Haagse zijde een kwartier voor tijd even verslapte: 0-1. Trainer Rob Baan had verras send Ron de Roode buiten de ploeg gelaten. De vleugelspits, de laatste weken toch weer goed voor een paar doelpun ten, werd door de trainer ge passeerd. „Hij staat niet op scherp. Is al blij met een doel punt, Ik verwacht echter het beslissende doelpunt, omdat ik wil winnen", aldus Baan. Die treffer had gisteravond van spits Huub Smeets moeten komen. De Limburgse spits, die met zijn twintig doelpun ten aan de verwachtingen heeft voldaan, bleek echter niet in goede doen. Tot drie maal toe verzuimde hij een fraaie kans in een treffer om te zetten. Het dichtst bij een doelpunt was echter Bram Rontberg, die na 22 minuten en een fraaie actie, echter de paal raakte. Geen sprake FC Den Haag, met Cees Tem pelaar als rechtsachter en Ko Pot als laatste verdediger, mis te toch ook weer Martin Jol. Van een gedegen opbouw van achteruit was geen sprake en te veel werd voor een onzeke re lange bal naar voren geko zen. Waarmee alleen Rontberg af en toe iets goed deed, al kon hij niet tot scoren komen. De Delftenaar moest de wedstrijd voortijdig wegens een blessure verlaten. Invaller De Roode kon het wedstrijdbeeld toen ook niet meer wijzigen. Dat was Karei Bouwens vanaf de eerste mi nuut ook niet gelukt. De Haag se aanvoerder kon aan de rechterkant geen gevaar stich ten en linksback Pieneman, die De Roode twintig minuten voor tijd nog in het strafschop gebied hardhandig opzij zette, had een betrekkelijk makkelij ke avond. FC Den Haag - De Graafschap 0-1 (0-0): in 77ste minuut gestaakt. 76. Wildenbeest 0-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 7500. FC Den Haag: Stam; Tempelaar, Pot. Van Alphen. Purvis; Blok, Kuyt (Groen). Groenendijk; Bouwens. Smeets. Rontberg (De Roode). De Graafschap: Elburg; Sturing, Loo- vens, Wanders. Pieneman; Kelder man. Leeuwerik. Wlldenbeest; McNul- ty. Rosendaal (Galgenbeld), Wlllems. DEN HAAG Het sectie- bestuur van de KNVB zal vanavond beslissen welke consequenties het staken van de wedstrijd FC Den Haag-De Graafschap voor het verdere verloop van de nacompetitie zal heb ben. Officieel waren er volgens scheidsrechter Thomas nog dertien mi nuten te spelen, nadat hij het duel definitief had stil gelegd. Duidelijk is wel dat een gecompliceerde si tuatie rond de stand is ontstaan, omdat die niet gespeelde slotfase van FC Den Haag-De Graafschap direct invloed heeft op het duel De Graaf schap-NEC, dat voor zondag op het programma staat. In de stand na gisteren heeft NEC met acht punten de lei ding en heeft de Nijmegense club een voorsprong van één punt op De Graafschap. Indien NEC zondag het duel wint of gelijkspeelt, mag de ploeg zich volgend seizoen eredivisionist noemen. Maar als De Graaf schap wint, is NEC wel dege lijk gebaat bij het laten uitspe len van FC Den Haag-De Graafschap, dat immers in theorie in dertien minuten nog zou kunnen verliezen van FC Den Haag. Indien de KNVB besluit het restant pas na De Graafschap- NEC uit te laten spelen, is er sprake van competitieverval sing. Immers, beide ploegen weten dan zondag niet excact waar ze aan toe zijn. Een be sluit van de KNVB om De Graafschap-NEC en RKC-FC Den Haag uit te stellen en Er werd ook nog gevoetbald in het Zuiderpark. Ron de Roode is in duel met Wanders van De Graafschap. eerst FC Den Haag-De Graaf schap te laten uitspelen, zou in elk geval competitie-verval sing uitsluiten. Emotioneel Trainer Sandor Popovics van De Graafschap, ditmaal om begrijpelijke redenen nogal emotioneel, zag er gisteravond weinig heil in het restant af te wikkelen. „De stand is 0-1 en dat moet ook maar de uitslag zijn", zei de ex-Hongaar. „We moeten nu maar eens de more le kant van de zaak voorrang verlenen. Voor één keer moet het voetbal-belang maar wij ken. Als de KNVB besluit toen te laten uitspelen, vind ik dat een afgang. Laat voorzitter André van der Louw dan maar hier in de middencirkel gaan staan om de bommen op te vangen". Popovics, die op de terugreis met de spelersbus door de poli tie tot Zoetermeer werd bege leid, lette bij deze uitspraken dus niet op de belangen van NEC, zijn nieuwe werkgever. Zijn voorstel om de stand van 1-0 te handhaven, is niet in het voordeel van ziin nieuwe club. „Maar dat maakt me ook niet uit", brieste de trainer, die komende zondag niet op de bank zal zitten. „Ik heb nu een contract bij De Graafschap. Alleen met die club heb ik te maken. En volgend jaar zit ik bij NEC. En of ik me nu met NEC in de eredivisie moet trachten te handhaven of dat ik met die club komend sei zoen moet proberen uit de eer ste divisie te komen, maakt me helemaal niets uit". „Voor het eerst ben ik niet blij met een overwinning", ging Popovics, die de afgelopen we ken herhaaldelijk werd be dreigd, verder. „Dit is een ramp. Het is zielig voor FC Den Haag, dat ambitieus bezig is. Maar dit kan echt niet Het betaalde voetbal gaat zo naar de knoppen. Ik vind het vrese lijk dit mee te maken. Was ik maar gewoon huisdokter ge worden". DENNIS MULKENS Jioment van het duel NEC-RKC. NIJMEGEN Ondanks de overwinning op RKC zal NEC niet geheel tevre den zijn over de laatste thuiswedstrijd in de na- competitie. Doelpunten van Frans en Anton Jans sen brachten al na dertig minuten een snelle voor sprong van 2-0 op het sco rebord, maar afgezien van een tweede treffer van Frans Janssen lieten de Nijmegenaren na RKC met een werkelijk grote nederlaag naar huis te sturen. Het werd al snel duidelijk dat RKC weinig had in te bren gen. Al na drie minuten schoot Vievermans net naast en even later testte Willemse van af stand het reactievermogen van doelman Gerards. De rechts achter speelde zijn laatste thuiswedstrijd voor NEC, voir gend seizoen komt de 34-jarige Willemse weer voor zijn oude amateurclub Blauw Wit uit. In de 20ste minuut opende Frans Janssen de score. Uit een hoekschop van Anton Janssen kopte hij de bal achter doelman Gerards. De eerste mogelijkheid voor RKC kwam pas na een klein half uur, maar na de inzet van Covers kopte Mommertz de bal uit het doel. Vrijwel per kerende post besliste NEC de wedstrijd, An ton Janssen bracht uit een pass van de mee opgekomen aan voerder Visser de stand op 2-0. De toeschouwers werden daar na teleurgesteld in hun ver wachtingen want de wedstrijd bloedde langzaam dood. Het enige echte „hoogtepunt" in de tweede periode was het twee de doelpunt van Frans Jans sen, die een pass van Aalbers verzilverde en 3-0 op het sco rebord bracht NEC liet het daarna afweten waardoor de beste kansen nog voor RKC waren Govers en Van der Wiel lieten de mogelijkheden ongebruikt. Trainer Van de Meent, die voor het laatst in het Goffert- -stadion NEC coachte, pro beerde met de verse krachten Grim en Hasselbach het doel saldo verder op te bouwen, voor het geval De Graafschap een punt bij FC Den Haag zou laten. NEC - RKC 3-0 (2-0): 20. Frans Jans sen 1-0, 32. Anton Janssen 2-0, 66. Frans Janssen 3-0. Toeschouwers: 15.000. Scheidsrechter. Hobè. NEC: Hanssen; Willemse. Mommertz. Visser. Van Rossum; Aalbers, Viever mans (Grim), Anton Janssen (Hassel bach); Frans Janssen. Van de Pol, Hoekman. RKC: Gerards; Heeren. Leon Hutten, Joore, Cornè Hutten; Gouda. Bruur- mljn. Stolzenbach; Van der Wiel, Brands. Govers. DEN HAAG Na FC Den Haag-De Graafschap wist trainer Rob Baan van de thuisclub dat hij vol gend seizoen weer als trai ner van een eerste divisie club door het leven zal gaan. „En daar ben ik doodziek van", gaf de trainer gisteravond toe. „Ik moet constateren dat we het tweemaal net niet hebben gered. Eerst in de competitie en nu ook niet in de nacompetitie. We zijn in die extra reeks wedstrijden tot tienmaal toe alleen voor de keeper verschenen. Hebben die kansen niet éénmaal be nut. Dat is een droevige constatering". Baan stond dit seizoen regel matig bloot aan felle kritiek van Dé Stoop. Ook zondag nog liet de voorzitter van FC Den Haag zich niet positief uit over zijn trainer, een ont wikkeling die Baan dit sei zoen onder de nodige span ningen zette. Dat was ver velend", blikte een immer rustige Baan gisteren koeltjes terug. „Ik heb echter de laat ste tijd een redelijk contact met de voorzitter. Ik denk dat het volgend seizoen ook best anders moet kunnen. Ik ga nu een paar weken op va kantie. Laat ook Stoop in die periode maar eens nadenken over de toekomst Maar ik ga er vanuit dat mijn contract wordt gerespecteerd". Baan sprak de hoop uit dat hij de komende voetbaljaar gang met een duidelijker beeld krijgt te maken. Im mers, aan het begin van dit seizoen had de trainer nog niet de beschikking over ge routineerde krachten als Huub Smeets en Martin Jol, die juist FC Den Haag na een zeer matig begin terug in het zadel hielpen. „En routine hebben we nu eenmaal no dig. Dat is ook nu gebleken. Zonder Jol bleek deze Jonge ploeg ook tegen De Graaf schap niet in staat op beslis sende momenten orde op za ken te stellen. Dat is in het seizoen vaker voorgekomen. Zeker in het begin van het seizoen toen we zonder Smeets en later Jol veel pun ten verspeelden. Kijk, als ik volgend seizoen mét Jol, mét Otto en mét een goede spits kan spelen, mogen de ver wachtingen best hoog ge spannen zijn. Dan heb ik daar geen moeite mee. Want dan gaan we gewoon naar de eredivisie". Onderhandelingen Het bestuur van FC Den Haag zal deze dagen onder handelingen met spelers gaan voeren. Voorzitter Dé Stoop heeft nog geen reactie ontvangen van Heini Otto. die een driejarig contract kreeg aangeboden. Nu be kend is dat FC Den Haag volgend seizoen geen eredi visie gaat spelen zullen bin nenkort de namen bekend worden, van waaruit Baan zijn A-selectie zal kunnen sa menstellen. Middenvelder Ron Blok heeft het aangebo den contract geweigerd. Hij gaat binnenkort nogmaals met het bestuur om de tafel zitten, de Noordhollander heeft ook contacten met Haarlem. Doelman Jan Ne- derburgh beslist waarschijn lijk deze week over ziin voet baltoekomst, die wellicht bii AZ '67 ligt Maar er zijn ook contacten met Roda JC. Jan Kuyt is in onderhandeling met NAC, RKC en DS 79. Ook bestuurlijk terrein zul len ook de nodige plooien moeten worden gladgestre ken. Omdat Herman Cbou- foer is teruggetreden en coördinator Eddie Hartmann vertrekt, ligt uitbreiding voor de hand. Deze week zal Pieter den Duik tevens een gesprek hebben met Dé Stoop, waarin bezwaren van Den Duik contra Stoop nog maals aan de orde zullen ko- Piet de Zoete meldde desge vraagd dat hem niets bekend is van het feit dat hij wel licht volgend seizoen niet meer in het Zuiderpark ac tief zal zijn als assistent-trai ner. Stoop liet zondag weten dat er een trainer overbodig is geworden, omdat Lex Schoenmaker ook volgend seizoen nog aan de club blijft verbonden. DENNIS MULKENS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9