Voor Chailly moet het werk bij zijn temperament passen Probeer dit maar eens „Ik ben blufferig, maar zal nooit wapen ter hand nemen Snelle carrière voor nieuwe chef-dirigent concertgebouworkest Strand-autorac< niet vervuilend VERDACHTE MOORDEN RIJSWIJK EIST SCHADEVERGOEDING DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. Liga Surinamers krijgt ton steun van bedrijfsleven 39.75 2.- 1.5° BUITENLAND QeidóaQowuvnt DONDERDAG 20 JUNI 1985 PAd ON AMSTERDAM Van de niker of het Concertgebouwor- jonge dirigentengarde kest v00r ie hebt. terwijl je er- heeft Rireardo Chaillv var.ng e„ repertoire nog be- j Klcca,rao t-nauiy kl e moet oppassen (32), de opvolger van Ber nard Haitink als chef-diri- Dat is niet alleen een moeilijke gent van het Concertge- uitdaging, het heeft ook iets bouworkest, ongetwijfeld gevaarlijks. Je kunt daar je ar- tistieke nek op breken als per- het snelst internationaal SOonlijkheid, als iemand, die in carrière gemaakt. Het toe- zichzelf gelooft. Ik ontleen val op het juiste mo- mijn zelfvertrouwen aan de ment op de juiste plaats te kennis van mijn beperkingen, zijn speelt bij zo'n lood rechte start vaak een gro- Je wordt alleen krachtig door te ro] jezelf te ontwikkelen". Voelt u zich ook met Claudio Abbado verwant? Chailly: „Ik assisteerde hem twee jaar lang - van 1972 tot 1974 - bij het voorbereiden van symfonie concerten, die daar apart naast de opera's worden gegeven. Ik zeepte het orkest in voor de optredens van de gastdirigen- ten. Dat was erg belangrijk voor me. Zo leerde ik al vroeg de grote symfonische werken met behulp van een uitstekend ensemble kennen. Ik bewon der Abbado zeer, hij heeft een zelfde soort persoonlijkheid als ik, wat het heel interessant maakt. Ik kon daar Brahms en Mozart, maar ook Debussy en Ravel doen. Ik was toen 19, maar gaf nog geen concerten. Ik zat in een kweekbak en ge noot van het grote blijk van vertrouwen. Maar uiteraard was het een gsote stimulans!" In Chicago, mijn eer ste optreden buiten Italië. Daarna volgden onder andere Turandot in San Francisco met Caballé en Pavarotti en in 1978 tenslotte het Scaladebuut met Verdi's I Masnadieri". Versnippering Parallel aaa; Op het laatste moment met succes inspringen voor een be roemd collega bijvoorbeeld. Dat gebeurde Chailly in 1982, toen hij het openingsconcert van het Salzburg Festival van Karajan mocht overnemen. In 1984 was hij weer in Salzburg, toen om Verdi's Macbeth te di rigeren; eerder verving hij op het laatste moment Seiji Óza- wa voor een plaatopname van Massenets Werther, grappig genoeg het werk. waarmee hij al op 17-jarige leeftijd debu teerde. Chailly: ..Het voordeel van be trekkelijk jong zijn, is, dat je nog zo aangenaam veel tijd vóór je hebt. Het nadeel is na tuurlijk, dat wanneer je orkes ten als de Berliner Philharmo- aaarmee loopt vervol gens een sterke spreiding van zijn werkzaamheden, niet al leen geografisch, maar ook naar genre. Niet alleen werd hij 1982 opvolger van Lorin Maazel bij het Berlijns Radio Symfonie orkest, maar deed dat jaar aan de Metropolitan in New York ook Hoffmans Ver tellingen van Offenbach met Domingo, verzorgde één ope- raproduktie aan de Scala en had her en der andere ver plichtingen. Is dat geen erge versnippering? „Het publiek wil afwisseling, zelfs als het over een grote sterdirigent be schikt. Het voordeel van die afwisseling geldt ook voor een dirigent. Hij leert verschillen de orkesten kennen met weer andere instellingen ten opzich te van de muziek". Waaruit bestaan dergelijke verschillen bijvoorbeeld? „Er zijn stilistische verschillen, andere affiniteiten met een bepaald repertoire, andere re acties uit het orkest. In Lon den bijvoorbeeld gaat het tij- Riccardo Chailly dens de repetities in het begin sneller. Daar kunnen ze fabel achtig goed van blad spelen, maar de laatste loodjes der volmaaktheid wegen er bijzon der zwaar. In Berlijn gaat het in het begin wat trager, maar dan gaat het gelijkmatig ver der richting topprestaties". Hoe werkt u met orkesten? Chailly: „Van huis uit ben ik een democraat. Ik streef naar een werkrelatie met weder zijds gevoel voor muziek- vreugde. Dat lukt doorgaans goed. Ik beleefde tot nu toe maar één tegenvaller. Dat was bij het Keuls omroeporkest bij de Wertheropname. Ik moest de orkestleden als beesten be handelen. Ze waren op een heel Duitse manier grof en vervelend. Ik betaalde ze toen met gelijke munt terug!" Aftasten Hoe is dat met echt beroemde ensembles? „Dat is in het begin een kwes tie van aftasten, het kan ook moeilijk zijn. Ze zijn erg pro fessioneel. daardoor zijn ze tenslotte beroemd geworden. Tijdens een repetitie mag je ze niet zonder grondige reden on derbreken. Ze vatten dat 'als tijdverspilling op. Je moet dus extra zeker zijn van wat je wilt en goed kunnen overtui gen. Het werken moet bij mijn temperament passen. Tempe rament heeft een Italiaan no dig. Ik zou nooit chef kunnen worden van een orkest, dat geen temperament toont!" Van de orkesten naar het re pertoire. Waar liggen daar voor u de zwaartepunten? „Ik voel me nog het beste thuis in romantische werken. Mijn aard is fundamenteel ro mantisch, maar dan niet op een zweverige manier, dus met beide voeten op de grond. Momenteel heeft de Russische muziek onder ander mede mijn voorkeur. De symfonieën en symfonische gedichten van Tschaikovsky bijvoorbeeld". En over Mozart en Beethoveh zegt Chailly: „Mozart komt ook wel eens aan de beurt, maar vooreerst nog niet! Wan neer je het repertoire zelf voorzichtig benadert, mag je dat niet in de vertolkingen la ten blijken. Ook Beethoven heb ik nog betrekkelijk weinig gedaan. Zoals gezegd, mijn werkterrein was vooral de opera en de romantiek, in mindere mate ook de moderne muziek. Daarna kwam het ne oclassicisme van Stravinsky. Beethoven vergt ook wel een jaar of twaalf gedegen voorbe reiding. Hij is voor mij ook wat op de achtergrond ge raakt. Maar ik benader hem nu voorzichtig opnieuw. Zoiets vergt tijd!" Zoals hij tijdens zijn week gastdirigentschap in Amster dam in januari bewees, munt hij inderdaad uit in onbeken der, bijna tweede- en derde garnituursmuziek van Puccini, Gershwin, Petrassi, Berio, Bussotti en Tschaikovsky of Poulenc. Blijkens zijn plaatop namen van Bruckners 7e, Tschaikovsky's 5e en symfoni sche gedichten van dezelfde componist vormen de werken uit het „ijzeren repertoire" minder zijn fort. Als Chailly vanaf het seizoen '88 vooreerst voor vier jaar als eerste niet- Nederlandse dirigent bij het Concertgebouworkest komt werken gedurende 14-16 we ken per jaar zal nader blijken, hoe hij deze leemten opvangt en hoe slagvaardig hij letter lijk en figuurlijk is om zich bij dit als moeilijk bekend staande ensemble waar te maken. Het kunnen in '88 muzikaal span nende tijden worden in Am sterdam. Chailly verdient minstens de gunst van de twij- Staatsexamens rajon 7 te Den Haag voor Indonesische scholen in Europa SD (Basis School): Ivan Juniardi Wihanda, Simon Daniel Sahulete, Anindita Koesoemo Adjie. Yuliana Hidayat Fattah, Yuliani Hiday- at Fattah, Hanny Kartika, Mona Sanaria Pardede, Anna Marie Yahya, Meulia Dewi Endrojono, Lely Triana Djuhari, Alexander Nainggolan, Dewi Rengganis, Lestari Naviy- anti, Pyandi Nugroho Moestopo. SMP (Algemene Middelbare School On derbouw): Wiltiana Wihanda, Shinta J. Su- marsana, Leonie Tunggal Dewi Srihady, Aria Bima Putra, Puruhitosari Meortolo, Reita Is- fandari, Andri Ansyah Bustaman, Elizabeth C. D. C. P. Kadarisman, Buyung Sastrapra- wira Abbas, Ferry Robbani, Neny Deliana Djuhari, Armin Nainggolan, Arnold Dinata Nainggolan, Mulya Rahma Karyanti, Mulya Rahma Dhairyanti, Luky Vierawati, Irawan Maryanto Tarunokusumo. Migiej mana, Mahendra Yahya, Hanev" SMA IPA (Algemene Mid Richting Netuur Wetenschi Setiawan Syarif. Sintha Char jono, Nulani Prahiyanti Djan rion Nainggolan, Achmad Ivan f parno. Nova Amalina Supriatmai korina Putri Politon, Muhamma Djuhardi, Arni Mulyanti Djuhardr lim Abdullah, Farida Alianinc J Sri Angraeni Diponegoro, Martakusumah, Julia Eryani Muf tria Djajasasmita, Ferry Sanusi, to Yoedokusumo, Agus Yanto Hl pita Mustika Adya. SMA IPS (Algemene Middelbi Richting Sociale Wetenechi Hudiono 8oesono, Harry Hanaö Indra Stephian Roesli, Wulandaf rum Soedljarto, Yulia Fatmadetf Arthur Sumiarto Suwondo, Bran haprasta. Mtieve Hogere Technische voor Bouw-en on Waterbouwkunde Bouwkunde: A. Bakker, W. L. Bodijn, H. van Brug. A. J. Ct mej C. F. M. Couwenbergh, E. i hoven. J. A. M.J. Hilgersom. mej. H. S. A. Karthaus. M. J. Laanbroek, H. Landlust. A. L. J. de Lannoy. J. B. M E. W. v.d. Linden. N. M. F. van Loenen. R. C. Passchier. mej. D. J. M. Plag, mej. T. Rolvink, R. J. de Rooy, J. C. J. A. G. Schreuder, R.G.J. Verdoes. C. P. van Vliet, M. F. van 't Wout, M. W. J. van Wijt Zijp. Weg- en waterbouwkunde: A. C. Bauwens, E. Been, M. J Fransen, J. T. C. Gahrmann, den, R. A. van der Kloes, F. L. Krijnse Locker. A. C. V. Langt van der Meer, mej. M. A. J. Patijn, G. A. van der Peet, R. van der Ploeg, H. H. Rotgans, te, P. W. van Steen, G. Velsink G. Zijdenbos. •gele iarkt i nanc DEN HAAG De strand-au- torace, die in maart van dit jaar in Scheveningen is gehou den, is geen evenement met een vervuilend karakter. Het niet laten doorgaan van een dergelijke race is geen ge slaagd voorbeeld van het be strijden van zure regen. Dat staat in het antwoord op vra gen van het raadslid R. Vlaan deren. Deze had gemeend dat Den Haag een bijdrage kon le veren aan het bestrijden van zure regen door evenementen met een extra vervuilend ka rakter af te schaffen. Het col lege zegt dat de organisator (de Stichting Scheveningen Bad) zich ervan bewust -is dat een strand-autorace een zeker na delig effect voor het milieu kan hebben. Vandaar, aldus het college, dat ernaar is ge streefd deze overlast zo gering mogelijk te doen zijn. Voorge rekend wordt dat de race ge houden wordt op eenuanc lometer lang circuit, <h „js1 laatste race het aantaif mende auto's 150 be4"eDC dat al deze auto's gez* met inbegrip van de tl ritten, 1024 kilometeflH 1 afgelegd. Volgens hei - kan worden vastgestelde^ dit evenement niet n lieuverstorende effeigj^g opgetreden dan bij ani nementen. Het stranfeg^ de race nauwelijks r»in- „Daarbij moet niet uitkip worden verloren dati nr j de Stichting Schefi'f Bad er alle belang bij rse het strand in de badpf en goede kwaliteit is en f j^ar meent het college. F y Het college van burgO hel en wethouders vindt ia en nodig om het ondenfroke der te bespreken in eeppese commissievergaderingpjekt. AMSTERDAM/RIJS WIJK De 44-jarige Ed mund Breeveld begint plotseling te huilen als hij op een persconferentie praat over zijn aanhou ding en de verhoren op het Rijswijkse politiebu reau. Vorige week woens dagavond, op het tijdstip dat hij op de Duitse televi sie zag dat het Engelse voetbalteam een tweede doelpunt tegen de Duit sers maakte, stormden twaalf agenten met ge trokken pistolen en mi trailleurs zijn woonkamer in de Montfoortse nieuw bouwwijk binnen. Of hij maar langzaam zijn net gedraaide sjekkie van zich af wilde werpen. „De hele vertoning leek op een mengeling van Hill Street Blues en Starsky Hutch". Tot schietpartijen kwam het echter niet. „Ik ben geen held", zegt een geschokte Breeveld vier dagen nadat hij volgens hem bij gebrek aan bewijs is vrijgelaten. Drie da gen lang werd hij verhoord als verdachte van de moord op drie popgroepleden, in de nacht van 7 op 8 maart in Rijs wijk. „Vogelvrij''' Breeveld is van mening dat de politie hem alleen maar heeft opgepakt omdat hij lid is van de Liga van Surinaamse Pa triotten (die sympathiseren met het Suriname onder Bou- terse). Ludwich van Muiier, leider van de Liga, zegt dat zijn groepering min of meer „vogelvrij" is verklaard. Sinds de beestachtige moord op de popgroepleden worden de Pa triotten volgens Van Muiier constant op de huid gezeten door de politie. Nog maar kortgeleden werd een ander lid van de Liga door de politie klemgereden. Na verhoor kon ook hij weer naar huis. De Haagse officier van justitie mr. J. Th. de Wit zegt dat er wel degelijk serieuze verdenkin gen tegen Breeveld bestonden. „Het is niet waar dat hij alleen maar om zijn lidmaatschap van de Liga zou zijn opge pakt". Breeveld zegt zelf „een mili tant lid" van de Liga te zijn, het nooit gebruikt heeft. „Ik heb soms een grote bek en ben wat blufferig, maar ik zal nooit een wapen ter hand ne men", zegt hij. De Montfoor- ter, die al 23 jaar in Nederland woont, spreekt daarop zijn af schuw uit over de moorden in Rijswijk. „De figuren die dat gedaan hebben, zijn het predi kaat 'mens' onwaardig", ver klaart hij. „Ik vermoed dat de moorden door de leden van de Bevrijdingsraad zijn gepleegd om de Liga in een kwaad dag licht te stellen". Een „Dirty trick", een rotstreek, noemt hij het. Over de behandeling op het Rijswijkse politiebureau heeft Breeveld niet veel klachten. „Bijna alle mensen die mij verhoorden, wisten vantevo- ren al dat ik onschuldig was. Ik zat daar alleen om uitge hoord te worden. Gesol Ludwich van Muiier vindt dat er nu lang genoeg gesold is met de Liga-leden. „Ik ben di verse malen opgezocht door de Binnenlandse Veiligheids dienst, er is een bom onder mijn auto gelegd zonder dat de daders konden worden gepakt, de Surinaamse minister Rand- jitsing werd onlangs in Den Haag mishandeld en er zijn di verse huiszoekingen bij Liga leden geweest. Alle Surina- mers die ervoor uitkomen sympathiek te staan tegenover het huidige Suriname worden geintimideerd. Het wordt tijd dat we eens krachtig gaan op treden. Het mag niet langer zo zijn dat we als konijnen wor den opgepakt en weer losgela ten. We zouden wel goed ach terlijk zijn als we na deze inci denten zouden gaan slapen. Legerleider Bouterse staat achter ons, hij zal passende maatregelen treffen". Opval lens is echter dat de tegenstan ders van Bouterse ook boos zijn, omdat de politie er niet in slaagt de daders aan te houden van aanslagen die op hen wor den gepleegd. De Liga denkt nog niet aan het gebruiken van geweld. „We willen in eerste instantie proberen een eigen rechtshulp op te zetten. Elke keer blijkt \veer dat advocaten ons niet willen verdedigen omdat ze bang zijn als pro-Bouterse te worden afgeschilderd". Breeveld hoort de woordenwa terval van Muiier gelaten aan. Hij blijkt nog diep onder de in druk van zijn arrestatie en de nasleep daarvan. Als de scha devergoeding die hij gaat eisen ter sprake komt, zegt hij dat er nog geen bedrag is vastgesteld. „Dat bespreek ik nog met m'n advocaat". Huilend vervolgt hij: „Mij is echt onrecht aange daan". ROEL DEN OUTER Een hevig geëmotioneerde Edmund Breeveld (links) vertelt over zijn tijd op I Rijswijk. Ludwich van Muiier van de Liga van Surinaamse Patriotten steunde I AMSTERDAM De Liga van Surinaamse Patriotten verwacht binnenkort 100.000 gulden van het Neder landse en Surinaamse bedrijfsleven te krijgen. Het geld zal gebruikt worden om de politieke partijen in de Tweede Kamer te bewegen de geblokkeerde ontwik kelingsgelden voor Suriname weer uit te betalen. De bedrijven die bereid zijn geld aan «de Liga te geven, zijn zelf door het dichtdraaien van de geldkraan gedu peerd. Ludwich van Muiier, voorzitter van de Liga maakte deze schenking gisteren tijdens een persconfe rentie in Amsterdam bekend. De Liga (1000 leden) gaat zich actief met de politiek bezig houden. Zo wordt de Surinamers in ons land bij de volgende verkiezin gen geadviseerd op de kleine linkse partijen te stem men. Deze partijen zouden volgens Muiier hervatting van de gesprekken met Suriname voorstaan. Parasol-voordeel? De stof is draion, katoen of viscose. In div. dessins. Kortingen tot 70°/o! Uitzoeken maar! Nü Donzen lichtgewicht Slaapzakken met 40 - slaapzak. Gevuld met eende- 60% korting. dons (65% dons - 35% dons- Warme polyester vulling. Div. veertjes). Afm. 200x160 cm. maten en dessins. Voor minder Voor één keer A pdan de helft van honderd gulden de prijs! voo.rdeel^SS^- Uitzoeken maar Kettler Senator tuinfauteuil. VanLuran-kunststof, met aluminium frame Rugleuning Melamine serviesgoed. Volop keus en... nu voor ca. Va van de prijs! O.a. borden per stuk Nu Mokken per stuk Nü Geldig zolang de voorraad strekt V&D bruist van leven. Al bijna 10f e^ VROOMS DREESM/f;

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6