Belastingdienst luidt noodklok over werkdruk Rem op handel in proefdieren Binnen vijftien jaar kwart minder studenten Premie ziekte- —ksten moet omhoog" Ministerie bezuinigt op voorzieningen studenten Melk duurder Cao-overleg banken hervat d uto- eunng segint olgende heftaand al KONINKLIJK HUIS Ambtenaren zijn tegen afkalving lagere pensioenen Ombuds man is boos over valse verklaringen van politieagenten Meer personeel nodig voor verpleeghuizen de,AnMa>(Lis Ag \fNENLAND OeidMOowuvnt DONDERDAG 20 JUNI 1985 PAGINA 3 RECHT De particuliere ziektekostenverzeke- js zullen staatssecretaris Van Zeil van economische en volgende week vragen om toestemming voor premieverhoging van 4 tot 5 procent, als genoeg- n he ning voor hun bijdrage aan de hoge kosten van de j, willige ziekenfondsverzekering. Dat heeft directeur j. Bok van de verzekeringsmaatschappij Zilveren lis VGCN gisteren in Amsterdam bekendgemaakt. "n particuliere verzekeraars hebben de afgelopen an- n) half jaar op vrijwillige basis 180 miljoen gulden per k>uit( r bijgedragen aan het vrijwillige ziekenfonds, omdat veelal de zogenaamde „slechte risico's", dat zijn verzekerden, terecht komen. Voor de tweede van dit jaar heeft de regering er bij de particulie- jelui verzekeraars op aangedrongen opnieuw 90 miljoen kern den bij te dragen. Vooral de kleinere maatschappij- lonst touden dit niet kunnen opbrengen. «ld, nstai Nog deze zomer invoering van fiscaal nummer DEN HAAG Nog deze zomer, waarschijnlijke in augustus en september, krijgt elke Nederlander ou der dan vijftien jaar een opgave van het ministerie van Financiën van zijn of haar fiscaal nummer. Dit moet vervolgens aan de werkgever worden doorgegeven. Het ministerie heeft alle voorberei dingen hiertoe getroffen. Alleen de Eerste Kamer moet volgende week nog het groene licht geven. Al sinds mei 1984 wordt bij de centrale belasting kantoren in Apeldoorn dagelijks door 55 datatypis- ten aan de toekenning en invoering van het fiscaal nummer gewerkt. Het fiscaal nummer is bedoeld om de afwikkeling van de belasting die door de werkgever wordt afgedragen te vergemakkelijken. Het nummer geeft geen aanduiding van de woon plaats of van andere privé gegevens van de betrok kene. DEN HAAG Studenten kunnen niet langer beschikken over het gebruikelijke pakket aan studentenvoorzieningen. Alleen die zaken die beslist nodig zijn voor een goede voortgang van de studie zullen voortaan nog door het ministerie van onderwijs en wetenschappen worden betaald. Minister Deetman van onder wijs heeft plannen daartoe naar de Tweede Kamer gestuurd. De instellingen zijn voortaan alleen verplicht te zorgen voor een studentendekaan, de studievoorlichting en een noodfonds. Het beschikbare budget kunnen de onderwijsinstellingen verder naar eigen goeddunken besteden aan bijkomende voorzieningen. Buiten dit budget gaan voortaan vallen de tandheelkundige en huisartsen zorg, de bemiddeling voor werk tijdens de studie, stu- dentensporten, therapie bij persoonlijke problemen, culturele vorming buiten studieverband en kinderopvang. Het hoger be roepsonderwijs kreeg tot dusver geen cent voor studentenvoor zieningen. Uit de gelden voor het wetenschappelijk onderwijs worden nu 5 miljoen naar het HBO overgeheveld. RIJSWIJK Met ingang van maandag a.s. zullen de meest voorkomende prij zen voor consumptiemelk met één cent per liter wor den verhoogd. Ook de hui dige minimumprijzen voor verpakte volle en halfvol le melk (thans 1,22 gulden, resp. 1,01 gulden per liter) worden op die datum met één cent verhoogd. De verhoging is een recht streeks gevolg van beslui ten van de EG-landbouw ministers. AMSTERDAM Om 12.00 uur vanmiddag is hef vastgeslopen overleg over een nieuwe cao voor de banken hervat. Het initiatief is uitge gaan van de voorzitter van de onderhandelings delegatie van de bankwerkgevers, Burghouts van de Rabobank. Eerder deze week deden de voorzitter van de drie vakcentrales die bij het overleg betrokken zijn een klemmend beroep op de werkgevers om weer te gaan praten. De bank-cao, die betrekking heeft op een kleine 100.000 werknemers is een van de weinige col lectieve arbeidsovereenkomsten die nog steeds niet is geregeld. Voornaamse conflictpunt is de herbezetting van de arbeidstijdverkorting bij de banken. maa >inm n he Dia vei N HAAG Midden kn gende maand al, gaat sn ti autokeuring van start, ieupi e personenauto's van jaar en ouder zullen >en 15 juli en 15 sep- ïber gekeurd moeten ken rc*en' rijksdienst ir het wegverkeer re- laats lt er °P maandelijks !ech auto's aan een keu- g te kunnen onderwer- n'd i. Volgend jaar is het litsh i)eurt aan de auto's van nali uit !t W 1 en jaar en ouder. de keuring kan worden mnen nu de Eerste Kamer wetsontwerp hiertoe heeft selnèlgekeurd. Naast controle de kentekenpapieren om- ude keuring het nazien van ichting, stuurinrichting, ^^imen ed. De keuring kost Jtig gulden per auto, een be- """"jg dat niet zal hoeven te ^Mden betaald als er repara- de auto moeten wor- ^^Hkgevoerd. Gekeurde au- ^^HSijgen een keuringscerti- dat men bij zich moet |bben en een sticker die op nummerplaat moet worden lakt. een oproep krijgt zijn auto aten keuren moet zich bin- Olf twee maanden melden bij nzoïf van de 4000 Bovaggarages erkend zijn als keurings- ceaafcon, of bij een van de 23 toml '°ns van de ANWB. Deze erlai(Bnisatie heeft ook een fol- uitgebracht met tips voor d b ïbezitters die hun voertuig uidi een keuring moeten laten erwerpen. Het is de bedoe- dat tenslotte alle auto's die regfeï zijn dan drie jaar zullen de d< den gekeurd. Ie zi hel (ADVERTENTIE) ^LAMSVLEES ÏP HET MENU Oivan elk seizoen het mooiste west eten, krijgt van de patron nu Fran svlees aanbevolen: mals, rijk smaak, en uiterst gelukkig in J™: zeischap van een goed glas !n" nkwijn. Aan tafel vertellen wij u er graag meer over! :lkom in de restaurants van het Relais du Centre te la ecretariaat:053-322866 t soonlijk gastheerschap aan elke tafel Wiss ti.. 5*° in in juni inses Margriet en mr. n Vollenhoven wonen In Ijdrecht, Abcoude en aarnbrugge de viering bij het 900-jarig bestaan deze gemeenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tal van belastingmaatregelen leg gen een steeds zwaardere druk op de schouders van het personeel van de be lastingdienst. Gevoegd bij een jaarlijks vertrek van ruim 2000 ervaren werk nemers en de noodzaak een even grote instroom eerst gedegen op te leiden, komt de dienst nog steeds niet voldoende toe aan controle en het bestrijden van fraude. Deze noodkreet uit de nieuwe directeur-generaal van de be lastingdienst C. Boersma in het gisteren verschenen vierde jaarverslag van de belasting dienst. „1984 was een roerig jaar aan beide kanten van het loket. Er is een groot beroep gedaan op de inzet en de moti vatie van de belastingambte naar", aldus directeur Boers ma. De tweeverdienerswet, de versnelde teruggaveregeling en de groeiende behoefte aan inlichtingen en hulp bij het in vullen van het aangiftebiljet waren de belangrijkste oorza ken van de sterk toegenomen werkdruk. Daarnaast wendden zich steeds meer belastingplichti gen met klachten tot het mi nisterie van Financiën zelf. Het aantal dossiers dat de di recties aan het Korte Voor hout te verwerken krijgen is opgelopen tot 25.000, zodat grote achterstanden ontstaan. Alleen al de afdeling directe belastingen zit met een achter stand van 3500 dossiers, terwijl men er slechts 4000 per jaar kan afhandelen. Overigens krijgt de staatssecretaris zelf vrijwel geen enkel van deze dossiers te zien. De zaken die thans zo in de belangstelling staan, komen doorgaans via politici of andere relaties di rect op zijn bureau terecht. Ondanks personele problemen heeft de belastingdienst vorig jaar meer fraude achterhaald dan de jaren daarvoor. In de vennootschapsbelasting haalde de fiscus 2,8 miljard gulden meer binnen vooral door wins tcorrecties, waarvan 370 mil joen gulden echte fraude be trof. In de inkomstenbelasting werd na boekenonderzoek nog 580 miljoen binnengehaald, waarvan 360 miljoen gulden echte fraude. In totaal steeg de belastingopbrengst met ruim 1,9 miljard gulden tot 93,9 mil jard. Als gevolg van de aan trekkende economie werden 11 procent minder beslagen gelegd en daalde het bedrag dat oninbaar was van 3,6 mil jard tot 2,5 miljard gulden. Ondanks een grote zuigkracht vanuit het bedrijfsleven op met name belastinginspecteurs en accountants is directeur Boersma hoopvol gestemd. De salarisverbetering voor deze groepen die onlangs is doorge voerd, houdt hen wellicht nog niet in overheidsdienst, maar het aantal aanmeldingen voor de opleiding tot inspecteur en accountant neemt zo toe, dat de markt volgens Boersma binnen twee jaar aardig verza digd kan zijn. DEN HAAG De ambtenarenbonden hebben bezwa ren tegen het zogenoemde franchise-systeem bij hun pensioenopbouw. Dat is gisteren in Den Haag gebleken tijdens het ambtenarenoverleg tussen de centrales van overheidspersoneel en Binnenlandse Zaken. Nadat minister Rietkerk zijn (bezuinigings)voorstel al had aan gepast door de franchise (het bedrag waarover geen pensioen hoeft te worden opgebouwd en dat in de oudedagsvoorziening door de aew wordt afgedekt) voor alleenstaanden aan te passen, willen de ambtenaren nu dat de lager betaalde ambtenaren er niet op achteruitgaan als ze 65 worden. Berekeningen hebben volgens de bonden uitgewezen dat de la gere pensioenen (behalve de allerlaagste) er op achteruit gaan. Dat is in strijd met garantiebepalingen in het conceptwetsvoor stel dat op tafel ligt. Volgens onderhandelaar Th. Sonneveld van de FN V-ambtenaren zullen de ambtenarencentrales de franchi- se-voorstellen afwijzen als minister Rietkerk het overheidsper soneel niet tegemoetkomt. Met pijn in het hart overigens, voeg de hij er aan toe. Want het alternatief (volledige inbouw van de aow in het pensioen) levert zonder pijn voor de laagste betaal den weliswaar hetzelfde op, maar is minder doorzichtig en ad ministratief ingewikkelder. De commissie Pensioenen binnen het ambtenarenoverleg zal zich over de problematiek buigen, die dan 3 juli weer aan de orde zal komen. De ambtenarencentrales wezen gisteren het werken met behoud van uitkering bij de overheid en de voorstellen over het leer lingwezen bij de overheid af. Het gevaar bestaat, aldus J.Anne- veld (CNV-ambtenaren), dat grote groepen uitkeringsgerechtig den met behoud van uitkering werk in de collectieve sector gaan doen. Bestaande, nog niet vervulde vacatures zouden dan wel eens kunnen verdwijnen. De uitbreiding van het leerling wezen wordt afgewezen omdat de vergoeding (30 gulden zak geld, waar nog eens eenderde afgaat aan premies en belastingen) in de ogen van de ambtenarenbonden te laag is. Inspectie erewacht De Spaanse premier Gonzalez inspecteert de erewacht op het vliegveld Ypenburg nadat hij door premier Lubbers was verwel komd. De premier arriveerde gisteravond voor een bezoek van twee dagen aan ons land. Vanmorgen spraken Gonzalez en zijn minister van buitenlandse zaken Fernando Moran met premier Lubbers en minister Van den Broek over de gevolgen van de toetreding van Spanje tot de EG. Later op de dag werd de Spaanse premier door koningin Beatrix ontvangen. Receptie Twee oude be kenden ontmoet ten elkaar giste ren op de recep tie van de 40-ja- rige Stichting van de Arbeid: dr. M. Ruppert, voor malig vice-voor- zitter van de Raad van State, en oud-premier mr. B. Biesheu vel. Tijdens de viering werd nog eens de beteke nis van dit cen trale overlegor gaan van werk gevers en werk nemers onder streept, ondanks het feit dat de nadruk thans valt op niet-centraal overleg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nationale Ombudsman dr. Rang heeft twee agenten van het bijzondere bijstandsteam van de Rijkspolitie ervan beschuldigd tot twee maal toe onjuiste verklaringen te hebben afgelegd over een aanrijding die zij in Den Haag hadden veroorzaakt. „Dit is meer dan ernstig", aldus dr. Rang in een giste ren uitgegeven rapport, „daar dit het vertrouwen schaadt dat gesteld moet kunnen worden in door poli tiefunctionarissen afgelegde verklaringen". De aanrijding vond plaats in januari 1983 op de Waalsdorper- weg. De beide agenten bestuurden elk een auto, in één waarvan de Turkse ambassadrice zat. Zij reden met een snelheid van minstens 95 km. per uur een personenwagen aan die uit een zij weg kwam en werd bestuurd door mevrouw A. uit Rijswijk. Deze liep daarbij letsel aan hoofd en rug op. Eén der politieman nen kwam met getrokken pistool op de aangereden auto met de gewonde vrouw af omdat hij dacht dat de wagen de weg had willen blokkeren in het kader van een aanslag op de Turkse ambassadrice. Mevrouw A. diende over dit alles een klacht in bij de Nationale Ombudsman. Tijdens het onderzoek naar de toedracht van het gebeurde be weerden de twee politiemannen tot twee maal toe dat zij niet harder dan 60 70 km. per uur hadden gereden. Na een getui genverklaring van een taxichauffeur en een reconstructie van het ongeval is komen vast te staan dat de snelheid veel hoger heeft gelegen. Ombudsman Rang heeft ook het Korps Rijkspolitie en het open baar ministerie op de vingers getikt, omdat van deze zijden te weinig medewerking is verleend om het onderzoek vlot te laten verlopen. Minister Korthals Altes (Justitie) heeft tegenover de Ombudsman verklaard het in hoge mate af te keuren dat door leden van het bijzondere bijstandsteam zonder noodzaak met buitensporig hoge snelheden wordt gereden. Verder heeft de minister inmiddels bepaald dat alle chauffeurs van een per soonsbeveiligingsteam een serie aangepaste rij-opleidingen krij gen. UTRECHT De voorzit ter van de sectie verpleeg huizen van de Nationale Ziekenhuisraad, H. van Leeuwen, heeft vanmid dag begrip geuit voor het personeel van de Stichtse Hof in Laren. Dat zei on langs in een open brief aan staatssecretaris Van der Reijden, zich de scha men voor de manier waarop het tengevolge van een tekort aan perso neel met oudere en hulpbehoevende mensen moet omgaan. Van Leeuwen benadrukte evenwel, dat het niet zo is dat verpleeghuizen in het alge meen niet in staat zijn om hun taken naar behoren te vervul len. Wel is zij het er mee eens. dat de personeelsbezetting te wensen overlaat. De gemiddel de verpleeghuispatiënt heeft een veel intensievere behan deling en verzorging nodig dan een aantal jaren geleden, maar er is nauwelijks meer personeel bij gekomen. Dat be tekent een aanzienlijke taak verzwaring voor het verple gend en verzorgend personeel, aldus Van Leeuwen. De Nationale Ziekenhuisraad heeft in 1979 al om een uit breiding van de verplegings dienst met 22,5 procent ge vraagd. Daar is nu, zes jaar la ter, nog maar 9,3 procent van verwezenlijkt. Dit percentage zal volgens Van Leeuwen door de voor 1986 op stapel staande bezuinigingen nog teruglopen. Nederland telt op het ogenblik 325 verpleeghuizen met in to taal bijna 49.000 bedden. Bezwaren ex-Philips- directeur tegen dagvaarding verworpen DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft het be zwaarschrift dat de voormalig directeur van Philips, drs C. van Bussel, tegen zijn dagvaar ding had ingediend, ongegrond verklaard. De raadsman van de verdachte, mr. A. van de Rakt, heeft dit gisteren desge vraagd meegedeeld. Hij heeft inmiddels appèl aangetekend bij het gerechtshof in Den Bosch. De voormalig directeur van Philips wordt ervan ver dacht zijn vroegere werkgever te hebben willen afdreigen voor een bedrag van 5,25 mil joen gulden. Bovendien is hem openbaarmaking van geheime informatie ten laste gelegd. DEN HAAG Aan uni versiteiten en hogescholen en scholen voor hoger be roepsonderwijs het ho ger onderwijs studeert in 2000 ongeveer een kwart studenten minder dan thans. Er zullen in ge noemd jaar bij de onder wijsinstellingen zo'n 7.500 arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. De samenstelling van de stu dentenbevolking zal ook zijn veranderd. Nu is één van de drie studenten een vrouw, dan zal de verdeling bijna half om half zijn. Dit blijkt uit toekomstverken ningen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, waarover Mare, weekblad van de Rijksuniversiteit in Leiden, morgen publiceert. In de jaren tachtig stijgt nog het aantal studenten dat beroepsonder wijs volgt. Daardoor blijft het totaal aantal ingeschreven stu denten in het hoger onderwijs tot 1990 vrijwel op het tegen woordige niveau van 300.000 full-time studenten. Van hen volgt thans 46 procent weten schappelijk onderwijs welk pe- centage in 2000 tot 38 zal zijn gedaald. De verkenningen zijn op het departement besproken door de minister, topambtenaren en specialisten uit het hoger on derwijs. (ADVERTENTIE) r HEMELS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) streeft ernaar het gebruik van uit de particuliere handel af komstige honden en kat ten voor dierproeven te verbieden. Dit deelde hij gisteren in de Tweede Ka mer tijdens een commis sievergadering mee. De meerderheid van de com missie Volksgezondheid had er bij de staatssecreta ris op aangedrongen op dit terrein maatregelen te nemen. Van verschillende zijden werd Van der Reijden erop gewezen dat er volgens de Dierenbe scherming ernstige bezwaren kleven aan het betrekken van dieren uit de particuliere han del. De Dierenbescherming stelt dat honden die door offi ciële handelaren aan instellin gen worden geleverd vaak via tussenpersonen afkomstig zijn van illegale fokkers. Op die manier zouden universiteiten en onderzoeksinstellingen in direct meewerken aan malafi de fokkerij en hondenhandel. Omdat het afstoten van de particuliere handel als bron van proefdieren een lastenver zwaring van 1,5 2 miljoen gulden met zich mee brengt (de dieren moeten dan door de instellingen zelf worden ge fokt) moet de staatssecretaris daar eerst nog overleg met de betrokken instanties over voe ren. De betreffende onder zoeksinstellingen worden voor het grootste deel via de begro ting voor wetenschapsbeleid door het rijk gefinancierd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3