TAFEL Leven vraagt meer dan calorieën" lïJïïTl Premier Ruud Lubbers is optimistisch: „Regeringscoalitie houdt meerderheid" X Ecicfje Souiant kerk en wereld RECTOR SCHOENMAKERS VERLAAT NA 18 JAAR BUREAU MISSIEWERKEN ficidócSouAOi' Weinig energiek debat - ost ei ol PETIJP Af en toe regen ACHTERGROND DONDERDAG 20 JUNI 1985 PAGI Agca voert derde terrorist ten tonele De Turk die is veroordeeld voor de aanslag op paus Johannes Paulus II. Mehmet Ali Agca, heeft gisteren op het proces in Rome over de voorgeschiedenis van de aanslag, gezegd dat zich naast Oral Celik een derde terrorist op het Sint-Pietersplein bevond toen hij op 13 mei 1981 zijn aanslag pleegde. De derde persoon werd Akif genoemd, maar heette in werkelijkheid Omer Ay. Hij had de (niet uigevoerde) taak gekregen na de aanslag paniek te zaaien door bommen tot ontploffing te bren gen en zo een veilige aftocht mogelijk te maken, aldus Agca die zijn verklaringen voortdurend verandert Lima-rapport wordt niet herschreven Het Lima-rapport van de Wereldraad van Kerken, over doop, avondmaal (eucharistie) en ambt, zal niet worden herschreven, ondanks de kritiek die vanuit diverse lidkerken is gekomen. Het rapport, verspreid in een oplaag van tweehonderdduizend exemplaren in 25 talen, is onder andere bekritiseerd van (Ne derlandse) protestantse zijde. In het deel over het ambt wordt voorkeur gegeven aan de bisschopppelijke kerkstructuur met het drievoudige ambt van priester, presbyter en diaken. De re acties op het Lima-rapport worden in een aparte uitgave ge bundeld, aldus een woordvoerder van de Wereldraad. Wij zullen niet geoordeeld worden over wat wij hebben weggegeven, maar over wat wij hebben behouden JGivn üLiiiuijiiiunivuiiu uiiunni ïu j/imi lJUULj/lU IUIJÜIIJ W uiuvuii In het Congresgebouw in Den Haag wordt morgenmid dag officieel afscheid genomen van rector Jos A.A. Schoenmakers (57) als directeur van de Nederlandse af deling van de Pauselijke Missiewerken (PMW). Rector Schoenmakers heeft deze positie bekleed sinds 1966. Met ingang van 1 oktober is hij benoemd tot pastor van de H. Nicolaasparochie in Zoetermeer. „Ik kreeg onlangs een brief waarin stond dat men ons niet ziet als finan ciers maar als meedenkers", aldus de rector in gesprek met verslaggever Jos Timmers, „Mij wordt nog wel eens ge vraagd hoe ik kan ijveren voor pastorale opleidingen in Afrika, terwijl in dat wereld deel zo massaal honger wordt geleden. De bestrijding daar van zou toch de hoogste prio riteit moeten hebben?! Maar ga je in zo'n land kijken, dan blijkt dat juist de plaatselijke kerken en tal van kerkelijke organisaties intensief bij de hulpverlening zijn betrokken. Om dat te kunnen doen moe ten die kerken en organisaties toch een bepaalde visie heb ben op de menselijke samen leving. En die komt hen niet zomaar aangewaaid. Voedsel is essentieel, maar niet het enige. Leven vraagt meer dan calorieën". Aan het eind van het inter view vraagt rector Jos A.A. Schoenmakers (57) zich enigs zins bezorgd af, of in het ge sprek over zijn afscheid als directeur van de Nederlandse afdeling van de Pauselijke Missiewerken niet teveel na druk heeft gelegen op de ver deeldheid binnen de Neder landse kerkprovincie, met name wat het missiewerk be treft. Voor alles wil hij de in druk vermijden, als zou hij met wrok of rancune het bu reau verlaten „Natuurlijk zijn er tegenstellingen. Maar die wegen niet op tegen de vele positieve ontwikkelingen die ik hier de afgelopen 18 jaar heb meegemaakt". Kector Jos Schoen makers een aanspreektitel die hij heeft overgehouden uit de tijd dat hij rector was in een kin deropvangtehuis in Scheve- ningen werd in 1966 ge vraagd als directeur van het Nederlands Bureau Pauselijke Missiewerken (PMW). Vanuit dat bureau worden fondsen verzameld voor de vier pause lijke missiewerken: voor de geloofsverkondiging, voor de kinderen, de priesteropleiding en de priestermissiebond. Schoenmakers heeft zich ech ter ook krachtig ingezet voor meer samenwerking en over leg tussen de verschillende Nederlandse missie- en ont wikkelingsorganisaties. „Mis sie", zegt hij, „is niet louter evangelisatie en kerkenbouw, alleen ontwapening en vrede of uitsluitend streven naar ge rechtigheid. Dat zijn allemaal onderdelen van een en dezelf de missie, die zoveel mogelijk met elkaar in verband moeten worden gebracht op grond van hun gezamenlijke inspi ratie vanuit het evangelie". Leerproces Toen nij in 1966 het PWM-bu- reau binnenstapte, had rector Schoenmakers nauwelijks er varing op het gebied van de missie. Terugkijkend zegt hij: „De afgelopen jaren zijn één groot leerproces geweest. Je ziet dat zich ook in de missie duidelijke veranderingen hebben voltrokken, natuurlijk mede geïnspireerd door het Tweede Vaticaanse Concilie. Vroeger werd missie vooral gezien als de verbreiding van „ons" geloof in een heidense buitenwereld. Een soort van De scheidende directeur van de Nederlandse afdeling van de Pauselijke Missie Werken, rector Jos A.A. Schoenmakers (links), en zijn opvolger, pater Harrie Verhoeven. geestelijk kolonialisme, dat ervan uitging dat de westerse moederkerk haar geestelijke plantages even zou vertellen hoe het allemaal moest. Met dat paternalistische beeld is radicaal gebroken. Je hebt op de wereld mensen die beho ren bij kerken, die elkaar moeten inspireren. Die onder linge solidariteit vorm geven en sturen; dat is onze voor naamste taak. Vanuit dit huis hebben we altijd veel contac ten onderhouden met de kerk in Oost-Afrika, waar van oudsher veel Nederlandse missionarissen hebben ge werkt. Ik kreeg onlangs een brief waarin stond dat men ons niet ziet als financiers, maar als meedenkers". Het zwaartepunt van de ka tholieke kerk, zeker wat be treft het aantal gelovigen, verschuift meer en meer naar de Derde Wereld. Daar staat tegenover dat het Vaticaan de teugels strakker aanhaalt. Kerken in de Derde Wereld, die net bezig waren een eigen gezicht te ontwikkelen, krij gen te maken met de restau ratie en het centralisme van Rome. Dat treft vooral de jon ge kerken in Afrika, waarvan de meeste meer zorgen aan hun hoofd hebben dan de ont wikkelingen in Rome. Het is een ontwikkeling die de scheidende PWM-directeur met zorg vervult. Minder bezorgd is hij over de ontwikkeling van de kerk in Brazilië. „In de jaren zestig overheerste een soort medelij den met de Brazilianen. Door middel van massale processies en heiligenverering zou daar een soort christendom in stand worden gehouden, dat die naam eigenlijk niet ver diende. Pas later, bij de bis schoppenconferentie van Me- dellin, hebben we gezien wat er werkelijk gaande was. In Brazilië heeft zich een kerk ontwikkeld, die uitgaat van de positie van armen en on derdrukten. Niet dat de eigen lijke opdacht van de kerk is vergeten, maar men is de bij bel anders gaan lezen. Ik ge loof dat de vernieuwing van de kerk en de geloofsbeleving nergens zo ver is doorgevoerd als in Brazilië en dat zal zijn invloed hebben op de wereld kerk. Je merkt er al iets van bij de voorbereidingen voor de bisschoppenconferentie van het komend najaar, waar de besluiten van het Tweede Vaticaanse Concilie zullen worden bestudeerd. In Brazi lië zijn de bisschoppen al maanden in de weer. Ze doen er alles aan een dictaat van de curie te voorkomen en zo doende ruimte te houden voor de authentieke ontwikkelin gen van de kerk op het Zuid- amerikaanse continent". Onbekende In de 18 jaar dat hij het be wind voerde over de Pauselij ke Missiewerken in Neder land, is rector Schoenmakers nadrukkelijk op de achter grond gebleven. Zijn opvolger Harrie Verhoeven, voormalig algemeen overste van de priesters van het H. Sacra ment, zal voor veel katholie ken geen onbekende meer zijn. Hij was de priester met de blonde kuif, die de paus gedurende zijn bezoek aan Nederland indien nodig la minute van een Italiaanse vertaling voorzag. Een jaar geleden viel in mis sionair Nederland nog de vrees te beluisteren, dat rec tor Schoenmakers zou worden opgevolgd door iemand van duidelijk conservatieve signa tuur. In sommige delen van de Nederlandse katholieke kerkgemeenschap wordt im mers al jarenlang argwanend aangekeken tegen de banden tussen PMW en bijvoorbeeld Solidaridad en Pax Christi. Voor de Roermondse bisschop Gijsen was een en andere in 1977 aanleiding om de samen werking met PMW te verbre ken. Maar de scheidende PMW-directeur steekt niet onder stoelen of banken, dat hij zeer ingenomen is met de benoeming van Verhoeven. „Hij was ook mijn keus". Pastoor Rector Schoenmakers krijgt enkele maanden de tijd om uit te blazen van het inspan nende missiewerk. Daarna, op 1 oktober, meldt hij zich in Zoetermeer. Daar krijgt hij de leiding over een pastoraal team, dat de 20.000 zielen tel lende katholieke gemeen schap in de groeistad bedient. De komende maanden zal rector Schoenmakers zich eerst op zijn nieuwe werk kring gaan oriënteren en on derzoeken of en hoe ervarin gen van kerken uit de Derde Wereld op Nederland kunnen worden toegepast. De omge keerde missie? Duidelijk mag zijn dat de kerk in de Derde Wereld rector Schoenmakers zal blijven bezighouden. „Na twintig jaar raak je immers wel een beetje aan de missie verslaafd". JOS TIMMERS iRECI IS zul NADAT er gedurende ruim tien jaar regelmatig en he ning gedemonstreerd tegen het gebruik van kernenergie i willig land, zijn de in het verleden dikwijls emotioneel ver discussies deze week afgerond met een tam verlopen k debat. In principe is besloten tot de bouw van twee nj Q'f kernenergiecentrales en daarbij weerklonk van buit< r bijge Kamer vrijwel geen enkel protest. In de loop van de tijd zal het verzet enigszins zijn geluJ^n gevolg van ontwikkelingen op het gebied van de kern den b gie in de ons omringende landen. Een zekere demonsttf>uck moeheid zal ongetwijfeld ook een rol hebben gespeeld, de voornaamste oorzaak van de verminderde tegenstar waarschijnlijk gezocht moeten worden in de gewijzigde 1 1 aal-economische omstandigheden. In het begin van de jaren zeventig waren velen ervan tuigd, dat we in economisch opzicht ruim genoeg in on zaten om ons te kunnen permitteren het gebruik van energie en de voordelen daarvan zonder meer af te v In de jaren tachtig is dat drastisch veranderd. Het ging deze week in de Kamer overigens niet allt kernenergie. Ter discussie stond een uitgewerkt voorsl het kabinet voor onze gehele energievoorziening in komst. Dat plan voorziet in een redelijk evenwichtig ge! van energiebronnen, waarbij kernenergie met mate gehanteerd. Als we de situatie in het buitenland in aai king nemen is het uit het oogpunt van energiepolitiek terecht, dat de bouw van ten minste twee middelgrote centrales die in de jaren negentig kunnen gaan functioi in de plannen is opgenomen. De grote zorg over het vraagstuk waar we straks het 113 actief afval moeten laten is alleszins begrijpelijk, maai de andere kant mag worden aangenomen dat er binns! zienbare tijd een oplossing voor wordt gevonden. In hel slag van de stuurgroep Brede Maatschappelijke Dia over het gebruik van kernenergie staat trouwens vet N I dat het afvalprobleem ooit zal worden beheerst. Een argument, dat het CDA-kamerlid Lansink gisteren 1 het debat aanvoerde, snijdt eveneens hout: de milieup P men van andere energiebronnen moeten ook niet 1 onderschat. Minister Van Aardenne van Economische Zaken zich tijdens het debat overigens een opmerkelijke typ veroorloofd over zin en noodzaak van de Brede en j, pelijke Discussie. Die discussie was volgens hem slech dig om de maatschappelijke tegenstand tegen kernei 9 y weg te masseren. Het moet voor de deelnemers aan di j. cussie uiterst wrang zijn achteraf te horen, dat ze uitsli met dat oogmerk aan het werk zijn gezet. De toenmalij binetten hebben ons steeds voorgehouden, dat zij de uiti van de Brede Maatschappelijke Discussie wel degelijk s ,nne zouden laten meewegen bij hun beleidsbeslissingen Aardenne heeft het nu doen voorkomen, alsof de deelnfdgeki aan die discussie uitsluitend een instrument waren handen van een. manipulerende overheid, die toch b uitbreiding van het aantal kerncentrales wilde uitia Een uiterst kwalijke uitspraak van de minister. k nber rden ir h it e •00 de k ichti men ïig g' Gebakken scholfilets met amandelen, sla en peterselie, aardappelen rum vla Voor twee: 300 g scholfi lets, zout, peper, 1 klein ei, 25 g amandelschaafsel, 35 g boter of margarine, peter selie; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, mosterd, suiker, 1 le pel olie, bieslook, dille, 1 tomaat, 1 hardgekookt ei; Vz tot 1 kg nieuwe aardap peltjes, zout peper, 20 g bo ter of margarine, peterse lie; l/t liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, rum of rum es sence naar smaak, Frans vruchtje of jam. Spoel scholfilets af met koud water, laat ze uitlekken en dep ze met keukenpapier droog. Strooi zout en peper over de stukken vis en haal die na vijf minuten door met een lepel water losgeklopt ei en door amandelschaafsel. Bak de filets in warme boter of margarine in vijf minuten bruin en gaar, leg ze op een warme schotel en garneer ze met een toef peterselie. Meng de sla met een sausje van (appel- of wijn)azijn, zout, peper, mosterd, suiker en olie. Schep fijngeknipte bies look en dille door de groente en garneer haar met tomaat en ei. Giet de gaargekookte aard appeltjes af en schud er, zon der ze eerst te laten opdro gen, peper, boter of margari ne en veel fijngeknipte pe terselie door. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een glad papje. Schenk al roerende wat hete melk bi dit papje en doe het vervolgens in de pan. Laat de vla onder voortdu rend roeren even koken, zet het vuur af en verdun de in houd van de pan met de rest koude melk. Zet de pan in een bak met koud water. Laat de vla onder af en toe roeren koud worden en doe er dan naar smaak rum of rumessence bij. Garneer met stukjes Franse vrucht of met jam. JEANNE „Waarom de PvdA het kan vergeten" staat er provoce rend op de cover van de Haagse Post. Premier Ruud Lubbers legt het uit; hij is op timistisch over de verkiezin gen, ondanks dat zijn partij, het CDA. er niet goed voor staat in de peilingen. De kie zer heeft echter nog een jaar de tijd om de positieve kan ten van het kabinetsbeleid te ontdekken. Lubbers wil daar graag bij helpen. Hij wijst er bijvoorbeeld op dat de sterke stijging van de werkloosheid teruggedrongen is: „De l'/ï miljoen werklozen die Joop den Uyl voorspelde, daar ge loof ik helemaal niet in. Ik denk dat het mogelijk is te mikken op 500.000 in 1990. De doorsnee Nederlander heeft genoeg verstand om te weten dat het nu al beter gaat en dat je geen ijzer met handen kunt breken. Ster ker: Ik geloof dat het werk gelegenheidsbeleid van dit kabinet in de verkiezingen voor ons een pluspunt is". Overigens wil de minister president best toegeven dat de regeringscoalitie wel wat zal terugvallen. Maar zijn ei gen CDA hoeft geen zetel te verliezen. Volgens de pre mier zullen veel mensen die nu zeggen op de PvdA te stemmen straks in het stem hokje toch voor het CDA kie zen. Niet onbelangrijk is dat Lub bers steun krijgt van Maurice de Hond, Neerlands beste opiniepeiler. De Hond: „Wat Lubbers schetst is een heel reëel beeld. Dat er een trend richting CDA ontstaat is heel wel denkbaar. En het zou best kunnen dat de coalitie z'n meerderheid houdt". De Hond heeft trouwens nog een uitsmijter in petto. Het gaat over de beoogde lijsttrekker van de PvdA, Den Uyl: „Ik denk dat kiezers zich zullen afvragen: „Moet iemand van 67, dat is hij na de verkiezin gen, nu met alle geweld pre mier worden?" Dat is de achilleshiel van de PvdA". Veel politiek in de HP: er staat ook een verslag in van het D'66-congres, waar Hans van Mierlo zich onder ovatio neel applaus meldde als kan- Ruud Lubbers in de Haagse Post: Ik geloof dat het werkgelegen heidsbeleid van dit kabi net in de verkiezingen voor ons een pluspunt didaat-lijsttrekker. „Alle par tijen doen mee aan de verloe dering van de politieke cul tuur, vanuit b"n verstarde links-rechts schema's, vanuit verzuilde, 19e eeuwse ideolo gieën", zo tekent HP uit Van Mierlo's mond op. In de serie „Captains of In dustry" een gesprek met top man Endtz van de grootste bouwer van Nederland, HBG. Hij zegt: „Wij zullen gegarandeerd niet gelijk een project van een miljard mid den in China maken. Wij be naderen een land het liefst van de zeezijde. Je begint met een baggerwerk, met je eigen schip, je eigen beman ning. Je komt daar aan land, kijkt eens voorzichtig naar links en rechts, wat er aan die kant gebeurt. Hoe gaat het daar toe? Wij willen de risico's kunnen overzien". Verder in de Haagse Post een gesprek met professor Ar nold Heertje, spraakmakend econoom en publicist. „Ook tijdens dit onderhoud ben ik met een hoop andere dingen bezig. Ik heb altijd verschil lende paarden in de race. Welk paard op een bepaald moment over de finish gaat dat weet ikzelf ook niet van- tevoren". De Tijd heeft een 40 pagina's tellende special over Londen, waarin onder andere het def tige House of Lords onder de loep genomen wordt. „In dat Hogerhuis gaat het er al 364 jaar buitengewoon beleefd en vriendelijk aan toe. Ook wordt er vrij intensief ge dut", aldus het blad. De Tijd besteedt veel ruimte aan Hans van Mierlo. Deze schrijft in het blad: „We le ven in het land van doen als of. We doen alsof de verzor gingsstaat een stabiel bouw werk is. We doen alsof de overheid nog steeds de be stuurder van de samenleving is, terwijl de politiek allang de greep op de bureaucratie heeft verloren". De Tijd-re- dacteuren voorspellen: „Met de wederkeer van Van Mier lo is D'66 in electoraal op zicht de grootste vijand van de PvdA geworden. De strijd zal binnenkort zonder twijfel losbarsten". Columnist Sytze Faber (CDA) stelt zelfs dat Van Mierlo weieens een be langrijk stempel op de poli tieke agenda kan gaan druk ken. „De tot dusver door Maurice de Hond uitgevoerde enquêtes hebben nog slechts historische waarde!" „Alle junks De Pijp uit", stond er in een pamflet dat in de Amsterdamse wijk werd verspreid en volgens junks was dat allerminst slechts een „sick joke". In korte tijd nam de buurt het drugspro bleem van de Zeedijk over. „Binnen twee weken breekt hier de hel uit", zegt een junk in het weekblad. Ruud Lubbers is volgens de kiezers de meest geschikte minister-president, zo is de voorspelbare uitkomst van een Elseviers-Nipo-enquête. Van de ondervraagden mikt 31 procent op Lubbers, aldus Elseviers Magazine. Op merkelijker is, dat Marcel Hans van Mierlo in De Tijd: „We leven in het land van doen alsof. We doen alsof de overheid nog steeds de bestuurder van de samenleving is, terwijl de politiek allang de greep op de bureau cratie heeft verloren". van Dam met 21 procent ho ger scoort dan Pvd A-leider Den Uyl, die maar zestien procent toebedeeld krijgt. In de VVD is de roep ojn Hans Wiegel nog lang niet ver stomd, zo blijkt uit de enquê te, integendeel. Wiegel over treft VVD-leider Ed Nijpels duidelijk. EM onthult dat de opmars van wanbetalers en frau deurs de postorderbedrijven grote zorgen baart. Tientallen miljoen verdwijnen in de brievenbus. Het gebruik van valse namen en gefingeerde adressen viert hoogtij. En dat gebeurt nadrukkelijk in ge organiseerd verband, aldus Elseviers Magazine. In het blad staan reportages over geruchtmakende zaken als de recente vliegtuigkapingen, de hormonenaffaire, „De nada gen van de Mengele-mythe" en het „proces van de eeuw'.' tegen Ali Agca, die een aan slag op de paus pleegde. Vrij Nederland brengt een reportage over de „fruitkast- junkies". Volgens het blad zijn er („een voorzichtige schatting") in ons land zo'n 100.000 gokverslaafden, die, als ze niet spelen, dezelfde ontwenningsverschijnselen krijgen als drugsgebruikers en alcoholisten. Het enige verschil met andere verslaaf den is dat je voor zo'n kast nooit dood zult neervallen". Een .junk" tegen VN: „Het is net alsof ik tegen iemand moet boksen van wie ik vrij wel zeker verlies. Maar als ik ga spelen, kan ik geluk heb ben". Een andere verslaafde: „Ik droom vaak dat ik geld vind, vermoedelijk omdat ik constant bezig ben om aan geld te komen". Minister Braks is bezorgd over de hormooncocktails. Maar volgens Vrij Nederland niet zozeer omdat die de ge zondheid van de consument bedreigen. Nee, Braks zou veel meer oog hebben voor de concurrentiepositie van Nederland. Die loopt schade op door zo'n affaire. En een medewerker van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu stelt: „Als de con sument geen goed vlees meer kan krijgen, bestaat het risico dat hij vegetariër wordt". VN onthult dat de Australiër Phil Anderson toch bij de wielerploeg van Peter Post blijft. Post daarover: „Ik had het nooit gedacht; het ver schil tussen zijn vraagprijs en mijn aanbieding was zó groot, dat ik mij kansloos achtte. Maar Phil heeft me verteld: „Peter, ik blijf nog twee jaar bij jou. Jij hebt wat water bij de wijn gedaan en het bevalt me in de ploeg, geef me een hand". VN heeft deze week een de tective- en thrillerbijlage. HN Hervormd Nederland inter viewt Arie Trapman, een hervormde predikant, over zijn zwakzinnige dochter: „Toen Helma geboren was zei ik tegen de dokter: „Het lijkt wel een mongooltje. Hij zei: „Je bent gek, je hebt nog nooit een pasgeboren kind Peter Post in Vrij land: „Ik had nooit ge dacht dat Phil Anderson zou blijven. Het verschil tussen zijn vraagprijs en mijn aanbieding was zó groot, dat ik mij kansloos achtte". gezien". De volgende dag bleek dat Helma geen anusje had. De chirurg in het zie kenhuis zei: -Niks aan te doen; trouwens: dat kind is heleméal niet goed". Het klonk mij in de oren als: dit kind is geen operatie waard. Die nacht zal ik nooit verge ten. Het is alsof je wereld in elkaar stort". Het portret dat HN van Wim Kok, wellicht toekomstig lijsttrekker van de PvdA, schildert is niet zo positief; „Nieuw elan hoeven we van Wim niet te verwachten", staat ér. En: „Wim zou even goed een uitstekend voorzit ter van het VNO kunnen zijn". Dat is niet als compli ment bedoeld. Het blad heeft een reportage over bejaarden met vakantie. Directeur Jellema van het Haagse hervormde rusthuis Oostduin: „De gemiddelde leeftijd hier is 87 jaar en dan heb je geen zin meer de gren zen over te gaan, maar wel om eens een week bij familie te gaan logeren. Dat is voor hen vakantie. Voor deze mensen is niet zozeer de va kantie als wel de recreatie erg belangrijk. Een dagtoch tje, een tuinfeest of een uit voering. Ze willen niet meer hele nachten van huis, dat is hun te onveilig, ze willen hun eigen spullen, hun verle den om zich heen hebben. En wat moet je nog voor nieuws zien als je 85 bent?" Hervormd Nederland brengt ook deze week weer veel stukken over kerkelijke za ken en kernwapens. DE BILT (KNMI) Opf twe zal vrijdag een regenzon land passeren. Een dej op de Atlantische oceaa ion, westen van Ierland koml 'ons genmiddag boven Ierla misa Engeland te liggen. Het "itg horende regengebied b >bezi in de ochtend het zuid* een van het land. Na eerst w erwe zal het in de middag o dat het noordoosten gaan rej A Op de nadering van de d den sie neemt morgen de wind tijdelijk toe, in he nenland tot overwegenc tig, aan de kust enigi krachtig. De kern van pressie trekt langzaam Noordzee naar Denenu Op de Atlantische O:van staat een sterke west eten, stroming gericht op Fran 5Vlee In deze stroming meegev S! storingen kunnen gem West-Europa bereiken, mende dagen moet dan aanhouden van het wiss lige weer worden gere De temperaturen blijven de tijd van het jaar te lafecre Vooruitzichten veor Europese landen, geldig zaterdag en zondag: Scandinavië: Af en toe s Zuid-Zweden en Denera veel bewolking en enkel en. Middagtemperatuur 22 graden Britse Eilanden: Wisselt wolkt en af en toe regea dagtemperatuur 15 tot den. Benelux en Duitsland: toe zon, plaatselijk Temperaturen rond 18 erkt 'LA JP1 he Noord-Frankrijk: Wiss j bewolkt en vooral n kele buien. Middaj_ tuur 18 tot 20 graden. finse m V in h Alpengebied: Vooral noorden en oosten bewo jjj elders zonnige perioden dagtemperatuur in de dal tot 22 graden. Nulgrad lii vpau hnvpn mptpr veau boven 2500 meter. mJlK Zuid-Frankrijk: Af en kenvelden, overigens Middagtemperatuur 22 graden. Spanje en Portugal: In gemeen zonnig, hier en ook wolkenvelden. Mi temperatuur 25 tot 30 grs Italië en de Adriatische Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met on Middagtemperatuur 25 I [i^ graden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2