gfeujócSourawt nergiebesparende luizen in Stevenshof NJOR ZONNEVYLLE IS OP DE PONT TUD WEL EEN PLAATSJE VRU HYPOTHEEK RENTE. STAD OMGEVING Uitbreiding hulpverlening Centrum '45 VOORSTEL TOT VERBETERING POSITIE MINIMA ids raadslid wordt burgemeester Ameland ■1,1 nutssnaarbankè DONDERDAG 20 JUNI 1985 tmming met f corporaties De fracties van de gemeen- lebben gisteravond in de raads- iie volkshuisvesting in grote lij instemming betuigd met de imen fusie tussen de LWS en lingbouwcorporaties De Een- De Eensgezindheid en Werk- Siningen. De bewonersraad van deed dat al eerder. Alle frac- m te kennen zeer bezorgd te ir de financiële toekomst van de k 1 woningbouwvereniging. Wet- m D Tesselaar zal hierop tijdens W irte vergadering nader ingaan, ^«e bedoeling dat de gemeente wig voor de zomervakantie zijn de fusie geeft. DIACONALE „ARMBAKKERU" IN LEIDEN GAAT WEER OPEN LEIDEN Het gebouw van de vroegere „armbakkerij", de bakkerij van de hervormde diaconie, in Leiden zal in september weer worden geopend. Het gebouw krijgt een diaconale bestem ming. Er worden namelijk verscheidene groepen en instanties in ondergebracht die een min of meer diaconale doelstelling heb ben. De „armbakkeij" bakte vroeger het brood voor de armen in de-stad Leiden. Het pand was jarenlang aan een bedrijf ver huurd, maar kwam na verloop van tijd weer ter beschikking van de hervormde diaconie. Deze wilde er een bestemming aan geven die aansluit bij de vroegere diaconale functie, namelijk „een onderkomen te bieden aan organisaties die zich inzetten voor het welzijn van de burgers van welke oorsprong dan ook". Daarbij zijn de gedachten uitgegaan naar de vrijwilligerscentra- le, de stichting vluchtelingenwerk en de stichting bureau voor maatschappelijk werk. In het gebouw komt ook vergaderruimte voor de diaconie en een kantoortje voor de diaconaal predikant. De verbouwing van het pand is mede mogelijk geworden door subsidies van het ministerie van WVC en de gemeente Leiden. Saint Tropez uit de ether LEIDEN De ille- gale radiozender Saint Tropez is giste ren door de Leidse politie en de radio- controledienst uit de ether gehaald. De zender werd aange troffen in een wo ning aan de Beetho venlaan. In de wo ning waren twee 27 jarige zussen aanwe zig. Beide kregen een proces verbaal. LEIDEN PSP en PPR hebben het ge meentebestuur een initiatiefvoorstel ge daan om de positie van de minima te ver beteren. De twee kleine linkse partijen vinden dat nog veel mogelijkheden daar toe onbenut zijn gebleven. Het voorstel draagt veel mogelijkheden aan. Belangrijkste uitgangspunt is dat de gemeentelijke sociale dienst alle openin gen, die er in de regels zit, moet benutten om degenen die langdurig van een bij standsuitkering moeten rondkomen, te helpen. Voorlichting is daarbij onontbeer lijk. De GSD zou het zogenaamde drempelbe drag (f 171,05) om in aanmerking te ko men voor bijstandsverlening in de bijzon dere noodzakelijke kosten, aan de aanvra gers voor moeten schieten. Dit bedrag kan later in termijnen worden terugbetaald. Ook zou de gemeente een groter bedrag in het Leids Studie Fonds moeten storten en de criteria voor toewijzing van een subsi die hieruit, moeten versoepelen. Personen met schulden dienen door de gemeente op de hoogte gesteld te worden van de mogelijkheid van een soepele beta lingsregeling. Tevens moeten zij weten dat zij voor steun bij de GSD en de Ge meentelijke Kredietbank terecht kunnen. Een op te richten garantiefonds zou vol gens beide partijen als buffer kunnen die nen voor het verstrekken van leningen. Het fonds zou gefinancierd moeten wor den uit bijdragen van de gemeente, het EBR, de woningbouwcorporaties en parti culiere fondsen. Voorts stellen PPR en PSP dat het Ener giebedrijf Rijnland de maandelijkse voor schotten moet verlagen evenals de kosten voor heraansluiting. Bij een achterstand van minder dan 200 gulden moet nie* meer tot afsluiten overgegaan worden. Ook woningbouwverenigingen dienen zich soepeler tegen 'wanbetalers' op te stellen vooral wanneer een betalingsrege ling in de maak is. Tenslotte vinden PSP en PPR dat de controle van uitkerings fraude zich primair moet richten op ern stige overtredingen. Dus fraude die lang durig en stelselmatig wordt gepleegd en waarvan de opbrengsten hoog zijn. PSP en PPR zijn tegen een actieve opsporing in de privésfeer en daarom moeten con troles in de privésfeer geen prioriteit heb ben, behalve wanneer er sprake is van ernstige fraude. Ook vinden ze dat er niet moet worden ingegaan op anonieme klik brieven. IIDEN Het is de be ding dat in de Ste- ïshof binnenkort It begonnen met de Üaiw van 82 energiebe- «irende koopwoningen, t energieverbruik van woningen is terugge- icht tot meer dan de van het gasver- uik van een vergelijk- re maar niet geïsoleer- woning. De prijs van ;e premie B-woningen at maximaal 142.000 ilden bedragen. 9T rdi •elft De energiebesparing zal op een aantal punten gevon den worden. De huizen worden zo gebouwd dat de meest gebruikte ruimtes op de zon komen te liggen ter wijl bovendien de afmetin gen van de ramen een zo groot mogelijk inval van de zonnestralen mogelijk ma ken zodat het huis gedeelte lijk door de zon op tempe ratuur kan worden gehou den. Een glazen uitbouw (serre), die naar believen kan worden afgesloten met een zonnescherm, dient als vergaarruimte voor de zon newarmte. Door deze bouw wordt, zonder dat daarvoor extra geinvesteerd behoeft te worden, een aanzienlijk besparing bereikt. De volle dige isolatie van de woning (waarin bijvoorbeeld de buitendeuren met halletjes van de woonkamer zijn af gescheiden om warmtever lies tegen te gaan) comple teert de woning. De raads commissie volkshuisvesting stemde gisteravond met het bouwplan in. Dat gold ook voor een bouwplan van elf bunga lows die 150.000 gulden per stuk moeten gaan kosten. Tenslotte is er ruimte ge schapen voor de bouw van 46 experimentele breedte woningen, huizen waarvan de breedte van de voorge vel (acht meter) de langste zijde van de woning is. De koopwoningen worden 7 meter diep en kregen aan de voorkant een uitbouw voor het trappenhuis om een saaie wand van voorge vels te doorbreken. Zij gaan 125.000 gulden per stuk kosten en worden in de premie-A sector gebouwd. E§n tekening van de energiebesparende woningen, die in de Stevenshof zullen worden gebouwd. tich :heE De aandachti- :houwer had hem tagavond tijdens de iteraadsvergade- een weemoedige St het raam van de er in het stad- ;unnen zien staren, het Leidse VVD- Id Michiel Zonne- was het de laatste in het Leidse stad- Het uitzicht op de binnenstad verruilt hnenkort voor een icht over het Ame- duinlandschap. lie is benoemd pp^rgemeester van dit "neiland. Vanavond hij voor een eerste aking op de boot voor de burge- x ook al is het iar een toekomstige iltijd een plaatsje IS vrijgehouden. [^g.zijn eerste bezoek aan Bnd. Op het naastgele- VBOrschelling werd hij na vakanties „helemaal U ld". Hij aarzelde dan ipj/ien moment toen hij uu"ingeseind dat er een re op Ameland was. Ie voor de burgervader |>p het eiland een be- 4 Ike taak weggelegd II de burgemeesters- die in de profiel- I lldie de Amelandse ge- k Ifraad samenstelde, iaal werd genoemd. touw die actief wil het sociale leven", Ie Friese commissaris koningin Hans Wie- boodschap mee en Zonnevylle heeft :n moeite mee. „Het ij ontzettend leuk m'n bij te dragen. Ik leen niet dat je als leestersvrouw op een k geplaatst wordt... jgeen openbaar kunst- vordt. Een gezellige iet je buren moet mo- 'ijven". 'lofelijk I toekomstige woning |het gezin Zonnevylle week te zien toen rslaggever uit Fries- len er een foto van - Bij het op een duin legen, riante onderko- f/an de burgemeester meiand kan net huidi- ïshuis aan één der Me- duinen niet in de j»w staan. De burge van Wassenaar, die zelf toch ook in een niet be scheiden onderkomen woont, zou er jaloers op zijn. De ver huizing van het Leidse raadslid is daarmee zowel letterlijk als figuurlijk een grote sprong voorwaarts en Zonnevylle beschouwt het nog steeds als „iets ongelofe lijks". Ook al is de benoe ming nu helemaal rond, hij is er nog steeds zichtbaar ge spannen onder. Nadat gisterochtend de be noeming officieel afkwam, heeft hij „met veel genoe gen" al zijn oude gemeente stukken de naam keurig weggesneden in één van de gloednieuwe papierbak ken in de Merenwijk depe- noneerd. Het maandag in de raad aangenomen parkeer- plan en de bijna historische binnenstadsnota heeft hij uit nostalgische overwegingen bewaard. „Ik heb daar toch een beetje aan meegewerkt. Of dat altijd goed is ge weest... dat zien we later wel". Water De sollicitatie naar Ameland was niet zijn eerste. Eerder deed het raadslid („Vroeger wou ik op een tram rijden of kapitein worden") een gooi naar het burgemeestersambt van enkele gemeenten in Zeeland en Drente en naar dat van Terschelling. „Ik ben Zeeuw van geboorte, het wa ter heeft me van kinds af aan getrokken", verklaart Zonnevylle zijn enthousias me voor de eilanden. Zonnevylle is altijd al op zoek geweest naar een be stuursfunctie aan de basis. „Het Europees parlement vind ik zo'n bla, bla en de Tweede Kamer staat ook zo ver van de mensen af. Ze houden zich daar bovendien niet met hun eigenlijke werk bezig, dat zie je aan al die af faires. Het provinciaal be stuur vind ik een beetje schimmig...nee, besturen op gemeenteniveau is eigenlijk het aardigst. Het leuke van het lidmaatschap van de ge meenteraad vond ik ook dat ik mensen kon helpen en de weg kon wijzen en niet al leen over plannen behoefde te praten. De gemeenteraad gaat vaak zo snel, voor de burgers is het vaak moeilijk te volgen". Het is met name de bestuurs functie in een kleine ge meenschap die hem in Ame land aantrekt, de specifieke eilandproblemen als het mi lieu, olieboringen, tourisme i van de laatste malen verzameld in hun tuin aan de Merenwijkse etc. beschouwt hij als een uit daging. „Ik vind het leuk om beslissingen te nemen en te laten nemen". Als geestelijke bagage neemt hij op de veerboot naar Ame land ruim negen jaar raads lidmaatschap in Leiden mee. In tegenstelling tot collega Goekoop krijgt burgemeester Zonnevylle wel enkele poli tieke portefeuilles tot zijn be schikking: financiën en ruimtelijke ordening, zeker niet de onbelangrijkste op een eiland waar voor drie dorpen het beschermd dorps gezicht geldt en waar de plaatselijke bevolking 's zo mers met dertigduizend tou- risten wordt uitgebreid. Emotioneel Terugkijkend op zijn Leidse politieke verleden waarin hij ondermeer specialist voor zijn fractie op net gebied van ruimtelijke ordening was en soms felle aanvaringen met toenmalig wethouder Waal had, zegt hij: „In de periode van Waal, toen er zoveel be stemmingsplannen doorheen moesten, liep je voortdurend met je tong op de schoenen. Ik wilde toen ook nog wel eens onzettend emotioneel reageren wanneer het om parkeren ging. Maar de PvdA is de afgelopen jaren genuanceerder over parke ren gaan denken hoewel dat ook voor de VVD geldt". En over de samenwerking tus sen socialisten en liberalen: „Ik heb deze samenwerking altijd al een goede zaak ge vonden al was het alleen maar om de puur confessio nele overheersing te door breken. In mijn partij wordt er ook positiever over ge dacht dan bij de vorige ver kiezingen het geval was. Dat komt met name omdat in de economische sector (de por tefeuille van VVD-wethou- der Jos Fase-GV) heel wat bereikt is". De oorsprong van de kritiek van het CDA op het college ziet Zonnevylle in een gebrek aan coördina tie bij de christendemocraten waardoor zij zich bij tijd en wijlen nogal chaotisch gedra gen. Een deel van de kritiek op de hautaine opstelling van de PvdA vindt hij wel te recht. „Een restantje arro gantie van de macht bij de PvdA". Zonnevylle zegt altijd een bijzondere band met Leiden gehad te hebben en zal er na zijn afvaart ongetwijfeld bij tijd en wijlen zijn gezicht nog eens laten zien. Voorlopig zal men hem in de spaarzame vrije tijd („ik wil er echt wat van gaan maken") op de ra cefiets in de Amelandse dui nen kunnen aantreffen, want dat is naast wandelen en golfen één van zijn gelief de hobby's. Hij is nog maar 34 jaar zijn volgende ver jaardag viert hij volgende maand op Ameland en hij heeft als ionge burgemeester nog een lange carrière voor de boeg. Dezer dagen gaan zijn gedachten niet verder dan Ameland waar hij in ge zelschap van zijn vrouw en zijn twee kinderen Caroline en Frederique in ieder geval zijn eerste ambtstermijn vol wil maken. „Het is een pret tig gevoel dat ze op Ameland blij zijn met mijn komst", be sluit Zonnevylle waar zijn vrouw hoopvol aan toevoegt: „En wie weet, gaan we er ook nooit meer weg". GERT VISSER Werk Prol. Bastiaans wordt voortgezet OEGSTGEEST Staatssecretaris Van der Reijden van WVC is in principe bereid aan het Centrum '45 in Oegst- geest toestemming te geven tot uitbreiding van de hulpver lening. Daarbij wordt gedacht aan klinische en poliklinische hulp. Vanwege de bereikbaarheid zal bovendien elders in het land een tweede centrum - voor poliklinische hulp - worden opgezet. Dit heeft het Centrum '45 bekendgemaakt. Het Centrum '45 werd in 1972 op initiatief van het voorma lig verzet opgericht. Mensen uit het verzet, Joodse oorlogso verlevenden en voormalige kampingezeten (ook die uit Ne- derlands-Indië) kunnen met hun problemen in het Centrum terecht. De hulpverlening is vorm gegeven door de eerste directeur, wijlen dr. Meyering, en professor Bastiaans, werk zaam in de naast het Centrum gelegen Jelgersmakliniek. Aan maximaal 170 mensen wordt hulp verleend, meestal ge durende één dag per week. Negen mensen kunnen vijf da gen aaneengesloten blijven. Gemiddeld is de behandelings- duur twee jaar. Door de klinisch hulp nu uit te breiden wordt de hulpverlening intensiever en aaneengeslotener. Poliklinische hulp betekent één tot enige uren hulp per week en de mogelijkheid nazorg te bieden. Prof. Bastiaans beschikt vanwege zijn pensionering sinds 1 juni niet meer over een gebouw en personeel. Hij zal wel zijn werkzaamheden voortzetten door zijn kennis en erva ring over te dragen aan zijn opvolger. Overigens blijft hij tot uiterlijk 1 januari 1987 aan het Centrum '45 verbonden. Tot die tijd krijgt hij tevens de gelegenheid zijn cliënten te be handelen; ook binnen de nieuwe voorziening zoals nu door Van der Reijden toegezegd. Volgens het Centrum zijn daar over goede afspraken gemaakt. Centrum '45 zal nauw samenwerken met de vakgroep psy chiatrie van de Leidse universiteit. Daarmee wordt naast de hulpverlening ook onderwijs aan de hulpverleners en we tenschappelijk onderzoek ten behoeve van de oorlogsoverle venden veilig gesteld. De beoogde uitbreiding, waarvan de staatssecretaris heeft gevraagd die zo snel mogelijk te reali seren, betekent volgens het Centrum een belangrijke bijdra ge aan de voortzetting van de hulpverlening. ADVERTENTIE Vanaf 7,0% Premie A-hypotheek. 15 Jaar zekerheid DE EIGEN HUIS BANK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15