Ti Amerika herleeft achtmerrie van Iran „Mengele heeft nog nooit berouw gehad Populariteit Gonzalez onaangetast ondanks falend economisch beleid ■Senland E° Noodlottige fouten tijdens voetbalwedstrijd Roussos „goed behandeld' ijzeling onderstreept machteloosheid Libanese regering FRIKAANSE POPMARATHON OP TELEVISIE Oegandese militairen martelen burgers Kroketdief deelt uit Spanje staakt morgen EcidóeSou-iant WOENSDAG 19 JUNI 1985 PAGINA 5 ■■Is» 193.40 68.60 196.00 161.40 321.00 28.70 62.00 50.80 75,10 139,50 68,60 46,30 344.00 198.50 32.70 104.50 pië kan selstroom "verwerken lBI De VN-functionaris ansson, die de hulpverlening slachtoffers van de hongers- H Ethiopië coördineert, heeft inden verzocht verdere voed ingen te staken totdat de n Ethiopië aanwezige voorra- l verdeeld. Er moet een zeke- ns worden bereikt tussen de zendingen en de distributie- eit, aldus Jansson. Door een aan vrachtwagens wordt de itie van het voedsel ernstig lerd. In de Ethiopische ha- I Assab aan de Rode Zee sta- t voedsel zich op. Nieuwe gevechten in Palestijnse kampen BEIROET Tijdens hernieuwde gevechten in en rond de Palestijnse vluchtelingenkampen in Beiroet zijn gisteren zeker 13 doden en vele tientallen gewonden gevallen. De strijd om de kampen laaide gisteren weer op, nadat in Damascus was be kend gemaakt, dat er een akkoord was gesloten tussen Palestijnen en de sji'itische Amal-militie. De leider van Amal, Nabih Berri, had gister middag nog laten weten dat er een einde was gekomen aan de vier we ken oude strijd. Volgens hem had hij zijn militie orders gegeven het vuren definitief te staken. BELGISCHE MINISTER: BRUSSEL Rond de finale voor de Europa Cup 1 die eind mei in het Heizelstadion te Brussel is gespeeld, zijn op het gebied van de organisatie noodlottige fouten gemaakt. Dit heeft minister Ferdinand Nothomb van bin nenlandse zaken gisteren in het parlement ver klaard. De Belgische volksvertegenwoordiging is een debat begonnen over de oorzaken van het dra ma in het stadion, waar voorafgaand aan de voetbalwedstrijd tussen Liverpool en Juventus uit Turijn 38 toeschouwers de dood vonden in dót gedeelte van het stadion waarin supporters van beide clubs door een grove fout bij elkaar waren geplaatst. Generaal Robert Bernaert, het hoofd van de paramilitaire gendarmerie, meldde in zijn ver slag over het drama dat de 1.000 man politie die zich rond het speelveld bevonden, niet goed op gesteld waren, dat de coördinatie te wensen overliet en dat men te laat in actie was geko men. De bevolking van Turijn heeft uiteenlopend ge reageerd op het vredesbezoek van stads- en clubbestuurders uit Liverpool. „Eerst vermoor den ze ons en nu komen ze zeggen dat het hun spijt", mompelde een bezoeker vlak voor de mis, die aartssbisschop David Worlock gisteren hield. Burgemeester Giorgio Cardetti van Tu rijn liet zich negatief uit over de aanhangers van Liverpool, maar zei wel: „Ik was ook diep teleurgesteld in de jubel van de supporters van Juventus na de zege in de finale". Walesa verschijnt voor officier van justitie WARSCHAU De voorzitter van het verbo den Poolse vakverbond Solidariteit, Lech Wa lesa, heeft gisteren een oproep ontvangen om vandaag voor de officier van justitie in Gdansk te verschijnen om te worden gehoord over een aanklacht wegens opruiing en illega le vakbondsactiviteiten. In verband met dezel- de zaak zijn vorige week vrijdag drie vak bondsactivisten tot gevangenisstraffen van 2,5 en 3,5 jaar veroordeeld. Ik neem mijn tande- borstel en warme kleding mee voor het geval dat, zei Walesa. „Het weer is verschrikkelijk en het moet in de gevangenis erg koud zijn. Maar ik kan het geen slechte zaak noemen als ik mij bij mijn collega's mag voegen", aldus Walesa. -LE LINTEN ALS SYMBOOL VAN EENHEID 310.00 23.50 Sn!?» onze correspondent) issoS IINGTON De ge- nhouding van 40 kaanse vliegtuigpas- 255ioo 5 door radicale mos- JtJS ti Beiroet, doet dezer gj-g in de VS de nacht- 54^60 e herleven van de ü.'ro ng in Iran. Het ge- n van destijds had 195,00 gevolgen voor de 103,90 ikaanse politiek. 7o!so 69,00 i78.ooe gevangenen van fana- Khomeiny-aanhangers 58;10 verre Iran werden het eeld van Amerika's ver- prestige in de wereld. I entskandidaat Ronald •lOnClSi stelde in 1980 zijn ri- arter medeverantwoor- 283.00 voor „de schande en de 14740 'erin6 die over Amerika 296.'oo gebracht" als gevolg rog ;t „slappe" beleid van de 152.00 -regering. De regering- 3i.ao n bezwoer dat „de reac- 26 60 I de VS tegen terroristen eioo an snel en doeltreffend }n". Maar nu in Beiroet 385!oo iw tientallen Amerika- 38.oob orden gegijzeld, blijkt in 59.00 tktijk nog weinig veran da} en zijn overal in de VS 43^20 gele linten te zien aan gg aan antennes van au- 26^30 aan ramen, als welkom saao e vr'jëe^aten gijzelaars, 24^50 ten voor hoop voor die- 23.50 die nog worden vastge- gg n en als symbool van de «iso ikaanse nationale eens- ra-» lheid. nM^nerikaanse media leggen ogenloos de spanningen waaronder de families Ie in Beiroet achtergeble- 6^. lassagiers dezer dagen le- ii7-6 tMoor de familie van Ro- 9ioo j?tethem» de jonge mari- jijoo (lie door de kapers werd J2<o oord, is er niet allen het 31.90 De aankomst gis teren op de luchtmachtbasis Andrews in Mary land van het lijk van Robert Ste- them, die vrijdag nacht door de kapers van het TWA-toestel werd doodge schoten, ging ge paard met emo tionele taferelen. Kenneth Ste- them, de broer van Robert, wordt getroost door zijn vrouw. Een tweede zus ter van Robert (rechts) kan eveneens haar tranen niet meer bedwingen. verdriet om het verlies van hun zoon, maar ook de trots en het patriottisme. „Hij is gestor ven voor zijn vaderland", zo zei zijn broer Kenneth tegen een plaatselijk televisiestation. Zijn vader zei: „Ik ben trots op hem". De stoffelijke resten vón de 24-jarige duiker van de Amerikaanse marine zijn gis teren naar de VS overge bracht. Familieleden van hen die nog in gevangenschap verblijven, oefenen grote druk uit op pre sident Reagan. Hij zou Israël moeten dwingen in te gaan op de eis van de kapers, tot vrijla ting van de ruim 700 Libanese sji'iten, die in Israël worden vastgehouden. Sommigen noe men het „volstrekt belache lijk", dat de regering niet met de kapers wil onderhandelen. De drie belangrijkste Ameri kaanse televisiestations concu- reren scherp om de beste beel den over Beiroet of ooggetui genverslagen van vrijgelaten gijzelaars en ervaringen van wachtende familieleden uit te zenden. Maar veel van de vrij gelaten passagiers weigeren voor de televisiecamera's hun verhaal te doen. Velen zijn bang dat het naar buiten bren gen van te veel bijzonderhe den over de kaping de levens van de in Beiroet achtergeble ven gijzelaars in gevaar kan brengen. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET/WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft de vrijlating gistermid dag van drie gijzelaars uit het gekaapte TWA-vliegtuig in Beiroet, onder wie de zanger Demis Roussos, verwelkomd. Maar tegelijkertijd werd ge zegd dat het mondjesmaat vrij laten van groepen gevangenen „onbeschaafd gedrag in zijn ergste vorm" is. Samen met Roussos werden zijn Ameri kaanse vriendin Pamela Smith en een 18-jarige Amerikaan van Griekse komaf vrijglaten. Op een persconferentie ver klaarde de Griekse zanger dat hij goed was behandeld. „De kapers gaven mij een verjaar dagscake, toen ik zaterdag 39 werd". Onduidelijkheid bestaat er nog steeds over aantal en verblijf plaats van de overige gijze laars. Vermoed wordt dat de ruim dertig Amerikanen die in de nacht van zondag op maandag uit het toestel wer den gehaald zijn onderge bracht in de sji'itische wijken rond het vliegveld van Bei roet De leider van de Amal, Berri, verzekerde dat hun toe stand goed is: „ik kijk hun me nu's na ik houd toezicht op wat zij eten, waar zij slapen Niet bekend is of de Amal-mi litie ook de zeven of acht pas sagiers met joodse namen in handen heeft, die zaterdag al uit het vliegtuig werden ge haald. Wel staat vast dat zeker twee van de drie nog gevan gengehouden bemanningsle den zich aan boord van het TWA-toestel bevinden, dat met zachtjes draaiende moto ren op het vliegveld van Bei roet staat. Wat de kapers met het volgetankte toestel van plan zijn, is niet bekend. £OET De Libanese fing staat geheel afzij- in de gijzelingszaak tie ruim dertig passa- van het TWA-vlieg- Gewoonlijk vervul- regeringen een be- rijke rol in dergelijke Isituaties, maar de Li- jse regering, leger en ie hebben het moeten afleggen tegen de diverse milities. Centrale figuur in de gijze lingsaffaire is nu Nabih Berri, die echter niet optreedt als mi nister van justitie, maar als lei der van de sji'itische Amal-mi- litie. De Amal-strijders, die het vliegveld van Beiroet contro leren, verleenden openlijk hun medewerking aan de kapers van het TWA-toestel. Zij ston den toe dat de luchtpiraten meer wapens kregen en dat „verse" kapers aan boord gin gen. De kaping werd vorige week uitgevoerd door twee le den van de sji'itische Hezbol- lah-Partij, een fundamentalis tische organisatie die de vor ming van een islamitische staat in Libanon nastreeft. Diverse westerse landen, in het bijzonder de Verenigde Staten, hebben aanvankelijk geprobeerd in deze crisissitua tie samen te werken met de Libanese regering, maar kwa men al snel tot de ontdekking dat Berri niet de enige minis ter is met een dubbelrol. Op een vraag of de overheid iets gaat doen tegen de toenemen de reeks kapingen, antwoord de premier Karami gisteren eenvoudigweg dat die terreur daden „een reactie zijn op de onrechtvaardigheid tegen dit gebied en zijn volk". Sji'itische guerrillastrijders in Zuid-Libanon hebben hun aanslagen op de daar achterge bleven Israëlische soldaten en op het door Israël gesteunde Zuidlibanese Leger (SLA) op gevoerd, zo is in VN-kringen in Tel Aviv vernomen. De sji 'iten voelen zich kennelijk ge sterkt door de kapingsactie en lijken de Israëliërs onder druk te willen zetten irERSUM De popmarathon >30 bate van hongerend Afrika, Wj (nder de titel Live Aid op za- i*40 ig 13 juli plaatsvindt, wordt de VARA op televisie ge- [gjj ut. De omroep besteedt er al iendtijd aan. Of de twee con- -piln, die op dezelfde dag in Lon- ycilen Philadelphia worden ge- "™ien volledig op het Nederland- verte. herm worden gebracht, is nog niet zeker. Aangezien het om een vijftien uur durend gebeuren gaat dat om een uur 's middags begint en rond vier uur 's nachts eindigt, heeft de omroep zeven uur extra zendtijd nodig en daarover zal de regeringscommissaris voor de om roep moeten beslissen. De twee concerten zijn een staal kaart van wat de popmuziek mo menteel heeft te bieden. De super- groepen zijn onder meer een op nieuw geformeerde Who en Status Quo, Paul McCartney, Mick Jag- ger, Duran Duran, Elton John, Da vid Bowie, Neil Young, Sade, Dire Straits, Stevie Wonder, Paul Young, Queen en Wham. Alle mu sici treden ongeveer twintig minu ten op. Nadat het concert in het Wembley Stadion in Engeland eindigt, beginnen de optredens in het John F. Kennedy Stadion in Amerika. Zeven televisie-satellie ten worden gebruikt om de con certen wereldwijd te verspreiden. De organisatie rekent op een kij kerspubliek van een miljard men sen. Kaarten voor de beide evene menten zijn al uitverkocht, waar bij soms bedragen zijn betaald van rond de 1000 gulden. Winnend lot AMNESTY INTERNATIONAL DEN HAAG Het Oe gandese leger maakt zich schuldig aan wederrechte lijke arrestaties en marte ling van burgers. Veel slachtoffers zijn aan de gevolgen van bijzonder wrede martelingen over leden en een groot aantal mensen is „verdwenen" na door het leger gearres teerd te zijn. Ook de Oegandese politie be handelt gevangenen slecht, maar zij martelt niet stelsel matig. Vrijwel iedereen die door het leger wordt opge pakt, wordt gemarteld. Dit staat in een rapport dat Am nesty International vandaag heeft gepubliceerd. Amnesty baseert haar rapport op de conclusies van twee artsen, die een aantal uit Oeganda gevluchte oud-gevangenen hebben onderzocht en op een groot aantal getuigeverkla- ringen. MÜNCHEN Het West- duitse weekblad Bunte heeft gisteren documen ten gepubliceerd, waaruit blijkt dat de familie Men gele altijd op de hoogte is geweest van de verblijf plaats van de nazi-arts en hem maandelijks finan cieel gesteund heeft met bedragen van 300 tot 500 mark. Tegenover zijn zoon heeft Mengele, die verant woordelijk gehouden wordt voor de dood van 400.000 mensen in het concentratiekamp Ausch witz, verklaard geen en kele spijt te hebben over zijn daden. Bunte publiceerde gisteren de eerste aflevering van een serie met exclusieve foto's en details over het na-oorlogse leven van de nazi-arts, die gebaseerd is op materiaal dat de zoon van Mengele, Rolf Mengele, be schikbaar heeft gesteld. Het weekblad zelf zegt niet zonder scepsis te publiceren. Het ma teriaal wordt nog voorgelegd aan deskundigen en historici. Rolf Mengele krijgt geen ho norarium. De opbrengst van de meer-oplage van Bunte gaat naar een hulporganisatie van overlevenden van Ausch witz of van nabestaanden van slachtoffers. Zoon Rolf zegt zijn vader tweemaal te hebben ontmoet. Eerst op 12-jarige leeftijd in 1956 in Zwitserland, waar Mengele aan hem werd voor gesteld als oom Helmut Gre- gor. De tweede maal in 1977 in Brazilië, toen Rolf wist dat de oom zijn vader was. In hun ge sprekken zou de nazi-arts heb ben gezegd dat hij zich niet wilde aangeven, omdat er voor hem geen rechters waren maar uitsluitend wrekers. Mengele toonde aldus zijn zoon geen berouw, omdat hij zich niet schuldig voelde. Het bijna 40 jaar durende ver stoppertje spelen was volgens Rolf zo gemakkelijk vol te houden, omdat de omstandig heden waaronder Josef Men gele in Zuid-Amerika leefde zo erbarmelijk waren. Nie mand zocht achter het zo scha mele voorkomen de man op wiens hoofd de hoogste prijs ter wereld was gezet. Overigens is ook het tijd schrift Stern begonnen met de publicatie van documenten over Mengele. Hoe het blad aan het naar eigen zeggen au thentieke materiaal is geko men, is niet bekend. LEIDEN Omstanders had den de jongen, die vannacht omstreeks vier uur inbrak in de kantine van een korfbal vereniging aan de Zoeter- woudsesingel, gezien. Ze zagen dat hij een doos met kroketten en limonade meenam. Ook hadden ze de auto en het ken tekennummer gezien. Ze waarschuwden de politie. Een gemakkelijke klus voor de politie; de eigenaar van de auto bleek op de Uiterste gracht te wonen. Daar aange komen roken de agenten de buit reeds. Een heerlijke geur van kroketten in frituurvet kwam de agenten tegemoet. In de woning zaten verschillende mensen zich tegoed te doen aan de buit. De 16-jarige in breker is door de politie aan gehouden en meegenomen voor verhoor. De resterende kroketten zijn door de politie in beslag genomen. Discovery lanceert Arabische satelliet CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery heeft gisteren eer. kunstmaan gelanceerd die verbindingen gaat onderhou den tussen 21 Arabische lan den. De satelliet Arabsat werd uit het vrachtruim van Disco very in de ruimte losgelaten, nadat een gemeld probleem met een van de zonnepanelen loos alarm was gebleken. Ijscokar in brand LEIDEN Het was nogal een vreemd gezicht gistermiddag om kwart voor drie op de Van Vollenhovenkade. Een ijsco kar in de brand. In plaats van heerlijk koel ijs sloegen de vlammen uit het ronde gat van de ijskar. Niet het warme weer, maar de elektrische koe linstallatie heeft het vuur waarschijnlijk doen ontstaan. BARCELONA Het toerismeverkeer naar en in Span je dreigt morgen getroffen te worden door een 24-uurs- staking. De Spaanse autoriteiten voorzien ernstige ver tragingen in het luchtverkeer, de treindiensten en de boottransporten tussen de eilanden en het vaste land. De staking is uitgeroepen door de machtige communis tische vakbond CCOO uit protest tegen de wijze waarop de socialistische regering de pensioensvoorziening sane ren wil en wordt door andere bonden gesteund. IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR J „Kalm blijven, makker", zei Kille Klansky '[lend en hij richtte dreigend een groot vuur- pn op de geschrokken smid. „Als je stout k gaat deze zevenklapper af", vervolgde hij. fer als je braaf bent, gebeurt er niks. Je mag felf kiezen". „Er valt weinig te kiezen, als er revolver in het spel is" gromde smidje Ver- 1 h. „Wat willen jullie? Zijn jullie inbrekers"? tP komt u dóór nu bij"? zei Kille Klansky ver- ind. „Nee nee, inbrekers zijn we niet. Maar we wèl zijn, daar zult u verrast van opkijken, jij je gang maar, Pjotr. Mijnheer Verholen f intussen braaf en rustig uit zijn bed", «ijken zal die snaak zéker", giechelde Pjotr rottr. Hij rukte de zwarte hoed van zijn Jd en liet de lange zwarte jas van zijn schou ders glijden. „Nou, wat zeg je er van"? grijnsde hij. „Als een tweelingbroer, hè"? „Goede helpl Dat ben ik zelf", stamelde de smid. „Het lijkt wel of ik in de spiegel kijk. Of droom ik soms"? „U droomt helemóól niet." lachte Kille Klansky. „Dat zal u trouwens wel gauw duidelijk worden. Dus nu zeer schielijk uit het bedje gesprongen en als de weerlicht in de kleren van Pjotr ge wipt. Hij zal je wel helpen bij het vermommen. Hij gaat nu jouw kleren dragen, en jij krijgt zijn zwarte jas en hoed. Het lijkt me een eerlijke ruil". Er zat voor de smid dus niets anders op dan te gehoorzamen en even later stond hij al naast Kille Klansky, gehuld in de zwarte Jas. Pjotr Nogrottr duwde hem toen de zwarte hoed op het hoofd. SPAANSE PREMIER BRENGT BLIKSEMBEZOEK AAN NEDERLAND (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Spaanse socialistische pre mier Felipe Gonzalez is. vandaag aan het eind van de midag begonnen aan een werkbezoek aan Ne derland, dat nauwelijks 24 uur duurt. Toen al bleek dat de verhoudingen tus sen Spanje en Nederland momenteel uitstekend zijn. Die bilaterale betrek kingen zullen ongetwij feld nog beter worden, sinds Spanje vorige offi cieel toetrad tot de EG. Toch liggen er voor Gonzalez nog wel enige addertjes onder vooral het Nederlandse parlementaire gras. Zo zijn weinigen er over te spreken dat Spanje nog steeds weigert het verdrag tegen de versprei ding van de kernwapens te ondertekenen. Spanje is van mening dat het verdrag discri minerend is voor de kleinere landen. Maar tijdens de onder handelingen met Euratom zeg de Spanje toe dat de EG vrije lijk mag controleren of Spanje kernenergie uitsluitend voor zogenaamde vreedzame doel einden gebruikt. Ook wat betreft de erkenning van de staat Israël loopt Span je nog steeds niet volledig in de Europese pas. Beide landen hebben nog nooit ambassa deurs uitgewisseld. Maar ook aan die situatie komt waar schijnlijk spoedig een eind. De Europese druk op Spanje om Israël te erkennen is groot Diezelfde druk is voor een groot deel verantwoordelijk voor het inmiddels radicaal Gewijzigde standpunt van de paanse socialisten ten opzich te van het NAVO-lidmaat- schap. Gonzalez, aanvankelijk een tegenstander van de NAVO, is er nu van overtuigd dat zijn land lid moet bliiven van de Atlantische verdedi gingsorganisatie. Die houding heeft de banden met het leger aanmerkelijk verbeterd, zodat de Spaanse democratie van de militairen voorlopig geen ge vaar heeft te duchten. Grote wapenaankopen en het voort durend „in ae watten leggen" van de vroeger zo opstandige militairen behoren tot de prijs die de socialist Gonzalez voor die vrede heeft betaald. De on derhandelingen met Groot- Brittannië over Gibraltar en, vooral, de toetreding tot de EG zijn duidelijke sucessen van de Spaanse buitenlandse politiek. Die positieve resultaten wor den echter voor een groot deel bezoedeld door tegenvallende prestaties op binnenlands ter rein. De strijd met de ETA is bijvoorbeel nog lang niet ge slecht Ook op economische terrein werpen de socialisti sche inspanningen tot nu toe geen vruchten af. In plaats van de beloofde 800.000 nieu we arbeidsplaatsen zijn er mo menteel bijna drie miljoen werklozen. De manier waarop Spaanse socialisten de econo mie willen saneren, roept felle protesten op, zelfs bij de eigen socialistische vakbond CGT. Toch kan Gonzalez zijn poli tieke toekomst tamelijk onbe zorgd tegemoet zien. Alle en- 3uétes wijzen er namelijk op, at hij bij de volgende algeme ne verkiezingen over ruim een jaar opnieuw de onbetwiste winnaar wordt. De voornaam ste reden hiervoor is wellicht de enorme persoonlijke char me van de Spaanse premier, die tot nu toe de fouten van vooral zijn economische equipe ruimschoots heeft gecompen seerd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5