eidóc Sou/tcwii Omwonenden betoncentrale blijven in de herrie zitten 3 t m AANTAL WERKLOZE VROUWEN GESTEGEN STAD OMGEVING idse 'kraker' kat munt uit illentekort lussen laten zich niet meer 'schrikken door kernwapens Brandweer spuit IJsseimeeriaan schoon Juridische strijd tussen gemeente en Spoorwegen WOENSDAG 19IUNI1985 PAGINA 11 f di Boekschrift blijkt: ikrijk het armst I De armoede is in Frankrijk, Ierland JÖC-Britannië een algemeen probleem. In België, Duitsland, Italië, Denemarken armoede onder de niet-werkenden en ^^ïgezinnen. Dit concludeert Aldi Hage- k ^^fcaar proefschrift „The perception of po- w ^Haarop zij gisteren aan de Leidse universi- ^Moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd- M ^Biaar proefschrift staan de resultaten van A Vc naar armoede in acht landen binnen de armste land kwam Frankrijk naar vo- wninst arme land is Duitsland. In Neder- 'A Et 16 procent van de huishoudens zich h vrouw Hagenaars vermoedt echter dat stijgend aantal werklozen en één-ouder- len 'hoger is geworden. Celstraf geëist voor inbraken winkels DEN HAAG/LEIDEN Een 18- jarige Leidenaar heeft gisteren voor een serie inbraken in Leidse winkels tien maanden gevange nisstraf, waarvan er drie voor waardelijk, tegen zich horen ei sen. De verdachte had het vooral gemunt op kledingzaken in de binnenstad, vaak in de Haarlem merstraat. Hij stal daar geld en artikelen. Nadat de jongen dit jaar wegens het nijpend cellente kort was vrijgelaten, sloeg hij toch nog twee keer zijn slag. Dat gebeurde in beide gevallen door met een steen winkelruiten te vernielen. Uitbater koffieshop eist schadevergoeding LEIDEN Exploitant H. van Engelen van de koffies hop De Kleine Klup aan de Nieuwe Rijn heeft van de ge meente 50.000 gulden scha devergoeding geëist wegens gederfde inkomsten door de werkzaamheden aan de kel ders Hoogstraat. Geluid- en stofoverlast en het nagenoeg onbereikbaar zijn van zijn koffieshop heeft voor de uit bater tot forse verliezen ge leid, die hij naar eigen zeg gen, niet zelfstandig op kan vangen. PSP akkoord met linkse samenwerking LEIDEN De achterban van de PSP heeft gister avond ingestemd met het voorstel bij de komende verkiezingen voor de ge meenteraad samen te wer ken met PPR en CPN. De drie partijen zijn van plan onder de naam Links Lei den met één lijst uit te ko men. De leden van CPN en PPR moeten hier nog hun toestemming voor ge ven. Stichting voor geweldslachtoffers LEIDEN Om het werk van de Leid se hoogleraar dr. J. Bastiaans voort te kunnen zetten na zijn vertrek, is- in Leiden de Internationale Stichting voor de Slachtoffers van Oorlog en Geweld (ISOG) opgericht. De Stichting wil per sonen helpen tegen wie geweld is ge pleegd. De stichting wil de wetenschappelijk onderzoek naar de gevolgen van oorlog en geweld voor slachtoffers bevorde ren. Tevens wil zij zorgen voor opvang, verzorging en behandeling van deze slachtoffers. In het bestuur van de stichting zitten mr. N.J.C.M. Kappeyne van de Copello, mevrouw H.M.Th. Nauta-Barge, prof. dr. W. Eizenga, H. Barbarij en C. van den Heuvel. Ruiten ingegooid LEIDEN Nadat de 34-jari- ge Leidenaar eerst om half twee vannacht een ruit van een pand aan de Haarlem merstraat ingooide, besloot hij later dat dit toch niet vol doende was en gooide alsnog enkele ruiten in. De politie kon de man aanhouden en heeft hem meegenomen naar het bureau voor verhoor. Over het motief van zijn daad kon de politie vanmor gen geen duidelijkheid ver schaffen. Diefstallen in ziekenhuizen opgelost LEIDEN/HAARLEM De Haar- lemse recherche heeft met de aan-1 houding van drie mannen 91 diefstal len in ziekenhuizen opgelost De mannen, twee Leidenaars van 24 en 28 jaar en een Hazerswoudenaar van 28 jaar, hadden het vooral gemunt op de bezittingen van patiënten en ver- plegend personeel. De diefstallen werden in de periode december 1983 - september 1984 ge pleegd in ziekenhuizen in Haarlem en Leiden. De buit bedroeg 200.000 gulden, aldus een woordvoerder van de Haarlemse recherche. vaarderMreman, leerlinge en ko} Streekschool Lei- ieeft met haar te- oot H. Vellekoop uni engelegd op de twee- js in de Straatma- n-zee-show die af- i uur prei weekeinde in I kaverwijk werd gehou- Borreman was de vrouwelijke straat- afeis. vi die aan dit jaar- artij bn evenement mee- IS™™'" de drie \oor; ino.a.e jaren werd de maker-aan-zee- 0 Sin Noordwijk ge- n. Aan de twee- i wedstrijd deden teams van twee iiakers mee. Hun isten. 2:frt was het maken iantir>e en stuk sierbestra- ent/3" ky me~ bakjes LEIDEN De omwo nenden van de Leidse Betonmortelcentrale aan de Zoeterwoudseweg blijven voorlopig in de herrie zitten. Het ziet er naar uit dat de Raad van State de verscherpte ver gunning die de provincie de centrale heeft opge legd ter voorkoming van stof- en geluidoverlast, gedeeltelijk zal schorsen. In een ambtelijk advies worden, wel andere maatregelen voorgesteld om de overlast tegen te gaan. Bewoners van de Zoeter woudseweg en de flat aan de Corbuloweg protesteren al jaren tegen de aanwezig heid van de centrale op die plaats. Ook het gemeente en provinciaal bestuur stre ven verplaatsing van de centrale na. Daarvoor is het benodigde geld (3 miljoen gulden) echter nog niet be schikbaar. Wel heeft de ge meente zich bereid getoond het vereiste bedrag voor te schieten. Hangende de verplaatsing heeft de provincie bepaald, dat de centrale de stof- en geluidoverlast moet beper ken. De stofoverlast moet worden tegengegaan door het zand en cement nat te houden. Bovendien mag er van de provincie niet ge werkt worden op dagen dat er veel wind staat. Het di rectoraat voor de Milieuhy giëne, onderdeel van het ministerie voor VRO, heeft geadviseerd de laatste bepa ling te schorsen. Hierdoor zou de centrale enkele da gen per jaar niet kunnen werken en dat gaat te ver, luidt het advies. De provincie heeft de cen trale bovendien opgedragen de geluidoverlast, vooral veroorzaakt door draaiende betonmortelwagens, met een derde te verminderen (volgens het hoofd van de gemeentelijke afdeling mi lieu, G. in 't Veld, veroorza ken de wagens momenteel een vreselijk lawaai). In het advies aan de Raad van State staat dat een dergelij ke bepaling, met een moge lijke verplaatsing in het vooruitzicht, te ver gaat. De desbetreffende ambtenaar meent dat de geluidoverlast ook kan worden voorko men wanneer de wagens achter een loods worden opgesteld. Het sc horsings verzoek dat de centrale heeft aange vraagd, wordt volgende week donderdag behandeld. Kort daarop zal de Raad van State zich uitspreken over de inhoud van de ver strekte vergunning. ier „uitgepraat" met recidivist n 9 HAAG Een „telefooncelkra- it Leiden heeft de jaar voor rond de "Iden schade be- De Leidenaars len behalve in igen stad ook een publieke telefoon- in Den Haag, Haar- trecht en Goes. k dat mevrouw de of- fel even wil afreke- at veronderstelde gis- ,e Haagse rechtbank- t mr. J. van Over- de strafzaak tegen irige jongen die met telefooncelkraken aider werd ge- r mr. I. Klopper pre- fie hem hiervoor de r-g van justitie: negen n gevangenisstraf, drie maanden voor lijk. De reparatiekos- I* de PTT begrootte zij jfooncel op 1.100 gul- TOgelijk dat hiervoor irt een extra vorde- jrdt ingediend. plaatsgenoten zullen i aandeel in de serie llater tijdstip voor de I moeten verschijnen, lén knaap is er een prleningsvoorstel in Ik. Zo'n alternatieve Ier voor de 19-jarige lar in elk geval niet Ij, zei de officier. „Ik 7 hem uitgepraat". Zij was met name boos over het feit dat de verdachte geen lesje had geleerd tijdens zijn korte verblijf op het po litiebureau. De Leidenaar, die op 22 maart wegens het tekort aan celruimte op vrije voeten werd gesteld, ver bond hieraan geen conse quenties voor zijn regelmati ge bezoekjes aan openbare telefooncellen. Een week na zijn vrijlating had hij in Utrecht en Haarlem met be hulp van een hamer en een schroevedraaier alweer de muntenbakken uit vier tele fooncellen gesloopt en was hij er met de inhoud van door, die een keer zelfs 550 gulden bedroeg. „Ik had de centen hard no dig. Ik kreeg geen uitkering en ik moest mijn vrouw, die hier illegaal woonde, elke week 50 gulden huishoud geld geven. Ik kon dat niet betalen. Ze zit nu helaas weer in Turkije". De ver dachte vroeg de rechter hem met het oog op zijn toekomst plannen een milde straf op te leggen. „Mijn vader wil dat ik zo snel mogelijk in zijn koffies hop kom werken. Maar als dat niet lukt, ga ik terug naar Turkije om mijn dienst plicht te vervullen". „Dus u wilt daar de oostgrens gaan verdedigen.?", vroeg oud-mi- litair-rechter Van Overbeek, zijn ene wenkbrauw fron send. „Goed, we zullen het in raadkamer bespreken..." Vonnis op 2 juli. PETER VIERING De brandweer moest er gistermiddag rond half vijf aan te pas komen om een gedeelte van de IJsseimeeriaan te ontdoen van een laag modder. Met scheppen en een brandspuit ging men de bagger te lijf en tegen half zes was de IJsseimeeriaan weer schoon. Het zand was verloren door een vrachtwagen en verder verspreid door auto's, zodat uiteindelijk een slipgevaarlijke situatie was ontstaan en de brandweer moest ingrijpen. GEN. BERKHOF PLEIT VOOR DEELNAME AAN STARWARS Volgens brigade- 1 G. Berkhof is het be- Ifschrikkingseffect van pens in de Sovjet-Unie eels verdwenen. Ber- leent dat de Russen er inen dat de Verenigde geen kernwapens in Spetten wanneer zij met tionele wapens een ingsaanval op West-Eu- lecesvol zouden hebben len. Door vergroting !t areaal conventionele j in West-Europa zou Kleaire evenwicht her innen worden, zei Ber- Sisteravond in Leiden, ■gde daar echter aan toe Bt niet gemakkelijk zal Volgens de generaal wordt een herstel belemmerd door zowel politieke als financiële facto ren. Omdat het Westen ook de concurrentie met het Oostblok voor wat betreft de nucleaire wapens ook niet vol zal kun nen houden, dient West Euro pa zich volgens Berkhof on verwijld bij Reagans 'starwars' aan te sluiten. Berkhof zei gis teravond dat de Russen al vijf tien jaar onderzoek doen naar het gebruik van laserstralen voor militaire doeleinden. Daarmee zouden al proeven zijn genomen om raketten in de ruimte te vernietigen. Bin nenkort zouden de Russen hun laserstralen op nucleaire wa pens gaan beproeven. Scheuring Volgens Mient-Jan Faber (se cretaris van het IKV) is 'star wars' niet meer dan een nieu we, geldverslindende stap in de wapenwedloop. „Starwars verbreekt de akkoorden van Genève en zet de sluizen open voor een nieuwe wapenwed loop", aldus Faber. Hij hield Berkhof gisteravond voor dat de aanwezigheid van een ruimteschild tegen nucle aire raketten het machteven- wicht juist verstoord omdat het afbreuk doet aan de „se cond strike" strategie. Op grond van deze strategie zou een rakettenaanval voor ieder van de twee supermogendhe- den zinloos zijn omdat de te genstander met dezelfde kracht terug zou slaan. De aanwezigheid van Amerikaan se ruimtewapens zou deze re- aktie verhinderen wat de on zekerheid bij de Russen zou vergroten. Bovendien, zo zei Faber, zou uitvoering van 'starwars' alleen de veiligheid van de Verenigde Staten ver groten en niet die van West- Europa dat ook met concentio- nele wapens bedreigd wordt. Dit zou op den duur leiden tot een scheuring tussen de NAVO-partners. Faber be pleitte een eenvoudiger ma nier om de veiligheid in de wereld te vergroten: blijven onderhandelen in Genève. Berkhof zei gisteravond veel te verwachten van de econo mische gevolgen van het Stra tegisch Defensie Initiatief zo als 'starwars' officieel heet „Ik ben bang dat een grotere Eu ropese eenheid op technolo gisch gebied alleen onder druk van de veiligheid kan ont staan", zei Berkhof: „Wat er uit het onderzoek komt weet ik niet maar er komt iets uit". Door zich niet bij de Verenig de Staten aan te sluiten zou West-Europa zichzelf te kort doen want „starwars gaat door met of zonder West-Europa". Faber bestreed dat bij het ont wikkelen van wapens econo mische motieven een rol mo gen spelen. OVER SLOOP HUISJES AAN RIJNDIJK LEIDEN De gemeente en de Nederlandse Spoorwegen zijn in een juridische strijd gewikkeld. Twistpunt is de vergoeding die de gemeente van de NS vraagt voor de sloop van een viertal huisjes aan de Rijndijk. Niet zozeer het bedrag van bijna 20.000 gulden dat er mee is gemoeid, als wel het feit dat de gemeente de komende jaren een veelvoud ervan van de NS denkt te kun nen toucheren, speelt hierin een hoofdrol. Voor de verdubbeling van het spoortraject Leiden - Den Haag moeten zes oude huisjes aan de Rijndijk nabij de Vink gesloopt worden. Voor vier ervan heeft de gemeente van de NS een vergoeding geëist wegens het verloren gaan van goede woonruimte. Dit soort vergoedingen belanden in een potje waaruit de gemeente onder meer woning verbetering financiert. De gemeente heeft zelf ook belang bij de sloop van de huisjes, omdat op deze plaats een fietspad tussen het centrum en de Stevenshof is geprojecteerd. Daar met de sloop ook een gemeentelijk belang is gediend, weigeren de NS de vergoeding van 19.000 gulden te betalen. De NS zijn in be roep gegaan bij de provincie die hen in het gelijk heeft gesteld. GS stelden dat naast een gemeentelijk belang ook het algemeen belang van een betere treinverbinding een rol speelde. Voor de verdubbeling van de spoorbaan zullen de komende jaren nog meer huisjes gesloopt moeten worden waarvoor de gemeente ook op een financiële vergoeding had gerekend. Door de uit spraak van GS dreigt een substantieel bedrag aan de gemeente voorbij te gaan. De gemeente heeft de Raad van State daarom gisterochtend gevraagd het besluit van GS te vernietigen. Bij milieuschandalen: Provincie moet ondersteuning aan bewoners betalen LEIDEN Het gemeentebe stuur vindt dat de provincie geld beschikbaar moet stellen voor bewonersondersteuning bij milieuschandalen. De af wikkeling van verontreinigin gen geschiedt onder toezicht van de provincie. Tot voor heen werd dergelijke steun ge financierd uit een provinciaal knelpuntenpotje, maar dat is inmiddels leeg. Daar zijn ondermeer de bewo ners van Groenoord, Leiden- Noord en Noord vest de dupe van geworden. Zij dreigden deskundige ondersteuning bij de afwikkeling van de veront reiniging van de terreinen van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht en het Zout keetterrein te moeten ontbe ren. Inmiddels is besloten dat in afwachting van een provin ciale subsidie hiervoor geld wordt vrijgemaakt van de be groting van de Stichting Wel zijn. Het gemeentebestuur re kent er op het geld later terug te krijgen. Volgens G. in 't Veld, hoofd van de afdeling milieu van de gemeente, wordt het hoog tijd dat de provincie een subsidie regeling treft voor dit soort ondersteuning. Hij verwacht dat het aantal "kleine' milieu schandalen de komende jaren alleen maar toe zal nemen. Deskundige hulp aan omwo nenden is dan hard noodzake lijk, vindt In 't Veld. De afdeling milieu tracht sy stematisch alle terreinen die het komend jaar bebouwd zul len worden, op vervuiling te onderzoeken. Daarnaast wordt ondermeer getracht alle on dergrondse olietanken te loka liseren en de grond op vervui ling te onderzoeken. Dit on derzoek wordt echter bemoei lijkt door een tekort aan man kracht op de afdeling. In 't Veld verwacht niet, dat Lei den de komende maanden nog getroffen zal worden door grootschalige en zeer verontreinigingen. Vacatures blijven toenemen LEIDEN /LISSE Het aantal werkloze vrouwen in de regio's Leiden en Lisse is in de maand mei met 251 fors toegeno men. In totaal zoeken nu 4249 vrouwen een baan. Maar aangezien het aantal werkzoekende mannen met 163 flink te rugliep, kwam er nauwelijks wijziging in de totale hoeveelheid ingeschreven werkzoekenden. De invloed van de schoolverlaters is al enigszins merkbaar. In totaal staan er bij de arbeidsbureaus in Lei den en Lisse 12,138 werkzoekenden ingeschre ven, nog geen honderd meer dan in de maand april. Waar het aantal werkzoekende mannen echter daalde met 163, steeg het aantal vrou wen die een baan zoeken met 251. De inschrijvingen bij het arbeidsbureau lagen in de afgelopen maand op 1500, 400 meer dan in andere maanden. Dit wordt vooral toegeschre ven aan de schoolverlaters. Pas in augustus kan echter een goed beeld worden gegeven van' deze catagorie. Per 1 augustus worden de schoolverlaters geteld. Er waren echter net zo veel in- als uitschrijvin gen. De grootste daling van het aantal werkzoe kenden deed zich voor in de bouwsector. De hoeveelheid vacatures steeg met 71 tot 533. Sinds 1980 hebben de arbeidsbureaus van Lei den en Lisse niet zoveel banen kunnen aanbie den. De hoeveelheid vacatures wordt iedere maand wat groter en collectieve ontslagen zijn er al een tijd niet geweest. Volgens De heer Van der Zwet, directeur van het arbeidsbureau Lisse, zijn er tekenen dat het de goede kant opgaat „Ik heb al twee gevallen meegemaakt aat de, werkgever de werknemer wilde houden. Een werknemer is zelfs naar de rechter gestapt, om dat hij snel bij zijn baas wegwilde". Vacaturebank De vacaturebank kan momenteel ruim 1000 ba nen aanbieden en wordt in Leiden dagelijks door 100 a 150 mensen geraadpleegd. Hierbij zitten ook „jobs" die worden gepresenteerd door bedrijven van buiten de regio. Zo zijn de KLM en Fokker met flinke aantallen banen vertegenwoordigd in de vacaturebank. Er is momenteel veel vraag naar bouwvakkers en kantoor- en verkeerspersoneel (chauffeurs). De vacaturebank, die de zelfwerkzaamheid van de banenzoekers moet bevorderen, vervult een be langrijke functie. Van de 4000 mensen die in de eerste vijf maanden van dit jaar aan een baan werden geholpen, was ruim 35 procent <1400) succesvol via deze banenbank. Vooral voor schoolverlaters kan dit banenre- servoir van nut zijn. Er is ook een instructie videofilm die laat zien hoe men moet sollicite ren. Tevens kunnen zo'n 30 bedrijfsreportages op verzoek worden getoond. Het gaat hier voor namelijk om films over landelijke bedrijven. In- augustus worden de schoolverlaters extra „aan gepakt" met een cursus jeugdige werklozen waarin ook wordt gehamerd op een goede pre sentatie bij het solliciteren. De arbeidsbureaus van Leiden en Lisse over wegen om in samenwerking met de betrokken bedrijven te gaan adverteren met banen uil de vacaturebank. Radio Rijnland zendt momenteel een programma waarin uit de banenbank wordt geput. Een overzicht van de werkloosheid in de ge- meeenten die behoren tot de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse: Mannen Vrouwen april mei april roei Alkemade 178 166 79 86 Katwijk 619 599 245 247 Leiden 4431 4367 2024 2107 Leiderdorp 372 365 188 188 Oegstgeest 219 222 153 154 Rijnsburg 116 112 60 69 Valkenburg 31 25 23 22 Voorschoten 334 341 194 193 Warmond 82 78 36 41 Zoeterwoude 99 96 52 57 Hillegom 321 337 207 263 Lisse 294 287 204 256 Noordwijk 452 409 234 233 Noordwijkerh. 221 219 128 150 Sassenheim 177 165 115 125 Voorhout 92 86 45 47 Overige 3 3 3 4

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11