jók Reagan machteloos in rijn" gijzelingszaak 1.318 Z-Hollanders roepen Alioy'! 9demma van %bih Berri FIFA wil straffen tegen Engelse clubs verzachten latest tegen vasthouden Demis Roussos Syrië: Palestijnen en Amal sluiten bestand Geen erkenning voor nieuwe regering in Namibië 5 P€NLAND fiektacgou/uml DINSDAG 18 JUNI 1985 PAGINA 5 haans verzet s oest vliegtuigen" de^kGTON Afghaanse guerrilla- 'en Jpebben vorige week woensdag 20 jn een kwart van de Afghaanse neraf vernietigd. Dit heeft een iteref's van ^et Amerikaanse ministe- 'erw^'ten^an(^se zaken bekendgemaakt lrechMn van een Amerikaans-Russi- krijjoeting in het kader van de regel- die ^wisseling van standpunten tussen ij denac^ten- ditmaal zal zijn ge ogde kwestie-Afghanistan. De vlieg- 600 fden zijn vernietigd op de lucht en js Shindand in West-Afghanistan, •edinl vliegtuigen van de Afghaanse jeiui^f bevinden zich in Afghanistan ewoijW® moderne Russische gevechts- Mengele In het laborato rium van de re cherche in Sao Paulo werd giste ren deze schrijf machine en een aantal boeken getoond, die naar men aanneemt aan Mengele toe behoorden. In het laboratorium probeert men vingerafdrukken van de nazi-arts te vinden. Lijk „Mengele" mogelijk voor begrafenis verminkt SAO PAULO De Braziliaanse politie vermoedt dat het stoffelijk overschot, dat anderhalve week geleden in Embu bij Sao Paulo werd opgegraven en van de gezoch te Duitse oorlogsmisdadiger Josef Mengele zou zijn, voor de teraardebestelling werd verminkt. Het vermoeden bestaat dat iemand gepro beerd heeft het lijkt te vervormen, aldus het hoofd van de politie in Sao Paulo, Ro meo Tuma. Hij zei dat deskundigen uit de VS, West-Duitsland, Israël en Brazilië die de resten van het opgegraven lijk onder zoeken een abnormale erosie van het ge beente hebben vastgesteld. Van de 208 beenderen die zijn opgegraven waren er enkele gebroken, waaronder de beende ren van het gelaat. Braziliaanse ministers bevoordelen eigen familie BRASILIA Van de 24 ministers, die zitting hebben in de burgerregering van Brazilië, hebben er tien nu al voor ge zorgd dat ook hun familie onder de pannen is. Zij hebben hun vrouwen, zonen, doch ters, neven, nichten, zwagers of schoon zussen tot medewerker benoemd. De minister Pires (Sociale Zekerheid) en Sant'Anna (Volksgezondheid) bekom meren zich blijkbaar het meest om hun familie, zo meldden Braziliaanse kran ten. Pires heeft zijn zoon, zus en twee neven aan een goedbetaalde overheids baan geholpen. Sant'Anna heeft zijn vrouw en drie van zijn kinderen op zijn eigen departement benoemd Discovery lanceert Mexicaanse satelliet CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery heeft gisteravond een verbindingssatelliet voor de Mexicaanse overheid in de ruimte gebracht. De Morales A ligt nu in een vaste baan 35.505 kilometer boven de aar de worden. De Discovery werd gistermiddag gelanceerd en is bezig met een zeven daagse ruimtereis. Tijdens de tocht zullen in tótaal drie ver- bindingssatelieten worden ge lanceerd en diverse natuur kundige onderzoeken worden verricht. „Gorbatsjov voorlopig niet naar New York" MOSKOU Sovjetleider Gorbats jov is wel geïnteresseerd in een to pontmoeting met president Reagan, maar hij is niet van plan in het na jaar de zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties in New York bij te wonen. Dit heeft de Amerikaanse industrieel Armand Hammer gisteren in Mos kou gezegd. Op een persconferentie na een ge sprek van anderhalf uur met Gor batsjov zei de 87-jarige olie-miljo nair, dat hij vóór zijn vertrek naar Moskou van Sovjetambassadeur Do- brynin gehoord heeft dat de Sovjet leider niet naar New York gaat NGTON Ro- jagan, die in 1980 resident werd om- linesny Carter er niet ^-geslaagd de gijze- in Iran te m toien, zit nu zelf met len)vn handen, omdat en^iiet in staat is mi- ank^iddelen te gebrui- hee? een soortgelijke 0vei°P te lossen. van u andjmor3en was voor ,ie ligde Staten wellicht [elijk een aanval te rsunjiet gekaapte vliegtuig i vi^ging de gijzelaars te gaa(. Maar nu de gijze- ingei verdeeld over schuil- orzi$n Beiroet, is de kans op een succesvolle actie verke ken. Los daarvan zou een aan val op de kapers en de groepe ringen die hen steunen de be langen van de pro-Ameri kaanse regeringen in het Mid den-Oosten en de Amerikaan se doeleinden op lange termijn in dit gebied op het spel te zet ten. Dat is ironisch genoeg het di lemma van de regering- Reagan, dezelfde regering die onmiddellijk na de vrijlating van de gijzelaars in Iran be loofde snelle en doeltreffende vergeldingsmaatregelen te treffen tegen ieder, die ooit nog dergelijke acties zou on dernemen. Reagan herhaalde dit dreige ment in 1983 na de aanslag op het Amerikaanse hoofdkwar tier in Beiroet, waarbij meer dan 260 Amerikaanse mari niers om het leven kwamen. De schuldigen zijn nooit ach terhaald en gestraft. De Ame rikaanse regering heeft boven dien nog weinig kunnen of willen doen voor de Ameri kaanse burgers die in Libanon zijn ontvoerd en al weken of maanden gevangen zitten. Af gelopen zondag zei president Reagan dat de kapers van het Amerikaanse toestel de gijze laars „voor hun eigen veilig heid" vrij moesten laten. Maar ook de sji'iten weten, dat de Amerikanen momenteel vrij wel machteloos staan. De afgelopen dagen is op nieuw duidelijk geworden dat de Amerikaanse regering in tern sterk verdeeld is over de vraag of en onder welke om standigheden gepoogd zou moeten worden gijzelaars te redden en/of kapers te straf fen. Minister van buitenlandse za ken Shultz heeft herhaaldelijk verklaard dat de VS klaar moeten zijn om in te grijpen, zelfs zonder waterdicht bewijs tegen de schuldigen en met het risico onschuld igen te do den. Minister van defensie Wein berger, gesteund door de top van zijn departement, heeft juist grote terughoudendheid aanbevolen bij het gebruik van geweld. De ervaringen lij ken Weinberger in het gelijk te stellen. Amerikaanse red dingspogingen, bijvoorbeeld die in Iran in april 1980, zijn tot nu toe mislukt. Het Witte Huis heeft verschei dene malen laten blijken dat het zeer moeilijk te bepalen is welke groep verantwoordelijk is voor ieder afzonderlijk inci dent. Bovendien werken ver geldingsacties vaak averechts uit. Militante groepen, met hun uit Iran overgenomen hang naar publiciteit én mar telaarschap, worden er juist door aangemoedigd tot nieuwe aanslagen. werd vrijgelaten en naar Al giers gevlogen, waar hij zich bij zijn kameraden voegde. Maar Roussos en Smith heb ben het vliegtuig niet mogen het >cha£ Griekse rege- kapers hadden zaterdag toege- »ft bij AMAL-leider stemd in de vrijlating van alle de erri geprotesteerd te- Griekse gijzelaars inclusief gtgevangen houden van Demis Roussos en Pamela -filnfckse zanger Demis Smith in ruil voor een gearres- iar ten zijn Amerikaanse teerde medeplichtige van de ;ing' Pamela Smith. De kapers. De medeplichtige en, i in »1 VS sturen vloot richting Libanon (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft oorlogssche pen en eenheden mariniers naar het oostelijke deel van de Mid dellandse Zee gestuurd in verband met de gijzeling van passa giers en bemanning van het TWA-vliegtuig in Beiroet. In totaal bevinden zich momenteel 23 Amerikaanse marineschepen in de Middellandse Zee. Ook speciale eenheden van het Britse leger ter bestrijding van het terrorisme (SAS) zijn op Cyprus aangeko men om de Amerikanen in noodgevallen bij te kunnen staan. Volgens de Londense Times is de kaping van het TWA-vliegtuig een uitvloeisel van een vorig jaar in Teheran gehouden confe rentie van Libië, Syrië en Iran. De drie landen hebben afgespro ken gecoördineerde acties te voeren. In luchtvaartkringen gaan intussen steeds meer stemmen op om maatregelen te nemen te gen de slechte veiligheidsvoorzieningen op het vliegveld van Athene, waar de kapers aan boord zijn gekomen. IAAQ De Ame- ;e president Reagan gisteren de leider sji'itische Amal- Nabih Berri, ver- •delijk gesteld afloop van de ka- de Boeing van AnEnkele uren daar in id Berri zich open- ^ïter de belangrijk- van de kapers ijlating door Israël ruim 700 sji'itische Ondenen gesteld. jeisn£e Berri te ken- ranctt zijn Amal de ka- 'oemfd overgenomen. aker. nog niet duidelijk of Daanlch inderdaad geheel de kapingsactie heeft i HOf dat hij de gijzelings- .^-4 tactische overwegin- [t overgenomen. Uit de richten direct na de ran het TWA-toestel Irden opgemaakt dat lgelingen van Berri, ixtremistische sji'iten ordelijk waren voor WÜ| de Libanese sji'iten onder druk komen te staan. Berri (46), die rechten studeerde in Beiroet en in Parijs, staat op gespannen voet met de sji'iti sche fundamentalisten in Li banon, die verenigd zijn in de Hezbollah-Partij. Deze extre me sji'iten zijn geïnspireerd door de ideeën van de Iraanse ayatollah Khomeini en streven naar een islamitische staat in Libanon. In tegenstelling tot de. Hezbollah-Partij streeft Na- bih Berri echter naar een her stel van de Libanese eenheid, met een gelijke verdeling van de macht tussen christenen, sji'iten, soennieten en druzen. In kringen van Libanese sji'i tische fundamentalisten wordt Berri gezien als te pro-Ameri kaans. Het is daarom niet uit gesloten dat de extremistische sji'iten Berri met de voor een keus hebben willen stellen: of je steunt onze eisen, of je bent pro-Amerikaans ep als leider van Amal niet meer aanvaard baar. Als gevolg van dit zwart wit denken heeft Berri voor de kapers gekozen en zet daar mee zijn toch al zwaar ge schonden reputatie als een van de gematigde leiders in Liba non nog verder op het spel. RICK KERSJES >JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR De leider van de sji'itische Amal-militie, Nabih Berri, vond gister avond nog even een moment van ontspanning. DAMASCUS De sji'iti- tekend om een einde te sche Amal-militie en Pa- maken aan de bloedige lestijnen hebben gister- strijd rond de Palestijnse avond in Damascus een vluchtelingenkampen in bestandsovereenkomst ge- Beiroet. De overeenkomst, die door Syrische bemid deling tot stand kwam, is ondertekend door de sji'i tische Amal-militie, het radicale Palestijnse Front voor Nationale Redding en de Libanese Democra tische Alliantie. Dit heb ben Syrische functionaris sen vanochtend bekend gemaakt. I-v< strfoe de pijnlijke kwestie Jantina verder an d werd, laten we maar even over aan voin de geheime agent. Zelf gaan we terug opa smidse van J. J. F. Verholen, waar zich man een aantal geheimzinnige tonelen be at te spelen. Kille Klansky en Pjotr No- ladden op de loer gestaan en de smidse ?ns goed in het oog gehouden. „Alle lichten bb he,e uit' p'otr,M slste Klansky- daten is dus in diepe slaap. Nu is het tijd «te trëden...." De twee schurken gleden an baar op de smidse af en Pjotr haalde het stelfe „knekelsleuteltje" te voorschijn, een vjeigereedschap dat in de uitrusting van nopkele spion of geheime agent ontbreken heflUet zo'n knekelsleuteltje kan namelijk Air binnen drie tellen geopend worden „Daar gaat-ie, Klansky," grijnsde Pjotr. „We zijn binnen voor je het weet." En Pjotr Nogrottr had gelijk. Even kraakte het slot, zachtjes week de deur en daar stonden de twee sinistere scha vuiten al binnen. Kille Klansky liet het licht van zijn zaklantaren even door de donkere ruimte spelen en siste: „Kom mee, Pjotr. Hoe eerder we hier klaar zijn, hoe beter. Snel deze trap op. en dan hier deze kamer in. Hou je gereed....daar gaan we!" Hij opende met een snelle beweging de deur van smidje Verholens slaapkamer en draaide het licht aan. „Wordt maar eens wak ker. Verholen," zei hij met een valse lach. „We hebben een alleraardigste verrassing voor je." De smid, die opschrok uit een lichte sluimer, vloog overeind en riep verbolgen: „Zeg! Wat heeft dét te betekenen? Wat moeten jullie hier?" Het akkoord voorziet onder meer in een staakt-het-vuren, de evacuatie van gewonden uit de kampen Sabra, Sjatila en Boersj el-Barasjneh, een grote re rol voor het Libanese leger en ontwapening van de strij dende partijen. Er was van ochtend nog geen reactie van de in Sjatila en Boersj el-Ba rasjneh ingesloten Palestijnen. Zij hebben tot nu toe altijd ge weigerd hun wapens af te ge ven. Bij de „strijd om de kam pen", die de Amal-militie ruim een maand geleden was be gonnen, zijn volgens de offi ciële al ruim 580 Palestijnen gedood en zo'n 2.400 gewond geraakt. In werkelijkheid zou den deze cijfers echter veel hoger liggen. Bezitters vakantiehuis in Spanje krijgen justitie over de vloer (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Duizen den Nederlanders en an dere buitenlandse kopers van huizen aan de Spaanse Costa Brava lopen het gro te risico dat ze binnenkort door de Spaanse justitie worden vervolgd. Ze zijn waarschijnlijk betrokken bij een miljoenenzwendel van belastingontduiking en kapitaalsmokkel. Het schandaal kwam aan het licht door de arrestatie van een Nederlander, die sinds 1974 een groot make laarskantoor en een bouw bedrijf bezit in Ampuria Brava in de Catalaanse provincie Gerona. De man wordt ervan verdacht dat hij de afgelopen tien jaar op volstrekt illegale wijze zijn huizen aan buitenlan ders heeft verkocht. Ver moed wordt dat in de offi ciële verkoopaktes maar een schijntje van de ware koopsom stond vermeld, waardoor veel te weinig belasting is betaald. De Nederlandse en andere buitenlandse kopers lopen nu het risico dat zij wor den vervolgd wegens be lastingontduiking. De boe tes kunnen in sommige ge vallen meer bedragen dan de huidige waarde van het vakantiehuis. Als de boe tes niet worden betaald, dan kunnen de vakantie huizen in opdracht van de Spaanse justitie worden verkocht. De indruk be staat dat de zaak tegen de Nederlander slechts het topje is van de bekende ijs berg. Delegatie Liverpool op vredesbezoek in Turijn TURIJN Tal van politieke, kerkelijke en maatschappelij ke kopstukken uit Liverpool zijn gisteren voor een „vredes missie" in Turijn gearriveerd. De vertegenwoordigers van Liverpool zullen drie dagen in de Noorditaliaanse industrie stad verblijven. De Engelsen willen zich verzoenen met de bevolking van Turijn na het drama in het Brusselse Heizel- stadion. waarbij 38 doden vie len onder wie 31 supporters van Juventus Delegatielid Jdhn Welsh (17), die tijdens het Heizeldrama door miljoe nen mensen werd gezien ter wijl hij slachtoffers probeerde te redden tussen het puin van de omvergevallen muur. ver klaarde dat hij de stad Turijn Liverpools verontschuldigin gen en diepe gevoelens van deelneming zal aanbieden. De delegatie uit Liverpool, die bezig is met een vredesmissie, wordt op het vliegveld van Turijn verwelkomd door Fransesco Mollo (links), een raadslid van die stad. ZURICH De internatio nale voetbalfederatie (FIFA) is van plan de sancties tegen de Engelse voetbalclubs opnieuw te bezien. Naar aanleiding van de ernstige ongere geldheden tijdens Liver- pool-Juventus in het Brusselse Heizelstadion verbood de FIFA allé En gelse verenigingen wed strijden in het buitenland te spelen. In het Heizelstadion kwamen 38 mensen om het leven. Dronken Britse supporters worden algemeen beschouwd als de aanstichters van het bloedbad. „De maatregel is te algemeen. Er is geen tijdsbestek genoemd en evenmin zijn de geografi sche grenzen vastgelegd", al dus FIFA-woordvoerder Tog- noni. Hij vertelde niet op wel ke manier de FIFA het speel verbod wil aanpassen. Dat hangt onder meer af van het besluit van het tuchtcomité van de UEFA. dat donderdag en vrijdag in Zurich bijeen komt. Het Londense dagblad „Daily Mail" berichtte gisteren dat de boycot volgende maand mogelijk helemaal wordt opge heven. Het blad ontleent die informatie aan de ontmoeting van FIFA-voorzitter Joao Ha- velange afgelopen weekeinde in Noord-Ierland met verte genwoordigers van de Engelse voetbalbond (FA). Have Lange zou daar hebben gezegd dat er een goede kans is, dat de we reldwijde schorsing van Britse clubs ongedaan wordt ge maakt. „Nog geen plan voor doorgeven namen vandalen' DEN HAAG Er bestaat op het ministerie van justitie geen enkel concreet plan voor het leveren van gegevens over voetbalvandalen aan de KNVB. Uitlatingen van minister Korthals Altes daarover verleden week zijn op geen enkel beleidsstuk gebaseerd. De minister heeft zijn mening „zo maar" op tafel gelegd in het overleg. Dit heeft een zegsman van minister Korthals Altes desgevraagd laten weten. JDe minister heeft het idee zomaar op tafel gelegd, zonder enige concrete invulling. De zaak zal hier nu intern besproken moeten worden". Op het ministerie heeft men zich gestoord aan talrijke publicaties in de media, alsof het al vast zou staan dat er een zwarte lijst van voetbalvandalen zou ko men. WINDHOEK Temid den van veel militair ver toon heeft de Zuidafri- kaanse president Botha gisteren in Windhoek een omstreden interim-be stuur voor Namibië geïn stalleerd. Het bestuur be staat uit een zestal politie ke partijen, maar de Na- mibische bevrijdingsbe weging Swapo is door Zuid-Afrika opnieuw bui ten spel gezet. Hierdoor wordt een vreedzame op lossing voor Namibië on mogelijk gemaakt. De Westerse Contactgroep, be staande uit de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk. West-Duitsland en Canada, stelde in 1978 voorstellen op voor de onafhankelijkheid van Namibië, die vervolgens is vastgelegd in VN-resolutie 435. Die voorstellen voorzien in te rugtrekking van het Zuidafri- kaanse leger uit Namibië en vrije verkiezingen onder inter nationaal toezicht, gevolgd door onafhankelijkheid. De le den van de Westerse Contact groep hebben de installatie van de interim-regering ver oordeeld als een nieuwe hin derpaal voor het bereiken van een internationaal erkende on afhankelijkheid voor Namibië. (ADVERTENTIE) Zij zonden namelijk hun persoonlijk nummer terug naar Reader's Digest en wonnen een geldprijs in een Readers Digest Prijzenfestijn. Een prijs die kan oplopen tot maar liefst een ton. Toch even aan denken als er een envelop van Reader's Digest in uw bus ligt. Want alleen op ingezonden nummers betaalt Reader's Digest uit. Maar dan ook tot elke prijs. READER'S DIGEST. WIJ BETALEN UIT TOT ELKE PRIJS. Lgl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5