iiinister grijpt in lij ondoelmatige Centrale Recherche- n Informatiedienst •Aantal SS-20 raketten belangrijk toegenomen CeidóeSowmit Vakbondsvoorzitters manen bankwerkgevers tot nieuw gesprek Den Uyl is blij met terugkeer Van Mierlo "g"7T* «ÜNISTER VAN DEN BROEK: toot postgiro Hoger gasverbruik meevaller voor minister Ruding Vier maal 12 jaar geëist voor cocaïnetransporten IENLAND DINSDAG 18IUNI198SPAGINA3 iuurkundigen en Starwars TERDAM Zo'n 200 Jandse natuurkundigen een appèl aan de de Kamer ondertekend de Nederlandse deelne- aan president Reagans ynisjgic Defence Initiative, in ein<jandeling het „Starwar- het £ct" genaamd. Onder de .tekenaars zijn H.B.G. ,iir, J. de Boer, S.A. nuysen en Ph. B. Smith. zal donderdag, voor ien ^vang van het Kamerde- »ft s(ver dit onderwerp, wor tel pangeboden aan Kamer- 3D h?tter Dolman en aan fevoorzitters. De Vries: rem op investeringen in Zuid-Afrika TIEL CDA-fractieleider De Vries wil een investeringsrege ling voor Zuid-Afrika. Bedrijven zouden alleen maar in Zuid-Afri ka mogen investeren als zulks de zwarte bevolking ten goede komt. Houdt een bedrijf zich niet aan deze gedragsregel dan moet er een mogelijkheid zijn een inves teringsverbod op te leggen, aldus De Vries op een partijbijeen komst in Tiel. De CDA-voorman heeft goede hoop dat coalitiepart ner VVD een dergelijke regeling zal accepteren. AMSTERDAM De voorzitters van de drie werknemerscentrales FNV, CNV en MHP, hebben de bankwerkgevers in een brief ge maand onmiddellijk de onder handelingen over een cao te her openen. Kok, Van der Meulen en Laurier he kelen daarbij de halsstarrige houding van de werkgevers en het uitblijven van elke poging de cao-besprekingen af te ronden. „De bankwerkgevers prefereren kennelijk een cao-loos tijd perk en springen daarmee op onaan vaardbare wijze om met de rechten van een kleine honderdduizend werk nemers", stellen de drie vakbonds voorzitters. Inzet van het conflict bij de banken is het bereiken van herbezetting van ar beidsplaatsen die open vallen door werktijdverkorting. De werkgevers willen daar niet over praten. De bon den vinden dat een schending van het akkoord dat twee jaar geleden in de Stichting van de Arbeid werd gesloten. De bondsvoorzitters wijzen er op dat in alle grote bedrijfstakken al cao's ziin afgesloten en uitgerekend in het bank bedrijf, dat het al jaren voor de wind gaat, niet. Zij noemen de houding van de bankwerkgevers „onverantwoorde lijk". De drie voorzitters bespeuren „toenemende ongerustheid onder de werknemers over het uitblijven van het akkoord". Zij noemen het een mis vatting dat zij zonder meer een cao- loze zomer over zich heen zouden la ten komen. DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl is „heel gelukkig" met de ver klaring van Hans van Mierlo dat hij in 1986 D'66-lijsttrekker wil zijn bij de kamerverkiezingen. Den Uyl zei dit gisteren in Berghem. „Ik ben heel gelukkig met de bereidverklaring van Van Mierlo; een goede zaak voor de politiek. Ik heb er alle vertrouwen in dat de kandidatuur van Van Mierlo een waarborg inhoudt dat gebeurtenis sen zoals die na de breuk in het kabinet Van Agt II zich niet zullen herhalen. Er is geen aanleiding te veronderstellen dat D'66 met van Mierlo weer in de richting van compromissen met CDA en VVD zal koersen". Toen de PvdA uit het kabinet Van Agt II stapte, bleef D'66 met het CDA in het derde kabinet Van Agt zitten. CDA-leider De Vries noemde de terugkeer van Van Mierlo „een noodgreep Hij voorspelde dat D'66 met Van Mierlo dicht tegen de PvdA zal aanleu nen, maar constateerde tegelijkertijd dat het sociaal-economisch be leid dat Van Mierlo voorstaat nauw aansluit bij het kabinetsbeleid. De VVD geeft voorlopig geen commentaar op Van Mierlo. et J |ks s) Ij (Van onze Kok|ar'ementa're redactie) n mP HAAG Minister 3ijt [thals Altes (Justitie) eru^t besloten de Centale MiJerche- en Informa- ienst (CRI) ingrijpend te passen. Dit besluit De naar aanleiding van lijk vernietigend rapport n ve de Algemene Reken- weeier over het' functione- "Wan het CRI. en onderzoek van de Re- yamer is naar voren geko- dat de dienst 331 men- blvbudget ruim 28 miljoen optimaal werkt. De opspo- sinstanties blijken de CRI niet voldóende gegevens te verstrekken. Regels daartoe worden onvoldoende nage leefd. Mede als gevolg daarvan is het centrale politieregister onvolledig en geeft een verte kend beeld. De situatie wordt verergerd doordat binnenkomende gege vens bij de CRI vaak verloren gaan. Ook is er geen samen hang tussen de verschillende onderdelen van de dienst. Mo derne informatieverwerkende technieken worden onvol doende toegepast. Volgens de Rekenkamer is de kwaliteit van de door de CRI gegeven informatie niet optimaal. Dit leidt ertoe dat politie-instan- ties besluiten nog minder met de dienst samen te werken dan zij al doen. De Rekenkamer wijst erop dat de dienst formeel niet bestaat. Er is geen instellingsbeschik king en de dienst is ook niet opgenomen in de Politiewet. Er is ook nooit onderzoek ge daan naar de meest wenselijke opzet van het CRI, terwijl er weinig toezicht is op de leiding van de dienst. Minister Korhals Altes heeft nu besloten de hele dienst door te lichten en alle activi teiten afzonderlijk op hun kwaliteit te bezien. De Reken kamer toont zich in zijn rap port echter sceptisch over deze maatregelen. Gevolgen zullen pas op langere termijn te zien zijn. ge!<L Veilig Verkeer Temidden van vele kinderen en haar eigen „kroost" geniet prinses Margriet zichtbaar van de af sluiting van de nationale verkeersveiligheidsdag op de Dam gisteren. Daar trad de internationale zang- en dansgroep „Up with people" op, nadat de Amsterdamse motorpolitie een demonstratie had gegeven. n jp onze parlementaire re- lagu dactie) n iriN HAAG Het aantal in Z20 raketten in het Eu- >ese deel van de Sovjet- je is sinds juni 1984 belangrijk toege- n. nen. Dat heeft minister li den Broek (Buiten- Zaken) geschreven radë in antwoorden op vragen er in het Europese deel van de van de PvdA-Kamerleden s?^eo«Fnie ^inds ^uni1984 De Vries en Ter Beek. |La"tsf Zljn biJge' De PvdA-politici vroegen Van den Broek naar zijn mening Volgens de bewindsman zijn over de uitspraken die de Sov- SS-20 raketten echter zeer mo- jet-Russische topambtenaar R. biel en gemakkelijk verplaats- 3ognanov op 3 juni deed in baar van het Aziatisch deel plaatst van het Aziatisch deel afhankelijk te maken van het naar het Europese deel van de aantal SS-20 raketten dat op 1 De Vries en Ter Beek vroegen de minister ook of het hem be kend was of de Sovjet-Unie tij dens de Geneefse onderhande lingen over ontwapening tus sen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten heeft voorge- Sovjet-Unie. De minister ant woordt hierop dat de Sovjet- Unie zo'n voorstel tijdens de onderhandelingen niet heeft- gedaan. In juni 1984 besloot het kabi- NRC-Handelsblad. Bogdanov naar het Europees deel. De steld af te spreken dat geen net-Lubbers de plaatsing verklaarde in deze krant dat mededeling van topambtenaar SS-20 raketten worden ver- 48 kruisraketten in ons land november van dit jaar in de Sovjet-Unie is opgesteld. Als het aantal raketten op 1 no vember hoger is dan het aan tal op 1 juni 1984 plaatst het kabinet kruisraketten. In de antwoorden aan de PvdA'ers noemt Van den Broek overi gens geen aantallen SS-20 ra ketten. rmatie voor badgasten Igasten in Zandvoort hebben voortaan over informatie op het nd niet meer te klagen. De Zandvoortse politie liet gisteren °pU|rerschillende strandopgangen enorme borden plaatsen waar- n vier talen en internationale symbolen zo'n beetje alles wat en niet is toegestaan wordt aangegeven. Vooral door meer endheid te geven aan de zwembepalingen, hoopt de politie te doen aan het aantal drenkelingen. ;tra subsidie or bibliotheek bezuinigen, zal nu nog maar 20.000 gulden hoeven uit te sparen. Oorzaak van deze voorgestelde NSBURG Bibliotheek begrotingsmutatie is een repa- Kloosterhof" in Rijnsburg ratie die aan het dak moest van de gemeente een ex- worden verricht. Door de subsidie Van 5000 gulden, strenge vorst was het dak ka- raadscommissie welzijnsza- pot gevroren en waren diverse ging gisteravond akkoord grote lekken ontstaan. Het dak dit voorstel van B W. is nu voorzien van een nieuwe bibliotheek, die in de be- polyesterweefsellaag. De kos- ing van dit jaar van de ge- ten van deze reparatie bedroe- nte 25.000 gulden moest gen 5000 gulden. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Beide werkge versorganisaties, VNO en NCW, hebben de vanmiddag gepresenteerde WRR-voorstel- len voor een basisinkomen on middellijk krachtig van de hand gewezen. Volgens de werkgevers leidt dit tot een uitgavenvergroting van 10 miljard in een tijd waarin juist zuinig aan gedaan moet wor den en met veel pijn en moeite in vier jaar tijd net zes miljard is bezuinigd. „Het zal ten koste gaan van economische groei en werkgelegenheid", zeggen VNO en NCW. Het VNO ken- Werkgevers wijzen WRR- voorstellen van de hand derbouwing van de voorstellen vinden de werkgevers een slag in de lucht omdat elke cijfer matige analyse ontbreekt. De christelijke werkgevers verenigd in het NCW maken daarnaast bezwaar tegen het feit dat met de WRR-voorstel- len het inkomen dat met wer ken wordt verdiend een aan vullend karakter krijgt. „Ar beid is niet langer de belang rijkste inkomstenbron". De werkgevers ondersteunen de afschaffing van het minimum- merkt de voorstellen van de loon en zijn verdeeld over de WRR als „een mengeling van voorgestelde koppeling van half radicale en traditionele het sociale minimum aan de ideeën zonder aantrekkelijk ontwikkeling van het natio- perspectief". De financiële on- naai inkomen. Voorlopig geen nieuwe middenscholen ZOETERMEER Er komen met ingang van het nieuwe schooljaar geen niéuwe mid denscholen bij. Meer dan tien scholen die een aanvraag had den ingediend hebben zich te ruggetrokken nu minister Deetman (onderwijs) als norm heeft gesteld dat het een cur sus moet zijn van niet meer dan drie jaar voortgezet basis onderwijs. De scholen wilden het middenschool-experiment met een vierde jaar afsluiten, zodat een mavo of lbo-diploma kan worden behaald. Er zijn in ons land 24 experimentele middenscholen met een vieija- rige cursus. RIEMELS ADVERTENTIE. DALING HYPOTHEEKRENTE De rente van de RPS Hypotheken is gedaald en is nu vanaf: Rente 2 jaar vast: 7,4% (7,77%) Rente 5 jaar vast: 7,8% (8,20%) Rente 7 jaar vast: 8,0% (8,41%) De rentes gelden voor hypotheker1! met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de effectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de RPS Hypotheken? Bel 020-591 8011 ofhaal deci ders op het postkantoor. Vrc rijkspostspaarbank Enig soelaas voor kleine tweeverdieners DEN HAAG Huishoudens waar een klein tweede inko men binnenkomt zullen vol gend jaar enigszins ontzien worden bij de belastingheffing. Het ligt in de bedoeling dat volgend jaar een bepaald per centage van het inkomen van „de kleine tweeverdiener" bij de belastingheffing buiten be schouwing wordt gelaten. Aan het ontzien van de kleine tweeverdieners zal volgend jaar een bedrag van ongeveer 60 miljoen gulden besteed worden. De oplossing van de problemen rond de „kleine tweeverdieners" is gevonden in een overleg tussen de frac ties van CDA en VVD en de meest betrokken bewindslie den. Eerder dit jaar drongen zowel CDA-fractievoorzitter De Vries "als VVD-fractievoor- zitter Nijpels aan op maatrege len ten gunste van de kleine tweede inkomens. Veel men sen die in een huishouden een klein tweede inkomen in brachten, veelal vrouwen, zeg den begin dit jaar hun baan op, omdat ze van mening wa ren dat ze door de tweeverdie nersbelasting veel te weinig van hun inkomen overhiel den. Voorlopig geen nieuwe middenscholen ZOETERMEER Er komen met ingang van het nieuwe schooljaar geen experimentele middenscholen bij. Er zouden tien scholen een experiment toegewezen krijgen, geselec teerd uit ruim veertig aanmel dingen. De betreffende scho len hebben zich echter terug getrokken nu minister Deet man (onderwijs) als voorwaar- deheeft gesteld dat het een cursus moet zijn van niet meer dan drie jaar voortgezet basis onderwijs. DEN HAAG De meevaller voor de rijksbegroting van 1,3 miljard gulden is vooral een gevolg van de snellere aflossing van woningwetleningen (625 miljoen gulden), hogere afdrachten door de PTT (321 miljoen) en hogere aardgasopbrengsten door meer binnenlandse afzet (450 miljoen). Ten opzichte van de raming van april zijn de uitgaven niet hoger geworden, zo schrijft minister Ruding in de Voorjaarsnota. Het financieringstekort van de totale overheid (rijk en lagere overheden) komt daarmee voor 1985, zoals reeds gemeld, op 8 procent van het nationaal inkomen. In april werd nog gerekend met een overheidstekort van 8,4 procent. De collectieve druk van belastingen en premies zal dit jaar vol gens de Voorjaarsnota uitkomen op 52,9 procent van het natio naal inkomen. In de Miljoenencta 1985 van september vorig jaar werd uitgegaan van een collectieve lastendruk van 52,6 procent. In 1984 lag dat percentage nog op 53,9. Sinds april zijn er bij de uitgaven van het rijk voor 469 miljoen aan tegenvallers en voor 781 miljoen gulden aan meevallers te constateren. De tegenvallers zijn 300 miljoen gulden hogere schades bij de exportkredietverzekering (Argentinië, Nigeria, Polen), 188 miljoen niet verwezenlijkte ombuigingen op de ar beidsvoorwaarden in de collectieve sector, 181 mihoen voor af ronding van de herstructurering van de Nederlandse staalindu strie en 100 miljoen hogere investeringen door de PTT als ge volg van vertraging in het investeringsprogramma voor 1984. De meevallers zitten in lagere werkloosheidsuitgaven (491 mil joen gulden) en minder kasuitgaven bij het ministerie van eco nomische zaken (290 miljoen). De uitgaven voor het Gemeentefonds, waaruit gemeenten hun geld van het rijk krijgen krijgen, komen dit jaar 163 miljoen gul den hoger te liggen dan in april werd geraamd en die voor het Provinciefonds 30 miljoen gulden. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie mr. J. de Bruin heeft gisteren straffen van 12 jaar ge ëist tegen twee vrouwen en twee mannen die betrok ken zouden zijn geweest bij de organisatie van cocaïne transporten van Zuid-Amerika naar Nederland. Volgens de officier werd via deze lijnen in vier jaar tijd zeker 80 kilo cocaïne vanuit Zuid-Amerika ons land binnengebracht. De vier verdachten ontkenden nadrukkelijk zelf transporten te hebben georganiseerd of daarbij betrokken te zijn geweest De behandeling van de zaak tegen het viertal vormt het begin van de behandeling van een zaak tegen negen koeriers, die voor dezelfde organisatie zou hebben gewerkt. De zaak kwam aan het rollen toen op 5 oktober vorig jaar op het vliegveld van Frank fort de Nederlander D. v.d. K. tegen de lamp liep met vier kilo cocaïne, bestemd voor Nederland. Het transport was volgens zijn zeggen mede voorbereid door de zusjes Hilda Maria (32) en Luz Miriam (29) L.O. De zusjes komen uit Colombia, maar beiden wonen al geruime tijd in Amsterdam en hebben de Nederlandse nationaliteit. De zusjes stonden giste ren in Amsterdam terecht, samen met de 28-jarige Argentijn Luigi C.A. en de 49-jarige Mario I.P. uit Uruquay. Het was grotendeels op basis van de verklaring van Van der K. dat officier De Bruin tot de conclusie kwam dat een straf van 12 jaar voor het viertal op zijn plaats was. Van der K. is inmiddels in West-Duitsland veroordeeld tot AXA jaar gevangenisstraf. Zijn verklaring was bovendien voor de Nederlandse politie aan leiding om een omvangrijk onderzoek te beginnen, wat in febru ari leidde tot de aanhouding van het viertal, en tot de aanhou ding van de negen koeriers en een vijfde man. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Minister Howe wil nauwer EG- samenwerking DEN HAAG De Engelse minister van buitenlandse za ken, sir Geoffrey Howe, meent dat „concrete maatregelen" moeten worden genomen om de samenwerking tussen de landen van de Europese Ge meenschappen op het gebied van de buitenlandse politiek te versterken. Hij verklaarde gis teren op een bijeenkomst van het Clingendael Instituut en het Genootschap voor Interna tionale Zaken dat de gemeen schappelijke wens der EG-lan- den om elkaar te raadplegen en samen te werken moet worden „geformaliseerd, door verbetering van de machinerie Sir Geoffrey Howe gisteren tijdens zijn toespraak van de politieke samenwer- I9 de Europese topconferentie king en door haar omvang te die eind deze maand in Milaan vergroten. Wij hebben zeer wordt gehouden zal deze duidelijke ideeën hoe dit zou kwestie „in detail" worden oe- moeten gebeuren". sproken, aldus Sir Geoffrey. Gebroeders Hoogenboom eisen schadevergoeding AMSTERDAM De gebroeders B. en R. Hoogenboom, eigenaren en directeuren van de voormalige Hoogenboom's Bewaking BV in Amsterdam, worden niet vervolgd wegens vals heid in geschrifte. Het gerechtshof in Amster dam, waar de twee in beroep zijn. gegaan tegen hun vervolging door de justitie in Amsterdam, heeft hen buiten vervolging gesteld. De broers overwegen nu een procedure tot schadevergoe ding in te stellen. Er wordt uitgezocht van wel ke instantie de schadevergoeding wordt geëist „Wii zijn immers door deze affaire ons hele be drijf kwijtgeraakt en de schade loopt in de mil joenen". De broers werden in februari 1984 aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en het leiding geven daaraan. Het hof heeft nu bepaald dat er voor die verden king geen bewijs valt te leveren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3