ï^idócSou/ta/rit Parkeren wordt duurder STAD OMGEVING %ide Wagenmakerij van Groot wordt museum RENTE 5%% Gunstige perspectieven voor stadsverwarming mertal ïenstad jnomen RAAD AKKOORD MET PARKEERPLAN Gedenksteen inister wil hoger linbouwonderwijs de Randstad nutssnaarbanks DINSDAG 18 JUNI 1985 PAGINA 11 S" Het CDA heeft bij monde van zijn fractievoorzitter J. I*:j:?vkp gevraagd meer middelen beschikbaar te stellen voor ^•Xvjeijning van de fracties die in de oppositie zitten. Mo- deze fracties elk over één fractiemedewer- üïDA vindt dat de collegepartijen onevenredig gesteund oor het ambtenarenapparaat dat hen ter beschikking Jenkamp heeft bovendien gevraagd om een periodiek eg tussen de fractievoorzitters en de burgemeester zo- ositie te weten komt wanneer zij welke voorstellen van e kan verwachten. De CDA-fractievoorzitter wil ook tran de oppositie, indien daar behoefte aan bestaat, meer ren van ambtenaren en over meer stukken kunnen be- Walenkamp heeft tenslotte gevraagd de rondvraag op van de gemeenteraad weer in te voeren. heeft in de raadscommissie bestuurlijke aangelegenhe- jscussie plaats over het functioneren van de gemeente zak in zullen de vragen van het CDA behandeld worden. aagt meer ondersteuning oppositie SP-RAADSLID: Korting vakantiebonnen op uitkering afschaffen LEIDEN Het SP-raadslid C. Ver- geer heeft wethouder F. Kuijers (wel zijn) gevraagd de verrekening van va kantiebonnen op de WW V-uitkering van bouwvakkers, af te schaffen. Vol gens Vergeer is dit mogelijk geworden door een recente gerechtelijke uit spraak „waarvan de sociale dienst nog niet op de hoogte is". Werknemers in de bouw krijgen in plaats van vakantiegeld zogenaamde vakantiebonnen voor het aantal dagen dat zij hebben gewerkt. De bonnen staan garant voor een bepaald geldbe drag dat de werknemer bij inlevering op kan strijken. De praktijk is dat wanneer bouwvak kers in de WWV terecht komen, de waarde van de bonnen die zij bezitten in mindering wordt gebracht op de uitkering. Volgens Vergeer scheelt dat de bouwvakker die in het zicht van de zomervakantie werkloos wordt ruim 1200 gulden. In tegenstelling tot een besluit van de staatssecretaris hebben diverse beroep sorganen inmiddels bepaald dat het systeem van de vakantiebonnen als een soort spaarsysteem moet worden beschouwd en dus ten onrechte op de uitkering worden ingehouden. Aktie van de SP heeft er inmiddels toe ge leid dat de gemeente Groningen heeft besloten vanaf 1 april van dit jaar geen korting meer toe te passen. Aanrander aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een 18-jarige Leidenaar aangehouden die heeft bekend verschillende vrouwen te hebben las tiggevallen en onzedelijk te hebben betast. De jon gen werd door een vrouw herkend, die hij eerder had aangerand. De vrouw reed met haar man in de auto op de Zijlsingel. De man van de vrouw hield de jongen aan, waarna de politie werd gewaarschuwd die de jongen meenam naar het bureau. Speler „Ra" verwond door agressieve man LEIDEN De Leidse politie heeft een 19-jarige Leidenaar aangehouden, die gisteravond omstreeks half twaalf, één van de toneelspelers van „Ra" ver wondde met een kapot bier glas. De Leidenaar duwde het bierglas in het gezicht van de 34-jarige toneelspeler uit Den Haag. De man liep snijwonden in het gezicht en oor op. Direct na behandeling in het Acade misch ziekenhuis nam de man weer deel aan de nachtelijke opvoering „Ra". Na „Ra" ging de man weer terug naar het AZL. Zomerhuisje vernield KATWIJK Drie mannen van 23, 22, en 21 jaar uit Kat wijk hebben vannacht een zo merhuisje aan de Christiaan de Wetstraat volledig vernield, al het meubilair kapotgeslagen »en een kanarie en papegaai van de bewoner de nek omge draaid. Het motief voor de vernielingen was dat de bewo ner van het huisje hen nog vijftig gulden schuldig was. De bewoner zelf, die op het mo ment van de vernielingen wel aanwezig was, kwam met de schrik vrij. De politie kon de zich fel verzettende vandalen met moeite inrekenen. Chinese boeken voor Leidse universiteit LEIDEN De Chinese premier Zhao Ziyang, die een vierdaags be zoek aan ons land brengt, heeft de Leidse Universiteit gisteren Chinese boeken ter waarde van 15.000 gulden aangeboden. Ook stelde hij beurzen beschikbaar voor tien studenten in de Chinese taal- en let terkunde. jHet inwonertal |idse Binnenstad (het Ite binnen de sin- ia jaren te zijn ge- '9* laatste zes jaar weer pn. De groei is te uur an de stadsvernieu- ag (iet collegebeleid dat bewoning van de li te herstellen. 7/e- inwoners van de d bedroeg in 1966 i 19.000. Vanaf dat laaide het inwonertal 5 een dieptepunt van n 14.000 inwoners OU- !ikt- toen inmiddels door nte de stadsvernieu- kracht ter hand was breidde het aantal zich weer langzaam 3 te iet eind van het vorig tiden er weer bijna icht ^nsen in de binnen in, iantal woningen in de ld is vanaf 1977 gelei- jstegen. Onder meer j» van de politiek om gaten te bebouwen totale woningbestand singels met 29 pro- it circa 5500. Dat zijn jOO meer dan tien jaar Uit de cijfers blijkt ilatief in de binnen gebouwd is dan over Leiden gezien. De irraad nam binnen S met 28 procent toe, peiden slechts met 19 wil het aantal binnen het peil van '66 te- >;Xj:-ren. In de tweede ■vXv de jaren tachtig zul- •X'&'Pg ruim 1000 wonin- •vjx'pouwd worden waar- jxjxjjinwoneraantal op het hersteld zal zijn. LEIDEN Het uurta rief voor het parkeren bij meters in de directe om geving van de binnen stad wordt waarschijnlijk met 25 procent verhoogd. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) heeft de ge meenteraad gisteravond toegezegd de mogelijkhe den tot verhoging te on derzoeken. Het tarief zou van ƒ1,50 naar ƒ2,- gul den verhoogd moeten worden. Meters, die ver der van het centrum af liggen, behouden het oude tarief. Hoewel de stemmingen zijn uitgesteld tot de raadsverga dering van 1 juli, heeft de ge meenteraad gisteravond in grote lijnen ingestemd met het parkeerplan. Dit houdt onder meer in dat bewoners en bedrijven in de binnen- stadswijken voor 180 gulden een kaart voor vrij parkeren in nog aan te wijzen zones kunnen aanschaffen en de controle op foutparkeren drastisch wordt uitgebreid. Deze maatregelen zullen voorlopig nog slechts betrek king hebben op de Pieters- wijk en Pancras-West. Gratis parkeren in deze wijken moet hierdoor nagenoeg on mogelijk worden. De andere wijken volgen in de komende jaren. Wethouder J. Peters ...lastenverzwaring Bovendien wordt het moge lijk een maandabonnement (/"60,-) voor de parkeerauto maten bij molen de Valk en het Ir. Driessenplein aan te schaffen waar 'lang' gepar keerd kan worden. Tenslotte is een dagkaart (f9,-) be schikbaar waarin in het hele gebied gedurende één dag gratis geparkeerd kan wor den. De laatste mogelijkheid houdt het gevaar in dat veel kortparkeerplaatsen bezet gaan worden door houders C. Vergeer ...luxe... van een dagkaart. Wanneer kort met de regeling ak- hier aanleiding toe bestaat, koord. CDA, CPN en SP wil Peters nadere maatrege- maakten gisteren vooral be ien nemen, zoals bijvoorbeeld zwaar tegen de kosten die het met kracht bevorderen binnenstadsbewoners moeten van de bouw van een par- maken om hun auto kwijt te keergarage op het Ir. Dries- raken. „De auto wordt op senplein. Voor een parkeer- deze manier een luxe", aldus garage aan de westzijde van SP-raadslid C. Vergeer, de binnenstad, zoals door de VVD gesuggereerd, voelt Pe- Het CDA pleit ervoor de 180 ters voorlopig niet veel. gulden te verlagen tot 100 gulden terwijl CPN en SP dit Luxe onderdeel van de regeling helemaal af willen schaffen. VVD en PvdA gaan onver- Het drietal rekent de par- keergelden toe aan de woon lasten en willen deze niet (extreem) verhogen. Het CDA heeft voorgesteld bij verlaging van het bewoner starief de aldus gemiste in komsten te halen uit verho ging van het tarief van de parkeermeters of verhoging van het tarief voor bedrijven. Dit laatste is volgens Peters juridisch niet mogelijk omdat er dan een rechtsongelijkheid zou bestaan tussen bedrijven en bewoners. De voorstellen van CDA, CPN en SP zullen overigens door de raad worden afgewe zen. Een meerderheid is na melijk van mening dat het schaarse parkeergoed niet anders dan tegen betaling verdeeld kan worden en dat mensen die het niet op kun nen brengen maar met de de fiets of het openbaar vervoer moeten gaan reizen. Peters erkende overigens wel dat de bewonersregeling „een ver zwaring van de lasten voor een hele hoop mensen bete kent". Op verzoek van PSP en PPR zegde Peters gisteravond toe parkeerplaatsen die de door gang van het langzaam ver keer belemmeren, op te zul len heffen danwel aan te pas sen. Bovendien wil de wet houder illegale plaatsen die zich daarvoor lenen, legalise ren. Peters was niet bereid te overwegen het totale aantal parkeerplaatsen in de toe komst te verlagen, zoals bei de partijen vroegen. EENTE KOOPT KARAKTERISTIEK BEDRIJFJE De rijtuig- en pakerij van wijlen Icht bewaard blij- et oude pand met ti complete inventa- Üoor de gemeente t en zal worden ge- W^een klein museum en de eerste en verdieping te ver- tot een aantal ap- enten. s al begonnen met De heer De Groot overleed in maart van dit jaar. Hij is 84 JacobJ Nicolaas- de Jaar oud geworden. De in Lei- nan Hp OuHp Var- den zeer bekende wagenma- ,aan ae uuae var ker Uet zjjn bezittingen na v* l V°0ru,^ aan de Evangelisch-Lutherse -l* i - Gemeente te Leiden en van dit kerkgenootschap heeft de gemeente het pand aan de Oude Varkenmarkt en de in ventaris voor ongeveer 100.000 - gulden gekocht. Het geld voor eerd. Men is van ^e aankoop is gehaald uit het van de werk- Fonds Bovenwijkse voorzie ningen (in het bijzonder cul tuur-historische voorzienin gen). De bouw van apparte menten wordt overwogen om dat door deze woningen de ex- Vorige ploitatie van het museum een voudiger wordt. Oftewel, de kosten worden gedrukt. naar het voorma- jp^jgermuseum, zodat %uw aan een in- kan worden on- De rijtuig- en wagenmakerij is al sinds 1913 aan de Oude Var kenmarkt gevestigd. Het be drijf was eigendom van de va der van J.J.N. de Groot, die voorheen een wagenmakerij aan de Oude Singel dreef en in 1898 vanuit Den Haag naar Leiden kwam. Toen zijn vader in 1922 op 57-jarige leeftijd overleed, namen De Groot en zijn broer het bedrijf over. Na 1951 was J.J.N. de Groot al leen actief aan de Oude Var kenmarkt. Hij hield dat tot in 1984 vol en was met grote voorsprong de laatste Leidse wagenmaker. Sinds 1930, toen de komst van de automobiel de wagens verdrong, verhuur de De Groot handkarren. In 1981 verscheen een fraai foto boek over De Groot en zijn be drijf. Het is getiteld „De Leid se wagenmaker", werd samen gesteld door J.F. Heijbroek en C.R. Monnich en verscheen bij uitgeverij Terra Zutphen. Het bijzondere van het bedrijf je is, dat de inventaris de laat ste 50 jaar totaal niet is veran derd. Alle gereedschappen en machines die werden gebruikt bij het maken en herstellen van rijtuigen en wagens is nog aanwezig. Zo staat er een schaafmachine (vlakbank) uit 1923, een lintzaag uit 1917, een antieke houtdraaibank en een boormachine die vlak voor de dood van vader De Groot werd gekocht. Het aantal handgereedschappen is bijzon der groot. Ook het pand met de karakte ristieke klapdeuren met af neembare luiken heeft nauwe lijks veranderingen ondergaan sinds vader De Groot het in 1917 liet verbouwen. In het ge bouw aan de Varkenmarkt 13 was, voordat De Groot sr. het inventaris van de wagenmakerij kocht, een melkzaak geves tigd. En ook aan het woonge deelte, boven het bedrijf, is sinds 1913 weinig veranderd. Achter het pand staat een houtloods. Wanneer met het restaureren van de oude wa genmakerij wordt begonnen, is nog niet bekend. Nadat minister K. Rietkerk al eerder de eerste paal had ge slagen, was het gisteren de beurt aan regionale en plaatselij ke prominenten om hun steentje bij te dragen aan het nieuwe politiebureau aan de Langegracht. Burgemeester C. Goe- koop, commissaris H. van Voorden en de hoofdofficier van justitie Van Randwijk, metselden ééndrachtig een gedenk steen naast de toekomstige voordeur die begin volgend jaar officieel geopend gaat worden. Midzomernach tfeest Het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat 66 houdt vrijdagnacht 21 juni een midzomernachtfeest. Op getreden wordt door de groep Funky Stuff. Het feest begint om negen uur en duurt tot drie uur. De toegang is gratis. Zaterdag 22 juni houdt het LVC een swingavond. De Leidse bluesrockformatie MMWOPS (Making Money While Other People Sleep) treedt op om elf uur. De toe gangsprijs is een rijksdaalder. Handvaardigheid De Stichting Kadercursussen Leiden (SKL) houdt op vrij dag 21 en zaterdag 22 juni haar jaarlijkse expositiedagen van de tweejarige parttime opleiding creatieve hand vaardigheid in het K O-ge bouw aan de Oude Vest 45. Op vrijdagavond kan men er van zeven tot negen uur te recht en op zaterdag van tien tot twee uur. Er zijn docen ten van de SKL aanwezig. Uitvoering De streekmuziekschool Lei den en omstreken geeft vrij dag 21 juni een uitvoering in de Marekerk. Op het pro gramma staan werken van onder anderen J.H. Schein, G.Ph. Telemann en Heinrich Schütz. Het Renaissance lui- tensemble onder leiding van Cisca Merten. enkele barok- ensembles, het renaissance koor onder leiding van Piet Kunst, het blokfluitensemble A. onder leiding van Henny Briër en het gitaartrio onder leiding van Sjef van der Poll brengen een afwisselend pro gramma. De toegang is gratis. De uitvoering begint om kwart over acht Heavy metal Scholierencentrum ,,'t Bree- huys" houdt zaterdagavond weer een heavy metal night. Er treden twee bands op na melijk Armada, die snelle he avy metal brengt en Black Night, die oude hard rock speelt. De optredens begin nen om negen uur. De toe gangsprijs is twee gulden vijftig en een gulden vijftig voor leden van het Breehuys. Rommelmarkt Het Sint Elisabeth Gasthuis hof houdt zaterdag 22 juni weer een rommelmarkt in het pand aan de Caecilia- straat 16. Te koop aangebo den worden ook kleding, bloemen en planten. De op brengst is voor de aanschaf van een groot videoscherm. De markt duurt van elf tot vier uur. Personen die iets voor de markt hebben, wor den verzocht dit voor 20 juni af te leveren bij de receptie. Dit geldt ook voor oude kranten en tijdschriften. HAAG Minister Braks (Landbouw) wil proberen ïhool voor hoger tuinbouwonderwijs in het westen te n. Mogelijkerwijs zal daartoe een school voor hoger Sch onderwijs in de Randstad komen. De minister dit gisteren in de Kamer gezegd. AAGft moment is er aan afdeling sierteelt aan de hogere school in Boskoop. Deze afdeling moet echter jenerfiamenwerken met een soortgelijke school in Velp. De nd. Te tuinbouwschool in Utrecht heeft de wens te kennen en naar Wageningen te verhuizen. Men wil geen sa- rerking aangaan met een school in Dordrecht. zei.het de moeite waard te vinden een school voor tuinbouwonderwijs in het westen te krijgen gezien de Duwcentra in de Randstad. Hij keerde zich tegen de ,4-50{mg van de school uit Utrecht in Wageningen, omdat TVdoor te veel in de buurt komt van een soortgelijke ®ht_ 1 in Den Bosch. Loodgehalte in tuinen Van Leeuwenpark valt mee LEIDERDORP Er zit niet extreem veel lood in de grond van de tuinen aan het Van Leeuwenpark, de Kastanje laan en de Eikenlaan in Lei derdorp. Dat blijkt uit het on derzoek van de grondmonsters die in de tuinen genomen zijn. Het onderzoek heeft aange toond dat de concentratie lood zo laag is dat de tuinen zonder beperking kunnen worden ge bruikt. Het vervangen van de grond is dan ook niet nodig, met uitzondering van de tuin van de woning Van Leeuwen park 17, waar de grond ver ontreinigd is met tetrachloor- ethyleen. Deze tuin zal in sep tember worden aangepakt. De verspreiding van de ver ontreiniging via het grondwa ter lijkt ook mee te vallen. In middels is een onderzoek ge start naar een saneringsmetho de voor het grondwater. - Saldo dagelijks opvraagbaar -Tot f3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK DELFT Na allerlei teleur stellende ervaringen met stadsverwarmingsprojecten zijn de perspectieven van deze vorm van huisverwarming zo wel voor de exploitant als de consument gunstig te noemen. Een rendabele exploitatie is zeer goed mogelijk. Dit blijkt uit een onderzoek van de Technische Hogeschool in Delft. Ir. J. Kuipers van de afdeling der Civiele Techniek van de Technische Hogeschool in Delft komt tot de conclusie dat op grond van de negatieve er varingen in het verleden geen reden is om in de toekomst van stadsverwarmingsprojec ten af te zien. Voor een renda bele exploitatie van stadsver warming is het volgens ir. Kuipers echter noodzakelijk bij de bouw en opzet van een warmtekrachtcentrale uit te gaan van de werkelijke vraag naar warmte bij de consument. Hierdoor kan overcapaciteit met de daaraan verbonden on evenredig hoge kapitaalslas- ten, zoals in het verleden, wor den voorkomen. Omdat de vraag naar warmte sinds 1978 als gevolg van een veel zuini ger stookgedrag en betere iso latie van woningen met 25 tot 35 procent is gedaald, kunnen de investeringskosten van stadsverwarmingsprojecten met een zelfde percentage om laag gebracht worden. Voor de consument, zo blijkt uit het onderzoek, was stads verwarming een te duur sys teem, omdat er in het begin geen goede individuele ge- bruiksmeters beschikbaar wa ren. Een andere reden was dat de tariefstructuur afweek van de gebruikelijke berekenings methode. Deze nadelen zijn volgens Kuipers nu achter haald. Er zijn thans goede warmtemeters voor indivi dueel gebruik. De tariefstruc tuur is inmiddels aangepast. In vergelijking met ons omrin gende landen heeft stadsver warming volgens de VESTIN in ons land een achterstand. Op het ogenblik zijn ongeveer 100.000 gezinnen op stadsver warming aangesloten. Volgens de plannen moeten over 15 jaar om en nabij de 300.000 panden op dit verwarmings systeem zijn aangesloten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11