Geen financiële steun Woningbouwc orporaties ALLER LEI(DS) Indrukwekkende „Ra" in Leiden STAD OMGEVING Alle meisjes zijn verliefd op Shorts Bromfietser breekt knie JÏÏDS COLLEGE AKKOORD MET FUSIE FANCLUBDAG VAN THE SHORTS IN LEIDEN [E INBRAKEN EN DIEFSTALLEN OPGELOST MAANDAG 17 [UNI 1985 PAGINA 7 ipEN Een 35-jarige man uit Amsterdam en zijn 39-jari- Irouw zijn gisteravond om half negen gewond geraakt bij J aanrijding op Rijksweg 4 even voorbij de oprit Hoge ^dijk. Het echtpaar reed in de richting Leidschendam, H een snel naderende automobilist achter op de auto van ^echtpaar reed. !auto van het echtpaar belandde in de aflopende berm. ir de aanrijding gingen de deuren niet meer open en de j en vrouw moesten zich bevrijden via het raampje. De W raakte bewusteloos en is met een nierschudding, en ttig rugletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis, iman had letsel aan schouder en pols en knie opgelopen, (veroorzaker van het ongeluk, een 34-jarige Amsterdam- f, was na de aanrijding doorgereden. Zijn auto werd enke- plometers verder door de politie aangetroffen. Via het teken wist de politie korte tijd later de man aan te hou- De man verklaarde voor het ongeluk in zijn auto in te zijn gevallen. Gestolen vracht wagen belandt in de sloot LEIDEN/KATWIJK De Leidse politie en de politie van Katwijk hebben afgelopen nacht een 22-jarige Leidenaar aangehouden die eerder die nacht in Katwijk een vracht wagen had gestolen. De dief stal werd door de Katwijkse politie ontdekt en deze zette een achtervolging in. De Lei denaar reed via Valkenburg naar Leiden, waar hij de vrachtwagen tenslotte nabij het Panagoulispad in de Mors- wijk in de sloot reed. VECHTPARTIJ BU POPCONCERT ZOETERWOUDE De rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vijf Voorschotenaren aangehouden die een vechtpartij waren begonnen tijdens het concert van de popgroep Golden Earring in de Klaverhal in Zoeterwoude. Het vijf tal, in leeftijd variërend van 20 tot 25 jaar was dronken en bedreigde andere bezoe kers met messen. De ordedienst van Gol den Earring maakte snel een einde aan de ongeregeldheden, zodat er niemand ge wond raakte. Agenten in burger namen het vijftal na afloop van het concert mee naar het politiebureau, waar proces ver baal werd opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. In de loop van de nacht werden de Voorschotenaren ontnuchterd heengezonden. LEIDERDORP Een 17-jarige in woner van Woubrugge heeft zater dagavond zijn knie gebroken bij een aanrijding. De jongeman reed op zijn bromfiets op het fietspad bij de Per- sant Snoepweg in Leiderdorp, toen hem onverwacht de weg werd ver sperd door een auto, bestuurd door een 55-jarige Leiderdorper. Deze wilde naar het woonwagenkamp rij den en zag de bromfietser bij het kruisen van het fietspad over het hoofd, waardoor deze tegen de auto opreed. Het slachtoffer is overge bracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Veel diefstallen voor vaderdag LEIDEN Vaderdag is ken nelijk aanleiding geweest voor een groot aantal winkeldief stallen in de binnenstad het afgelopen weekeinde. Maar liefst dertien personen werden voor het plegen van een win keldiefstal aangehouden. Er werden broeken gestolen, boe ken, een vest, een set schroe vendraaiers, after shave, een fiets met regenpak en er was zelfs iemand die vader een vi deorecorder wilde geven, maar daar niet voor wilde be talen. Ravage in manege „Moedig Voorwaarts"" LEIDEN Vandalen hebben het afgelopen weekeinde een ravage aangericht in de manege van de stichting paardrijden voor gehandicap ten „Moedig Voorwaarts" aan de Wassenaarse- weg. Er werd een ruit ingegooid, een schilderij werd vernield, de hele administratie werd door elkaar gegooid en er werd overvloedig met eie ren gegooid. Gestolen werd een stethoscoop en een zakmes. Jeugdige inbrekers LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen weekeinde zes jongens, drie van tien jaar en drie van twaalf jaar, op heterdaad betrapt bij een inbraak. De jongens hadden door een ruit te forceren ingebroken in een school aan de Telderskade. Bij de aanhouding werd de buit, een berg snoep en een geldkistje, door de politie ingenomen. .EIDEN Het college IN°^an B en W is akkoord jegaan met de fusie van Ie Leidse Woning Stich- ing met de woning- •uwcorporaties de •nsgezindheid, de Een- Iracht en Werkmanswo- 3 gingen tot een nieuwe ^•woningbouwvereniging. Het college is echter niet van plan de nieuwe ver eniging financieel tege moet te komen. Nog voor de acte de notaris is gepasseerd, kampt de nieuwe vereniging al met forse te korten. Op de post algemene bedrijfsreserve prijkt een te kort van ettelijke miljoenen guldens onder meer als ge volg van het feit dat het rijk de meerkosten van nieuw bouw en renovatie weigert te accepteren en allerlei vergoe dingen veel te traag uitbe taalt. Dit scheelt de vereni ging 13 miljoen gulden. De nieuwe vereniging ver wacht over zes jaar 21 mil joen reserve te hebben ter wijl er, rekening houdend met het nog uit te voeren groot onderhoud, 43 miljoen in kas zou moeten zitten. Er is daarom een uiterst zuinig beleid uitgestippeld. B en W hebben de vereni ging toegezegd bij de rijks overheid aan te zullen drin gen op snellere uitbetaling en betere financiering van de projecten. Het college heeft echter geweigerd aan de nieuwe vereniging leningen met een laag rentetarief te verstrekken, zoals was ge vraagd. Evenmin wil het col lege voorschotten beschik baar stellen op de uitkering van het rijk. B en W hebben de raad meegedeeld binnen niet al te lange tijd ook resul taten te verwachten van fu siebesprekingen die door de overige woningbouw-corpo- raties worden gevoerd. pbrengst Fli l dij lywa (1^ bevrijdingscollecte e"' fO het Chili Front Lei- Or en, gehouden in de 00. oek van 13 tot en met mei, heeft ruim 8.500 fen opgebracht. Het 'is bestemd voor de 'iteiten van het on- ondse verzet tegen militaire dictatuur in <Hili. tfoever stichting Zijloever, iGsb instantie die al jaren 56,jerf voor de bouw van verzorgingshuis in ''^iden Noord, houdt bs mderdagavond 20 juni dj- \het buurtcentrum aan Driftstraat een bijeen- De bouw van een :orgingshuis is we- \s geldgebrek op de ~~3ge baan geschoven en ia stichting is het daar- lofe niet eens. Aan ver- ^enwoordigers van ge ien te en provincie zal iderdagavond om uit- worden gevraagd. woongroepencafé, j iedere woensdag van tot tien uur in het vuw aan h?t Rapen- g 100 is geopend, is igens vakantie van 19 ji tot 21 augustus geslo- Op 28 augustus kan i er weer terecht. Leidse Volkshuis donderdag- d 20 juni de film )rn in flames" in het id aan de Middelste en jcht 5. De voorstelling t om acht uur, de V"js ,.ddde gulden. Oldtimers Naar schatting dertig oldtimers tuften zaterdagmiddag op uit nodiging van ondernemersver eniging Leiden Leeft door de binnenstad. De promenade Haarlemmerstraat werd aange daan evenals de Breestraat. Tot groot genoegen van het duizendkoppige winkelende publiek, dat de ogen uitkeek naar de prachtige automobie len van het begin van deze eeuw. Bij de Hooglandse kerk werd pauze gehouden; tijd voor de bestuurders en aan hang om te lunchen en voor vele Leidenaars gelegenheid om de pronkstukjes te bewon deren en te fotograferen (foto). Nadien werden klassements proeven verreden op de Doe- zastraat. Het Van der Werfpark was op het laatste moment tot verboden gebied verklaard uit angst dat de smalle bandjes de beplanting zouden vernie len. Vele honderden volgden de klassementsproeven. LEIDEN In hun moois te kleding waren ze naar de fanclubdag van The Shorts gekomen. Zomerse broeken, gebloemde jasjes, strik in het haar en flink opgemaakt. Zwarte lijntjes om de ogen en lippenstift en dan maar hopen dat één Short je ontdekt. Want alle meisjesfans zijn verliefd op The Shorts. De sjaaltjes, pennen, buttons, sleutelhangers en foto's van de Leids/Delftse groep vonden gretig af trek. Daarna met z'n allen tegen het podium gedrukt gaan staan en dan maar meezingen: „Anabel", „Comment qa va" en de nieuwe hit „Door de bocht". „We vinden The Shorts zo leuk omdat ze zo gewoon zijn. Niet zo over dreven. Ze maken zich bijvoorbeeld niet op zoals de meeste artiesten", al dus een verlegen jeugdige fan. In het Antoniusclubhuis vond afgelopen zaterdag de landelij ke fanclubdag van The Shorts plaats. De fanclub met 314 le den werd door fans uit heel het land bezocht. Twee op richtsters van de fanclub Loes Nabben (18) en Lucian Ver berk (17) kwamen bijvoor beeld helemaal uit Valkens- waard. Zij hadden de drie uur reizen er graag voor over. De meeste fans kwamen trouwens van ver. Leidse fans waren er nauwelijks. Het jongste lid van de fanclub is 8 jaar en de oudste fan is maar liefst 71. „Dat is een oude man en die vindt The Shorts ook te gek". Van de fanclub zijn voornamelijk (ne gentig procent) meisjes lid. „We vinden ook zo leuk dat ze zich vernieuwen en niet steeds hetzelfde doen. Ze zijn nu ook meer volwassen geworden", zegt een fan van het eerste uur. Ze heeft verstand van de groep want ze vervolgt: „Ze werden namelijk eerst nog klein gehouden door de pla tenmaatschappij maar nu ze bij een andere gegaan zijn, zijn ze ook gelijk volwassener gewor den". Na eerst een play-back-show wedstrijd gehouden te hebben, waar de Bobbysocks, Meatlo- ve, Roberto Jacketty en Bobby Tyler werden geïmiteerd, tra den The Shorts themselves op. De fansjes verdrongen zich voor het podium of klommen op de stoelen. Uit volle borst werd er meegezongen. Met zijn allen meedeinen met .,The Shorts". ipgeiRDWIJK Inbrekers briUeven hebben een slecht [einde in Noordwijk ach- rug. De politie slaagde totaal acht mensen aan 3iDuden, veelal op aan wij- in van het oplettende pu- I in de badplaats. e :Mfrie aanhoudingen begon ousjg met de arrestatie van Jg'ïbij de' politie bekende l t Wwijker, nadat hij met Katwijkse vriend had in- '«ken bij een hotel aan de ii Wilhelminaboule- 'sntf Daarbij werd voor enke- i :|rfizenden guldens buitge maakt. In de auto van het tweetal werd de buit aange troffen en na verhoor hebben zij in totaal 35 inbraken be kend in kantines van sport verenigingen, in scholen en horecabedrijven in Noordwijk, Voorhout, Rijnsburg en Lei den. Die zijn allemaal dit jaar gepleegd, al dan niet samen met nog meer daders. De poli tie verwacht in deze zaak nog meer aanhoudingen te doen. Twee 17-jarige knapen uit Amsterdam en Noordwijk zijn in de nacht van vrijdag op za terdag tegen de lamp gelopen bij het openbreken van auto's in het Lange veld. Passanten noteerden het kenteken van hun vluchtauto en om half zes konden zij in een Noordwijkse bungalowpark worden aange houden. Een 16-jarige inwoner van De Zilk een 17-jarige Noordwijker zijn diezelfde nacht aangehouden wegens een poging tot diefstal van een auto uit de Abraham van Roy- enstraat. Twee 17-jarige Noordwijkerhouters werden de volgende nacht aangehou den in de Grashoek toen zij probeerden in auto's in te bre ken. Autodieven hadden die zelfde nacht meer geluk, zij het tijdelijk, in de wijk Boe- renburg. Daar stalen zij in de nacht van zaterdag op zondag radio-cassetterecorders en der gelijke uit auto's. In het Mid dengebied konden zij worden aangehouden, maar de meeste inzittenden slaagden erin te vluchten. Alleen een 25-jarige Amsterdammer werd aange houden. In de auto, die bleek te zijn gestolen uit Boeren- burg. werd alle gestolen waar aangetroffen. In Boerenburg zelf werd een uit Amsterdam gestolen auto aangetroffen. Tot slot werd zondagavond een 22- jarige Noordwijker aangehou den wegens „een geintje", zo als hij het zelf noemde. Voor bijgangers hadden hem op de Koningin Wilhelminaboule- vard een wieldop van een auto zien stelen en noteerden zijn kenteken. De man had dat door en bracht later de wiel dop terug, en werd dus door de politie vrijgelaten. Dat bleek weer van korte duur, want 's nachts werd hij nog maals aangehouden; deze maal wegens het rijden onder in vloed van alcohol. „Ra" op de Burcht. LEIDEN Aan het ein de van „Ra" worden de 75 deelnemers gemaand, vooral niet door te ver tellen wat ze hebben meegemaakt. Woorden zouden te kort schieten. „De wedergeboorte is geen proces dat we kun nen zien. We kunnen het niet wegen, niet meten en niet vastleggen. Het gaat ons bevattingsver mogen te boven", aldus Murray Schafer, de be denker en componist van „Ra". De mythe die hij en regisseur Thom Soko- loski met „Ra" hebben gecreëerd, moet een my the blijven. Het stuk wordt de komende twee weken in het kader van het Holland Festival in Leiden opgevoerd. De mythe is „in" tegen woordig. Het is niet voor niets dat ondanks de hoge toegangsprijs van 111 gul den alle kaarten al bijna verkocht zijn. Velen menen dat men de mythe als com pensatie zoekt voor de grauwheid van het dage lijks bestaan en de armoede van ons geestelijk leven. In de mythe kan men zich na melijk verzoenen met de banaliteit van de dood of men kan erin de magie ont dekken van de natuur. In „Ra" lijkt het mythische van de zintuigen benadrukt te worden. Eén van de laat ste zinnen in Ra luidt; „Wees je bewust van het goddelijke van je zintuigen, want met de zintuigen kan men de goden gewaar wor den. En zij helpen je door de onderwereld". waar. Op allerlei manieren wordt geprobeerd de toe schouwer/deelnemer de realiteit te doen vergeten. Maar toch lukt dit niet he lemaal. Het kan zijn dat het nog niet allemaal goed liep bij de eerste try-out afgelo pen vrijdag, maar helemaal vasthouden kon „Ra" de aandacht niet. Er vielen herhaaldelijk „gaten" waar door de aandacht verslapte en de betovering werd ver broken. Geuren Het ritueel is vrij direct om dat men volgens bepaalde wegen moet lopen (vaak hand in hand) en de namen van goden moet aangeroe pen om dreigend gevaar af te wenden. Ook leert men de melodie en geur, die bij elke god horen. De melodie en geuren komen telkens terug opdat men de aanwe zigheid van de goden niet alleen hoeft te zien maar ook kan 'horen of ruiken. Op rituele wijze worden ook de handen gereinigd .en krijgt men balsem op het gezicht. Op de tocht door de onderwereld komt men boosaardige en angstaanja gende figuren tegen. (De galerij van beelden/mum- mie's die in de Burchtzalen is ingericht is zeer indruk wekkend). Door de gehei me naam die iedere deelne mer heeft gekregen te ge bruiken komt men onge deerd de onderwereld door. Evenals Ra. Bij dit alles wordt de muziek van Mur ray Schafer werkelijk prachtig vertolkt en ook de zang en dans van de Cana dese toneelspelers/zangers is schitterend. Om de effec ten te versterken wordt soms met vuurwerk, licht en rook en geluidverster kers gewerkt. Als lokaties fungeren de Burcht, de Hooglandsekerk, sociëteit de Burcht, de straten erom heen en tenslotte het Rijks museum voor Oudheden aan het Rapenbrg en de weg daar naar toe. Als uit eindelijk de tocht naar de tempel van Taffeh wordt ondernomen wordt iedere deelnemer geblindoekt Blind wordt de weg naar de Taffehtempel ondernomen terwijl iedereen elkaar bij de hand heeft. Voor zien den tenslotte de meest merkwaardige gewaarwor ding. Men voelt voor het eerst pas echt op wat voor soort plaveisel men loopt Je voelt aan de wind dat je door een steegje loopt of in een brede straat Je hoort het water in de gracht Als de zonnegod Ra bij de Taffehtempel zijn herge boorte beleeft, kan men weer zien. Persoonlijk wordt elke deelnemer daar na uitgeleide gedaan. Ook hij moet met Ra herboren zijn. SYLVIA VAN LEEUWEN Cirkelgang Ra, de Egyptische god van de zon, symboliseert de on eindige cirkelgang van le ven en dood, van bloei en verval, van goed en slecht. Een schitterend voorbeeld van een mythische over winning op de dood. De zonnegod weet, na zijn dood in het westen, nieuwe krachten op te doen om acht uur later, na een tocht door de onderwereld, vol energie in het oosten een nieuw leven te beginnen. „Leven betekent langzaam sterven en de dood bete kent een herstellen en nieuw leven. Het tegenge stelde ontmoet elkaar in de gestalte van de zonnegod Ra en de koning van de do den Osiris". Door deze mythische waar de is „Ra" geen gewoon muziektheater. Murray Schafer zei in een inter view enige tijd geleden in deze krant: „Ra is geen voorstelling maar een ri tueel". Voor een deel is dit De Zonnegod Ra in de toegangspoort tot de Burcht.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7