'oestand in gekaapt liegtuig ondraaglijk finder toeristen leveren Spanje toch meer geld op Enorme belangstelling voor antiracisme concert in Parijs EjS Kohl: Bonn maakt geen aanspraak op Silezië BEIROET NAAR ALGIERS EN TERUG Demis Roussos nog steeds in toestel ZWARTE DOODGESCHOTEN TIJDENS HERDENKING SOWETO-OPSTAND ENLAND EöidócSomaut MAANDAG 17 JUNI 1985 PAGINA 5 '"Ui miljoen dollar ote memoires in -nas O'Neill Belgj NGTON De voorzitter 1 Amerikaanse Huis van Af- jgden, de democraat Thomas %rijgt meer dan een miljoen *bor zijn memoires. Dit is het idat volgens de Washington lUitgeverij Random House be te betalen. O'Neill is 72 jaar (Vil zich volgend jaar na een "fl van 34 jaar uit de politiek (kken. O'Neill krijgt voor zijn ftft gestelde herinneringen >r dan zijn partijgenote Ge- Ferraro, die eerste vrouwe- Ihdidaat voor het vice-presi- ï|p is geweest. FOTO'S VAN MENGELE EN VERDRONKEN MAN KOMEN OVEREEN SAO PAULO/HAMBURG Deskundigen die foto's van de Duitse oorlogsmisdadiger Josef Mengele hebben vergeleken met foto s van de in Brazilië verdronken man van wie de stoffe lijke resten onlangs zijn opgegraven, zijn tot de conclusie gekomen dat de verdronken man en Mengele één en dezelfde persoon zijn. Dit heeft de Braziliaanse politie gisteren meege deeld. De Israëlische geheime dienst Mossad gelooft dat Josef Mengele nog leeft en in Para guay woont. Dat meldde gisteren het Westduit- se blad Bild am Sonntag gemeld. Volgens Bild heeft de Mossad Mengele na 1979. het jaar waarin hij bij een zwemongeluk in Brazilië zou zijn verdronken, meerdere malen in verschil lende Zuidafrikaanse landen is gesignaleerd. Finse Unifilsoldaten door SLA vrijgelaten MARJAYOEN De door Israël gesteun de militie van het Zuidlibanese Leger (SLA) heeft zaterdag de 21 Finse Unifil soldaten vrijgelaten, die anderhalve week geleden werden gegijzeld. Een Finse be velhebber van het Unifilleger verklaarde dat de vrijgelaten soldaten in zeer goede toestand waren. De leider van het SLA heeft onder Israëlische druk de Finnen vrijgelaten. Het SLA. dat in sterke mate wordt gecontroleerd door Israël, stelde aanvankelijk als eis dat de Unifillers ge ruild zouden moeten worden tegen elf SLA-leden die door de Amal-militie ge vangen genomen waren. Deze elf gevan genen weiegrden naar het SLA terug te keren en hebben zich inmiddels aangeslo ten bij de sji'itische militie. TURKSE POLITIE KRUGT MEER BEVOEGDHEDEN ANKARA Het Turkse parlement heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de politie uit gebreide bevoegdheden krijgt Oppositieleider Inönü zei dat Turkije als gevolg van dit wetsontwerp een politiestaat gaat worden. Overeenkomstig de nieuwe wet kan de politie mensen, die zich niet voldoende kunnen legitimeren, voor 24 uur vasthouden. De wet machtigt tevens plaatselijke autoriteiten om de politie te verordenen videoclubs, nachtclubs en bios- coptheaters te sluiten, als die een bedreiging worden geacht voor de goede zeden. Het ontwerp werd pas na diverse wijzigingen aangenomen. Het oorspron kelijke ontwerp, dat de steun had van premier özal, zou de politie toestemming hebben gegeven om tele foongesprekken af te luisteren, persoonlijke post te censureren en woningen en kantoren te doorzoeken zonder een gerechtelijk bevelschrift. Deze bepalin gen werden geschrapt. Nieuwe politieke partij in Portugal LISSABON De aanhang van de Portugese president Eanes, die afgelopen weekein de bijeen was, heeft een nieu we politieke partij opgericht, de Democratische Partij van de Vernieuwing (PRD). Tot voorzitter van de partij is ge kozen Herminio Martinho, een landbouwkundig ingenieur. Hij zei dat de partij gereed is om deel te nemen aan de ver vroegde kamerverkiezingen, die president Eanes gaat uit schrijven als de kabinetscrisis door het uittreden van de so ciaal-democratische ministers niet wordt opgelost. Vele doden bij actie van leger Sri Lanka COLOMBO Het regeringsleger van Sri Lanka heeft afgelopen weekeinde meer dan 100 Tamils gedood of gewond bij aanvallen op schuilplaatsen van guerrillastrijders in het noordwesten van het eiland Dat heeft de Srilankaan- se omroep gisteren bekend gemaakt. Een woordvoerder van minister van na tionale veiligheid zei dat een gevangen guerrillastrijder heeft verteld, dat de plaatselijke commandant van de Tamils voor het leger was gevlucht Hij zou echter belangrijke documenten hebben achtergelaten, waaruit ondermeer bleek dat de Tamils verantwoordelijk zijn ge weest voor een bloedbad vorige maand onder 150 Sinhalese burgers in de boed dhistische stad Anoeradhapoera. kla; „Het is net n. irkenskot. Vies en le p Door het hele de g heen liggen kle- 1 °Jjn, geld en cheque- 'a/r fver,sPre'd". Zo vepef de 59-jarige brakaan Bob Peel van- Ie ondraaglijke toe- in de gekaapte Stl 727 van Trans plaiAirlines, die giste- een pendeldienst eiroet en Algiers op de luchthaven Libanese hoofd- idde. Peel mocht itel verlaten in met zijn zwakke ,jeid en is opgeno- JjLhet ziekenhuis van gist(£rikaanse universi- wert Beiroet, ïaarltie op het vliegveld isserroet, dat is omringd Dden van de sji'itische gejlitie en militairen van Inlianese leger, was van- tel. titerst gespannen. Er .kening gehouden met —■combineerde Israëli- actie tegen Boven zee werden Idelijk lichtkogels af- fn om te voorkomen ben en helikopters on- jpt :ing van de duisternis ederi van Beiroet zouden hdstof voor nog slechts en nuten vliegen in de de gekaapte Boeing voor de derde tacj°drie dagen tijd op het oek'l? van Beiroet geland. eebrfn2sbanen waren eerst |jetertuigen geblokkeerd. 2roejdat de kapers hadden Jééi? het toestel te laten er jukken, kon de piloot iteiygtuig alsnog aan de en. ftten- in dhg van het toestel, dat rod was van Kairo naar 44) Drk, begon afgelopen quatiddag kort na een tus- (3i In de controletoren op het internationale vliegveld van Beiroet, van waaruit het contact met de kapers van de Amerikaanse Boeing wordt onderhouden, heerst een gespannen drukte. De man in het midden met witte tulband Is de woordvoerder van de sji'itische Amal-militie, sjeikh Hassan al- Massri. BEIROET De Griekse zanger Demis Roussos, die zich volgens de laatste berichten nog steeds aan boord bevindt van het gekaapte Amerikaanse vliegtuig, heeft gisteren gepleit voor vreedzame beëindiging van de kaping. In een op band gezette verklaring zegt Roussos: „Ik maak het zeer goed en leef uiteraard. Wij zijn zeer goed behandeld". In zijn verklaring vraagt de zanger verder alle betrokken regeringen „alstublieft iets vreedzaams te ondernemen om aan deze kaping een einde te maken. In de naam van de muziek en de vrede. Ik houd van U allen en doe alstublieft iets vreedzaams en moois". Aanvankelijk was gemeld dat Roussos in Algiers was vrijgelaten. Later verklaarde zijn broer dat hij zaterdag in Beiroet het toestel had mogen verlaten. Maar Demis Roussos zelf is nog nergens gezien. senlanding in Athene. Twee kapers dwongen het toestel naar de Libanese hoofdstad te vliegen. Daarna begon een pendeldienst tussen de vlieg velden van Beiroet en Algiers, waar steeds enige tientallen passagiers werden vrijgelaten in ruil voor brandstof, eten en drinken. Bij de tweede landing in Beiroet werd een Ameri kaanse pasagier door de ka pers vermoord. Over de situatie van de passa giers in hef gekaapte toestel is officieel weinig bekend. Maar uit verklaringen van vrijgela ten reizigers is duidelijk ge worden, dat de kapers het vooral hebben voorzien op Amerikanen en daarbii niet terugdeinzen voor geweld. De 16-jarige Amerikaanse Ruth Henderson, die in Algiers werd vrijgelaten, zat in het toestel naast haar vermoorde landgenoot. „Ze trokken hem uit zijn stoel, boeiden zijn han den en begonnen hem te slaan. Ze sloegen 'm in het gezicht, overal. Ze gingen door totdat al zijn ribben gebroken waren. Vervolgens probeerden ze hem met de kolf van het pis tool bewusteloos te slaan maar hij was heel sterk. Het lukte ze niet. De man werd teruggezet in zijn stoel en ik probeerde hem zo goed en zo kwaad als het ging te verplegen. Later droegen ze hem weg. Volgens mij hebben ze hem toen neer geschoten". In Washington volgt He Ame rikaanse regering de gebeurte nissen rond het gekaapte vliegtuig op de voet. In het ge bouw van het State Depart ment is een crisiscentrum in gericht. waar onder meer wordt meegeluisterd naar de gesprekken tussen de kapers en de verkeerstoren van Bei roet. President Reagan keerde gisteren voortijdig terug van zijn buitenverblijf in Camp David voor een vergadering met zijn adviseurs. Bij aan komst in het Witte Huis zei hij dat de kapers er voor hun ei gen veiligheid het beste aan deden de gijzelaars vrij te la ten. Amerikaanse autoriteiten wei geren ook maar iets te zeggen over de mogelijkheden voor een Amerikaasn ingrijpen. Maar volgens goed ingelichte bronnen zijn alle voorberei dingen daartoe getroffen. De speciale anti-terreureenheid uit Fort Bragg in Californië is naar het Midden-Oosten ge stuurd. Ooggetuigen maakten gisteren melding van Ameri kaanse militaire activiteiten op het vliegveld van Larnaca op Cyprus. Zij verklaarden dat militairen in uniform met on gemarkeerde zakenvliegtuigen aankwamen, in helikopters overstapten en weer in ooste lijke richting over de Middel landse Zee vertrokken, moge lijk naar een Amerikaans vliegdekschip dat al enkele maanden in de wateren tussen Cyprus en Libanon is gestatio neerd. De Griekse regering is de eni ge regering, die tot nu toe wel is ingegaan op de eisen van de kapers. Zaterdag werd een 22- jarige medeplichtige van de kapers, die vrijdag in Athene was aangehouden, naar Al giers gevlogen. Daar werd hij geruild tegen de acht Griekse gijzelaars aan boord. Bondskanselier na zijn rede op de Silezië-dag in Hannover. HANNOVER/WAR- SCHAU De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren op een bijeenkomst van gevluch te Duitsers uit Silezië in Hannover gezegd, dat Bonn geen gebiedsaan- spraken op Polen laat gel den. Kohl benadrukte dat de poli tiek van de Westduitse rege ring tegenover Oost-Europa in het algemeen en Polen in het bijzonder, niet mis te verstaan was. West-Duitsland en Polen hebben nu niet en in de toe komst niet gebiedsaanspraken jegens elkaar, aldus Kohl. De bondsrepubliek kan en mag de huidige rechtsverhouding tus sen Polen en west-Duitsland niet op eigen houtje wijzigen. De mensen in Polen moeten weten dat „van deze rechtspo sitie geen bedreiging voor onze buren uitgaat". Van het Duitse grondgebied moet vrede uit gaan. Dat betekent ook dat een eenzijdige verandering van de grenzen is uitgesloten, aldus Kohl. In Warschau is met te leurstelling gereageerd op de rede van Kohl. Een vooraan staand lid van het Poolse par lement heeft Kohl gebrek aan moed verweten omdat hy de illusies bij de Sileziërs niet duidelijk heeft weggenomen. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in de zwarte voorstad Soweto bij Johannesburg met rubberkogels en hagel gescho ten op demonstranten, die de bloedige opstand van 1976 her dachten waarbij ruim 650 mensen werden gedood. In een zwarte voorstad van Pre toria is een zwarte betoger doodgeschoten, omdat hij daar had deelgenomen aan een her denkingsbijeenkomst. In weer een zwarte woonstad verrichte de politie diverse arrestaties. Tijdens de herdenkingsbijeen komst in Soweto patrouilleer de gisteren een tiental pantser voertuigen, terwijl de politie en veiligheidstroepen in volle dige rellenuitrusting aanwezig waren. In Soweto is het na het politie-optreden rustig geble ven. In zwarte voorsteden bij Durban en Kaapstad hebben zich zaterdagancht twee ont ploffingen voorgedaan. Over heidsgebouwen bij Durban lie pen zware schade op, maar er was geen persoonlijk letsel j De socioloog Protas Madlala en de Amerikaanse anthropo- loge Susan McQuirk zijn vori ge week in de provincie Natal getrouwd, waarmee het voor het eerst in 35 jaar in Zuid- -Afrika weer een gemengd hu welijk werd gesloten. P(Van onze correspondent Paul van der Voort) tONA Spanje is dit jaar ils vakantieland bij de Ne- \rs duidelijk minder in trek. De redenen hiervoor zijn fae experts van verschillende aard: Spanje is niet meer ?joop; de peseta staat sterk ten opzichte van de gulden en Jligheid op straat neemt toe. In totaal verwacht Spanje e effecten dit jaar zo'n 2 procent minder buiterilandse gangers dan in het afgelopen seizoen, me van het toerisme uit Nederland blijkt uit de statistie- i1 het lopend jaar: de eerste vier maanden viel het aantal ndse vakantiegangers met bijna 3,5 procent omlaag. Ook voor de komende zomermaanden verwachten de Spaanse toeris- me-autoriteiten een gelijksoortig beeld. Het aantal Nederlanders dat per reisorganisatie in Spanje op vakantie gaat (vorig jaar 650.000 man) zal deze zomer waarschijnlijk met zo'n 5 procent afnemen. Over het individuele toerisme zijn natuurlijk nog geen cijfers bekend. Vorig jaar waren het ruim 700.000 Nederlanders die op eigen gelegenheid op zoek gingen naar de Spaanse zon. De terugvallende tendens van het toerisme naar Spanie is overi gens niet alleen te zien in het geval van Nederland. Ook het aantal bezoekers uit Duitsland, Belgie, Frankrijk en Groot-Brit- tannië nam de eerste vier maanden van dit jaar af. Het Britse toerisme maar liefst met 12,2 procent. Die negatieve ontwikke ling werd van januari tot en met april slechts gedeeltelijk ge compenseerd door de toename van toeristen uit Zwitserland, Ita lië, Zweden, Denemarken en Noorwegen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Spaanse toerisme-sec- toren met enige ongerustheid de toekomst tegemoet zien. Spanje heeft in het verleden een toerisme-politiek gevoerd die was ge baseerd op het aantrekken van enorme hoeveelheden vakantie gangers met lage prijzen als grote lokker. Die goedkopere tijden zijn tegenwoordig echter voor een groot deel voorbij. De sterke Spaanse inflatie van nog steeds zo'n 10 procent per jaar gaat ge paard met een stabiele positie van de peseta ten opzichte van de Nederlandse gulden en andere Europese munteenheden. Spanje is met andere woorden deze zomer opnieuw minstens 10 procent duurder dan in het afgelopen seizoen. Er gaan dan ook steeds meer stemmen op, om in de toekomst meer nadruk te gaan leggen op het leveren van betere kwaliteit De Spaanse overheid heeft desondanks voorlopig op korte ter mijn geen redenen om de ongerustheid van de individuele hote leigenaars te delen. Het aantal toeristen neemt dit iaar welis waar af, maar de vakantiegangers geven tegelijkertijd ook meer uit Voor dit jaar voorspelt het Spaanse ministerie van Toerisme dan ook met trots dat de binnenkomst van deviezen met ruim 8 procent zal toenemen tot het niet te versmaden bedrag in dollars van maar liefst 8 miljard. JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR I*] Maakt U zich daar maar niet oncerust Ijnheer," lachte een andere starrgast. I Verholen staat altijd voor ledween n hij gaat heleméél voor je dooi het fc je een paar lekkere sigaren voor hem t. Hendrik III flor fina, ongepoderd. lievelingmerk." „Nou nou, U bent de hoogte," lachte agent 009. Al- I de dorpeling trots. „Ik drijf hier een Igarenwinkel met een speciaal hoekje pocketboeks. Smidje Verholen loopt tjes en zijn detectiveboekjes altijc bij ink U voor de tip," zei 009. „Ik zal het ithoüden. Hendrik III flor fina ongepjei- I— Maar toen gebeurde er iets orver- /iwaar zelfs de meest geslepen geheme nauwelijks tegen opgewassen is. Janina fffns. de hupse melkmeid van boer K»ol- scoop in de stad bezocht en kwamen nu een af zakkertje halen in „Het Wapen van Rijkhuyzen." En nauwelijks had Jantina de breedgeschouder de figuur van agent 009 ontdekt, of ze riep: „Kiek'es, Krelisl Dat is heml Geheime agent 0091 Sjeems Pond, de onweerstaanbare verove raar! Alle mooie vrouwen vallen onmlddelijk flauw van emoosie, als ze hem zien. Zo staat het in de boekjes, en die heb ik allemaal op een plankie bie mijn bedl En daarom val ik ook flauw van emoosie. O lieve Sjeems! Vang Je me op? En met een kirrende zucht liet ze zich heel behendig vlak voor agent 009 in elkaar zakken. Deze kon natuurlijk niets anders doen dan haar bekwaam opvangen „Héla, wat mot dat?" riep Krelis toen verbol gen. „Al staat het duuzend keer in de boekles, zulke stadse streken mot je bie ons in het dorp niet uithalen, vrindjel" (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Een popfesti val in Parijs, georgani seerd door de Franse jon gerenorganisatie „SOS- - Racisme" heeft zaterdag avond meer dan 250.000 bezoekers getrokken. Het festival, dat in het teken stond van de actie „Ne touche pas a mon pote" (kom niet aan mijn mak ker) werd gehouden op de Place de la Concorde in het centrum van de Fran se hoofdstad. Het was het grootste popfestival ooit in Frankrijk gehouden. Volgens een woordvoerder van SOS-racisme was aan vankelijk gerekend op 100.000 bezoekers. Dat het er zoveel meer waren geworden vertaalde hij als een „triomf" voor zijn organisatie. Tijdens het festival, dat zo'n 12 uur duurde en waarop 30 Franse, Arabische, Afrikaanse en Engelse groepen optraden, deden zich geen incidenten voor. Een enkeling viel flauw in de krioelende mas sa. Tussen de concerten door waarschuwde de organisatie regelmatig „niet in te gaan op provocaties, want er zijn mensen die graag zouden zien dat het uit de hand loopt". Die provocaties wer den verwacht van extreem- -rechts, dat al enige maan den een „button-oorlog", met SOS racisme voert waarbij de tegenslogan wordt gehan teerd „Ne touche pas 1 mon peuple" (kom niet aan mijn volk). De bekende Franse strijder voor de mensenrechten Ma- rec Halter prees SOS-racis me zaterdag in Le Monde als de eerste na-oorlogse massa beweging in Frankrijk „die geen politieke ambities koes tert en zuiver ethische doel stellingen nastreeft". De strijdkreet „Ne touche pas mon pote" was volgens Ma- rec een eigentijdse versie van het bijbelse gebod „Gij zult Uw naaste liefhebben". Van de kant van andere, veel langer bestaande, Fran se anti-racistische groeperin gen is de laatste tijd overi gens nogal wat kritiek geuit op SOS-racisme.' De populai re organisatie zou zich gedra gen als een „bulldozer" en alle anderen aan de kant schuiven. Van de bekende button van SOS-racisme zou den inmiddels als een mil- .joen exemplaren zijn ver kocht Hartpatiënte gered doorrugspier PARIJS Franse chrirurgen hebben met succes een bescha digd hart „gerepa reerd" met een spier die uit de rug van de patiënte afkomstig was. De unieke ingreep werd vijf maanden geleden uitgevoerd in het Parijse ziekenhuis Broussais, zo meldde de Parisien Libe- ré. Volgens het dagblad is de door de chirurgen toegepaste techniek in sommige gevallen een al ternatief voor een hart transplantatie of voor een kunsthart Het Parij se ziekenhuis gaat bin nenkort nog meer van deze operaties uitvoeren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5