IN EN OM 0E KAS GRANDIOOS AANBOD Aardbeien krijgen volgend jaar rasnaam op verpakking Kaarten voor telers Kwaliteitsimago te danken aan gezin in tuinbouw Snijbloemen: steeds langer houdbaar J J r>. LEIDEN/ LAND EN TUINBOUW EcidócSouocmt MAANDAG 17 JUNI1985» 4"" Scholengemeenschap Alkemade LMÜ.Oj Susan van Amsterdam; llonka Berendsen; Jacqueline de Blanken; Dorinda Boers; Dia na Bouwmeester; Yvonne Bouwmeester; Mirjam Bouwmeester; Karola Bouwmeester; Cora Disaeldorp; Ans Disseldorp; Marion van Es; Annelies van Es; Helga v.d. Haak; Sandra van Hameren; Anita van Heynlngen; Yvonne van der Hoorn; Yolanda Huigsloot; Judith de Jong; Marian van Klink; Laura Kuiper Nancy van Maaren; Astrid de Marie; Alexandra v.d. Meer, Bianca Möllers; Cora van Nimwegen; Sytvia Oors; Millanda Op dam; Antoinet Otto; Danielle Pieterse; An- nieta van Schagen; Esther Schakenbos; Mo nica Stockmann; Joke Straathof; Connie Turk; Corina Turk; Wendy van Veen; Ellen Vofwater Marcella Witteman; Angelique van Zanten; Petra Zwetsloot. Chr. Agrarische School te Alphen aan den Rijn U-O. Cornee Blom; Rick v.d. Burg; Leon Captein; Jan van Dam; Jacky Engbersen; John Ey- genraam; Miranda Groenevelt; Petra v.d. Heijden; Jolanda Hoogendoorn; Lissette Niessen; Arno v.d. Meer; Ben Menken; Mar cel Menken; Belinda Minderman; Danny Mulder; René Peters; Robert Schippers; Ka-, rina Spanhaak; Gertjan Spierenburg; Leo van Tol; Esther Veldt; Teuna Verduyn; Ivette Zuidema; Marcel Dol; Rudy Douma; Hans Eiketen boom; Jan Fokker; Jan den Hertog; Comé Hoogerdijk; Peter Jacobsen; Thomas Janssen; Adrie Kaashoek; Jasper van Leeu wen; John Mocking; Bert Jan Nagel; Bart Reedijk; Aart van der Snoeck; Oskar Timm; Arjan Uilenberg; Jan Uitvtugt; Waldo van Weert; Dirk van der Zee; Imco v.d. Zwaard. LL.0. Ruud van den Berg; Arjan de Bruin; Ferri van Dijk; Wim v.d. Drift; Miranda Erkel; Nico den Hertog; Dik Jacobsen; Rob Moleman; Johan van Nieuwkoop; Judith Röge; Pieter Swart; Stephan van Vliet; John Wesselink; Arjan Wiegman; Peter Domburg; Mathé van Eeden Petersman; Jeroen Hoogenboom; Jan Jansen; Theo Jonker; Joost Kerkhoven; Mare Koning; Wilco van Leeuwen; Leon Po- thoff; Bram Smulders; Cock Sterk; Ronald Vertooy, Cor van der Zwan. R.K.M.B.O. „DeNoorderwiek" Kostuumnaaien: Conny Agten (Gouda). Jo landa Arbouw (Leiden). Monique Bakker (Nieuwe Wetering). Anne Marie Beel (Hille- gom), Astrid Bonnet (Leiden). Jolien Braken- hoff (Oegstgeest), Arlette Breedeveld (Lei den). Marijke Bijl (Oegstgeest). Reglna Cools ('s-Gravenhage), Lian Copier (Leider dorp), Yvonne Dekker (Leiden). Esther Doll (Noordwijk), Verona Doolaard (Zoetermeer), Sandra Oriessen (Leiden). Ilse Duivenvoor den (Hazerswoude). Janneke Duijvenbode (Leiden). Cora Dupuis (Roelofarendsveen), Dorien van Egmond (Leiden). Rianne van Es (Roelofarendsveen), Monique Flanderhljn (Leiden), Sandra Fransen (Koudekerk a.d. Rijn), Jolanda Geerlings (Roelofarendsveen), Alice Gordijn (Oegstgeest), Ingrid Gorsen (Koudekerk a.d. Rijn). Jacqueline Gorter (Leiden, Marijke de Graaf (Leiden), llona Grasmeljer (Zoetermeer), Loes Grauwen (Oegstgeest), Annet Griffioen (Voorschoten), Caroline Groenendaal (Leiden). Marry van Harskamp (Voorhout), Hans Hartman (Lei den). Sytvia Heshof (Leiden). Jeannette van Heuzen (Leiden). Mariette Hoogkamer (Was- Jacqueline Juffermans (Voorschoten). Jean- nine van Kesteren (Noordwijk). Erna van Kints (Langeraar), Andrea Knott (Oegst geest). Riekje Koelewijn (Boskoop), Wilona Komen (Warmond), Sandra Langeveld (Voorschoten), Conny van Leeuwen (Zoeter- woude), Martine Leuering (Oude Wetering). José de Leur (Sassenheim), Deborah Loom- ans ('s-Gravenhage). Dorien Luttervelt (Al phen a.d. Rijn). Oscar Marcelis (Leiden). Barry Meeldijk (Nieuw Vennep). Monique v.d. Meij (Leiden). Christine Meijer (Leiden). Sandra Meijer (Hillegom), Marjan Meulblok (Lisserbroek). Diana de Mooy (Leiden), Bian ca Oomen (Riipwetering), Yvonne van Oos ten (Noordwijk), Isabella Otto (Noordwijker- hout), Marian Oudshoom (Stompwijk), Bri gitte Ouwerkerk (Leiden), Sandra Palma (Leiden), Denise Pikaar (Leiden), Jeannette v.d. Plas (Katwijk aan Zee), Cora Plezier van Rijn (Leiden), Marja v.d. Poel (Leiden), Jac queline Poppelier (Zoetermeer), Yvon Prins (Leiderdorp). Hanneke Raaphorst (Leiden), dorp). Wilma Rodenburg (Leiderdorp), Jo landa Roodenburg (Sassenheim), Diana Rustenhoven (Oegstgeest), Margot Scherder (Warmond), Evelien Schröder (Leiden), Mari an Schrljer (Leiden), Yvette Sinaij (Alphen a.d. Rijn), Hanneke v.d. Sleet (Noordwijker- hout), Sandra Slingerland (Leiden), Jacqueli ne Smeele (Wassenaar), Antoinette Spoor (Oegstgeest). Caroline van Staveren (Lei- muiden), Joyce Steg (Voorschoten), Silvia Stuart (Lelden), Conny van Stijn (Lisse), Ilse Tetteroo (Leiden), Patricia Tilborg (Leiden), Ursula Tuhumena (Alphen a.d. Rijn), Manon Verdel (Roelofarendsveen), Monique Ver laan (Boskoop). Hadewych Versnel (Leiden), Edwin van Vuren (Oegstgeest). Caroline van Weertee (Wassenaar). Coryne Wiercx van Rhijn (Oegstgeest), Yvonne de Witte (Lei den), Karin de Wolf (Leiderdorp), Cathy Zandvliet (Sassenheim). Couture: Gudy Agten (Gouda), Mariëtte Broeken (Leiderdorp). Roos van Dam (Zoe terwoude), Lilian van Doom (Leiden). Sylvia Eys (Leiderdorp), Bep v.d. Geest (Voorscho ten), Imca van Gent (Voorschoten), Liesbeth Haasnoot (Katwijk), Caroline Hooymans (Wassenaar), Karin Kamp (Lisserbroek). Marry Koomen (Noordwijkerhout), Petra Ko per (Leiderdorp), Lonneke Korpershoek (Katwijk aan Zee), Anja Kromhout (Katwijk aan Zee). Monique Lagerberg (Zoetermeer). Michaëla v.d. Luit (Leiden). Susan Meijvogel (Katwijk aan Zee), Anita Netjes (Oegstgeest). Linda Nieuwenhuijzen (Oegstgeest), Corina de Nobel (Leiden). Annemarie Noordermeer (Noordwijkerhout). Hacer Ocak (Leiden). Ca- rolien Reijken (Voorschoten), Monique Riet veld (Leiderdorp), Lisa van Roode (Lisse), Liesbeth Sanders (Leiden). Jolanda van Schie (Katwijk), Marion Sebel (Zoetermeer), Miriam Simons (Leiden), Karin v.d. Slot (Noordwijkerhout), Astrid Streur ('s-Graven hage), Anita Taal (Voorschoten), Diana van Tilburg (Leiden), Yvonne van Trierum (Was senaar). Ellen van Veen (Roelofarendsveen), Ingrid Verhoeks (Leiden). Annette Visser (Hazerswoude). Helmi de Vries (Lisser broek). Niset de Wit (Bodegraven), Harma van Wouwen (Leiderdorp), Fija Zwanenburg (Noordwijk). Sandra v.d. Zwet (Oude Wete- INTAS 1-jarig: Irene van Daal (Sassenheim), Jolanda Hogeboom (Rijpwetering), Judith Ossevoort (Leiden), Eugènie Vogelaar (Voor schoten). Carla Zandbergen (Zoeterwoude). INTAS 2-jarig: Tonny Bierman (Lisse), Meta Boelee (Leiderdorp), Marjolein v.d. Bos (Zoeterwoude), Marjon Calis (Leiden), Angé- lique Erades (Leiden), Lida Frank (Leiden), Alice Geerlings (Voorschoten), Bea van Ha meren (Nieuw Vennep). Hennie Jongen (Lei den), Hetty Huyts (Sassenheim), Ellen Kret (Leiden). Johanna La Lau (Leiden), Gerda Ouwerkerk (Leiden), Helma Paardekooper (Zoeterwoude-Hr.), Marlie6 Post (Sassen heim), Els Tebbens (Nieuw Vennep). Plony Velthuijzen (Leiden), Ingrid van Velzen (Zoe terwoude), Silvia van Velzen (Roelofarends veen), Patricia Vens (Leiden), Monique van Wetten (Leiderdorp), Carta Wijling (Wasse-, naar). KV/JV 3-jarig: Miranda Bax (Sassenheim), Liesbeth Beelen (Hillegom), Wil Boskamp (Katwijk), Anita Daleman (Rijpwetering), Ma- non Goddijn (Leiderdorp), Annemieke Janse (Leiderdorp). MireDa Koomen (Voorhout), Sytvia Krello (Zoetermeer), Ingrid van Loon (Hillegom). Diana de Mooij (Leiderdorp). Syl via van Rijt (Zoeterwoude), Jolljn Schmidt (Sassenheim), Nicolet Straathof (Zoeterwou de), Angélique Tuin (Roelofarendsveen), Ani ta Turk (Leiden), Monique Turk (Leiden), In grid van Velzen (Zoetarwoude), Jeannet Vlasman (Nieuw Vennep), Yvonne van Vliet (Leiden), Mary Warmenhoven (Noordwijker hout), Corinne Warmerdam (Lisse), Betty Winters (Hoogmade), Margo Wolvers (Lei den), Helga Wijtsma (Oegstgeest). Pien Zaanen (Koudekerk a.d. Rijn), Christine Zwart (Zoetermeer). R.K. Scholengemeenschap „De Leidse", Leiden MAVO Ed Douwes. Diana Hogenes, Myriam Jan sen. Feyzullah Karaca, Frai* Kemper, Char les Moes, Mathilde Otgaar, Ellen v.d. Poel, Patrick van Rooij, Esther v.d. Salm, Jasperi- ne Smit, Ingrid Steenbergen, Richard Steen bergen, Hans de Tombe, Ton v.d. Zeeuw, Gabriëlle Schaap. LEAO Sandra Blankestein, Unda Blok, Dino v. Es, Marianne v.d. Hulst. Linda Klein. Marjolein Kret. Hermien Lalloesmgh, Betty Meiet, Sandra Pracht, Karina Prins, Carla Schreu- der, Michel Silvester. Patrick Splinter. Mar cel Toet, Jolanda van Velzen, Ada de Vos, Barbara Wittebol, Marcel Zonneveld, Ange lique van Rijn. LHNO VERZORGENDE BEROEPEN Anja van der Bent, Jacqueline van den Berg, Renée de Bruin, Silvia Dole. Mariska van Duuren, Heieen van Elk, Esther Hoogen boom, Nanda Jansen, Petra Jansen. Marian Klein, Caroline van der Kwaak. Paula de Laaf, Wrileke Mensink, Irma Niersman, Rina Oostdam. Yvonne Slingerland, Corola Ver- steegen. Anja van der WaHe. Anita Zandber gen. KANTOORPftAKTVIK Carla Bonneur, Natalie Vlootman. TEXTIEL VERWERKENDE BEROEPEN Yvette Brandhorst. Carola van Egmond, Anita van Eijgen, Annabelle Hartman, Quin- ta van der Maat, Annemarie van der Pompe, Inge Schmidt, Marjan Schuur. LTO MOTORVOERTUIGENTECHMEK Brahim Benali, Peter van Bohemen, Rein Hoogendijk, Peter van Leeuwen, Marco Overdevest, Henk Schutte. Gregor Verhaar, Chris Abspoel, Michael v. Baren. Rob Borst, Frank Duivenvoorde. Marlijn Duivenvoor den. Marco Groenheyde, Marco Haasnoot. Ronald Heymands, Henk Hondebrink. Otto Kölling, Hans Korenhof, Richard Krijger, Corné Meskers, Marcel de Ridder, Leo Schrijer, Reinier van Soest, Rob de Wekker, Mark Wever. RICHTING BOUWTECHNIEK Ron Bey, Marcel Glasbergen, Simon van Kins, Sjaak van Steen. Walter Gorter. Mar tin Groenendijk. Erik de Haas. Robbert Möl lers, Hans Nieuwenburg. RICHTING F UNMETAALBE WERKEN Raymond van der Fits, Henri Hogervorst, Arbo van Lierop. André van Berge-Hene- gouwen. Cor van Duyvenbode. RICHTING MECHANISCHE TECHNIEK John van Asch, Richard Kip, Niek Ouds hoorn, John van der Zijl. LTO RICHTING ELECTROTECHNIEK Martin v. Adrichem, Richard Borst, Erwin Chen, Michel van Deventer, Eric Gubler, Pa trick v. Haeften, Edwin Hartevelt, Mikael v.d. Heuvel, Michael, v.d. Heijden, Dennis Jan- sen, Ron Klein, Edwin Kooien, Mario Meer- tens, Ruud Mulder. Tom van Noort, Edwin Oldenhof, Johan Oliehoek, Danny Plug, Alessandro Podda. Danny Roessingh van Iterson, Hans Sanders. Frans Sertier, Marcel Spruit. Martin van Steyn, Marcel van Tonge ren, Peter de Bruin. Edwin Dool, Jeroen Driessen, Michael de Groot, Jan-Willem Hil- lebrand, John Knijnenburg, Edwin Meskers, Jos Mhanni, Boris Molmans, Clemens Nijp, Sander Pracht, Nico Rozler, Herbert von Schagen, Lex. v.d. Stel, Sjonnie van Tonge ren, Jan Virkestijn. Emilie Knappert Scholengemeenschap Kultureel werker Ben van Ardenne, Helen Baars, Gemma Beccari. Birgit van den Berg, Ernie Boer, Adriaan Brouwers, Marc de Bruin. Isabel Buceta, Eric Bunning, Melieke Dekker, Ellen van Donzel, Gabrielle van Duffelen, Frederi- ke Eckhart, Carla Eykenduyn, Richard van Gerwen, Dineke Graafland, Esther de Groot, Margrit van Haasteren, Yolanda van Hees, Wytze Hilverda, Jan-Kees Hortensius, Pa- triez Hulsebosch. Lars Jans, Koen Koch, Marcel Kok, Jacqueline Koopmans, Els Kor sten. Sonja Kouwenberg, Robert van de Kraats, Anja van Leeuwen, Rob van de Lin den. Henk van Maanen, John van Maren, Annemarie Mooren, Roen Mul, Willemijn van Opstal. Maarten Oudshoorn, Ellen Pauw, Estelle Peet, Victor Peters, Sandra Ruigrok, Annette Sans, Eric Snaterse, Rob Steijsiger, Leontine de Vries, Myriam de Vries, Eric aan de Wiel, Birgit Willemsen. INTAS Caroline Bakkers. Marjon Balvert, Anja Ber nard, Anne-Marie van de Coevering, Arien van Duyn, Marie-Anne Habraken, Angelique Hogenboom, Monique van de Hoogt, Mo- niek de Jong, Silvia Knibbe, Marja van der Krogt, Claudia Lange, Nicolette Menge, Jo landa Otte, Norma Ouwerkerk, Ariska Over- es. Helene Philippo, Jojo Smits. Anita van Spijkeren, Uda Varkevisser, llona Volgering. Tanja Vooys, Olga Wieman. INTAS 2A Irene Bellekom, Sandra Blokker, Marianne Bossenbroek, Petra van Delft, Tineke van Egmond, Karin Focke, Suzette de Groot, Edith Hendriks, Ingrid Knechten, Brigitte Nijp, Petra Remmerswaal, Sabrina Segers, Dita van Beelen, Heieen van Beelen, Nicolet te Blokker, Wilma Bruin, Wilma van Galen, Marja Haasnoot, Anneke Hogewoning, Loui se Jonker, Lenie Zwanenburg. Vrouw gewond WOUBRUGGE Een 57-jari- ge inwoonster van Woubrugge heeft zaterdagmiddag een been gebroken nadat zij door een auto was geschept. Het on geluk gebeurde nabij de krui sing van de provinciale weg (T20) met de Oudendijkseweg in Woubrugge. De vrouw stak onverwacht met de fiets vanaf een zijweggetje de provinciale weg over. De automobilist, een 43-jarige Leidenaar, kon haar nfet meer ontwijken. Het slachtoffer is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Videocamera gestolen WASSENAAR De Wasse- naarse politie is op zoek naar een man, die vanmorgen vroeg in de Wassenaarse Langstraat een videocamera heeft gestolen. De man sloeg om half vijf met een pijp de winkelruit van een fotostudio aan diggelen. Uit de etalage haalde hij een camera met een waarde van 3500 gulden weg. Een getuige belde de politie en kon een goed signalement ge- vbn. Jongen (8) valt van twee hoog NOORDWIJK Een 8-jarige jongetje uit Noordwijk is zon dagmiddag met vermoedelijk inwendig letsel en een hoofd wond opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De jongen liep zijn verwondin gen op tijdens het spelen in de nieuwbouw in het Vinkeveld. Hij viel van de tweede verdie ping van een in aanbouw zijnd huis op een betonnen vloer. Illllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllll Zes bekers bij muziekfestival NIEUWKOOP Zes bekers zijn er zaterdag verdeeld tij dens het muziekfesitival dat de Nieuwkoopse muziekvere niging Eensgezind zaterdag voor de achte maal is succesie had georganiseerd. Crescendo uit Nieuwveen ontving de wis selbeker voor het optrden van het majorettenkorps, Arti et Religioni voor het show-optre den en het tamboerkorps Ta- venu uit De Kwakel voor de drumband. Deze laatste vere niging ontving ook de wissel beker van de gemeente Nieuwkoop voor het hoogst behaalde puntentotaal. Cres cendo uit Nieuwveen kreeg ook de beker voor de beste Miss-majorette en de beker voor de beste tamboer-maitre ging naar het Koninklijk Utrechts Dilettantenorkest. In totaal deden aan het festival achttien verenigingen mee en zij trokken enkele duizenden bezoekers. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllll Belgische kum n in Voorschot? m| VOORSCHOTEN -Jiai C. Selis uit het Belgi ten opende afgelopeNGl de tentoonstelling J Am Schoten" in het Anjgdei Baljuwhuis. Voorshcrijj het Belgische plaatbor 2 een jumelage en dyat ren zowel wethoud^jtge selis als zijn ambtsg$e be pen Selis actief onvil zi meenten via de 1& vai nader tot elkaar te jkker Schepen Selis benftft stamverwantheid ejr d. met zijn VoorschotefFerr eens, dat de vriend^did den nog meer uitgeljp is nen te worden naar burger. De tentoonstelling o, van het Ambachtsh| uit voornamelijk werken van acht le Kamer voor piastij sten uit Schoten. E schilder-, pastel-, p olieverf- als beeldh zien. De tentoonstel en met 30 juni dag pend van 13.00 tot 1 Autokrakers '6 v ltslw T k JV t lef1 WASSENAAR I naarse politie heefy, drie Leidenaren aai die rond 12 uur twi recorders en een I uit auto's hadden g drie vielen op toe streeks half drie op van 's-GravenzancL— zaklantaarns in aPT binnen schenen. Itkei nende belde de pi D uur later kon de U h trio aanhouden op.zï straatweg. De verdl 17, 20 en 21 jaar 1 v vast. De politie veÊ^f ze nog meer inbraliaar) kerfstok hebben. |e 01 Spannende sti"?; om eerste plaAir DE KAAG Na strijd in de Centau- J gisteren op De Kaar houden is duidelijïndc dat de strijd omestE plaats in deze klastf n sen de Hagenaar Jhejc Ginderen en de uot Kees van de Meé .Jj Ginderen won giste61!" de Meeberg werl B( maar de Leidenaaritie algemeen klasserroet steeds eerste. Dden wedstrijd staat gejilitit zondag 23 juni. Inlianes Leen de Haas, tel. liter -ken ■"com -wik, 1 Ideli Ter ondersteuning van de kwaliteitsaktie onder telers van to maten, paprika en komkommers worden ansichtkaarten en posters door de veilingen aan de betrokkenen gestuurd. De eerste mailing heeft plaats in de week van 17 tot 21 juni. De posters illustreren het motto „Van een goede behandeling plukt u de vruchten". De tekst wordt ondersteund door een uitroepteken, gevormd door een komkommer en een tomaat. De ansichtkaarten geven een beeld van de exportbestemming waar het produkt in goede conditie moet zijn gearriveerd, zo als blijkt uit de afbeelding. De kwaliteitscampagne is ingezet om de leiderspositie op de Westeuropese markt te kunnen be houden. Nederlandse groente heeft in de Bondsrepubliek de voor naamste afzetmarkt, een positief imago door de rol van het gezinsbedrijf in de tuinbouw. Hollandse groente staat bekend om de goede kwaliteit, de versheid en de smaak. Gezinsbe drijven worden door de Duitse huisvrouw als positief ervaren omdat dit extra zorg en aandacht voor het produkt betekent. Er is nog verbetering mogelijk; de Duitser prefereert het ei gen land als groenteleverancier maar Nederland neemt een sterke tweede plaats in. Een en ander is gebleken uit een onderzoek dat in oktober 1984 werd uitgevoerd in verband met de imagocampagne van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land. Voor deze voorlopig twee jaar durende campagne op te levisie en in tijdschriften is twee miljoen gulden extra uitge trokken. Dit jaar en in 1986 zullen opnieuw onderzoeken naar het Nederlands imago als groenteleverancier in de Bondsre publiek worden uitgevoerd. Wanneer de Duitser cijfers moet geven voor de groenteleve- rende landen krijgt het eigen land 8,8; Nederland is tweede met 8,2 gevolgd door Frankrijk met 7,0; Italië met 6,6; België met 6,4 en Spanje met 6,2. Het Oostblok moet met 4,2 genoe gen nemen. Uiterlijk, versheid en kwaliteit winnen het als beoordelings criteria van de prijs. Duitsland en Nederland beantwoorden het meest aan de eisen van de Duitse consument. Men blijkt niet altijd goed op de hoogte te zijn van produktiemethoden in ons land. Vaak weet men niet dat veel produkten onder glas worden geteeld. Bloemenminnend Nederland heeft steeds langer plezier van snijbloemen. Over het al gemeen zijn de bloemen steeds langer houdbaar. Dit heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats komen er doorlopend nieuwe bloemen- variëteiten in de handel. Op proefstations, onderzoekinsti tuten, veredelingsbedrijven en door de bloementelers zelf wordt dagelijks gezocht naar nieuwigheden met een nog betere houdbaarheid dan de bestaande variëteiten. In de tweede plaats wordt de afstand tussen teler en consu ment steeds korter. Het vroe ge opstaan van de telers, het unieke veilingsysteem en goed en snel transport zorgen ervoor, dat de bloemen in de huiskamer een lang leven is beschoren. Ook verpakkings methoden spelen hierin een belangrijke rol. Ten derde moet worden ge zegd dat het bloemenkopende publiek steeds meer kennis vergaart over het verzorgen van bloemen. Zo is onder meer het gebruik van ^nij- bloemenvoedsel sterk in op mars. Niet minder belangrijk is het gebruik van voorbehan delingsmiddelen door de te lers. Vooral de laatste tijd neemt dit sterk toe. Met voor behandelingsmiddelen wordt de kwaliteit van de bloemen behouden en vaak zelfs aan zienlijk verbeterd. Het woord „vóórbehandelen" is ontstaan doordat bloemen telers in toenemende mate hun snijbloemen met bepaal de middelen behandelen nog vóór ze naar de veiling gaan. Het aantal voorbehandelde bloemsoorten breidt zich con stant uit. Eind vorig jaar is door een aantal bloemenvei lingen het vóórbehandelen van anjers, lelies en zomer bloemen, zoals gipskruid, Del phinium en Aconitum zelf verplicht gesteld. Bij Gerbera gebeurt het voor- behandelen op de kwekerijen al veel langer en bij Freesia is het in opmars. Naast een vaak dagen langer leven, komen voorbehandelde bloemen over het algemeen beter open, blij ven de bloemen langer mooi, verstoppen de stelen minder snel en wordt het geel worden van het blajl voorkomen. Na het plukken in de kas wordt het onderste gedeelte van de Gerberasteel afgehakt. Direkt daarna worden de bloemen in de plukwagen op water met snijbloemenvoedsel gezet. Volgend jaar wordt een besluit genomen de ras- naam van aardbeien op de verpakking te gaan zetten. „Op een aantal veilingen gebeurt dat nu al, maar volgend jaar zal het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de veilingen adviseren dit unaniem te gaan doen", zegt ir. A. A. M. Sweep, directeur pro- duktzaken. Tijdens het aardbeienseizoen, dat in ons land al begin maart begint terwijl de laat ste zomerkoninkjes half de cember nog vers op de markt komen, wordt men met vele soorten en vele smaken ge confronteerd. Er zijn zo'n twintig rassen, waarvan vier of vijf soorten 90% van het totale aanbod vertegenwoor digen. Het aanbod hangt ook weer af van het seizoen om dat niet elk ras geschikt is voor bepaalde perioden. De aardbeienteelt is ruwweg te verdelen in drie stukken: de glasaardbeien van begin maart tot begin juni met als voornaamste rassen Primella en Gorella. De glasteelt gaat van zwaar gestookt naar niet gestookt. de vollegrondsteelt vanaf begin juni, eerst nog onder plastic, later zonder enige be scherming. De voornaamste soorten zijn dan Gorella, Be- gota, Elvira en Elsanta (El- santa is volgens de veiling een veel belovend ras, dat sterk is, erg goed van smaak, goed houdbaar is en een goe de productiviteit heeft). De „gekoelde" plantenteelt, waarbij na de hoofdteelt tot tegen de kerst onderkoelde planten uit de cel worden ge haald en worden uitgeplant De voornaamste soorten zijn Gorella en Elsanta. Theoretisch is het mogelijk aarbeien jaarrond te telen. Het gebrek aan voldoende licht in de eerste maanden van het jaar maakt dit moei lijk. Volgens adj. directeur M. Claes van veiling RBT-Bre- da, de grootste aardbeienvei ling van Nederland, koopt de consument ook aarbeien nog op het oog. „Bij appels zijn we zover dat men naar een ras vraagt; een appel hoeft er niet meer mooi rond en glim mend uit te zien. We willen op proef de rassen eerste met een stempel, later met een label op de verpak king gaan aanbrengen", al dus M. Claes. Ook bij aard beien hebben nieuwe teelt technieken zich doorgezet. Men ziet nu al aardbeien op substraat, zij het op beschei den schaal. Smaakverschil bestaat er niet tussen de tra ditionele en de nieuwe teelt wijzen. Tot slot wordt aange raden noch aardbeien, noch andere fruitsoorten te koud te eten. ï)at heeft een nega tief effect op de smaak. De veiling neemt op dit moment proeven om aardbeien voor te koelen en zodoende de houdbaarheid te verlengen. idst Amsterda eten meeste papj til Nergens in Neder va naar verhouding z pers van paprika's in Amsterdam en gens is het aandi rode paprika (38%l als in de hoofdstad, uit een onderzoek huishoudelijk gebi paprika's door het pFld schap voor Groejd at Fruit. Nummer één P! tal paprika's per de randgemeenten:#™ drie grote steden. ?tteI tevens boven aan dug T aandeel van het rod wa (50%, landelijk 44)ïrk, lijk onderaan qualidd van het groene (3." lijk 41). Ook Den ergens bovenaan, als het gaat om vo paprika's: 36%, bij lijk gemiddelde men koopt er ooi veel gemengde (20) lijk 13). Rotterdan Hagenaars eten p/y£ van de bevolking paprika's. Rotterd. van die twee naai ding de meeste Den Haag het grooQ stuks per koper. Dta! ten met minder d inwoners zijn goed een kwart van c landse paprika-af: met 20 a 50.000 ncjS( voor ruim een kwa ruim 51%. L_ 1 a if oot-' Op het ogenblik is het moge lijk om een zeer gevarieerd menu samen te stellen zon der dat men daar veel geld voor uit hoeft te geven. An dijvie is zeer goedkoop en kost slechts 60 cent per kilo. Koolrabi behoort al een aan tal weken tot de goedkope groentesoorten, de prijs ligt op 50 cent per stuk. Bospeen is in prijs gedaald naar f1,98 per bos. Voor Chinese kool daalde de prijs met f1,60 per kilo, men betaalt nu 1 gulden per kilo. Een kilo spitskool kost f1,10, deze groentesoort wordt in de loop van de week goedkoper. Raapsteel des kosten slechts 36 cent per bosje. Voor bosuitjes betaalt men 90 cent. Boskroten zijn goedkoper geworden en kos ten nu 80 cent. Sla is zeer goedkoop, een flinke krop sla kost slechts 35 cent Voor veel glasgroenten is de prijs gedaald. Een komkommer van 350 gram exportkwali teit) kost 50 cent. Voor een zwaardere komkommer van 600 gram betaalt men f1,20. Voor de binnenlandse kwali teit, deze wordt aangevoerd in grijze kunststof kisten, lig gen de prijzen lager. Zowel de rode als groene pa prika 's zijn niet duur. De rode exportkwaliteit kost 3,10 per halve kilo en voor de groene paprika's betaalt men f3,75 per halve kilo. Courgettes zijn al een aantal weken goedkoop, dit zal ook in de komende week het ge val zijn. De prijs schommelt rond f1,20 per stuk. De au bergines zijn goedkoop. Voor een verse mooi glimmende donkerpaarse vrucht hoeft men niet meer dan f1,50 per stuk te betalen. Als de vruch ten ouder worden, dan wor den ze slap en doffer van kleur, dergelijke exemplaren zijn goedkoper. De tomaten prijzen zijn niet veranderd. De grote ronde exporttoma ten kosten f2,30 per halve kilo. Vleestomaten zijn wat duurder, voor een halve kilo betaalt men/2,60. Bloemkool is vrij sterk in prijs gestegen, dit komt door een stagnatie in de aanvoer. Voor de maat 8 stuks per kist moet men toch al gauw rekenen op f 6,20 per stuk. Dit is dan een mooie vaste witte kool. Spi nazie is ook duurder gewor den, de prijs schommelt rond f 2,- per kilo. Bleekselderij kost f 1,50 per stuk. De oogst van tuinbonen is ook weer op gang gekomen. De prijs zal dagelijks verder dalen, maar ligt nu nog op f3,- per kilo. Snijbonen en sperziebonen, ze komen nog van onder glas, liggen in prijs tussen de 6 en 7 gulden per halve kilo. Goedkoper zijn de sperziebo nen uit Egypte en Spanje, hiervoor betaalt men prijzen tussen f2,30 ror 3,75 per halve kilo. De import van kersen en perziken is ook weer op gang gekomen. Zowel rode als groene paprika's zijn niet dut— Franse kersen kosten 4,50 per halve kilo. De per halve kilo. Voor perziken uit Italië ligt de prijs op 3,10 ziken zijn duurder f5,- per halve kilo.\

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4