Ploeg Post zet Zwitserse ronde totaal op de kop f aminterland tegen Sovjet-Unie onbeslist 3>ris Decker A topvorm ar Wimbledon BASKETBALTITELVOORDE RUSSEN RTTRIBUIME NIS wil Spelen gehandicapten Israël roept tennisteam halt toe CckLeSouoo/nt MAANDAG 17IUNI1985 PAGINA 13 N WOOF FKAMPIOEN JHIELSGESTEL John Woof, onal op Kleiburg, heeft afgelopen jde op de golfclub De Dommel te jhielsgestel het nationale golf ynschap voor professionals ge- Woof, superieur in de dubbele an gisteren, gebruikte tien slagen :dan zijn concurrent Donald Ar- jlVinnaar van de Harlekijncup n Dorrestein. fctand is: 1. John Woof (Kleiburg) jen, 2. Donald Armour (Hilver- 6, 3. Jan Dorrestein (Rosendael- der^ees Renders (Toxandria) 301, 5. in Hi van Mook (Aken) 302, 6. Kees lexicdNoordhollandse) en Bertus van i Tinfieysteren) 303. Twee kanotitels voor Derkcx DE RIJP Annemieke Derckx en Jan-Dirk Nij- kamp hebben twee kampioenschappen behaald in de sprintwedstrijden bij de nationale kano-titel strijd van zondag in De Rijp. Annemieke Derckx won de 125 meter voor haar clubgenote Annema- rie Cox, met wie zij ook in de K-2 voer op deze kortste afstand. Nijkamp won ook de K-l en de dubbel met Erroll van Groenewoud. De selectiecommissie besloot na het kampioen schap K-4 op de 10 kilometer het Euros-kwartet af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen, half augustus te Mechelen. Aart ter Mors, Huub Zegers, Harrie Willemsen en Martin Smit eindig den als tweede achter Bax/Daman/Stevens/De Leede, die hun afvaardiging naar Mechelen al hadden verdiend in de K-l en K-2. MATIG ROEIEN NEDERLANDERS GRUNAU Tijdens de internationale roeiwedstrij- den in Grünau bij Oost-Berlijn hebben de Neder landse deelnemers genoegen moeten nemen met plaatsen in de achterhoede. Ver achter de winnende dubbelvier uit de Sovjet-Unie gingen de dames Com- paan, Van Ettekoven, Zeekant en Plantenga over de streep. De achterstand van de Nederlandse formatie bedroeg 25 seconden. De dubbbelvier bij de heren (Bakker, Van Groningen, Van Zwolle en Emke) be perkte de schade ten opzichte van de zegevierende Oostduitsers tot twaalf seconden. De beste Neder landse prestatie kwam op de naam van Nico Rienks. De skiffeur werd gisteren derde achter de Oostduit sers Uwe Mund en Jens Bohlmann. De Nederlandse heren dubbelvier werd vierde en de dames dubbel vier eindigde als vijfde. In alle drie gevallen was het verschil met de winnende boot aanmerkelijk. DOORN De Nederlandse Invali den Sportbond wil in 1992 de Olym pische Spelen voor Gehandicapten organiseren als de „andere" Spelen aan Amsterdam worden toegewezen. Tot dat voornemen kwam de algeme ne vergadering van de NIS, zaterdag te Doorn. De NIS liet weten nog geen kandi daat voor de Spelen te hebben. Het is gebruikelijk, dat de Spelen voor ge handicapten in hetzelfde land wor-1 den gehouden als de „valide" pen dant. De recente geschiedenis kent hierop twee uitzonderingen. Vijf jaar geleden vonden de Paralympics in Arnhem en Veenendaal plaats, om dat de Sovjet-Unie geen organisatie van gehandicapte sportlieden kent. De Spelen van Arnhem en Veenen daal waren een financieel succes. In 1968 weken de gehandicapten uit naar Israel, omdat de ijle lucht van Mexico-Stad werd gevreesd. Vijf gehandicapte tafeltennissers zijn door de NIS, de Nederlandse Invali den Sportbond, uit de nationale selec tie gezet omdat zij het niet konden vinden met de bondstrainers en niet van zins waren een afkoelingsperiode in acht te nemen. De vijf, Theu Vis ser, Rob Hartman, Rob Visser. Ma- rielle van der Poeg en Rein Roillof, waren vorige maand tijdens een trai- ningsweekeinde in Delden al in bot sing met de trainers gekomen. g naf aar Wer is vlak voor Wimbledon, waar hij vorig jaar wegens ïsure vroegtijdig moest afhaken, in topvorm, s besli dkaiq V 1 al tf e m* van e. M< pelei ij all| rok, c|EN ritoer imidi ;gen 1 1 mË Ier, ledontoernooi heeft ;tduitser Boris Bec- p eeiiet eerste Grand- gulden op. Hoe sterk Beckers service is geworden, blijkt wel uit het feit dat hij in zijn laat ste vief partijen op Queen's niet een keer zijn opslag ver- didatqernooi uit zijn nog Tot zijn optreden bij het Lon. ^ennisloopbaan ge- winjn. De zeventienjari- nisprof uit Leimen idelberg bedwong in de finale van xnooi van Queen's dense toernooi bestonden Bec kers voornaamste wapenfeiten iliisprof uit Leimen van zÜn thans één jaar duren- tidelberg bedwong de profcarrière uit een halve- finaleplaats bij de Open Itali aanse kampioenschappen, een kwartfinaleplaats bij het Londen, dat was Grand-Slamtoernooi van Au- xco. Prd met ruim stralië en het winnen van de ren oj) gulden, de Ameri- masterstitel voor spelers tot 21 ndelifjohan Kriek met jaar in Birmingham. In de finale van het heren dubbelspel zegevierden de we reldkampioenen Ken Flach- Robert Seguso (Vst) met 3-6,6-3,16-14 over Pat Cash- /John Fitgerald (Aus). die deze generale re- ""tan Wimbledon inging speler op de wereld- versloeg in de kwart je als zevende geplaat- ttraliër Pat Cash en de halve finales met van diens landgenoot cNamee. Kriek, die op pldranglijst veertiende lereikte de eindstrijd h overwinning met 6-4, de jonge Joegoslavier Shriver Ook Pam Shriver is pal voor Wimbledon in topvorm geko men. De Amerikaanse num mer drie van de wereldrang lijst, die van de winter aan een mentale inzinking ten prooi was, veroverde dit weekeinde in Birmingham haar derde achtereenvolgende enkelspel- titel. Nadat zij in de halve fi- iatste Beckér tegen Jo- nales met 6-4, 6-2 had gewon- iek elf aces. De jonge van haar landgenote Bur- gin, behield zij de titel in Bir- ivic. liet het publiek bij zijn P aloernooi op gras volop nungnam ooor in ae einasmja hetl van zijn krachtige' de eveneens Amerikaanse Bet- ekere volley en geva- sy Nagelsen te verslaan met Sagen. Voor de winst 6-1. 6"° in dechts 43 minuten. te 'eerste set tegen Kriek P/?T„sl0"d een P"!5 °P van ra,1ker slechts 32 minuten 75.000 gulden. eJn de tweede reeks De Fransman Thierry Tulasne "!s k de Westduitser de heeft het 75.000 dollartoernooi «an zijn tegenstander van Bologna op zijn naam ge- 1 in beëindigde de partij bracht. Hij won in de eind- f^jmet een ace. De toer- strijd met 6-2, 6-0 van de Ita- j fe leverde hem 112.00 liaan Claudio Panatta. BALMBERG Peter Post werd tijdens het weekeinde in de Ronde van Zwitserland ture luurs van allemaal ver schillend gekleurde truien, waar het gros van zijn renners in wer den gehuld. De op pre mies beluste Theo de Rooy begon met het blauwe tricot van de tussensprints. De in vorm rakende Peter Winnen volgde tot zijn stomme verbazing met de groene trui van het puntenklassement. Eric Vanderaerden reed als gewoonlijk in de kampi oenstrui van zijn land en Phil Anderson tenslotte kwam gisteren in het bezit van drie verschil lende exemplaren, waaronder de belang rijkste, de gele van de leider in het algemeen klassement. Het bonte gezelschap van Post zette in het weekeinde de Ronde van Zwitserland op zijn kop. De vierde rit werd na voorarbeid van De Rooy en Lubberding in de eerste massaspurt van de tiendaagse gewonnen door Eric Vanderaerden. In de korte etappe van gisteroch tend, voorafgaande aan de klimtijdrit, behoorde Gerard Veldscholten tot de kop groep, waaruit Jean-Fran- cois Bernard, een jonge Franse tijdrijder, naar de overwinning soleerde. Die inspanningen bezorgden de Oldenzaalse krachtpatser een paar zere benen, die hem in de klimtijdrit pijnig den en uit de top van het klassement wierpen. Van belang voor de ploeg was dat nauwelijks. Veld scholten werd zoals de ande ren weer een gewone knecht in dienst van Anderson, de onbetwiste kopman, en Van deraerden, de sprinter. Een uitzondering was Peter Win nen, die de rit tegen de klok beëindigde als twaalfde met een achterstand van 58 se conden op Anderson, maar binnen redelijke afstand van favorieten voor de eindzege als Kelly en Criquielion. Anderson, die in de rit van gisterochtend bij een pech- geval een wiel kreeg toege stoken van Johan Lam- merts, begon de klim van twaalf kilometer naar de top van de Balmberg voorzich tig. Na 6,5 kilometer had hij de vijfde tussentijd. Da Silva was op dat moment nog zes seconden sneller dan de Au straliër, die in het tweede gedeelte versnelde. „Als je snel vertrekt, dan win je hooguit twintig seconden in de eerste vijf kilometers", was zijn motivatie. „Versnel je in de laatste kilometers, dan win je een minuut". Midi Libre Of Jan Raas een goede ploegleider is kan op zijn vroegst pas over vijf weken na de Ronde van Frankrijk beoordeeld worden. Feit is wel, dat de Zeeuwse oud-we reldkampioen zijn wieler ploeg direct na de sporttech- nische machtwisseling nieu we impulsen heeft gegeven. In de tien dagen van zijn ploegleidersschap behaalden zijn renners niet minder dan zeven overwinningen. Adri van der Poel won twee etap pes in de Ronde van Luxem burg, Jelle Nijdam zegevier de in het eindklassement van het Groothertogdom. De achtervolger pakte ook de proloog en de derde etappe in de Ronde van Zweden, waar Gerrit Solleveld de vierde etappe op zijn naam schreef. In de Midi Libre be- Eric Vanderaerden gaat als winnaar over de finish van de vierde etappe in de Ronde van Zwitserland. gon onder Raas zelfs de Amerikaan Doug Shapiro te presteren: tweede in de der de etappe. In de vierde en laatste rit van de Midi Libre zegevierde zondag Leo van Vliet, wiens erelijst het laat ste jaar weinig aanvulling had gekregen na privé-pro- blemen. De 37e Midi Libre gaf ook de wederopstanding van eindwinnaar Italiaan Silva- no Contini te zien. Toen hij in 1979 in de Ronde van Lombardije als enige het wiel kon houden van de toen nog heel grote Bernard Hinault werd hem een gou den toekomst voorspeld. Contini werd geen campio- nissimo, die dagelijks de ko lommen van de sportkran ten haalde. Hij kwam slechts tot incidentele successen als de Ronden van Baskenland en Duitsland in 1981, Luik- -Bastenaken-Luik in 1982, de Ronde van Lazio in 1983 en de Coppa Sabattini in 1984. Contini legde de basis voor zijn eindzege in de eer ste rit. Hij verdedigde zijn voorsprong met verve. Nico Verhoeven uit de ploeg van Ben van Erp staakte zater dag met zes andere renners de strijd. Ronde Zweden Gerrit Solleveld uit De Lier heeft zaterdag de vierde etappe van de Ronde van Zweden gewonnen. Peter Harings uit Sibbe maakte het Nederlandse succes com pleet door als tweede te ein digen. De Franse sprinter Jean- -Francois Rault won gisteren de vijfde etappe. De Noorse amateur Atle Kvëlsvoll be hield de leiding in het alge meen klassement. Moser in sigaar boven 100 km/u ROME Over en kele dagen doet de Italiaanse wielren ner Francesco Mo ser, die gisteren de Ronde van de Ape rt ijnen won, een aanval op het we reldsnelheidsrecord fietsen. Op een futuristisch rijwiel, in de vorm van een sigaar, wil hij een snelheid bo ven de 100 km/u halen. Snelheid blijft Francesco Moser bezighouden. In deze sigaar moet de we- reldsnelheidsrecordhouder boven de 100 kilometer zien te geraken. Wereldrecord Willie Banks INDIANAPOLIS Willie Banks heeft bij de Amerikaan se atletiekkampioenschappen in Indianapolis het wereldre cord hinkstapspringen verbe terd. Hij kwam bij zijn tweede poging tot een afstand van 17,97 meter, een verbetering met negen centimeter van het oude record dat op naam stond van de Braziliaan Joao Olivei- ra. Vorige week al bereikte Banks bij wedstrijden in Los Angeles een afstand van 17.67 meter. Peter Post in management DEN HAAG -- Peter Post heeft afgelopen weekeinde zijn vertrek aangekondigd. De ploegleider dient zijn tot 1987 lopende contract bij Panasonic uit, maar wil zich daarna meer op het management in de wie lersport gaan richten. Post heeft Johan van der Velde, die de afgelopen jaren in Italiaan se dienst fietste, een tweejarig contract aangeboden. STUTTGART De Sov jet-Unie heeft voor de veertiende keer het Euro pese kampioenschap bas ketbal veroverd. De Rus sische plpeg versloeg gis teravond in de eindstrijd Tsjecho-Slowakije met 120-89, na een ruststand van 54-47. In de eerste helft was er nau welijks sprake van een over wicht van de Russen, die op 17-19 en 35-38 zelfs tegen een achterstand aankeken. Tegen de twintigste minuut voelde de oude Tsjechoslowaakse ploeg de vermoeidheid al binnen sluipen en onmiddellijk na de hervatting (54-47) namen de Russen, vooral door Walters en Sabonis voorgoed afstand van de tegenstander, 71-54. Hoewel de absolute uitblinker Sabonis, voortijdig met vier fouten naar de kant werd ge haald, maakten de Russen geen gebruik van de reus Tkatsjer.ko, die in veertig mi nuten niet van de bank kwam. Italië veroverde zaterdag de bronzen medaille. Het versloeg Spanje na verlenging met 102-90. Na de reglementaire speelstand was de stand 84-84. Bulgarije is met Israël, Roeme nië, Polen en Nederland gede gradeerd naar de B-groep van de strijd om de Europese bas- ketbaltitel. De Bulgaren verlo ren in Stuttgart het duel om de zevende plaats met 86-105 (44-56) van Joegoslavië. De eindstand van het toernooi is: 1. Sovjet-Unie, 2. Tsjecho-S lowakije, 3. Italië, 4. Spanje, 5. West-D.uitsland, 6. Frankrijk, 7. Joegoslavië, 8. Bulgarije, 9. Israël, 10. Roemenië, 11. Polen, 12. Nederland. mt ol ïdalisl unnel .n deJGRAD Het Ne- teh itfse damtiental R tt? v*erde en ^aat' VaJfpstrijd in Leningrad inimale voorsprong Mee punten, die het interland tegen de •Unie in drie dagen rerworven, moeten ïx-sefygn j)e iaatste ont- •roen|8 eindigde in een t get£ag met 11-9» waar- vitseffoor de derde keer iienstjrijd tussen beide nd damnaties onbe- anse jindigde: 40-40. Elf van de 14 voorgaande wedstrijden werden door de Russische dammers ge wonnen. De Oosteuropese grootmees ters hebben er in de slotfase van deze 14e interland alles aan gedaan een dreigende ne derlaag te voorkomen. Op voorlaatste dag was al duide lijk geworden, dat zij zich op de slotdag zeker niet met sa lonremises tevreden zou stel len. Met name kopman we reldkampioen Gantwarg en de op het vijfde bord zeer pro- duktieve Baljakin kregen op dracht op winst te spelen, het geen het taktisch concept van de Nederlandse teamcoach Douwe de Jong sterk door kruiste. Hij wilde zijn eerste zes bordspelers op remise laten afstevenen, terwijl op de laat ste vier borden de Nederland se spelers vrij mandaat kregen. Na drie uur spelen zaten de Russen zeer tevreden achter hun bord. Alleen Mogiljanski had het in een klassieke partij moeilijk tegen Bies. De bezet ting van het kerkhofveld leid de tot een zeer voordelig eind spel voor Bies, die zijn materi aaloverschot nog voor de tijd- controle in winst wist om te zetten. Vermin, Bastiaannet en Clerc deelden vervolgens de punten en ook het weer zeer spectaculaire duel tussen Dib- man en Hans Jansen eindigde onbeslist, maar op de andere borden zag het er somber uit voor de Nederlanders. John van den Borst kon het opnieuw niet redden tegen Baljakin, die met zeven pun ten topscorer van de Russen werd, evenals als vorig jaar toen Scholma met 7-1 door de oud-jeugdwereldkampioen werd geklopt. Jos Stokkel, met vijf punten de produktiefste Nederlander na drie ronden, stuitte op on verwachte moeilijkheden die jeugdwereldkampioen Valne- ris hem Voorschotelde. Stokkel moest een schijf inleveren maar zag in het eindspel toch nog kans naar remise af te wikkelen. Auke Scholma dacht jeugdspeler Kolesnik na twee sterke partijen stormrijp te hebben gemaakt, maar ver loor. Nederland keek op dat mo ment tegen een achterstand van 9-7 aan, terwijl de nog aan de gang zijnde partijen redelij kerwijs slechts één punt zou den opleveren. Het was kort voor de tweede tijdcontrole dal bordspeler Gerard Jansen evenwel voor een verrassende ontknoping zorgde door in een voor hem beter maar niet di rect winnend eindspel een fi nesse te vlechten, waardoor debutant Tetoesjov alsnog de draad kwijtraakte. De zege van Jansen, die daardoor met Stokkel stopscorer voor het Nederlandse team werd (bei den scoorden zes punten), bracht Nederland weer op ge lijke hoogte 9-9. Voor wereld kampioen Gantwarg was toen de taak weggelegd zijn team aan de laatste twee punten te helpen om de totaalscore op de valreep toch op een onbeslist te doen uitkomen. De wit-Rus faalde niet, ondanks hardnek kige tegenstand van Ruud Pal mer, die het ruim zes uur vol hield maar toen in een over machtseindspel belandde dat onhoudbaar was. Daarmee won de Sovjet-Unie deze vier de westrijd met 11-9 maar ein digde de interland onbeslist. RAMAT HASNARON Twee dagen heeft de Ne derlandse tennisploeg de illusie mogen koesteren tot de derde ronde van het Davis-Cuptoernooi te kun nen doordringen. Na het dubbelspel leek het door Tom Okker gecoachte ge zelschap nog een geringe kans te hebben. Shlomo Glickstein, nog steeds ver uit de beste Israëlische tennisspeler maar toch duidelijk over zijn hoogte punt heen, riep Nederland zaterdag echter in Ramat Hasnaron een halt toe. De 27-jarige Glickstein speelde meer met dan te gen Michiel Schapers, on danks het schijnbare even wicht als gevolg van vijf gespeelde sets: 4-6, 6-1, 3-6, 6-0, 6-0. Toen het er wer kelijk op aan kwam, mep te Glickstein, die in 1981 tot de mondiale top-dertig behoorde, de twee jaar jongere Rotterdammer van de baan. In de laatste twee sets kreeg Schapers geen voet aan de grond. Huub van Boeckel, de tweede Nederlandse verte genwoordiger in het en kelspel, slaagde er niet in de eindscore een draaglij ker aanzien te geven. Slechts in de eerste set had zijn verweer tegen Amos Mansdorf enige betekenis (8-10). Op reglementaire gronden kon de Hagenaar na twee sets zijn rackets inpakken. Schapers en Van Boeckel waren vrij dag ook uitgekomen in het dubbelspel. Menno Oost- ing, die in de eerste ronde tegen Finland wel de baan op mocht, werd in reserve gehouden. Achteraf gezien heeft dat waarschijnlijk de Nederlandse kansen ver kleind. Beide Nederlan ders kwamen zaterdag ze ker ook in conditioneel opzicht te kort op hun op ponenten. Pieter van Tuyll in bestuur NBB NIJKERK De bezuini gingen die de Nederland se Basketball Bond twee jaar geleden heeft doorge voerd, hebben hun rende ment afgeworpen. Tijdens de voorjaarsvergadering te Nijkerk bleek dat de fi nanciële positie van de NBB weer gezond is. Er was een overschot van 115.000 gulden, dat wordt overgeboekt naar de voor zieningen, onder andere ten behoeve van de natio nale teams. Gezien de gunstige financiële ontwikkeling werd ook beslo ten het weerstandsfond (200.000 gulden) op te heffen. Dat fonds was vijf jaar geleden in het leven geroepen om, na de decentralisatie, de rayons eventueel steun te kunnen ge ven. De rayons hebben echter nimmer een beroep moeten doen op het weerstandsfonds. Het bondsbestuur werd met twee leden uitgebreid, oud-in ternational Pieter van Tuyll van Serooskerken zal zich be zig houden met sponsoring en de communicatie van de bond, Rob Snijders krijgt scheids- rechterszaken en opleidingen in zijn pakket. Nederland in poule B voor rugbystrijd ROME Het Nederlands rugbyteam is met drie te genstanders ingedeeld in poule B voor de strijd om de bekers van de Interna tionale Rugbyfedfratie voor amateurs (FIRA). Dat is tijdens het congres van de FIRA, dat afgelopen week einde in Rome werd gehou den, beslist. De sterkere lan den strijden in de A-poule te gen elkaar. Het toernooi, dat in de late herfst begint, is over twee jaar uitgesmeerd. Alle deelnemers spelen een uit- en een thuiswedstrijd De iuiste speeldata voor Nederland zijn nog niet bekend. De indeling is: Poule A: Frankrijk, Italië, Sovjetunie, Roemenië, Portu gal en de winnaar van het duel tussen Tunesië en Spanje. Poule B: Groep 1: Tunesie of Spanje, Marokko, Bondsrepu bliek Duitsland en Polen. Groep 2: Nederland, Zweden, België en Tsjecho-Slowakije.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13