^ekUe Coma/ntBI KNVB gaat relschopper via zwarte liist weren lamer wil inzage in fcht belastingdossiers iiidafrikaanse troepen llen Botswana binnen z Vader en zoon tweemaal gekaapt VERDACHTE RIJSWIJKSE MOORDZAAK AANGEHOUDEN JUSTITIE BEREID NAMEN TE NOEMEN Frans Boelen directeur Leidse Schouwburg Amerikaanse Boeing gekaapt jgel- iade bij jitteelt 2 miljoen Op moeders rug Onderscheiding voor burgemeester Van 't Wout POLITIE ACHTERHAALT UIT VLIEGTUIG GESTOLEN GELD ^JfADERDAGKADO'S BENZINE GOEDKOPER Ingewikkeld BON: *2*£eidóe(3ouremt MB Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdi]k34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: Jj.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. P Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl 5% BTWJT0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm Losse nummers f 1 00 Minister Smit-Kroes over zee vervuiling, belastingfraude en Spanje in de EEG in „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 22.10 uur ge sprek met de minister-presi dent en om 23.30 uur nacht film „Edison the man". Op Duitsland 3 om 23.05 uur Rockpalast. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Vannacht circa acht graden. Morgen ongeveer veertien graden. Noordweste lijke wind, matig, kracht vier, in het Waddengebied af en toe krachtig, 6. Zon op: 05.19; onder: 22.02. Schev. hoog water 1.36 en 13.58; laag water: 9.48 en 22.14 N 'NESBURG Zuidafrikaanse zijn vannacht Botswana binnen in en hebben acties tegen tien oin^nde guerrilla-doelen uitgevoerd, ereivanochtend bekendgemaakt door fanse functionarissen, die hebben i inrd dat in de hoofdstad Gaborone jste tien mensen zijn gedood. prbevelhebber van de Zuidafrikaanse >chten, generaal Viljoen, verklaarde dat one tien guerrilla-doelen van het Afri- kaane Nationale Congres zijn vernietigd door kleine eenheden. Volgens Viljoen hebben de acties vannacht tussen half twee en half drie Nederlandse tijd plaats gevonden. Volgens Vil joen zijn de troepen veilig teruggekeerd na de vernietiging van tien huizen en kantoren van het ANC. Hij beschuldigde het ANC van het voorbereiden van sabotage-acties en aanslagen op politieke leiders in Zuid-Afrika vanuit Bots wana. Inwoners van Gaborone vertelden dat de Zuid afrikaanse troepen zware artillerie, mortieren en granaten hadden gebruikt. LONDEN De Amerikaanse professor Landrey Slade heeft voorlopig zijn buik vol van vliegen, nadat hij en zijn zoon dinsdag en woensdag betrokken zijn geweest bij twee vliegtuigkapingen. Vader en zoon Sla- de waren als passagier aan boord van het vliegtuig van de Jordaanse luchtvaartmaat schappij ALIA, dat dinsdag in Beiroet door zes sji'itische moslims werd gekaapt. Na hun vrijlating gingen de Amerikanen aan boord van een vliegtuig van de Libanese Middle East Airlines. Kort voor de landing van het toestei op Cyprus werd ook dit vliegtuig gekaapt, nu door een Palestijn. Deze kaping was overigens binnen een aantal uren achter de rug. RIJSWIJK De Rijswijkse politie heeft gistergavond om elf uur in Montfoort de 44-jarige J.E.B. uit die plaats aangehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn nacht van 7 op 8 maart in een kan toorgebouw aan de Verrijn Stuart laan in Rijswijk. De verdachte is ingesloten in het politiebureau in Rijswijk en wordt nog verhoord. Racket-bril lerij Rubens in brand gestoken lilderij van de Zuidnederlandse schilder Pe il Rubens met een waarde van ongeveer ze- '4joen gulden is gistermiddag in het Kunst- - j de Zwitserse stad Zürich in brand gestoken jvoest. Het gaat om een uit 1628 stammende van de Spaanse koning Philips IV. Ondanks tn van personeel in het museum vatte het '"lam. Het was binnen enkele minuten geheel 1st. Alleen de lijst bleef gespaard. Er is ter een jonge man gearresteerd, die voor zijn ^een verklaring wenste af te geven. DEN HAAG De KNVB is zeer verheugd met het plan van minister Kort hals Altes van justitie om deze bond een zwarte lijst toe te spelen waarop de namen van de meest no toire relschoppers ver meld zijn. De minister gaf gisteren in de kamercom missie voor Welzijn en Cultuur te kennen geen bezwaar te hebben tegen het verzoek van KNVB om informatie over van dalen met een strafblad. De voetbalbond wil deze mensen voortaan van zijn velden weren. „Ik heb de belangen van de openbare orde afgewogen te gen de bescherming van de privacy van de betrokkenen", aldus Korthals Altes, die de preventie van voetbalgeweld zwaarder wilde laten wegen. De minister kreeg daarop van alle politieke partijen een was lijst van brandende vragen voorgeschoteld. Met name de PvdA-fractie heeft grote be denkingen bij de plannen van Justitie. Kamerlid Worrel: „Op deze manier worden men sen die al veroordeeld zijn op nieuw gestraft. Bovendien kunnen nu ook andere organi saties, zoals winkeliersvereni gingen aankloppen om een zwarte lijst. En wie garandeert de geheimhouding van de lijst?". De VVD en CDA-frac- ties laten hun oordeel afhan gen van de uitwerking van het voorstel. Volgens een woordvoerder van de KNVB is de „zwarte lijst" een voorloper op een door de rechter uit te spreken verbod voor relschoppers om gedurende een bepaalde perio de stadions te bezoeken. De bond zou via de lijst kunnen controleren of de veroordeelde zich ook aan dat vonnis houdt. Er zou geen sprake van zijn om jongeren die alleen maar als lastig bekend staan op een lijst te plaatsen, aldus de KNVB. Pag.4: Robot voor controle supporters LEIDEN Frans Boelen (48) is per 1 augustus benoemd tot de nieuwe directeur van de Leidse Schouwburg. De in Hoevelaken woonachtige Boe len werkte als journalist bij onder meer De Tijd en de Volkskrant, maar is vooral be kend door zijn werk als regis seur/producent bij de VARA. Hij was betrokken bij pro gramma's als de Stratemaker op zee show, J.J. de Bom en de Taaistraat. Boelen, die oprich ter is van het Schrijverscollec tief, won een Edison en de Nipkov schijf. J. Reenders (38), momenteel theatertechni cus in Groningen, is de nieuwe toneelmeester van de Leidse Schouwburg. BEIROET Een Boeing 727 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines is vanochtend tijdens de vlucht Athene- Rome gekaapt. De kapers vroegen toestemming om te landen op het vliegveld van Beiroet, maar de Libanese au toriteiten hebben dit gewei gerd. Dit is bekendgemaakt door de verkeerstoren van de luchthaven in Beiroet Een woordvoerder van TWA in Rome deelde mee dat zich aan boord van het toestel on geveer 145 passagiers bevin den. De meeste passagiers zijn Amerikanen. De piloot meldde dat het toestel slechts voor 90 minuten brandstof had en wil de landen in Beiroet om brandstof bij te tanken. Ver volgens zou het vliegtuig koers zetten naar Algerije. Over de identiteit en de eisen van de kapers bestond vanochtend nog geen duidelijkheid. (Van onze lementaire redactie) AAG Staatsse- Koning (Finan- [zal zich nog deze in een plenair ka- •at moeten verant- :n voor zijn beslis- in individuele be- iken. De kamer- ie van Financiën j.Jiiertoe gisteren be- pyj „omdat het publiek ^—fecht op heeft na alle g^toties", aldus com- _iroorzitter Joekes op OQrsconferentie. jimissie kreeg gisteren y nister Ruding een ver- ^•Hijke opgave van het od (gevallen, waarin Ko- jrsoonlijk heeft ingegre- minister schreef de brief namens zijn staatssecre taris, omdat deze momenteel in het buiterfland is. De opga ve van Financiën is voor de kamercommissie aanleiding geweest nog eens acht dossiers van belastingplichtigen op te vragen. Hierbij is ook het dossier van mr. W. Geertsema, die na een brief aan Koning om onduide lijke redenen een belasting vermindering van honderd duizend gulden heeft gekre gen. De andere dossiers zijn uitgekozen bij wijze van steek proef. In alle gevallen heeft staatssecretaris Koning per soonlijk de beslissing geno men, al dan niet na een ge sprek met de betrokken belas tingplichtige. Het is de com missie nog niet bekend op wel ke personen de stukken be trekking hebben. Volgende week donderdag praat de commissie met Ko ning. De leden kunnen dan vragen stellen, ter voorberei ding op het plenaire debat. Over de vraag of de staatsse cretaris eigenlijk wel bevoegd is in te grijpen in individuele zaken, hetgeen door de belas tinginspecteurs wordt betwist, wil de Tweede Kamer pas na de zomervakantie debatteren. Overigens staat nu vast dat de Kamer de bevoegdheid op zichzelf een vanzelfsprekende zaak vindt en dat zij hooguit de staatssecretaris wat „tegen zichzelf wil beschermen" door hem te verplichten regelmatig en in het openbaar verslag te doen van zijn bemoeienissen met individuele zaken. Pag 3: „Gat" in dossier-Wibo van de Linde; Geen steun in kamer voor belastinginspec teurs AAG De Neder- fruittelers zijn net als ollega's in de volle- rtuinbouw en akker de afgelopen week in het hele land getrof- <r zware hagelschade. - J Onderlinge Fruittelers 'erzekeringsmaat- >ij (OFH) zijn de laatste honderden meldingen igekomen. De OFH (Aide schade op basis van beschikbare gegevens ;eveer twaalf miljoen n. De schade betreft ié andere het jonge fruit te bomen, waardoor nu itstaat dat er een oogst dag optreedt. Vanuit vol- "Adstuinbouw en de ak- wa"lt, waar zoals eerder ld, ook voor miljoenen ynhs schade is aangericht, rhmiddels 1.100 schade- ngen ingediend bij de keringsmaatschappijen. Wat is prettiger dan je op de rug van je moeder je te laten ver voeren? Jammer dat er bij moeder zwaan slechts plaats is voor drie nakomelingetjes. VALKENBURG/DEN HAAG Burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg is vanmorgen benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. S. Patijn, speldde hem vanmorgen in het Provincie huis de bij deze koninklijke onderscheiding behorende versier selen op. De onderscheiding komt aan de vooravond van het vertrek van de burgemeester. Deze gaat per 1 juli met pensioen en neemt op 21 juni afscheid van zijn gemeente. Wie hem op volgt. is nog niet bekend. „We are the world" De zangers Har ry Belafonte en Marlon Jackson begeleiden met rithmisch geklap een lied dat door Ethiopische slachtoffers van de hongersnood in het opvang centrum Mekelle voor hen werd gezongen. Bela fonte en Jack son bezochten het opvangcen trum na voor 60 ton hulpgoede ren aan de hon gerenden in Ethiopië te heb ben gegeven. De goederen zijn betaald uit de opbrengst van de verkoop van de plaat „We are The World", die door Ameri kaanse popmu sici speciaal voor Ethiopië is uitgebracht. SCHIPHOL Twee mannen uit Sassenheim hebben bekend vorige week donderdag een postzak met Amerikaanse dol lars, Franse francs en Engelse ponden met een totale waarde van 1,1 miljoen gulden uit een KLM-vliegtuig te hebben ge stolen. Het gaat om lossers van 21 en 27 jaar. Het grootste deel van het gestolen geld is inmiddels terug. Wat nog ontbreekt zijn de 250.000 gulden die één van de daders tijdelijk in een vuil niscontainer had opgeborgen. Toen de politie het geld uit de container wilde halen was het al weg. De twee hebben kort na aan komst van het toestel uit Zü rich de postzak uit het ruim gehaald. Het geld werd direct verdeeld. Eén van de twee verstopt 2'A ton in de contai ner en begroet nog eens 7>h ton in een park. De andere man nam zes ton mee die hij „ergens in Bra bant" begroef. Dat geld is in middels door de politie gevon den, evenals de 2lA ton die in het park was begraven. Twee andere lossers, een 42-ja- rige en een 38-jarige man, bei den uit Amsterdam, zijn ook aangehouden. Mogelijk zijn zij medeplichtig. Opnieuw aanhoudingen bij Springsteen ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft bij het tweede concert van de Amerikaanse popzanger Bruce Springsteen giste ren 19 aanhoudingen verricht. Het ging daarbij om venten zon der vergunning, verkoop van soft drugs en gooien met blikjes. De arrestanten zijn na reprimande dan wel proces-verbaal heen gezonden. Het concert, dat 55.000 bezoekers trok, is zeer rustig en sfeervol verlopen, aldus de politie. (ADVERTENTIE) Voor leuke prijsjes Je kunt zien dat 't vakmensen zijn! ROTTERDAM De prijzen van super- en normale benzine gaan morgen met een cent om laag als gevolg van de gedaal de noteringen op de interna tionale markt van olieproduk- ten. Super kost dan 1,96 gul den (zelftank) per liter en nor male benzine 1,89 gulden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Wel eens gehoord van de fundamentalistische moslims? Van de druzische militie of van oppositionele parlementariërs? En leest u gemakkelijk over elektronische waarnemingen of sji'itische Amal-militie? De radio, tv en kranten houden er in deze woelige tijden niet over op, maar mooi Nederlands kunnen we het niet vinden. En toch streven we ernaar moeilijke woorden en ingewikkelde begrippen zoveel mogelijk in goed Nederlands te vertalen. Al kunnen we natuurlijk om sommige woorden of aanduidingen niet heen. De Leidse Courant: ondanks een ingewikkelde wereld, zo duidelijk en leesbaar mogelijk, voor iedereen. l De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vri jbli jvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 V 2500 VD Den Haag. I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1