ubilerend IYN wil door e bomen het bos weer zien HET AFTELLEN VOOR ARUBA IS BEGONNEN 3ED A-kamerlid Weijers: ~3alisme van FNV komt |ven jaar te laat 'n lil brieuen lezers 365.- 'SIJTHOFE Politiek Partij Parlement "[NENLAND CcidócSomfmt ZATERDAG 8IUNI1985 PAGINA 7 56.20 i&jïlAAG „Het rea- «:adat het programma lólo^ FNV zonder twij- 3;|émt komt zeven jaar Het zou een vera- ig geweest zijn als _prder was ontstaan. !ht waren we dan |r met onze proble- loorgezakt. Dat ver bis het Tweede-Ka- 1 Steef Weijers, 1950.00 ;tter van de CDA- uflobtcommissie sociale en nog steeds lid i»:» je FNV, tegenover «moo krant in een reactie 'gjg >t onlangs gepubli- 3» IS f FN V-programma. 15l!0O 105.00bg hekelt het besluit van -1,00 I de FNV om drie miljoen gul den uit te trekken in een po ging de terugkeer van de hui dige regeringscombinatie van CDA en VVD te voorkomen. „Ik begrijp best dat menig FNV-bestuurder geen rust in zijn achterste heeft totdat de laatste FNV'er ook socialis tisch stemt. Mijn ervaring met FN V-leden is dat ze wijs ge noeg zijn om zelf uit te vinden wat goed en fout is. Daar heb ben ze niemand bij nodig. Noch Hans Pont, noch Ruud Lubbers. En ook geen drie miljoen", meent Weijers. Hij noemt het terecht dat een met beide benen op de grond staande vakbeweging de be langen van zijn leden naar de politiek behartigt. „De laatste jaren is er door de politiek minder naar de vakbeweging Steef Weijers: „De laatste jaren is er door de politiek minder naar de vakbeweging geluisterd dan goed is". geluisterd dan goed is. Maar joen voor uit zou trekken dan werden die contributiegelden goed besteed. Bijvoorbeeld voor een verbondsbestuurder, vraagt Weijers extra belast met intensivering van de politieke contacten", aldus Weijers. moet dan voetstoots worden aangenomen dat de politiek daar de uitsluitende schuld aan heeft?' zich af. Ook de FNV zelf draagt naar zijn mening schuld. „De vak beweging heeft toch niet al leen de wijsheid in pacht. De schichtigheid waarmee door de FNV op een politieke sa menwerking zonder PvdA wordt gereageerd is in mijn ogen niet gezond. Immers, het gedurig met gespierde taal te gen het kabinetsbeleid ageren levert enkel windeieren. Geen nieuwe leden. Een intelligente stellingname dient uit te gaan van de feitelijke politieke situ atie en die vervolgens zo goed mogelijk om te buigen in jouw richting. Als je daar drie mil- In CDA-program Het CDA-Kamerlid pleit er voor de realistische punten in het FNV-prqgramma te be trekken bij de verdere uitwer king van het CDA-program. „Zonder voorgebakken con clusies". Hetzelfde zou volgens Weijers ook voor de FNV moeten gelden wat de politie ke wensen van het CDA be treft. Een van de meest realis tische punten van het program vindt Weijers het volledig ac cepteren van de gevolgen van het beleid dat het kabinet- Lubbers de afgelopen jaren heeft gevoerd. Het CDA-kamerlid benadrukt dat nergens in de FNV-wen- sen het terugdraaien van kor tingen op ambtenarensalaris sen en verlagingen van uitke ringen voorkomt en dat in het beleid ten aanzien van de mi nima niet de PvdA-lijn wordt gevolgd. „Er wordt niets van het driesporenbeleid van dit kabinet teruggenomen. Geen voorstellen om het niveau van de uitkeringen weer terug te brengen op 80 procent. De toch in de ogen van sommige FN V-bestuurders „driemaal gepakte en uitgeschudde" overheidsdienaren wordt niets van salarisverbetering in het vooruitzicht gesteld", stelt Weijers tevreden vast. 68,50e, 532,00 201,00 1 62,40 gg IERDAM Het In- i78!oo t voor Natuurbe- 225!oo mingseducatie (IVN) 62,00 asterdam, dat 25 jaar it. is meer dan een fttondf van natuurliefheb- sionqiwaarvoor jiet ^oor ^staanders dikwijls ia£oo aangezien. De nog groeiende vereni- 33.20 fcer bevordering van 149isO het milieubesef is een toe vluchtsoord geworden van mensen die op vrijwillige basis willen meewerken aan het behoud van de natuur en de bescherming van het milieu. Directeur Piet Steltman, wijst op het veranderde karakter van zijn instelling. Bestond de vereniging aanvankelijk uit een groepje biologen en ama- s op eerherstel ontslagen ambtenaren ERDAM B en W van Amsterdam bespreken volgende de mogelijkheid tot eerherstel van de ambtenaren die in /erden ontslagen na een niet door vakbonden gesteunde g. De staking van 4000 man voor meer loon trof de tram, de stadsreiniging en publieke werken in de tad. Burgemeester d'Ailly riep de hulp van het leger in. king eindigde na zes dagen met het ontslag van 61 ambte- i Dezen hebben het gevoel „levenslang" te hebben gekre- o berichtte onlangs het weekblad Vrij Nederland. Een aan- at er financieel niet best voor door het verlies van pensi- ;hten. teurs, die haar liefde voor de natuur in haar vrije tijd uit droeg, sinds het Europese na tuurbeschermingsjaar 1970 en mede dankzij het rapport van Rome heeft een ommekeer in het denken van de mens plaats gevonden. Gemotiveerd „Het is sindsdien duidelijk ge worden dat we niet meer om de aantasting van de natuur en het milieu heen kunnen. Als de planten het niet meer redden, wat moet er dan op den duur van de mens terecht komen?", zegt Steltman. Hij wil het woord 'hobbyisme' niet meer horen als het over zijn zeer gemotiveerde 13.000 leden gaat. Door cursussen, werkkampen, publikaties, excursies en een uitgebreid documentatiecen trum tracht het instituut de bevolking tot een milieu- en natuurvriendelijk gedrag te bewegen. Een dergelijk gedrag zal naar de mening van Stelt man een vanzelfsprekende zaak moeten worden, een alge meen goed. In tegenstelling tot andere na tuur- en milieuorganisaties, die hun ledental de afgelopen paar jaar als gevolg van bezui nigingen en slechte economi sche situatie niet meer zagen groeien of zelfs verminderen, ontmoet het IVN nog steeds een groeiende belangstelling. „Verbazingwekkend" noemt Steltman het zelf dat er elk jaar zes tot tien nieuwe afde lingen in het land bijkomen. Als het een beetje meezit zul len er aan het eind van het ju bileumjaar 175 afdelingen zijn, 25 meer dan nu. De vereniging weet zich voor lopig ook verzekerd van fi nanciële steun van de over heid. „Men heeft ingezien dat dankzij het werk van het insti tuut een maatschappelijk draagvlak ontstaat waarop de overheid haar beleid kan voortbouwen. Dit spaart de re gering een hoop geld", aldus de IVN-directeur. Door de bomen „Door de bomen het bos weer zien" luidt de optimistische kop waaronder het IVN 15 september in Apeldoorn haar 25-jarig bestaan wil vieren. Door middel van allerlei acti viteiten, zoals excursies, wan delingen, spelletjes, films, na tuurpaden (ook voor blinden), exposities en een milieumarkt, waaraan veertig natuur- en milieugroeperingen deelne men, wil het IVN de bevol king niet alleen een plezierige dag bezorgen, maar ook de hoop op een gezonde natuur en veilig milieu geven. Stelt man vertrekt daarna bij het IVN om hoofd van de afdeling in- en externe betrekkingen van staatsbosbeheer te wor den. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Kruisraketten en kerntaken Mijn uitspraken over het Ne derlandse beleid t.a.v. vrede en veiligheid, gedaan in deze krant d.d. 28-5-'85, hebben ge leid tot een reactie van Frin- king (CDA defensiespecialist) en een commentaar van de in terviewer (In 't Hout) in de krant van j.l. zaterdag. Een aantal kanttekeningen bij deze reacties: 1. Frinking zegt in zijn reactie dat het altijd de bedoeling van het kabinet is geweest op 1 no vember met een totaalvisie te komen op het Nederlandse de fensiebeleid „Op 1 november moeten wij zowel over de plaatsing van de kruisraketten als over de zes kerntaken een besluit nemen: Stemerdink voegt daar het SDI aan toe". De fout die Frinking maakt is te denken dat het verzoek van mij aan Lubbers om een „to taalbeleid" op tafel te leggen alleen betrekking heeft op de situatie in Nederland. Dat is voor een aanpak van de kern- wapenproblematiek in Europa, om het daar gemakshalve toe te beperken. Wat moet er ge beuren met nucleaire kanon systemen in Europa en welke gevolgen heeft dat voor het Nederlandse beleid en dus de Nederlandse nucleaire taken? Past de gedachte aan een kernwapenvrije zone in een Europees beleid? Om dit soort vragen en ant woorden daarop gaat het. Frinking benadert dit soort vraagstukken te nationalis tisch. 2. In 't Hout komt op basis van mijn uitspraken tot een aantal merkwaardige gevolgtrekkin gen. In de Rooie Haan dd 10-11*84 heb ik het volgende gezegd (naar aanleiding van opmer kingen van Mient Jan Faber): „Als mij nou vandaag ge vraagd wordt: vijf jaar lang kruisraketten in Nederland en na vijf jaar gaan ze allemaal weg en dan ook uit Europa, dan zou die PvdA natuurlijk zeggen: Natuurlijk doen we dat, maar daar gaat het niet om". Maarten van Traa, internatio naal secretaris van de PvdA zegt er in Voorwaarts d.d. 15- 11'84 het volgende over: „Er is ons altijd verweten zo dogma tisch te zijn dat we ons nooit een situatie zouden kunnen voorstellen waarin we een aantal kruisraketten accepte ren. Theoretisch kan ik me die situatie wel voorstellen, bij voorbeeld in een situatie van onderhandelingen, waarin alle taktische kernwapens worden opgeruimd, waarin een grote kernwapenvrije zone van de grond komt. Maar zelfs een verlichte CDA'er moet het er toch mee eens zijn dat die situ atie anno 1984 en anno 1985-86, want daar gaat het om in het Nederlandse debat geen enkele politieke werke lijkheidswaarde heeft". In genoemd interview in deze krant omschrijf ik het als volgt: „Als men zou zeggen: Alles wat er in Europa komt, is de kruisraket en de rest ver dwijnt, dan is dat voor mij be spreekbaar. Dat zei ik in 1977 en dat zeg ik nog steeds, helaas lijkt zo'n situatie ver weg", uit deze citaten blijkt dat er geen sprake is van een dogma tische opstelling, maar dat niet gesteld kan worden dat „PvdA onder bepaalde voorwaarden bereid (is) over een principe besluit tot plaatsing te praten buiten het beleid als weergege ven in bovenstaande citaten". Wat anders is dat ik er eigen lijk niets voor voel in novem ber met de regering te discus siëren over de vraag of er nu meer of minder dan 378 SS- 20's staan opgesteld. Het dient over het veiligheidsbeleid te gaan. Daarom heb ik gezegd dat Lubbers maar moet uit spreken dat hij in principe wil plaatsen als hij dat nodig vindt, maar dat de kern van de zaak is dat de discussie weer op gang dient te komen over het beleid als zodanig. Als Lubbers met een „totaal beleid" komt tegen de achter grond van de internationale c.q. Europese situatie dan komt er een zinnige discussie. Inzet van de PvdA bij zo'n de bat zal o.a. zijn: geen plaatsing van kruisraketten. Simpele wisseltrucs als wel kruisraketten, geen nucleaire kanonsystemen of omgekeerd op nationaal niveau hebben niets met buitenlands beleid te maken. 3. In 't Hout vestigt de aan dacht op het verschil tussen de „Stemerdink van nu" en de „Stemerdink van nog maar heel kort geleden". „Die laatste was degene die een brief schreef aan het Amerikaanse Congres waarin stond dat het volgende kabi net, met „uiteraard" de PvdA erin. een plaatsingsbesluit niet zou uitvoeren, verdrag of geen verdrag. Het was ook die Ste merdink, die na een reis door de Verenigde Staten van de daken schreeuwde dat het aantal SS'20's niet met exact heid kan worden vastgesteld en het 1-junibesluit daarom ook niet uitvoerbaar is". Ter geruststelling: die laatste Stemerdink bestaat nog steeds en zal blijven bestaan. Als het kabinet afziet van een plaat singsbesluit gebaseerd op on controleerbare tellingen van het aantal geplaatste SS-20's hoeft er geen verdrag gesloten te worden, hoeft er niet heron derhandeld te worden en hoeft ondergetekende geen brieven meer te schrijven aan Ameri kaanse collega's. 4. „Niet Lubbers schuift op, maar PvdA zelf", luidt de kop boven het commentaar van In 't Hout. In mijn gesprek met In 't Hout heb ik aangegeven waarop ik miin informatie baseerde m.b.t. het opschuiven van Lubbers. Dit gedeelte is weg gelaten uit de door mij goedge keurde tekst Voorlopig acht ik de kans groot, dat Lubbers niet met een „plaatsingsbesluit zonder meer" komt Afwach ten maar. MR. B. STEMERDINK Lid Tweede Kamer der Staten-Generaal Zwarte mijnwerkers In uw bericht onder de kop: „Export bloedplasma zwarte mijnwerkers uit Zuid-Afrika", ontleend aan de „Urban Rural Mission Newsletter", een uit gave van de Wereldraad van Kerken, wordt gemeld, dat 800.000 zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika zonder vergoe ding elke 56 dagen 500 cc bloed zouden moeten afstaan. De Zuidafrikaanse Kamer van lijnwezen elligste, dat werknemers ooit gedwongen ziin of worden Mijnwezen ontkent echter ten werkni din ol bloed te schenken. Er bestaat in Zuid-Afrika geen enkele wet die een dergelijke ver plichting mogelijk maakt voor wie dan ook. Overigens heeft de hele mijnbouwindustrie in Zuid-Afrika in totaal minder dan 720.000 mensen in dienst I.S. Heath, Eerste secretaris. Afdeling Voorlichting, Zuidafrikaanse ambassade, DEN HAAG. (ADVERTENTIE) ZONZOEKERS KIEZEN SPANJE App. TOSCAM AR - JAVEA Co sta BLANCA Vliegvakanties 8-dagen v.a. f 625.-; 15-dagen v.a. f 705,- (bew. 3 pers.) Vertrek elke woensdag en zaterdag (weekend toeslag 125.-) Vraag uw ANVR-reisbureau of bel 070 - 654800 5-daagse luxe tourlngcarreis naar het TEUTOBURGERWOUD Vertrek maandag 1 juli a.s. 100,70 101.90 102.20 101,60 101.30 100,30 100,20 100,60 100,80 100,70 100,90 volpension i de voet van de Iburg in het Teutoburgerwoud, i met loofbossen begroeide 120 km lange rgrug in Noordrijn-Westfalen, ligt BAD IBURG. Een kuuroord noemen de Duitsers deze ats en terecht want het is beroemd om zijn (gevend karakter en gezonde lucht. Het is de ndplaats van onze luxe 5-daagse touringcarreis we verblijven aldaar in Hotel Quellenhof, gelegen meter van het centrum in de buurt van het irbekende kuurpark. Het gezellige hotel beschikt ir een lift en alle kamers hebben een vaste $tafel, bad en toilet. I reisprogramma ziet er in het kort als volgt uit: andag vertrek uit Den Haag/Rotterdam met ch onderweg (inbegrepen) en een koffie- en estop (voor eigen rekening). Dinsdagmiddag toek aan het bekende Bad Pyrmont, met z'n erse bronnen en het fraaie kuurpark. Woensdag •oek aan één van de bekende glasblazerijen ter atse en na de lunch een tocht naar Detmold, )fdstad van het voormalige staatje Lippe. nderdagmiddag naar de voormalige welvarende izestad Hameien, tot ver over de grenzen (tend als de rattenvangerstad. Klag gaan we weer gezamenlijk huiswaarts en uiten deze fraaie reis met een gezellig en Iverzorgd afscheidsdiner op Hollandse bodem. De prijs voor deze 5-daagse tocht bedraagt slechts ƒ365.- Er zijn een 4-tal 1-persoonskamers beschikbaar waarvoor een toeslag van 30,- wordt berekend. In1 de reissom zijn alle maaltijden begrepen, vanaf de lunch op de 1ste dag t/m het afscheidsdiner. Mede inbegrepen de excursies (met uitzondering van eventuele entrees), 's morgens uitgebreid ontbijt buffet, 's middags uitgebreid brunch-buffet. Gecombineerde reisverzekering 12.50 per per soon 5,-poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6,- poliskosten. Gezien de belangstelling voor deze arrangementen wordt tijdig boeken dringend aangeraden. 94,60 95,70 *19 Mlngen «oen mniycni uil bOöklngOn! 94 80 onisch onder no. 070-190882 93 00e maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 9370biof persoonlijk in onze vestiging 98^90 straat 71. Den Haag (op de hoek _J»t Spui). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 E EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" DEN HAAG Hoewel ze werden overschaduwd door met name de na weeën van het voetbal drama in de Heizei en de bijzondere belastingprak tijken van staatssecretaris Koning, zijn er deze week aan het Binnenhof histori sche dingen gebeurd. Voor de tweede keer sinds de totstandkoming in 1954 werd het Koninkrijkssta tuut gewijzigd. Binnen kort bestaat het rijk weer, net als vóór de uittreding van Suriname, uit drie de len: Nederland, de Neder landse Antillen en Aruba. Laatstgenoemd eiland krijgt zo goed als zeker per 1 ja nuari 1986 een „status aparte" binnen het Konink rijk der Nederlanden. Met uitzondering van buitenland se zaken en defensie zullen de Arubanen voortaan van uit Oranjestad alles zélf mo gen bestieren. Zo wordt na ruim veertig jaar strijd de droom van de Arubanen ver wezenlijkt. Er komt een ein de aan de „koeionering" door Curasao, ooit de zetel van het koloniale gouvernement en nu nog van de landsrege ring. Schijnbaar alle reden voor het ontsteken van vreugdevuren. Niettemin verkeerde de Aru baanse leider Betico Croes tijdens zijn verblijf in Den Haag allesbehalve in feest stemming. Hij, die de verper soonlijking is van de strijd om de status aparte, bood af en toe zelfs een trieste aan blik. Wat zijn „moment su prème" had moeten worden, verkeerde zo ongeveer in het tegendeel daarvan. De eens zo zelfbewuste Betico, die zich nog maar twee jaar gele den, tijdens de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag, de gelijke waande van een Lub bers en een De Koning, pre senteerde zich in de Tweede Kamer als een smekeling. Toen hij het waagde in zijn slotrede nog iets van triomf te leggen, werd hij onmiddel lijk op de vingers getikt. Ka mervoorzitter Dolman, die over een bizar gevoel voor humor beschikt, wees de bij zondere gedelegeerde van Aruba erop dat hij ten on rechte had gesproken van de status aparte als een „kroon" op het werk. „Er is hier maar één kroon en die is vol gens het Koninkrijksstatuut opgedragen aan Juliana en haar wettige erfgenamen", aldus Dolman. In ernst voeg de hij eraan toe dat Aruba niet aan het eind van een proces is gekomen, maar juist aan het begin staat van iets nieuws. Boodschap Dat nieuwe is de volledige onafhankelijkheid. Wat Beti co deze week ook probeerde, premier Lubbers en minister De Koning (Antilliaanse Za ken) waren daar niet vanaf te brengen. Status aparte? Akkoord, maar dan ook straks, op 1 januari 1996, weg uit het Koninkrijk. Een wij zigingsvoorstel van Croes om deze „fatale" datum uit de rijkswet te schrappen, werd door de Nederlandse be windslieden en de Tweede Kamer van tafel geveegd. En ook een afgezwakt amende ment, waarin werd gepleit voor het te zijner tijd „nader bezien" van de datum waar op de onafhankelijkheid een feit zou moeten worden, ont moette alleen maar weer stand. De enige concessie, die de „Hollanders" wilden doen, was het aanvaarden van een motie, die Croes in arren moede maar in de plaats stel de van zijn gewijzigd amen dement. Dat stuk houdt niét meer in dan de belofte dat „vóór 1996 een toetsingscon ferentie zal worden gehou den om de datum van de onafhankelijkheid van Aru ba nader te bezien in het licht van de staatkundige ontwikkelingen tussen de landen van het Koninkrijk". En mocht Croes nog de illu sie gehad hebben dat hij dit wellicht thuis kon verkopen als een overwinning, dan maakte PvdA-woordvoerster Wijnie Jabaaij daar toch snel een einde aan. Ook de steun van héér fractie mocht zeker niet worden uitgelegd als een pleidooi voor uitstel van de onafhankelijkheid. Mariniers In de wandelgangen viel, ook bij CDA en VVD, te ver nemen dat de Kamer Croes niet helemaal met lege han den naar huis had willen stu ren. Want al hebben de drie grote fracties daar formeel niets mee te maken, ze zien niet graag dat de partij van Croes, de MEP, bij de verkie zingen van september een verpletterende nederlaag lijdt. Men vreest dat daarmee de kans op grote sociale on rust zou ontstaan. Als het gaat om overzeese gebiedsde len zijn Nederlandse politici maar voor één ding echt be ducht: de gedachte dat toch nog een keer de mariniers gestuurd moeten worden. In beginsel zijn op Aruba alle voorwaarden daarvoor aan wezig. De recente sluiting van de Lago-raffinaderij en het naderende faillissement van een groot aantal toeleve ringsbedrijven zullen ertoe leiden dat volgend iaar naar schatting zo'n twaalfduizend mensen hun baan kwijt zijn. Dat staat gelijk aan 43 pro cent van de beroepsbevol king! Daar komt bij dat er geen spoor meer te bekennen is van de driehonderd mil joen Antilliaanse guldens, die er volgens berekeningen van de vakbonden nog over had den moeten zijn van de Lago-afdrachten aan de schatkist. Gegeven de ge woonte in de Latijns-Ameri kaanse regio is het de leider, die door de Arubanen volle dig persoonlijk verantwoor delijk wordt gesteld voor deze rampspoed. Vorig na jaar werd het Betico al eens te heet onder de voeten en week hij een tijdje uit naar Nederland. Per post Daarom ook was de MEP-lei- der van Aruba vertrokken met de plechtige belofte dat hij in Den Haag alleen de „status aparte" zou gaan ha len. De echte onafhankelijk heid zou hij weigeren te ac cepteren, zodat de Arubanen in al hun economische ont reddering de zekerheid zou den houden van een veilig en beschermend moederland op de achtergrond. Maar zo als gezegd wilden Lubbers, De Koning en de Tweede Kamer daar niet van weten. Aruba wordt in 1996 onaf hankelijk, of het dat nu wil of niet. In theorie ontstaat (ADVERTENTIE) ZONZOEKERS KIEZEN SPANJE PORTOF1 NO-Sta. PONSA/Mallorea. Vliegvak. v.a. f 545.-: IMgn v.a. f 635.- (b«w. 4 per*.) rek elke woensdag en zondag (weekend toeslag 125.-) App. CLUB VADELLA PUEBLO CALLA VADELLA/lbiza Vliegvak. 8-dgn v.a. f 680.-; 15-dgn v.a. f 880.- (bew 2 per».) Vertrek elke zondag (weekend toeslag 125,-) Vraag uw ANVR-reisbureau ot bel 070 - 654800 daarmee de mogelijkheid dat Nederland over tien jaar, als Aruba zich blijft verzetten, de onafhankelijkheid per post zal moeten bezorgen. „Wij hebben immers ook recht op zelfbeschikking", zei De Koning ooit in een in terview met deze krant Maar zo somber ziet het er toch ook weer niet uit Voor aanstaande politici op het Binnenhof wijzen erop dat de harde houding van de Ne derlandse .regering meer „voor de tribune" bestemd was geweest. Op die tribune, waarmee in dit geval eigen lijk de kamerbanken werden bedoeld, zaten immers ook mensen van de andere Antil len. Bij ook maar de gerings te toegevendheid van Neder land zouden die op de ge dachte kunnen komen ook een „status aparte" te clai men. Daarmee zou het ideaal van de Nederlandse politiek, een onafhankelijk „Antillen van de Zes", definitief van de baan zijn. Op het Binnenhof valt te vernemen dat Nederland te gen 1996 heus wel bereid zal zijn te bekijken of het ver antwoord is Aruba onafhan kelijk te maken. Eén reden voor uitstel kan zijn en daar hoopt Nederland op dat de relaties tussen Cura sao en Aruba te zijner tijd zodanig zullen zijn verbeterd dat gedacht kan worden aan een hereniging. Een andere reden kan zijn dat een nabu rig land ervan verdacht zou kunnen worden zich meester te willen maken van een weerloos Aruba. Maar ook al zou het eiland van Croes zich over tien jaar alleen om bin- nenlandse motieven fel ver zetten tegen volledige auto nomie, bijvoorbeeld vanwege een nog steeds rampzalige economische situatie, dan nóg kan het rekenen op een redelijke houding van Ne derland. „Wij zijn er niet op uit een tweede Suriname te cre€ren. Maar dat neemt niet weg dat het aftellen voor Aruba is begonnen", aldus een kamerlid. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7