Officier verklaart specialist chuldig zonder strafoplegging ierschi eider Kempen lende hoort eis ~anl5 jaar Nijpels had Lubbers moeten informeren vóór Vrij Nederland NS-PROEF MET ELEKTRONISCHE BEVEILIGING Komende weken belasting- teruggave tweeverdieners H EUTHANASIE OP JONGE VROUW Conditie holt achteruit na verlaten van school nutsspaarbanks NENLAND EeidóeSomont ZATERDAG 8 JUNI 1985 PAGINA 3 "~;ke Lambers als filter beëdigd 'JWARDEN Mevrouw ,'.J.(Ineke) Lambers-Hacque- voormalig staatssecretaris milieuzaken, is benoemd tot er-plaatsvervanger in As- Zij is deze week voor het te Leeuwarden beëdigd en 18 juni in Assen geïnstal- kse. worden. louw Lambers werd in 1977 U-lid voor D'66. In september e wWerd zij staatssecretaris in i i%eede en derde kabinet-Van e Gom daarna weer in de Twee- imer terug te keren. Eind us 1983 verliet zij de poli- •egens een ernstige ziekte Politie en COC gaan geweld tegen homo's te lijf GRONINGEN De politie in Groningen en Haren gaat samen met het COC het ge weld tegen homoseksuelen te lijf. In Gro ningen en Haren worden stelselmatig ho moseksuelen mishandeld, beroofd en ge chanteerd. De slachtoffers doen daarvan in de meeste gevallen geen aangifte, ofwel omdat ze denken dat de politie toch niets kan doen, ofwel uit angst. Volgens de po litie heeft men de twintig aangiftes, die tot nu toe zijn binnengekomen, „eruit moeten trekken". Bij chantage gaat het in veel gevallen om grote bedragen, sommi ge slachtoffers betaalden zestig tot zeven tigduizend gulden. Ook vrouwen zijn het doelwit. Akkoord over cao Laurens DEN HAAG De vakbon- den hebben met de directie van de sigarettenfabriek Laurens in Den Haag (450 werknemers) overeenstem ming bereikt over een nieu we cao voor 1985. Voor 1 april 1987 zal bij het bedrijf een werkweek van gemid deld 36 uur worden inge voerd. Over vormgeving van deze arbeidstijdverkor ting zal verder worden ge praat. De prijscompensatie wordt normaal uitbetaald. Over vut-leeftijd en pensi oenregeling wordt nog ge studeerd. „INTEELT' VOORKOMEN OP UNIVERSITEITEN UTRECHT Een eenvoudige struc tuur van het wetenschappelijk perso neel aan universiteiten en hogescho len, met open sollicitatie- en selectie procedures, kan de sinds de jaren zes tig ontstane „inteelt" en versnippe ring onder de wetenschappers aan on derwijsinstellingen tegen gaan. Dat stelt drs. P.G.M. de Rooy in zijn proef schrift „Hollen of stilstaan" over uni versitair wetenschappelijk personeel. Uit het proefschrift blijkt dat ruim 55 procent van alle nieuwelingen heeft gestudeerd binnen hetzelfde onder deel van de universiteit waar men gaat werken. Ook blijken onderdelen van de universiteit meer dan de helft van hun tijdelijk personeel uit de ei gen pas afgestudeerden te werven. Onderzoek naar afval Sphinx MAASTRICHT Het gemeentebestuur van Maastricht en de directie van de aardewerkfabriek Koninklijke Sphinx hebben verklaard dat een rapport van de Chemiewinkel van de TH in Eindho ven over illegale stortingen van giganti sche hoeveelheden chemische stoffen onmogelijk kan kloppen. De gemeente heeft het ministerie van Milieuzaken om een onderzoek gevraagd. Het minis terie heeft laten weten dat het de offi cier van justitie heeft ingeschakeld. Sphinx stort al vanaf 1967 op een eigen afgesloten stortplaats chemisch afval, vermengd met vier ton zink en twee honderd kilo lood per jaar. Die stort plaats is op tweehonderd meter afstand van woningen gelegen. Jgei lieel zijn T HAAG De offi- uravan justitie in Den mr. H.J. den Os, ZÜÏ de Haagse recht- t gisteren gevraagd de irige anesthesist dr. ook Admiraal van het St. Eutolytusziekenhuis in naat schuldig te verkla- af \jnaar geen straf op te i aapn wegens het toepas- /aayan actieve euthanasie jonge vrouw. De verweet de arts de ianasie te hebben ver- f ns een te snelle be- vorming en met te medische begelei- ugl bekende dat hij die aan de onge neeslijke ziekte multiple scle rose leed, eind 1983 na be middeling van haar huisarts „op haar uitdrukkelijk en ern stig verlangen" enkele injec ties heeft toegediend, waar door haar leven werd beëin digd. De vrouw was kort tevo ren opgenomen in het Reynier de Graefgasthuis (onderdeel van het St. Hippolytuszieken- huis), omdat de geneesheer-di recteur van een ander ver pleegtehuis, waar ze eerder verbleef, had geweigerd actie ve euthanasie toe te passen. De patiënte, die op dat mo ment volledig verlamd was, zag zich gedwongen te wach ten op haar levenseinde dat zou komen door een dodelijke complicatie zoals verstikking of een acute longontsteking. „In die tijd worstelde zij met de vraag waarom zij eerst in uiterste lichamelijke nood moest komen, alvorens men wilde geloven dat haar ver zoek om euthanasie oprecht gemeend was", aldus de anes thesist. Menswaardig Dr. Admiraal aie de gevraagde handelingen wel wilde ver richten en als deskundige internationale bekendheid ge niet vanwege zijn talrijke pu blicaties en lezingen over eut hanasie verklaarde de rechtbank hierover het vol gende: „In ons ziekenhuis heb ben we als team lang met el kaar gesproken over de moge lijkheden een weg te vinden, die ertoe zou kunnen leiden haar langer bij ons te houden, haar de garantie biedend dat haar leven menswaardig zou zijn. Wij hebben in alle op rechtheid die weg niet voor haar kunnen vinden". De ethicus prof. dr. H.M. Kui- tert van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de arts Th. van Berkestijn van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG), die op verzoek van de verdediging als getuigen-deskundigen wer den gehoord, benaderden het vraagstuk van de euthanasie ieder vanuit hun speciale vak gebied en hun persoonlijke be trokkenheid bij dit onderwerp. Onbarmhartig De hoogleraar Kuitert lichtte met name een aantal medisch- ethische aspecten toe, die de huidige discussie over het eut- hansievraagstuk oproept. „Het gaat om de vraag hoe de sa menleving met leven en dood omgaat". In bepaalde omstan digheden ook in het onder havige geval zou het van onbarmhartigheid getuigen als artsen niet zouden ingaan op het uitdrukkelijk verzoek van een patiënt(e) zijn (of haar) le ven te beëindigen, aldus de ethicus. De arts Van Berkenstijn bena drukte het belang van overleg tussen het KNMG, Justitie en de Inspectie voor de Volksge zondheid teneinde procedures te ontwikkelen waardoor art sen riet langer gedwongen worden valse overlijdensver klaringen op te stellen en eut- hanasietoepassingen te ver zwijgen. De advocaat van de anesthe sist, mr. K. van Oven, wees in zijn pleidooi op een recent ar rest van de Hoge Raad en een uitspraak van de Rotterdamse rechtbank, die mogelijkheden voor zijn cliënt zouden bieden zich als medicus op een zoge naamde „noodtoestand" te be roepen. De officier stelde dat dr. Ad miraal in dit geval geen be roep kan doen op de noodtoe stand voor een medicus. Hij nam de patiënt vrijwillig op en niets wees er op dat zij spoedig zou overlijden. „Haar noodtoe stand, haar dringend verzoek aan mij om haar te helpen, ging uit boven mijn noodtoe stand", zo reageerde de arts. Mr. Van Os verklaarde dat hij aan dit proces begonnen is „uit de dringende noodzaak via de rechtspraak duidelijke grenzen te kunnen afbakenen" voor euthanasie, zolang die niet bij wet zijn vastgesteld. Dr. Admi raal vindt dat euthanasie als doodsoorzaak vermeld moet kunnen worden op de overlij- densacte, zonder dat dit leidt tot strafrechtelijke vervolging van de betrokken arts. Vonnis op 21 juni. BOSCH De officier Dit groepje heeft eind 1984 in ustitie bij de rechtbank in Oost-Brabant onder meer „op Bosch, mr M. Kolkert, uitzonderlijk gewelddadige tegen een 35-jarige man wijze" een serie gewapende indhoven vijftien jaar ge- roofovervallen gepleegd. Te- orskgenisstraf geëist. De man gen een van de medeverdach- Top«t volgens de officier aan ten, een 45-jarige Belg, vorder- J^"1^ioofd gestaan van de zoge- de de officier tien jaar. Vorige Inde Tweede Kempenben- week hoorden twee andere le- W l den celstraffen van tien en "ei. 3 fADVERTENTIE twaalf jaar tegen zich eisen. Weer twee anderen zijn in middels tot vier jaar veroor deeld. De Eindhovenaar, bijgenaamd „Dikke Toontje", gaf op de zit ting toe dat hij zijn laatste se rie misdadige activiteiten was gestart tijdens een proefverlof uit de Pompekliniek. Hij ver bleef daar in verband met een veroordeling in 1979 wegens zijn deelname aan de Eerste Kempenbende, een organisatie die zich met minder geweld toelegde op snelkraken. De leden van de tweede bende daarentegen hebben volgens de officier tiidens hun roof tochten doelbewust mensen aangevallen. Zo raakte bij een overval op een boerderij in Uden een 49-jarige bewoner ernstig gewond door een schot uit een dubbelloops jachtge weer voor grof wild. De hagel, die op de ribben van het slachtoffer afstuitte, verwond de ook diens aanwezige moe der, alvorens in het tv-toestel tot stilstand te komen. De officier sprak ook zijn af schuw uit over de manier waarop het gezelschap een veeboer uit Nederweert had belaagd. De man, met zijn auto op wég naar de veemarkt, werd onder meer via op de weg gelegde boomstammen tot stoppen gedwongen en vervol gens met een spade in het ge zicht bewerkt. Hij slaagde er desondanks in bij een boerde rij alarm te slaan.- De officier noemde de man een zeer zware crimineel. De man heeft een uitgebreid strafregister met vooral ge weldsdelicten dat begint in 1969. Een districtspsychiater die hem kort heeft onderzocht stelde vast dat hij niet geestes ziek is. Uitspraak donderdag 20 juni. Voor het eerst solo Willem Alexander poseert hier bij het vliegtuig waarmee hij giste ren vanaf het vliegveld Lelystad zijn eerste solovlucht heeft ge maakt. De prins heeft al enige tijd vliegles. De foto werd gemaakt door prins Claus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft scherpe kritiek op de houding van VVD-leider Nijpels in de zaak-Koning Van de Linde. Het gaat erom dat Nijpels niet tevoren, dat wil zeggen voordat hij met de pers praatte, met Lub bers of minister Ruding (Financiën) heeft bespro ken dat hij zich zorgen maakte over bepaalde ge dragingen van staatssecre taris Koning. „Als hij naar buiten dergelijke mededelingen meent te moe ten doen, moet hij dat tevoren even melden bij de betrokken minister of bij mij. Nu waren wij volkomen verrast," aldus Lubbers gisteren op zijn weke lijks persconferentie. De minister-president bleek zelf overigens ook wat moeite te hebben met het gedrag van de staatssecretaris. „Ik respec teer wat hij heeft gedaan. Maar dat neemt niet weg dat hij risico's genomen heeft. Door dit soort contacten met bekende Nederlanders over hun persoonlijke aangelegen heden maakte hij zich kwets baar. Dat blijkt uit de publici teit, die nu is ontstaan" Waar het de zaak-Van de Lin de betreft gaat Lubbers ervan uit dat Koning te goeder trouw heeft gehandeld en dat hij eerst ambtelijk advies heeft in gewonnen. „Ik hoop dan ook op een positief oordeel van de commissie van financiën, die het dossier in onderzoek heeft". Ook meent de premier dat de staatssecretaris niet is afgeweken van de lijn die door zijn voorgangers werd ge volgd. Volgens Lubbers is die lijn op zich juist, omdat hij past binnen de bevoegdheden van de bewindsman in kwestie. „Maar uiteraard heeft de Tweede Kamer het recht zich daarover een oordeel te vor men". De premier voelt niets voor een anonieme registratie van beslissingen van de staatsse cretaris in individuele belas tingzaken. „Het zijn zoveel ge vallen, dat het een enbrme bu reaucratische rompslomp zou vergen". Lubbers gaf toe dat daardoor veel burgers versto ken blijven van op zich inte ressante informatie. Maar vol gens hem geldt dat ook voor de beslissingen, die door de be lastinginspecteurs worden ge nomen. Dat veel gewone bur gers geen toegang hebben tot de staatssecretaris of de weg naar hem toe niet kennen, er vaart ook Lubbers als een be zwaar. „Een reden te meer voor de bewindsman om elk persoonlijk contact goed af te wegen". UTRECHT De NS gaat sa men met het Westduitse con cern Siemens eind '85 of begin '86 een jaar een zeer geavan ceerd elektronisch beveili gingssysteem beproeven dat wellicht op langere termijn het huidige systeem gaat vervan gen. Als het hele NS-net met het nieuwe systeem zou wor den uitgerust zou Siemens een order in de wacht kunnen sle pen waarmee ettelijke miljoe nen gemoeid zijn. Een woord voerder van NS sluit niet uit dat ook Nederlandse bedrijven als bij voorbeeld Philips een graantje zullen meepikken. Momenteel heeft NS het zoge heten NX-relaissysteem dat erop neerkomt dat het spoor wegnet via een soort bloksys- teem wordt beveiligd. Zolang er in een bepaald blok een trein rijdt garandeert het sys teem dat er in dat blok geen andere trein kan komen. Dit systeem is weliswaar water dicht als er een storing is springen de seinen automa tisch op rood maar wel vrij storingsgevoelig. Vooral op emplacementen komt er een wirwar van schakelkasten en elektrische kabels aan te pas en vooral die grote hoeveel heid elektrische kabels vormt een kwetsbare onderdeel. Bij werkzaamheden aan de spoor baan komt het nogal eens voor dat zo'n kabel wordt kapot ge trokken. Bij het nieuwe systeem blijft het principe van blokbeveili- ging overeind. Alleen is het waarschijnlijk minder kwets baar omdat er dankzij de mo dernste snufjes op het gebied van de elektronica veel min der kabels en dergelijke aan te pas komen. Dankzij de compu ter kan in het nieuwe systeem één kabel straks hetzelfde werk doen als nu 15 of 20 ka bels. Het systeem zal een jaar lang worden beproefd op het emplacement van Hilversum. AMSTERDAM De conditie van tieners vermindert snel in de eerste jaren na het verlaten van de school. Zowel meisjes als jongens worden door ge brek aan beweging te dik en hun uithoudingsvermogen holt achteruit. Dat zei gisteren dr G. Kemper in de rede naar aanleiding van zijn benoeming tot hoogleraar lichamelijke op voeding aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Kemper en zijn mensen volg den in de jaren 1976 en 1980 dezelfde groep van 250 tieners in de leeftijd van respectieve lijk 12/13 jaar en 17/18 jaar. Deze jongens en meisjes ble ken toen een prima gezond heid te hebben. Zij hadden toen vele uren per week li chaamsbeweging. Dit jaar zijn 200 van deze proefpersonen opnieuw onder zocht, nu dus op 22 tot 23-jari- ge leeftijd. Nu al kan worden gezegd, aldus Kemper, dat de vrouwen gemiddeld 30 procent zwaarder en de mannen 20 procent dikker zijn geworden. Voor de vrouwen geldt dat zij nu al te dik zijn. Voor de man nen gaat dat (nog) niet op om dat hun lichamen pas later volgroeid waren, aldus de hoogleraar. Ook het uithoudingsvermogen van de proefpersonen was sterk verminderd. Er wordt nog maar weinig meer gedaan aan lichaamsbeweging. De ko mende maanden wordt onder zocht in hoeverre deze achter uitgang het gevolg is van be- wegingsarmoe en welke in vloed er uitgaat van bepaald eet-, drink- en rookgedrag. Vuilnismannen Kemper ging in zijn oratie ook in op een recent onderzoek in Haarlem naar de werkbelas ting van vuilnismannen. Bijna de helft van deze mensen wordt overbelast, zo blijkt uit meting van hun hartslag. Niet de totale hoeveelheid huisvuil is hier de oorzaak van, maar de manier waarop het vuil wordt verzameld, aldus Kern- per. Hij raadt de vuilnismannen aan hun werk meer te sprei den over de dag dat komt hun gezondheid ten goede. Kemper herinnerde eraan dat de meeste vuilnismannen de dienst al voor hun 50e jaar verlaten. Kemper kritiseerde ook recen te cijfers waaruit zou blijken dat voetbal en gymnastiek de gevaarlijkste sporten zijn voor de gezondheid. Wat voetbal betreft gaat dat misschien op, zei de hoogleraar, maar bij gymnastiek kloppen de cijfers niet. Bij deze sport is uitslui tend rekening gehouden met ongevallen in clubverband. Geen rekening is gehouden met de enorme aantallen leer lingen die wekelijks een tot drie uur gymnastiek op school doen. DEN HAAG De fiscus Jetten waarop staat ver- begint a.s. woensdag met meld hoeveel belasting- de verzending van de bil- geld wordt terugbetaald in verband met de z.g. voetoverheveling. De be taling kan de belasting plichtige ongeveer twee weken na ontvangst van het biljet verwachten. In de komende tijd zullen rond de 125.000 biljetten worden verzonden. De biljetten zijn bestemd voor de zogenoemde tweeverdie ners, van wie één van de part ners een jaarinkomen heeft van minder dan 7.000 gulden. Ons land telt ongeveer 350.000 van die kleine tweeverdieners. Zij konden een aanvraag in dienen voor voetoverheveling, waardoor zij belasting terug kunnen krijgen. Voor inlichtingen over de te ruggaaf voetoverheveling staat vanaf maandag 10 juni tot en met vriidag 19 juli de belas tingtelefoon 06-0543 opnieuw open. Zoals dat ook in februari en maart van dit jaar het geval was, kan men dit nummer tij dens de werkdagen (van 09.00 tot 17.00 uur) gratis bellen. Uit voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat tussen de 10.000 en 15.000 kleine tweeverdieners, voor het me rendeel vrouwen, hun baan hebben opgezegd vanwege de nieuwe belastingmaatregelen. ADVERTENTIE Vanaf 73% Premie A-hypotheek 15 Jaar zekerheid DE EIGEN HUIS BANK Koel DE BILT (KNMI) Vandaag blijft het een uitermate koele dag. Vooral aan de kust doet het weer zelfs guur aan met een stevige wind uit het noordwesten. Het is wisselend bewolkt met zonnige perioden. Er kan ook een enkele bui vallen. De wind, aan de kust nu en dan krachtig, voert lucht aan die afkomstig uit de Poolstreken waardoor het niet warmer wordt dan een graad of 13. Het onbestendige en koele weer houdt zeker nog enkele dagen aan. Voor zon dag wordt weer regen ver wacht. De temperatuur gaat dan weliswaar enkele graden omhoog, maar het blijft ook dan enkele graden te koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen: Zuid-Noorwegen en Zuid- -Zweden: Opklaringen, afge wisseld door enkele buien. Middagtemperatuur 12 tot 17 graden. Denemarken: Perioden met regen, maandag ook opklarin gen. Middagtemperatuur rond 15 graden. Britse eilanden: Koel weer met enkele buien, ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 12 graden in Schotland tot 17 graden in Zuid-Engeland. Benelux, Noord en Midden- -Duitsland en Noord-Frank rijk: Zondag enige tijd regen, maandag af en toe zon, maar ook een bui. Middagtempera tuur van 12 graden op de Wadden tot 17 graden meer naar het zuiden. Zuid-Duitsland en de Alpen landen: Veel bewolking en vooral maandag regen. Mid dagtemperatuur rond 17 gra den. Midden en Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden maar vooral maandag ook een enkele bui. Middagtemperatuur van 15 graden aan de Kanaalkust tot 23 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: In het noorden mogelijk een bui, el ders flink zonnig. Middagtem peratuur van 18 graden in het noorden tot 27 graden in het zuiden. Italië en de Joegoslavische kust: Zonnige perioden, maar in de middag ook enkele on weersbuien Middagtempera tuur 23 tot 30 graden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3